Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2004., 09:26   #1
Balkoni

Ovako,
imamo balkon viška (fuj koja arogancija!), pa bismo mi to zatvorili i od toga napravili krasnu radnu sobicu (koja nam je nasušno potrebna).

Ima li tko ideje:
prvo: čime to najučinkovitije zatvoriti? PVC, drvo, aluminij...
drugo: kakav krov izvesti - bilo bi lijepo napraviti stakleni, kao staklenik, ali balkon je na zapadnoj strani pa ljeti furi ko u pećnici, možda se to staklo može zatamniti, ili iznutra staviti neke zavjese...?
treće: zna li netko neki link sa slikama, projektima... ili još bolje - jel netko tako nešto radio pa želi podijeliti iskustva

četvrto: MUCHO HVALA!!!!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 09:37   #2
Ukoliko se spremate na opisani zahvat, dobro bi bilo prvo pregledati stanje balkona. Kako su u nas uglavnom balkoni loše izvedeni treba biti pažljiv sa projektiranjem "zimskog vrta".
Najlakša i najskuplja varijanta je aluminijska izvedba zimskog vrta cca 300E/m2 fiksna stijena. CIjeni treba pridodati cijenu vrtata ili prozora. Konstrukcija treba biti izvedena od AL profila sa prekinutim toplinskim mostom. SKUPO!!! NAjjeftinija i po meni najbolja varijanta je izvedba parapeta od ITONG blokova koji se u fazi podizanjaizvana moraju toplinski izolirati i završno obraditi. Visinu parapeta prilagodite svojim potrebama te ugradite već gotove prozore kupljne u BAU centru koji su znatno jeftiniji nego kada ih naručujete po mjeri. Ostavite svijetli otvor za klizna vrata (francuski balkon). Ako iznad vas nema balkona te je potrbno izvoditi i krov, najbolja je varijanta klasični krov sa jednostavnom čeličnom ili drvenom konstrukcijom toplinski izoliran. Prozori na krovu su neperivi i stalno će te gledati ptičji izmet na njima. ..
bok
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 09:40   #3
nadalje, treba planirati i izolaciju poda i oblogu (laminat, pločice...) Prije svega treba izvesti izolaciju na koju se kasnije sve montira. (Prekinuti toplinski most) . Ne zaboravite ishodovati dozvolu za adaptaciju) ako je zanemarite a neko vas dobronamjerni susjed tuži moračete sve srušiti i platiti poveću kaznu!!!!

Sretno
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 09:43   #4
Quote:
rovad kaže:
Ukoliko se spremate na opisani zahvat, dobro bi bilo prvo pregledati stanje balkona. Kako su u nas uglavnom balkoni loše izvedeni treba biti pažljiv sa projektiranjem "zimskog vrta".
Najlakša i najskuplja varijanta je aluminijska izvedba zimskog vrta cca 300E/m2 fiksna stijena. CIjeni treba pridodati cijenu vrtata ili prozora. Konstrukcija treba biti izvedena od AL profila sa prekinutim toplinskim mostom. SKUPO!!! NAjjeftinija i po meni najbolja varijanta je izvedba parapeta od ITONG blokova koji se u fazi podizanjaizvana moraju toplinski izolirati i završno obraditi. Visinu parapeta prilagodite svojim potrebama te ugradite već gotove prozore kupljne u BAU centru koji su znatno jeftiniji nego kada ih naručujete po mjeri. Ostavite svijetli otvor za klizna vrata (francuski balkon). Ako iznad vas nema balkona te je potrbno izvoditi i krov, najbolja je varijanta klasični krov sa jednostavnom čeličnom ili drvenom konstrukcijom toplinski izoliran. Prozori na krovu su neperivi i stalno će te gledati ptičji izmet na njima. ..
bok
Dakle, ako sam dobro shvatila, taj parapet, to bi bio kao neki "zid", nije mi baš jasan onaj otvor za klizna vrata? MI bi jako rado kad bi cijela gornja polovica prostora bila u prozorima tj. staklu.
Statika balkona je, barem su nas tako uvjerili, izvrsna, radi se o novogradnji.
OK, krov kažeš klasičan .- a od čega? Znam da ima nekih lexan ploča (neka vrsta plastike) koji može biti i "zamućen" pa me onda ptičje kakice neće gledati (a ni ja njih).

