Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.06.2013., 17:21   #21
Quote:
komutator kaže: Pogledaj post
NATO je za SVAKU akciju bombardiranja 2 sata unaprijed obavijestio Srbiju gdje će gadjati, tako da je za veliku većinu kolateralnih žrtava kriva srbijanska vlast.

Tu i tamo se dogodila pogreška u odabiru ciljeva i pogađanju, ali neizravno je i za takve greške kriva srbijanska vlast, koja nije htjela odustati od politike koju je vodila.
Jel se to odnosilo samo na vojne ciljeve ili i na civilne i gospodarske? Onda su znali da će nenamjerno zgrada kineskog veleposlanstva biti gađana.

Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
OT: Prije nekoliko godina sam razgovarao sa jednim umirovljenim pukovnikom HV-a i on mi je rekao da je početkom rata u HR, "Srbija mogla da nas pregazi i dođe do Zagreba" bez imalo problema... Kada sam ga pitao zašto nisu- on mi je odgovorio "da je dogovor bio drugačiji".

Vezano za ovu temu, prije mi je pričao jedan Janjevac kako je dolje na Kosovu bilo relativno ok, i je odnos sa Srbima bio savršeno normalan. No, imali su problema sa Albancima koji su polako postajali većinski- te su ih sa vremenom počeli zlostavljati, ugnjetavati i maltretirati.
Tako da, ne bih ja baš gledao u njih dolje kao nevine jadničke- kakvi su obično prikazivani.
A što se tiče samih zločina... O da, njih je bilo di god da se okreneš- kako namjernih, tako i isprovociranih i namještenih. Mi ćemo još godinama upirati prstom jedni u druge i mrziti se- ali ako tako treba da bude, neka i bude.
Ovo boldano, jel smijem upitat dogovor između koga?

Zadnje uređivanje Whispers : 28.06.2013. at 17:42.
Whispers is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 17:25   #22
Quote:
Whispers kaže: Pogledaj post
Ovo boldano, jel smijem upitat dogovor između koga?

Pojma nemam...
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 18:50   #23
Quote:
Whispers kaže: Pogledaj post
No mene zanima jel uistinu glavni cilj NATO-a bila pomoć na Kosovu ili kako neki drugi tvrde, stvaranje svoje prve NATO države? I zašto se koristio naziv Milosrdni anđeo kad NATO nikada nije to ime koristio?
Službeni NATO naziv operacije je Operation Allied Force. Amerikanci su je nazvali Operation Noble Anvil. Milosrdni anđeo je termin koji je izmislila Miloševićeva propagandna mašina, a u upotrebi je još i danas posebno u političkim i crkvenim krugovima....srpskim naravno...

Ne možemo tvrditi da je nekakav dogovor oko ciljeva akcije postojao, ja čak mislim da nije. Ali komunikacija između neprijatelja je uvijek postojala i postojat će. Razgovor, a ne dogovor....dogovore obično spominju poražene snage.

Zadnje uređivanje hexenkind : 28.06.2013. at 19:58.
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 19:25   #24
Mene zanima što su to Amerikanci ponudili Miloševiću u Ramboullietu kada je ovaj to odbio (morao)?

Jer like je bio prepredena lisica i odlično je čitao između redova. Al izgleda da se namjerio na pokvarenije od sebe. Pa me zanima ŠTO je to bilo posrijedi...naravno, zanima me onaj dio iza bine, a ne predstava za javnost...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 19:55   #25
Uglavnom koliko ja znam a i sjecam se ponecega, NATO je poceo bombardovanje bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a glavni povod je bio
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0...87%D0%B0%D0%BA

A za bombardovanje kineske ambasade mislim da je tu raketu PVO skrenula, a da nije prvobitno isla prema njoj. Ne vjerujem da su obavjestavali za sve ciljeve koje ce bombardovati, znam jedino da je nedavno bilo i sudjenje jer nije evakuisana Radio TV Srbije iako se znalo da ce biti gadjana.
sasa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 20:00   #26
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Mene zanima što su to Amerikanci ponudili Miloševiću u Ramboullietu kada je ovaj to odbio (morao)?

