Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2012., 17:51   #1
Sedam razloga zašto je Pakao nepravedan

U zadnje vrijeme dosta čitamo o religijskoj ideji Pakla zato što je sastavni dio Boga Isusa i pogledajmo zašto većina vjernika ipak ne bi trebala "nasjedati" na ovakvu ideju


1) ideja je napadna religijska diskriminacija i zato je nepravedna.

-Bit ćete poslani u pakao vjerujući u pogrešnu religiju (Boga), što je u potpunosti kontradiktorno na slobodu vjeroispovjesti.

2) ideja kažnjava vjeru, a ne moralni karakter pa je stoga nepravedna.

- Znači Paklom se ne kažnjavaju ljudi koji počine odvratne zločine poput silovanja i ubojstva nekolicine ljudi. Pakao ne kažnjava one koje počine masovne genocide i egzekucije. Pakao ne kažnjava one koje naude ili naštete drugima. Zašto ? - Pa jednostavan odgovor, bilo koja navedena osoba može u bilo kojem trenutku zatražiti oprost od Isusa nakon počinjenih nedjela i dobiti ga . Ono što se Paklom zapravo kažnjava su nevjernici i vjerovanje u "krivog Boga".


3) Ova ideja je nesrazmjerna, pa stoga i nije pravedna.

- Bit ćete mučeni u Paklu zauvijek, doslovno bez kraja. Nema šanse da netko bilo kada učini nešto tako strašno da bi zaslužio vječnu kaznu. Ne možete dobiti vječnu kaznu za samo konačni grijeh . I taj bi grijeh morao biti vječan . Ali ovo je upravo suprotno od proporcionalne kazne isključiti faktor beskonačnosti.


4) Ideja ne može biti čestita s obzirom na Božje sveznanje i svemoć i stoga je nepravedna.

- Bog je svevišnje i svemoguće biće koje već unaprijed zna što će se dogoditi ili što se dogodilo prema tome slijedi njegova spoznaja i znanje za svaki grijeh koji ste počinili ili ćete počiniti protiv Njegove volje. Osim toga, Bog posjeduje beskonačnu zalihu (količinu) energije da učini nešto po tom pitanju i da na neki način otkrije sebe i nauči nas za sve propuste i grijehe koje činimo. Ali na žalost to se ne događa (osim pokoji oblačak na nebu koji izgleda poput lica nekog bradonje ). On ostaje tih i ne "pokazuje se". Pravilna njegova objava spasila bi milijarde duša, ali .... ništa od objave .

5) Ideja nije čestita i ne uklapa se u slobodnu volju.

- Dakle, svi znamo da nam je Bog dao slobodnu volju da na neki način činimo što nas je volja i sami odredimo da li ćemo se Njemu posvetiti ili ne. Ali ovaj odabir slobodne volje nije ništa drugo nego kad nam pljačkaš uperi pištolj u glavu i da nam slobodnu volju da odlučimo hoćemo li mu predati novac i nastaviti živjeti ili nećemo --> a zauzvrat će nam on propucati glavu, ako mu ne damo novac. . Ovdje dakle, Bog nas prisiljava da predamo svoje poslušnosti NJemu ili da idemo direktno u Pakao na oganj vječni ! Nije baš neki izbor, zar ne ?

6) Ideja Pakla je hirovita i proizvoljna te je stoga i nepravedna.

-Bog kao svemoguće biće je mogao stvoriti sustav kazne koji neće uključivati vječnu torturu i palež poslije smrti. Stoga je mogao dizajnirati učinkovito zastrašivanje ili odvraćanje, nešto poput učinkovite i vidljive karma sustave a savršeno proporcionalne kazne. Bog je mogao stvoriti sustav koji bi bio i učinkovitiji i ne uključuje mučenje, ali je izabrao da to ne učini.

7) Ideju Pakla ustoličava tiranin koji vlada preko straha i zato je ideja nepravedna.

