Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2014., 18:44   #1
"Otrovna" sestra

Već se dugi niz borim protiv sestre koja ima sklonost konstantno se natjecati sa mnom i uspoređivati. Ona je 10 godina starija od mene pa joj to kao daje poticaj za njen ego. Uspoređuje se sa mnom pred roditeljima, pred poznanicima, susjedima...ona kao prema meni ima "zaštitnički" stav jer je ipak starija, ali to je sve nego takav stav. Što je najbolje, zbog takvog "stava", svi su joj naklonjeniji što me ne smeta, ali me razočara jer si mislim kako je moguće da se favorizira takva negativna osoba što ona to nije kada je u pitanju samopromocija, tada je pred susjedima nasmijana, kao pozitivna i glumata uzornu sestru koja ima opaske u svojim komentarima prema mlađoj sestri. Uvijek smatra da je njen stav JEDINI, pa je stoga ispravan, no samo mi radi štetu s tim ponašanjem, stalno mi nešto kontrira i spušta kao da me želi oneraspoložiti...Što je uzrok takvom stavu i kako se postaviti kada smo praktički od 0-24 pod istim krovom??? Doslovno mi je prekipjelo.
ivana245 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 19:43   #2
Rekao bih da nije svjesna svoje mane , i da evnt. Upozorenja ne prima za ozbiljno. Jer da se namjerno inati ili da tebe degradira promišljeno i s ciljem, vjerujem da bi to osjetila i spomenula tu na forumu u mračnijem svijetlu. Koliko godina ima ta tvoja sestra?
cindroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 05:13   #3
Ja bih na tvom mjestu isprobao dvije opcije. Pokušaj prvo uljudno i otvoreno s njom porazgovarati o tome. Ako ne ide, reci joj da nečeš pričati s njom dok se to ne riješi, i toga se drži. Pomalo grubo, al shvatiti će da više ne prihvačaš takvo ponašanje.

Druga mogućnost je da jednostavno ignoriraš njezine riječi i ispade, te živiš po svome. Povrijediti te može samo ako pridaješ važnosti tome. Drugim riječima, ako ne možeš promijeniti neku bližnju osobu, mijenjaj sebe i svoj odnos prema njoj.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2014., 13:25   #4
jel slobodna?
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 11.05.2014., 19:57   #5
Quote:
ivana245 kaže: Pogledaj post
Već se dugi niz borim protiv sestre koja ima sklonost konstantno se natjecati sa mnom i uspoređivati. Ona je 10 godina starija od mene pa joj to kao daje poticaj za njen ego. Uspoređuje se sa mnom pred roditeljima, pred poznanicima, susjedima...ona kao prema meni ima "zaštitnički" stav jer je ipak starija, ali to je sve nego takav stav. Što je najbolje, zbog takvog "stava", svi su joj naklonjeniji što me ne smeta, ali me razočara jer si mislim kako je moguće da se favorizira takva negativna osoba što ona to nije kada je u pitanju samopromocija, tada je pred susjedima nasmijana, kao pozitivna i glumata uzornu sestru koja ima opaske u svojim komentarima prema mlađoj sestri. Uvijek smatra da je njen stav JEDINI, pa je stoga ispravan, no samo mi radi štetu s tim ponašanjem, stalno mi nešto kontrira i spušta kao da me želi oneraspoložiti...Što je uzrok takvom stavu i kako se postaviti kada smo praktički od 0-24 pod istim krovom??? Doslovno mi je prekipjelo.
Mislim da se moraš prestati boriti protiv nje. Ignoriraj ju i jednostavno će sama sebe poraziti. Ovako uspjeva u tom 'pametovanju' jer ti to čuješ i to djeluje na tebe, to joj hrani ego i time zapravo dobiva dojam da je stalno u pravu.
Eclipse Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 20:39   #6
Najbolji savjet ti je da ju ignoriraš, ja sam bila u sličnoj situaciji i jednostavno sam se prestala boriti protiv toga, protiv toga da je uvijek favorizirana i iznad drugih (i mene), i iskreno od tada imamo čak i ok odnos. Osjećam se bolje jer se ne opterećujem time, a i imam osjećaj da je manje dižu u nebesa otkad je ignoriram. Prije je bilo užasno, samo sam bila puna loših emocija i osjećala se loše zbog toga.
tina2412 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:42.