Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2017., 11:22   #1
Kako se zove moje vjerovanje/stav/mišljenje?

Smatram da je vjera nepotrebna i da razdvaja ljude, umjesto da ih spaja. Smatram da, što više želiš biti bliže Bogu, to se više udaljavaš od ljudi. A to sigurno nije pozitivno i nepotrebno je. Smatram da živim ovdje i danas, smatram da su nam "10 zapovijedi" usađene, a ne stečene, kao što i životinja instinktivno pomaže drugoj životinji, tako i mi znamo što je pravo a što krivo i ne trebamo nikoga izvana da nam to kaže.
Smatram da je bit života širiti ljubav, dobrotu, suosjećanje i svjetlost i ostati upamćen kao dobar čovjek u mislima onih koji su me poznavali. Kad oni umru, umirem i ja i nestajem i više me nema. Ne vjerujem u dušu, nebo, ne vjerujem u uskrsnuća, anđele, raj, pakao... I sve mi je to nevjerojatno, da ljudi mogu vjerovati u takvo što. Od zvijezda sam nastala i bit ću opet prah, ne bojim se smrti, uvijek ću ostati u okrilju majke - svemira, u ovakvom ili onakvom obliku, s udahnutim životom u sebi ili u obliku prašine. Nikamo ne idem, Svemir je moj dom, a dok živim i dok me drugi poznaju, želim ostati upamćena po dobru.
Zašto je svemir izmislio život, često se pitam. Kad može i bez njega. I taj život se silno želi reproducirati i održati, to mu je cilj. Ne znam zašto je to tako važno, kad Svemir može i bez života. O tome često razmišljam.

Sad me zanima: postoji li naziv za ovo moje razmišljanje? Kako se takvo "vjerovanje" zove? Voljela bih se možda povezati s ljudima koji razmišljaju kao ja.
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 11:43   #2
humanizam
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 11:56   #3
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Smatram da je vjera nepotrebna i da razdvaja ljude, umjesto da ih spaja. Smatram da, što više želiš biti bliže Bogu, to se više udaljavaš od ljudi. A to sigurno nije pozitivno i nepotrebno je. Smatram da živim ovdje i danas, smatram da su nam "10 zapovijedi" usađene, a ne stečene, kao što i životinja instinktivno pomaže drugoj životinji, tako i mi znamo što je pravo a što krivo i ne trebamo nikoga izvana da nam to kaže.
Smatram da je bit života širiti ljubav, dobrotu, suosjećanje i svjetlost i ostati upamćen kao dobar čovjek u mislima onih koji su me poznavali. Kad oni umru, umirem i ja i nestajem i više me nema. Ne vjerujem u dušu, nebo, ne vjerujem u uskrsnuća, anđele, raj, pakao... I sve mi je to nevjerojatno, da ljudi mogu vjerovati u takvo što. Od zvijezda sam nastala i bit ću opet prah, ne bojim se smrti, uvijek ću ostati u okrilju majke - svemira, u ovakvom ili onakvom obliku, s udahnutim životom u sebi ili u obliku prašine. Nikamo ne idem, Svemir je moj dom, a dok živim i dok me drugi poznaju, želim ostati upamćena po dobru.
Zašto je svemir izmislio život, često se pitam. Kad može i bez njega. I taj život se silno želi reproducirati i održati, to mu je cilj. Ne znam zašto je to tako važno, kad Svemir može i bez života. O tome često razmišljam.

Sad me zanima: postoji li naziv za ovo moje razmišljanje? Kako se takvo "vjerovanje" zove? Voljela bih se možda povezati s ljudima koji razmišljaju kao ja.
Pa i nije toliko bitno kako ćemo nešto nazvati, zar ne? Ovako gledajući na prvu koketiraš sa Humanizmom i možda donekle sa Panteizmom.

Teško je to kategorizirati, ovako kako si objasnila u uvodnom postu. Svega tu ima, ali summa summarum je da ti vjera pomaže crpiti snagu na teškom putu postajanja boljim čovjekom, kako zbog vanjskih, tako i zbog unutarnjih izazova.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:12   #4
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Kad oni umru, umirem i ja i nestajem i više me nema. Ne vjerujem u dušu, nebo, ne vjerujem u uskrsnuća, anđele, raj, pakao... I sve mi je to nevjerojatno, da ljudi mogu vjerovati u takvo što.
Tek ovdje koliko znam počinješ govoriti o vjerovanjima koji su se formulirali u određeni -izam. Sa time da ovdje može biti i humanizma kako su gore napisali.

