Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2015., 14:19   #21
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
714th Division, Intelligence Staff, “Enemy Intelligence Report Nr. 6,” October 20, 1942, T-315/2258/1096
izvješće Crvenom križu podnosi Julius Schmidlin, izaslanik:
1. Glavni ravnatelj Ravnateljstva za javni red i sigurnost gospodin dr. Jurčić pozvao me 13. srpnja 1944. u posjet hrvatskim radnim logorima Jasenovac i Stara Gradiška s odjelima. Istoga dana prije podne usliedio je polazak na put željeznicom. Osim glavnog ravnatelja gospodina dr. Jurčića (u posjetu) su još učestvovali gospodin dr. Sabolić, državni tajnik u Ministarstvu unutrašnjih poslova, pravosudni savjetnik gospodin dr. Vragović, i gospodin bojnik Džal, predstojnik Odjela za radne logore u Ministarstvu unutrašnjih poslova. 2. Istoga dana poslijepodne prispjeli smo u Jasenovac gdje je glavnom ravnatelju gospodinu dr. Jurčiću službeno primanje priredio gospodin ustaški dopukovnik Marko Pavlović, upravitelj koncentracijskog ili radnog logora Jasenovac i Stara Gradiška i zapovjednik Ustaškog obrambenog zdruga. 3. Navečer, za vrieme službene večere u častničkoj kantini samog logora Jasenovac imao sam prigodu bolje upoznati ustaški častnički kadar, dvadesetak gospode. Bolnica je dobro opremljena. 4. Mjesto za spavanje dodijeljeno mi je u jednoj kući izvan logora, u mjestu Jasenovac. 5. Na praznik – Poglavnikov rođendan – 14. srpnja – razgledao sam različite građevine izvan logora, također i ustašku bolnicu. Upravitelj iste je i sam nekadašnji zatočenik koji je naknadno stupio u ustašku službu, to jest kapetan (satnik) dr. Martin Jurčev, koji je jako simpatičan čovjek. Pomaže mu jedan ustaški sanitetski častnik, poručnik Belušić (student medicine). Također jako prijazan gospodin. Bolnički liječnici su isključivo zatočenici: židovi i kršćani. Predstavili su mi četiri liečnika, među kojima dva židova: gospodu dr. Kleina (kirurg) i dr. Spitzera (internist). Sanitetsko (pomoćno) osoblje uzima se isključivo između zatočenika. Sama je bolnica dobro opremljena, premda su upotriebljene građevine (prizemlje od opeka i drvene barake) primitivne. Prostrana primjerena prizemna građevina od opeka je baš pred dovršetkom i u najbliže vrieme treba biti stavljena u uporabu. Kirurškom odjelu, gdje su pacijenti većinom u ratu ozlijeđene ustaše, pridaje se posebna pozornost. Također, tu je i suvremeno opremljena stomatološka ordinacija (električna Siemens-aparatura), te isto tako i dvije suvremene rentgenske aparature. Teže oboljeli zatočenici, koji ne mogu biti izliječeni u logorima, liječe se u ovoj bolnici. 6. Također toga dana sam pohodio okolicu duž rijeke Save, to jest posjetio mjesta Drenov Bok, Krapje, Pusku i Trebež u kojima se nalaze ustaška obrambena uporišta. Glede toga treba primijetiti da je kraj jako ugrožen od partizana. S one strane Save i istočno od utoka rijeke Une u Savu kod Jasenovca počinje partizansko područje, naročito na Kozari koja se nalazi dvadesetak kilometara južno, gdje postoje malena poljska uzletišta. Trebež je posljednje uporište – drveni i zemljani bunker, udaljen 30-ak kilometara sjeverozapadno od Jasenovca, i izložen stalnim partizanskim napadima. 7. Navečer toga dana bio mi je omogućen pobliži kontakt s vodećim osobama (logora) tako da sam u otvorenom razgovoru mogao navesti sva naša pitanja i želje. Bilo mi je doista zanimljivo kao pojedincu, usred elemenata koji su sve drugo nego prijateljski nastrojeni, u iskrenom razgovoru bez nekih rezervi ili smetnji raspraviti problem skrbi o zatočenicima. Svakako moram naglasiti da u jednom takvom okruženju rješenja koja počivaju na nekom pravu ili konvenciji ne mogu naći odaziva. 8. Posjet Stare Gradiške bio je određen za 15. srpnja, a nakon uspješnog povratka 17. srpnja trebalo je pregledati logor Jasenovac. Putovali smo na jednom motornom brodu pod jakim osiguranjem, uz desnu obalu Save – brodić je sa strane imao splav učvršćen s opekama i vrećama. Nakon trosatne vožnje (brod) se zaustavio u Jablancu, na lievoj obali Save, i posjećena je tamošnja naseobina. To je jedan odjel sastavljen od više malih, priprostih i prizemnih zgrada od opeke. Zatočenici rade u okolici u doba košnje. Oni su pod stalnom stražom. Žene rade odijeljeno od muškaraca, uvijek u velikim grupama. Mogao sam izbrojiti oko 140 osoba. Ljudi izgledaju dobro, potamnjeli od sunca i snažni. Među tim ljudima sam utvrdio poneke s nježnim crtama lica. Naknadno mi je potvrđeno da intelektualci više vole rad na otvorenom. Istina, odjeća je kod mnogih više nego oskudna; to su još samo dronjci. Kao obuću nose drvene sandale s kožnim vezicama, koje primaju od logorske uprave. U stražarnici udaljenoj oko dva kilometra od radnih mjesta nalazila se kuhinja. Upravo se kuhala kukuruzna palenta (pura). Na vratima se nalazila pribijena ceduljica s imenima 8 zatočenika za koje su pristigli paketi sa živežnim namirnicama. 