- Ako je Bog doista bio uzor i vrhunac moralne visine (i danas je i sutra), to će biti svima očito tko prati djelovanje i ponašanje na ovom svijetu. Svi pametni i razboriti ljudi bi se skupljali i klanjali takvom savršenom biću, uključujući i mene . Ne bi nam ni trebalo obećavati bogate nagrade Raja - sama nagrada bi bila odnos ljubavi nas i takvog savršenog bića. I to bi obožavanje opstajalo i bez pomisli da nam treba Pakao kojeg se bojimo kako bi se motiviralo naše obožavanje prema Njemu. Sve što nam Pakao pokazuje je da je Bog tako neadekvatan i nedostojan, On treba najneukusnije prijetnje i tiranina Sotonu kako bi dobio ljude da ga slijede .
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 19:17   #2
Prevelika je uloga genetike, odgoja i okolnosti da bi itko zaslužio pakao.
Pakao je izmišljen dijelom kako bi primitivnim ljudima slikovitije objasnili onu staru "kako siješ tako ćeš i žeti" ,
te dijelom za zastrašivanje masa kako se ne bi izdvojili iz dotične sekte/religije.
Teško mi je povjerovati da bi zdrava osoba u 21. st mogla vjerovati da postoji vječni pakao nakon smrti.
BigBasterd is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 19:24   #3
Quote:
BigBasterd kaže: Pogledaj post
Prevelika je uloga genetike, odgoja i okolnosti da bi itko zaslužio pakao.
Pakao je izmišljen dijelom kako bi primitivnim ljudima slikovitije objasnili onu staru "kako siješ tako ćeš i žeti" ,
te dijelom za zastrašivanje masa kako se ne bi izdvojili iz dotične sekte/religije.
Teško mi je povjerovati da bi zdrava osoba u 21. st mogla vjerovati da postoji vječni pakao nakon smrti.
nemaš što povjerovati kad je činjenica da ljudi ili vjeruju ili imaju neku vrstu bojaznosti i pomisli prema paklu, a sigurno ima nekih koji ga drže kao 100%tnu činjenicu nakon smrti
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 21:06   #4
Slazem se da su 1,2,3 i 6 razlog bez veze,da su to 'ljudske a ne bozje uredbe'.
U vezi 4 mislim da nam se Bog objavio u Isusu.Ne bi spasilo ljude to sto bi vjerovali da Bog postoji kad bi se sad objavio vec nas spasava to sto postajemo bolji ljudi,slicni Isusu kad nam on postane uzor.

U vezi 5 Bog nece poslati u 'vjecnu muku'(ne vjerujem u vjecno mucenje) tj nece na kraju svijeta unistiti ljude koji nisu spaseni zato sto mu se to prohtjelo vec zato sto nece bit sposobni zivjeti u svijetu bez zla.A zlo vise nece postojati.

A sedmo i je srz onoga sto je Isus govorio 'vjecni zivot je spoznati Boga i onoga koga je poslao,Isusa krista'.Nas odnos s Bogom je najveca nagrada.U tom smislu je kraljevstvo bozje vec na zemlj.Raj tj buduci svijet bez zla bi nas trebao samo ohrabrit da nece zauvjek postojati sve zlo na ovom svijetu o kojem slusamo svaki dan.A strah od 'pakla' ili nepostojanje je bezvezan razlog za vjeru jer je sama srz krscanstva skroz drugacija tj ljubav koja 'izgoni svaki strah'.
Strah od smrti ili 'pakla' moze biti koristan samo da osvjesti ljude koji zive samo za sebe da ne zive kako treba ali kao glavna motivacija da se sluzi bogu je skroz pogresna.
__________________
Gumiflex
Vesela Ćonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 22:42   #5
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme dosta čitamo o religijskoj ideji Pakla zato što je sastavni dio Boga Isusa i pogledajmo zašto većina vjernika ipak ne bi trebala "nasjedati" na ovakvu ideju


1) ideja je napadna religijska diskriminacija i zato je nepravedna.

-Bit ćete poslani u pakao vjerujući u pogrešnu religiju (Boga), što je u potpunosti kontradiktorno na slobodu vjeroispovjesti.
"One koji su vjerovali, te one koji su bili židovi, kršćani i Sabejci, a koji su vjerovali u Allaha i drugi svijet i dobra djela činili doista čeka nagrada od Gospodara njihova; za njih nema straha i oni neće tugovati." (Kur'an, 2:62)

Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
2) ideja kažnjava vjeru, a ne moralni karakter pa je stoga nepravedna.

- Znači Paklom se ne kažnjavaju ljudi koji počine odvratne zločine poput silovanja i ubojstva nekolicine ljudi. Pakao ne kažnjava one koje počine masovne genocide i egzekucije. Pakao ne kažnjava one koje naude ili naštete drugima. Zašto ? - Pa jednostavan odgovor, bilo koja navedena osoba može u bilo kojem trenutku zatražiti oprost od Isusa nakon počinjenih nedjela i dobiti ga . Ono što se Paklom zapravo kažnjava su nevjernici i vjerovanje u "krivog Boga".
Gledajuci s islamskog stajalista, samo dragi Bog zna sto se "kaznjava" paklom, kako ce se kazniti, da li ce se kazniti... Nasa naklapanja su samo to - naklapanja No, moj skromni stav je da silovatelj i ostali navedeni nece proci nekaznjeni.

Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
3) Ova ideja je nesrazmjerna, pa stoga i nije pravedna.

- Bit ćete mučeni u Paklu zauvijek, doslovno bez kraja. Nema šanse da netko bilo kada učini nešto tako strašno da bi zaslužio vječnu kaznu. Ne možete dobiti vječnu kaznu za samo konačni grijeh . I taj bi grijeh morao biti vječan . Ali ovo je upravo suprotno od proporcionalne kazne isključiti faktor beskonačnosti.
Hmmm, covjek pocini neki zlocin i biva kaznjen dozivotnim zatvorom? Kako to? Ima li smisla kazniti ga dozivotno zbog neceg sto je jednom pocinio, zar da mu cijeli zivot propadne zbog tog cina? Pa nije valjda da je ucinio nesto tako strasno?

Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
4) Ideja ne može biti čestita s obzirom na Božje sveznanje i svemoć i stoga je nepravedna.

