Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2011., 11:40   #101
dao si premalo informacija. pravnici i odvjetnici moraju imati uvid u cjelokupnu situaciju da bi ti nesto konkretno odgovorili. temeljni zakon za ovu tematiku je Zakon o zastiti osobnih podataka.
__________________
Sometimes I feel like throwing my hands up in the air
I know I can count on you When food is gone You are my daily meal
voorn7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 11:45   #102
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Ako si zasluženo dobio status branitelja onda nemaš što skrivati (dapače, možeš se ponositi), a ako nisi: "bilo je lijepo dok je trajalo...." ali vrijeme je da se negdje počne čistiti kaos u ovoj državi.
ako i je u tome slucaj, kakve to veze ima s javnom objavom?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 14:35   #103
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
Postovani forumasi, molio bih nase dezurne pravnike za jedan mali savjet.

Neki organi majke domovine izgleda planiraju javno objaviti moje osobne podatke koji su prikupljani u sasvim drugu svrhu, a ne zato da budu javno objavljeni. Pomocu tih podataka moze me se jasno identificirati. Nikad me nitko nije pitao niti dobio moju privolu za javnu objavu mojih podataka.

Molim pomoc: ako drzava ipak moje podatke i bez moje privole objavi, imam li je pravo tuziti i traziti zadovoljstinu?
Ovisi kakav ce zakon bit.
Recimo i ja kad sam otvarao firmu se ne sjecam da me itko pitao da li zelim da mi podaci budu objavljeni u registru dosuptnom na internetu (dakle i moje ime i prezime).
Ne vjerujem da ce i registar branitelja objavljivat bez da prilagode zakone jer to bi u protivnom bila prilicno velika blamaza.

Ali ako govoris o registru branitelja onda mislim da ima i topic na tu temu pa se vjerujem i o tom problemu vec pricalo.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 16:38   #104
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Ovisi kakav ce zakon bit.
Recimo i ja kad sam otvarao firmu se ne sjecam da me itko pitao da li zelim da mi podaci budu objavljeni u registru dosuptnom na internetu (dakle i moje ime i prezime).
Ne vjerujem da ce i registar branitelja objavljivat bez da prilagode zakone jer to bi u protivnom bila prilicno velika blamaza.
No dobro, i to je ono sta mi nije jasno. Moji osobni podaci su prikupljani i obradjivani pod jednim uvjetima, a ti sad kazes kako je moguce da drzava jednostrano promijeni pravila igre i pocne se prema mojim osobnim podacima odnosit po sasvim drugim pravilima igre. Jel to zbilja pravno moguce, jer mi u najmanju ruku ne izgleda fer? Padaju mi na pamet pojmovi poput zloporabe, pravne nesigurnosti, krsenja ljudskih prava... Jer kad se takva stvar moze dogodit jednoj kategoriji gradjana, zasto se u buducnosti ne bi mogla dogodit nekoj drugoj, trecoj, svima nama...

Quote:
voorn7 kaže:
dao si premalo informacija. pravnici i odvjetnici moraju imati uvid u cjelokupnu situaciju da bi ti nesto konkretno odgovorili. temeljni zakon za ovu tematiku je Zakon o zastiti osobnih podataka.
Pa ne znam kakve dodatne informacije treba dat... Mislim da je stvar prilicno jasna.

Quote:
@nchi kaže:
Odgovor na postavljeno pitanje uveliko ovisi o tome koje informacije iz registra će biti objavljene. Ime i prezime sami po sebi nisu tajni podaci (ovako kaže zakon).
Objava samog imena i prezimena ne bi bila problematicna, no ne kuzim sta bi to popis imena koja se nalaze u registru mogao rijesiti. Svakom imenu bi nuzno trebalo pridruziti neke dodatne podatke.

Svrha javne objave podataka bi, ako sam ja dobro shvatio, bila da gradjani majke domovine uvidom u te podatke mogu jasno identificirati o kojoj se osobi radi, te kakav je ratni put te osobe - dakle od kada do kada je bila u pojedinoj postrojbi HV. Potom bi gradjani, valjda je to tako zamisljeno, mogli ukazati na one osobe ciji podaci, prema njihovim saznanjima, nisu tocni, a kako bi sluzbeni organi majke domovine potom mogli poduzeti radnje kojima bi se ti podaci ispravili.