9. Kad smo se vratili u postaju Jablanac, bio je poslužen ručak. 10. Konak zatočenika osiguran je u tri od već spomenutih zgrada od opeke. Radi se o drvenim klupama za spavanje na kojima se spava usporedo, jedni kraj drugih. Žene se drže strogo razdvojene od muškaraca. Kao zaštitu od hladnoće svuda sam mogao primijetiti pokrivače, šarolike domaće prostirače i slično. Unatoč vrlo primitivnim uvjetima, red i – koliko je to bilo moguće – čistoća vladali su svuda. Gamadi se nažalost u ratno vrieme nije moglo riešiti. 11. U rano poslijepodne morala se nastaviti vožnja dalje u zaprežnim kolima, pod konjaničkim osiguranjem, jer je napadnuta prethodnica, tj. straža na rijeci koja je plovila ispred nas. zapadni-ulaz-s-osmatrac48dnicom 12. Od Jablanca smo putovali uzduž lijeve obale Save, dielomice kroz jedan sedam kilometara širok komad hrastove šume. Pred ulazak u isti sa suprotnih obala rijeke čula se strahovita dreka i vika partizana , isto tako i puščani hitci. Na sreću nije se ništa dogodilo u Strugu gdje je bila veća skupina muških zatočenika zaposlenih na šumskim radovima. Ovdje sam, također, mogao ustanoviti da je njihova kondicija dobra, samo je odjeća ovih teških radnika u lošem stanju. Na istome mjestu je postavljen jedan čvrsti jednokatni stražarski toranj od hrastovih trupaca za zaštitu drvenog mosta što se upravo gradio na rječici koja utječe u Savu. Svi radnici su, također, zatočenici. Broj ondje zaposlenih ljudi procijenio sam ukupno na oko 110 muškaraca. 13. Od Struga vožnja automobilom išla je brzo, uvijek uzduž Save, u Staru Gradišku gdje smo stigli odmah nakon 17 sati. Putem sam vidio veće skupine žena koje su bile zaposlene na poljskim radovima. Također, vidio sam da su se u 17 sati spremale na povratak. 14. Kad smo dospjeli u Staru Gradišku dodijeljena mi je lijepa soba u upravnoj zgradi. Dijelio sam ju s glavnim ravnateljem gospodinom dr. Jurčićem. 15. Odmah zatim počelo je pregledavanje logora. 16. Radi se o jednom velikom, zidom obtočenom, kompleksu zgrada opremljenih stražarskim kulama, koji je udaljen oko 30 metara od lieve obale rieke Save kao i usporedno prolazeća ulica, a i sam leži usporedno tome. Nastao je krajem 18. stoljeća, kada je služio kao tvrđava koja je kasnije prenamienjena u kazneni zavod (do 1941), kada su naknadno pridodane za današnji smisao zastarjele novogradnje. 17. U logoru se nalaze muškarci i žene, također ovdje postoji izvjestan broj djece. Kod zatočenika se radi o židovima i ljudima koji su počinili politički prijestup. U tu posljednju skupinu pripadaju također pravoslavni Hrvati srpskoga podrietla, Hrvati simpatizeri partizana, komunisti, partizani itd. i jedan mali broj stranaca. 18. Ženski logor je odvojen od muškoga, isto tako i tome odgovarajuća radna mjesta, na način da svaki dio predstavlja cjelinu za sebe, ali se sve nalazi unutar već spomenutog kompleksa zgrada. 19. Muški logor se nalazi u sjeverozapadnom dielu i zauzima najveći dio kompleksa. 20. Na sjevernoj strani, u jednoj duguljastoj prizemnoj zgradi, nalaze se smještene jedna pored druge različite radionice. To jest; strojarnica za proizvodnju struje, zatim mehaničke radionice, stolarska, postolarska radionica, krojačnica i jedna oružarnica s predmetima za vojne potrebe. One isključivo zapošljavaju zatočenike. Odprilike ima oko 190 do 220 ljudi, židova i kršćana i to međusobno pomiješanih. Ljudi izgledaju zadovoljno, također je i odjeća bolja – nije jako raskidana. Poneki nose cipele, dok veliki dio nosi već spomenute drvene sandale. Naglašeno mi je da se radi o povlaštenim zatočenicima koji su prvenstveno zbog stručnih znanja i zbog dobrog ponašanja dospjeli u ove radionice. Proizvodi njihova rada upotrebljavaju se za modernizaciju logora ili za opremu ustaških snaga.
__________________
ex tenebris lux veritatis
IlluminatusX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 14:20   #22
...

