Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2017., 00:18   #61
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
A jesam,

Moj stav i vjerovanje je da su religije samo manipulativne politicke organizacije, obicne izmisljotine, toliko od mene na ovu temu
Ajd ak jesi, onda nema zamjerke, kaj ne da je.

Nečiji stav i uvjerenje (ne i vjerovanje) ne odstupa od mišljenja većine. Naime, masa ljudi danas uvjerena je da religije su to što si naveo.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 00:21   #62
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ajd ak jesi, onda nema zamjerke, kaj ne da je.

Nečiji stav i uvjerenje (ne i vjerovanje) ne odstupa od mišljenja većine. Naime, masa ljudi danas uvjerena je da religije su to što si naveo.
Meni se čini da prosječan ateist zamišlja kako je usamljeni borac okružen neprijateljima, ali koji hrabro ustraje u svom viktorijanskom poslanju...
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 00:24   #63
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Meni se čini da prosječan ateist zamišlja kako je usamljeni borac okružen neprijateljima, ali koji hrabro ustraje u svom viktorijanskom poslanju...
Ogledalce ogledalce reci ....
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 00:31   #64
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Meni se čini da prosječan ateist zamišlja kako je usamljeni borac okružen neprijateljima, ali koji hrabro ustraje u svom viktorijanskom poslanju...
Možda prije srednjovjekovno, tam se u ogledalca nije smjelo zagledavati, odma pripale lomaču, strah i trepet, bolje nam se umivati žmirečki a kosu ne češljati neg prstima raspetljavati.
(recepti i te šprehe)
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 11:59   #65
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Mojsije: "Što! Na životu ste ostavili sve ženskinje!"
"A baš su žene, po nagovoru Bileamovu, zavele Izraelce da u Peorovu slučaju istupe protiv Jahve."
"Stoga svu mušku djecu pobijte! A ubijte i svaku ženu]koja je poznala muškarca! A sve mlade djevojke koje nisu poznale muškarca ostavite na životu za se. "
Na podebljanom je naglasak zbog kojega je Mojsije to naredio. Jedna od tih ženskinja je bila kraljeva kći. Taj ja narod proizveo groznu nakanu osmišljenu po Bileamu kako pobjediti Izraelce, puštajući svoje žene da navedu na blud Izraelce.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 16:35   #66
Quote:
shaganappi kaže: Pogledaj post
Na podebljanom je naglasak zbog kojega je Mojsije to naredio. Jedna od tih ženskinja je bila kraljeva kći. Taj ja narod proizveo groznu nakanu osmišljenu po Bileamu kako pobjediti Izraelce, puštajući svoje žene da navedu na blud Izraelce.
Kozojebi ne vole zene..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 17:01   #67
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Smatram da je vjera nepotrebna i da razdvaja ljude, umjesto da ih spaja. Smatram da, što više želiš biti bliže Bogu, to se više udaljavaš od ljudi. A to sigurno nije pozitivno i nepotrebno je. Smatram da živim ovdje i danas, smatram da su nam "10 zapovijedi" usađene, a ne stečene, kao što i životinja instinktivno pomaže drugoj životinji, tako i mi znamo što je pravo a što krivo i ne trebamo nikoga izvana da nam to kaže.
Smatram da je bit života širiti ljubav, dobrotu, suosjećanje i svjetlost i ostati upamćen kao dobar čovjek u mislima onih koji su me poznavali. Kad oni umru, umirem i ja i nestajem i više me nema. Ne vjerujem u dušu, nebo, ne vjerujem u uskrsnuća, anđele, raj, pakao... I sve mi je to nevjerojatno, da ljudi mogu vjerovati u takvo što. Od zvijezda sam nastala i bit ću opet prah, ne bojim se smrti, uvijek ću ostati u okrilju majke - svemira, u ovakvom ili onakvom obliku, s udahnutim životom u sebi ili u obliku prašine. Nikamo ne idem, Svemir je moj dom, a dok živim i dok me drugi poznaju, želim ostati upamćena po dobru.
Zašto je svemir izmislio život, često se pitam. Kad može i bez njega. I taj život se silno želi reproducirati i održati, to mu je cilj. Ne znam zašto je to tako važno, kad Svemir može i bez života. O tome često razmišljam.

