Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2009., 14:38   #261
Ja znam i pisat i citat cirilicu
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
is_none is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 01:28   #262
Ovo se desilo pre nakoliko godina, još dok su plejeri očitavali samo CDove audio formata.

Sretnem ponanika koji reče da je kupio novi DVD plejer, pa ga je malo hvalio...
Pitam ga može li da očitava i rezane CD-ove, a on reče:
"Može, čita i CD-R ove, a svira i mrzove."

On ode, a ja ostanem da se mislim šta su to mrzovi.

Hajde da vam ne kažem odmah. Dakle, ko zna šta su mrzovi?
__________________
Čovek bez religije kao riba bez bicikla.
Sremac (nije Stevan) is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2009., 02:15   #263
Quote:
Sremac (nije Stevan) kaže: Pogledaj post
Nekad je postojala crta ispod pisanog š koja je izbačena pre dvadesetak godina. Sada je opet vraćena, pa sa šišmišom više nema problema.
a gdje ja živim,ili bolje rečeno od kad?...,kad sam ja učila još je bila u upotrebi ,a stigli je i izbacit i vratit

mrzovi-da nije MP3-ovi
epolon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 15:35   #264
ja imam 17god i samostalno sam naučio čirilicu i pisanje mi baš nejde ali čitanje ide iako malčice usporeno

a naučio sam je zato jer ne smatram da mi može odmoći,a trebalo mi je doslovce 10min s tim da sam pročitao par novinskih članaka kao vježbu nakon toga da utvrdim znanje
spock2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 23:34   #265
Ne znam što je tako čudno u neznanju ćirilice. Pa masa ljudi ju ne zna. Ni ja ju vjerojatno ne bih znala da nisam upisala fakultet na kojem jesam.
__________________
...zavoli me il' me upropasti...
Blondy-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 10:49   #266
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Ja sam bas zadovoljna da sam naucila cirilicu u skoli jer mi je sad puno lakse kad putujem u "cirilicne" zemlje.
Svaki normalan čovjek bi se ponosio svojim znanjem. Nevjerovatno mi je da se toliko ljudi srami poznavanja ćirilice, takva glupost i prizemnost.. Meni je samo žao što sam je učio jednu jedinu godinu, tako da čitam bez problema tiskani oblik, ali mi je pisanje teža muka. Rukopis ne mogu čitati, pisana slova nisam stigao naučiti

Quote:
Sto se tice pisane cirilice, uvijek mi je bila genijalna rijec sismis.
Heh, nešto kao "minimum" u latiničnom pismu
The_Equilibrist is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 15:00   #267
Nije stvar nacije, nego kulture, no ipak smatram da nije potrebna zbog "širenja kulturnih vidokruga."
Osobno je znam onako-60%. Više dešifriram po smislu nego po samim znakovima...
Nepotrebna je, kako nama tako i sve više vama.
djubrex is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2009., 01:31   #268
Ćirilicu osobno ne znan i nije da me pretjerano zanima učit ju. Iskreno, većina ekipe koju poznan ćirilicu ne zna ni čitat ni pisat.
Meni osobno jednostavno neće baš koristit tako da nema smisla da se, uz sve obveze, zamaram i s tim. Makar se mora priznat da je znanje tako nečeg kulturno obogaćivanje i svakako veliki plus. To je razlog zašto sam ka manji još učija glagoljicu. Dio je povijesne baštine mog naroda i takve stvari želim znat. A znanje ćirilice nažalost sadržava i tu negativnu nacionalnu komponentu, koja je, u jednu ruku, meni jako bitna.
Ne osjećam se posebno zakinutim, rađe ću na jesen počet s učenjen 3. stranog jezika, mislin da će mi više koristit...
__________________
"Hrvatska vidje svakojakih čuda, al' ne nađe štrika za toliko juda." (A.G. Matoš)
Modern Gent is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 11:39   #269
Moram nešto napisati, jer vidim da ima i dosta nesporazuma. Originalna glagoljica i ćirilica su bile prilagođene potrebama za koje su i stvorene — Biblija, prijevodi s grčkog i slično, i to sve prije kojih 1000 godina. Zato su imale i posebna slova koja su odgovarala grčkima Ф i Ω, npr. Reći da je tadašnja glagoljica prilagođena sadašnjem hrvatskom nikako ne može biti točno jer se hrvatski glasovno promijenio. Isto tako je vrijedilo i za ćirilicu, konačno to je bio razlog što je g. Stefanović napravio adaptaciju za jezik koji je on predložio kao književni (neke znakove je preuzeo, neke sam kreirao). S druge strane je g. Gaj prilagodio latinicu (po istom principu). U međuvremenu je bilo još prilagodbi.