21. Na iztočnoj strani, u sjevernom dielu, u malim spojenim zgradama nalaze se; mali mlin, pekarnica, praonica, mala proizvodnja soda-vode, drvorezbarska radionica, keramički i kemijski odjel. Također, i ovdje svi ljudi izgledaju prilično dobro. Ukupno, procjenjujem broj zaposlenih na oko 45 muškaraca. U južnom dielu nalazi se velika nastamba (prizemlje i dva kata) u kojoj se nalaze zajedničke spavaonice zatočenika. To su sobe duge oko 15 metara i široke oko 7 metara u kojima se, jedan ponad drugoga, nalaze drveni ležajevi za spavanje. Na jednom ležaju spavaju dva muškarca, isto tako i ponad njih. Uzduž zida i pročelja ležaja obješene su osobne stvari. Svako mjesto za spavanje ima pokrivače, ili slično, za čuvanje topline. Vlada dobar red, za što je odgovorna redarska služba (sami zatočenici) u prostoriji. U svakoj prostoriji primijetio sam peć za grijanje. Voda i stajaći nužnik su tu. U prizemlju se nalazi zajednička kuhinja gdje se kuha kukuruzna palenta za zatočenike. 22. Na južnoj strani opisane zgrade ista nastavlja pod kutom u sličnoj duljini. Tamo se nalaze slične spavaonice. U tri prostorije na katu je smještena tiskara koju pokreću zatočenici. Pokraj ove zgrade nalazi se jedna isto tako velika zgrada na čijim katovima postoje malene prostorije – nekadašnje ćelije. Kroz svaki kat prolazi hodnik na čijim stranama se nalaze te male sobe. U svakoj prostoriji su četiri mjesta za spavanje – ležaji, s pokrivačima ili sličnim materijalom. Također svuda postoji mala peć na kojoj postoji mogućnost kuhanja. Glede toga, u svakoj se prostoriji vidi razno posuđe. Svuda sam mogao ustanoviti dobar red. Također, u tim prostorijama svuda po zidovima ima prilično dosta komada odjeće. Voda i nužnik su također tu. 23. S obzirom na mjesta za spavanje, može se primijetiti da nisu prisutne slamarice, odnosno madraci. Na istom pročelju, nešto postrance nalazi se dvokatna zgrada u kojoj je smještena bolnica. Bolesnici su velikim dielom ustaše, gotovo nema zatočenika. Liječnici su zatočenici: židovi i kršćani, isto tako i pomoćno osoblje. Dojam nad viđenim bio je zadovoljavajući. 24. Obćenito, zdravstveno stanje zatočenika u Staroj Gradiški je, koliko sam mogao ustanoviti, bolje za toplih godišnjih doba. 25. Zapadna strana logora ograničena je logorskim zidom. 26. U sredini se nalazi velika otvorena travnata površina s nogometnim igralištem. 27. Ženski logor je sasvim blizu baš opisanoga, s njegove južne strane. 28. Prostorno je znatno manji i sastoji se od više starinskih jednokatnih i dvokatnih kuća. Također, ovdje su zatočenice zaposlene u ovdašnjim radionicama. To su tkaonice, predionice, krojačnice. Vide se intelektualke pokraj žena seljačkog i radničkog sloja. Inače, mnoge žene rade na poljima. Mjesta za spavanje su slična onima muškaraca, svuda su vidljivi pokrivači i domaći ćilimi. Red je dobar, isto tako vlada primjeren smisao za čistoću. Općenito, viđene žene ostavljaju dobar dojam, također im je odjeća u boljem stanju nego kod muškaraca. U zasebnom odjeljku smještene su žene s djecom. Isto tako, u zasebnoj prostoriji sam vidio žene s dojenčadi. 29. U bolestničkoj sobi, gdje je smješteno 30 bolesnica, rade dvije liječnice (zatočenice). Bolestnički odjel, premda priprost, ostavlja zadovoljavajući dojam. Baš tu se jako osjeća nedostatak vate. S druge strane, primjećujem da mnogim zatočenim ženama izostaje menstruacija uslijed uzrujavanja i promijenjenog načina života. Tim zatočenicima sam obećao ostaviti dovoljne količine vate, isto tako i mlieka za djecu. 30. Ambulanta i stomatološka ordinacija nalaze se izvan dva opisana logorska odjela, upravo ispred ulaza u logor. O njima skrbe tri liječnika, židova i pomoćno osoblje. Uređaji su ponešto priprosti, osobito stomatološki nožni pogon. Nažalost su također i cievi rendgenskih aparata oštećene. Tu se liječe ustaše i zatočenici. Potrebno je naglasiti da se glavni farmaceutski depo nalazi u spomenutoj vojnoj bolnici u Jasenovcu, odakle se pokrivaju potrebe. Teže ozlijeđeni ili boletsni proslieđuju se u Jasenovac. 