Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.11.2007., 13:58   #41
Quote:
bumbar kaže: Pogledaj post
nemogu konkretno odgovarat na pitanja koja su van moje domene i da tako robujem nazivima, i povijesti, mogu raspravljat o drugim stvarima i vremenu nakon Kristova rođenja i u tom vidu sam napisao tko su Sinovi Božji (Braća Kristova).
dobro onda tko su po tvom braća Kristova? Petar i Juda, i ostali, i zašto postoje samo "sinovi" a ne i "kćeri" s tim da se na kćeri odnosi "ljudske"
Tu mi neš ne štima.

Quote:
jer se ti nefili pojavljuju puuuuuuno prije Kristovog dolaska među ljude.
puuno puuno prije. Prije potopa čak.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:05   #42
možda su to zbilja anđeli?! ti 'božji sinovi'
samo kvragu, oni su duhovna bića pa kako su se mogli ženiti i pariti s 'kćerima ljudskim'? možda su se mogli materijalizirati?!

ne kužim!
Laume is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:14   #43
Quote:
Laume kaže: Pogledaj post
anđeli?! samo kvragu, oni su duhovna bića pa kako su se mogli ženiti i pariti s 'kćerima ljudskim'?
odakle ti sad pa to, da su oni "duhovna bića"? Drevni narodi, na visokom stupnju civilizacije opisivali su ih na sve moguće načine, ali nikada kao "duhovna bića".
To su ovi naši crkvenjaci odnekuda isfantazirali.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:18   #44
pa jel nisu?!

sve što sam ikada saznala o njima govori da jesu duhovna bića. nemam pojma. mislim zaista na anđele u kršćanstvu, a ne znam piše li igdje nešto takvo u starom zavjetu
a zbilja, kad se sjetim tih drevnih civilizacija, onda ispada da anđeli i nisu toliko duhovni!
Laume is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 14:28   #45
Quote:
Laume kaže: Pogledaj post
pa jel nisu?!

sve što sam ikada saznala o njima govori da jesu duhovna bića. nemam pojma. mislim zaista na anđele u kršćanstvu, a ne znam piše li igdje nešto takvo u starom zavjetu
a zbilja, kad se sjetim tih drevnih civilizacija, onda ispada da anđeli i nisu toliko duhovni!
pa očito da nisu kad..pa pogledaj stari zavjet, tu gdje govore o tim nefilima.
Ak su bespolni, kako su se, da prostiš, penjali na "kćeri ljudske" i s njima imali djecu
Anđeli u kršćanstvu...bbehehehe, a gdje bih ja o njima mogla pročitati?
U bibliji se spominju isključivo kao glasnici, vojska, ratnici...ne znam, il se ne mogu sjetiti gdje točno piše "bespolni" isl.
Pod duhovni možda oni hoće reći "pametniji" u tom smislu, a ne nužno da su to neki duhovi.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 15:42   #46
Quote:
Laume kaže: Pogledaj post
kako to misliš 'braća Kristova'? pa ne mogu biti njegova braća jer se ti nefili pojavljuju na samome početku, u knjizi postanka, puuuuuuno prije Kristovog dolaska među ljude.
Ne raspravljam o vremenu prije, a Krist je bio i prije (oduvijek je) NJegova utjelovljenja.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 15:46   #47
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
O tome što pričaš to nitko ne zna. Biti dio nečega, imati pripadanje nekome, što je izvor i što njime teće....pitanja su na koja nema odgovora. Samo nagađanja...
Kako znaš da nema odgovora, zato što sam nisi dobila te odgovore/nisi to iskusila i ne poznaš nikoga tko je to iskusio ili ne vjeruješ onima koji kažu da jesu ili što?

Ja tvrdim da ima odgovora za sve to, i isključivo se sa Duhom može doći do tih odgovora koja se i na toj razini shvate, a mozak nije napravljen da ima kapaciteta to shvatit u inicijalnom stanju.

Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Odakle dakle taj duh i na što je on sve sposoban, nema točnog odgovora osim u nekih fanatičnih koji te činjenice papirče u knjigama.
Njima je lako je vjeruju da je tako kako piše.
Faza vjerovanja u to je korak prije faze spoznaje i razumjevanja i bivanja u "spoznaji" (Duhom u Bogu), dakle moguće je, rijetki su takvi i nije lako ali je moguće.
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 15:51   #48
Quote:
The White Rabbit kaže: Pogledaj post
dobro onda tko su po tvom braća Kristova? Petar i Juda, i ostali, i zašto postoje samo "sinovi" a ne i "kćeri" s tim da se na kćeri odnosi "ljudske"
Tu mi neš ne štima.
Neznam za Petra i Judu, brat Kristov je onaj tko je Duhom jedno s NJim u Bogu, teško je shvatit to kad se gleda ljudskim očima, no moguće je razumjet.

Kčer kao tjelesni oblik ima značaj koji je na zemlji, no kao Duh tada je žena također jedno kao muško u Kristu pa tako i u Bogu, u Duhovnosti nema spolova, potrebno je primit Duh i to je to i naravno zadržat Ga u sebi i sebe u NJemu.
(Jer i žena je proizašla iz muškoga, a Duh nadilazi tjelo i to jedino potrebno da bi več ovdje stekla život vječni i jedinstvo s Bogom).
bumbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 16:00   #49
1. TVRDNJA: Anđeli su prije potopa imali seksualne odnose sa ženama.

Dokaz: Postanak 6:2,4

"opaze sinovi Božji da su kćeri ljudske pristale, pa ih uzimahu sebi za žene koje su god htjeli.Onda Jahve reče: "Neće moj duh u čovjeku ostati dovijeka; čovjek je tjelesan, pa neka mu vijek bude stotinu dvadeset godina."
U ona su vremena - a i kasnije - na zemlji bili Nefili, kad su Božji sinovi općili s ljudskim kćerima pa im one rađale djecu. To su oni od starine po snazi glasoviti ljudi."

