Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2015., 21:12   #41
Quote:
dosed87 kaže: Pogledaj post
Ispit je bio sasvim ok, barem 90 posto pitanja je bilo sa ovog foruma i što su mi druge kolege govorile općenito koje su polagale unazad godinu dana. Ja i kolega koji je polagao samnom smo učili iz Šmajkela i tehničkog priručnika od ZagrebInspekta, te tražili po internetu nejasne stvari i zakone, sve po pitanjima koja kruže, sve smo prošli nekoliko puta i obojica smo prošli.
Pitanja ću probati ovako napamet pošto sam sjedio u prvom redu te nisam mogao slikati:

VSS ELEKTROTEHNIKA

REGULATIVA:
1.Prvo ispitivanje i ovlaštene osobe za njega?
2.U kojem roku se obavljaju ipsitivanja ispravnosti?
3.Tehnički zahtjevi pravne osobe za ispitivanje stabilnih sustava?
4. Tehnički zahtjevi u ljudstvu za odobroenje ovlaštenja za ispitivanje stabilnih sustava za dojavu i stabilnih sustava za otkrivanje koncentracije plinova i zapaljivih para?
5. Na koji način se izvode stabilni sustavi za gašenje i dojavu požara? (Samostalno ili u kombinaciji...)
6. Sastav uvjerenja o ispitivanju sustava?

VODA

1. Jednostavniji drencher sustav?
2. Norme i normativni dokumenti za sustave vodene magle, te sve o njima (mlaznice, pogon)?
3. Vanjska hidrantska mreža (vrste hidranata, oprema, protok i tlak)

Kolegi je bila za strojarstvo UHM i nešto o alarmima u sprinkler sustavu, vrste koje se mogu javljati ili nešto slično...

PLIN

1. Nabrojati vrste sustava sa plinom?
2. Čemu služi razvodni ventil na CO2 sustavu i kada se koristi? (ili nešto slično kako funkcionira CO2 sustav, ne mogu se sjetiti)
3. Potrebne predradnje prilikom aktiviranja sustava sa CO2 ili način aktiviranja, nisam siguran?

PJENA I PRAH

1. Nabrojati dijelove sustava sa pjenom i ukratko opisati?
2. Nabrojati mješače vode i pjenila?
3. Pitanje o prahu, način funkcioniranja ili potrebne predradnje, opet se ne mogu sjetiti, čudo je kako sam prošao sa obzirom kako mi se memorija briše :klap:

ZAPALJIVI PLINOVI i VATRODOJAVA

1. Način rada optičkog dimnog javljača sa raspršenom svjetlosti?
2. Koji objekti (građevine) imaju obvezu ugradnje sustave dojave od požara?
3. Način ispitivanja sustava za dojavu požara?

Kolegi je bila podjela termičkih javljača...

Sve u svemu, nama je veći problem bio nedostatak konkretne literature i sikiranje oko toga je li točno uopće to što pišemo. Učili smo cca 2 tjedna, svaki dan po satak, nekad i ništa, zadnji dan i jedan vikend 2-3 sata ponavljali, te nisam imao na ispitu problem sa niti jednim pitanjem, ali imaj na obziru da do sada nisam imao skoro nikakvo iskustvo sa vatrodojavom i ispitivanjima.

Sretno!
Zamolio bi te da mi pošalješ na mail [email protected] sve što znaš o normativni dokumenti za sustave vodene magle, te sve o njima (mlaznice, pogon....) i još me nešto buni kod zakonske regulative, u kojem roku se obavljaju ispitivanja ispravnosti
didi99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 11:05   #42
Quote:
amunra120 kaže: Pogledaj post
Ispit se polaze usmeno ili pismeno?

