Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2009., 09:26   #21
zamolit cu poslodavca da napise da mi otkazuje ugovor zbog promjene u dugorocnoj razvojnoj politici firme, ili tako neko sranje.
njega to nista ne kosta? odnosno svejedno mu je sta napise na taj papir?
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 14:37   #22
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
zamolit cu poslodavca da napise da mi otkazuje ugovor zbog promjene u dugorocnoj razvojnoj politici firme, ili tako neko sranje.
njega to nista ne kosta? odnosno svejedno mu je sta napise na taj papir?
mislim da možda onda neko vrijeme ne može uzeti novog radnika(6mj), ali nisam sigurna, treba provjeriti, ako se dobije otkaz kao teh.višak onda valjda ne može nikoga uzeti, neznam za ovo što si ti naveo. Ako radiš na određeno može ti napisati i istek ugovora kao razlog prekida.
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 15:33   #23
nope, imam ugovor za stalno
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 14:27   #24
evo da se i ja ubacim...

bio sam kojih 6 mjeseci na bolovanju, zbog poprilicno ozbiljne bolesti... prije 2 mjeseca sam se vratio na radno mjesto.. ali posao koji obavljam je vecinom terenski, a zbog prirode bolesti nije bas pametno da ga obavljam...
pa bi vas molio savjet, na koji nacin da dam otkaz a da imam pravo na naknadu s burze? te koliko dugo bi imao pravo na tu naknadu? Imam skoro dvije godine radnog staza...
takodjer me zanima da li se ja u tom razdoblju dok primam naknadu moram javljati na burzu? naime iskoristio bi tih par mjeseci za odlazak u inozemstvo (zbog nekih privatnih razloga, usavrsavanje itd..)

hvala

pozz
balbazor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 18:47   #25
Quote:
balbazor kaže: Pogledaj post
evo da se i ja ubacim...

bio sam kojih 6 mjeseci na bolovanju, zbog poprilicno ozbiljne bolesti... prije 2 mjeseca sam se vratio na radno mjesto.. ali posao koji obavljam je vecinom terenski, a zbog prirode bolesti nije bas pametno da ga obavljam...
pa bi vas molio savjet, na koji nacin da dam otkaz a da imam pravo na naknadu s burze? te koliko dugo bi imao pravo na tu naknadu? Imam skoro dvije godine radnog staza...
takodjer me zanima da li se ja u tom razdoblju dok primam naknadu moram javljati na burzu? naime iskoristio bi tih par mjeseci za odlazak u inozemstvo (zbog nekih privatnih razloga, usavrsavanje itd..)

hvala

pozz
Osobno uvjetovani otkaz bi ti odgovarao.

Što se tiče trajanja, visine.... pogledaj na stranicu Zavoda, a ako ti nešto ne bude jasno, pitaj.

Prava i obveze:
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=3965

Novčana naknada:
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075
Jet Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 21:47   #26
Naknada za nezaposlene

Da li imam pravo na naknadu na burzi, ako sam radila 1.g na ugovoru na određeno (pripravnički)? Na papiru koji sam dobila piše -sporazumni otkaz(!?) i istek ugovora o radu

Hvala!
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 22:41   #27
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Da li imam pravo na naknadu na burzi, ako sam radila 1.g na ugovoru na određeno (pripravnički)? Na papiru koji sam dobila piše -sporazumni otkaz(!?) i istek ugovora o radu

Hvala!
Nemaš. Pravo na naknadu imaš ako dobiješ otkaz s tim da ti poslodavac mora u posebnom ugovoru o poslovno uvjetovanom otkazu obrazložiti zašto mu više nisi potrebna..tipa, zbog lošeg poslovanja firme, bla bla....pa si kao tehnički višak i više mu nisi potrebna. To sam ja prošli tjedan sređivala
Naknada ti ovisi o godinama radnog staža i prosjeku zadnje 3 mjesečne plaće.
Nemaš pravo na nju u slučaju da sama daš otkaz ili se sporazumno raziđete.
Toliko ja znam. Možeš otići na stranice HZZO-a i pogledati tamo detaljnije.
krvava ciklama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 09:16   #28
A ako odem do firme i zamolim da mi umjesto sporazumnog otkaz napišu istek ugovora i smanjenog opsega posla? Postoji li ikakva šansa?
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 11:09   #29
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
A ako odem do firme i zamolim da mi umjesto sporazumnog otkaz napišu istek ugovora i smanjenog opsega posla? Postoji li ikakva šansa?