2. TVRDNJA: Sinovi Božji su bili anđeli koji su zajedno sa Sotonom protjerani sa Neba.

....

Provjerit ćemo u Pismu da li je ova tvrdnja točna...

U cijelome postanku ne postoji rečenica koja kaže, ili čak sugerira da su Sotona i njihovi zli anđeli bili izbačeni sa Neba na zemlju u toj točki vremena. Vidimo da je u Jobu 1:6 i Jobu 2:1 Sotona ulazio u Nebo pred Boga, i stoga NIJE JOŠ BIO ZBAČEN SA NEBA. Imajte na umu da je to puno poslije Postanka 6:2,4

U retcima 2 i 4 gore, riječ Sinovi baš znači sinovi, znači potomci čovjeka.

Neki kažu da smisao "sinovi Božji" može značiti, i znači anđeli, jer su anđeli sinovi Božji. Međutim, iako je istina da su se anđeli zvali "sinovima Božjim" (Job 1:6, 2:1, 38:7), isto tako je istina i da su se ljudi u Bibliji nazivali "sinovima Božjim" (Ivan 1:12, Rimljanima 8:14, 8:19, Filipljanima 2:15, 1. Ivanova 3:1-2). Što bi trebalo prihvatiti kao odgovor na Postanak ?

Ako pogledamo značenje pojma "sinovi Božji" kroz cijelu Bibliju, nalazimo da ona ima isto značenje bez obzira na to gdje u Bibliji se taj pojam koristi. Možda najbolje objašnjenje za taj pojam nalazimo u Rimljanima 8:14

Svi koje vodi Duh Božji sinovi su Božji.


Iz same te definicije možemo eliminirati pale anđele koji su se pobunili protiv Boga, jer oni nisu i ne mogu biti vođeni Duhom Božjim.

Da li postoji još neki način da otkrijemo što predstavlja pojam "sinovi Božji" u Postanku ? Isus je rekao u Mateju 22:30 - "Ta u uskrsnuću niti se žene niti udavaju, nego su kao anđeli na nebu", i opet u Marku 12:25- "Ta kad od mrtvih ustaju, niti se žene niti udavaju, nego su kao anđeli na nebesima". To je bio odgovor na pitanje o ženi koja je bila udata sa sedmero braće.

Brak uključuje seksualno sjednjenje da nastanu djeca. Ovdje je osvrt na anđele. Pošto se oni ne žene, oni se niti ne reproduciraju kroz seksualno sjedinjenje jer Božja Riječ nam jasno govori o tome da je svaki sex izvan braka zabranjen. To nam govori da je Bog stvorio svakog od njih individualno, i nikada ih neće biti više nego što ih je Bog sam odlučio stvoriti. Na toj osnovi, možemo reći da se anđeli ne upuštaju u sex, i nisu se upuštali u sex sa kćerima ljudskim.

Postoji li još neka osnova koju možemo iskoristiti? Postoji. U Postanku 1:21,24-25 Bog ponavlja riječi "prema svojoj vrsti" u relaciji sa reprodukcijom Njegove kreacije. Vidimo to u prirodi danas. Ako se različite vrste pokušaju pariti, to je ili nemoguće, ili se ne dobiva potomstvo, nešto što je dijelom jedno, dijelom drugo. Na toj osnovi možemo isto reći da se anđeli nisu uključivali u sex sa ljudskim kćerima da proizvedu potomstvo.

Mislim da smo sada pokazali, prema Bibliji, da se pojam "sinovi Božji" koji se koristi u Postanku 6:2,4 ne koristi za anđele i da se zbog toga mora odnositi na ljude. Ako je to istina, onda bi to trebali potkrijepiti pomoću Biblije.

Vidjeli smo u Postanku da se Kajin okrenuo od Boga čineći zlo, što je rezultiralo time da je Kajin bio proklet od Boga (Postanak 4:11). Pismo nam isto pokazuje da je Kajin imao mnogo djece ( Postanak 4:17-24), i svi su se oni bili zanimali za stvari svijeta, i išli za stvarima svijeta.

1. Post 4:19 imali su više žena (seksualna požuda)
2. Post 4:20 zgrtali su blago- stoku (želja da se bude bogat)
3. Post 4:21 izmislili su muzičke instrumente (da bi smirili njihove mučene duše)
4. Post 4:22 koristili su bakar i željezo za alate i oružja kojima bi ubijali
5. Post 4:23 ubijali su

Kajinovi potomci bili su ubojica kao i Kajin (Postanak 4:23).Zasigurno se niti jedan od njih nije mogao zvati "sinom Božjim" jer su odbijali slušati Boga. Možemo ih zvati ljudima, i njihove kćeri su bile "kćeri ljudske".

S druge strane, isto tako u Postanku vidimo da se rodio još jedan sin od Adama i Eve, zvan Šet (Postanak 4:25). Šet je imao sina zvanog Enoš (Postanak 4:26) koji je sa svojim potomcima počeo "Zazivati ime Jahvino". Tada nam je dano stablo Božjih ljudi koji su štovali Boga, i imali su Duha Božjega u njima.

(Postanak 5) Pošto je ta linija ljudi imala Duha Božjega u sebi, zato što su se bojali i štovali Boga, možemo i nazvati "sinovima Božjim" (Rimljanima 8:14, Ivan 1:12). Sada možemo sa sigurnošću reći da su "kćeri ljudske" bile potomstvo Kajina, dok su "sinovi Božji" bili potomci Šeta. Sada se može vidjeti da se Božja linija od Šeta počela degenerirati zato što su se potomci Šeta počeli ženiti sa potomcima (potomkinjama ) Kajina, ženama koje su bile idolopoklonice, i kao takve su onečišćavale Božju liniju. Da se je to bilo nastavilo, Sotona bi eliminirao Božju liniju ljudi iz koje bi izašao Isus. Čini se da je Bog razorio Zemlju, i svu grešnu liniju Kajina da bi se upravo TO spriječilo, ostavljajući samo Božju liniju (Šetove potomke) da prežive poplavu.

