Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.02.2011., 20:27   #801
I ja moslim da se treba pokucat na puuuno vrata prije tako nečega!
Znam neke koji su kod nas pozatvarali balkone po "baš me briga,nek ruše" principu. Neki su masno platili, neki završili na sudu, a nekima nitko ništa nije rekao (jer stanare su pitali, a drugi se nitko nije bunio).
pero geodezije is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 21:42   #802
pozdrav

postoji li zakon koji izvođaču radova nalaže da suvlasnicima (ili predstavniku suvlasnika) preda SVU projektnu i izvedbenu dokumentaciju kao i ateste i sve papire koje jedna zgrada mora imati?

ako da može li me netko samo uputiti kako da ga nađem?


hvala unaprijed
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2011., 21:01   #803
Pozdrav.
Postoji li rok u kojem općina MORA izdati riješenje o uvjetima građenja ili odbijenicu. Negdje sam čuo da je taj rok 30 dana. Moje "neriješenje" ulazi lagano u 6. mjesec. Prošli put sam morao mijenjati projekt (odbili su mi idejni projekt), ali sam zamjetio da su "izmislili" datum. Tipa da je sve u roku.
Otprilike znam da ako ću trčati pred rudu da bi me mogli zeznut i odugovlačiti, ali ako me slučajno ponovo odbiju, koje su moje pravne mogućnosti?
Cijela ta priča od upisa u gruntovnicu i katastar, geodeta, idejnih planova i svog tog "sra.." ulazi u 3.godinu i ja lagano gubim živce.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:18   #804
Drvo na međi

Ovako zanima me dali možda tko zna koja je procedura ako se nalazi drvo na samoj međi između dva zemljišta?
Situacija je ovakva:
prije 3 godine izgradio sam kuću na svojem zemljištu tj. gradilištu,i sad namjeravam graditi ogradu ali postoji jedno drvo koje je na samoj međi,i susjeda neda da se to drvo sruši jer kao to je jako staro kaze preko 100 godina....
U uredu za izdavanje građevinskih dozvola su mi rekli da smijem graditi svoju ogradu po međi zemljišta i da vanjski rub ograde mora biti točno na rubu međe...
E sad me zanima dali ja smijem to drvo ipak srušiti ili se moram ici ipak potezati po sudovima da se okonča to jednom za uvijek?
Grane koje su visjele na moje sam opilio,i zaradio prijavu od strane susjede da sam ukrao drva koja kao njoj pripadaju......
Radi se o vrbi znaci nije nikakvo drvo koje daje plodove i slicno...a još uz to deblo je trulo i postoji opasnost od rušenja samo od sebe...
Eto dragi forumaši ako je tko imao slično iskustvo da mi pomogne.....
__________________
Glupost je moja vrlina...
Dejan KC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:49   #805
Od članka 104...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:08   #806
Quote:
FED kaže: Pogledaj post

Tu piše da je stablo u vlasništvu obje strane
To znam i ja ali zbog nedorečenosti zakona neznam šta učiniti ako jedna strana ne dozvoljava rušenje?
__________________
Glupost je moja vrlina...
Dejan KC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:14   #807
Ne bih ti znao reći, ali mi je negdje u krajičku mozga nešto u stilu "..ako ..xx... pravi štetu...".
Probaj kroz zakon prosurfati, ne znam napamet taj dio.

Za sječu, jer "samo smeta", ne znam pravila.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:16   #808
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Pozdrav.
Postoji li rok u kojem općina MORA izdati riješenje o uvjetima građenja ili odbijenicu. Negdje sam čuo da je taj rok 30 dana.
Malo pogledaj u Zakonu o gradnji.
Po sjećanju je, 30 dana!
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 23:54   #809
Quote:
FED kaže: Pogledaj post
Malo pogledaj u Zakonu o gradnji.
Po sjećanju je, 30 dana!
Piše u članku 220. piše da ako me odbijaju moraju to učiniti 30 dana od primitka zahtjeva za izdavanjem Rješenja o uvjetima gradnje.
Kada sam dobio odbijenicu prvi put, za projekt koji sam osobno predao ali sam imao sam opunomoćenika (ako će kaj trebati) jer sam bio izvan zemlje. Kad sam se vratio, vidio sam da je datum predaje u Rješenju bio "izmišljen". Tj. da je bio unutar tih 30 dana od pristizanja Rješenja. Pravi datum je bio u razlici od nekih 4-5 mjeseca.

Pa sad me zanima koje su moje pravne mogućnosti ako pokušaju tako lijepo ponovo me odbiti? Spreman sam čekati "dozvolu" i godinu dana ako znam da ću je dobiti, ali ako me netko zateže godinu dana i odkanta, onda je to moje vrijeme otišlo u vjetar. A vele da je vrijeme novac.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 15:15   #810
Ovak... rješenje se mora izdati 30 dana od urednog zahtjeva, znači kad su obavljeni uvid u projekt, očevid na terenu, pozvani susjedi i plaćeni dopinosi.

