Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2011., 14:19   #1
Lazni iskaz svjedoka u sporu

Ako svjedoci koji su predlozeni od tuzitelja daju lazni iskaz na sporu i u presudi pise da su svjedoci dali lazni iskaz sto je posle toga?

Mislim, dati lazni iskaz u koristi tuzitelja je kazneno djelo. Sud je to utvrdio ali nista posle presude nije ucinio radi kaznene prijave. Ili moram kaznenu prijavu sam pokrenuti protiv te svjedoke?

Hocu sprijeciti da sljedeci put opet pokrenu laznu izjavu bez razmisljana. Bez neke kazne oni imaju uvjek kad zatreba dati laznu izjavu.

Hvala za odgovor.
bubas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 09:23   #2
Kako znaš da sud nije obavjestio DO o davanju lažnog iskaza?
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 10:34   #3
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Kako znaš da sud nije obavjestio DO o davanju lažnog iskaza?
Zato sto su ti ljudi pokrenuli novo/drugo kazneno djelo. Ako bi sud obavjestio DO, nadam se da nebi pokrenuli nesto novo.
bubas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 11:27   #4
Onda ti izvjesti DO o prijašnjem ako je presuda postala pravomoćna.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 16:24   #5
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Onda ti izvjesti DO o prijašnjem ako je presuda postala pravomoćna.
DO je drzavni organ (je sam to dobro razumjeo)?

Ja sam mislio odma prijaviti policiji novo kazneno djelo i odma napomenuti sto se desilo na sporu. Sve su ta kaznena djela povezana.
bubas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 09:56   #6
DO je državno odvjetništvo.Policija nema ništa sa davanjem lažnog iskaza na sudu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2011., 18:33   #7
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
DO je državno odvjetništvo.Policija nema ništa sa davanjem lažnog iskaza na sudu.
Dobro to sam mislio prvo a bolje da pitam ovdje ljude koji bolje znaju nego ja. Bio sam nasao sam http://www.dorh.hr/ ali sam mislio da se ide prvo preko policije. Kako sam te razumjeo mogu i direktno na DO. Ima tamo direktno nekoga gdje se pise prijava ili jednostavno se salje na DO i oni onda sve dalje gledaju.
bubas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2011., 08:58   #8
Opiši slučaj presude i pošalji im mailom ili telefoniraj.Situacija je škakljiva.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 11:36   #9
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Opiši slučaj presude i pošalji im mailom ili telefoniraj.Situacija je škakljiva.
Ja imam pisati preko poste i preporuceno. Ko zna sta ce se desiti sa mailom.

Na intenet sajt pise:

Kaznena prijava se podnosi nadležnom državnom odvjetniku ili policijskom službeniku na području na kojem je kazneno djelo počinjeno.

Gdje to mogu tacno poslati sa postom.
Hocu konkretno da znam posto necu da mi se prijava njedge zametne.


Ovo su adrese sa sajt:

Državno odvjetništvo Republike Hrvatske

Gajeva 30a
Centrala: 4591 888
[email protected]

Ured Glavnog državnog odvjetnika
Administrativna tajnica u Uredu Glavnog državnog odvjetnika
telefon: 4591 888, fax: 4591 854
e-mail: [email protected]

Glasnogovornica
Martina Mihordin, dipl. novinarka
telefon: 4591 972, fax: 4591 854
e-mail: [email protected]

Kazneni odjel
Administrativna tajnica u Kaznenom odjelu
telefon: 4591 800, fax: 4591 805
e-mail: [email protected]

Voditeljica pisarnice Kaznenog odjela
telefon: 4591 859

Građansko-upravni odjel
Administrativna tajnica u Građansko-upravnom odjelu
telefon: 4591 861, fax: 4591 912
e-mail: [email protected]

Voditeljica pisarnice Građansko-upravnog odjela
telefon: 4591 910
bubas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2011., 11:48   #10
Radi se o tome da sud nije (a možda i je) izvjestio DO da je utvrđeno da je svjedok na sudu lagao.
Šaješ DO na čijem je području sud a možeš i drugome samo onda oni papire šalju DO po mjesnoj nadležnosti.Možeš i direktno DORH-u.
Bilo kako da pošalješ nema garancije da se prijava "ne može" izgubit.
Dovoljno da napišeš Državno odvjetništvo + grad i pošalješ s povratnicom a oni će sami razvrstat kome ide tj.tko je nadležan.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 08:41   #11
Poštovanje,
molim Vas može li mi netko napisati koliki je rok za podizanje kaznenog prijedloga? U policiji su mi rekli da imam osnove za podizanje.
pošto će to dugo trajat (samo za davanje iskaza smo bili u postaji preko 3 sata) moram se organizirati radi posla, a trebam što prije da ne prođe rok.

Hvala puno
dragone is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2018., 13:21   #12
Znači počinjeno je djelo koje se progoni po prijedlogu?Sad im samo trebaš reći da daješ prijedlog i sve bi trebalo bit gotovo za max pola sata.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2018., 06:35   #13
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Znači počinjeno je djelo koje se progoni po prijedlogu?Sad im samo trebaš reći da daješ prijedlog i sve bi trebalo bit gotovo za max pola sata.
samo davanje iskaza je trajalo 3 sata, tako da znam kad god imam problem, a imam ga često, da moram cijeli dan izdvojit za policijski postaju.

usput, ispričavam se, jer očito pišem na krivom pdfu, tek sam kasnije uočila (preko gugla sam došla ovdje), nije riječ o lažnom iskazu, mada u biti je i to, jer svaki put oni lažno i nas prijave, tako da i ja koja imam sve papire 1/1 i mene se malretira dobijem prekršajnu pijavu i idem na prekršajni sud itd. tamo opet lažno svjedoče, proces traje minimalno 2 godine i na kraju ih kazne sa 200kn.

nažalost eskaliralo je odavno na prijetnje i fizičke napade, a policija kaže da oni tu ne mogu ništa. (zar oni ne štitte i imovinu?). Procesi na sudu traju po x godina i to ovi koriste.
samo davanje iskaza je trajalo 3 sata (nema papira, nema šifre pa ne mogu printat, stalno neko ulazi, upada u razgovor, prekida, idu po stik...), znam već koliko je trebalo za kazneni prijedlog jer sam to već prošla.
ovo bi bio drugi (iste osobe).

ima li neki rok, npr. rok od mjesec dana od događaja?

Hvala sivkić
dragone is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2018., 09:40   #14
1) Za kaznena djela za koja se progoni po prijedlogu, prijedlog za progon mora se podnijeti u roku od tri mjeseca od dana kad je ovlaštena fizička ili pravna osoba saznala za kazneno djelo i počinitelja.

Koje kazneno djelo je prijavljeno policiji?Ako je iz čl.304 ili 305 https://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon onda ide po službenoj dužnosti.

A može doći i do čl.55 https://www.zakon.hr/z/174/Zakon-o-kaznenom-postupku

Sve prijetnje i fizičke napade treba prijavit policiji a naravno sud je brz koliko je brz.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.