Iz ovoga iznad možemo reći da:

tvrdnja da su se prije poplave anđeli parili sa ženama na zemlji (Postanak 6:2,4) je KRIVA.

Tvrdnja da su "sinovi Božji" bili anđeli koji su zajedno sa Sotonom izbačeni sa Neba je KRIVA.

Ovdje se ne radi o anđelima.
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2007., 16:20   #50
Quote:
Laume kaže: Pogledaj post
kako to misliš 'braća Kristova'? pa ne mogu biti njegova braća jer se ti nefili pojavljuju na samome početku, u knjizi postanka, puuuuuuno prije Kristovog dolaska među ljude.
Pa krscani vjeruju da je Isus oduvjek, gore s Ocem. Samo kuda su nestala ova ostala braca?
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 08:18   #51
Quote:
jurky kaže: Pogledaj post
[B]Brak uključuje seksualno sjednjenje da nastanu djeca. Ovdje je osvrt na anđele. Pošto se oni ne žene, oni se niti ne reproduciraju kroz seksualno sjedinjenje jer Božja Riječ nam jasno govori o tome da je svaki sex izvan braka zabranjen. To nam govori da je Bog stvorio svakog od njih individualno, i nikada ih neće biti više nego što ih je Bog sam odlučio stvoriti. Na toj osnovi, možemo reći da se anđeli ne upuštaju u sex, i nisu se upuštali u sex sa kćerima ljudskim.
[QUOTE=jurky;11399634]
ne možemo, i ne slažem se. Ti se referiraš (uglavnom?)samo na Bibliju, a poznato je da neki dijelovi Biblije fale, ili namjerno nisu integrirani u nju.
U svim tekstovima, pa i sumerskim, pravi se i to konstantno jasna razlika između "sinova božjih" i "sinova čovječjih", čak postoji i popis imena jednih i drugih.
Ovim velikim tekstom ne vidim kako si objasnio pojam "nefili" i znači li to da su ti nefili opisani kako jesu zapravo sinovi Enošovi ili Kainovi? Ne izgleda mi to baš moguće.

Zašto je točno Kain ubio Abela? Koji je to znak na Kainu kojim ga je Jahve označio? Tko su "ljudi" koje je Lot ugostio u Sodomi, a koje su građani iste namjeravali silovati, što je explicitno rečeno?
A što/tko su po tebi anđeli? Oni s pernatim krilcima, kerubini kao bebe kako ih prikazuju?
Ne provociram , nego me stvarno zanima.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 08:28   #52
[QUOTE=bumbar;11399391]
Quote:
Kako znaš da nema odgovora, zato što sam nisi dobila te odgovore/nisi to iskusila i ne poznaš nikoga tko je to iskusio ili ne vjeruješ onima koji kažu da jesu ili što?
Znači vjernici imaju odgovore i tako su ih iskusili su ih..???
Kako su došli do tih odgovora; vjerom?
Kad vjera daje odgovore o životu onda imamo religiju i stado ustrašenih ovčica.

Quote:
Ja tvrdim da ima odgovora za sve to, i isključivo se sa Duhom može doći do tih odgovora koja se i na toj razini shvate, a mozak nije napravljen da ima kapaciteta to shvatit u inicijalnom stanju.
Kako ti pojmiš duha, sa srcem, sa ušima ili jetrima..intuitivno, jer to ne činiš sa umom....?

Quote:
Faza vjerovanja u to je korak prije faze spoznaje i razumjevanja i bivanja u "spoznaji" (Duhom u Bogu), dakle moguće je, rijetki su takvi i nije lako ali je moguće.
Vjerovanje je uvijek faza dječja...ali treba imati odvažnosti i odrasti bez
prijanjanja za bajke.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 08:31   #53
jako me zanima slijedeće. ako su Eva i Adam bili prvi ljudi, znači da su oni i njihovo potomstvo bili jedina ljudska bića na svijetu. s kime su onda njihovi sinovi stvarali svoju djecu? jedini odgovor je sa svojim sestrama, jer su one (osim njihove majke Eve) bile jedini ljudi ženskog spola na raspolaganju. to znači da su njihova djeca plodovi incestuozne veze između braće i sestara. a zar kršćanstvo ne osuđuje incest?
Laume is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 09:57   #54
Pa meni Biblija i je jedini izvor pouzdanih informacija. Što se tiče toga da "znamo" kako pojedini dijelovi fale, ili namjerno nisu stavljeni, to je jednostavno tvoje mišljenje, ni po čemu dokazano.

Kajin je u aktu ljubomore ubio Abela, jer je ovaj prinio Bogu ugodnu žrtvu. Ako znamo da je kazna za grijehe smrt, onda znači da za grijeh treba umrijeti, odnosno zato što je u "krvi život".

Kako je Bog prokleo Kajina ?

4:11 Stoga budi proklet na zemlji koja je rastvorila usta da proguta s ruke tvoje krv brata tvoga!

4:12 Obrađivat ćeš zemlju, ali ti više neće davati svoga roda. Vječni ćeš skitalica na zemlji biti!"


Ovdje vidimo jednostavni neposluh u pogledu štovanja Boga, koji se proteže od samih početaka čovječanstva. To je ono danas: "ja imam svoj put do Boga, a ti imaš svoj", a dobro znamo da je Isus rekao kako je ON Put,Istina i Život, i da NITKO ne dolazi k Ocu, OSIM po Njemu. To je veliki problem ljudi, jer sami sebi kroje kako da dođu do Boga, a sve im je pred nosom, te zato neće imati nikakve izlike pred Bogom na Sudu.

Anđeli nisu bića sa krilima kako ih ljudi često opisuju.

Da li anđeli imaju tijela ?