Referent mora predmet staviti u postupak 8 dana od uredno predanog zahtjeva, realno ti to znači da ga odmah mora staviti u postupak jer kak budeš znao da li je projekt ok ili ne i da li su predani svi papiri ak ni ne pogledaš predmet.

Ak predaješ zahtjev za rješenje lijepo sroči dopis, kopiraj ga u 2 primjerka i traži da na tvoj stave prijemni štambilj s datumom prijema zahtjeva
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2011., 22:38   #811
Dimnjak navodno nema dozvolu i ne može je tako niti dobit,a radi usprkos tome što
je slučaj prijavljen na plinaru i ministarstvo!
http://img535.imageshack.us/img535/1290/picture248o.jpg

Zadnje uređivanje zacky : 19.02.2011. at 22:47.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2011., 16:39   #812
Nedostaje građevinska-a u kući se živi već 30 godina?

Kuća postoji u trenutnom obliku(dvokatnica)još od 1989 godine.
Nalazi se u ulici,koja postoji još od 1070-ih godina.
Uredno je smještena,ima svoje parkirališe i potpuno se uklapa i čini cjelinu.
Zbog nemogućnosti prijašnjih vlasnika da je legaliziraju(dobivanje građevinske dozvole nestalo u požaru još 1991 godine,dakle dokument o kući ne postoji,a odvjetnik koji je vodio predmet odselio u Kanadu).

Vis a vis toga,za kuću se uredno plaća porez,režije i računi.Sve kao da je legalna.Jedino nedostaje certifikat građevisnke dozvole.

Ima li netko kakav savjet,kako bi se objekt legalizirao.Dobio sam neke ponude na crno,ali prije svega volio bih znati,kakav je službeni stav države s obzirom da legalizira divlju gradnju,dok je ovaj objekt primjer uredne nekretnine u ulici.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 14:40   #813
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Kuća postoji u trenutnom obliku(dvokatnica)još od 1989 godine.
Dozvola je izgorila u požaru?
Ili je samo predan zahtjev za građevinsku pa postupak nije završen?

Zadnje uređivanje Katrin : 23.02.2011. at 16:22.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 15:44   #814
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Dozvola je izgorila u požaru?
Ili je samo predan zahtjev za građevinsku pa postupak nije završen?
Cijeli ondašnji postupak legalizacije je nestao još 1991 godine.
Trla baba lan.

Ali sve to vrijeme se podmirivalo režije(komunalije,struja,voda,porez..)za kuću,koja doista ničim ne odstupa od ulice.

Praktički,to je polulegalna kuća,zar ne?
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 17:27   #815
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Cijeli ondašnji postupak legalizacije je nestao još 1991 godine.
Trla baba lan.

Ali sve to vrijeme se podmirivalo režije(komunalije,struja,voda,porez..)za kuću,koja doista ničim ne odstupa od ulice.

Praktički,to je polulegalna kuća,zar ne?
Pitanje je glasilo jel dozvola ishođena pa nestala, ili uopće nije ishođena.
Nije trla baba lan nego postoji razlika između izgubljene/uništene dozvole i dozvole koja nikad nije dobivena
Polulegalne kuće ne postoje
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 18:05   #816
Ne,ne postoji nijedan dokaz o dozvoli,ni zabelježn pokušaj.

Čestica u katastru postoji.Ali se navodi kao vrt.
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 18:09   #817
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Ne,ne postoji nijedan dokaz o dozvoli,ni zabelježn pokušaj.

Čestica u katastru postoji.Ali se navodi kao vrt.
Onda se vadi rješenje o izvedenom stanju, pod uvjetom da se kuća može legalizirati. Angažirati ovlaštenog arhitekta i on će vas dalje voditi kroz postupak i svu potrebnu papirologiju.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 17:59   #818
Quote:
f@ye kaže: Pogledaj post
Onda se vadi rješenje o izvedenom stanju, pod uvjetom da se kuća može legalizirati. Angažirati ovlaštenog arhitekta i on će vas dalje voditi kroz postupak i svu potrebnu papirologiju.
Hvala ti..Procjenu novčanih sredstava u tome,možeš od oka?
Peća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 22:16   #819
Quote:
Peća kaže: Pogledaj post
Hvala ti..Procjenu novčanih sredstava u tome,možeš od oka?
Teško. To bude vam rekao arhitekt kad vidi o čemu se radi, ovisi o puuuuno faktora.
f@ye is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 22:36   #820
Mene zanima da li je potrebna nekakva (lokacijska ili neka druga) dozvola za dodatni prilaz kuci u sljedecoj situaciji:
Zemljiste jednom svojom stranom ide uz glavnu cestu. Vec postoji prilaz kuci na tom zemljistu koji upotrebljavaju i drugi susjedi. Mi bi sada napravili na suprotnoj strani (uz cestu) jos jedan prilaz sto bi u praksi znacilo otkupati malo zemlje uz cestu (na nasem terenu) kako bi se ondje parkirala dva auta. Dakle, prakticki to i nebi bio put nego samo dodatno mjesto za automobile. Mozemo li se upustiti u kopanje bez da ikog ista pitamo?
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:25.