Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2023., 12:14   #1
Gubitak roditelja radi teške bolesti

Bok svima,

piše mama jedne djevojčice 11 godina.

Nažalost, suočavamo se sa situacijom gdje je vrlo izvjestan gubitak oca radi teške bolesti koja je eskalirala u kratkom roku.
Mi ne živimo skupa, ali imamo izrazito prijateljski odnos, te smo redovito posjećivale tatu u bolnici i ona je uključena nježno ali prilično jasno u zbivanja.

Uglavnom, zanimaju me iskustva roditelja koji su prošli isto, što i kako nakon gubitka roditelja u toj dobi (nadam se čudu, ali doktori su jasni iako se i ovaj put nadam da su pogriješili).

Dakle, kako podržati dijete, na što obratiti pozornost, već sam kontaktirala neke udruge i šk pedagoga, dobivam samo brošure. Ne trebam brošure, niti da mi ih netko prepričava.

Ako netko želi podijeliti svoje iskustvo, biti ću zahvalna. Isprike na nepovezanosti.
MsFelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2023., 01:08   #2
Kao prvo, predivna je ova situacija u kojoj ste vas dvoje razdvojeni, ali unatoč tome održavate prijateljski odnos. Nisam roditelj, ali ti mogu dati svoje iskustvo gubitka tate. Doduše, bila sam cca deset godina starija od tvoje curice, ali nas je također uhvatilo nespremne. Zašto ti napominjem važnost tog vašeg prijateljskog odnosa? Upravo zato što su moji bili rastavljeni, ali uvijek divni jedno prema drugome. Kada je tata umro najviše mi je pomogla mama i ta spoznaja da i ona suosjeća sa mnom. Ni u jednom trenutku nisam osjećala da patim samo ja, a nju ne dotiče jer je to, eto, bivši muž. Vjeruj mi da nažalost ima i takvih priča. Previše! Toj djeci je tek neizmjerno teško.

Nemojte ignorirati prazninu, tugu i bijes.. sve su to emocije koje su normalne, no probajte se ipak usredotočiti i na sve lijepe aspekte. Dakle, idite u smjeru toga da gleda koliko je dugo imala tatu. Netko ga nema ni 11 godina Stavite fokus na ono što je naučila od njega. Također ju pustite da prolazi kroz svoje faze. Nemojte požurivati školu i povratak u normalu. Jer taj povratak ne ide na brzinu. Ako ide onda je to medvjeđa usluga. Dijete mora doći u doticaj s tim osjećajem gubitka i razumjeti ga. Zato postoje psiholozi. Probajte otići ovdje ako ste iz Zagreba. https://www.czm.hr/o-nama

Čuvajte se i budite tu jedni za druge. Ako možete uključite bake, dede, tete itd. jer će malenoj sada trebati taj osjećaj da oko sebe ima taj “safety net”. Pričajte o emocijama, plačite, nasmijte se nekim anegdotama. U redu je plakati pa se sljedećih deset minuta smijati. Znam da je malena, ali meni je tada pomoglo čitanje knjiga o psihologiji tugovanja. Sigurna sam da u knjižnici ima za posuditi knjiga na tu tematiku koje su prilagođene njezinoj dobi.

Razgovor, dijeljenje emocija, puno toplih dugih zagrljaja i bit će lakše. Stvarno hoće. Također je divno da ju niste “štitili” nego ste joj dali doticaj s tatom u bolnici. Ako se najgore i dogodi malena neće akumulirati taj osjećaj krivnje da nije vidjela tatu.

Evo, našla sam i ovo; možda pomogne https://mvinfo.hr/clanak/citajte-dje...ovnice-o-smrti (Ne znam zašto mi ne želi zalijepiti URL nego moram ovako zdravoseljački stavljati link). Osobno mi se jako sviđa ova “Djedov otok” i “Plači srce”
Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2023., 22:24   #3
Hvala na divnom odgovoru, žao mi je radi tvog gubitka 🤗. Ona je kognitivno i emotivno jako zrela, nemoguće je išta sakriti pred njom, i od početka smo otvoreno komunicirali da će biti teška borba, ali ovo nas je baš šokiralo 😔.