Inace, ako to nije moguce, ako se osobu ne moze pouzdano identificirat na osnovu njenih javno objavljenih podataka, onda javna objava podataka nema smisla. Ili mozda ima, no osim zabave besposlenog puka, bespotrebnog maltretiranja i progona vjestica drugi mi smisao ne pada na pamet.

Hvala na linku na Zakon, cini se da doista postoje mehanizmi ne samo za naknadu stete nego i za sprecavanje obrade podataka na nacin koji nije u skladu s odredbama Zakona.

Inace sad me zainteresirala jos jedna dodatna stvar - u clanku 20 Zakona kaze se da je "Voditelj zbirke osobnih podataka duzan na zahtjev ispitanika... dopuniti, izmijeniti ili brisati osobne podatke ako su podaci nepotpuni, netocni ili neazurni te ako njihova obrada nije u skladu s odredbama ovog Zakona."

Znaci li to da, s obzirom da su moji osobni podaci vec javno objavljeni kradjom dijela baze podataka, te shodno tome voditelj zbirke nije obavio svoj posao u skladu s odredbama Zakona, odnosno nije cuvao moje podatke onako kako je morao, mogu zatraziti brisanje svojih osobnih podataka iz Registra branitelja?

Jos jednom zahvaljujem svima na suradnji i molim jos malo pomoci.
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 17:26   #105
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
No dobro, i to je ono sta mi nije jasno. Moji osobni podaci su prikupljani i obradjivani pod jednim uvjetima, a ti sad kazes kako je moguce da drzava jednostrano promijeni pravila igre i pocne se prema mojim osobnim podacima odnosit po sasvim drugim pravilima igre. Jel to zbilja pravno moguce, jer mi u najmanju ruku ne izgleda fer? Padaju mi na pamet pojmovi poput zloporabe, pravne nesigurnosti, krsenja ljudskih prava... Jer kad se takva stvar moze dogodit jednoj kategoriji gradjana, zasto se u buducnosti ne bi mogla dogodit nekoj drugoj, trecoj, svima nama...
Postoji onaj pojam koji je vec toliko izlizan da me sram spomenut ga - "nacionalni interes". Npr ako se zna da ima gomila laznih branitelja koji su na teret proracunu i koji time nanose stetu pravim braniteljima i proracunu, onda ce se kroz vise intanci (dakle do Vrhovnog Suda) pokusat doc do ocjene jel bi objava tog registra bila nacionalni interes u toj mjeri da dovede do znacajnog ispravljanja druge stete.
Drzava moze donosit zakone kakve god oce, ako netko posumnja da je zakon u konfliktu sa Ustavom onda ustavni sud kaze zadnju.
Ako bacis pogled na Ustav vidjet ces da tamo stoji sljedece:

Quote:
Članak 16.

Slobode i prava mogu se ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi te pravni poredak, javni moral i zdravlje.

Svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinom slučaju.
Pitanje je dakle argumentacije od slucaja do slucaja, a gorenavedena stavka Ustava kolko znam postoji manje vise u svakoj drzavi.
Ne znam tocno koji su argumenti za neobjavu registra branitelja pa ne bih zauze stav po tom pitanju, ali ako se radi o pravu koje je samo sebi svrha onda su sanse za neobjavu malene. Ako se medjutim radi o tome da je braniteljima objavom registra ugrozen zivot (recimo radi osvete) onda je to naravno druga stvar.

Quote:
Objava samog imena i prezimena ne bi bila problematicna, no ne kuzim sta bi to popis imena koja se nalaze u registru mogao rijesiti. Svakom imenu bi nuzno trebalo pridruziti neke dodatne podatke.
Ja sam zahvaljujuci registru nasao 2 lazna branitelja (nemoj me molim te pitat jesam li ih prijavio), dakle 2 "branitelja" koja su se stekli prava koja im ne pripadaju. Metoda jeste prilicno Stasijevska (potice ljude da se medjusobno cinkaju) ali je to bojim se i jedina metoda koja bi barem malcice mogla rjesit pitanje laznih branitelja.
Da, cesto je samo na temelju imena tesko vidjet o kome se upoce radi (ucestala imena poput Hrvoje Horvat i slicno), iako ne znam koji bi podaci bili sadrzani u eventualnoj objavi registra.

