Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija

Fotografija Fotografiram. Dakle, svijet postoji.
Podforumi: Foto natječaji, Fotoaparati i oprema, Video

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2009., 19:47   #41
Dižem.

Evo, bacio se ja prije par dana u microstock vode, čisto da vidim kako bi moglo proć. A i htio sam napravit neš sa svojim fotkama koje već iovako ionako čame na disku i ne rade apsolutno ništa, a nisu dovoljno dobre da bih ja mogao reć "ok, ovo sam ja, moje djelo, to prodajem" jer nemaju neke kvalitete koje ja smatram da su potrebne da me prezentiraju. Pa sam našao neke totalno mediokritetne fotke po mojim kriterijima, ali dobro eksponirane, bez puno noisea i tak. I prijavio se na 4 microstock sitea: iStock, shutterstock, fotolia, dreamstime. To je bilo prije par dana.

Shutterstock me odbio nakon 2 dana jer u prvom batchu od 10 fotki mi ih je prošlo samo 4 (a 7 treba), a ove koje su odbili su većinom bili zbog fokusa. Gledam ja te neke fotke na 100% odbijene zbog fokusa i oštre su ko pas, ali valjda oni znaju nešto što ja ne. Kod iStocka sam još uvijek pending, a a dreamstimeu i fotolia još čekam da mi approveaju pojedinačne fotke.

Zanime me jeste li se vi probali bacit u microstock vode, kako vam ide, linkajte se slobodno da vidimo što radite tamo i tako.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 18:28   #42
Ne volim microstock, prodajes se za sitnu lovu, i sto je jos gore, prodajes se slikajuci dosadnjikave motive (case ili neke industrijske poze)...

Bolje ti kupi profi account na http://smugmug.com
ljudi kupe slike koje im se svide, smugmug ih isprinta i posalje, i to je to.
ja imam normalan account na smugmugu ali kad mi istekne krajem godine, uzet cu pro, mislim da dodje 200 dolara godisnje.
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 18:53   #43
a dobitak ti je veći od 200 dolara godišnje?
SebaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 21:01   #44
Mislim da je prosjecna zarada 2000 dolara na smugmugu.
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 01:47   #45
Refresh.

Evo, meni prvi pun mjesec da sam u microstocku, za sad ide okej s obzirom da sam imao nula očekivanja i 100% nade da će netko neš kupit. Za sad imam 13 prodaja i tak to. Ako nekog zanima moj put koji evo sad počinje, napravio sam blog o tom.

Ne mogu vjerovat da nema više lokalaca ovdje, pa dajte se javite, ovo bi trebala bit razmjena iskustava i davanje savjeta.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 03:44   #46
Pročitao blog, svaka čast i čestitke na prodaji

Ja sam u par navrata intezivno razmišljao u tome, ali nikako da ekšli krenem Imam u planu realizirati nešto izdaleka slično, ali na lokalnoj razini (s turističkom zajednicom i za malo veće novce)

Zanima me kojom opremom fotkaš (k10d i double kit?), kakvo svijetlo, jel se mogu gdje vidjeti fotke, kako taggiraš (jel' bi, recimo, moji tagovi s flickra zadovoljili) i sve što ti još padne na pamet?

To je to, zasad.
__________________
CrniDjuro kaže: bez matematike bi i dalje bili u srednjem vjeku, državom bi nam gospodarila neuka i bezobrazna feudalna elita uz pomoć crkve, a škola bi bila samo za bogate....heeeeeeej....čekaj malo... :zubo:
OPTi Mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 12:38   #47
svidja mi se nacin pisanja go go
__________________
Točno to. Livadu nije briga za ništa, livada je cool.
(c) elkarrde
Pharmacist's Daughter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 13:17   #48
Quote:
OPTi Mystic kaže: Pogledaj post
Pročitao blog, svaka čast i čestitke na prodaji

Ja sam u par navrata intezivno razmišljao u tome, ali nikako da ekšli krenem Imam u planu realizirati nešto izdaleka slično, ali na lokalnoj razini (s turističkom zajednicom i za malo veće novce)

Zanima me kojom opremom fotkaš (k10d i double kit?), kakvo svijetlo, jel se mogu gdje vidjeti fotke, kako taggiraš (jel' bi, recimo, moji tagovi s flickra zadovoljili) i sve što ti još padne na pamet?