Anđeli su "služnički duhovi" (Hebrejima 1:14) i nemaju fizička tijela kao ljudi. Isus je rekao kako "duh tijela ni kostiju nema kao što vidite da ja imam." (Luka 24:37-39)

Biblija isto tako govori da anđeli mogu biti samo na jednom mjestu u određenom vremenu. Znači da imaju lokalizirano prisustvo.

Anđeli mogu poprimiti izgled čovjeka kada situacija to zahtjeva. Kako bi inače neki, ne znajući, ugostili anđele ("Gostoljublja ne zaboravljajte: njime neki, i ne znajući, ugostiše anđele!")? -Hebrejima 13,2. S druge strane, mogu se pojaviti kao žarka svjetlost (Matej 28:2-4)

Kako anđeli izgledaju ?


Kako su anđeli duhovi, ne moraju uopće biti vidljivi ( Kološanima 1:16 )
Elizej se pomolio Jahvi da njegov sluga vidi veliku vojsku koja ih je okruživala (2. Kraljeva 6:17)

Kad se anđeli pojave, uglavnom se pojavljuju u obliku čovjeka. U Postanku 18, Abraham je pozdravio 3 anđeoska gosta koji su se u početku činili kao obični putnici. U sljedećem poglavlju, 2 anđela su otišla u Sodomu, a tamo su ljudi mislili da je su to obični posjetitelji- ljudi.

Anđeli se uvijek pojavljuju kao muški (Marko 16:5), sa mogućom iznimkom u Zahariji 5:9

Anđeli se u Bibliji NIKADA ne pojavljuju kao slatki, buckasti bebači. Oni su uvijek odrasli. Kad su ljudi u bibliji vidjeli anđela, njihova tipična reakcija bila je da padnu na lice u strahu i divljenju, a ne da dotaknu i škakljaju neodoljivu bebicu.

Neke rečenice u Bibliji opisuju anđele sa krilima (Izaija 6:2,6) ali to su serafini i kerubini. Serafini imaju 6 krila. 2 pokrivaju ruke, 2 noge, a sa 2 krila lete. Kerubini su čuvali drvo života nakon što su Adam i Eva zgriješili. (Postanak 3:24). Kerubini su jako važni. Biblija nam kaže da sam Gospodin stanuje među kerubinima na nebu (Psalam 99:1, Izaija 37:16). Oni imaju 2 krila (1. Kraljeva 8:7)

Zadnje uređivanje jurky : 23.11.2007. at 11:07.
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 10:07   #55
Quote:
Laume kaže: Pogledaj post
jako me zanima slijedeće. ako su Eva i Adam bili prvi ljudi, znači da su oni i njihovo potomstvo bili jedina ljudska bića na svijetu. s kime su onda njihovi sinovi stvarali svoju djecu? jedini odgovor je sa svojim sestrama, jer su one (osim njihove majke Eve) bile jedini ljudi ženskog spola na raspolaganju. to znači da su njihova djeca plodovi incestuozne veze između braće i sestara. a zar kršćanstvo ne osuđuje incest?
Da, incest je bio prisutan sve do Mojsijevog Zakona, odnosno, do njega nije bio zabranjen. Logički, Bog je dopustio incest do tog razdoblja, jer je znao da potomci neće imati nikakvih posljedica. Kad je na zemlji bilo dovoljno ljudi, Bog je zabranio incest.

A gdje je Kajin našao svoju ženu ?

Postanak 4:25 Adam pozna svoju ženu te ona rodi sina i nadjenu mu ime Šet. Reče ona: "Bog mi dade drugo dijete mjesto Abela, koga ubi Kajin."


Iz ovoga vidimo da se Šet nije rodio odmah nakon Kajina i Abela, nego se rodio kao zamjena za Abela. Prije njega rodilo se još puno sinova i kćeri.
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 10:15   #56
Quote:
jurky kaže: Pogledaj post
[B]

Iz ovoga iznad možemo reći da:

tvrdnja da su se prije poplave anđeli parili sa ženama na zemlji (Postanak 6:2,4) je KRIVA.

Tvrdnja da su "sinovi Božji" bili anđeli koji su zajedno sa Sotonom izbačeni sa Neba je KRIVA.

Ovdje se ne radi o anđelima.
Pa da, slazem se, ovo je generalna konstatacija. Pokusacu ostavit ono do cega sam ja dosao istrazivajuci. Ova tema je veoma zanimljiva i moje je mišljenje da zasluzuje posebnu paznju. Naime, pored još nekoliko delova iz Postanja ili uopste iz Sz-a, ovo je tema koja je u nekim krugovima ili za nekog prilično nejasna. Neki smatraju da je ovo jedan od najtezih delova u Starome zavetu za objasnit. Verovatno su u pravu, Genesis 6 ima prilicno, za nas um, nejasnih stvari. Naravno, ovo je samo deo jednog potpunijeg texta, mogli bismo reci da je deo jedne celine koja pocinje od 4 glave pa sve do 11. Ali, ne možemo sve obuhvatiti. O cemu se zapravo ovde radi? Logicno pitanje koje se namece jeste ko su „sinovi Boziji”, kakvi su to „divovi” u pitanju...? Kako to razumeti?? Poklopicu se mozda sa necim sto je vec receno, ali da bi bila potpunija slika dacu svoje misljenje, koje ne mora svako prihvatiti i sloziti se, no ja sam spreman braniti svoje.

Prva pretpostavka jeste da su „sinovi Boziji” zapravo pali andjeli, to jest demoni koji su se utelovili i sa „kcerima covecijim”, odnosno sa ženama, imali sexualnih odnosa. Pošto su ta 'utelovljena' bica bila natprirodna, ili uzvisenija nego obični ljudi, tako i potomstvo njihovo je bilo uzvisenije-žene su rodile „divove”, „silne ljude” koji su bili „od starine na glasu {glasoviti ljudi}”. Dakle, to su bili ogromni ljudi, veoma visoki, i odlika im je bila dugovecnost. Ovo je u najkrace što se može reci vezano za teoriju 'palih andjela'. Postavlja se pitanje ima li biblijskog osnova za ovakvo tumacenje? Pre toga mozda samo da napomenem da “sinovi Boziji” kao termin za andjele je standardno semitsko objasnjenje. Naravno, postoji i biblijskih textova za ovu teoriju. Knjiga o Jovu opisuje Nebeski 'concil' ili sabor, da ne citiram te textove. Nesumnjivo, kazu pojedini na osnovu knjige o Jovu, termin „sinovi Boziji”, dakle, ukazuje na pale andjele.