HVALA PUNO!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 10:06   #5
Lexan je skuuuup 400kn/m2 i rasteže se i steže ovisno o temperaturi pa uglavnom takvi krovoi procure. Osim toga ako planirate boraviti u tom prostoru, računajte na grijanje i hlađenje. Parapet je zidić koji se može izvesti od Ytonga (Super a jeftino i moguća samogradnja) Visinu zidića prilagodite tako da je malo viši od radnog stola (cca za visinu registratora) kako bi se prozori dali otvarati ako imante nešto na stolu. Krajnja visina parapeta neka bude određena dimenzijom prozora koji možete naći gotove. Npr. Bauhaus, Baumax, Gramat... Tako da uštedite na stolariji. Kupite PVC prozore (koliko ih stane po širini.) Predvidite na stijeni i mjesto za vrata koj imaju jedno krilo fiksno a drugo na smik (šiber) Izvana i ugradite rešetku ako je već nemate na balkonu i dobili ste francuski balkon. Šiber vrata pri otvaranju ne trebaju puno prostora a mogu se i kipati za provjetravanje.
Krovna konsrukcija može biti od drvenih gredica popločenih OSB pločama na koje se polaže parna brana ili ljepenka i na to se može postaviti ondulin ploče ili nešto slično (šindra). Sa donje strane satavite stiropor 10 cm, ili kamenu vunu, parnu branu i zatvorite knaufom ili sto OSB pločom koju možete i polakirati. Jeftino. lijepo i kvalitetno. Sve to muško sa dvije ruke napravi za jedan vikend do dva. Od alata treba pila za drvo (ručna) za Ytong, bušilica, nešto vijaka, zidarska žlica i kanta, i VOLJA
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 10:16   #6
Još da mi napišeš i popis za dućan i gotova sam. SHALA MALA

Puno ti hvala, ovi tvoji odgovori su stvarno iscrpni, vidi se da se kužiš u posao.
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 13:59   #7
Otvoreno za druge ideje i, ako netko zna, neki link...

THNX
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 15:37   #8
A loggia? A ostalo?

Quote:
rovad kaže:
Ne zaboravite ishodovati dozvolu za adaptaciju) ako je zanemarite a neko vas dobronamjerni susjed tuži moračete sve srušiti i platiti poveću kaznu!!!!
Znaš li možda za kaj sve je potrebna ta dozvola za adaptaciju?
Npr:
1) zatvaranje loggie
2) rušenje nosivih zidova
3) rušenje pregradnih zidova
4) zamjena drvenih prozora novim PVC prozorima na uličnoj strani
5) kao pod 4. ali na dvorišnoj strani
6) zamjena ulaznih vrata (prekoputa nije drugi stan)

I kolika je kazna ako se najde 'dobra duša' pa te natera da platiš za svoje grijehe?
A gdje se uopće dobiva dozvola za adaptaciju?
Vidim da si pun znanja pa da te iskoristimo...
Ili daj neki korisni link ak ti se ne da pisat...
 
Odgovori s citatom
Old 09.02.2004., 16:02   #9
SVE PIŠE U ZAKONU O GRAĐENJU Utipkaj to u browser pa listaj po zakonima. Nosive zidove nesmiješ dirati kikako, za rušenje pregradnih, mislim da netreba niš ali provjeri, za zatvaranje balkona treba definitivno. Raspitaj se u opčini- Područni ured. za vrata netreba niš. Kazna je povelika 10-15000 kn, takse i cirkusi, pa je bolje pripremiti teren, kaj ne?
Osim toga, zatvaranjem loge povečavaš stambeni prostor. Drugačije se boduje stambeni prostor, balkon, podrum, potkrovlje... Pa u elaboratu za etažiranje traeba napraviti izmjene ukoliko planiraš prodavati stan. Ako ne, onda šuti i pravi se
Sve regule o adaptacijama imaš u građevinskoj regulativi koja je dostupna i na internetu pa surfaj i naći ćeš. Poslao sam ti PM sa nekim podacima ak ti zatrebaju.POzdrav i sretno.
__________________
Što bih dao da sam mlađi, a da imam ovu pamet !!!

