Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2015., 16:58   #1
Grijanje na pelet (vol. 2)

Nastavak teme Grijanje na pelet, budući da je prva prešla 10.000 postova.
__________________

Zadnje uređivanje fermina-daza : 09.05.2015. at 00:34.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 00:02   #2
pitanje

Pitanje za korisnike viadrusa (COMBITHERM 32kw, u22, bez spremnika u mom slučaju) i opcenito kotlova sa 2 ložišta. Što sve od opreme je "must have" (pumpa, exp. posuda, koji i kakvi ventili...), a što bi bilo preporučljivo ugraditi u kotlovnicu za što bezbolnije i dugotrajnije korištenje kombiniranog kotla. Nabacite koji savjet iz iskustva.... hvala
trbljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 09:29   #3
Quote:
trbljo kaže: Pogledaj post
Pitanje za korisnike viadrusa (COMBITHERM 32kw, u22, bez spremnika u mom slučaju) i opcenito kotlova sa 2 ložišta........
Ma nemoj! Oš kompletan projekt za CG! Čitaj Forum!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 12:17   #4
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ma nemoj! Oš kompletan projekt za CG! Čitaj Forum!
Ico Voljevica sa dnevnim komentarima ti nije ravan Lee,treba čitati i čitati ako niš drugo
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 15:29   #5
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ma nemoj! Oš kompletan projekt za CG! Čitaj Forum!


Ne treba mi projekat vec iskustva... Za to forum i sluzi!
trbljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 15:55   #6
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Ma nemoj! Oš kompletan projekt za CG! Čitaj Forum!
Quote:
trbljo kaže: Pogledaj post
Ne treba mi projekat vec iskustva... Za to forum i sluzi!
tvoja konstatacija je samo ma prvi dio teksta-odgovorio si sam da ti ne treba projekt, u drugom dijelu teksta samo si izostavio reči do kraja da služi i za čitanje (... Za to forum i sluzi!) tak je i meni bilo kad sam se pojavil,neš platit prave majstore e onda se bar potrudi da čitaš forum,ak ti nekaj ne bu jasno na ono kaj si pročital onda popitaj ovi stari maheri od struke ti nisu baš radodajci svojeg znanja, su oni fajn toga čitali al ne za tebe ,tak da moraš biti taktičan
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 16:12   #7
Quote:
trbljo kaže: Pogledaj post
Ne treba mi projekat vec iskustva... Za to forum i sluzi!
Ak lozis drva bolje je imati puffer.

Ako lozis pelete puffer i nije potreban.

Koji od ta dva energenta mislis cesce loziti?
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 16:28   #8
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ak lozis drva bolje je imati puffer.

Ako lozis pelete puffer i nije potreban.

Koji od ta dva energenta mislis cesce loziti?
Ne drzi vodu... pufer je bolje imati u oba slucaja, no mozes u oba slucaja bez njega. Dakle pufer omogucuje KOMOCIJU i USTEDU (kod peleta cca 10%)
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 16:51   #9
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Ne drzi vodu... pufer je bolje imati u oba slucaja, no mozes u oba slucaja bez njega. Dakle pufer omogucuje KOMOCIJU i USTEDU (kod peleta cca 10%)
A sto ce ti puffer kod peleta koji danas svi imaju modulacijski plamenik? Em sto se peleti pale i gase po potrebi (doduse to malo vise trosi) sa modulacijom se dogodi to da se smanjuje snaga dok se ne izjednaci sa potrosnjom kuce. Znaci puffer ti ne treba.

Za drva ako cemo raditi po nekim normama je dobro imati puffer da drva i kotao gori na nazivnoj snazi koja je najcesce visestruko veca od trenutne potrosnje kuce i da se toplotna energija akumulira u pufferu. Onda kada vatra izgori se iz puffera dalje siba voda po kuci dok gazda ne dodje nazad doma i zapali ponovno vatru.