a gle, ja mislim da imaš šanse...ali opet ne bi htjela da me 100% držiš za riječ, radije ti to provjeri. U svakom slučaju, poslodavac ti mora ispuniti kako sad već rekla Ugovor o poslovno uvjetovanom otkazu, kupi se u NN, mora sve ispečatirati i ispotpisivati, i također to isto napraviti sa zadnje 3 platne liste. Trebat ćeš i kopiju kartice tekućeg računa, ali to će ti teta na burzi sve objasniti. Ne znam imaš li još staža ili samo tih 1 god. koliko si radila? Mislim da ti i o tome ovisi.
Odi na sajt HZZO-a i tamo ti sve fino piše, svakako detaljnije nego što sam ti ja ovdje naškrabala.
krvava ciklama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 11:10   #30
Quote:
krvava ciklama kaže: Pogledaj post
a gle, ja mislim da imaš šanse...ali opet ne bi htjela da me 100% držiš za riječ, radije ti to provjeri. U svakom slučaju, poslodavac ti mora ispuniti kako sad već rekla Ugovor o poslovno uvjetovanom otkazu, kupi se u NN, mora sve ispečatirati i ispotpisivati, i također to isto napraviti sa zadnje 3 platne liste. Trebat ćeš i kopiju kartice tekućeg računa, ali to će ti teta na burzi sve objasniti. Ne znam imaš li još staža ili samo tih 1 god. koliko si radila? Mislim da ti i o tome ovisi.
Odi na sajt HZZO-a i tamo ti sve fino piše, svakako detaljnije nego što sam ti ja ovdje naškrabala.
ne mora nikakav ugovor o poslovno uvjetovanom otkazu. Pa to se napiše na komadu papira s razlozima otkaza stavi se potpis i pečat i bok
-mobyXXL- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 12:11   #31
Gledala sam ja stranicu hzz-a, pa mi nije jasno, piše da nemam pravo na naknadu u slučaju - "pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa"

Al mislim to je glupost - koju su napisali uz istek ugovora, rekli su da me neće nakon pripravničkog zaposliti za stalno jer je firma u "klincu".

Nisam ja željela dobti otkaz, nego je istekao ugovor i nisu ga produljili...imam dojam da nisu smjeli napisati sporazumno...

Pitat ću da mi to preprave
charmed84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 13:01   #32
Quote:
charmed84 kaže: Pogledaj post
Gledala sam ja stranicu hzz-a, pa mi nije jasno, piše da nemam pravo na naknadu u slučaju - "pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa"

Al mislim to je glupost - koju su napisali uz istek ugovora, rekli su da me neće nakon pripravničkog zaposliti za stalno jer je firma u "klincu".

Nisam ja željela dobti otkaz, nego je istekao ugovor i nisu ga produljili...imam dojam da nisu smjeli napisati sporazumno...

Pitat ću da mi to preprave
Ako ti je istekao ugovor i nisu ti ga željeli produljiti imaš pravo na naknadu.
Ja sam imala tu situaciju samo kaj sam otišla svojevoljno, nisam željela ostati, nisam produljila ugovor i opet sam imala naknadu sa Zavoda.
Kako to ide jedno s drugim i sporazumni i istek ugovora .... Nelogično mi je da su stavili i sporazumni otkaz i istek ugovora o radu, ako je istek ugovora koji ti ne žele ili ne mogu produljiti onda to nije sporazumni otkaz.
Meni se čini da te u firmi muljaju....
Meni su na dopisu napisali da mi je istekao ugovor i dali mi izjavu o iznosu protekle tri plaće i nikakvih problema nisam imala, to je potpisala direktorica, pečatirano je i bilo je dovoljno za ostvariti pravo na novčanu naknadu, nitko na Zavodu nije postavljao nikakva dodatna pitanja...
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 13:22   #33
Sorry što upadam kao padobranac. trenutno sam na porodiljnom koji mi uskoro istiće, a u firmu, u kojoj sam zaposlena na neodređeno, se neću vratiti. Šef bi da ja dam otkaz jer on nema srca meni dati otkaz
A ako ja dam otkaz onda ništa od naknade...On ionako ne planira zaposliti nikoga umjesto mene,niti je ikoga zaposlio dok sam ja na porodiljnom,pa mislim da mu ne bi bio problem dati meni otkaz kao teh.višak ili smanjeni obujam posla.