31. Osim toga, unutar na početku spomenutog logorskog područja postoje velike gospodarske zgrade; ekonomija, staje za konje i drugu stoku, skladišta zaliha, lievaonica željeza, kovačnica, bravarija i jedna drvna radionica. Posvuda su zaposleni zatočenici čiji izgled je, s izuzetkom odjeće, zadovoljavajući. U ovom odjelu tvrđave su isključivo muškarci čija se mjesta za spavanje nalaze na katu iznad radionica i vrlo su priprosta, ali posve odgovarajuća prilikama. 32. Kao što je već spomenuto, veliki dio zatočenika i zatočenica Stare Gradiške radi na okolnim poljima i gospodarstvima, ekonomijama, što je zatočenicima poželjno osobito tijekom toplijeg diela godine. 33. Radno je vrieme je određeno od 7 do 12 i 14 do 19 sati. 33. Uvečer smo večerali u časničkoj kantini, gdje sam se upoznao s nazočnim ustaškim častnicima. Logorski upravitelj je jedan mladi ustaški poručnik. Tijekom večere svirao je izvrstan zatočenički glazbeni orkestar. 34. U nedjelju 16. srpnja prisustvovao sam katoličkoj jutarnjoj službi Božjoj za zatočenike. Ista se održavala u logorskoj crkvi. Crkva je bila puna zatočenika i zatočenica. Službu Božju je održao jedan katolički ustaški vojni propovjednik. 35. Kasnije sam još posjetio logorsku dječju školu koju pohađa 17-ero djece različitih razreda, odnosno godišta. Učiteljica je i sama zatočenica. Djeca su izgledala dobro….”
__________________
ex tenebris lux veritatis
IlluminatusX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 15:00   #23
Quote:
IlluminatusX kaže: Pogledaj post
ne znam što ti je to. molim pojašnjenje.
Broj mikrofilma, broj rolne, i okvira gdje se podatak nalazi
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 15:32   #24
Quote:
izvješće Crvenom križu podnosi Julius Schmidlin, izaslanik:
bio mu je zabranjen direktan kontakt sa zatocenicima, i nije smio nista snimati.vec kada radis copy-paste, duzan si da das izvor, koji je
MARIO KEVO:"Posjet poslanika Međunarodnog odbora Crvenog križa logorima Jasenovac i Stara Gradiška u ljeto 1944".
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 15:38   #25
Ako je generalna ideja ovog topika, da ono sto ne postoji u dokumentima se nije desilo,onda vas moram razocarati, jer zakon u nedostatku dokumenata koristi indirektne dokumente, i izjave svjedoka.Jasenovac je kao takav bio raspravljen u slucaju D.Sakica
http://ivojosipovic.com/knjige/odgov...20K-242-98.pdf
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 18:27   #26
Ta posjeta crvenog kriza je bila obična predstava, kao i ona iz 1942.
Plus obiluje falsifikatima.
Dr. Marin Jurčev zatočenik slobodnjak, nije stupio u ustaše niti bio satnik.
Njega i suprugu mu, ubili su te iste godine kad je provaljeno da je bio na vezi s partizanima.
snjegovici is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 19:16   #27
Quote:
snjegovici kaže: Pogledaj post
Ta posjeta crvenog kriza je bila obična predstava, kao i ona iz 1942.
aha...znači izvještaj izaslanika međunarodne organizacije je cirkus, a depeša Wermachta je sasvim vjerodostojna. :klap:
__________________
ex tenebris lux veritatis
IlluminatusX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 19:19   #28
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
duzan si da das izvor
ne bi li to trebalo vrijediti i za tebe?
__________________
ex tenebris lux veritatis
IlluminatusX is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2015., 19:30   #29
Quote:
IlluminatusX kaže: Pogledaj post
aha...znači izvještaj izaslanika međunarodne organizacije je cirkus, a depeša Wermachta je sasvim vjerodostojna. :klap:
Naravno.
Možeš si misliti koliko je bitna ta "međunarodna organizacija" u tim okolnostima i toga vremena. Pa pogledaj u kojem društvu je tamo putovao.
snjegovici is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 14:15   #30
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Near Jasenovac, the Ustaša-state’s largest concentration camp, the Wehrmacht reported that the Ustaša had “driven out and butchered” the population of three villages