Znaci tendencija je da se kod kotla na drva ne stavi zrak na minimum i da drva cmolje, zagadjuju i guse se sa hrpom smole kako bi sto duze "gorjela" jer unistavaju kotao, imaju losu efikasnost dakle trosis vise drva da dobijes jednak broj toplinskog kW i zagadjujes zrak susjedima.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 17:12   #10
Quote:
mbukal kaže: Pogledaj post
ovi stari maheri od struke ti nisu baš radodajci svojeg znanja, su oni fajn toga čitali al ne za tebe ,tak da moraš biti taktičan
Ovo si perfeto napisao, a ja bi nadopunio , osim taktike treba se moliti dragom Bogecu da te usput maheri ne išamaraju
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 17:44   #11
stari maheri jesu voljni dati svoje znanje ali onima koji pokažu volju da nešto i sami nauče pa kad zapnu onda majstor pomaže

evo tu je skoro sve što treba za centralno
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
http://imageshack.us/a/img571/7294/pajdo3s.jpg

Zadnje uređivanje City : 06.05.2015. at 22:49.
bager666999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 18:08   #12
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Ne drzi vodu... pufer je bolje imati u oba slucaja, no mozes u oba slucaja bez njega. Dakle pufer omogucuje KOMOCIJU i USTEDU (kod peleta cca 10%)
Baš u tvojoj kotlovnici puffer je suvišna stvar.
skyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 20:21   #13
Ma suvišna je i ova svjetiljka, stalak za bor, hidropak, onaj ventil, elastična gurtna,.....
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 11:33   #14
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Baš u tvojoj kotlovnici puffer je suvišna stvar.
Po cemu si to zakljucio?
Ovaj me odgovor stvarno zanima?!

Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A sto ce ti puffer kod peleta koji danas svi imaju modulacijski plamenik? Em sto se peleti pale i gase po potrebi (doduse to malo vise trosi) sa modulacijom se dogodi to da se smanjuje snaga dok se ne izjednaci sa potrosnjom kuce. Znaci puffer ti ne treba.

Za drva ako cemo raditi po nekim normama je dobro imati puffer da drva i kotao gori na nazivnoj snazi koja je najcesce visestruko veca od trenutne potrosnje kuce i da se toplotna energija akumulira u pufferu. Onda kada vatra izgori se iz puffera dalje siba voda po kuci dok gazda ne dodje nazad doma i zapali ponovno vatru.

Znaci tendencija je da se kod kotla na drva ne stavi zrak na minimum i da drva cmolje, zagadjuju i guse se sa hrpom smole kako bi sto duze "gorjela" jer unistavaju kotao, imaju losu efikasnost dakle trosis vise drva da dobijes jednak broj toplinskog kW i zagadjujes zrak susjedima.
Dakle idealno je ako peleti gore sa sto manje paljenja i gasenja (jer to povecava potrosnju i pepeo). Pufer, to i omogucava jer je pelet (slicno kao i drvo) ineran energenat.
Pufer isto tako omogucuje trenutacnu dostupnost tole vode jer bez njega od momenta paljenja treba cekati najprije postizanje radne temperature u kotlu pa da pumpa odradi punjenje itd.

Nadalje pufer omogucava nadogradnju sistema s solarnim dogrijavanjem.

Mislim da nije pametno ni produktivno da se savjetuje i filozofira o necemu ako informacije bas nisu 100% tocne jer to onda laicima (posebno onima koji su tek na prvim dodirima s peletima) daje netocne informacije koje mogu dovesti do enormnih troskova (prezivio takvu strucnost zastupnika g.Milardovica)ma sve to skupa moze visestruko povecati ukupni trosak grijanja, ponavljanja ugradnje povecanu potrosnju peleta i slicno.

Sve je OK ako netko zeli doma prckati i sebi raditi SAM SVOJ MAJSTOR instalaciju... pa mu se u kontekstu takvih troskova ucini trosak pufera prevelik... ali... takve kotlovnice imaju manju iskoristivost.
Trosak pufera, ako se uzme KOMOCIJA da je topla voda uvijek na raspolaganju, omogucavanje najracionalnijeg izgaranja peleta te smanjenja ciklusa paljenja i gasenja, mogucnost ugradnje dogrijavanja na solar, te smanjenje potrosnje od 10%...

...i sada u kontekstu svega toga izjava da mojih 400m2 koji se griju s 30KW... nepotreban pufer, je blago receno...smijesna.
...ali eto...

Zadnje uređivanje fermina-daza : 08.05.2015. at 01:23. Reason: spajanje postova - koristiti Multi-Quote
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 12:43   #15
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Dakle idealno je ako peleti gore sa sto manje paljenja i gasenja (jer to povecava potrosnju i pepeo). Pufer, to i omogucava jer je pelet (slicno kao i drvo) ineran energenat.
Pufer isto tako omogucuje trenutacnu dostupnost tole vode jer bez njega od momenta paljenja treba cekati najprije postizanje radne temperature u kotlu pa da pumpa odradi punjenje itd.