- Bog je svevišnje i svemoguće biće koje već unaprijed zna što će se dogoditi ili što se dogodilo prema tome slijedi njegova spoznaja i znanje za svaki grijeh koji ste počinili ili ćete počiniti protiv Njegove volje. Osim toga, Bog posjeduje beskonačnu zalihu (količinu) energije da učini nešto po tom pitanju i da na neki način otkrije sebe i nauči nas za sve propuste i grijehe koje činimo. Ali na žalost to se ne događa (osim pokoji oblačak na nebu koji izgleda poput lica nekog bradonje ). On ostaje tih i ne "pokazuje se". Pravilna njegova objava spasila bi milijarde duša, ali .... ništa od objave .
Prijatelju, u jednoj tocki bunis se protiv slobodno volje a odmah u sljedecoj kazes da nam je data. Cekaj, odluci se, je li nam data ili nije Da ti pomognem - data nam je slobodna volja i obzirom da nam je data - odgovorni smo. Ljudski rod je odabrao takav put - dobili smo nesto posebno a to je slobodna volja i razum i zbog toga imamo odgovornost. Ako kazes: "Pa nitko mene nije pitao" - odgovor je da postoje neke stvari koje mi bas ne mozemo shvatiti, ali vjerujem da je to mnogima danas tesko prihvatiti. Skromnost je danas postala nesto bezvrijedno u ocima ljudi.


Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
5) Ideja nije čestita i ne uklapa se u slobodnu volju.

- Dakle, svi znamo da nam je Bog dao slobodnu volju da na neki način činimo što nas je volja i sami odredimo da li ćemo se Njemu posvetiti ili ne. Ali ovaj odabir slobodne volje nije ništa drugo nego kad nam pljačkaš uperi pištolj u glavu i da nam slobodnu volju da odlučimo hoćemo li mu predati novac i nastaviti živjeti ili nećemo --> a zauzvrat će nam on propucati glavu, ako mu ne damo novac. . Ovdje dakle, Bog nas prisiljava da predamo svoje poslušnosti NJemu ili da idemo direktno u Pakao na oganj vječni ! Nije baš neki izbor, zar ne ?

6) Ideja Pakla je hirovita i proizvoljna te je stoga i nepravedna.

-Bog kao svemoguće biće je mogao stvoriti sustav kazne koji neće uključivati vječnu torturu i palež poslije smrti. Stoga je mogao dizajnirati učinkovito zastrašivanje ili odvraćanje, nešto poput učinkovite i vidljive karma sustave a savršeno proporcionalne kazne. Bog je mogao stvoriti sustav koji bi bio i učinkovitiji i ne uključuje mučenje, ali je izabrao da to ne učini.
Bog je mogao sto god je htio, ali nekako cisto sumnjam da bi netko od nas to sve bolje uredio od Njega (skromnost, gore navedena ).
Mislim da mi ne poznajemo dovoljno "sustav" (da koristim tvoju terminologiju) da bi ga mogli ocjenjivati.

Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
7) Ideju Pakla ustoličava tiranin koji vlada preko straha i zato je ideja nepravedna.

- Ako je Bog doista bio uzor i vrhunac moralne visine (i danas je i sutra), to će biti svima očito tko prati djelovanje i ponašanje na ovom svijetu. Svi pametni i razboriti ljudi bi se skupljali i klanjali takvom savršenom biću, uključujući i mene . Ne bi nam ni trebalo obećavati bogate nagrade Raja - sama nagrada bi bila odnos ljubavi nas i takvog savršenog bića. I to bi obožavanje opstajalo i bez pomisli da nam treba Pakao kojeg se bojimo kako bi se motiviralo naše obožavanje prema Njemu. Sve što nam Pakao pokazuje je da je Bog tako neadekvatan i nedostojan, On treba najneukusnije prijetnje i tiranina Sotonu kako bi dobio ljude da ga slijede .
"Toga dana će neka lica blistava biti,u Gospodara svoga će gledati" (22-23 ajet sure Al-Qijama)

Najveci uzitak Dzenneta je gledanje u Allahovo lice... A mislim da bi jedno od tumacenja tog "gledanja" moglo biti ovo tvoje "sama nagrada bi bila odnos ljubavi nas i takvog savrsenog bica"... Vidis kako se kockice same slazu?

A ljudi ima na raznim stepenima... Znas i sam, na ovom svijetu, nekome treba zakonska zabrana da ne cini neke stvari, nekome treba kazna a nekome je to sve skupa apsolutno nepotrebno... To je jednostavno ljudska priroda. Pakao ima svoju ulogu u "komunikaciji" s onima s kojima i treba komunicirati. A mnogi drugi zele "gledanje Allahovog lica"... Samo treba te stupnjeve razumjeti...