Hrvatski jezik je ovdje malo siromašniji za razliku od engleskog jezika, ali još prije više od 100 godina 'pure mortalism' je termin za vjerovanje da osoba trajno prestaje postojati nakon smrti. To je termin kojeg je uveo teolog Benjamin Warfield i od onda nadalje se pojavljuje u relevantnoj literaturi, recimo ovoj.

To vjerovanje se je i drugačije nazivalo, recimo wikipedija spominje 'eternal oblivion' ali to nije -izam. Niti znam odakle ljudima to.

Sa time da postoje mortalizmi koji nisu 'pure' ili čisti. Kao primjer pogledaj kršćanske mortaliste koji vjeruju da iako nakon smrti njihova svijest prestaje postojati, da je to samo privremeno i da će ih Bog materijalno uskrsnuti zajedno sa njihovoj svijesti.

Ako ne vjeruješ u dušu to između ostalog znači i da ne vjeruješ u dualizam uma-tijela. Nisi navela koji je po tebi odnos između "duše" (svijesti, uma) i tijela, da jesi možda bi ti i tu mogao dati odgovor.

Spominješ druge natprirodne entitete i stvarnosti, ako negiraš sve takve stvari onda negiraš supernaturalizam ili natprirodno i naturalist si. Dakle govorimo o naturalizmu. Naturalizam je općenito svjetonazor koji može i obuhvaća sva vjerovanja koja si do sada navela.

Quote:
Od zvijezda sam nastala i bit ću opet prah, ne bojim se smrti, uvijek ću ostati u okrilju majke - svemira, u ovakvom ili onakvom obliku, s udahnutim životom u sebi ili u obliku prašine. Nikamo ne idem, Svemir je moj dom, a dok živim i dok me drugi poznaju, želim ostati upamćena po dobru.
Tipična filozofiranja za nekog naturalista. A i za naturalističke panteiste, pa sada ovisi. Da li je Svemir za tebe Bog?

Quote:
Sad me zanima: postoji li naziv za ovo moje razmišljanje? Kako se takvo "vjerovanje" zove? Voljela bih se možda povezati s ljudima koji razmišljaju kao ja.
Evo sada znaš.

Zadnje uređivanje Empyreus : 22.05.2017. at 14:46.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:53   #5
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Smatram da je vjera nepotrebna i da razdvaja ljude, umjesto da ih spaja. Smatram da, što više želiš biti bliže Bogu, to se više udaljavaš od ljudi. A to sigurno nije pozitivno i nepotrebno je. Smatram da živim ovdje i danas, smatram da su nam "10 zapovijedi" usađene, a ne stečene, kao što i životinja instinktivno pomaže drugoj životinji, tako i mi znamo što je pravo a što krivo i ne trebamo nikoga izvana da nam to kaže.
Smatram da je bit života širiti ljubav, dobrotu, suosjećanje i svjetlost i ostati upamćen kao dobar čovjek u mislima onih koji su me poznavali. Kad oni umru, umirem i ja i nestajem i više me nema. Ne vjerujem u dušu, nebo, ne vjerujem u uskrsnuća, anđele, raj, pakao... I sve mi je to nevjerojatno, da ljudi mogu vjerovati u takvo što. Od zvijezda sam nastala i bit ću opet prah, ne bojim se smrti, uvijek ću ostati u okrilju majke - svemira, u ovakvom ili onakvom obliku, s udahnutim životom u sebi ili u obliku prašine. Nikamo ne idem, Svemir je moj dom, a dok živim i dok me drugi poznaju, želim ostati upamćena po dobru.
Zašto je svemir izmislio život, često se pitam. Kad može i bez njega. I taj život se silno želi reproducirati i održati, to mu je cilj. Ne znam zašto je to tako važno, kad Svemir može i bez života. O tome često razmišljam.

Sad me zanima: postoji li naziv za ovo moje razmišljanje? Kako se takvo "vjerovanje" zove? Voljela bih se možda povezati s ljudima koji razmišljaju kao ja.
To ti je ateizam.

Ne vjeruješ pričama popova da će te Bog pretvoriti u vječni, samozadovoljni fikus u raju, niti njihove bijesne propovjedi s prijetnjama paklom. U bilo kom religijskom obliku.

Otvorena si za "duhovnost smrtna bića", suptilnu povezanost sa svime oko sebe, čega si i dio i rezultat. Svemir gleda kroz tvoje bistre oči.
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:58   #6
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To ti je ateizam.
Nebih bio toliko siguran da sam ti. Neke riječi i rečenice više vuku na panteizam.