Nadalje pufer omogucava nadogradnju sistema s solarnim dogrijavanjem.

Mislim da nije pametno ni produktivno da se savjetuje i filozofira o necemu ako informacije bas nisu 100% tocne jer to onda laicima (posebno onima koji su tek na prvim dodirima s peletima) daje netocne informacije koje mogu dovesti do enormnih troskova (prezivio takvu strucnost zastupnika g.Milardovica)ma sve to skupa moze visestruko povecati ukupni trosak grijanja, ponavljanja ugradnje povecanu potrosnju peleta i slicno.

Sve je OK ako netko zeli doma prckati i sebi raditi SAM SVOJ MAJSTOR instalaciju... pa mu se u kontekstu takvih troskova ucini trosak pufera prevelik... ali... takve kotlovnice imaju manju iskoristivost.
Trosak pufera, ako se uzme KOMOCIJA da je topla voda uvijek na raspolaganju, omogucavanje najracionalnijeg izgaranja peleta te smanjenja ciklusa paljenja i gasenja, mogucnost ugradnje dogrijavanja na solar, te smanjenje potrosnje od 10%...

...i sada u kontekstu svega toga izjava da mojih 400m2 koji se griju s 30KW... nepotreban pufer, je blago receno...smijesna.
...ali eto...
Ali imas i kotlove sa plamenikom na pelete sa modulacijom.
Ako on modulira karikiram od 3-12kW, a tvoja kuca treba recimo 3 ili 4 kW da bi odrzavala temperaturu tvoj kotao se nikada nece niti gasiti. To koliko kuca treba ovisi i o izolaciji kuce, polozaju itd. Ali ako mozes izabrati kotao gdje raspon modulacije upada u potrosnju tvoje kuce - to puffer ti nije nuzan.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 16:08   #16
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Ali imas i kotlove sa plamenikom na pelete sa modulacijom.
Ako on modulira karikiram od 3-12kW, a tvoja kuca treba recimo 3 ili 4 kW da bi odrzavala temperaturu tvoj kotao se nikada nece niti gasiti. To koliko kuca treba ovisi i o izolaciji kuce, polozaju itd. Ali ako mozes izabrati kotao gdje raspon modulacije upada u potrosnju tvoje kuce - to puffer ti nije nuzan.
Biodom 30 ima modulaciju, mislim od 8KW do 30KW i sta ti to koristi ako nemas pufer i ako ti treba 60KW snage kada se 3 stana krenu grijat?
Kako ne kuzis da je pelet inertan? Dakle od momenta pokretanja grijanja (paljenja peci) do momenta pocetka zagrijavanja bez pufera prode? 45minuta? 1h vremena?

Sta ti modulacija znaci? Samo da ce duze raditi jer zadnjih 10% dogrijavanja temperature radi na najmanjoj snazi.

Dakle grijanje na pelet bez pufera je... kabrio bez ugradenoga krova za cijelogodisnju upotrijebu... je fora, ali...smocit ces se kad tad.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 16:28   #17
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Biodom 30 ima modulaciju, mislim od 8KW do 30KW i sta ti to koristi ako nemas pufer i ako ti treba 60KW snage kada se 3 stana krenu grijat?
A kako ti mislis grijati 3 stana sa 60kW ako ti je kotao 30kW ? Pa nije puffer magican perpetum mobile koji pohrani energiju i sada ti grijes sa 30kW a treba ti 60kW? OK ti mozda pohranis 120kW u puffer i onda ih potrosis za 2 sata i onda ti opet kotao daje samo 30kW a tebi treba 60kW. Znaci kupio si kotao premalog kapaciteta.

Quote:
Kako ne kuzis da je pelet inertan? Dakle od momenta pokretanja grijanja (paljenja peci) do momenta pocetka zagrijavanja bez pufera prode? 45minuta? 1h vremena?
I voda u pufferu se mora grijati odnosno dogrijavati. Npr prestanes je grijati na +75 a kada padne na +65 onda je dogrijavas nazad na +75. Znaci svejedno ce ti kotao modulirati ovisnosti o potrosnji kuce ili ako je potrosnja toliko mala ugasiti ce se i trositi ce se voda iz puffer-a dok ne padne na +65 kada se kotao ponovno bude upalio.