LJubitelj životinja-toplokrvnih
rovad is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 08:38   #10
u slučaju da ne radite na kući koja je spomenik kulture, i na vanjskoj fasadi, ja bi riskirao bez dozvole. Vrlo teško se dobiva dozvola za zatvaranje balkona, jer je to zadiranje u originalni projekt, tako da sam siguran da će vas odbiti. A bolje je graditi bez dozvole nego graditi tamo gdje su ti odbili dozvolu. Naravno govorim o malim zahvatima. Sada ako je taj balkon na nekoj dvorišnoj strani, teško da će te netko zezati osim ako nemaš "dobre" susjede koji će te prijaviti.
Zapadna strana i stakleni krov ne idu zajedno. Tu bi bilo najjednostavnije sagraditi krov, s vrlo jakom izolacijom. Ti biraj kakav krov ćeš graditi. Prozori, najjednstavnije stavi PVC, i obavezno rolete.Pazi da ne napraviš staklenik.
konspirator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 08:45   #11
Re: A loggia? A ostalo?

Quote:
Bari Kent kaže:
Znaš li možda za kaj sve je potrebna ta dozvola za adaptaciju?
Npr:
1) zatvaranje loggie
2) rušenje nosivih zidova
3) rušenje pregradnih zidova
4) zamjena drvenih prozora novim PVC prozorima na uličnoj strani
5) kao pod 4. ali na dvorišnoj strani
6) zamjena ulaznih vrata (prekoputa nije drugi stan)

I kolika je kazna ako se najde 'dobra duša' pa te natera da platiš za svoje grijehe?
A gdje se uopće dobiva dozvola za adaptaciju?
Vidim da si pun znanja pa da te iskoristimo...
Ili daj neki korisni link ak ti se ne da pisat...
Bari, nemoj reći da si krenuo na nosive zidove. Hm, hm, hm, jesi se ti raspitao kako to ide. Pretpostavljam da ćeš staviti serklaž kad ga srušiš, ali nemoj zaboraviti da ti može doći do slijeganja, tako da u gornjim stanovima mogu popucati zidovi, a kolko se sjećam ti si najdonji, tako da ti nosivi zidovi imaju neku funkciju. A onda kreću divni razgovori sa susjedima, s time da ja uopće ne bi razgovarao s tobom već bi te odmah tužio na sud. I zamisli kad bi došlo do vještačenja pa se dečki malo zagledaju u sve preinake koje namjeravaš napraviti. A znaš ono, što jače čačkaš, govno jače smrdi. Na tvom mjestu, sve može, ali nosive zidove ne diraj.
konspirator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 08:49   #12
Quote:
konspirator kaže:
u slučaju da ne radite na kući koja je spomenik kulture, i na vanjskoj fasadi, ja bi riskirao bez dozvole. Vrlo teško se dobiva dozvola za zatvaranje balkona, jer je to zadiranje u originalni projekt, tako da sam siguran da će vas odbiti. A bolje je graditi bez dozvole nego graditi tamo gdje su ti odbili dozvolu. Naravno govorim o malim zahvatima. Sada ako je taj balkon na nekoj dvorišnoj strani, teško da će te netko zezati osim ako nemaš "dobre" susjede koji će te prijaviti.
Zapadna strana i stakleni krov ne idu zajedno. Tu bi bilo najjednostavnije sagraditi krov, s vrlo jakom izolacijom. Ti biraj kakav krov ćeš graditi. Prozori, najjednstavnije stavi PVC, i obavezno rolete.Pazi da ne napraviš staklenik.
Thnx,
baš se radi o zapadnoj strani, a ovo s dozvolom me dotuklo. Nadam se da nemam zlonamjernih susjeda, ali... znaš ono, vrag nikad ne spava.
Osim toga, susjedi u prizemlju su napravili istu stvar, zatvorili balkon... možda da njih pitam.
Samo me muči taj krov... koliko će to poskupjeti i zakomplicirati stvar...
U svakom slučaju, kad i ako bude gotovo, javim vam, možda čak i pošaljem slikicu.
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 08:51   #13
konspirator