Plus, ateizam nije svjetonazor koji negira osobni zagrobni život i natprirodno.. on se samo odnosi na vjerovanje u Boga.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 14:59   #7
Ako ne verujes ni u kakvog Boga ili bozanstvo onda je to ateizam,a ako nisi sigurna,neutralna iliti jednostavno skepticna,onda si agnostik.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:03   #8
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Nebih bio toliko siguran da sam ti. Neke riječi i rečenice više vuku na panteizam.

Plus, ateizam nije svjetonazor koji negira osobni zagrobni život i natprirodno.. on se samo odnosi na vjerovanje u Boga.
Ateizam negira postojanje zagrobnog zivota jer je jednostavno realisticki materijalisticki pogled na svet sto je dobro.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:11   #9
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ateizam negira postojanje zagrobnog zivota jer je jednostavno realisticki materijalisticki pogled na svet sto je dobro.
Ne. Sve ti je krivo.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2017., 15:13   #10
Takodje poenta je da to nije vazno.To sto ova planeta odrzava zivot ne znaci da je to vazno iz nekog razloga,ne nije vazno,svemir je retardiran iliti preciznije haotican i potpuno je iracionalan.Odrzavanje zivota nije nesto sto je vazno,potpuno je nevazno i na kraju krajeva i stetno.Ova planeta je jedina poznata planeta na kojoj postoji smrt i patnja,a sve to jer postoji zivot i sto je najvaznije bez racionalnog razloga za njegovo postojanje.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:05   #11
E puno vam hvala, pročitat ću više o panteizmu i naturalizmu; sviđa mi se ono naturalistički panteist, istražit ću dalje na tu temu.

Mislim da nisam ateist ni agnostik. Recimo, dogodi se nešto gdje za dlaku izbjegnem nesreću. Pogledam u nebo i kažem "hvala ti" (ne moram pogledati u nebo, ponekad samo kažem to u sebi). To ateist/agnostik ne bi radio? Ili?

A kome ja to zahvaljujem? Zahvaljujem spletu okolnosti koji je učinio da bude baš tako, a ne drukčije. Da, za mene je Svemir = Bog, dakle ono što jest, kako jest i kada jest. E sad, često razmišljam o "zašto jest", ali shvaćam da je to dimenzija koju ne mogu dokučiti, npr. kao kad list papira pokušava shvatiti što je to visina.
Kad kažem Bog, pomislim Kozmos/Sila/Stvarnost/Majka priroda (ona se odnosi samo na naš planet). Kad se dogodi teroristički napad, ne pomislim "nema Boga", nego "to je ta stvarnost koja jest i druge nema". Kad gledamo koliko zakona fizike postoji i vrijedi posvuda u svemiru, ne bih rekla da je svemir (baš potpuni) kaos.

Dakle, kad zahvalim Bogu, zahvaljujem onome što jest, kako jest i kada jest.

Netko je pitao za vezu uma i tijela: ne vjerujem ni u kakvu vrstu zagrobnog života, vjerujem samo u ovdje i sada. Kad umrem, gasi se tijelo, a s njime i moja duša/um. Pamtit će me možda još jedna generacija, a onda odoh u vječni zaborav. Zato se često pitam koji je zadatak s ovim vremenom koje mi je dano. Zaključila sam samo: biti što bolji čovjek. Svemir ionako nije briga što ću, odluka je na meni.
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 10:17   #12
Čini mi se onda da sam panteist? To ću onda reći na sljedećem popisu stanovništva
Hvala svima
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 11:37   #13
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Mislim da nisam ateist ni agnostik. Recimo, dogodi se nešto gdje za dlaku izbjegnem nesreću. Pogledam u nebo i kažem "hvala ti" (ne moram pogledati u nebo, ponekad samo kažem to u sebi). To ateist/agnostik ne bi radio? Ili?
Stvar kulture i usađenih navika... i kod onih koji nisu teisti.

Quote:
A kome ja to zahvaljujem? Zahvaljujem spletu okolnosti koji je učinio da bude baš tako, a ne drukčije. Da, za mene je Svemir = Bog, dakle ono što jest, kako jest i kada jest. E sad, često razmišljam o "zašto jest", ali shvaćam da je to dimenzija koju ne mogu dokučiti, npr. kao kad list papira pokušava shvatiti što je to visina.

Quote:
Kad kažem Bog, pomislim Kozmos/Sila/Stvarnost/Majka priroda (ona se odnosi samo na naš planet). Kad se dogodi teroristički napad, ne pomislim "nema Boga", nego "to je ta stvarnost koja jest i druge nema". Kad gledamo koliko zakona fizike postoji i vrijedi posvuda u svemiru, ne bih rekla da je svemir (baš potpuni) kaos.