Međutim, i pored ovoga ova teorija ima prilično ‘rupa’ koje se ne mogu tek tako 'zapusiti'. Kao prvo, nigde u textu mi ne nalazimo rec ‘andjeo’, tako da bi bilo previse slobodno izjaviti da se termin ‘sinovi Bozji’ odnose na andjele ili neka druga nebeska bica. Kao drugo, Hristos je rekao da se „andjeli ne žene i ne udavaju” (Mt. 22:30), pa prema tome „sinovi Boziji” iz Postanja 6 ne mogu biti ni u kom slucaju andjeli! Drugo, ako su ‘andjeli’ tako zgresili, zasto je potomostvo coveka unisteno? Uostalom, text kaze:
“Nece se moj Duh doveka preti sa ljudima” a ne sa ‘andjelima! Isto tako:
“I Gospod videci da je ljudsko” a ne ‘andjeosko “nevaljalstvo veliko na zemlji”. Trece, ako i kazemo da su u pitanju ‘pali andjeli’, onda je to u suprotnosti sa samim terminom “sinovi Bozji”, jer “sinovi Bozji” nikada u Bibliji ne oznacavaju one koji su ‘pali’ u grehu, koji zive u grehu! Biblija je prilicno jasna da postoje “deca Bozija” i “deca djavola” (1.Jov. 3:10), tako da ‘pali andjeli’ nikada nisu i ne mogu biti poistoveceni sa terminom “sinovi Bozji”. Dalje, kada citamo knigu o Jovu 1:6 i 2:1 videcemo da pored “sinova Bozijih” koji su dosli da “stanu pred Gospoda”, “medju njih dodje i sotona”. Veoma je jasno da postoji razlika izmedju termina “sinovi Bozji” koji se odnosi na one koji pripadaju Bogu i sotone koji ne pripada toj grupi.

Jednostavan odgovor na pitanje ko su “sinovi Bozji” bio bi ovaj: sinovi Boziji su ljudi koji su bili iz Sitove loze ili linije. Kceri covecije su bile pripadnice Kajina. Ako pazljivije čitamo 4 i 5 glavu videcemo kako se opisuju ove dve linije: jedna je verna Bogu dok je druga otpadnicka, pobunjenicka. Ako dublje analiziramo, videcemo postepenu degradaciju, moralnu degradaciju: ubistvo Avelja, Lamehovo uzimanje dve zene (poligamija) i njegova ‘brzopletost’ kada je u pitanju ubistvo: “Ubicu coveka za ranku svoju i mladica za masnicu svoju”! (4:23,24 Sve ovo kulminira tako sto su sinovi Boziji imali nedozvoljene brakove sa ženama. Rezultat toga??? Rezultat je ono sto citamo u Genesis 6.

Odmah da kažem kako je neko primetio da ovi „divovi” ne moraju biti povezani sa ilegalnim ili nedozvoljenim brakovima između sinova Bozijih i kceri covecijih, ali rekao bih da kontext ipak isuvise jasno ukazuje o cemu se radi. Problem je u našim prevodima sto nekad i veznici mogu da vam zamrse konce. U ovom slučaju, konce nam mrse malo teze stvari, a to su „divovi”. Davno, davno sam citao neke publikacije Jehovinih svedoka, i ako još uvek nisu ništa promenili, oni govore upravo ono sto sam malo pre rekao-da su “sinovi Bozji” pali andjeli koji su se utelovili i rezultat toga jesu „divovi”. Međutim, kada sam pazljivije istrazivao ovo pitanje naisao sam na veoma iznenadjujuce zakljucke i saznanja!
Prvo, mnogi, mnogi savremeni istrazivaci podržavaju ovu teoriju. Prilično sam bio iznenadjen zbog toga. Nisu dakle samo j. svedoci koji veruju u ‘teoriju palih andjela’. Samo da napomenem da postoje neke finese u tumacenjima među ovom teorijom, ali sustina je ista, da je ne ponavljamo toliko puta. Zahvalnost za takvo tumacenje najpre pripada nekim jevrejskim komentatorima, npr. 1.Enohova 6:2; Jubileja 5:1; Filon u 'De Gigant' govori o tome, Josif Flavije u 'Judejskim starinama' 13:1 isto tako, zatim Qumranski spisi prihvataju ovu teoriju, kao i rani crkveni oci Justin, Irinej, Clemen Alexandrijski, Tertulijan, Origen itd.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 10:27   #57
Quote:
Pa meni Biblija i je jedini izvor pouzdanih informacija.
a meni nije, niti mi može biti, pa dakle, na žalost, nisi me razuvjerio u nekim mojim vjerovanjima, jer nisam doznala ništa novo iz ovog citiranja biblijskih dijelova.
Ja sam pitala tebe za mišljenje, a ne za citate, jer čitati i prepisivati citate znam i sama.

Koji je to znak na Kainu kojim ga je Jahve označio?

Quote:
Anđeli nisu bića sa krilima kako ih ljudi često opisuju.
i ja kažem da nisu, ali mi se isto tako čini da su definitivno mogli letjeti.
__________________
čak i sunce ima pjege
Dalje krunice od moje vunice
:Serek:
The White Rabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 10:33   #58
Ono sto je, bar po mom licnom mišljenju, najviše uticalo na ovakvo tumacenje jesu najmanje dve stvari: nepoznavanje izvornog jevrejskog jezika i paganska kultura.