Pomazu li ispitivaci kod odgovora ili sto se zna se zna sto ne ne?
Pismeno, da znaju ti pomoći ako ih pozoveš , da ti je nešto nejasno u vezi pitanja... , pa te navode na odgovor, i sl.. ali da odgovaraju na pitanja,, to ne
lik89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 21:57   #43
Zamolba za kolege...ako netko ima sročenu skriptu za ispit, bio bih zahvalan... [email protected]
comar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 23:20   #44
Jel može i meni skripta na mail [email protected], ako netko ima, jer idem na sljedeći rok. Hvala !
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 21:32   #45
prijavio sam se za ispit 10.04.2015. da li je netko dobio obavjest da će se ispit održati ovaj mjesec (ispitivanje stabilnih sustava za otkrivanje, dojavu i gašenje požara).....ako je kada???
vale885 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 22:25   #46
Pozdrav zanima me dali ima netko odgovore na ova pitanja ;

1) Opišite postupak ispitivanja lokalnog i daljinskog alarma na sprinkler sustavu bez aktiviranja sustava.
2) Opišite postupak ispitivanja drencher sustava da bi se odredio faktor polijevanja krova spremnika zapaljivih tekućina?
3) Navedi norme i normativne dokumente koji definiraju stabilne sustave za gašenje vodenom maglom te njihove osnovne značajke (načini postizanja visokog tlaka, vrste mlaznica, izvedba sustava s obzirom na pogonsko stanje?

Pitanja se odnose na VSS Strojarstvo i elektrotehnika iz područja vode
Galjardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 21:16   #47
Quote:
Galjardo kaže: Pogledaj post
Pozdrav zanima me dali ima netko odgovore na ova pitanja ;

1) Opišite postupak ispitivanja lokalnog i daljinskog alarma na sprinkler sustavu bez aktiviranja sustava.
2) Opišite postupak ispitivanja drencher sustava da bi se odredio faktor polijevanja krova spremnika zapaljivih tekućina?
3) Navedi norme i normativne dokumente koji definiraju stabilne sustave za gašenje vodenom maglom te njihove osnovne značajke (načini postizanja visokog tlaka, vrste mlaznica, izvedba sustava s obzirom na pogonsko stanje?

Pitanja se odnose na VSS Strojarstvo i elektrotehnika iz područja vode

Bok,

Evo što sam ja pronašao o sustavima s vodenom maglom:

1.2.9. Gašenje vodenom maglom
Sistem stabilne instalacije za gašenje požara vodenom maglom
Sistem za gašenje požara vodenom maglom su specijalno dizajnirani sprinkler sistemi koji za cilj
imaju veliko smanjenje i uštedu količine vode za potrebne za gašenje požara. Tehnologija gašenja se
ogleda u pokrivanju ugroženih zona vodenom maglom, raspršenom iz posebno dizajniranih
mlaznica.
Veličina kapljica koje se raspršuju ne prelaze veličinu 1mm, za razliku od klasičnog sprinklera gde
su kapi većeg dijametra od 1mm.
Prednost ovakvog načina raspršivanja vode je višestruka:
• Značajno manji utrošak vode po jedinici štićene površine, sa sličnim efektom gašenja, što
prouzrokuje velike uštede u prostoru i investicijama potrebnim za izradu bazena za smeštaj vode
potrebne za gašenje.
• Veličina kapljica uzrokuje znatno bolje rashlađivanje prostora koji se gasi zbog višestruko veće
kontaktne površine, veća evaporacija - veće oduzimanje toplote iz prostora.
• Vodene kapljice malih dijametara lako bivaju prenešene toplotnim kretanjem pregrejanog vazduha
što povećava efekat gašenja
Sistem radi gotovo identično kao klasičan sprinkler sistem. U štićeni prostor se postavljaju mlaznice
koje su blindirane topivom ampulom. Ampula puca na određenoj temperaturi, u ovom slučaju 68°C,
oslobađa put vodi koja se raspršuje preko deflektora mlaznice u prostor koji se štiti. Minimalni
radni pritisak na mlaznici je 5.5bar. Mlaznica štiti prostor u dijametru od 16m2. Sistem gasi požar
01 – Stabilne instalacije za gašenje požara vodom tipa sprinkler 17
lokalno na mestu izbijanja.
Ampule na mlaznici su debljine 3mm sa RTI faktorom manjim od 50.
Prilikom pojave požara dolazi do pucanja mlaznice i opadanja pritiska u sistemu cevovoda, što
registruje grupa presostata na alarmnom ventilu koja prenosi signal dojavi požara. Druga grupa
presostata služi za aktivaciju glavne pogonske pumpe za održavanje potrebnog radnog pritiska za
gašenje u sistemu.
Postoji još jedna grupa sigurnosnih presostata koji služe za održavanje potrebnog pritiska iznad 5.5
bara u stand by režimu, oni po potrebi aktiviraju pomoćnu Jokej pumpu za dopunu pritiska u
sistemu.
Izvor napajanja sistema vodom moze biti dvojak:
- Po potrebi mora se obezbediti rezerva vode za početnih 10 minuta gašenja požara po VdS CEA
4001. U zavisnosti od veličine sistema postavljaju se rezervoari od 5-25m3.
U slučaju postavljanja bazena mora se obezbediti odvod vode iz preliva i kod pražnjenja bazena
- Drugi način povezivanja je na glavnu uličnu vododnu mrežu.
Rezervoar mora biti u nivou pumpi ili iznad pumpi.
Po VdS CEA 4001 može se koristiti i priključak hidrantske mreže ukoliko za to postoje uslovi (min
DN 80).
Povezivanje na gradsku mrežu se vrši preko BAMX Back flow preventera koji onemogućava povrat
tehničke vode u instalaciju vodovoda.
Sistem je opremljen i povratnim cevovodom za testiranje radne pumpe, kao i hvatačima nečistoća
sa diferencijalnim manometrima za kontrolu protoka. Veličina sita u hvataču je 2.5mm.
Pumpe za obezbedjenje radnog pritiska su snagew od 7-30 kW u zavisnosti od veličine sistema.
Potrebni napon 380V.
Spajanje podstaničnog cevovoda se vrši preko Groove spojnica i spojevima na navoj.
Sistem se kontroliše šestomesečno, dok servis radi jedanput godišnje.
Ovakav sistem je izuzetno praktičan za oblasti gde ne možemo obezbediti veće količine vode za
gašenje, ili pak nemamo uslova za izgradnju bazena za skaldištenje vode potrebne za gašenje.
Projektovanje se vrsi prema
SRPS CEN/TS 14972 Instalacije za gasenje pozara – Sistemi sa vodenom maglom – Projektovanje i
ugradnjaNFPA 750: Standard on Water Mist Fire Protection Systems
Postoje razne varijante ovog sistema ovisno o pritiscima na mlaznicama. Prema NFPA razlikujemo
sisteme Niskog pritiska (do 12,1 bar) Srednjeg pritiska (od 12,1 do 34,5) i Visokog pritiska (preko
34,5 bar). Umesto pumpi u ovim slučajevima kao pogonsko sredstvo se koristi azot ili vazduh pod
pritiskom.
01 – Stabilne instalacije
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 21:24   #48
Mene zanimaju odgovori na sljedeća pitanja:

1. Navedi opremu za ispitivanje stabilnog sustava sprinkler ? Tamo u pravilniku je općenito navedena sva oprema za ispitivanje stabilnih sustava za gašenje požara...

2. Koje uvjete mora zadovoljiti oprema za ispitivanje tlaka
3. Potrebna oprema za ispitivanje kvalitete pjene
4. Navedi opremu za ispitivanje stabilnog sustava drencher
5. Osnovna funkcija sprinkler ventila ? Je li to kontrola protoka vode, propuštanje vode u cjevovod za gašenje i propuštanje vode u cjevovod alarmnog zvona i tlačne sklopke ili kaj točno ?
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 22:23   #49
Quote:
Visoki kaže: Pogledaj post
Mene zanimaju odgovori na sljedeća pitanja:

1. Navedi opremu za ispitivanje stabilnog sustava sprinkler ? Tamo u pravilniku je općenito navedena sva oprema za ispitivanje stabilnih sustava za gašenje požara...

