Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.05.2017., 01:55   #1
Lightbulb Poljsko- mađarsko bratstvo

Mogli bi reći savezništvo.
Iako u biti to jest, Poljaci i Mađari će uvijek naglasiti da se radi o bratstvu.
ALi mi smo na Poviejsti pa ćemo govoriti hladne glave.
I dan danas u Poljska i Mađarska jako blizu, što se i ističe često kao kpovijesni kontinuitet.
No, pustimo današnje vrijeme.
Savezništvo seže još u 12 stoljeće.
Polsja i Mađrska su imale i personalne unije, tj kraljevi su im bili zajendički.
Naravno, svaki taj poljsko-mašrski odnosno, poljski i mađarski kralj je bio i hrvatski, no to oni ni ne spominju, a vjerojatno niti ne znaju, a i da znaju ništa im ni ne znači.orilina strani revolucionara, tj stran nas,i protiv

Druga stvar,Poljci vrlo pozitivno gledju na razdoblje mađarske poviejsti na koje mi gledmao vrlo negativno.
Poljaci si ponosni što nikad nisu ratificirali Trianon koje smatraju kao otimačinu mađarskog teritorija, dok mi gledmao na to sasvim suprotno.
Da je bilo po poljskoj vlji, Hrvatska nikad ne bi ni postojala.

Dalje, Poljaci gledjau na mašarsku revoluciju 1848 vrlo pozitivno, po njima tad se Mađarska borila za svju neovisnost. Dakle, sa svim suprotno od onoga kako mi geldamo na taj događaj.
Poljaci su ponosni što su sudjelovali na strani našeg neprijatelja.


sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2017., 09:11   #2
Da, uvijek spominju da su braća.
No, budimo realni, da su susjedi bili bi max. rođaci
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 18:58   #3
O, pa bili su oni susjedi dosta dugo, zapravo.
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2017., 22:55   #4
Bli su i u istoj državi.

Imali su i zajedničkih kraljeva.

Ovo vrijedi i za nas i za Poljake.
No, Poljaci to doživljavaju na način kao da su živjeli u austrijsko-mađarskoj državi, tj sa Qustrijancima i Poljacima.
SLično kao što mi isto tako gledamo - da smo živjeli u državi s Mađarcima i Austrijacima, eventualno SLovencima, dok zaboravljamo da su bili i ostali, a kad se i sjetimo, stavljamo to nekako na zadnje mjesto.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:35.