Dakle, kad zahvalim Bogu, zahvaljujem onome što jest, kako jest i kada jest.
Samo ovo... koji god okvir uvjerenja imali, ako smatramo da možemo nekako doprinijeti, učiniti nešto dobro prema svojim mogućnostima i dometu, učinimo to.
Mirenje sa postojećim nije apsolutni ideal.

Quote:
Netko je pitao za vezu uma i tijela: ne vjerujem ni u kakvu vrstu zagrobnog života, vjerujem samo u ovdje i sada. Kad umrem, gasi se tijelo, a s njime i moja duša/um. Pamtit će me možda još jedna generacija, a onda odoh u vječni zaborav. Zato se često pitam koji je zadatak s ovim vremenom koje mi je dano. Zaključila sam samo: biti što bolji čovjek. Svemir ionako nije briga što ću, odluka je na meni.
Ok... uostalom, i jedan od slogana humanitarne organizacije Christian Aid, bio je... Vjerujem u život prije smrti.

Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Čini mi se onda da sam panteist? To ću onda reći na sljedećem popisu stanovništva
Hvala svima
Da... panteist, naturalistički spiritualist, tako nekako.

Hvala i tebi. A izjašnjavanje na popisu stanovništva ne vidim toliko bitnim.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 11:50   #14
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Mislim da nisam ateist ni agnostik. Recimo, dogodi se nešto gdje za dlaku izbjegnem nesreću. Pogledam u nebo i kažem "hvala ti" (ne moram pogledati u nebo, ponekad samo kažem to u sebi). To ateist/agnostik ne bi radio? Ili?
Bi svakako!
Osjećaj apstraktne zahvalnosti prema univerzumu, na tome što sudjelujemo u ovom čudesnom postojanju.

Quote:
Da, za mene je Svemir = Bog, dakle ono što jest, kako jest i kada jest.
Slažem se kao ateist. Ta beskrajna krativnost univerzuma, koju nikad nećemo shvatiti do kraja. Religije to banaliziraju i naturaju tome ljudske značajke, i ugrađuju svoja nadanja i strahove, a ponajprije ego. To su ideologije koje podižu zidove među ljudima.

Quote:
Zato se često pitam koji je zadatak s ovim vremenom koje mi je dano. Zaključila sam samo: biti što bolji čovjek. Svemir ionako nije briga što ću, odluka je na meni.
Govoriš kao pravi ateist-panteist. Nažalost, ta riječ je popljuvavana stoljećima od strane obožavatelja ovog ili onog plemenskog, lokalnog Boga.

Quote:
Pantheism is mentioned in a Papal encyclical in 2009[50] and a statement on New Year's Day in 2010,[51] criticizing pantheism for denying the superiority of humans over nature and seeing the source of man's salvation in nature.

Albert Einstein is considered a pantheist by some commentators.

Albert Einstein wrote "the word God is for me nothing more than the expression and product of human weaknesses."[47][48] In another letter written in 1954 he wrote "I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly.".[47]
__________________
Muhamed ženomrzac: "Vi žene ste većina u paklu, jer psujete, nezahvalne ste muževima, glupe ste i falične vjere!"
“Mnogi među muškarcima su postigli savršenstvo, ali među ženama nijedna, osim Marije i Asije!"

Zadnje uređivanje Nepoznati : 23.05.2017. at 12:05.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 13:07   #15
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Samo ovo... koji god okvir uvjerenja imali, ako smatramo da možemo nekako doprinijeti, učiniti nešto dobro prema svojim mogućnostima i dometu, učinimo to.
Mirenje sa postojećim nije apsolutni ideal.
Da da, naravno, mislila sam više na neke vanjske okolnosti, na koje ne možemo utjecati... Na štošta, naravno, možemo i trebamo utjecati, svatko prema svojim mogućnostima.
MarijaZD is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 14:14   #16
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Slažem se kao ateist. Ta beskrajna krativnost univerzuma, koju nikad nećemo shvatiti do kraja. Religije to banaliziraju i naturaju tome ljudske značajke, i ugrađuju svoja nadanja i strahove, a ponajprije ego. To su ideologije koje podižu zidove među ljudima.
Nekad podižu zidove, a nekada ih i ruše, nekada i jedno i drugo.
Ali religije, ideologije, nisu jedino oko čega i zbog čega se ljudi okupljaju ili razdvajaju.