Jer like je bio prepredena lisica i odlično je čitao između redova. Al izgleda da se namjerio na pokvarenije od sebe. Pa me zanima ŠTO je to bilo posrijedi...naravno, zanima me onaj dio iza bine, a ne predstava za javnost...
ponudili su mu znatno više nego što Srbija ima danas
hexenkind is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 21:31   #27
Quote:
hexenkind kaže: Pogledaj post
ponudili su mu znatno više nego što Srbija ima danas
nisu. ponudili su mu da srbija povuče snage s kosova, i za 5 godina da se održi referendum o neovisnsoti na kosovu.

srbi su, okreni/obrni dobili rezoluciju 1244., povukli se s kosova bez prihvaćanja prava albanaca na referendum. kosovo je time postalo zamrznut konflikt. trajno.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 21:46   #28
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
nisu. ponudili su mu da srbija povuče snage s kosova, i za 5 godina da se održi referendum o neovisnsoti na kosovu.

srbi su, okreni/obrni dobili rezoluciju 1244., povukli se s kosova bez prihvaćanja prava albanaca na referendum. kosovo je time postalo zamrznut konflikt. trajno.
Srba ima oko 3 do 5% Kosova, ovo više nije konflikt nego pivrijeđeni ponos, ni Izrael ne bi mogao kontroliati 2 miliona neprijateljski raspoloženih ljudi a ne da bi Srbija, koliki god teror i apartheid provodila
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 22:29   #29
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
nije. nije imala ljudstva.

srbijancima se uopće nije ginulo za hrvatski teritorij. možda su po mitinzima mogli jahat, ali kad je trebalo poginut, onda se vojska osula.
i tu je kraj svake priče.
S ovim se slažem. Gedže su lavovi kad brane svoje, ali kad se miču od kuće onda su kukavelj.

Inače porediti bombaridranje Srbije sa domovinskim ratom mi je gadljivo... hebote, bombizalo ih selektivno, pažljivo... kad su mi to uspoređivali po BG-u, došlo mi da ih počnem cipalariti.. a ja još uopće nisam neki nasilan nacionalistički tip...
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2013., 23:54   #30
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Jer like je bio prepredena lisica i odlično je čitao između redova. Al izgleda da se namjerio na pokvarenije od sebe. Pa me zanima ŠTO je to bilo posrijedi...naravno, zanima me onaj dio iza bine, a ne predstava za javnost...
Milošević je bio takva lisica da je od Srbije uspio udaljiti ne samo saveznika poput Crne Gore, nego i dio vlastitog teritorija, Kosovo.
Milošević je vodio politiku iz nekih prošlih vremena, politiku osvajanja teritorija, etničkog čišćenja, diktature, populizma i propagande. Milošević se rodio 50-100 godina prekasno. Tad su bili posljednji trzaji takve političke filozofije koja je određivala tijek svijeta nekoliko tisućljeća.
IuliusCaesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 01:17   #31
Quote:
sasa90 kaže: Pogledaj post
Uglavnom koliko ja znam a i sjecam se ponecega, NATO je poceo bombardovanje bez odobrenja Savjeta bezbjednosti UN, a glavni povod je bio
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0...87%D0%B0%D0%BA

A za bombardovanje kineske ambasade mislim da je tu raketu PVO skrenula, a da nije prvobitno isla prema njoj. Ne vjerujem da su obavjestavali za sve ciljeve koje ce bombardovati, znam jedino da je nedavno bilo i sudjenje jer nije evakuisana Radio TV Srbije iako se znalo da ce biti gadjana.
NATO se ispričao za kinesku ambasadu rekavši da su krive zastarjele mape grada a i Kina je zaprijetila sudjelovanjem u ratu na strani Srbije. A jel se zna zašto zaposlenici RTS-a nisu evakuirani na vrijeme kad se znalo da će upravo oni biti meta?
Whispers is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 01:28   #32
Pa ne znam zasto nisu evakuisani, a valjda ce sud da utvrdi pa cemo znati.
Nesto sam iskopao
http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/313...16-radnika-RTS
sasa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 01:36   #33
Nisam znao da je bilo dogovora oko ciljeva koji će biti bombardirani a kamoli da netko nije evakuirao zaposlenike zgrade za koje se znalo da su meta. No, nigdje nisam našao koje je to neistine širila RTS pa da je bila napadana.
Whispers is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 02:07   #34
Kao da je njima trebao razlog da gadjaju RTS. Sila Boga ne moli.
Isto tako uzivo sam gledao NATO kako rusi repetitore RTRS na Kozari '95.
A sada je li to dozvoljeno po konvencijama i pravu...
sasa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 02:59   #35
Sredstva veze (a to repetitor sigurno je) su legitimni vojni cilj u bilo kojem ratu.
antet is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 04:38   #36
Jel ima neki kvalitetan dokumentarac baš o Allied force operaciji?
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 04:46   #37
Potegla se rasprava na prvoj stranici zašto Rusi nisu reagirali za vrijeme bombardiranja. Prije svega, Rusija je devedesetih bila u političkom rasulu i imali su enormno punu unutrašnjih problema. Drugo, Jelcinj je bio zapadni igrač. Treće, Rusi nikada, niti za vrijeme Sovjetskog saveza niti danas nisu imali vojnu moć voditi rat izvan Rusije, odnosno s državama s kojima ne graniče. Koliko god to mnogima čudno zvučalo- tako je kako je. Četvrto, ruska vojska je bila u kompletnom rasulu. Čak i kada je onih par stotina ruskih vojnika uletilo u Prištinu, Srbi su im davali za jest (!!!) jer su ovi bili izgladnjeli do kosti, kao da su pušteni iz Gulaga.