Idem sutra na savjetovanje u jednu udrugu pa ćemo se uključiti u grupnu terapiju ako kliknem sa psihologicom.

Prijateljski odnos s bivšim mužem nije nešto što nailazi na odobravanje, ali mi smo tako funkcionirali i mislim da je naše dijete dobilo svu moguću podršku.

Ne znam koja će biti njezina reakcija, plače svaku večer skoro jer vidi u što se tata pretvorio, da više ne može ni pričati ni tipkati na mob ... uglavnom tuga 😔.

Hvala ti na preporuci za knjige, otići ću ovaj tjedan do knjižnice i vidjeti ima li nešto primjereno njezinom uzrastu.
MsFelix is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2023., 14:52   #4
Quote:
MsFelix kaže: Pogledaj post
Hvala na divnom odgovoru, žao mi je radi tvog gubitka 🤗. Ona je kognitivno i emotivno jako zrela, nemoguće je išta sakriti pred njom, i od početka smo otvoreno komunicirali da će biti teška borba, ali ovo nas je baš šokiralo 😔.

Idem sutra na savjetovanje u jednu udrugu pa ćemo se uključiti u grupnu terapiju ako kliknem sa psihologicom.

Prijateljski odnos s bivšim mužem nije nešto što nailazi na odobravanje, ali mi smo tako funkcionirali i mislim da je naše dijete dobilo svu moguću podršku.

Ne znam koja će biti njezina reakcija, plače svaku večer skoro jer vidi u što se tata pretvorio, da više ne može ni pričati ni tipkati na mob ... uglavnom tuga 😔.

Hvala ti na preporuci za knjige, otići ću ovaj tjedan do knjižnice i vidjeti ima li nešto primjereno njezinom uzrastu.
Hvala ti i nema problema Ja sam imala sreće da sam oko sebe u tom trenutku imala frendove koji su bili psiholozi, ali sam bila okružena i ljudima koji su naginjali ka duhovnosti u nekoj zdravoj mjeri pa sam tu tugu mogla procesuirati kroz više razina. Dakle, kognitivno i spiritualno. I vjeruj mi da njezina najveća snaga može biti ovo teško iskustvo. Samo ako svemu tome pristupite na kvalitetan način. A sigurna sam da hoćete. Malena ima veliku sreću što si ti ovako proaktivna jer se u ovakvoj situaciji ljudi lako prepuste apatiji.

Što se tuđeg neodobravanja vašeg odnosa tiče, to samo zanemari. Ne znam nailaziš li na takav stav okoline zbog same činjenice da ste se rastali pa im nema smisla to sve ili je on bio grozan prema vama? Koji god razlog bio - s njime imaš dijete radi kojeg, osim ako je netko toliko grozan i to ostavlja posljedice na dijete, jednostavno moraš pokušavati ostvariti onaj minimum komunikacije kako bi malena i dalje imala osjećaj da pripada vama dvoje. Ako možeš još i više od toga - fenomenalno

Naravno da plače, ali plakanje je normalno Plači i ti s njom. Joj, evo ti ideja. Snimite tatin glas ili neki video. Ja bih voljela da imam više toga od svog tate Ali zato nakon tatine smrti snimam sve meni bliske ljude Kada bude spremna slušati i gledati to bit će joj drago.

Također, mlada je i možda kroz ovako kvalitetno odrađeno traumatsko iskustvo pronađe svoj neki put za dalje. Poznajem puno ljudi koji su imali teške traumatske trenutke, ali su upravo zbog toga upisali neku pomagačku profesiju i pronašli se u tome. Znam da ti razmišljanje u tom smjeru sada nije ni na kraj pameti, samo ti nastojim dati i neke pozitivne strane ovog teškog perioda koji prolazite.

