Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2014., 17:21   #41
Iskapanje bunara

Može preporuka nekoga tko se time bavi?
Od lociranja gdje treba bunar kopati pa do realizacije.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 20:54   #42
Edit: bunari Mihalić su me uputili na rašljara. Smijeh. To dakle otpada.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 14:53   #43
Zašto otpada. Moj poznanik iz Zagreba je studirao NEŠTO u šta je bilo uključeno i RAŠLJARSTVO. Stari ljudi su sa običnim drvetom rašljastim naravno nalazili vodu.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 15:02   #44
Skoro sam ti reko sto je on studirao....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 15:24   #45
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Skoro sam ti reko sto je on studirao....
Pa reci slobodno!
Spominju se Prometni, Pravni u Mostaru, Medicina, sad se pojavio i onaj u Sarajevu što je "završio" diš iz HEP-a. ...svi se oni bave rašljarstvom
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2014., 16:30   #46
Možda je rašljarstvo spomenuto kao zanimljivost iz povijesti, kao što se alkemija i potraga za eliksirom spominje u knjigama iz kemije u uvodu.
Ali da je uključeno kao disciplina nema šanse.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2014., 14:13   #47
Proći ću bez komentara, ugodan dan.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2016., 14:42   #48
Za sve koji se odluče za bunar, da im napravi neka firma i uđu u investiciju, slobodno neka u ugovoru bude slijedeće:


Testiranje bunara se po pravilu radi odgovarajućom potopnom crpkom, crpi se optimalna količina vode u trajanju od 72 sata, u tom periodu bunar ne smije presušiti.
Osim toga, na izlazu cijevi, voda mora biti čista, bistra, prozirna i bez tragova pijeska.
I na kraju garancija na bunar od nekoliko godina, na količinu vode i da ne propijeskari.



Eto, takvim ugovorom bi se osigurali, i ima firmi koje tako rade.
Na biokemijsku kvalitetu vode se ne może utjecati.
Količina vode Q-dozvoljeni, se određuje prema vašim tehnološkim i ostalim potrebama(kolika je površina zalijevanja, i sl., ) nije isto 2dl/sec, i 2 l/sec, i naravno , količina izdašnosti bunara może utjecati na cjenu, i , kao i dubina bunara i sastav slojeva(glina, pijesak, kamen. I zatim ugradbene cjevi i filteri(phd, inox, ..), promijer same bušotine, promijer ugradbenih cijevi i filtera, količina m kubnih pranog kvarcnog pijeska, ovo se odnosi na arteške bunare.
Prstenasti prostor između bunarske cjevi sa filterom i stijenke bušotine, obavezno mora biti zapunjen kvarcnim pjeskom granulacije 1-4 bez nule.

I još u vezi arteških bunara, i većih potreba za većim količinama vode( ne vikendice i vrtove), pošto sam radio baš takve na wirth b1A, bušačoj garnituri, direktno, reversno, i hamer-drillom u kamenu, tokom bušenja Nije dozvoljena u glinama i pijescima upotreba cementa i vapna pri stabilizaciji bušotine protiv zarušavanja, jer se tim načinom znatno smanjuje konačna izdašnost Q-maximalni bunara.

Zadnje uređivanje Rorion : 14.06.2016. at 14:59.
Rorion is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 12:43   #49
Imam bunar a nema vode,tko se bavi produbljivanjem bunara ili da mi istraži da li uopće valja taj bunar,lokacija zagorje,hvala.
nenno77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 00:18   #50
Quote:
nenno77 kaže: Pogledaj post
Imam bunar a nema vode,tko se bavi produbljivanjem bunara ili da mi istraži da li uopće valja taj bunar,lokacija zagorje,hvala.
Pitaj stare ljude u selu za nekog pouzdanog rašljara!
Bez obzira što neki ovdje sumnjaju u njih.
To ti je puno jeftinije za saznati ima li taj bunar uopće smisla produbljivati i koliko.
A rašljari obično i znaju tko ti može iskopati potrebnu dubinu.