Šta reci u vezi nepoznavanja jezika, i šta mislim kada to kažem? Pa, uzmite LXX i videcete da su „divovi” i “silni ljudi” tamo prevedeni sa „gigantes” (οι γιγαντες)! Ja sam se iznenadio ovome! „Gigantes” vas može asocirati na divove, zar ne? Nisam, priznajem, detaljnije istrazivao šta je „gigantes” oznacavao u secularnom svetu onoga vremena, ali znam da je „gigantes” zapravo veliki covek, div. Novi zavet nigde ne spominje ovu reč. Drugo, isto tako i Vulgata (latinski prevod) spominje termin „gigantes”. Ništa bolje za asocijaciju od naših „divova”. Ako čak čitate neke starije prevode naći ćete sličnu ideju (“There were giants in the earth in those days”, Kign James Version, npr). Međutim, noviji prevodi ne spominju „divove”, već obično koriste reč „Nefilim”. I tako piše u jevrejskom textu:

„bilo je nefilima (הנפלים) na zemlji...”.

Problem je šta je nefilim? Ili ko su sad pa „nefilimi”?

Moje je lično mišljenje (ne mora se svako sloziti sa time) da su to u stvari „pali” ljudi, ljudi koji su pali. Nefilim dolazi od glagola „nafal” (נפל) a taj glagol doslovno znaci „pasti”. Zanimljivo je da, npr., u arapskom jeziku 'nefilim' su oni koji su rođeni u kraljevskoj porodici, dakle princevi, pa otuda i treće mišljenje da su, zapravo, „sinovi Boziji” superiorni ljudi kao na primer vladari, carevi itd...Po njima, „sinovi Boziji” i „divovi”, „silni ljudi, od starine na glasu” su bili ratnici i pripadnici aristokratije koji su bili ukljuceni u nasilje i rat sirom ondasnjeg sveta. Medjutim, da se ne bismo previse zadrzavali na ovom misljenju, mozda da napomenem da jevrejski ‘nefilim’ i arapski ‘nefilim’ nemaju nekih velikih slicnosti. Nema jakog razloga zasto bi ih poistovecivali.

Dakle, nefilim su ljudi koji su pali. Najbolji dokaz u prilog tome jeste onaj koji je već spomenut: kada se prate dve linije, Sitova i Kajinova, prilično je jasno o cemu je reč. Čak i gramaticki clan u jevrejskom jeziku ispred reci „sinovi Boziji” ukazuje citaocima na odredjene „sinove Bozije”, ne bilo koje, odnosno one koji su već indirektno spomenuti, a koji bi to mogli biti ako ne oni iz 5 poglavlja, odnosno potomci Sita i ostalih poboznih ljudi???

Jednom sam citao primedbu koja se odnosila protiv mišljenja da su „sinovi Boziji” Sitovi potomci: termin „sinovi Boziji” (bene elohim,בני האלהים) nikada se ne upotrebljava za ljude, jedino za Izrailj. Prilično sam razmišljao o tome. Nekako je to tačno, ali samo nekako ili delimicno. Prvo, stari zavet, odnosno Biblija, ima svoju terminologiju u koju se veoma često ne može uklopiti nas način razmišljanja. Ovo je, dakle, delimicno tačno, zato što ako uzmete novozavetne spise videcete na koliko se mesta verni ljudi nazivaju sinovima i kcerima Bozijim. Mislim da ne trebaju stihovi za to. Drugo, ako ovo i jeste tačno, to pokazuje samo jednu stvar: da „sinovi Boziji” u ono vreme nisu bili neka raspustena banda, neki bilo koji ljudi. Termin „sinovi Boziji” po mom mišljenju vise ukazuje na organizovanu grupu ljudi koji su verni Bogu, dakle na Bozji narod. Mislim da je bas iz tog razloga Mojsije upotrebio ovaj termin, oznacavajuci pri tome da je otpad bio ne samo među pojedincima koji su bili Bogu verni, već i mnogo sire, medju Bozjim narodom! Tako dolazimo do cinjenice da “Noje nadje milost u ocima Gospodnjim”.To je zalosno, ako čitate pazljivije i detaljnije videcete kako je covecanstvo polako (ili možda brzo?) degradiralo, kako je sve nize i nize padalo u moralnom i duhovnom smislu, a samim tim i fizicki. Pad je bio tako potpun i tako velik da je Bog reagovao tako što je pustio Potop.

Dalje, iz Tore je vise nego jasno da Bog zabranjuje zenidbu sa nevernima. Da sad ne ostavljam previse textova o tome (Deut. 7:3,4 itd.). Na pitanje zašto je ovo Bog zapovedio, odgovor je prilično jasan: zato sto bi brak sa nevrenima naveo izrailjce na idolopoklonstvo, sto se cesto i pokazalo u istoriji izrailjskog naroda.

Upravo to se desilo i u vreme Noja. Ljudi su otpali od Boga. Zanimljivo je da text kaže da „uzimahu sebi za žene koje su god htjeli [Stvarnost].” Ja sam ovo jednom prilikom analizirao iz sasvim drugog ugla. Radio sam jedan stih iz Psalma 119:30 koji kaže:

Put istini izabrah, zakone Tvoje tražim”.

Ova reč „izabrah” je jako zanimljiva. Glagol 'bahar'. To nije bilo koji 'izbor'. To je svestan izbor koji ima vecne posledice. To je izbor koji svako od nas čini svesno, za ili protiv Boga. Jako zanimljivo, ali možda neki drugi put o tome. Dovoljno je da kažem da se ovaj glagol prvi put spominje upravo u textu:

uzimahu sebi za žene koje su god htjeli"

Ovo „koje su god htjeli” znači da su oni znali šta rade. To nije bila bilo koja prevara, obmana. Po meni, to je bio njihov izbor za ili protiv Boga. Tada mi je bilo jasnije da „sinovi Boziji” nisu bili naivini ljudi. Mislim da su Bogu otvoreno rekli „Ne”. Ne znam zašto, moguće zbog uticaja sveta. Greh se umnozavao, i bio je prilično maskiran. Koliko pouka se ovde krije i za nas danas. Uticaj sveta na kraju nas moze unistiti, a i greh je veoma dobro ‘upakovan’, ambalaze greha su veoma savrsene, moderne, privlacne.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 10:41   #59
Međutim, ovde se nalazi još jedna stvar, koja se povrsnim citanjem previdja. Zapazite ovaj deo:

videse sinovi Božji da su kćeri ljudske lepe, pa ih uzimahu sebi za žene koje su god htjeli...