Lijep pozz
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:03   #6
u točki 4 ja ne pišem o "slobodnoj volji" (već u točkama 5 i 6). u točki 4 ja govorim o svemogućem biću koji se na čudne načine objavljuje (ali samo za ljude koji u njega vjeruju i koji govore o toj navodnoj objavi). za mene ateistu se on uopće ne objavljuje.

ja (osobno) držim za činjenicu da se u 21om stoljeću još uvijek ideja Pakla koristi za vrstu prisilnog držanja čovjeka u vjeri. tako napominjem i sve veće korištenje izraza "padanje u vjeri", i kako se po riječima nekih mojih poznanika: "svak bori s tim padanjem i opstankom u vjeri" - što je za mene jedan veliki lol, a sve što bih rekao na tu temu bi ispalo pogrešno.

Zadnje uređivanje Regul : 11.04.2012. at 23:14.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:19   #7
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post

ja (osobno) držim za činjenicu da se u 21om stoljeću još uvijek ideja Pakla koristi za vrstu prisilnog držanja čovjeka u vjeri. tako napominjem i sve veće korištenje izraza "padanje u vjeri", i kako se po riječima nekih mojih poznanika: "svak bori s tim padanjem i opstanka u vjeri" - što je za mene jedan veliki lol, a sve što bih rekao na tu temu bi ispalo pogrešno.
Regul, stvarno si se potrudio, svaka čast. Svoje mišljenje si s stvarno potrudio razraditi.
Osvrnut ću se na ovo gore.
Mislim da preveliki značaj pridaješ 21. stoljeću.
Ljudi u 21. stoljeću zaista znaju puno toga, no svijest je ista kao i u 1. i 11. stoljeću.
Nisu ljudi ništa bolji što više znaju.
Izraz padanje u vjeri shvatio bih više psihološki - izgubit čvrsti oslonac na nešto, u nekog "oca" na kojeg su se u glavi mogli osloniti..
To je proces odrastanja, netko odraste brzo, netko nikad.
Netko luta, ode pa se vrati...
Nemaju popovska naklapanja neke veze s tim...
Svatko mora imati oslonac na nešto.....netko na oca u nebesima, netko sam u sebe, netko u ljude oko sebe......
hefest is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:29   #8
Quote:
hefest kaže: Pogledaj post
Izraz padanje u vjeri shvatio bih više psihološki - izgubit čvrsti oslonac na nešto, u nekog "oca" na kojeg su se u glavi mogli osloniti..
To je proces odrastanja, netko odraste brzo, netko nikad.
Netko luta, ode pa se vrati...
Nemaju popovska naklapanja neke veze s tim...
Svatko mora imati oslonac na nešto.....netko na oca u nebesima, netko sam u sebe, netko u ljude oko sebe......
slažem se s ovim što ti pišeš ali ono što se događa je to da mladi ljudi oko mene gube smisao za životom i kažu da je život "samo neka vrsta puta za dalje" i ne znaju što bi to bio "Božji grijeh" a što ne i događaju se čudne stvari. ne govorim da život s Bogom ili bez njega ima neki poseban i stvarni smisao, ali trebali bismo znati razlučiti stvarnost od nestvarnosti, ali opet to ja tako mislim.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:52   #9
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
slažem se s ovim što ti pišeš ali ono što se događa je to da mladi ljudi oko mene gube smisao za životom i kažu da je život "samo neka vrsta puta za dalje" i ne znaju što bi to bio "Božji grijeh" a što ne i događaju se čudne stvari. ne govorim da život s Bogom ili bez njega ima neki poseban i stvarni smisao, ali trebali bismo znati razlučiti stvarnost od nestvarnosti, ali opet to ja tako mislim.
E ne možemo to.
Trebali bismo, ali ne ide.
Živimo u nekom svom subjektivnom eteru.
Stvari i događaji imaju za nas razna prenesena i skrivena značenja.
Mi smo puni mistike.
Koje, ovisi o pjedincu i okruženju u kojem je odrastao, te o informacijama do kojih može doći...
Da li je to kršćanska, islamska, agnostička ili neka druga mistika stvar je izbora ili rođenja..
Mi nismo realni, mi nismo samo materija...
Lutamo, tražimo...
hefest is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 23:58   #10
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
U zadnje vrijeme dosta čitamo o religijskoj ideji Pakla zato što je sastavni dio Boga Isusa i pogledajmo zašto većina vjernika ipak ne bi trebala "nasjedati" na ovakvu ideju


1) ideja je napadna religijska diskriminacija i zato je nepravedna.

-Bit ćete poslani u pakao vjerujući u pogrešnu religiju (Boga), što je u potpunosti kontradiktorno na slobodu vjeroispovjesti.
Čovjek ako se svjesno i slobodno okreće protiv Boga onda se odlučuje za pakao..jer pakao je odsustvo Boga.
Sloboda vjeroispovjesti je građansko pravo. Ti imas pravo vjerovati kako želiš ali to ne znači da si u pravu.
Ne treba mijesati pravo na nešto i ispravno.

Quote:
2) ideja kažnjava vjeru, a ne moralni karakter pa je stoga nepravedna.