Znaci ti sa pufferom mozes ispeglati da bude manji broj paljenja i gasenja kotla. Ali kazem - ako ti kuca kada je vani npr +10 trosi jednako ili vise od minimum snage modulacije a na -20 vani trosi onda jos vise i blize maksimalnoj snazi kotla, onda se kotao niti nece gasiti.

A ako pocne grijati kada je sustav hladan tek za 1h, pa i na pocetku cijele price i puffer je hladan. Znaci ako imas hladan sustav centralnog moras cekati ovako i onako.

Znaci ako moja kuca treba 3kW za odrzavanje +20 dok je vani +10 a treba 14kW za odrzavanje +20 dok je vani -20 i ako imam modulaciju koja mi to omogucuje onda mi se kotao uopce nece ugasiti nego ce stalno odrzavati vatru i zeljenu temperaturu polaza. Ako vani postane +15, treba mi mozda 2kW a on ima minimum 3kW i onda ce se poceti paliti i gasiti, da odrzava zeljenu temperaturu polaza.

Mislim da je sve jasno sada...
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2015., 17:42   #18
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
A kako ti mislis grijati 3 stana sa 60kW ako ti je kotao 30kW ? Pa nije puffer magican perpetum mobile koji pohrani energiju i sada ti grijes sa 30kW a treba ti 60kW? OK ti mozda pohranis 120kW u puffer i onda ih potrosis za 2 sata i onda ti opet kotao daje samo 30kW a tebi treba 60kW. Znaci kupio si kotao premalog kapaciteta.



I voda u pufferu se mora grijati odnosno dogrijavati. Npr prestanes je grijati na +75 a kada padne na +65 onda je dogrijavas nazad na +75. Znaci svejedno ce ti kotao modulirati ovisnosti o potrosnji kuce ili ako je potrosnja toliko mala ugasiti ce se i trositi ce se voda iz puffer-a dok ne padne na +65 kada se kotao ponovno bude upalio.

Znaci ti sa pufferom mozes ispeglati da bude manji broj paljenja i gasenja kotla. Ali kazem - ako ti kuca kada je vani npr +10 trosi jednako ili vise od minimum snage modulacije a na -20 vani trosi onda jos vise i blize maksimalnoj snazi kotla, onda se kotao niti nece gasiti.

A ako pocne grijati kada je sustav hladan tek za 1h, pa i na pocetku cijele price i puffer je hladan. Znaci ako imas hladan sustav centralnog moras cekati ovako i onako.

Znaci ako moja kuca treba 3kW za odrzavanje +20 dok je vani +10 a treba 14kW za odrzavanje +20 dok je vani -20 i ako imam modulaciju koja mi to omogucuje onda mi se kotao uopce nece ugasiti nego ce stalno odrzavati vatru i zeljenu temperaturu polaza. Ako vani postane +15, treba mi mozda 2kW a on ima minimum 3kW i onda ce se poceti paliti i gasiti, da odrzava zeljenu temperaturu polaza.

Mislim da je sve jasno sada...
Moj je savjet da ne savjetujes nikom nista jer ne kuzis osnove.
Ne znam koji to kotao daje 2 ili 3 kW.
Modulacije je zapravo samo to da smanji paljenje gasenje kotla jer zavrsnih 5 C (Biodom) zagrijava na najmanjoj mogucoj snazi do postizanja max temperature.
Puno bolji efekat dobijes s puferom.
Uostalom postoji i formula za izracun velicine pufera u odnosu na snagu kotla.
Dakle 1 kg peleta je nesto manje od 5KW msnage.
30kw snage kotla znaci da kotao na sat skuri 6KW peleta.
Ako kotao zagrije 1m3 vode na neku temperaturu, onda je to POTENCIJALNA ENERGIJA koju trosimo po potrebi, a po potrebi iz pufera se moze uzeti i veca snaga od nazivnih 30 KW, dakle i 60 KW na sat ako je to potrebno.
Po noci je potrosnja peleta samo dogrijavanje i postizanje maksimalne zadane temperature.
Dakle ako se pufer grije na 80 C... raditi ce cijelu noc da postigne zadanu temperaturu.
INERCIJA znaci lijen ili spor (za npr razliku od plina ili nafte)
Znaci pufer je ZAMASNJAK (nadam se da se bolje razumijes u motore nego u grijanje na pelet). Ujutro se svi stanovi pocnu grijati i uzimaju vodu iz pufera (ne iz peci) dok se pec automatski apli kada se temperatura u puferu smanji ispod zadane vrijednosti te DOGRIJAVA VODU U PUFERU. Dakle cilj je ne ostati bez tople vode u puferu cijeli dan. Po temperaturama i ispod -15 C meni to uspijeva ako stavim da je max snaga 30 KW.
Ako je vani do min 0 C dovoljno je i 25 KW.