Sad me zanima: postoji li naziv za ovo moje razmišljanje? Kako se takvo "vjerovanje" zove? Voljela bih se možda povezati s ljudima koji razmišljaju kao ja.
Razmišljam na neki način slično. Ovo bi se moglo svrstati pod humanizam, ateizam, naturalizam, pantenizam... ma ustvari najbolje ga je ne svrstavti pod nikakva vjerovanja i uvjerenja. Širiti ljubav i dobrotu kao bit života dio je krščanstva, hinduizma, šamanizma, new age duhovnosti, ateizma, pantenizma.... dio je ljudskosti i čovječnosti, a to se teško da uobličiti u vjerovanje. Jer možemo imati svo znanje svijeta, možemo pripadati nekoj vjeri, duhovnosti, biti ateisti, humanisti, ali ako nemamo usađen osjećaj ematije, dobrostivosti, osjećaj za oprost, zahvalnost u sebi, ako ne znamo čuti poruke i bit teško da će nam ih ikoje vjerovanje samo po sebi oblikovati, samo zato što u nešto kao vjerujemo... Pitam se da li netko tko vjeruje u Ljubav kao put, može nevjerovati u Isusove riječi kojima poziva na ljubav i da li je tu bitna vjera u Isusa i krščanske dogme ili pokušaj da shvatimo riječi poziva na ljubav? I u tom kontekstu pitam se da li je uopće bitno kako se koje vjerovanje zove? Neki su mi pokušavali objasniti da ljubav ateista i ljubav vjernika ne može biti ista jer ljubav ateista ne proizlazi iz ljubavi prema Bogu ? Ili pak da sama ljubav i kakav si čovjek nije bitna za spasenje. Možda nije bit spasenja, ali je put da ovaj svijet i život učinimo boljim i ljepšim i sebi i svim drugima. A sad da li se to nagrađuje , vjerujem da da, ako ništa drugo nagrada je da smo ovaj svijet učinili mrvicu boljim i možda nekome pokazali put kako da ga učini još boljim.Život je iskustvo i učitelj i pozdravljam svaki put vjerovanje koje će doprinjeti tome da nam podari ili da nam pomogne da u sebi otkrijemo sve više ljudskosti. Ali ne pozdravljam igre ljudskog ega i nadmudrivanja, a toga u ovakvim temama vjere, religije ima i previše, a po meni bi je trebalo biti najmanje.

Zadnje uređivanje vannia : 28.05.2017. at 17:20.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2017., 17:01   #68
Quote:
ninjaturtle kaže: Pogledaj post
Bog je sve to zabranio u Bibliji

Tako sam ja pročitao u Mojsijevim knjigama.

Ne znam kako si ti dosla do takvih zaključaka?

Ja ne želim nista od gore navedenog.

Zasto bi mrzio crnce?

A pedere, izvini sto kao musko zelim zensko pored sebe i ne razumijem pedere, ali ih ni ne ganjam. Mislim da se oni boje dubokih ozljeda koje im zene mogu nanjeti pa su se odlucili za isti spol.

Dobar dio ovih 10 stvari sto si napisala je iz Biblije. Sve to sto je moralno i sto slijedi ljubav piše vec odavno u Bibliji.
Fino. No prilično sam sigurna da to nisi izvukao iz Biblije nego spoznao razumom.

(Što se gejpedera tiče... mislila sam da su takvi zato što im se diže na muške a ne zato što se boje žena, ali nisam autoritet za ta pitanja. )

Quote:
ninjaturtle kaže: Pogledaj post
Osim sto nismo "mi isto zivotinje" nego su i zivotinje ziva bica kao sto smo i mi zivi.

