Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2007., 11:16   #41
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Grafema

Ma ja sve dok pišem podsvjesno i izgovaram u glavi,stoga je i fonem =)
LNP20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 11:52   #42
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
tebi evo jedna zanimljivost: pišeš o naglascima, a tvoji primjeri govore o duljinama. I to nije jedno te isto.
Pogledaj moj prvi upis na ovoj temi (2.3., 20:57):

Quote:
Thresholder kaže: Pogledaj post
Kao sto imamo oznake za kratko/dugosilazne/uzlazne naglaske, tako imamo i oznaku za duljinu - "a" s vodoravnom crticom, a sto se nazalost NIKAD u HR-pisanim medijima ne koristi. A u tim medijima onda za tu intonaciju vidim (barem!) dugosilazni naglasak â (Â), a i to nazalost vrlo RIJETKO!

A TREBALO bi!! Jer bi to itekako imalo razlikovnu funkciju npr. kod oznacavanja intonacije nekih imenica muskog roda u genitivu. Npr. u sintagmi bez vojnika ne vidi se misli li se na jednog ili vise vojnika. Isto tako i kod "ja sam" u smislu "samo ja" mnogo bolje bi bilo umetnuti tamo dugosilazni naglasak "ja sâm" - kao razlika od prezenta glagola biti.
Ali na to mi je onda Didi (3.3., 21:25) odgovorila da se duljina vec dugo ne oznacava:
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Još je ne znam kojim pravopisom uređeno da se genitiv bilježi znakom za dugosilazni naglasak (^), i to na posljednjem slogu, što znači da se zapravo bilježi samo jedna duljina bez obzira na broj slogova. Taj je znak, međutim, nepotreban ako je iz konteksta vidljivo da se radi o množini. Isto je i sa sâm: logično je napisati ja sam sâm to čuo, ali je u Ivica je to sam čuo znak ^ redundantan.
Jedno od vas dvoje dakle laze!!
Thresholder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2007., 23:08   #43
Ili ti ne znaš o čemu pričaš.

A dok si tako svadljiv, ne da mi se nakon 12 sati na faksu još i tebi nekaj objašnjavati.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:42.