Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2005., 20:06   #41
A gdje u Dubravi? Na nekom od ovih linkova sam vidjela da prodaju stanove u Dankovečkoj, to mi je isto skroz OK lokacija, a zgrade tamo su super. Samo je meni Dubrava antipatična - iz posve iracionalnih razloga, nemojte me napasti, Dubravčani
verica is offline  
Old 20.02.2005., 21:38   #42
Quote:
ttc kaže:
Onim ostalim stanovnicima grada teško je i zamisliti kako je ljeti spavati na +40°C dok zimi imate ugođaj kao da ste na nekom skijalištu, s vjetrom u kosi, ali ne s planinskih obronaka već ispod okvira istrunulih prozora.



Iako naoko iste, limenke se u interijeru mogu jako razlikovati - Siromašniji i boemski dio stanara još uvijek živi u prvobitnim uvjetima, uključujući i namještaj koji je standardno dolazio s novoizgrađenim objektima, oskudnim kuhinjskim elementima i sto puta zakrpanim slavinama i pećima na drveni ogrijev.
Ostatak stanara koji je tijekom života uspio nešto priskrbiti uglavnom svoju ušteđevinu ulaže na obnavljanje ili prije toga, otkup stanova u trajno vlasništvo. Nada da je cijela priča samo privremeno riješenje u obliku stana u limenci, zasigurno je odavno umrla i u najoptimističnijoj glavi.


Kako je u današnje vrijeme gotovo san kupiti stan, pogotovo tim ljudima u limenkama ostaje jedino riješenje uložiti u adaptaciju toga što imaju.
U većini slučajeva prvo se izmjenjuju okviri prozora koji su tijekom vremena potpuno istrunuli. Uz prozore se odrađuju i manji zidarski radovi.
O čemu se radi? - Originalni prozori koji se prostiru preko cijele vanjske stijene sobe zapravo leže na okomito


postavljenoj dasci koja je također s vremenom potpuno istrunula i sada više sliči iverici nego solidnom drvetu kojem ionako nije uloga nositi prozor. Kako unutrašnjost od eksterijera dijeli samo ta daska i limeni pokrov izvana, dograđuju se zidovi od siporeks blokova koji tako preuzimaju teret nove stolarije na sebe. Dakako, i cijenom su često jedini prihvatljivi materijal.


Istovremeno se dobiva i na sigurnosti jer je rizik od ispadanja kroza nj prevelik, a nadobudne domaćice koje svakodnevno vješaju barem "mašinu" veša na štrikove ispred prozora moraju se s tim rizikom nositi.
Uz stolarske radove običava se i promijeniti tapete pošto već dobivate jedan novi zid u sobi.
Sve u svemu radi se o relativno velikom trošku koji stoga adaptaciju

znatno produžuje, a osim toga uvjet je i pogodno vremensko razdoblje kada je atmosfera stabilna i ne kiši.
Najugodnije žive stanari pozicionirani u sredini zgrade. Ljeti im nije prevruće, niti zimi prehladno. Glave im ne grije usijana deka ravnog krova, a noge im ne hlade vlažni podrumi. U stanovima neposredno ispod deke temperatura ljeti doseže i po život opasnih +40°C. Zbog visokog položaja gotovo su cijeli dan izloženi suncu s istoka, zapada, a i odozgo. Kat ispod također je vruće jer se još uvijek radi o dosta visokom položaju. Stanari u prizemlju ljeti se hlade na +30°C, a zimi troše dosta više ogrijeva. Ipak se nalaze neposredno iznad loše izoliranih podruma. Dakle, sredina je zakon!
I što se grijanja tiče, a i visina nije problematična ni starijim ljudima.


Stubišta su prostrana, s pravilnim stepenicama i podestom koji razdvaja katove. Nerijetko su ukrašena cvijećem koje osim estetike pruža i malo zadovoljstva u svako godišnje doba. Dobro uspijeva zahvaljujući ostakljenim stubišnim stijenama. Njihova konstrukcija je čelična no s vremenom kao i stolarija potpuno dotrajala. Zamjena stubišnih stijena je projekt koji se realizira

kreditom posredstvom GSKG-a, u izvedbi neke privatne tvrtke koja se bavi alu stolarijom i prozorima.
Aktivna sigurnost zgrade vrlo je loša. Pomoćna stepeništa u slučaju požara ne postoje, kao ni skloništa. U uređenijim stubištima nalazi se po koji protupožarni aparat koji se servisira ovisno o raspoloženju predstavnika stanara.
Buka se kao i voda lako širi kroz zidove stoga je ljudski paziti da korak ne bude previše težak zbog stanara ispod, a obiteljska svađa zasigurno ima slušatelje sa svih strana. Noću će te primjetiti da se netko tušira ili pušta vodu na "zahodu" ili mu vešmašina centrifugira krpice.