Tako da ja nisam zivotinja iz stavka 6. Ako ti jesi, pa ok .
A što si onda? Biljka? Gljiva?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 20:43   #69
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Kozojebi ne vole zene..
Aha, zato imaju više jarića nego djece.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 23:33   #70
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
I u tom kontekstu pitam se da li je uopće bitno kako se koje vjerovanje zove?
To i jeste najvažnije - u što se vjeruje, jer je način nečijeg života odraz onoga u što se vjeruje. Ono u što se stvarno i istinski vjeruje je ono što će se na kraju pretočiti u nečiji život.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 17:09   #71
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
To i jeste najvažnije - u što se vjeruje, jer je način nečijeg života odraz onoga u što se vjeruje. Ono u što se stvarno i istinski vjeruje je ono što će se na kraju pretočiti u nečiji život.
Možda na neki način, ali ova ili ona vjera ili nevjera nema baš uvijek utjecaj na to kakav je tko Čovjek. Više bih to vezala uz karakter, odgoj. Ako netko vjeruje da je Ljubav, oprost, zahvalnost put , a ne vjeruje npr u religijske dogme, vjerovanja, nauk što se teološke razine tiče, ne znači da će biti lošiji čovjek jer ne vjeruje u "pravu vjeru" Tako da u tom kontekstu koje je tko vjere po meni je nevažno, važna mi je srž te vjere. Pa ako neka vjera, new age, duhovnost poziva na ljubav ok, a ako poziva na mržnju, oholost, zavist - not ok. Jednostavno.
vannia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2017., 18:16   #72
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Smatram da je vjera nepotrebna i da razdvaja ljude, umjesto da ih spaja. Smatram da, što više želiš biti bliže Bogu, to se više udaljavaš od ljudi.
Ovisi. Ima tu pluseva i minusa. Ja gledam čovjeka i njegovu prirodu koja ima zajedničkih nazivnika ali ima i specifičnosti ovisno o okolnostima.
Ima svakakvih vjernika. Vjernici su samo razni ljudi sa raznim afinitetima koji u vjeri traže svoje afinitete i afirmira ih. Tako da jedan vjernik može putem svojih afiniteta u vjeri vidit afirmaciju svoje potrebe da pomaže ljudima kao npr. doniranje novca, odjeće ili hrane za beskućnike, ili jednostavno nastojanje da prašta onima koji su mu učinili zlo.
Drugi pak može koristit istu stvar (zvjerske djelove Biblije) da isprazni svoju životnu frustraciju i osuđuje ljude, prijeti im i diskriminira.

Slažem se da za sve to nije ni potrebna Vjera u nadnaravno ali realnost je takva da su ljudi skloni birati ideologije koje odgovaraju njihovim afinitetima.
Vjera nije jedina ljudska ideologija. Ima ih bezbroj i ljudi će uvijek naći neku ideologiju gdje će "službeno" potvrditi svoja stajališta. Tako da kada religija ne bi postojala, postojala bi ljudska potreba koja je i stvorila religiju.

Bitno je to što si rekla "udaljavanje od ljudi" u smislu da u našem svijetu sve kreće i završava sa čovjekom. Ako želimo naći problem i rješenje onda ga tražimo u čovjeku. Za to nam je potrebno što bolje razumijevanje ljudske prirode i uma. Tu se nalazi ključ naše sreće i problema.

Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Smatram da živim ovdje i danas, smatram da su nam "10 zapovijedi" usađene, a ne stečene, kao što i životinja instinktivno pomaže drugoj životinji, tako i mi znamo što je pravo a što krivo i ne trebamo nikoga izvana da nam to kaže.
Nažalost nije sve posve jasno po tom pitanju jer svjedočimo kroz povijest i sadašnjost posve kontradiktornim ponašanjima. Ali postoji obrazac ponašanja kojeg smo prepoznali kao korisnim za većinu nas i smatramo ga vrijednim štovanja. Jednostavno ne želimo kaos u kojem svatko može raditi što god mu se prohtje jer u tome u konačnici nitko ne prosperira bez obzira što se kratkovidnim kretenima tipa mafije čini takav svijet super. Oni opstaju isključivo zahvaljujući svima nama koji poštivajući pravila stvaramo vrijednost koju oni poput pijavica sišu. Da nema nas oni nebi imali kravu za sisanje jer oni ne proizvode nikakvu vrijednost.

Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Smatram da je bit života širiti ljubav, dobrotu, suosjećanje i svjetlost i ostati upamćen kao dobar čovjek u mislima onih koji su me poznavali. Kad oni umru, umirem i ja i nestajem i više me nema. Ne vjerujem u dušu, nebo, ne vjerujem u uskrsnuća, anđele, raj, pakao... I sve mi je to nevjerojatno, da ljudi mogu vjerovati u takvo što. Od zvijezda sam nastala i bit ću opet prah, ne bojim se smrti, uvijek ću ostati u okrilju majke - svemira, u ovakvom ili onakvom obliku, s udahnutim životom u sebi ili u obliku prašine. Nikamo ne idem, Svemir je moj dom, a dok živim i dok me drugi poznaju, želim ostati upamćena po dobru.
Velika je i zavidna moć osobe koja nadilazi sve predrasude i pomogne osobi u nevolji.
Imao sam prilike vidjet takve osobe i osim što sam se posramio imao sam beskrajno poštovanje iako su iste te osobe imale osobine koje mi se nisu sviđale.
Zanimljivo, bivša cura sa kojom sam najviše ratovao je imala tu osobinu. Život je kompleksan.

Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Zašto je svemir izmislio život, često se pitam. Kad može i bez njega. I taj život se silno želi reproducirati i održati, to mu je cilj. Ne znam zašto je to tako važno, kad Svemir može i bez života. O tome često razmišljam.
Život nije važan ili nevažan. Postojanje je samo zbir uvjeta koji ga čine postojanim.

Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Sad me zanima: postoji li naziv za ovo moje razmišljanje? Kako se takvo "vjerovanje" zove? Voljela bih se možda povezati s ljudima koji razmišljaju kao ja.
Zove se ok razmišljanje.
__________________
Love Lickers
implosive is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 00:08   #73
Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Možda na neki način, ali ova ili ona vjera ili nevjera nema baš uvijek utjecaj na to kakav je tko Čovjek. Više bih to vezala uz karakter, odgoj.
Naprotiv, itekako ima utjecaj.Pa već sam napisao, u što se vjeruje, to i oblikuje čovjeka jer je način nečijeg života odraz onoga u što se vjeruje. Ono u što se stvarno i istinski vjeruje je ono što će se na kraju pretočiti u nečiji život, dakle i u karakter.



Quote:
vannia kaže: Pogledaj post
Tako da u tom kontekstu koje je tko vjere po meni je nevažno, važna mi je srž te vjere. Pa ako neka vjera, new age, duhovnost poziva na ljubav ok, a ako poziva na mržnju, oholost, zavist - not ok. Jednostavno.
Opet se vrtimo u krug - srž nekog vjerovanja oblikuje čovjeka. Tvoji stavovi su miks, sinkretizam.