Nisam još sasvim načistu kaj ću sve raditi, u svakom slučaju neću riskirat da mi se zgrada sruši na glavu. Naime, fucking vertikala određuje cijeli raspored u stanu ( ) a isto tako i fasadni bojler ( ) odnosno dimnjak - ne smijem na fasadi susjedu pod prozor izvesti, a opet unutra ne moža bit ne znam koliko dugi dimovod...ne znam, uskoro će mi stan bit prazan pa onda idem u ozbiljno planiranje...
A znaš li šta o zamjeni ulaznih vrata i stavljanju...hmmm...malo drugačijih PVC prozora, od onih sadašnjih drvenih, na uličnu stranu? Je l se to smije?
 
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 09:02   #14
Ne smije, ali mislim da ti neće nitko probleme raditi. Ne smije se staviti ni satelitska antena na fasadu pa pogledaj si malo grad (iako bi ja to kažnjavao). Pogledaj malo centar grada, ima PVC stolarije ko u priči. Sad si zamisli da inspektori moraju to istraživati. Ne da se njima s time zezati. Jedino ako dobiju prijavu, moraju i reagirati, onda se stvari mogu zakomplicirati.
konspirator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 09:04   #15
Quote:
Blueberry kaže:
Thnx,
baš se radi o zapadnoj strani, a ovo s dozvolom me dotuklo. Nadam se da nemam zlonamjernih susjeda, ali... znaš ono, vrag nikad ne spava.
Osim toga, susjedi u prizemlju su napravili istu stvar, zatvorili balkon... možda da njih pitam.
Samo me muči taj krov... koliko će to poskupjeti i zakomplicirati stvar...
U svakom slučaju, kad i ako bude gotovo, javim vam, možda čak i pošaljem slikicu.
Krov ti nije skup, čak bi rekao da je jeftiniji od stakla.
konspirator is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 09:11   #16
Quote:
konspirator kaže:
Ne smije, ali mislim da ti neće nitko probleme raditi. Ne smije se staviti ni satelitska antena na fasadu pa pogledaj si malo grad (iako bi ja to kažnjavao). Pogledaj malo centar grada, ima PVC stolarije ko u priči. Sad si zamisli da inspektori moraju to istraživati. Ne da se njima s time zezati. Jedino ako dobiju prijavu, moraju i reagirati, onda se stvari mogu zakomplicirati.
Znači moja sudbina ovisi o dobronamjernosti mojih susjeda...
Susjedi, nećete me valjda... ma dobar sam ja...
 
Odgovori s citatom
Old 10.02.2004., 10:42   #17
Quote:
Bari Kent kaže:
Znači moja sudbina ovisi o dobronamjernosti mojih susjeda...
Susjedi, nećete me valjda... ma dobar sam ja...
Čuj, napravi kolače i odnesi im svima, ono kao, to je znak pažnje jer bute si postali susjedi!!!
Malo mita i korupcije, pa možda budu blagonaklonije na tebe gledali.
Good luck!
__________________
"…il peut y avoir de la honte d'être heureux tout seul."
Camus
Blueberry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 14:56   #18
Question zatvaranje balkona

Pozdrav svima!
Željela bih zatvoriti balkon. Znate li neku provjerenu firmu? Ja bih PVC, pa nove pločice na podu i… ne znam ni sama što još tu sve treba. Svaki savjet je dobrodošao! Hvala!
lun@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 16:28   #19
Imas li dozvolu za to?
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2006., 20:58   #20
Treba ti dozvola od arhitekta, i trebaš pitati ko ima autorsko pravo na fasadu zgrade ukoliko je novija.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:00.