714th Division, Intelligence Staff, “Enemy Intelligence Report Nr. 6,” October 20, 1942, T-315/2258/1096
Kakve veze ima ustaški pokolj u nekom selu u blizini logora s ubijenima u logoru?

Vjerojatno je i to pripisano na listu žrtava logora.

Zar nema dovoljno dokaza o stradanjima u samom logoru, pa se koriste pokolji po obližnjim selima da bi se dokazali zločini u samom logoru?

Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Sava ih odnjela.Sa ceduljom, na kojoj je pisalo "Meso za beogradsku pijacu", ili "Pozdrav Kralju Petru".Njemci organizirali sahranu leseva, i pismeno obavjestili vlasti NDH
A to se događalo tijekom cijelog rata ili je to jedan konkretan događaj?

Koliko sam skužio ni Vukić ne negira da je bilo streljanja. Ali navodi da je to bilo samo u posebnim prigodama (pokušaji bijega, partizanski zločini i sl.).

S obzirom na to da su ta steljanja bila s ciljem slanja poruke potencijalnim bjeguncima i partizanima, nije ništa čudno da su pisali cedulje da poruka slučajno ne bi bila krivo interpretirana.

Ali nema logike da su sva trupla završila u Savi. I to s namjerom da stignu u Beograd. Na koju foru su trupla uopće mogla doći do Beograda cijelim tokom Save? I zašto bi stala tamo, a ne išla dalje Dunavom? Prije bi zapela negdje u Slavoniji na krivudavom putu riječnog toka i začepila cijeli tok da su svakodnevno bacana. A i koji je interes ustaša bio da zagađuju rijeku Hrvatima u Slavoniji koji su ju sigurno koristili za razne namjene? Tada je i Bosanska Posavina bila pod hrvatskom kontrolom, pa je dobar dio toka omeđen hrvatskim etničkim prostorom.