Ako on meni da otkaz onda ne smije nikoga zaposliti 6 mjeseci na moje mjesto?
Ajme koja svinjarija...
tina06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 17:18   #34
Quote:
-mobyXXL- kaže: Pogledaj post
ne mora nikakav ugovor o poslovno uvjetovanom otkazu. Pa to se napiše na komadu papira s razlozima otkaza stavi se potpis i pečat i bok
takav papir sam prije par godina napisala ( kad sam bila u ulozi poslodavca ) svojoj bivšoj frendici koja je radila za mene, tako da ima naknadu sa burze iako je zapravo dobila otkaz. I u pravu si, nije na Zavodu imala nikakvih problema. Mislim da to i dalje stoji, samo što je sad kako mi je rekao knjigovođa izišao taj novi formular " Ugovor o poslovno uvjetovanom otkazu " koji je također u istoj funkciji kao i taj papir. Znam da se žena na burzi iznenadila kad sam joj to donijela jer još nije vidjela takav obrazac. Bitno je da ona čim prije provjeri da li ima pravo na naknadu ili ne. I ako ima, da poduzme odgovarajuće korake. A za obrasce će lako
krvava ciklama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2010., 17:24   #35
Quote:
tina06 kaže: Pogledaj post
Sorry što upadam kao padobranac. trenutno sam na porodiljnom koji mi uskoro istiće, a u firmu, u kojoj sam zaposlena na neodređeno, se neću vratiti. Šef bi da ja dam otkaz jer on nema srca meni dati otkaz
A ako ja dam otkaz onda ništa od naknade...On ionako ne planira zaposliti nikoga umjesto mene,niti je ikoga zaposlio dok sam ja na porodiljnom,pa mislim da mu ne bi bio problem dati meni otkaz kao teh.višak ili smanjeni obujam posla.

Ako on meni da otkaz onda ne smije nikoga zaposliti 6 mjeseci na moje mjesto?
Ajme koja svinjarija...
kakva papčina od šefa !!!!
ako ionako ne misli nikoga zaposliti umjesto tebe onda će ti morati dati pedalu i fino ti napisati da si teh. višak i bla bla tako da imaš naknadu sa burze. Mislim da je to najmanje što može napraviti, a ništa ga ne košta, samo malo dobre volje. Da sam na tvom mjestu nikako ne bi samoinicijativno davala otkaz.
Porazgovaraj s njim otvoreno. Ne razumijem zašto mu je to takav problem, ako ionako ne misli nikog zapošljavati u neko skorije vrijeme, osim naravno ako laže
krvava ciklama is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 10:14   #36
ja radim u firmi u kojoj sam zaposlena za stalno. budući da je posao koma, a plaća još gora, namjeravam dat otkaz.oni mi sami ne će dat. da li bi mi bio dovoljan jedan ugovor na određeno da negdje odradim pa da se onda prijavim na biro (imam neprekidnog staža dosta godina). jedan frend je morao donjet dva zadnja ugovora na određeno. znate li kako to ide?

u biti ne radi se o prijavljivanju na biro, nego da dobijem naknadu.
Plavi kaputić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 13:54   #37
Plavi kaputić

Moraš se prijaviti na Zavod za zapošljavanje da bi dobila naknadu. Obavezno zdravstveno kao nezaposlena možeš dobiti i bez prijave na Zavod za zapošljavanje, samo odeš sa radnom knjižicom i papirom odjave sa dosadašnjeg zdravstvenog osiguranja u područni ured zdravstvenog osiguranja u tvom gradu, to je Klovićeva ili Jukićeva u Zagrebu.