2. Koje uvjete mora zadovoljiti oprema za ispitivanje tlaka
3. Potrebna oprema za ispitivanje kvalitete pjene
4. Navedi opremu za ispitivanje stabilnog sustava drencher
5. Osnovna funkcija sprinkler ventila ? Je li to kontrola protoka vode, propuštanje vode u cjevovod za gašenje i propuštanje vode u cjevovod alarmnog zvona i tlačne sklopke ili kaj točno ?
Hvala Visoki,
otprilike sam i ja nešto ovako pronašao stime da neznam koje norme i normativne dokumente bih njim naveo da definiraju stabilne sustave za gašenje vodenom maglom. nadam se da će se još neko javiti i pomoći nam oko pitanja

1. [B]Navedi opremu za ispitivanje stabilnog sustava sprinkler ?
na ovo pitanje bi nam sigurno bolje dao odgovor neki serviser sprinkelr sustava dok mi možemo samo nagađati što točno treba, ja sam pronašao ovo

Provjera ispravnosti izvedenog sustava za gašenje požara vodom, ako posebnim propisom nije drugačije određeno, sastoji se od:
• pregleda odobrene tehničke (projektne) dokumentacije,
• pregleda izvedenog stanja u odnosu na projektirano,
• pregleda isprava o kakvoći elemenata,
• provjere sustava za dobavu vode,
• provjere rada ventilske stanice,
• provjere tlaka i protoka vode na hidraulički najnepovoljnijoj mlaznici,
• provjere rada signalizacije i
• drugih ispitivanja i provjera koji su neophodni za utvrđivanje njegove ispravnosti.
Pojednostavljeno ispitivanje sukladno Pravilniku možemo svesti na:
• napajanje vodom (izvor vode)
• napajanje energijom
• daljinska signalizacija
• aktiviranje sustava
 Kriteriji i načini ispitivanja se razlikuju od ispitivača do ispitivača
 Sami propisi VdS i NFPA propisuju procedure za ispitivanje i periodičnu kontrolu sustava koje su različite
Napajanje vodom – IZVOR VODE:
• kontrola nivoa vode u bazenu
• provjera kutnih ventila s plovkom
• kontrola nivoa vode i tlaka u tlačnom spremniku
- provjera kompresora (prorada, ulje, tlak ...)
- provjera napojne pumpe
• kontrola pritiska gradskog vodovoda
• ispitivanje količine i tlaka vode
- pumpe (startati pumpu i preko priključka za ispitivanje provjeriti Q-H liniju)
- direktan priključak (preko priključka za ispitivanje provjeriti Q-H liniju)
• provjera tlaka ispred i iza sprinkler ventila
• provjera jockey pumpe
Napajanje energijom – PRIKLJUČAK STRUJE:
• Priključak prije glavne sklopke cijele građevine ako je samo mreža
• Provjera agregata
• Startanje pumpe (mjerenje struje i napona)
- Preko mreže (automatski)
- Preko agregata (automatski)
• Provjera akumulatora diesel motora
• Provjera akumulatora vatrodojavne centrale
• Sva električna mjerenja
- Otpor izolacije, uzemljenje, ...
• Provjera napajanja kompresora

stime da nigdje ne piše koja je oprema točno potrebna i sve je nekako neodređeno...

2. Koje uvjete mora zadovoljiti oprema za ispitivanje tlaka
Neznam dali misle ovim pitanjem na ovo:
manometri odgovarajućih mjernih područja najmanjeg promjera od 100 mm i klase točnosti 1.6 ili manje; (ovo je iz onog popisa u pravilniku o ispitivanju stabilnih sustava)
na što bih ja još dodao da moraju biti umjereni od ovlaštenog laboratorija...

3. Potrebna oprema za ispitivanje kvalitete pjene

ovdije bih naveo prema pravilniku o ispitivanju stabilnih sustava :
refraktometar po Abbe-u (područje refrakcije 1.3330 – 1.3723);
– posude za uzimanje uzoraka pjene;
– kosine za hvatanje uzoraka pjene;
– stalak za držanje uzoraka pjene;
– vage propisane točnosti;


4. Navedi opremu za ispitivanje stabilnog sustava drencher



5. Osnovna funkcija sprinkler ventila ?

ja mislim da je njegova osnovna funkcija propuštanje vode iz dovodnog cjevovoda u cjevovod gašenja.

ako nisam u pravu slobodn nek me netko ispravi
Galjardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2015., 23:26   #50
Quote:
Galjardo kaže: Pogledaj post
Hvala Visoki,
otprilike sam i ja nešto ovako pronašao stime da neznam koje norme i normativne dokumente bih njim naveo da definiraju stabilne sustave za gašenje vodenom maglom. nadam se da će se još neko javiti i pomoći nam oko pitanja