Osim toga, nekada je i nasilno ujedinjavanje vrlo negativno po ljudska društva.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 14:33   #17
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
To ti je ateizam.

Ne vjeruješ pričama popova da će te Bog pretvoriti u vječni, samozadovoljni fikus u raju, niti njihove bijesne propovjedi s prijetnjama paklom. U bilo kom religijskom obliku.

Otvorena si za "duhovnost smrtna bića", suptilnu povezanost sa svime oko sebe, čega si i dio i rezultat. Svemir gleda kroz tvoje bistre oči.
Ha ?
Koje bijesne propovijedi ? Govori se o životu i Božjoj ljubavi, važnosti ljubavi prema čovjeku i dobru. Na mnogima sam čula i šale... pa koje prijetnje paklom, sumporom itd? O čemu pričaš?
Tko kaže da je raj dosadan, prazan a duša tamo fikus koja samo svira harfe i hoda u firungi ?
Kaj got! To ni od vjernika nisam čula. Tako plošan opis.
Za spoznati raj trebao bi imati milijune osjetila, odsutstvo pokornosti egu i zemaljskim pravilima a imaš samo 5 osjetila kaj ne? Raj je čak nemoguće opisati.
Nije raj statika. No dobro to nije tema da sad nejdem toliko off.
Ne znam kaj se ti toliko bojiš pakla?

Baš sam primjetila. Radiš nekome zlo? Kradeš, ubijaš, mučiš, iskorištavaš nekoga za svoju dobrobit, lovu, proganjaš vjernika bakljama, maltretiraš nemoćne, sebičan si i nasilan, zlostavljaš nekoga, ne pomažeš nikome osim sebi, imaš doma roba?
Nije u redu pljuvati po vjeri i Bogu ali mislim da je točesto kod ljudi više manjak duhovnih spoznaja, višak ega a ne neka teža zlonamjernost.
Malo smo srditi na Boga kaj ne ?
Bejbi, sam život bez Boga, bez ljepote življenja i dobrote ,bez vjerskog morala, bez prakticiranja onih dviju Zapovijedi ljubavi.. e to je pakao sam za sebe. Pakao za dušu i um. Nije pakao samo vatra već i odsutstvo radosti i velika praznina.
Brate mili toliki strah !


Marija ti si određena vrsta ateista. Nisi vjernik ali vjerujem da si dobra i kvalitetna osoba koja je shvatila važnu stvar :

Quote:
Zaključila sam samo: biti što bolji čovjek.

Zadnje uređivanje pozitivax : 23.05.2017. at 14:45. Reason: DISLEKSIJA, ZAREZI I TOČKE
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 15:46   #18
Quote:
pozitivax kaže: Pogledaj post
Bejbi, sam život bez Boga, bez ljepote življenja i dobrote ,bez vjerskog morala, bez prakticiranja onih dviju Zapovijedi ljubavi.. e to je pakao sam za sebe. Pakao za dušu i um. Nije pakao samo vatra već i odsutstvo radosti i velika praznina.
Brate mili toliki strah !
Zašto je onda netko ateist? Jer želi patiti?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 19:45   #19
super mi je ovo što je marija napisala.jednostavno,neki ljudi nemaju snažnu potrebu za vjerovanjem. ja spadam u takve ljude. ja sam agnostik dosta blizak ateizmu,naturalist i biologist. čovjek je (biološki gledano) primarno jedinka a sekundarno osoba. vjernici kažu da je bog osoba(kršćani to tvrde).zatim-oni misle da se boga može spoznati. bog se ne može spoznati.čovjek je biološko biće,životinja.bog to nije. netko će mi na to odgovoriti da je bog duh.a ja ću na to reći:ne može bog biti duh.duh je ono što se događa u ljudskom mozgu(sveukupnost ljudskih iskustava). prema tome-ako pretpostavimo da postoji bog-onda znamo da ga ne možemo spoznati. a te priče da ga možemo spoznati su tlapnje i bajke.mi ne možemo znati postoji li bog odnosno bogovi. to se ne može dokazati jer to nema veze s našim iskustvom. postoji duh,ali duh nije ništa nadprirodno ili ne-prirodno nego je i duh jedan prirodni fenomen. sve je priroda odnosno svemir.majka priroda!
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 19:48   #20
eto vidite koliko je besmislena tvrdnja da je bog stvorio čovjeka na svoju sliku i priliku! kako?! pa ne misle valjda vjernici da je bog sisavac kao čovjek?! molim vas da mi to objasnite...
benedeiktus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.