Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2012., 17:09   #21
A kakva pitanja budu iz ostalih podrucja? Najviše me zanima iz Požarno-preventivnih mjera i Kaznene odredbe.
schima-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 22:17   #22
Dal mi može neko pojasnit nešto.... ja sam nedavno završio za inženjera zaštite od požara...trenutno radim na poslu koji nema veze s tim... dali mogu prijaviti stručni ispit ili mi je potrebana godina dana staža na radnom mjestu zaštite od požara ( kao sto je to slučaj kod zaštite na radu)
korko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 09:15   #23
Quote:
korko kaže: Pogledaj post
Dal mi može neko pojasnit nešto.... ja sam nedavno završio za inženjera zaštite od požara...trenutno radim na poslu koji nema veze s tim... dali mogu prijaviti stručni ispit ili mi je potrebana godina dana staža na radnom mjestu zaštite od požara ( kao sto je to slučaj kod zaštite na radu)
Ja mislim da te mora poslodavac prijaviti. Ja sam godinu dana išao položiti stručni ispit. Na poslovima zaštite od požara počeo sam raditi 1.3., a stručni sam položio 21.3. iduće godine. U biti sam prijavio stručni nakon 10-11 mjeseci rada.
__________________
''Cijenu koju dobri ljudi plaćaju za to što ne sudjeluju u javnim zbivanjima je to da njima vladaju pokvareni ljudi'', Platon
okicizepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 13:12   #24
Malo dojmova s ispita, bio na roku 11.12., polagao sa I. kategoriju i uspješno položio.

Prvo se piše pisana zadaća, dobije se relativno opširna tema (npr. principi rada električnih, plinskih i drugih uređaja, periodika ispitivanje, navođenje i opis sigurnosnih uređaja i elemenata), te se piše ukupno 2 sata. Na raspolaganju u pravilu se mogu imati samo izvorni pravilnici i zakoni, tj regulativa, dok se razni materijali (sa seminara i ostalo) ne bi smjeli koristiti, mada nitko nije kontrolirao.

Nakon napisane i prihvaćene zadaće, što uglavnom nije problem, slijedi usmeno ispitivanje. U pravilu se postavlja 3 pitanja, no obzirom na podpitanja ispadne i više od 3. Za one koji idu kao III. i IV. kategorija budu nešto jednostavnija pitanja i blaži kriteriji, dok za I. i II. kategoriju nema poštede.

Mene su zadesila slijedeća pitanja (I. kategorija)

1. Normativno uređenje zaštite od požara:
- sadržaj procjene ugroženosti od požara
- obveze za I. kategoriju
- uvjeti za pravne osobe koje obavljaju ispitivanja stabilnih sustava

2. Požarno-preventivne mjere:
- podjela zapaljivih tekućina
- uvjeti za pravne osobe koje obavljaju ispitivanja stabilnih sustava
- požarni sektor

3. Teorija procesa gorenja i gašenja:
- plamište
- DGE
- Klase požara
- Vrste prahova za gašenje obzirom na klase požara

4. Sustavi za dojavu i gašenje požara:
- drencher sustav
- pregledi aparata za početno gašenje
- obaveza izvedbe vatrodojavnog sustava

5. Kaznenopravne i prekršajne sankcije:
- provjera projekta i sankcije
- odavanje poslovne tajne
- kazne za neprovođenje izrečenih mjera zaštite od požara

Sve u svemu, padova ima, bez obzira za koju kategoriju idete, no u postotku nije strašno. Ispitivači se mogu mjenjati, pa s time i pitanja, no na ovom roku je najviše ljudi imalo problema kod sustava za dojavu i gašenje.