Radi naknade u Zavod za zapošljavanje moraš donijeti raskid ugovora o radu da se vidi da nisi ti dala otkaz već si recimo dobila otkaz kao tehnološki višak, moraš donijeti i prosjek iznosa zadnje tri plaće, radnu knjižicu da se vidi gdje si sve radila i kod kojeg poslodavca. Ako nisi nikada do sada tražila novčanu naknadu imati ćeš pravo na dulje vremensko razdoblje primanja novčane naknade. Ako jesi izračunati će ti samo noviji radni staž od datuma zadnjeg primanja novčane naknade. Minimalni radni staž je 9. mjeseci da bi se mogla dobiti naknada.

Na burzi moraš ići na grupno i individualno savjetovanje, javljati se tamo svaki mjesec po pečat u evidencijski list. Imaš pravo opravdano izostati 18 radnih dana sa burze i za to vrijeme negdje otputovati, ali to moraš ranije najaviti savjetniku. Možda će ti stalno mijenjati savjetnike, budi spremna. Uvaljivati će ti i svakakve poslove, mislim da nije moguće da sam odabereš posao sa njihove web stranice pa te oni onda preporuče, već će ti narediti na koji oglas se moraš javiti.

To bi bilo uglavnom to. Sretno!
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 21:07   #38
Quote:
Plavi kaputić kaže: Pogledaj post
ja radim u firmi u kojoj sam zaposlena za stalno. budući da je posao koma, a plaća još gora, namjeravam dat otkaz.oni mi sami ne će dat. da li bi mi bio dovoljan jedan ugovor na određeno da negdje odradim pa da se onda prijavim na biro (imam neprekidnog staža dosta godina). jedan frend je morao donjet dva zadnja ugovora na određeno. znate li kako to ide?

u biti ne radi se o prijavljivanju na biro, nego da dobijem naknadu.

Moraš odraditi minimalno tri mjeseca na određeno vrijeme da bi nakon toga imala pravo na naknadu. Ako radiš kraće, uvijek će te tražiti i odluku o prekidu od prethodne firme.
Ili možeš raditi u više firmi po mjesec dana npr.(bitno je da ako se radi tako s prekidima gledaju se zadnja 3 mjeseca rada i da bi se ostvarilo pravo na naknadu razlozi prekida ne bi smjeli biti : sporazumi prekid, prekid na tvoj zahtjev, tvojom krivnjom i sl. jer onda ne bi imala pravo na naknadu)
alison is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2010., 22:28   #39
Ja sam zaposlen u firmi ne neodredeno vec 2 godine, sad mi spremaju otkaz, morat ce napisat da sam visak ili slicno jer im ja ne namjeravam potpisati sporazumni.Zanima me posto se stalno mijenja zakon, da li ja dobivam prvo 70 % od prosjeka zadnje 3 place ili od minimalca, sto bi onda iznosilo oko 2250 kn?
__________________
Sto me ne ubije nek mi po..si ku.ac!
Cain is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2010., 08:06   #40
Dobivaš oko 2250 kn prva tri mjeseca to ti je najveći mogući iznos koji možeš dobiti, ako imaš pravo i dalje primati naknadu dobivaš manje, oko 1770 kn. Ako ti je plaća bila manja od 3500 kn onda ćeš i ta tri prva mjeseca dobiti manje od 2250 kn odnosno 70% iznosa plaće. Bez obzira što si recimo kod zadnjeg poslodavca bila tri mjeseca pitati će te i zašto si u prijašnjoj firmi prestala raditi. Barem mene su to sve ispitivali. Ne toliko dolje na šalteru, već prva savjetnica. Ona me ispitivala sve živo, pa čak i zašto sam prestala raditi prije pet godina, koji je bio razlog prestanka rada. Sve ih zanima, gledaju radnu knjižicu, što piše o školovanju, kada si završila školu, zašto si i koliko dugo studirala. Meni je čak ova prva izračunala s koliko godina sam završila Visoku školu. Na kraju je rekla da ne mogu ostati kod nje jer da kao ti poslovi koje ona pokriva ne pokrivaju one poslove koje mene zanimaju. I evo premjestili su me čak i od druge savjetnice, samo ne znam baš zašto jer mi je ona rekla krajem prošle godine da mogu ostati kod nje, baš je dobra bila prema meni. U 6. mjesecu moram ići kod treće savjetnice.

Zadnje uređivanje prilika : 19.05.2010. at 08:15.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:23.