A ne mogu sva vjerovanja biti istinita i pravilna, samim tim da je svaka istina po svojoj definiciji isključiva. Ako istina nešto ne isključuje, onda se ni ne tvrdi nikakva istina. Onda je to samo mišljenje koje se iznosi. Svaki put kada netko kaže da tvrdi istinu, podrazumijeva se da je to nešto što je suprotstavljeno tome - netočno! Istina isključuje svoju suprotnost. Isus tvrdi da je On jedina istina. To je moj stav.
__________________
Ribe su morale biti strašno ljute kad su prvi put izašle na plažu i uzdržavale se da ne udahnu dok im otpadnu škrge i razviju se pluća. Ali kad ozbiljno odlučiš da evoluiraš, nema više natrag.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 11:52   #74
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Naprotiv, itekako ima utjecaj.Pa već sam napisao, u što se vjeruje, to i oblikuje čovjeka jer je način nečijeg života odraz onoga u što se vjeruje. Ono u što se stvarno i istinski vjeruje je ono što će se na kraju pretočiti u nečiji život, dakle i u karakter.
Vjerovanje, odnosno njegov složeni mehanizam potiče iz naše psihe iz onoga što stvara, održava i jača osjećaj našeg ja (ego je kompleksna činjenica) kao i korelaciju sa drugim ljudima, odnosno sa njihovim ja.

Način kako i u što ćemo povjerovati, bez mogućnosti provjere, opisuje našu psihičku unutrašnju strukturu.
Uz to razvija i naš osjećaj za društvenost i tako ga regulira.

Prema tome način, sadržaj i iskustvo vjerovanja u skladu je sa onime sa čime odrastamo, što nas održava kao jedinke a ujedno i kao socijalna bića.

Bog trokuta je i sam trokut. Mi stvaramo vlastite bogove na način da nam odgovaraju svojim karakteristikama...a ujedno ih uvjetno prihvaćamo kad nam ne odgovoraju (takvi kakvi su) zbog života u zajednici.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 20:00   #75
Quote:
Facies kaže: Pogledaj post
A jesam, a svemoguci Bog ga ne moze unistiti i nije tvorac svega pa i tog Sotone?

Moj stav i vjerovanje je da su religije samo manipulativne politicke organizacije, obicne izmisljotine, toliko od mene na ovu temu
Naravno da može i naravno da hoće.

Naravno da jesu religije mani-pulativne ljubiteljice laži i zlata. Zato i piše u Bibliji u otkrivenju od Boga poslanom da izađemo iz religija koje zove babilon veliki majka svih kurvi zemaljskih. Bog je protiv tih idiotskih religija svačaš, kužiš ili ne kužiš ove činjenice
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2017., 14:36   #76
Quote:
MarijaZD kaže: Pogledaj post
Smatram da je vjera nepotrebna i da razdvaja ljude, umjesto da ih spaja. Smatram da, što više želiš biti bliže Bogu, to se više udaljavaš od ljudi. A to sigurno nije pozitivno i nepotrebno je. Smatram da živim ovdje i danas, smatram da su nam "10 zapovijedi" usađene, a ne stečene, kao što i životinja instinktivno pomaže drugoj životinji, tako i mi znamo što je pravo a što krivo i ne trebamo nikoga izvana da nam to kaže.
Smatram da je bit života širiti ljubav, dobrotu, suosjećanje i svjetlost i ostati upamćen kao dobar čovjek u mislima onih koji su me poznavali. Kad oni umru, umirem i ja i nestajem i više me nema. Ne vjerujem u dušu, nebo, ne vjerujem u uskrsnuća, anđele, raj, pakao... I sve mi je to nevjerojatno, da ljudi mogu vjerovati u takvo što. Od zvijezda sam nastala i bit ću opet prah, ne bojim se smrti, uvijek ću ostati u okrilju majke - svemira, u ovakvom ili onakvom obliku, s udahnutim životom u sebi ili u obliku prašine. Nikamo ne idem, Svemir je moj dom, a dok živim i dok me drugi poznaju, želim ostati upamćena po dobru.
Zašto je svemir izmislio život, često se pitam. Kad može i bez njega. I taj život se silno želi reproducirati i održati, to mu je cilj. Ne znam zašto je to tako važno, kad Svemir može i bez života. O tome često razmišljam.

Sad me zanima: postoji li naziv za ovo moje razmišljanje? Kako se takvo "vjerovanje" zove? Voljela bih se možda povezati s ljudima koji razmišljaju kao ja.
Ja to smatram traženjem.
__________________
Quies
Junia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:22.