- Znači Paklom se ne kažnjavaju ljudi koji počine odvratne zločine poput silovanja i ubojstva nekolicine ljudi. Pakao ne kažnjava one koje počine masovne genocide i egzekucije. Pakao ne kažnjava one koje naude ili naštete drugima. Zašto ? - Pa jednostavan odgovor, bilo koja navedena osoba može u bilo kojem trenutku zatražiti oprost od Isusa nakon počinjenih nedjela i dobiti ga :m ig:. Ono što se Paklom zapravo kažnjava su nevjernici i vjerovanje u "krivog Boga".
Nitko ne zna tko što kažnjava jer mi kao ljudi ne mozemo znati sta stoji iza necijih djela. Mozda naoko dobro djelo iza sebe ima potpunu sebičnost. Sigurno je samo jedno- iskreno kajanje nikad ne ostaje neuzvraćeno. Milosrđe Bozje nadilazi sve naše grijehe.
Ne moze se čovjek kajati za nešto što smisleno i slobodno učini..niti čovjek može predvidjet kajanje,a time i oprost, za nešto što će tek učiniti.


Quote:
3) Ova ideja je nesrazmjerna, pa stoga i nije pravedna.

- Bit ćete mučeni u Paklu zauvijek, doslovno bez kraja. Nema šanse da netko bilo kada učini nešto tako strašno da bi zaslužio vječnu kaznu. Ne možete dobiti vječnu kaznu za samo konačni grijeh . I taj bi grijeh morao biti vječan . Ali ovo je upravo suprotno od proporcionalne kazne isključiti faktor beskonačnosti.
Vječna kazna se dobije kad čovjek odabere svoje temeljno opredjeljenje. Temeljno opredjeljenje za nešto je stav koji postoji i prije učinjenog djela...čovjek ako je grešnik al u sebi se ipak uvijek odlučuje za Boga- svjestan svoje slabosti- vjerujem da mu Bog uvijek daje šansu. Pa zato i postoji čistilište- što je zapravo privremeno stanje gdje čovjek umre u grijehu al je predodjelio se za Boga.


Quote:
4) Ideja ne može biti čestita s obzirom na Božje sveznanje i svemoć i stoga je nepravedna.

- Bog je svevišnje i svemoguće biće koje već unaprijed zna što će se dogoditi ili što se dogodilo prema tome slijedi njegova spoznaja i znanje za svaki grijeh koji ste počinili ili ćete počiniti protiv Njegove volje. Osim toga, Bog posjeduje beskonačnu zalihu (količinu) energije da učini nešto po tom pitanju i da na neki način otkrije sebe i nauči nas za sve propuste i grijehe koje činimo. Ali na žalost to se ne događa (osim pokoji oblačak na nebu koji izgleda poput lica nekog bradonje ). On ostaje tih i ne "pokazuje se". Pravilna njegova objava spasila bi milijarde duša, ali .... ništa od objave .
Mi ne možemo razmisljati izvan vremena i prostora stoga i svako naklapanje kako Bog moze biti svugdje i svagdje,a opet da smo slobodni je izvan naše mogućnosti razumjevanja. Što god zaključili u zabludi smo.

Quote:
5) Ideja nije čestita i ne uklapa se u slobodnu volju.

- Dakle, svi znamo da nam je Bog dao slobodnu volju da na neki način činimo što nas je volja i sami odredimo da li ćemo se Njemu posvetiti ili ne. Ali ovaj odabir slobodne volje nije ništa drugo nego kad nam pljačkaš uperi pištolj u glavu i da nam slobodnu volju da odlučimo hoćemo li mu predati novac i nastaviti živjeti ili nećemo --> a zauzvrat će nam on propucati glavu, ako mu ne damo novac. . Ovdje dakle, Bog nas prisiljava da predamo svoje poslušnosti NJemu ili da idemo direktno u Pakao na oganj vječni ! Nije baš neki izbor, zar ne ?
Ne postoji dobar izbor za čovjeka, koji ne uključuje Boga.
Ako si čovjek želi dobro onda želi Boga, ako si ne želi dobro onda rješenje može biti samo odvojenost od Boga..a to je Pakao.

Quote:
6) Ideja Pakla je hirovita i proizvoljna te je stoga i nepravedna.

-Bog kao svemoguće biće je mogao stvoriti sustav kazne koji neće uključivati vječnu torturu i palež poslije smrti. Stoga je mogao dizajnirati učinkovito zastrašivanje ili odvraćanje, nešto poput učinkovite i vidljive karma sustave a savršeno proporcionalne kazne. Bog je mogao stvoriti sustav koji bi bio i učinkovitiji i ne uključuje mučenje, ali je izabrao da to ne učini.
Ljubav je puno bolji izbor.
Niti jedan roditelj ne bi trebao odgajat dijete strasenjem i prijetnjama...zasto bi to Bog trebao činit?

Quote:
7) Ideju Pakla ustoličava tiranin koji vlada preko straha i zato je ideja nepravedna.