Quote:
Svrha javne objave podataka bi, ako sam ja dobro shvatio, bila da gradjani majke domovine uvidom u te podatke mogu jasno identificirati o kojoj se osobi radi, te kakav je ratni put te osobe - dakle od kada do kada je bila u pojedinoj postrojbi HV. Potom bi gradjani, valjda je to tako zamisljeno, mogli ukazati na one osobe ciji podaci, prema njihovim saznanjima, nisu tocni, a kako bi sluzbeni organi majke domovine potom mogli poduzeti radnje kojima bi se ti podaci ispravili.
Da, tako je bio slucaj kod mene i vjerujem da je to tako i zamisljeno. Koliko bi to u praksi funkcioniralo nisam siguran jer je tesko procjenit ponasanje pojedinca u takvim situacijama. Vjerujem da bi se masovnije cinkali samo oni ljudi koji su nam se bas zamjerili.

Quote:
Inace, ako to nije moguce, ako se osobu ne moze pouzdano identificirat na osnovu njenih javno objavljenih podataka, onda javna objava podataka nema smisla. Ili mozda ima, no osim zabave besposlenog puka, bespotrebnog maltretiranja i progona vjestica drugi mi smisao ne pada na pamet.
Cisto sumnjam da bi progon poprimio masovne razmjere, i ja sam sumnjam u efikasnost te metode, tim prije sto se ipak radi o kojih 20tak godina vremenske distance. No ne vjerujem ni da bi polucio nekakvu stetu.
Imas li ti neki prijedlog kako rjesit pitanje laznih branitelja?
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 17:34   #106
Quote:
FileExplorer kaže: Pogledaj post
Imas li ti neki prijedlog kako rjesit pitanje laznih branitelja?
Nije tema pa ne bih o tome ovdje, za to postoje vec nekakvi threadovi na Politici pa predlazem da pitanje postavis tamo.

Mene ovdje zanima samo zastita mojih osobnih podataka.
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 19:05   #107
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
Nije tema pa ne bih o tome ovdje, za to postoje vec nekakvi threadovi na Politici pa predlazem da pitanje postavis tamo.

Mene ovdje zanima samo zastita mojih osobnih podataka.
Pa i nije bas da nije tema jer ako postoje i neke druge metode da se problem rjesi bez da se ogranicavaju prava i slobode pojedinaca, onda i argumentacija objave registra kao pitanje nacionalnog interesa pada u vodu a time je i rjesen tvoj problem zastite osobnih podataka.
FileExplorer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2011., 19:23   #108
Ovo nije tema o registru branitelja, molim vas.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2012., 12:20   #109
Zaštita osobnih podataka

Ponukan ovim člankom

http://danas.net.hr/hrvatska/page/20...06.html?pos=n1

Otišao sam na navedenu stranicu, upisao svoje ime i poludio kad sam vidio da se tu nalazi broj mog moba.Istina je da broj kod operatera nije tajan (iako sam sad pokrenuo postupak da ipak bude),ali nisam mislio da bilo tko može objavljivati moj broj uz moje ime i adresu!

Moje pitanje je smije li u ovom slučaju VIP dijeliti moje osobne podatke sa trećom stranom?

Dali je ovde prekršen zakon, jer mene nitko nije pitao želim li ja da se na toj stranici objavi moj broj?

EDIT: Našao članak općih uvjeta VIPNet-a koje sam prihvatio potpisivanjem ugovora, a kaže :

"3.5. Potpisom Zahtjeva, Krajnji korisnik (fizička osoba) daje svoju izričitu privolu Vipnetu da može koristiti, upisivati i obrađivati njegove osobne podatke, uključujući OIB za potrebe vlastitih evidencija. Krajnji korisnik nadalje daje svoju privolu da Vipnet, sukladno Zakonu o zaštiti osobnih podataka, osobne podatke Krajnjeg korisnika proslijedi financijskim institucijama, bankama kreditorima odnosno agencijama za naplatu potraživanja, društvima registriranim za djelatnost provjere kreditne sposobnosti, operatorima javnih komunikacijskih usluga, pravnim ili fizičkim osobama koje obavljaju djelatnost davanja obavijesti (informacija) i djelatnosti izdavanja javnih imenika, operatorima usluga s posebnom tarifom u svrhu ispunjenja zakonskih obveza, provjere platežne sposobnosti, smanjenja rizika od mogućeg nastanka štete i zaštite interesa Krajnjeg korisnika i Vipneta, te umanjenja budućeg duga"


Koliko je ovo u skladu sa zakonom?