1. [B]Navedi opremu za ispitivanje stabilnog sustava sprinkler ?
na ovo pitanje bi nam sigurno bolje dao odgovor neki serviser sprinkelr sustava dok mi možemo samo nagađati što točno treba, ja sam pronašao ovo

Provjera ispravnosti izvedenog sustava za gašenje požara vodom, ako posebnim propisom nije drugačije određeno, sastoji se od:
• pregleda odobrene tehničke (projektne) dokumentacije,
• pregleda izvedenog stanja u odnosu na projektirano,
• pregleda isprava o kakvoći elemenata,
• provjere sustava za dobavu vode,
• provjere rada ventilske stanice,
• provjere tlaka i protoka vode na hidraulički najnepovoljnijoj mlaznici,
• provjere rada signalizacije i
• drugih ispitivanja i provjera koji su neophodni za utvrđivanje njegove ispravnosti.
Pojednostavljeno ispitivanje sukladno Pravilniku možemo svesti na:
• napajanje vodom (izvor vode)
• napajanje energijom
• daljinska signalizacija
• aktiviranje sustava
 Kriteriji i načini ispitivanja se razlikuju od ispitivača do ispitivača
 Sami propisi VdS i NFPA propisuju procedure za ispitivanje i periodičnu kontrolu sustava koje su različite
Napajanje vodom – IZVOR VODE:
• kontrola nivoa vode u bazenu
• provjera kutnih ventila s plovkom
• kontrola nivoa vode i tlaka u tlačnom spremniku
- provjera kompresora (prorada, ulje, tlak ...)
- provjera napojne pumpe
• kontrola pritiska gradskog vodovoda
• ispitivanje količine i tlaka vode
- pumpe (startati pumpu i preko priključka za ispitivanje provjeriti Q-H liniju)
- direktan priključak (preko priključka za ispitivanje provjeriti Q-H liniju)
• provjera tlaka ispred i iza sprinkler ventila
• provjera jockey pumpe
Napajanje energijom – PRIKLJUČAK STRUJE:
• Priključak prije glavne sklopke cijele građevine ako je samo mreža
• Provjera agregata
• Startanje pumpe (mjerenje struje i napona)
- Preko mreže (automatski)
- Preko agregata (automatski)
• Provjera akumulatora diesel motora
• Provjera akumulatora vatrodojavne centrale
• Sva električna mjerenja
- Otpor izolacije, uzemljenje, ...
• Provjera napajanja kompresora

stime da nigdje ne piše koja je oprema točno potrebna i sve je nekako neodređeno...

2. Koje uvjete mora zadovoljiti oprema za ispitivanje tlaka
Neznam dali misle ovim pitanjem na ovo:
manometri odgovarajućih mjernih područja najmanjeg promjera od 100 mm i klase točnosti 1.6 ili manje; (ovo je iz onog popisa u pravilniku o ispitivanju stabilnih sustava)
na što bih ja još dodao da moraju biti umjereni od ovlaštenog laboratorija...

3. Potrebna oprema za ispitivanje kvalitete pjene

ovdije bih naveo prema pravilniku o ispitivanju stabilnih sustava :
refraktometar po Abbe-u (područje refrakcije 1.3330 – 1.3723);
– posude za uzimanje uzoraka pjene;
– kosine za hvatanje uzoraka pjene;
– stalak za držanje uzoraka pjene;
– vage propisane točnosti;


4. Navedi opremu za ispitivanje stabilnog sustava drencher



5. Osnovna funkcija sprinkler ventila ?

ja mislim da je njegova osnovna funkcija propuštanje vode iz dovodnog cjevovoda u cjevovod gašenja.

ako nisam u pravu slobodn nek me netko ispravi
Norma je

HRS CEN/TS 14972:2011
Stabilni protupožarni sustavi -- Sustavi vodene magle -- Projektiranje i ugradnja (CEN/TS 14972:2011).

Našao sam jedan PDF dokument na internetu sa popisom svih normi iz vatrodojave i gašenja. Valjda na to misle.
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 18:11   #51
Objasnite kako se ispituje tlak i protok vode na hidraulički najnepovoljnijoj mlaznici sprinkler sustava?