- Ako je Bog doista bio uzor i vrhunac moralne visine (i danas je i sutra), to će biti svima očito tko prati djelovanje i ponašanje na ovom svijetu. Svi pametni i razboriti ljudi bi se skupljali i klanjali takvom savršenom biću, uključujući i mene . Ne bi nam ni trebalo obećavati bogate nagrade Raja - sama nagrada bi bila odnos ljubavi nas i takvog savršenog bića. I to bi obožavanje opstajalo i bez pomisli da nam treba Pakao kojeg se bojimo kako bi se motiviralo naše obožavanje prema Njemu. Sve što nam Pakao pokazuje je da je Bog tako neadekvatan i nedostojan, On treba najneukusnije prijetnje i tiranina Sotonu kako bi dobio ljude da ga slijede .
Ovo da je nagrada odnos ljubavi nas i tog savršenog bića je zapravo i rješenje tvoje enigme i odgovor koji tražiš.
Kraljevstvo nebesko je i na zemlji- onda kad preko Krista i s Kristomostvaruješ odnos s Bogom.
Raj je vječno obećanje jedinstva s Bogom, spoznaje savršenstva.

''Doista, sada gledamo kroza zrcalo, u zagonetki, a tada - licem u lice! Sada spoznajem djelomično, a tada ću spoznati savršeno, kao što sam i spoznat!''

A do tada- vjera, ufanje i ljubav- a najviše ljubav- ne strah
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 00:02   #11
Quote:
hefest kaže: Pogledaj post
E ne možemo to.
Trebali bismo, ali ne ide.
Živimo u nekom svom subjektivnom eteru.
Stvari i događaji imaju za nas razna prenesena i skrivena značenja.
Mi smo puni mistike.
Koje, ovisi o pjedincu i okruženju u kojem je odrastao, te o informacijama do kojih može doći...
Da li je to kršćanska, islamska, agnostička ili neka druga mistika stvar je izbora ili rođenja..
Mi nismo realni, mi nismo samo materija...
Lutamo, tražimo...
upravo tako: lutamo i tražimo. na neki način molimo svi, dok npr ne ostanemo bez posla pa se hvatamo za glavu s kojim ćemo novcem sutra kupiti kruha, ili nam nekakav Afrički slon slučajno ne stane na nogu pa se od bola uhvatimo za istu i prvim prijevoznim sredstvom vozimo do prve bolnice (u ovom slučaju svi bilo vjernici ili ateisti) prestajemo moliti i čekamo doktore da nam riješe tu bol. u ovim mojim navadenim slučajevima jako dobro možemo razlučiti stvarnost od nestvarnosti
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 00:25   #12
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
upravo tako: lutamo i tražimo. na neki način molimo svi, dok npr ne ostanemo bez posla pa se hvatamo za glavu s kojim ćemo novcem sutra kupiti kruha, ili nam nekakav Afrički slon slučajno ne stane na nogu pa se od bola uhvatimo za istu i prvim prijevoznim sredstvom vozimo do prve bolnice (u ovom slučaju svi bilo vjernici ili ateisti) prestajemo moliti i čekamo doktore da nam riješe tu bol. u ovim mojim navadenim slučajevima jako dobro možemo razlučiti stvarnost od nestvarnosti
tvoj primjer je društvena nepravda.
toga ima od kada postoji društvo, davno, davno, prije organiziranih religija.
društvo je oduvijek nepravedno.
ono nema veze sa rajom, paklom itd...
religija kao oblik političkog organiziranja uspijela je jednim dijelom u svjesti ljudi nametnuti svoje političke ciljeve i povezati ih sa rajem, paklom....
ali ljudi nisu religija.
organizirana religija je okov.
nešto kao klasa, narod, nešto čemu moraš pripadati....
možeš npr. odbaciti pripadnost nekoj državi, ali poziv u vojsku ili na sud uvijek stigne....
danas nam je data sloboda da možemo odbaciti religiju ako želimo.
ali samo stoga što više nije politički dominantna.
u nekim prošlim vremenima kada je bila politički instrument završili bi na lomači.
kako se i kažnjavaju politički neprijatelji.
hefest is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 00:31   #13
Quote:
hefest kaže: Pogledaj post
tvoj primjer je društvena nepravda.
toga ima od kada postoji društvo, davno, davno, prije organiziranih religija.
društvo je oduvijek nepravedno.
ono nema veze sa rajom, paklom itd...
naravno da nema, ali kad si gladan ili kad te slon nagazi znaš da je to stvarnost i činiš sve da to otkloniš zar ne ?

Quote:
religija kao oblik političkog organiziranja uspijela je jednim dijelom u svjesti ljudi nametnuti svoje političke ciljeve i povezati ih sa rajem, paklom....
ali ljudi nisu religija.
organizirana religija je okov.
nešto kao klasa, narod, nešto čemu moraš pripadati....
možeš npr. odbaciti pripadnost nekoj državi, ali poziv u vojsku ili na sud uvijek stigne....
poziv na vojsku stigne ali čini mi se da smo ulaskom u nato dobili profesionalnu vojsku, osim naravno ako ne govoriš o nekom totalnom samoubilačkom ratu u kojem se idemo svi istrijebiti. ja u tom slučaju biram suživot s eskimima dok svi ne pocrkaju