Sretno svima koji izlaze na ispit i hvala svima koji su pomagali s informacijama!
schima-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 14:18   #25
Čestitam!
__________________
''Cijenu koju dobri ljudi plaćaju za to što ne sudjeluju u javnim zbivanjima je to da njima vladaju pokvareni ljudi'', Platon
okicizepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 16:47   #26
stručni ZOP

Imam 3 pitanja:
1. Da li je moguće izaći na stručni bez da se radi na poslovima ZOP i koji se dokumenti - dokazi od firme gdje radim trebaju priložiti (ne radim taj posao; imam položen stručni znr)
2. Da li kategorija ugroženosti u kojoj je firma ograničava polaganje stručnog, tj., da li mogu ići na stručni iz I i II kat., iako je firma svrstana u III kat. ugroženosti, te na koji način se može minimalno toga položiti, a da se dobiju sve ovlasti (npr., da li polaganje stručnog za I kat., kao "najjaču", znači da se ne mora polagati za ostale kategorije)
3. Cijena
FOR YOU is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2013., 17:04   #27
Quote:
FOR YOU kaže: Pogledaj post
Imam 3 pitanja:
1. Da li je moguće izaći na stručni bez da se radi na poslovima ZOP i koji se dokumenti - dokazi od firme gdje radim trebaju priložiti (ne radim taj posao; imam položen stručni znr)
2. Da li kategorija ugroženosti u kojoj je firma ograničava polaganje stručnog, tj., da li mogu ići na stručni iz I i II kat., iako je firma svrstana u III kat. ugroženosti, te na koji način se može minimalno toga položiti, a da se dobiju sve ovlasti (npr., da li polaganje stručnog za I kat., kao "najjaču", znači da se ne mora polagati za ostale kategorije)
3. Cijena
1. Nisam siguran, ali mislim da treba raditi na poslovima ZOP-a. Zaboravih koji dokumenti sve trebaju od firme - ako pronađem dopis, javim
2. Mislim da se može ići na veću kategoriju, neovisno o kategoriji firme. Po meni je logično da se ide na veću kategoriju jer firma svojim potencijalnim širenjem može iz III otići u II kategoriju
Ako se položi stručni ispit za I i II kategoriju, on vrijedi i za III i IV također. Riječ je o istim temama i gradivu, samo je dodatno prošireno za I i II kategoriju. Sva pitanja koja imaju III i IV kategorija su isto tako i u I i II, samo što su proširena sa dodatnim pitanjima
3. Ako se ne varam, negdje oko 1100 kn
__________________
''Cijenu koju dobri ljudi plaćaju za to što ne sudjeluju u javnim zbivanjima je to da njima vladaju pokvareni ljudi'', Platon
okicizepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2013., 14:45   #28
Quote:
okicizepa kaže: Pogledaj post
1. Nisam siguran, ali mislim da treba raditi na poslovima ZOP-a. Zaboravih koji dokumenti sve trebaju od firme - ako pronađem dopis, javim
2. Mislim da se može ići na veću kategoriju, neovisno o kategoriji firme. Po meni je logično da se ide na veću kategoriju jer firma svojim potencijalnim širenjem može iz III otići u II kategoriju
Ako se položi stručni ispit za I i II kategoriju, on vrijedi i za III i IV također. Riječ je o istim temama i gradivu, samo je dodatno prošireno za I i II kategoriju. Sva pitanja koja imaju III i IV kategorija su isto tako i u I i II, samo što su proširena sa dodatnim pitanjima
3. Ako se ne varam, negdje oko 1100 kn
Hvala, okicizepa. Dobro zboriš, logično.
Ako nađeš dopis, javi/pošalji.
Uostalom, vrijeme je da nazovem osobu u MUPu za to zaduženu, zar ne?
FOR YOU is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2013., 21:27   #29
ima li itko novih vijesti i pitanja iz stručnog ZOP
nips is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2013., 22:41   #30
Danas bio, položio...nije teško ali učit treba, bilo je i padova, čak i na pismenom...

Pismeni dio:
1. Navedite i opišite numeričke metode za izradu procjene ugroženosti
2. Navedite vrste stabilnih sustava ZOP. Opišite održavanje i ispitivanje

Usmeni dio:
1. Normativno uređenje ZOP
a) Zone opasnosti, preventivne mjere kod istih
b) Procjena ugroženosti
c) Požarno opterećenje

2. Požarno-preventivne mjere
a) Zone opasnosti
b) Mjere ZOP od nastajanja statičkog elektriciteta
c) Specifično požarno opterećenje

3. Teorija procesa i gašenja
a) Gašenje etanola - čime
b) ''Mokra'' ili raspršena voda
c) Gašenje plinova

4. Sustavi za dojavu i gašenje požara
a) Osnovni dijelovi sprinkler sustava
b) Ovlaštenje za ispitivanje stabilnih sustava
c) Održavanje vatrogasnih aparata

5. Kazneno pravne i prekršajne sankcije
- ne sjećam se točno pitanja ali nisu teška, kao u kojem zakonu su propisane kazne; koga se sve može kazniti i na koji način - koje subjekte zakon određuje...