I ono što ja uvijek kažem - ako se već ovakve teške stvari trebaju dešavatii neka se dese sada dok je vrijeme vani lijepo jer to podsvjesno utječe i na nošenje s tugom. Držite se i nadam se da ćete kliknuti s psihologicom


Depeche E. is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2023., 11:49   #5
Quote:
MsFelix kaže: Pogledaj post
Bok svima,

piše mama jedne djevojčice 11 godina.

Nažalost, suočavamo se sa situacijom gdje je vrlo izvjestan gubitak oca radi teške bolesti koja je eskalirala u kratkom roku.
Mi ne živimo skupa, ali imamo izrazito prijateljski odnos, te smo redovito posjećivale tatu u bolnici i ona je uključena nježno ali prilično jasno u zbivanja.

Uglavnom, zanimaju me iskustva roditelja koji su prošli isto, što i kako nakon gubitka roditelja u toj dobi (nadam se čudu, ali doktori su jasni iako se i ovaj put nadam da su pogriješili).

Dakle, kako podržati dijete, na što obratiti pozornost, već sam kontaktirala neke udruge i šk pedagoga, dobivam samo brošure. Ne trebam brošure, niti da mi ih netko prepričava.

Ako netko želi podijeliti svoje iskustvo, biti ću zahvalna. Isprike na nepovezanosti.
Moj savjet ti je da otvoreno razgovaraš sa svojom kćeri o tome što ona želi u ovim zadnjim trenucima njenog oca, obzirom da je upućena u situaciju. Pokušaj otkriti način kroz koji će ona lakše prebroditi gubitak (ovo što ti je napisala Depeche E.), neka djeca će ga lakše prebroditi uz psihologa, neka kroz duhovnost, neka kombinirajući jedno i drugo. Imaj na umu i da za djecu gubitak jednog roditelja može rezultirati i strahom gubitka drugog.

To što plaće i trenutno ne funkcionira je posve normalna reakcija, bitno je samo da joj ne namećeš nešto što ona ne želi a, što bi po mišljenju drugih trebalo.... jer svako dijete je priča za sebe i samim tim, ni njihovo nošenje sa gubitkom nije isto.

Ono što će joj sad najviše pomoći je tvoja podrška i razumijevanje, bilo to kroz priču o njemu ili samo čvrsti zagrljaj.
__________________
NovoNormalna matematika 65,51%<34,53% i 37,04%>62,96%
"Oni su mali, ali su veliki. Odnosno hoću reći, oni nisu tako mali, ali su dovoljno veliki da ne budu mali" Hrvoje Hitrec
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2023., 20:05   #6
Quote:
MsFelix kaže: Pogledaj post
Bok svima,

piše mama jedne djevojčice 11 godina.

Nažalost, suočavamo se sa situacijom gdje je vrlo izvjestan gubitak oca radi teške bolesti koja je eskalirala u kratkom roku.
Mi ne živimo skupa, ali imamo izrazito prijateljski odnos, te smo redovito posjećivale tatu u bolnici i ona je uključena nježno ali prilično jasno u zbivanja.

Uglavnom, zanimaju me iskustva roditelja koji su prošli isto, što i kako nakon gubitka roditelja u toj dobi (nadam se čudu, ali doktori su jasni iako se i ovaj put nadam da su pogriješili).

Dakle, kako podržati dijete, na što obratiti pozornost, već sam kontaktirala neke udruge i šk pedagoga, dobivam samo brošure. Ne trebam brošure, niti da mi ih netko prepričava.

Ako netko želi podijeliti svoje iskustvo, biti ću zahvalna. Isprike na nepovezanosti.
Moje misljenje: razgovor s Vama,potraziti strucnu pomoc kod psihologa-ima ih na uputnicu,a sk.pedagog ovisi -neki su super,a mislim da ovisi o tome kakav je.S obzirom da je djevojcica/djevojka,budem ako se sjetim zenske psihologice-lakse se otvoriti ,a i puno razgovora sa Vama.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:02.