Bez pufera, a to je bio onaj prosli kotao, nekih 180 litara vode u kotlu bi se zagrijale za 15 minuta, te bi se kotao ugasio zbog pregrijavanja vode u kotlu, a za pola sata kasnije upalio, radio 15 minuta...i tako u krug.

Biodom konkretno moj ima u sebi 140 lit vode (mislim), te pufer od 1 m3 (centrometal)... ladomat itd

...jos jednom dobronamjeran savjet... ne upucivati ljude u pelet jer sam s moje strane takve nestrucne savjete JAKO SKUPO PLATIO, cistio pec SVAKI DAN, KAO I PUNIO. Modulacija samo POMAZE, ali NIKAKO NE ZAMJENJUJE PUFER.
Angelbyu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 10:22   #19
Quote:
Angelbyu kaže: Pogledaj post
Moj je savjet da ne savjetujes nikom nista jer ne kuzis osnove.
Ne znam koji to kotao daje 2 ili 3 kW.
Modulacije je zapravo samo to da smanji paljenje gasenje kotla jer zavrsnih 5 C (Biodom) zagrijava na najmanjoj mogucoj snazi do postizanja max temperature.
Puno bolji efekat dobijes s puferom.
Uostalom postoji i formula za izracun velicine pufera u odnosu na snagu kotla.
Dakle 1 kg peleta je nesto manje od 5KW msnage.
30kw snage kotla znaci da kotao na sat skuri 6KW peleta.
Ako kotao zagrije 1m3 vode na neku temperaturu, onda je to POTENCIJALNA ENERGIJA koju trosimo po potrebi, a po potrebi iz pufera se moze uzeti i veca snaga od nazivnih 30 KW, dakle i 60 KW na sat ako je to potrebno.
Po noci je potrosnja peleta samo dogrijavanje i postizanje maksimalne zadane temperature.
Dakle ako se pufer grije na 80 C... raditi ce cijelu noc da postigne zadanu temperaturu.
INERCIJA znaci lijen ili spor (za npr razliku od plina ili nafte)
Znaci pufer je ZAMASNJAK (nadam se da se bolje razumijes u motore nego u grijanje na pelet). Ujutro se svi stanovi pocnu grijati i uzimaju vodu iz pufera (ne iz peci) dok se pec automatski apli kada se temperatura u puferu smanji ispod zadane vrijednosti te DOGRIJAVA VODU U PUFERU. Dakle cilj je ne ostati bez tople vode u puferu cijeli dan. Po temperaturama i ispod -15 C meni to uspijeva ako stavim da je max snaga 30 KW.
Ako je vani do min 0 C dovoljno je i 25 KW.

Bez pufera, a to je bio onaj prosli kotao, nekih 180 litara vode u kotlu bi se zagrijale za 15 minuta, te bi se kotao ugasio zbog pregrijavanja vode u kotlu, a za pola sata kasnije upalio, radio 15 minuta...i tako u krug.

Biodom konkretno moj ima u sebi 140 lit vode (mislim), te pufer od 1 m3 (centrometal)... ladomat itd

...jos jednom dobronamjeran savjet... ne upucivati ljude u pelet jer sam s moje strane takve nestrucne savjete JAKO SKUPO PLATIO, cistio pec SVAKI DAN, KAO I PUNIO. Modulacija samo POMAZE, ali NIKAKO NE ZAMJENJUJE PUFER.

OK, ti ocito ne poznajes fundamentalnu fiziku, prijenose topline i slicno.

Kao prvo samo ime pufferspeicher na njemacki ili buffer tank na engleski ti nesto znaci. A to mozes sebi objasniti kao da je to punjiva baterija.

Ako imas 1000 litara vode to je cca 1000 kg vode odnosno 1 tona.

Ako tu vodu na pocetku sezone grijes sa +10 na +80 za to ti treba 60kW toplinske energije odnosno 12-13kg peleta. Kotlu od 30kW ce za to trebati 2 sata.

No to sada nije bitno...jer gledamo kada je sistem ugrijan kao i voda u kotlu i radijatorima i kako se tada ponasa - odnosno kako se ponasa kada se ustabili.