Prije tridesetak godina sam gledao slovenca , negdje iz okolice Krškog , kako traži vodu. Ljudi imaju bunar na svojoj zemlji ali 30 m niže od kuće i daleko. Htjeli su bliže kuće jer se počelo pričati o vodovodu, napravili su kupaonu i sada bi hidrofor u bunar da je kupaona u funkciji dok vodovod ne bude.
Na vrhu brega , 1,5 metar od njihove ograde je rekao- tu je voda na 6-6,5 metara. Ali kopajte tu jer tu žila dolazi iz dubine i već metar -dva dalje- možete iskopati i 20 m u dubinu ali vode osim površinske koja se cijedi- nema.
Bunar radi i danas i uvijek je metar vode u njemu. Susjed je sa druge strane ograde kopao na 15 metara i odustao. Vode nema.
Na drugom položaju, ispod brega, ljudi hoće bunar da navodnjavaju vrt. Njima sam i pomagao iskopati ga jer smo si dobri.
Ali, ona "lagana" tehnika sa betonskim cijevima. Cijev na zemlju i potkapaš, kad utone svoju visinu u u zemlju, stavite drugu i opet potkapate itd.
Dovezli su istog tipa i tu sam bio uz njega, pratio što radi i bilježio što priča.
Našao je mjesto za bunar, obilježili sm ga i čovjek govori: prvi metar je zemlja, onda dolazi tanki sloj lapora, niti 20 cm, pa je ilovača mješana sa laporom, pa lapor u slojevima... e nakon malo preko 3 m ste naje... jer tu je lapor u komadu od možda 2 metra. Ispod toga će vam se pojavljivati voda između slojeva lapora ali kopajte dalje dok ne dođete do vodene žile. Kad voda počne nadirati uključite pumpu i tko je dolje neka u sredini ručnim svrdlom buši koliko bude mogao. Znati će kad je dovoljno
Njegova garancija: izdašan izvor vode na 6 metara iako sumnja da ćemo kopati preko 5,5. Ako na 6 m ne nađemo vodu, on plaća sve troškove i o njegovom trošku ljudi kopaju dok ne dođu do vode.
Po njega se išlo i vozilo ga se kući a naplaćivao je možda jednu težačku dnevnicu.
Ljudi su kupili 7 cijevi po metar visine, mi skratili štilove na alatu, prilagodili ga radu u tijesnom prostoru, složili vitlo za kante sa zemljom i ekipa od dvadesetak ljudi se bacila na posao. Kako sam ja zabilježio njegove riječi, tako su bili slojevi u tlu. Kad je peta cijev utonula u bunar, dok smo stavili šestu, na dnu je bilo cm vode. Još 30 cm se iskopalo i više se nije moglo jer je vode bilo sve više. Uključili pumpu i spustio se čovjek sa ručnim svrdlom promjera 20cm i počeo bušiti, jedna kata zemlje, druga... i onda je svrdlo iskočilo iz rupe pod pritiskom
Samo si čuo iz bunara- VADITE ME VAN! Mlaz vode iz rupe je bio visok iznad njegova koljena.
Sada je taj bunar jer se cijevi sjele vremenom za desetak cm, dubok 5,4metra, 2 m vode je uvijek u njemu, kad pumpa radi cijeli dan nivo padne možda pola metra po ljeti ali do jutra je na svojoj razini. Prije desetak godina smo ga htjeli očistiti, skupili ekipu i dvije motorne vatrogasne pumpe te jedna profi električna, na trofaznu struju i velikog kapaciteta ga nisu uspjele ispumpati na manje od pola metra vode. Onda smo samo sa čistom vodom i visokotlačnim vodom koliko smo mogli digli i uzburkali mulj da ga pumpe povuku i to je to.
Takvih rašljara ima i sada i domaći stariji ljudi znaju za njih, pitaj ih jer ništa ne možeš izgubiti.
meliri is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2016., 07:46   #51
Quote:
nenno77 kaže: Pogledaj post
Imam bunar a nema vode,tko se bavi produbljivanjem bunara ili da mi istraži da li uopće valja taj bunar,lokacija zagorje,hvala.
Ne mora biti klasično produbljivanje bunara kopanjem!
Kod susjeda isto po ljetu nestajalo vode, onda je bušio u bunaru za cijev fifi 110mm.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2016., 23:43   #52
Bok svima. Dali znate u Istri neke firme koje se bave bunarima? Imamo bunar, ali rucnom pumpom vise voda ne ide
BASILISTA is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 15:16   #53
Poštovani,
zanima me ima li netko iskustva sa solarnim napajanjem za pumpe u bunaru. Zanimaju me samo vlastita iskustva ljudi koji su tako instalirali sustav navodnjavanja. Imam oko 6000m2 i trebati ću pumpu za navodnjavanje kap po kap s mogućnošću proširenja kapaciteta na cca hektar.
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2017., 12:43   #54
Zna li tko ima li koja firma da buši po dalmatinskom kršu?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 12:02   #55
U svakoj županiji ćeš naći bar jednu. Bar reci di se nalaziš.

U praksi, kamion sa strojevima dođe u selo jer ga je netko zvao, a onda i svi ostali koju su imali u planu bušit bunar buše, kad su strojevi već tu.
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 13:06   #56
Quote:
marko26zgb kaže: Pogledaj post
zanima me ima li netko iskustva sa solarnim napajanjem za pumpe u bunaru. .
Solarni sustav treba biti minimum snage = snaga pumpe puta tri!
Isplati li se to?
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2017., 23:28   #57
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Solarni sustav treba biti minimum snage = snaga pumpe puta tri!
Isplati li se to?
Vidim da imaju neke solarne sisteme za navodnjavanje za jedno 16000 kn. Pumpa+paneli+pretvarač. Daje 2,5m3 vode uz 3-5 bara. Meni treba na izlazu iz bunara protok min 2,5m3 uz 2,5 bara...
Valjda se isplati ako je to za rasadničarstvo na parceli koja nema u blizini struju. Ako uzmem agregat za pumpu, mislim da je dugoročno solarno jeftinije, a i praktičnije. Kakva su vaša mišljenja?
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 15:27   #58
Pa kaj nije najjeftinije za navodnjavanje velikih površina, izbušiti rupu za pumpu pa na traktorski kardanski pogon
duxi is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 17:16   #59
Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Pa kaj nije najjeftinije za navodnjavanje velikih površina, izbušiti rupu za pumpu pa na traktorski kardanski pogon
Nemam pojma, ali sam ciljao nešto s automatikom da ne moram svaki dan biti tamo za vrijeme navodnjavanja :P
marko26zgb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2019., 23:57   #60
bušenje bunara

Quote:
worm kaže: Pogledaj post
Ja se bavim bušenjem...50 e po metru,iskustvo 33g
Lijep pozdrav,
vidio sam jedan stari post i u njemu ovo da se bavite bušenjem bunara. Jel se još bavite time?
zvrkotrk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:53.