Quote:
danas nam je data sloboda da možemo odbaciti religiju ako želimo.
ali samo stoga što više nije politički dominantna.
u nekim prošlim vremenima kada je bila politički instrument završili bi na lomači.
kako se i kažnjavaju politički neprijatelji.
sve ja to razumijem
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 00:42   #14
Quote:
Regul kaže: Pogledaj post
naravno da nema, ali kad si gladan ili kad te slon nagazi znaš da je to stvarnost i činiš sve da to otkloniš zar ne ?


poziv na vojsku stigne ali čini mi se da smo ulaskom u nato dobili profesionalnu vojsku, osim naravno ako ne govoriš o nekom totalnom samoubilačkom ratu u kojem se idemo svi istrijebiti. ja u tom slučaju biram suživot s eskimima dok svi ne pocrkaju

)
ne kužim baš šta si mislio s ovim prvim, a valjda je tako..

a što se poziva u vojsku tiče, uzeo sam to kao primjer jer sam po tome zapamtio sve vlasti, najprije onu prvu gdje sam potpuno bespotrebno izgubio godinu i pol na idiotluke raznih oficirčina,
a zatim i ovu drugu gdje sam se tokom godina naslušao i nagledao tenkova, haubica, minobacača....tako da kad mi netko prstima pukne u blizini sav se stresem..
....svi veterani malo poblesave i glava im je negdje drugdje, zato i mogu pričat svašta ....
hefest is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 00:51   #15
Quote:
hefest kaže: Pogledaj post
ne kužim baš šta si mislio s ovim prvim, a valjda je tako..
pa da znamo prepoznati i razlučiti stvarnost od nestvarnost, i usuđujem se reći u svakom trenutku. to što mnogi ignoriraju i ne žele - je zasebna stvar i po meni spada u fenomene .

Quote:
a što se poziva u vojsku tiče, uzeo sam to kao primjer jer sam po tome zapamtio sve vlasti, najprije onu prvu gdje sam potpuno bespotrebno izgubio godinu i pol na idiotluke raznih oficirčina,
a zatim i ovu drugu gdje sam se tokom godina naslušao i nagledao tenkova, haubica, minobacača....tako da kad mi netko prstima pukne u blizini sav se stresem..
....svi veterani malo poblesave i glava im je negdje drugdje, zato i mogu pričat svašta ....
i ja (pretpostavljam zbog rata) imam probleme s tim ja ga zovem "štrecanjem" ali čini mi se sve manje što godine prolaze
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 02:43   #16
Mene grozi odvratnost ideje pakla kojom se umovi truju, posebno mladih.

Isus je s tim pojmom unio sadističke scene ultimativnog nasilja u mozgove ljudi, i tako dao vjersko opravdanje stoljetnom nasilju kao i Inkviziciji.

Oni koji su morali progutati to nasilje, zagadili su si duh.

Kako može netko ostati dobar čovjek, nakon što povjeruje da Bog radi ovo:

Pakao na Kur'anski način:

One koji ne vjeruju u dokaze Naše Mi ćemo sigurno u vatru baciti; kad im se kože ispeku, zamijenićemo im ih drugim kožama da osjete pravu patnju.
Monstruozni Kur'an, sura 4, ajet 56.

Allah će na Sudnjem danu odvojiti vjernike od jevreja, sabijaca, kršćana, poklonika vatre i mnogobožaca.
Allah je, zaista, o svemu obaviješten. ...
Ova dva protivnička tabora spore se oko Gospodara svoga; onima koji ne budu vjerovali biće odijela od vatre skrojena, a ključala voda biće na glave njihove ljevana;
od nje će se istopiti ono što je u trbusima njihovim, i koža,
a gvozdenim maljevima biće mlaćeni;
kad god pokušaju zbog teškog jada iz nje izići, biće u nju vraćeni: "Iskusite patnju u užasnoj vatri!"
Monstruozni Kur'an, sura 22, ajet 17-23.
Ta brutala je od ljudi lako stvarala nemilosrdne sadističke monstrume u realnom svijetu.

A za sve je odgovoran Isus, koji je tu brutalu izmislio. Možda i "nije tako mislio", ali tako je ispalo iz tumačenja njegovih pristalica kršćana, kao i islamista, jer se radi o istoj ideji.

Danas teolozi idu ublažavati tu grozotu vječnog opgnja, tumačeći da zli ljudi sami žele biti u paklu.... pa im se ta želja i ostvaruje. Ali koji su to zli ljudi? Tko je oko nas zao čovjek do same srži, bez imalo ljudskosti? Nema takvoga ili je duševni bolesnik.
No "Isus i kompanija" s Jahvom na čelu, nisu niti imali na umu "zle ljude", nego naprosto one koji se nisu slijepo pokorili Jahvinim svećenicima. Po njima je nepokornost zlo, a ne ne-dobrota.