Zadnje uređivanje marijan_e : 11.03.2012. at 12:28.
marijan_e is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2012., 21:02   #110
Quote:
marijan_e kaže: Pogledaj post

Koliko je ovo u skladu sa zakonom?
Pridružujem se pitanju i zahvaljujem na skretanju pažnje na ovo, meni objavljen kućni broj što nikako ne bi smio biti.
cjepidlaka is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2012., 07:49   #111
U skladu je s zakonom. Tvrtka Imenik je službeni davatelj imeničkih sadržaja s koncesijom od HAKOM-a i svi operateri javnih telefonskih usluga moraju im dostaviti podatke o pretplatnicima. Privatni pretplatnici imaju pravo pismeno zatražiti od svog operatera da njihovi podaci budu tajni i tada se ti podaci moraju ukloniti. Jedino je operater morao obavijestiti svoje korisnike o unošenju njihovih osobnih podataka u javni imenik.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2012., 12:52   #112
Nadam se da sam u pravoj temi, i da nema potrebe otvarati novu.

Ukratko, javljeno mi je da je netko otvorio profil na jednom portalu koristeći moju sliku. Javila sam administratorima da je profil izmišljen, pa sad ćemo vidjeti reakciju.

Međutim, ono šta mene zanima jest: može li se ući u trag dotičnoj osobi pomoću IP adrese? I ako da, kome da se obratim da to istraži?

Hvala na pomoći.
Meadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 13:24   #113
ZaBa - Privatnost

isao sam dodati e-mail u osobne podatke u e-zabi da bi ugovorio uslugu e-racuna i na dnu formulara naletio na ovo:

"Dajem suglasnost Banci da navedene osobne podatke, kao i sve druge podatke za koje sazna iz mog poslovnog odnosa s Bankom, a koji podaci su zakonom zaštićeni kao tajni, Banka može koristiti i obrađivati u svojim poslovnim evidencijama u svrhu unaprijeđenja kvalitete poslovnog odnosa s klijentom i marketinga, uključujući korištenje i obradu tih podataka s pravnim osobama Grupe Zagrebačke banke d.d. i grupe banaka kojoj pripada Banka, kao i pravnim osobama koje se osnuju s ciljem prikupljanja i pružanja podataka o ukupnom iznosu, vrstama i urednosti izvršavanja obveza Klijenta s kojima Banka surađuje. Potvrđujem da sam upoznat s pravom da se takvoj obradi usprotivim."

znaci, ako napravis bilo kakvu izmjenu osobnih podataka ujedno pristajes da se svi tvoji finacijski i osobni podaci koriste i dijele sa, manje-vise, SVIMA...

zar nebi trebao postojati neki check-box ako ne zelis da se tvoji zakonom zasticeni financijski podaci dijele s bilo kim?
slaven0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 00:54   #114
Quote:
slaven0 kaže: Pogledaj post
znaci, ako napravis bilo kakvu izmjenu osobnih podataka ujedno pristajes da se svi tvoji finacijski i osobni podaci koriste i dijele sa, manje-vise, SVIMA...
To sam i ja primijetio i dosta je ružno da za i najmanju izmjenu podataka moraš pristati na nešto što zvuči kao da pristaješ da banka se dijeli uokolo sve što zna, ikada je saznala i ikada će saznati o temi.

Ali, s druge strane, piše da potvrđuješ da si upoznat sa svojim pravom da se takvoj obradi usprotiviš. Znači imaš pravo naknadno se usprotiviti istome. No tko će imati vremena to sve raditi? To je nerazumno očekivati, jer i ja imam posla da zaradim taj novac koji držim u banci, ne mogu se baviti sastavljanjem dopisa za svaku sitnicu zato što je banka na tu jednu sitnicu vezala apsulutno cijeli naš odnos.

Oni ovdje navode da će svrha obrade biti marketing i "unaprijeđivanje odnosa", te dijeljenje podataka u svrhu otkrivanja loših platiša. Ja razumijem da banka želi, pa i mora te podatke obrađivati i koristiti usluge drugih. Pitanje je čine li oni to u dobroj vjeri, tj. može li im se vjerovati.

Temeljem Zakona o zaštiti osobnih podataka, čl. 19. ti imaš pravo zatražiti od banke da te pismeno izvjesti da li se i koji tvoji osobni podaci obrađuju, koji je izvor tih podataka, da za svaki osobni podatak navede svrhu prikupljanja istog i pravni temelj prikupljanja istog, da za svaki podatak navede tko je i u koju svrhu od banke dobio taj podatak i po kojem temelju, da ti objasne logiku automatske obrade tih podataka, a možeš tražiti i izravni uvid u sve te podatke i njihov prijepis.