Tako da te fore "sve je završilo u Savi" ne drže vodu... traljave izlike za nedostatak konkretnih dokaza za navodne zločine koji se nameću cijelom hrvatskom narodu.

Dakle, gdje su posmrtni ostatci tih silnih žrtava? Ako se u partizanskim jamama uvijek nađu ostatci (i to uz razne načine betoniranja i skrivanja počinjenog zločina), ako se za srpske i muslimanske zločine u Domovinskom ratu uvijek nađu ostatci koji barem približno podupiru broj žrtava, gdje su ove Jasenovačke žrtve ako je samo 481 kostur pronađen u iskopavanjima na području logora (i to je još utvrđeno da je većina umrla od bolesti)?
Tomislav Diablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 14:45   #31
Šaranova jama, mjesto gdje su ustaše navodno bacale trupla ubijenih Srba i Židova u logoru Jadovno zjapi prazna. Ni jedan jedini kostur nije pronađen!

http://www.dnevno.hr/vijesti/hrvatsk...-prevara-69447

Kako to? Gdje su posmrtni ostatci? Možda su Srbi i Židovi nebeski narod, pa su vazišli na nebo?

Evo kako su partizani sakrivali svoj zločin (videa u tri dijela):

https://www.youtube.com/watch?v=EUghRmm79Wk

https://www.youtube.com/watch?v=lB7OT3wBbdQ

https://www.youtube.com/watch?v=M0-TZORB3eo

Dakle u 45 godina vladavine totaltarnog režima nisu se uspjeli riješiti trupala na način da se zločin ne može razotkriti. Silna betoniranja i prikrivanja i sve uzalud, otkriveno.

Ako su se ustaše tako efikasno riješili ostataka da im ni traga nema, kako to da partizani nisu natjerali kojeg ustaškog zarobljenika da ih nauči toj efikasnoj metodi sakrivanja zločina? Nego su ovako seljački betonirali...
Tomislav Diablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 15:17   #32
1.Tema je Jasenovac, a ne "partizanski zlocini"
2.Tamo gdje su bili "partiznaski zlocini" prethodno su bili talijansko-njemacki
3.Youtube i Wikipedija nisu dokazni materijal
4.Iskopavanja 1946 u Staroj Gradiski :
Quote:
Obzirom na broj ranije iskopanih leševa u Uskoèkoj šumi koji je izvršen
od 15. do 19. travnja 1946. godine, u sve èetiri jame, otkopane u ovoj šumi,
pronaðeno je i po lijeènièkim vještacima pregledano ukupno:
311 muških leševa
467 ženskih leševa
189 djeèjih leševa
Ukupno je iskopano 967 leševa žrtava, koje su ubijene krajem rujna
1944. godine. U pogledu uzroka smrti sudsko-lijeènièki vještaci su ustanovili
da je u 95% sluèajeva usmræenje nastalo udaranjem tupotvrdog predmeta zatiljak ili udarcem sjekire po glavi, jer je kod tolikog broja leševa naðen razlupan
ovaj dio lubanje. Kod nekoliko sluèajeva žrtve su usmræene klanjem
tvrdim predmetom, a kod nekih se nije moglo naæi vanjskih vidljivih tragova
nasilnog usmræenja, te se po ostacima hrane od povraæanja u ustima, može
pouzdano zakljuèiti da su ove žrtve bile žive zakopane i da je njihova smrt
nastupila gušenjem.16
Kako su naroèito leševi žena i djece naðeni u jamama u stavu ležeæi
potrbuške, zbijeni neposredno jedan povrh drugoga, zakljuèeno je da su žrtve
bile prisiljene leæi u jamu, a poslije toga su dobivali udarac nekim tvrdim
predmetom u zatiljak.u
DAVOR KOVACIC
(Hrvatski institut za povijest, Zagreb)
ISKAPANJA NA PROSTORU KONCENTRACIJSKOG LOGORA STARA GRADIŠKA NEPOSREDNO POSLIJE ZAVRŠETKA DRUGOG SVJETSKOG RATA I PROCJENE BROJA ŽRTAVA