To je to, zasad.
Hvala.

Fotkam s k10d i double kitom, u zadnje vrijeme SVE s iso 100 ako je moguće, koristim i stativ kad izoliram stvari na bijeloj pozadini jer mi tad treba fakat dulja ekspozicija, a i nekako sam skužio da mi bolje prođu fotke koje su, jel, oštre.
Svjetlo sve ili
a) prirodno
b) lampa s žaruljom od 90w i jako duga ekspozicija

Vjerovao ili ne, ovo sa žaruljom zapravo ispadne full okej, treba samo namjestit white balance kak spada i tak. Naručio sam nedavno flash s ebaya i wireless triggere, pa bi to trebalo riješit bar dio problema kad stigne.

Tagiram tako da prvo pogledam fotku, skužim 3 -4 ono ključna keyworda koja onda ubaciš na jedan site koji traži slične fotke s tim keywordima, označiš fotke koje su najsličnije tvojima i dobiješ 50 tagova koji su kao relevantni. Dosta uštedi vrijeme, ali nije najpreciznije, pa dost vremena potrošiš na deselektiranju tagova koji nisu "tvoji". Također, taj način nije baš najbolji za iStock jerbo tamo gledaju JAKO tagove i ono, ako postoji jedan koji nije ključan za fotku (tipa, tagaš "vitamins" uz fotku salate jer određena vrsta salate ima puno vitamina c), odbiju ti fotku i kažu ti da ju ponovno tagiraš. Na drugim agencijama nisu tako rigorozni.

Sad sam se probudio, pa mi ne pada još stvari na pamet.
Quote:
Pharmacist's Daughter kaže: Pogledaj post
svidja mi se nacin pisanja go go
Hvala.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 13:29   #49
Dobar je blog, spike.
Moga bi ga stavit u potpis pa da mi bude pri ruci.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 19:54   #50
this is a heel
SebaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 21:02   #51
a imaš tak lepi kalkaneus i ti napišeš da je lakat
__________________
Tambourines and elephants are playing in the band.
Won't you take a ride on the flyin' spoon?
Doo, doo doo.
dr. Killpatient is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 20:20   #52
Evo, prvi pun mjesec u microstockanju i približno točne statistike za svaki site koji sam probao.



Uglavnom, meni iznad očekivanja za sad. 30 baksa u mjesec dana s vrlo malim portfoliom. Ne odustaje se dok ne skupim za novi objektiv!
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 21:25   #53
odlično ti ide Spajkeru...samo naprijed...ja nikako da krenema...a otvorio accounte po svuda još prije pola godine, pihh
__________________
Fotomajstor blog - Održavanje i označavanje baterija
DNx is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 00:43   #54
Microstock agencije i Withholding Tax

Prije par dana stigao mi je mail od fotolije, dolje je dio maila.

----------------------------------------------------------
Special Announcement - Withholding Tax Forms and Information

Dear Contributors,

Selling stock images is an economic activity and, as a Fotolia Contributor, income derived from sales in the U.S. may be subject to U.S. IRS (Internal Revenue Service) Withholding Tax. It is important Fotolia, and our contributors, comply with tax law.

While Fotolia cannot give tax or legal advice, our objective is to assist you in determining which form may be completed to comply with U.S. Withholding Tax law. Forms are now available in the Tax Center to assist contributors in determining their tax compliance.

Please review the information. We encourage you to contact your tax or legal advisor for assistance.

------------------------

- Foreign residents in a non-Tax Treaty Country with the U.S. (Hrvatska nema navedeni sporazum), with the appropriate validated form, will be subject to 30% withholding tax on U.S, source income. An ITIN is not required and withholding tax will not apply to sales outside the U.S.

Regardless of residency or type - no Form will automatically result in tax withholding on all Fotolia income.