Eto to su limenke...
Hvala na citatu!

Iskreno, bježite od limenki, nema tu budućnosti, tražite zgrade sa zdravim instalacijama i stolarijom, nek vam to bude na prvom mjestu kod starogradnje ili pak kakve trokatnice il nekaj tak al limenke nek svakom budu zadnja solucija
babajuna is offline  
Old 20.02.2005., 21:56   #43
Quote:
verica kaže:
A gdje u Dubravi? Na nekom od ovih linkova sam vidjela da prodaju stanove u Dankovečkoj, to mi je isto skroz OK lokacija, a zgrade tamo su super. Samo je meni Dubrava antipatična - iz posve iracionalnih razloga, nemojte me napasti, Dubravčani
Ulica je Klekovačka... Ne znam za Dankovečku
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Old 20.02.2005., 22:05   #44
E, Kajzerica je OK. Pogotovo od kad su asfalt dofurali, mislim da imaju i plin, fakat je ok kvart. A ima i kineza i njihovih dučana. Dobro, to je možda minus, al je ok kvart i tko je tam zgradil nekaj prije 15-20 godina sad je na konju kaj se tiče cijene zemlje i kvadrata stana.
I ja sam čul nekaj za Dankovečku al nisam ziher di točno, nisam dugo bil na onom kraju...
babajuna is offline  
Old 20.02.2005., 22:55   #45
Quote:
babajuna kaže:
E, Kajzerica je OK. Pogotovo od kad su asfalt dofurali, mislim da imaju i plin, fakat je ok kvart. A ima i kineza i njihovih dučana. Dobro, to je možda minus, al je ok kvart i tko je tam zgradil nekaj prije 15-20 godina sad je na konju kaj se tiče cijene zemlje i kvadrata stana.
I ja sam čul nekaj za Dankovečku al nisam ziher di točno, nisam dugo bil na onom kraju...
ruku na srce kajza izgleda
al asfalt nema svaka ulica

ok, ja kužim te vaše spike o lim zgradama, al ovo o hladnoći i toplini nema veze s istinom
evo ja sidim u lim zgradi-zapruđe u kratki rukav i ovo pišem. I kao šta već rekoh ova zgrada i ove u utrinama imaju samo lim fasadu!
Strop je rješen spruštanjem 3 cm jer inače izgleda ono grbavo a stan je genijalan - nije moj, tu sam u viziti
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 20.02.2005., 23:05   #46
Quote:
vaci kaže:
ok, ja kužim te vaše spike o lim zgradama, al ovo o hladnoći i toplini nema veze s istinom
evo ja sidim u lim zgradi-zapruđe u kratki rukav i ovo pišem. I kao šta već rekoh ova zgrada i ove u utrinama imaju samo lim fasadu!
Strop je rješen spruštanjem 3 cm jer inače izgleda ono grbavo a stan je genijalan - nije moj, tu sam u viziti
O itekako ima veze, vjeruj mi na riječ, ja već treće desetljeće sjedim na zadnjem katu jedne takve zgrade i vrlo dobro znam kaj znači ljeto i znojenje pod usijanom dekom i kaj znači zima i vjetar koji puše ispod 'okvira istrošenih prozora'...
I ja sam sredio stan cakum pakum ali još uvijek je to koma. Plin grije već dva mjeseca bez prekida, a ljeti klima radi mjesec dana bez prekida. Do prije par godina dok nije bilo klime i centralnog j.... smo ježa i ljeti i zimi.
Kad fino dva put dnevno po dve kante drva furaš iz šupe na peti kat, a ljeti bi si kožu odero sa sebe, ni jest nemreš kolko umireš od vrućine, al ne to nema veze s istinom...
babajuna is offline  
Old 20.02.2005., 23:07   #47
Quote:
vaci kaže:

I kao šta već rekoh ova zgrada i ove u utrinama imaju samo lim fasadu!
dovoljno si i rekla. pogle malo račune za grijanje.
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 20.02.2005., 23:14   #48
stan nije moj, tu sam došla na net

griju se na toplanu - plaćaju po kvadratu - zašto da onda gledam račun za grijanje