Sretno svima!
nips is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 10:16   #31
Quote:
okicizepa kaže: Pogledaj post
Ja sam polagao stručni ispit po novom pravilniku, išao sam za I i II kategoriju. Pismeni dio ispita je jednak za sve, a na usmenom dijelu ispita I i II kategorija imaju malo više pitanja (područja) koja moraju pokriti. Okvirne teme su navedene u samom pravilniku. Na pismenom dijelu se mogu koristiti materijali - preporučam knjigu Zagrebinspekta - Tehnički priručnik za ZOP te od Đurđice Pavelić Teoriju gorenja i gašenja. Pismeni dio je općeniti, nisam još čuo ad je netko pao na tom dijelu i riječ je o raspisivanju. Dobije se nekakav tip objekta i onda treba pisati o svemu i svačemu: hidrantskoj mreži, stabilnim sustavima, vatrgasnim aparatima, ...., u biti se prepisuje srž iz knjige. Naravno, treba pročitati knjigu nekoliko puta da se zna gdje je što. Prije polaganja ispita dobije se obavijest od MUP-a koje sve pravilnike treba znati. Preporučam printanje pravilnika ili barem detaljno ispisivanje važnih stvari iz pravilnika. Na usmenom se sa papirom ide od stola do stola - za svakim stolom sjedi jedan ispitivač, sveukupno ih je pet. Svaki od njih pita po tri pitanja, a za pozitivnu ocjenu treba imati dva točna. Meni se dogodilo da sam imao jedno i pol pa sam dobio i četvrto pitanje na koje sam točno odgovorio. Eto, ako netko ima nekakvih pitanja, neka se javi.

Pozdrav,

Idem u 9mj. na ispit za II. kategoriju. Uglavnom sam shvatio ma koji se način polaže ispit, ali da li mi možes reći gdje pronaći knjigu od Đurđice Pavelić i da li bi ti bilo problem poslati mi popis pravilnika koje si dobio. Jer kada sam zvao MUP gospođa mi je rekla da ne šalju popis pravilnika nego da učim one teme koje su navedene u pravilniku za ispit.

Hvala
baki4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 20:56   #32
OSOBA ZADUŽENA ZA ZAŠTITU OD POŽARA

Pozdrav , nov sam ovdje i molim jednu informaciju za osobu zaduženu za zaštitu od požara,ja sam prijavljen negdje u 7 mj za ispit iz zaštite od požara pa me zanima kolkiko prije iz Mupa jave da je termin za ispit, molim vaša iskustva!!! Pozdrav hvala unaprijed!!!
ivaks is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2013., 07:12   #33
Quote:
ivaks kaže: Pogledaj post
Pozdrav , nov sam ovdje i molim jednu informaciju za osobu zaduženu za zaštitu od požara,ja sam prijavljen negdje u 7 mj za ispit iz zaštite od požara pa me zanima kolkiko prije iz Mupa jave da je termin za ispit, molim vaša iskustva!!! Pozdrav hvala unaprijed!!!
Pozdrav,
Ja sam dobio obavijest otprilike dva mjeseca nakon prijave. Obavijest je došla mjesec dana prije samog ispita. Znači, od prijave do ispita je prošlo oko 3 mjeseca.
__________________
''Cijenu koju dobri ljudi plaćaju za to što ne sudjeluju u javnim zbivanjima je to da njima vladaju pokvareni ljudi'', Platon
okicizepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 07:56   #34
Ispit iz ZOP

Pozdrav,

Da li mi može netko reći kako je najednostavnije učiti Kaznenopravne i prekršajne sankcije ?? Da li se moraju znati iznosi tih prekršaja ili samo općenito zbog čega će se tko kazniti??

HvALA,
baki4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 13:30   #35
Pozdrav svima.