-------------------------
Molim sve koji imaju iskustva sa slicnim problemom da komentiraju
Regoch is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 13:42   #55
Stock fotografija je meni nesto kao prostitucija fotografije, kao sto se neke zene prodaju za 10 dolara, tako ti svoje vrijeme i talent prodajes za 0.25 USD. Bas kao sto je McDonalds restoran, tako je i stock photography fotografija, stancanje na 1000 samey fotografija bez umjetnicke vrijednosti, vrhunac konzumerizma.

Ako se ipak zelite baviti time, ovdje je kratki vodic:
http://www.youtube.com/watch?v=VYkNKP96b84
Naïve Lurker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 19:34   #56
Quote:
Naïve Lurker kaže: Pogledaj post
Stock fotografija je meni nesto kao prostitucija fotografije, kao sto se neke zene prodaju za 10 dolara, tako ti svoje vrijeme i talent prodajes za 0.25 USD. Bas kao sto je McDonalds restoran, tako je i stock photography fotografija, stancanje na 1000 samey fotografija bez umjetnicke vrijednosti, vrhunac konzumerizma.
Pa, može bit. Mislim, tu sad dolazi ona kvaliteta vs. kvantiteta shema. Ako ideš na kvantitetu, onda microstock i je to. Ono, sigurno će se nać netko tko će iskoristit izoliranu narukvicu na bijeloj pozadini, al da će se prodavat nešto posebno - neće.

Postoje određene teme i načini produkcije fotki koji rezultiraju OGROMNIM prodajama i koji nisu masovno štancanje jednog te istog. I možda mcdonalds usporedba nije najbolja, ja bih prije usporedio s pop glazbom. Stock fotke se rade tako da bude svidljive većini populacije. Jer su tome i namijenjene. Tko ima problem s tim obično ni ne može napravit fotku koja je svidljiva većini, nego odmah preskoči na artističko izdrkavanje.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2010., 03:38   #57
Kako napreduje microstock kod tebe?
marija868 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:01   #58
@Regoch, da, uzet će ti 30% od svake prodaje koju napraviš, tj. koju obavi državljanin SAD-a. Trebaš ispunit formular, kao na shutterstocku, nema zaobilaznog načina (ili bar ja ne znam za njega) i tak ti to je. Jebiga.

@marija, dobro ide. Prvi mjesec malo lošije od prethodnog, ali to je i razumljivo s obzirom na količinu truda (minimalna) koju sam uložio zadnja 2 mjeseca. Totalno vrijedi ona - koliko se tom posvetiš, toliko ćeš i dobit. Bar za sad kod mene vrijedi.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 17:39   #59
Spike, hvala na odgovoru.

Nisam jos popunio taj obrazac jer mi djeluje malo konfuzno.
Zamolio bih ako mozes da stavis screenshot pravilno popunjenog obrazca, vjerujem da ce mnogim ovdje olaksati stvari. (Vjerujem da su obrasci isti za Fotoliu, Shutterstock, Dreamstime .. ... ..)

Jos me zanima kako vi vrsite naplatu, moneybookers ili chek (buduci da PayPal u hrvatskoj ne dozvoljava primanje novca)?
Regoch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 20:01   #60
Quote:
Regoch kaže: Pogledaj post
Spike, hvala na odgovoru.

Nisam jos popunio taj obrazac jer mi djeluje malo konfuzno.
Zamolio bih ako mozes da stavis screenshot pravilno popunjenog obrazca, vjerujem da ce mnogim ovdje olaksati stvari. (Vjerujem da su obrasci isti za Fotoliu, Shutterstock, Dreamstime .. ... ..)

Jos me zanima kako vi vrsite naplatu, moneybookers ili chek (buduci da PayPal u hrvatskoj ne dozvoljava primanje novca)?
Pod 1. staviš svoje ime i prezime, jel.
Pod 2. upišeš N/A.
3. Individual
4. ispuniš svoje podatke oko adrese
5, 6, 7, 8 prazno.

Ove kvačice u 9 mislim da ostaviš prazne sve. To ti je to. Isto vrijedi za shutterstock.

Naplata preko moneybookersa ide.

Btw, pukni link na svoj profile na nekom stock siteu, da ti se može vidjet portfolio, ako nije bed.
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:50.