babjuna, zašto nosaš drva, to ne kužim
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 20.02.2005., 23:17   #49
Quote:
babajuna kaže:
O itekako ima veze, vjeruj mi na riječ, ja već treće desetljeće sjedim na zadnjem katu jedne takve zgrade i vrlo dobro znam kaj znači ljeto i znojenje pod usijanom dekom i kaj znači zima i vjetar koji puše ispod 'okvira istrošenih prozora'...
I ja sam sredio stan cakum pakum ali još uvijek je to koma. Plin grije već dva mjeseca bez prekida, a ljeti klima radi mjesec dana bez prekida. Do prije par godina dok nije bilo klime i centralnog j.... smo ježa i ljeti i zimi.
Kad fino dva put dnevno po dve kante drva furaš iz šupe na peti kat, a ljeti bi si kožu odero sa sebe, ni jest nemreš kolko umireš od vrućine, al ne to nema veze s istinom...
Ajd mi reci koliko je veli kstan i kolika ti je rata plina?
Aragorn is offline  
Old 20.02.2005., 23:25   #50
Quote:
tilla kaže:
dovoljno si i rekla. pogle malo račune za grijanje.
43 kvadrata
grijanje na TOPLANU!!! 250 kn misečno a u tome i topla voda
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 20.02.2005., 23:39   #51
Quote:
vaci kaže:
43 kvadrata
grijanje na TOPLANU!!! 250 kn misečno a u tome i topla voda
super, meni su frendovi imali plinsko griajnje. rata plina bila viša od najamnine.

ne moraš vikat
__________________
Life is not a journey to the grave with the intention of arriving safely in a pretty and well preserved body, but rather to skid in broadside, thoroughly used up, totally worn out, and loudly proclaiming "Wow, what a Ride!"
tilla is offline  
Old 21.02.2005., 00:33   #52
Quote:
tilla kaže:
super, meni su frendovi imali plinsko griajnje. rata plina bila viša od najamnine.

ne moraš vikat
sori

al zar nije ovde sad sve na toplanu
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 21.02.2005., 09:51   #53
Quote:
Aragorn kaže:
Ajd mi reci koliko je veli kstan i kolika ti je rata plina?
50 kvadrata, kreće se usko oko 300 kn (zadnja 291,2 kn = 140 m3)
babajuna is offline  
Old 21.02.2005., 10:13   #54
Quote:
babajuna kaže:
50 kvadrata, kreće se usko oko 300 kn (zadnja 291,2 kn = 140 m3)
ja ne znam šta se buniš
meni knežija-novogradnja, 31 kvadrat i plaćam 298kn
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 21.02.2005., 10:17   #55
Quote:
vaci kaže:
ja ne znam šta se buniš
meni knežija-novogradnja, 31 kvadrat i plaćam 298kn
ko veli da se bunim?
babajuna is offline  
Old 21.02.2005., 10:33   #56
e, mislilm da se razumimo, ja ne bi kupila stan u lim zgradi osim u slučaju da mi je prijeka prijeka potreba
al prventstveno zato šta su mi te zgrade očajno ružne
a i zato jer nema balkona
recimo, meni je zapruđe preslatko, oni parkići, mir, tišina, tržnica blizu, sve na ruku
stan u kojem često boravim u zapruđu je super sređen i nema nijednu od ovdje nabrojenih mana i samo da je fasada drugačija odma bi kupila
al kad već mogu birat…
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Old 21.02.2005., 10:38   #57
Quote:
vaci kaže:

stan u kojem često boravim u zapruđu je super sređen i nema nijednu od ovdje nabrojenih mana i samo da je fasada drugačija odma bi kupila
E, samo je u tome caka!
Inače su mrak, al ovaj lim stvarno nije trebao, očigledno su htjeli zašparat na fasadi pa sad mi cvrčimo ispod ljeti ko čvarci u loncu
babajuna is offline  
Old 21.02.2005., 14:16   #58
Quote:
vaci kaže:
ja ne znam šta se buniš
meni knežija-novogradnja, 31 kvadrat i plaćam 298kn
Savica 35 kvadrata, 300 čuna. - toplana....za ubit se, jelda.Bit će za sljadeći mjesec i 350.Žalila se cijela zgrada al ne sljive nas , da je zgrada sa PREVISE PROZORA!!!!Pa takve su i limenke pa placaju manje!
Ivson is offline  
Old 21.02.2005., 16:27   #59
Ma di ste vi samo nasli stanove po 1200 eur/m2, a da su jos u gradu Zagrebu?

Ak je to bilo prije sest mjeseci, ne racuna se - cijene su skocile 30 posto od tada...

Mislim, tako je i moj frend prije pet godina kupio stan u podsljemenskoj zoni po 750 eur/m2
Zmijica is offline  
Old 21.02.2005., 16:29   #60
Quote:
Zmijica kaže:
Ma di ste vi samo nasli stanove po 1200 eur/m2, a da su jos u gradu Zagrebu?

Ak je to bilo prije sest mjeseci, ne racuna se - cijene su skocile 30 posto od tada...

Mislim, tako je i moj frend prije pet godina kupio stan u podsljemenskoj zoni po 750 eur/m2
Da se nać, al to su stanovi koje treba renovirat
A stan u podsljemenskoj zoni ne bi hvala
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.