Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2007., 22:37   #1
Turska prezimena u Hrvatskoj i ljudi koji imaju tursko porijeklo?

Je li netko zna neka prezimena i koliko ih otprilike ima u Hr....ili neku web stranicu sa tim podacima?
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2007., 23:21   #2
Quote:
tince kaže: Pogledaj post
Je li netko zna neka prezimena i koliko ih otprilike ima u Hr....ili neku web stranicu sa tim podacima?
ako neko ima prezime nastalo od neke rijeci iz turskog jezika, nije nuzno da je taj neko turskog porijekla. uticaj turskih rijeci bio je veliki, narocito kada su u pitanju zanati....kreni od kujundzica i sl.
Hladna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 00:09   #3
A sta je sa prezimenima kao Andabaka i Durak? To su garant original turska prezimena........
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 00:15   #4
nemam sad imenik pri ruci, ali padaju mi na pamet pre/su/infiksi hadži, kara i slični. e sad - nerijetko takva prezimena imaju Bošnjaci ili Srbi. od hrvatskih bi Dautanac moglo imati tursko podrijetlo jer dautan znači nešto kao konak na turskom.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 05:25   #5
Tatarevici, Turk, Turcin, Cerkez,Cengic, Dautovici etc

rackoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 23:35   #6
Turković, Mandžuka...
Au197/79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 23:44   #7
Je li netko ima neku bazu podataka o tome ili kako bih mogla doci do tih informacija????
Neki povjesnicar ili slicno?
tince is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 10:21   #8
Znam ja spisak 20 prezimena, nije puno koja su Turska, vecinom su kod Bosnjaka
rackoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 10:53   #9
Ljudi se setili korena,vratili se veri pradedovskoj,a ostala prezimena,bolje i to,nego ostave staro prezime,a veru poture
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:24   #10
prezime Đuzel ima u okolici Imotskog i mislim po nekim selima u Hercegovini...svi su katolici
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:38   #11
Ramovic,Memedovic,mada vise znam posrbljenih nemaca i madjara,bar kod mene u okolini,moja daljna rodbina Vilici,Imamovici mada je njemu deda dosao iz Bosne,pa se njegov sin povratio u veru pradedovsku
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:40   #12
Osmani,Fariz mislim da nisu muslimani iz Bosne,vec siptari ili Turci
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:42   #13
Pašalić
__________________
*
revolution is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 12:10   #14
Ne verujem da je Pasalic prezime iz turskog perioda,jer se pominje medju prezimenima koja imaju grb,iz fojnickog grbovnika,ako se ne varam?
Znaci jos iz vremena pre turaka,ima dosta takvih prezimena koja deluju kao da su turcizmi,ali nisu..
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 12:10   #15
Turci su vlasima katolickim davala pogrdne nazive, a posto ovi nisu znali Turski, uzimali su prezime

Tako su davali Turci prezimena Jaramaz(Pakostan).Domuz(Svinja)

Karadoz(Copav) i jos prezimena

Imas prezime Guzina, kao i kod Bosnjaka Zaklan u Mostaru

Navodno tog Muslimana su zaklali, ali covjek je ostao ziv.,I Oni covjeka prozvase Zaklanim, otuda to prezime

Za Imotski kraj ne bi me cudilo da su Turci davali svakakva prezimena tamo na Turskom, ali ne mora da znaci da su tog porijekla
rackoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 12:11   #16
Quote:
OBRENOVAC kaže: Pogledaj post
Ne verujem da je Pasalic prezime iz turskog perioda,jer se pominje medju prezimenima koja imaju grb,iz fojnickog grbovnika,ako se ne varam?
Znaci jos iz vremena pre turaka,ima dosta takvih prezimena koja deluju kao da su turcizmi,ali nisu..

PASALIC

Prije Turske
rackoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 13:02   #17
pogledaj fojnicki grbovnik,u svakom slucaju u ponedeljak cu ti reci i pod kojim je rednim brojem.celnik Musa upravljao davno pre osmanlija,a nije bio turcin ili nedaj boze musliman,ima zaduzbinu Nova Pavlica
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 13:04   #18
Fojnica nikad nije imala Pravoslavne, kao i sam centar Bosne Kresevo

Sto ti daje u uvid, kakva je bila Srbizacija i naseljavanje Vlaha

Ti nemas nikakve veze s Fojnicom, niti Grbovnikom

rackoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 13:08   #19
pa kakve veze ima to,i nikola buca je bio katolik pa je bio srbin,i protovestijar.
posto tako kazes znaci da nikad nisi imao tu knjigu u rukama,sa kojim porodicama pocinje fojnicki rodoslov,i ciji je grb najistaknutiji,grb cara dusana,za divno cudo pisali katolicki svestenici,imas u franjevcakoj crkvi u milanu,kao donatore cara dusana u urosa,pod okriljem svetog franje,i svet katarine.
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 13:33   #20
e moj kozarac,grbovnik je nastao da dokaze poreklo porodice iveljic,iz okoline dubrovnika,a zove se fojnicki,jer je nadjen u fojnici,i pisan u fojnici,e vidis centralna bosan,a pominje se srpski polulegendarni junak,relja krilatica,kao rodonacelnik katolicke porodice,otkud to,tu pise izmedju ostalogi i o zemlji kojiu je dobi,i osnivanju manastira rila,gde je sahranjen hrelja,i sve to pise katolik,franjevac,u fojnici,za potrebe plemica iveljica,da bi imao sa cim da izadje pred spanskog vladara.ima tu i o stefanu nemanji,i o knezu lazaru,i svetom savi

tek toliko iz 16 veka,iz fojnice
OBRENOVAC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.