Ta iskapanja su naglo prestala, i nisu se vise nastavljala.U Jasenovcu je 1947 postojalo 14 mega gobnica, niti jedna nije dirana
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 16:42   #33
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
1.Tema je Jasenovac, a ne "partizanski zlocini"
2.Tamo gdje su bili "partiznaski zlocini" prethodno su bili talijansko-njemacki
3.Youtube i Wikipedija nisu dokazni materijal
4.Iskopavanja 1946 u Staroj Gradiski :


DAVOR KOVACIC
(Hrvatski institut za povijest, Zagreb)
ISKAPANJA NA PROSTORU KONCENTRACIJSKOG LOGORA STARA GRADIŠKA NEPOSREDNO POSLIJE ZAVRŠETKA DRUGOG SVJETSKOG RATA I PROCJENE BROJA ŽRTAVA

Ta iskapanja su naglo prestala, i nisu se vise nastavljala.U Jasenovcu je 1947 postojalo 14 mega gobnica, niti jedna nije dirana
Jesu li postojale i sredinom 1945. i gdje su sad?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 16:48   #34
Bilo bi ok da se to pomnije ispita. 500 ljudi dnevno je ogromna i nemoguća brojka.
700 tisuća ljudi su sveukupni gubici na području bivše juge u ww2.
Mislim da se pričalo o 10 puta manjem broju. A i to je dosta (to je 50 ljudi dnevno).
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 16:59   #35
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Jesu li postojale i sredinom 1945. i gdje su sad?

Ako je ideja da su to grobnice komunistickih zrtava, nisu
Na temelju istrazivanja, i izjava svjedoka, 2002 godine, na teritoriju Jasenovca,poslije 1945 nije bilo likvidacija.Grobnice nadjene 1947 su iz ustaskog perioda
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 17:05   #36
Quote:
O broju poubijanih i zakopanih u grobne jame na bosanskoj strani logora, na Gradini,
moze se nesto pretpostaviti. Zemljiste izmedju rijeke Save i nasipa nije pregledano,
niti istrazeno na bilo koji nacin. Rijeka Sava je odronjavanjem desne obale 1981. i
1989. godine razorila dvije masovne grobnice u blizini nasipa na ovoj strani. Grobnica
odronjena 1981. godine bila je dugacka 73 metra, a istrazivanjima 1963. i 1964.
godine otkrivene su 162 dugacke grobne jame. Pedeseteka od njih, one koje je
sondirao Alojz Sercelj, su masovne. Iz njegovog zapisnika, sa preciznim podacima o
svakoj busotini, utvrdjeno je da se u nekim jamama nalaze dva sloja posmrtnih
oststaka jasenovackih zrtava. Na cijeloj Gradini se mogao sigurnije utvrditi broj zrtava
na kvadratni metar grobnice jedino na grobnoj jami broj 112B, koju sam osobno
istrazivao. Grobnica je bila dugacka 60 metara, a sondiran je samo jedan njen kraj
velicine 6 sa 2,5 metara. Antropozi su na ovom prostoru, povrsine 15 metara, dubine
1,80 metra, pronasli ostatke 197 ubijenih, oko 13 na metar kvadratni. (ispod jednog
kvadratnog metra povrsine grobnice). Medjutim, ni ovi podaci ne mogu biti mjerilo za
izracunavanje broja jasenovackih zrtava. To ilustriraju sondiranja iz 1989. i 1990.
godine (26 jama), koja su otkrila iskljucivo manje i plice jame sa najvise 3 do 4
kostura, sto ukazuje na mogucnost otkrivanja nekih ili brojnih, do sada nepoznatih ,
grobnih jama.
Sa dosta sigurnosti bi se moglo pretpostaviti da je na Gradini, u dosaada otkrivenim i
u neotkrivenim grobnicama, pokopano oko 100 do 130.000 jasenovackih zrtava. Ova
pretpostavka se takodje bazira na velicine povrsina otkrivenih jama, ali i na
pribliznom broju otkrivenih masovnih grobnica (pedesetak) dubokih oko dva metra, i
na cinjenici da jos ima neotkrivenih grobnih jama uz rubove istrazivanog prostora, pa
i izmedju otkrivenih i naznacenih grobnica.
O sadrzajima mas ovnih grobnica ne moze se pisati mnogo jer je samo jedna od njih,
malim dijelom, sistematski istrazivana uz ucesce vise eminentnih strucnjaka. To je
grobnica 112B,
Dr. ZDRAVKO MARIC: "Jasenovacke zrtve" ,Srajevo, 1996
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 17:09   #37
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
Ako je ideja da su to grobnice komunistickih zrtava, nisu
Na temelju istrazivanja, i izjava svjedoka, 2002 godine, na teritoriju Jasenovca,poslije 1945 nije bilo likvidacija.Grobnice nadjene 1947 su iz ustaskog perioda
Koliko sam shvatio, otvarane su sonde i ni jedna nije dala spektakularne rezultate. Gdje su te grobnice?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 17:32   #38
Quote:
kiseli1 kaže: Pogledaj post
4.Iskopavanja 1946 u Staroj Gradiski :