Devedesetih Rusija nije imala apsolutno nikakve snage braniti ničije interese osim svojih, a u tom trenutknu niti SR Jugoslavija nie bila nikakav faktor Moskvi.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 04:52   #38
Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
Sa druge strane, u Srbiji je moral bio jako velik tih dana a bogme i mržnja prema USA. I na to sve, kopnene snage Srbije u tom periodu su bile daleko brojnije od snaga NATO-a, + poznavanje terena + iskustvo + svoji su i svom.
Moral? Srpskim vojnicima je 1999. bio pun k... ratovanja više i to na svim stranam. Imaš na youtubeu povlačenje Srba iz Prištine (dakle kapitulacija) nakon Kumanovskog sporazuma, pa to je oduševljenje na licima srpskih vojnika. Kada su prešli granicu Kosova, doček u Srbiji ko da su pokorili pola svijeta.

Srbija ne bi izdržala 2 mjeseca kopnene vojske, moral je bio kao u RSK 1995. Da je NATO odlučio uletiti s pješadijom, intenzivirali bi bombardiranje još mjesec dana, porušili bi im apsolutno sve mostove, tepih bombama razvalili vojne baze i tek onda uletili sa pješadijom koja bi samo dovršila posao.
balkanski pastuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 10:56   #39
To je istina da im je bio pun kufer ratova i svega toga- no, bio sam tamo i mogu ti reći da je moral bio na dobrom nivou... Siguran sam da je to ponajviše zbog tadašnje propagande, ali bez obzira- nije isto kad ideš ratovati u drugu zemlju i kad braniš svoje.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2013., 12:00   #40
U srbiji se bombardiranje naravski gotovo ne spominje, kao da se pokušava izbrisati iz kolektivne svijesti ili se stavlja u sasvim pogrešan kontekst gdje je "jedna mala država nepravedno napadnuta"...vjerovatno jer uspomene na NATO akciju vuku mnoge negativne konotacije i sjećanja kod današnjih osiromašenih i jednim dijelom osviješćenih srba na onu srbiju koja je u svijetu evocirala Miloševićeva srbija...srbi se radije još uvijek zavlače u taj nekakav svijet gdje su "svi protiv njih" sa belosvetskim "zavjerama" kao glavnim razlogom za amerikom predvođene NATO bombe ili sa teorijom o "dogovorenom ratu za rasturanje jugoslavije" koji pretentira kod srpskog "JNA dijela" političkog spektra, onog koji se borio protiv "secesionista"....naravno takav pristup je u najboljem mitomanskom duhu tako karakterističnom za srpsku percepciju svoje "teške sudbine" koja se naravno uvijek pojavi kad se neki od velikosrpskih ciljeva ne ostvari. Nebeska srbija sa SPC-om na čelu je na kraju krajeva vječni mit koji sam sebe hrani...

Za nas ostale, možemo se samo zahvaliti Americi i Clintonu koji je odlučio prekinuti balkanski krug pakla i povesti široku diplomatsku akciju na području europe da bi se glavni uzročnik svih ratova napokon ukrotio....da je bilo po Francuskoj ili recimo švedskoj ili nizozemskoj, još uvijek bi se poškaralo na balkanu.... ovo područje bi postalo europska palestina a Slobo bi još uvijek jahao u nekom obliku po srbiji, možda čak bio i dalje legalno izabiran kao predstavnik srba....ni malo daleko od istine ako se uzme da je Šešeljeva četnička stranka ni malo davne 2008 godine skoro dobila izbore u srbiji.
__________________
"I, Hatchet Jack, being of sound mind and broke legs, do leaveth my rifle to the next thing who finds it, Lord hope he be a white man. It is a good rifle, and kilt the bear that kilt me. Anyway, I am dead. Sincerley, Hatchet Jack."

Zadnje uređivanje Jeremiah : 29.06.2013. at 12:10.
Jeremiah is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:21.