Sve u svemu, teško zagađenje mozga.
Bertrand Russell o moralu lika Isusa Krista u svjetlu njegove doktrine o Paklu

Jedan od najvećih filozofa i logičara 20. stoljeća, Bertrand Russell je pisao:

"Postoji ozbiljan defekt koji mi pada na um glede Kristovog moralnog karaktera - da je vjerovao u Pakao. Osobno mislim da nitko, tko je duboko human, ne može vjerovati u vječnu kaznu. Isus je svakako vjerovao u vječnu kaznu, kako je opisano u Evanđeljima, i osjeća se osvetoljubivi gnjev protiv onih koji nisu slušali njegove propovjedi, stav koji je zajednički propovjednicima, ali koji je nespojiv s višim kvalitetama karaktera. . . .
Stvarno mislim da osoba s odgovarajućim stupnjem dobrote u svojoj prirodi, ne bi stavila takve strahove i užas u svijet. . . .
Moram reći da je ova doktrina, da je pakleni oganj kazna za grijeh, doktrina surovosti. To je doktrina koja je uvela surovost u svijet i dala svijetu generacije okrutnog mučenja; a Krist iz Evanđelja, ako ga uzimate na način na koji je predstavljen od strane njegovih kroničara, svakako mora biti držan djelomično odgovornim za to."
__________________________________________________ ______
"Bog je toliko mrzio ovaj svijet da je poslao u okrutnu smrt svoga jedinoga Sina,
tako da svatko tko u Njega NE povjeruje
bude uništen i vječno gori u Paklu."
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 02:54   #17
regul@

Objasni zašto je nešto pravedno ili nepravedno? Po kojim kriterijima to mjeriš? Zašto je nešto loše ili nemoralno? Odakle ti ideja da postoji pravda? Jer, evolucija je gluha za pravdu.

btw. ideja pakla sa kojom se boriš nije biblijska ideja o paklu, već paganska, islamska, kršćanska, ali u svakom slučaju to nije Isusovo naučavanje, kao ni izvorno judeo-kršćansko učenje.
Captain Zed is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 08:57   #18
gluplje teme odavno nisam vidio...

ako za ičim, ljudi su kroz povijest vapili za pravdom, za nekim ili za zakonima koji će kazniti zločince, a zaštititi slabe... no, čak i te žudnje mogu biti krive jer i zli mogu tražiti svoju zlu pravdu...

dakle, ljudska pravednost je manjkava jer ljudi nisu savršeni...

no, Božja pravda je savršena jer on sam je savršen, on zna što je u srcima ljudi, on se neće povoditi naivnim ljudskim zamišljanjima Njegove pravde, već će suditi onako kako treba suditi jedan Bog...

dakle, samo zlima se ideja pakla ne može sviđati jer normalni ljudi koji žive svoje obične živote se ne trebaju bojati...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 10:17   #19
Quote:
BigBasterd kaže: Pogledaj post
Prevelika je uloga genetike, odgoja i okolnosti da bi itko zaslužio pakao.
Pakao je izmišljen dijelom kako bi primitivnim ljudima slikovitije objasnili onu staru "kako siješ tako ćeš i žeti" ,
te dijelom za zastrašivanje masa kako se ne bi izdvojili iz dotične sekte/religije.
Teško mi je povjerovati da bi zdrava osoba u 21. st mogla vjerovati da postoji vječni pakao nakon smrti.
Pakao nije mjesto nego stanje duše. Svijest da onaj koji te stvorio stvarno postoji u svoj svojoj savršenosti i silini a ti mu se nikada više nećeš približiti i zauvijek ćeš ostati istrgnut od izvora svoga bitka. A sve to vlastitim (krivim) odabirom. "Osjećaj" koji te proždire uz takvu svijest je pakao, i to je osjećaj koji "pali" tvoju najdublju nutrinu.
Da, vječni pakao postoji samo mislim da u njemu nema ljudi.
Žulaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 15:07   #20
Apsolutna kontingencija i apsolutna ignorancija

Quote:
Captain Zed kaže: Pogledaj post
regul@

Objasni zašto je nešto pravedno ili nepravedno? Po kojim kriterijima to mjeriš? Zašto je nešto loše ili nemoralno? Odakle ti ideja da postoji pravda? Jer, evolucija je gluha za pravdu.

btw. ideja pakla sa kojom se boriš nije biblijska ideja o paklu, već paganska, islamska, kršćanska, ali u svakom slučaju to nije Isusovo naučavanje, kao ni izvorno judeo-kršćansko učenje.
dakle kapetane Zedeni: u tvom slučaju i u slučaju korisnika Basta što god ja napisao po toj temi nije točno. i s tim se ja slažem ali samo u slučaju kada vi kontingenciju stvarnosti i u ovom slučaju pravednosti budete primjenjivali 100% u svom životu. dakle vi ste vjernici, ali u svojim komentarima čvrsto držite 100%tni slučaj da je zapravo ovo sve djelo svemogućeg Boga. ali opet se vraćam na moja 2 navedena primjera: kad budete gladni nemojte niti slučajno jesti, već se prvo uhvatite filozofske kontingencije gladi i 40 dana molite Boga da vam glad prestane. kad budete žedni učinite to isto, jer to isto je radio vaš Bog Isus pa slijedite njegov primjer . dakle ja ne vidim u čemu je tu problem.
Regul is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.