Iskreno receno, ne podseca li vas ovo pomalo na arhetip greha Eve i Adama?

Vidje žena da je stablo dobro za jelo, za oči zamamljivo/lepo, a za mudrost poželjno: ubere ploda njegova i pojede.

Ovi boldani glagoli u ova dva texta su istog korena u izvornom jevrejskom jeziku, sto je karakteristika u pisanju-citaoce vraca na pocetno stanje, odnosno na prvobitni greh.

E sad postoji još nešto sto me je iznenadilo. Naime, u ugaritskoj literaturi, kao i u literaturi drugih naroda onoga vremena, kraljevi i vladari su opisani kao bozanstva ili polubozanstva. Paganski narodi su cenili i postovali ove velike vodje. Mnoge mitoloske tradicije opisuju njih kao bica koja su potomci samih bogova. Cinjenica je da se u ugaritskom jeziku termin „b'ne elim”, sinovi boziji, koristio i za clanove panteona kao i za velike kraljeve i vladare na zemlji. U ugaritskoj legendi o zori (shr), glavni bog tog panteona, el, zaveo je dve žene. Ova zajednica boga sa zenom, ljudskim bicem, proizvela je „shr” (zora) i „shlm” (sumrak, suton) koje su, izgleda, postale boginje koje su predstavljale Venus, odnosno kasnije Veneru, boginju ljubavi kod rimljana! Venera je, i to je zanimljivo, naziv za drugu planetu našeg suncanog sistema, zvezda Danica, Zornica, Zornjaca (phosphorus). Šta mislite, ima li ovo nekakve veze sa ugaritskom legendom? Pa naravno da ima, samo se ja nisam bavio vise time. Pogledajte kako čak i paganizam ima svoje duboke korene, on nije nastao od juče. Mitologija se odrzala i do danasnjeg dana, samo je promenila formu, sustina je ostala potpuno ista, a iza nje ne stoji niko drugi do lucifer, ili svetlonosa, koji će biti unisten prilikom Hristovog drugog dolaska! „Da, dodji, Gospode”, kaze Ivan.

Dakle, za pagane bogovi imaju svoje poreklo u spajanju između bogova i ljudi. Bilo koja ideja o „divovima”, o nadprosecnim ljudima, nekakvim dzinovima, ima svoje direktno poreklo u paganizmu, svidjalo se to nama ili ne. Hristos je „posledak” uporedio sa Nojevim vremenom, pa ne mislite li, možda, da je bitno sve ovo da znamo?? Da je bitno da se Bog „neće doveka preti sa ljudima”?? Da će Hristos doći kada će svima suditi??

Postanje 6:1-4 jednostavno opisuje kako je već pokvaren svet napredovao u zlu, nasilju, kako se sirilo zlo. Ovo je takođe suprotno paganskom verovanju koje kaže da su „divovi” (nefilim) i „ljudi na glasu” bili bozanskog porekla, i da su besmrtnost postigli nemoralnoscu! Kananitski kult,kao i vecina kultova bliskog istoka, je ukljucivao obred plodnosti povezan sa simpatetickom magijom, a zasnovana je na pretpostavci da su ljudi natprirodni. Uopste je kult plodnosi veoma cesto ukljucivao sveti brak izmedju bogova i ljudi. Ovo je bio obicaj medju paganima, a Izrailj se trebao cuvati toga. Izgleda da za vreme Noja “sinovi Bozji” se nisu cuvali toga! Ovakav kult je, inace, totalno, totalno drugacija filozofija od one Biblijske. Radikalno drugaciji pogled na svet ćete naći kod tih naroda od onoga sto piše u Bibliji. Premda su mnogi spremni da 'dokazuju' sličnost biblijskih izvestaja i paganskih, govoreci da su i jedno i drugo mitovi, ja ipak, ipak smatram da nisu, i da te dve stvari su nespojive, jer radi se o tome koji je Bog pravi?

Isto pitanje i dan danas se postavlja. U stvari, nešto bas nema ko da postavi to pitanje. Ali sustina je ista, samo je forma drugacija. Razliku ćete moći primetiti ako uzmete Sveto Pismo i zatrazite iskreno Bozje vodjstvo u razumevanju onoga sto čitate, ako se iskreno molite Bogu za prisutnost, zastitu. Istinu ćete dobiti samo ako je iskreno trazite. Nemojte mi reći da imate 'istinu' a pri tome mrzite one koje je Bog stvorio. U stvari, ne morate ih mrziti. Dovoljno je da imamo pogresne emocije prema nekome pa da budemo osuđeni od strane Hrista. Čitajte Sveto Pismo i videcete da li sam u pravu ili ne.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 11:04   #60
Dalje text kaze:

„...to behu silni ljudi, od starine na glasu [Danicic].”

Ili vas prevod:

To su oni od starine po snazi glasoviti ljudi.[Stvarnost]

Ovi „silni ljudi” LXX prevodi sa ‘gigantes’, dok je u jevrejskom jeziku upotrebljena rec 'giborim'(הגברים). Koren reci (‘gabar', גבר) je razlicit, i ima ideju 'ustati, uspostaviti', ali takođe sadrzi i ideju 'jakog bica'. Cesto u Starome zavetu ‘giborim’ je preveden kao ‘hrabar junak’, ‘junak’, ‘ratnik’. ‘Gibor’ je obicno povezan sa ratom, imati snage za uspesan rat. Medjutim, u Bibliji rat nije isto sto i kod nas. Za Boga se ponekad kaze da je On ‘junak’. Ako kazemo da su ovi “silni ljudi” zapravo bili ‘ratnici’ (kao sto mnogi misle), postavlja se pitanje: kakvi su ratnici oni bili?