Jeli to ona formula u knjizi:

pr=(1+pp+h/10)*(Vuk/Vzraka)-0.5

Iz toga dobijemo pp, a protok prema formuli Q=km*sqrt(pp)

??
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 21:03   #52
Quote:
Visoki kaže: Pogledaj post
Objasnite kako se ispituje tlak i protok vode na hidraulički najnepovoljnijoj mlaznici sprinkler sustava?

Jeli to ona formula u knjizi:

pr=(1+pp+h/10)*(Vuk/Vzraka)-0.5

Iz toga dobijemo pp, a protok prema formuli Q=km*sqrt(pp)

??
Ja iman ovakvu informaciju

Na hidraulički najnepovoljnijoj mlaznici svakog sprinkler ventila nalazi se priključak za ispitivanje (holender s blendom veličine rupe koja odgovara sprinkler mlaznici te sprinkler mreže)
• Mjeri se tlak i protok vode
• Na suhoj mreži se mjeri vrijeme dolaska vode na mjestu ispitivanja


Te san našao formulu sličnu ovoj tvojoj:

Podjela sprinkler mlaznica prema K faktoru (količini vode koju mlaznica osigurava):
K faktor je definiran slijedećim izrazom
Q=K×√p gdje je: Q – protok (l/min)
K – faktor
p – tlak (bar)
Standardni K faktori su slijedeći: K57, K80, K115, K160, K200, K242, K320, K363.

Neznam na koju knjigu misliš ali ja učim iz nekih skripti sastavljenih
Galjardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 21:19   #53
Visoki, hvala za ovu normu nadam se da je to ono što žele
Galjardo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 09:51   #54
Može li netko odgovoriti na sljedeće:

Koliki je ispitni tlak kod gašenja ugljikovim dioksidom
Visoki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 10:36   #55
Trebao bih se prijaviti za stručni ispit za provjeru ispravnosti sustava zaštite od požara, ali nigdje na stranicama MUP-a nisam našao obrazac zahtjeva za prijavu na ispit... Može li mi netko pomoći?
funkee is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 15:31   #56
Smile

[QUOTE=Galjardo;54447889]Pozdrav zanima me dali ima netko odgovore na ova pitanja ;

1) Opišite postupak ispitivanja lokalnog i daljinskog alarma na sprinkler sustavu bez aktiviranja sustava.
Lokalni alarm se ispituje na način da se zatvori voda prema objektu koji se štiti i pusti voda koja prolazi kroz hidrauličko zvono u drenažu. Pri stvarnom aktiviranju pojavi se voda koja jednim dijelom otiće kroz zvono u drenažu.
Daljinska dojava je u suhom sustavu pri pojavi tlaka vode na tlačnoj sklopci koja šalje signal na alarmnu centralu. Ukoliko je sustav pod stalnim tlakom tada sklopka reagira na pad tlaka u sustavu ( uobičajno na mokrom splinkeru). Simulramo pojavu tlaka vode.

Sustave nisam ispitivao preko 12 godina a polagao još 1998.
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2015., 15:33   #57
Quote:
Visoki kaže: Pogledaj post
Može li netko odgovoriti na sljedeće:

Koliki je ispitni tlak kod gašenja ugljikovim dioksidom
sustav CO2 je pod 160 bara u spremnicima , instalacija razvod nije pod tlakom nije mi jasno pitanje?
__________________
george
georgehrri is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 12:00   #58
rok 30.09.2015.

Bok ljudi,

Bio sam na ispitu u rujnu prvi puta. Evo pitanja sa tog roka.






ROK 30.09.2015.


1. Osnove zakonske regulative

1. Što je to Sustav za dojavu i otkrivanje požara?
2. Koje uvjete moraju ispunjavati pravne osobe za obavljanje poslova ispitivanja sustava trećim licima? (pravne osobe moraju biti registrirane)
3. Kojom ispravom se dokazuje ispravnost sustava, te nabrojite od čega se sastoji ta isprava. (Uvjerenje)
4. U kojem vremenskom razmaku se vrši ispitivanje sustava te koje vrste ispitivanja postoje? ( prvo ispitivanje, periodično ispitivanje)
5. Tko može obavljati poslove ispitivanja sustava, a tko pomoćne poslove?