DAVOR KOVACIC
(Hrvatski institut za povijest, Zagreb)
ISKAPANJA NA PROSTORU KONCENTRACIJSKOG LOGORA STARA GRADIŠKA NEPOSREDNO POSLIJE ZAVRŠETKA DRUGOG SVJETSKOG RATA I PROCJENE BROJA ŽRTAVA

Ta iskapanja su naglo prestala, i nisu se vise nastavljala.U Jasenovcu je 1947 postojalo 14 mega gobnica, niti jedna nije dirana
Evo cijeli rad ovdje:
https://www.mysciencework.com/public...mber#page-null

U radu se priča o preuveličavanju broja žrtava i o tome kako su iskopavanja pokazala značajno manji broj žrtava nego što se propagiralo.

A iskopavanja su prestala upravo zbog toga što brojke nisu odgovarale "istini" koju je režim želio širiti.

A upitno je i koliko su te objavljene brojke iskopanih ostataka realne. Nema razloga da se vjeruje istraživanju nekog totalitarnog režima kojem je u interesu bilo uvećanje broja žrtava. Posebno je sumnjivo ovo naglašavanje svireposti ubojstava. Odmah smrdi na mitomaniju i lažnu konstrukciju.

Slučaj Šaranove jame je najbolji povod za istraživanjem tih "masovnih grobnica" kako bi se utvrdio točan broj žrtava u njima.

A valjalo bi provesti i DNK provjere, da ne bi bilo da su to Hrvati stradali od partizana nakon rata, a onda podvaljeni pod žrtve ustaškog logora...
Tomislav Diablo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 17:40   #39
Ne govorimo o broju zrtava, ali je on sasvim sigurno veci od broja navedenog u uvodnom intervjuu, pa izjava da u Jasenovcu nije bilo ubijanja, ili da ih je u toku 4 godine ubijeno 900, pada u vodu , zajedno sa pricom, o nekim malim streljanjima.Na temelju izjave D.Sakica, za njegovo vrijeme, "umrlo" je u Jasenovcu 4700 logorasa od "zaraznih bolesti", a zna se da je kapacitet Jasenovca po njegovoj izjavi, bio 3000 logorasa, pa se covijek mora pitati, zbog cega je bila potreban cijela ustaska "jasenovacka bojna" da pazi na 3000 zatvorenika.
Prema istraznom elaboratu Majstorovica , za vrijeme njegovog komandovanja logorom, likvidirano je oko 30 tisuca ljudi.Istrazni elaborat Ljube Milosa (njegova izjava), je da je za vrijeme njegovog komandovanja likvidirano vise od 37 tisuca ljudi.
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2015., 17:43   #40
Quote:
A upitno je i koliko su te objavljene brojke iskopanih ostataka realne. Nema razloga da se vjeruje istraživanju nekog totalitarnog režima kojem je u interesu bilo uvećanje broja žrtava. Posebno je sumnjivo ovo naglašavanje svireposti ubojstava. Odmah smrdi na mitomaniju i lažnu konstrukciju.
Onda cemo najnormalnije vjerovati u izjave gore navedenog Vukica, pa nemamo razloga za diskusiju, posto je dasa dao odlicne argumente
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:29.