Pa po tome kako će odgovoriti možeš procijeniti da li oni s tim podacima postupaju kako se priliči ili ne.

Ono što meni ovdje nije jasno jest u kojoj mjeri ovaj konkretni pristanak, koji sam i ja primjetio i isto nisam baš sretan s njime, predstavlja pristanak koji se spominje u čl. 169. st. 3. tč. 1. Zakona o kreditnim institucijama.

Naime, zanima me da li je ova formulacija sročena tako da njen potpisnik de facto daje općeniti pisani pristanak koji oslobađa banku čuvanja bankovne tajne po svim i bilo kojim podacima u svim onim slučajevima gdje banka procjeni da želi podatak priopćiti nekome trećem. I da li je tako priopćen podatak i dalje zaštićen bankovnom tajnom, odn. koliko to široki krug ljudi može taj podatak saznati?

U citiranoj se odrebi zakona upotrebljava izrijek "određeni povjerljivi podaci", što bi po meni značilo da klijent može banku osloboditi od obveze čuvanja bankovne tajne samo za podatke koji su specificirani dovoljno precizno da ih se može smatrati određenim, dakle pojedinačnim podacima ili u najmanju ruku kao podaci koji spadaju u neku određenu grupu (vrstu, kategoriju) podataka i potpisnik može za svaki pojedini podatak reći spada li ili ne spada u tu grupu. Ali to je samo moje mišljenje. Kao i to da gornja definicija jednostavno nije dovoljno precizna, pa time niti ne predstavlja pristanak da se priopći bankovna tajna.

Znači, ovdje - po meni - nije toliki problem u zaštiti osobnih podataka (gdje odgovarajući zakon pruža vlasniku podataka kakve-takve mehanizme kontrole), već da li je ova odredba kakvo kukavičje jaje u puno "svetijem" odnosu - onom o povjerenju u banku.

I ako nije, zašto nije, tj. zašto ta odredba ne oslobađa banku čuvanja bankovne tajne u proizvoljnim, od banke određenim slučajevima?

Zadnje uređivanje tome : 10.12.2012. at 01:07.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2012., 17:41   #115
Quote:
tome kaže: Pogledaj post
Ali, s druge strane, piše da potvrđuješ da si upoznat sa svojim pravom da se takvoj obradi usprotiviš. Znači imaš pravo naknadno se usprotiviti istome. No tko će imati vremena to sve raditi? To je nerazumno očekivati, jer i ja imam posla da zaradim taj novac koji držim u banci, ne mogu se baviti sastavljanjem dopisa za svaku sitnicu zato što je banka na tu jednu sitnicu vezala apsulutno cijeli naš odnos.
da, pisao sam im u vezi tog "Potvrđujem da sam upoznat s pravom da se takvoj obradi usprotivim" i pitao gdje se tocno mogu tome usprotiviti.

odgovor je:

Quote:
zahvaljujemo Vam na e-mailu.

Vezano uz Vaš upit, na obrascu promjene osobnih podataka kod opcije "Suglasnost za kontakt" potrebno je odabrati opciju "ne" i potvrditi promjenu tokenom. Odabirom opcije "ne" Banka neće Vaše podatke koristiti u svrhu obrađivanja i kreiranja informativnih ponuda o proizvodima i uslugama Banke i Grupe.

S poštovanjem
znaci davanjem suglasnosti za kontakt ti pristajes na cijeli onaj tekstic na dnu stranice te ih prakticki oslobadjas od postovanja zakona o tajnosti podataka.... odgovorio sam im pa cu vidjeti sta vele..
slaven0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 10:58   #116
pravo na privatnost

pozzz,zivim u zgradi i imamo brojila od HEP-a u hodniku,primjetio sam da susjed očitava malo malo stanje el.energije i kod mene.. smije li on to? mislim nerazumijem
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 11:09   #117
Jel objavio u Glasu koliko trošiš struje?Možda samo uspoređuje.Brojilo dostupno svima.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 11:24   #118
Zanimljivo pitanje. Na stranicama AZOP-a se prije moglo pronaći njihovo rješenje kojim se zabranjuje jednom kućnom savjetu da vješa u zajedničkom stubištu listu s obračunom stubišnih režija. To nije rijetkost, jer su neki kućni savjeti stubišni račun za struju, čistačicu (čistača) i naknadu za predstavnika suvlasnika skupljali izravno u kešu. Takva bi lista sadržavala ime i prezime stanara i ukupni iznos potraživanja. To bi bilo tako javno izvješeno, svima na uvid. AZOP je našao da se time krši Zakon o zaštiti osobnih podataka.