Prijavljen sam za polaganje stručnog ispita zop, za I. kategoriju. Od vas koji imate iskustva sa ispita za I. kategoriju zanima me je li dosta pripremati se iz priručnika zaštite od požara i onih 26 pravilnika i u kojoj mjeri moraš poznavati građu. Budući na pisanom radu možeš imati literaturu koliko opširno moraš pisati o zadanim temama za prolaz.
Molim Vas kolege pomagajte. Hvala svima
striker5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2013., 21:17   #36
Blago Vama, meni su u firmi iskopirali Tehnički priručnik zaštite od požara dva tjedna prije ispita. Suludo je da razmišljam o prolazu. IV kategorija.
13.11 polažem
Glavinjara is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2013., 23:27   #37
Sretno svima koji idu na rok 13.11. - i nek onima koji tek planiraju napišu nešto od pitanja sa usmenog
tnx
debilder is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 14:39   #38
pozz svima .... već 7 godina radim kao serviser sustava tehničke zastite .... tako da sprinkler , drencher, gašenje plinom (fm200 i novec ) hidrantske mreže, predupravljane sprinklere i slično imam u malom prstu ....

upisao bi nesto, da napokon i ja imam neku titulu.... nije da mi treba radi posla, već radi mene....
što uopće ja kao osoba mogu upisat ? te koje zvanje mogu steći stime .... nigdje ne nalazim te informacije, vec pretpostavljam da sve vas firme salju na te ispite cisto radi uskladenja sa zakonom....

ja bih prvenstveno htio steći znanje i titulu ispitivača stabilnih sustava... dakle, sve gore nabrojano + vatrodojava.... imam nekoliko certifikata od minimaxa i essera, dakle , pokriveno i za sprinkler i vatrodojavu.... od firme mogu dobiti potvrdu koje poslove obavljam i koliko godina već...

gdje mogu dobiti informacije o samom ispitu i koje uvjete moram zadovoljavati kao privat osoba ?
mousezg is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2014., 20:22   #39
Smile odgovor

Quote:
mousezg kaže: Pogledaj post
pozz svima .... već 7 godina radim kao serviser sustava tehničke zastite .... tako da sprinkler , drencher, gašenje plinom (fm200 i novec ) hidrantske mreže, predupravljane sprinklere i slično imam u malom prstu ....

upisao bi nesto, da napokon i ja imam neku titulu.... nije da mi treba radi posla, već radi mene....
što uopće ja kao osoba mogu upisat ? te koje zvanje mogu steći stime .... nigdje ne nalazim te informacije, vec pretpostavljam da sve vas firme salju na te ispite cisto radi uskladenja sa zakonom....

ja bih prvenstveno htio steći znanje i titulu ispitivača stabilnih sustava... dakle, sve gore nabrojano + vatrodojava.... imam nekoliko certifikata od minimaxa i essera, dakle , pokriveno i za sprinkler i vatrodojavu.... od firme mogu dobiti potvrdu koje poslove obavljam i koliko godina već...

gdje mogu dobiti informacije o samom ispitu i koje uvjete moram zadovoljavati kao privat osoba ?
Lepi, pozdrav prije svega.
Ukoliko zelis steci zvanje ispitivaca stabilnih sustava odes na mup-ovu stranicu i sve ti pise.
Na memorandum od firme u kojoj radis napises zahtjev za polaganje ispita i zajedno sa preslikom svjedodzbe o zavrsenoj srednjoj skoli ili fakultetu sa biljegama u iznosu od 70kn posaljes na navedeno ministarstvo u ilici 355.
Javi se na mob .
filip987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2014., 13:35   #40
Pozdrav!

Vidim da se već dugo ovdje nije pisalo, pa evo prilike

Naime, molim za pomoć... polažem stručni ispit za stručnog djelatnika zaduženog za obavljanje poslova zaštite od požara 24.09. Prijavio sam 4 kategoriju jer tvrtka u kojoj radim pripada istoj.

Ako ima netko pitanja ili nešto može više napisati od onoga što je već do sada napisano, bio bih mu zahvalan za pokoju informaciju.

Unaprijed hvala!
MRCINA2102 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.