Ratnici protiv Boga, jednostavno receno. Ovaj rat je, u stvari, rat protiv Boga, i ti ‘ratnici’ su nista drugo do bezboznici, otpadnici, oni koji su ‘ustali’ protiv Boga i Njegovog Zakona. U Isaiji 9:6, npr., kaze se za Dete da ce Mu ime biti, izmedju ostalih, i “Bog Silni”, ili ‘El gibor’ u jevrejskom textu. Ista ideja se spominje i u 5.Mojs. 10:17, “Bog veliki i silni (gibor)”. Cesto se u Bibliji Bog opisuje kao mocan i silan (‘gabar’). U hitpaelu (nase medijalno stanje, reflexivna radnja), sto je zanimljivo, ovaj glagol ima to znacenje: ideja ovog glagola jeste da covek uzdigne samog sebe iznad Boga. U svojoj oholosti da stoji nasuprot Bogu. Zanimljivi su neki starozavetni textovi:

Јер је zamahnuo na Boga rukom svojom, i Svemogucem se opro”. 15:25. (O Jobu)

Vas prevod ovako kaze:

„On je protiv Boga podizao ruku, usuđivao se prkosit' Svesilnom”.

Koren reci “prkosit” je isti kao i kod reci „silni” u 1.Mojs. 6:4.

Jedan engl. prevod kaže za ovaj text:

„Because he has stretched out his hand against God And conducts himself arrogantly against the Almighty.”

Ako čitate ceo kontext koji pocinje od 15:20 videce veoma jasno da se radi o „bezbozniku”, o „nasilniku”. Isti profil ljudi kao i za vreme Noja.
Još jedno zanimljivo mesto gde se spominje ova reč, odnosno njen koren, 'gabar', jeste isto u Jovu, 36:9:

„Tada im napominje dela njihova i bezakonja njihova kako su silna.”

Zapazite hrvatski prevod:

„djela njihova on im napominje, kazuje im grijeh njine oholosti.”

Ili engl. prevod:

„Then He declares to them their work And their transgressions, that they have magnified themselves.”

„he tells them what they have done—
that they have sinned arrogantly.”


Ovo „silna”, „oholost”, i ove engl. reci “magnified, arrogantly” su istog korena, ‘gabar’. Ako pogledate kontext, opet dolazite do zakljucka kako je reč o 'bezboznima'.

Iz svega ovoga namece se zakljucak da „silni ljudi” su zapravo ljudi koji ustaju protiv Boga, ljudi koji su oholi, arogantni, ponosni, drski.

Zanimljivo je i ovo:

„Hus rodi i Nevroda, a on prvi bi silan na zemlji” (Genesis 10).

Nevrod ili tacnije Nimrod, je prvio bio silan na zemlji. Znamo ko je bio Nimrod. Čak i njegovo ime dolazi od jevrejskog korena „marad”, sto znaci buntovnik, pobunjenik. Osoba koja je radila protiv Boga, stajala nasuprot Njemu.

Oni „silni ljudi” su, dakle, ljudi koji su, kada su napustili Boga, postali Njegovi neprijatelji. Ako uzmete izvestaje iz Biblije koji su prilično nepristrasni za razliku od apsolutno svih paganskih kultura i njihovih mitova, onda ćete videti da su najveci neprijatelji, protivnici i buntovnici bili ko? Pa upravo oni koji su otpali od Boga. Ta istina i dan danas je fakat. Moramo biti svesni toga. Nazalost, nazalost, nema gore stvari nego li da covek napusti zivoga Boga, okrene Mu ledja...O, Boze, pa zar Tebe da napustimo, Tebe koji si Izvor našeg zivota, nas samih? Pa zar Tebe koji nas toliko, toliko ljubis???
Ne dao Bog da budemo „silni ljudi”.

Na kraju, malo da pojasnimo i šta znaci termin „od starine na glasu” ili kako kaze vas prevod "od starine po snazi glasoviti ljudi". Mislim da ovde uopste nije reč o ljudima koji su „od starine na glasu”. Za neverovati je koliko je strucnjaka i komentatora zatajilo prilikom tumacenja svih ovih textova dok je Biblija prilicno jednostavna knjiga.

Naime, nabukvalniji prevod bi bio ne „ljudi od starine na glasu”, već „cuveni ljudi”. Naravno, u jevrejskom textu nemate „cuveni” u nasem obliku, ali imate nešto drugo. Dakle, ti ljudi jesu bili nadaleko poznati, ali ne po „starini” već po svome karakteru, jer jevrejski text sadrzi reč 'hashem'-ime (השם). Ime u Bibliji oznacava karakter neke osobe. Videli smo malo pre šta zapravo znaci „silni ljudi”, a sada dolazimo do toga da je to njihovo otpadnistvo, bunt, greh, postalo poznato svima. Jednostavno se 'čulo' za ove ljude.


Čini mi se da, kada danas posmatram svet, vidim da svačije 'ime' se cuje, nečije u pozitivnom nečije u negativnom kontextu. Kada kažem 'ime' ne mislim toliko na lično ime koliko na naše osobine, nasu kakvocu-kakvi smo mi ljudi. Ne moramo biti hriscani, ne moramo biti ko zna ko i ko zna sta. Jednostavno, nase 'ime' je poznato, da li po dobrim da li po losim stvarima. Krase nas ili pak ne, odredjene karakteristike. Pa sad, kako kome bude.

(P.S. izvinjavam se na opsirnom postu, ovo je najjednostavnije i najkrace tumacenje)
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:50.