Koliko se sjećam, primjedba podnašatelja pritužbe se je u tom slučaju odnosila na javnu objavu dugovanja - nepodmirenih potraživanja. Očito je podnositelju bilo neugodno da se javno vidi da ne ispunjava svoje obveze. AZOP mu je dao za pravo. (Zanimljivo, kod objave poreznih dužnika, što su isto nepodmirena potraživanja, AZOP nije imao primjedbi.)

Iz stanja brojila nije moguće vidjeti duguje li netko i koliko duguje, ali je ipak moguće steći uvid u stanovite ekonomske pokazatelje o toj obitelji.

Jako teško da će AZOP donijeti rješenje iz kojeg bi proizašlo da HEP mora stavljati vratašca i bravice na prozorčiće. To nije nemoguće učiniti (npr. električni ormarići u stubištima su pod ključem, pa svaki električar ipak uredno može pristupiti istom), ali nekako mi se čini nevjerojatnim. A zabraniti nekom građaninu da gleda nešto što je javno izloženo nije moguće (ne samo praktično nemoguće, nego niti pravno nije moguće narediti nekome da ne čita nešto što je napisano na plotu).
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2013., 12:54   #119
Dižem ovu temu vezano za jedan upit. Ako sam off topic, molim moderatore da premjeste moj post na odgovarajući topic.

Prošle godine, krajem kolovoza, sudjelovao sam na dva interna natječaja koje je raspisalo jedno javno poduzeće (država stopostotni vlasnik) čiji sam zaposlenik, a na oba se primalo po dvoje ljudi.
S obzirom kako sam udovoljavao svim navedenim kriterijima posalo sam zamolbu, obavio selekcijska testiranja, te krajem studenog dobio obavijest kako su na sva četiri radna mjesta zaposleni drugi ljudi, odnosno kako je bilo kvalitetnijih kandidata.

Isti dan im šaljem dopis, u kojem se kao sudionik internog natječaj pozivam na Zakon o pravu na pristup informacijama, te ih tražim imena i prezimena zaposlenika koji su dobili posao, njihovu stručnu spremu (stupanj i vrstu) i godine radnog staža i radna mjesta na kojima su radili tijekom tog radnog staža.

Tek danas dobivam odgovor kako nemam pravo na te podatke gdje se služba ljudskih resursa poziva na Zakon o zaštiti osobnih podataka, te kako oni ne mogu dati te podatke bez privole tih zaposlenika.

Zanima me imam li pravo na te podatke i jesu li ti zaposlenici već samim činom potpisavanja ugovora o radu s poduzećem dali privolu da se poduzeće koristi njihovim određenim podacima, konkretno ovima koji su vezani uz sam natječaj i kriterij selekcije.

I još jedna stvar, iako je riječ o internom natječaju, postoji li mogućnost žalbe na donesenu odluku (ako dobijem uvid u nju), s obzirom kako niti u tekstu natječaja niti u odbijenici koju sam dobio ne postoji uputa o pravnom lijeku, odnosno nigdje se ne spominje da bilo koji sudionik natječaja ima pravo na žalbu.

Hvala unaprijed.

Zadnje uređivanje THX : 08.01.2013. at 13:46.
THX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2013., 09:43   #120
puno ime i prezime u novinama

Pozdrav svima. Pdmah da napišem da nemam tipkovnicu pišem s mišem na on_screen keyboard pa ću biti kratak.
Naime,prije 5 god učinio sam kazneno djelo. tek nedavno sam osuđen na uvjetnu kaznu.Nakon toga pozvan je suučesnik istg djela i iznio mnogo laži za novine.Problem je u tome što je u novinama izišla cijela stranica a u tekstu se nekoliko puta ponavlja MOJE PUNO IME I PREZIME..predpostavljam da razumijete u čemu je problem. sada imam ženu i malo djete otac me se odrekao a i večina rodbine ...da ne pišem dalje o situaciji na poslu itd.Pitanje: Dali je dozvoleno objaviti puno ime i prezime sa hrpom laži i to nkon 5 godina. Bio bih zahvalan na nekom odgovoru,savjetu. Još jednom hvala.
__________________
čipaći-ćitaći
peppper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:53.