Recimo da imas motorni mis ventil sa modulom za odrzavanje polaza 60 stupnjeva puffer ti je na 80 stupnjeva. Kako se voda u pufferu hladi tako motorni mis ventil vise otvara da vise vode ide iz puffera a manje iz povrata da odrzava 60 stupnjeva. Kada voda u pufferu dodje na 60 stupnjeva, to je onda to. Znaci puffer moze dati 1000 * (80-60) = 20000 kCal toplinske energije sto je 23.26 kW.

Ako ti napravis da ti se kotao upali na +70, pa dok se upali, razgori vatra jer je pelet inertan on ce poceti grijati za cca 10 minuta a tada je voda u pufferu vec pala na +65 ili +60. I onda kotao grije do +80 i obicno se gasi na par stupnjeva preko. U slucaju da kuca trosi, voda ce sporije ici do +80 i naravno kotao ce raditi grijati puffer, iz puffera ce ici u sistem i tako normalno sustav radi. Kada termoglave pozatvaraju radijatore, voda u pufferu ce doci do +80, kotao ce se ugasiti, pumpa ce tjerati, termoglave otvaraju, voda se trosi prvo iz puffera i tek onda opet na +70 ce se poceti kotao polako paliti. Tih +70 sam rekao samo ovako.....mozes ti staviti na +65 ili +60 kako si podesis...

Dakle, kotao koji ima takav plamenik ce si smanjiti broj dnevnog paljenja/gasenja a samim time i potrosnju peleta jer se kod potpale trosi vise peleta nego kod konstatnog rada. To nitko ne spori.

No sada da se vratimo na tvoje:

Kotao do 30kW ne moze zagrijavati stanove koji ukupno trebaju 60kW. Ti mozes uzeti vodu iz puffera, mozes iz kotla - sve 5. Ali ce sto potrositi vrlo brzo - i kako ces onda grijati? Kada ti je potrosnja veca od proizvodnje. Ne mozes staviti elektro trosila od 10kW ako ti je limitator 7kW.

Postoje kotlovi sa modulacijskim plamenikom. Evo npr:

http://www.thermoflux.ba/index.php?o...id=114&lang=hr

Sto znaci modulacija?

Kako je manja snaga tako se ubacuje manje i rjedje peleta dakle imas manju vatru = manju snagu.

Evo Pelling 25 ECO ima toplinski ucin od 8-25kW.

http://thermoflux.ba/index.php?optio...mid=93&lang=hr

Interio 14 ima od 4.6 do 14.1 a Interio 20 od 6-18kW.

Minitherm AQUA:

http://thermoflux.ba/index.php?optio...id=113&lang=hr

Od 3-8.5

Centrometal ZVB 15:

http://www.centrometal.hr/centropelet-zvb-15-32/

Od 3.92 do 13.1kW.
ZVB 20 od 4.6-18.6 kW

Znaci oni svi mogu raditi konstantno sa najmanjom ili najvisom snagom ili nekom koja je izmedju. Imaju raspon podijeljen po 10.

Shodno tome, ako tvoja kuca ili tvoji stanovi trose jednako ili vise nego sto je najmanja moguca snaga za konstnatni rad, tvoj kotao ce moci raditi konstantno da odrzava vatru i odrzava zadanu temperaturu polaza vode.
I kotao sam AUTOMATSKI podesava snagu rada - ti kao korisnik ne moras birati to kao P1, P2, P3....kao sto je bilo na starijim kotlovima. Znaci puffer ti ne treba. Ako moras rucno odabrati snagu rada i kotao je onda samo on/off onda je puffer OK kako tvrdis.
europe2seoul is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 12:48   #20
Milina za čitanje,ali kako bi Vi opisali rad plamenika koji ima primitivnu modulaciju a mislim na ferroli,on ne bira snagu koju treba nego se sa određene maksimalne spušta na minimalnu 10* prije zadane,članovi foruma koji su koristili ferroli plamenik na ferroli gn1 prerađenom kotlu priznali su da im grijač nije izdržao 1cijelu sezonu jer se stalno palio/gasio,da bi to uspješno izbjegao stavio sam spremnik u spoj slijepo crijevo od 200 litara i iz iskustva moram reči kao korisnik plamenika sa primitivnom modulaciom da sam zagovornik spremnika koji je u stanju preuzeti trenutni višak energije koji grijača tijela ne mogu apsorbirati, nikako spremnik za akumulaciju proizvedene energije putem peletplamenika
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:21.