Hrvati su pisali i ćirilicom i glagoljicom i latinicom i bosančicom, a i nazivi nisu bili ustaljeni, jer se negdje ćirilica naziva i glagoljicom, a i obrnuto. To tada ljudima nije bilo baš najbitnija stvar.

I latinica i ćirilica nisu savršene jer savršeno pismo jednostavno ne postoji. Nije stvar samo pisma, već kako se koristi (pravopisa) koji je daleko od savršenog.

Ako se postavlja pitanje "što će nam to", svakako treba reći da poznavanje grčkog pisma nikom nije škodilo, pa neće ni ćirilice...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!

Zadnje uređivanje Daniel.N : 06.07.2009. at 11:40. Reason: fmt
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2009., 12:50   #270
Također, nitko od moje ekipe ne zna cirilicu. Ali ja sam 85. godiste, nije se to tada ucilo vise u skolama!
Ja sam je poslije iz ciste znatizelje djelomicno savladala. Iako ne znam koja korist od toga.
__________________
Leben lässt sich nur rückwärts verstehen, muss aber vorwärts gelebt werden...S.A. Kierkegaard
Engelchen00012 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2009., 12:01   #271
Kao prvo, zove se ćirilica, a kao drugo, znam je.

Iskreno govoreći, kad čitam neki tekst, ni ne obraćam pažnju na to je li ćirilica ili latinica, posve mi je svejedno (zapadne mi za oko jedino ijekavica pisana ćirilicom, valjda jer nisam naviknuta baš na to). Međutim, kad pišem, koristim gotovo isključivo latinicu.
Inače, da, ne vidim zašto bi građani RH trebali znati ćirilicu. Mislim, nije na odmet, i cijenim kad je netko svojevoljno nauči, ali to je to.
Ararankha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 00:07   #272
Imam 15 godina i znam čitati i pisati srpsku ćirilicu. To sam naučio za desetak minuta gledajući jedan članak na Wikipediji na srpskom jeziku, kada sam imao 10 godina. Inače, svoje prvo pismo, hrvatsku latinicu (gajicu), naučio sam čitati i pisati kada sam imao četiri godine. Ćirilica mi uvelike služi za čitanje nekih sadržaja koji me zanimaju i za prepiranje s četnicima po raspravnicima i YouTubeu.

Имам 15 година и умем да читам и пишем српску ћирилицу. То сам научио за десетак минута гледајући један чланак на Википедији на српском језику, када сам имао 10 година. Иначе, своје прво писмо, хрватску латиницу (гајицу), научио сам да читам и пишем када сам имао четири године. Ћирилица ми навелико служи за читање неких садржаја који ме интересују и за свађање са четницима на форумима и Јутјубу.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 11:00   #273
Quote:
Uzvišeni kaže: Pogledaj post
Imam 15 godina i znam čitati i pisati srpsku ćirilicu. To sam naučio za desetak minuta gledajući jedan članak na Wikipediji na srpskom jeziku, kada sam imao 10 godina.
Ti nadam se znaš da velika većina srpskih siteova ima i onaj gumb da sve prebaci u latinicu? (Tako i Wikipedija)

Šalu na stranu, slijedeća na redu ti je ruska ćirilica, a tek onda se (uz pomoć rječnika dakako) može pročitati mnogo toga...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2011., 21:40   #274
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ti nadam se znaš da velika većina srpskih siteova ima i onaj gumb da sve prebaci u latinicu? (Tako i Wikipedija)

Šalu na stranu, slijedeća na redu ti je ruska ćirilica, a tek onda se (uz pomoć rječnika dakako) može pročitati mnogo toga...
Nije tada Wikipedija na srpskom jeziku imala latiničnu inačicu. Rusku ćirilicu je teže čitati jer u ruskom ne vrijedi Karadžićevo pravilo o čitanju i pisanju.
Uzvišeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 17:03   #275
Što ima tu teško?! Čuo si valjda za korijenski pravopis
HawkStr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2011., 17:59   #276
Quote:
HawkStr kaže: Pogledaj post
Što ima tu teško?! Čuo si valjda za korijenski pravopis
Ono obrnuto R
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2011., 22:09   #277
Quote:
farki_ kaže: Pogledaj post
pa, znam ćirilicu, iako je nisam nigdje "ucio"...
Tako i ja... Naučila je viseći po internetu, doslovno. Jednostavno sam u jednom momentu skužila-gle, pa ja čitam ćirilicu.
raw is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.