2. Voda

1. Napiši osnovne dijelove stabilnog uređaja za gašenje požara vodenom parom te opiši princip rada
2. Opišite sve udaljenosti kod hidranata vanjske hidrantske mreže, dinamički tlak, te na koji način se određuje potreban protok vode
3. Na koji način se aktivira drencher ventil?


3. Plin

1. Napiši princim rada stabilnog uređaja za gašenje požara ugljik-dioksidom
2. Što znaš o mlaznica za CO2?
3. Što je to potpuna zaštita stabilnog uređaja za gašenje požara ugljik-dioksidom

4. Vatrodojava

1. Što je to sustava za otkrivanje i dojavu požara (osnovni dijelovi, kako djeluje)
2. Ionizacijski dimni javljač – princip rada
3. Koji objekti se štite uređajima za zaštitu od požara (potpuna, djelomična, selektivna zaštita?




5. Pjena/prah

1. Koji plin se koristi kod stabilnih uređaja za zaštitu požara suhim prahom (koja je uloga toga plina)
2. Koja je razlika između stabilnog i polustabilnog uređaja za gašenje požara pjenom?
3. Nabroji osnovne dijelove stabilnog uređaja za gašenje požara pjenom
roni700 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 12:04   #59
[QUOTE=georgehrri;56093940]
Quote:
Galjardo kaže: Pogledaj post
Pozdrav zanima me dali ima netko odgovore na ova pitanja ;

1) Opišite postupak ispitivanja lokalnog i daljinskog alarma na sprinkler sustavu bez aktiviranja sustava.
Lokalni alarm se ispituje na način da se zatvori voda prema objektu koji se štiti i pusti voda koja prolazi kroz hidrauličko zvono u drenažu. Pri stvarnom aktiviranju pojavi se voda koja jednim dijelom otiće kroz zvono u drenažu.
Daljinska dojava je u suhom sustavu pri pojavi tlaka vode na tlačnoj sklopci koja šalje signal na alarmnu centralu. Ukoliko je sustav pod stalnim tlakom tada sklopka reagira na pad tlaka u sustavu ( uobičajno na mokrom splinkeru). Simulramo pojavu tlaka vode.

Sustave nisam ispitivao preko 12 godina a polagao još 1998.
Hvala na odgovoru, pomoglo mi je ovo na roku koji je bio 17.12. Samo su malo preoblikovali pitanje. Pitanje je bilo: Koje vrste sprinkler alarma poznaješ (s obzirom na mjesto), način aktiviranja, izvedba!
roni700 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2015., 12:19   #60
2.voda, vodena magla, vodena para

Prvi puta sam pao 2.cjelinu Stabilni sustavi za gašenje vodom, vodenom maglom i vodenom parom. Tako da sam sada u prosincu bio ponovo na ispitu i položio :klap:

Pitanja iz 2.cjeline koja su bila na roku 17.12. 2015.

1. Opiši osnovne dijelove jednog jednostavnog drencher uređaja i opiši princip rada.
2. Koje sprinkler alarme poznaješ (s obzirom na mjesto), njihov način aktiviranja, izvedba!
3. Koje preduvjete je potrebno ispuniti(obaviti) za korištenje Stabilnih uređaja za gašenje požara vodenom parom?

Odgovori koje sam napisao na drugom i trećem pitanju.

2. Lokalni alarm (hidraulički način aktiviranja, izvedba - suhi sprinkler sistem), daljinski alarm, pneumatski način aktiviranja, izvedba-mokri sprinkler sustav

3. Stabilne uređaje za gašenje požara vodenom parom moguća je koristiti samo na objektima koji imaju stalne velike zalihe vodene pare. To su energane, kotlovnice, odnosno parovodi u rafinerijama, kemijskoj industriji i sl.
Sistem za gašenje opremljen je sklopkom za isključivanje automatskom aktiviranja, ako se u štićenom objektu nalaze ljudi. Ventilacija štićenog prostora u toku gašenja mora biti isključena.
roni700 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.