Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2013., 11:54   #81
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
nusazvrk: kod nas ne možeš naći 3 čovjeka koji bi protestirali protiv, kajjaznam, todorića ili 3 seljaka koji bi skupa kupili jedan traktor (jer svako misli da mora imati 3 na dvorištu) a kako bi našla 70 onih koji imaju viška 10 kg zelja da se udruže u udrugu...
:-)) pa evo ih ovdje vec troje :-)). Uostalom i bolje da nije previse, 70 ili 75 je samo max br koji na promet po 1 000kn po glavi moze proc. Ako je manje onda po glavi moze i vise, ako ima.

A ovo se slazem s tobom, ljudi se ne dizu na noge . Ja sam pokusavala animirati moje na faxu ciji kadar (oko 30-40 %) je zaposlen u Dini i Diokiju da se pridruzimo protestima jer to ide i nas. Nasi studenti gube radan mjesta, nasi buduci inzenjeri nece imat kamo, manji je doprinos u "zajednicku" blagajnu pa ce i nama place nebit isplacene jer nece imat odakle...itditd. Gledali su me ko mamunica.
Opet puno je tu faktora. Neki koji su vec u bananen niti ne mogu doci na prosvjed jer nemaju para da bi se dotepenali do mjesta vike i galame, neki se boje da ce ostat i bez onoga malo sto imaju, neki su se vac odali alkoholu, neki se vec razbolili...Vecinu od tih ljudi necete naci u trgovinskim centrima da ih intervijuirate jer tamo vise ne idu, necete ih naci u kaficima ni na Jarunu u stenji, necete ih vidjeti na forumima jer su odavno iskljucili telefon koji nemaju s cim placati...Evo ja se jos nadam da cu naci neki natjecaj pa sam internet on jer je to jedini pogled prozor van zidova kuce u desavanja van nje i moguce prilike, no ne jos dugo ne zato sto necu vec zato sto je sve teze to platit. Naravno ima tu i uleta indiferentnosti ovog naroda ..puno je faktora
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:03   #82
A zašto udruga a ne zadruga...
Dovoljno 8 osoba s po 1000 kn ulagačkog kapitala. Dobije se pečat i sve i sve legalno....
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:04   #83
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Ne, majstore; sad će ti sve biti 25% skuplje...
Pa i sad mi je 25% skuplje i odavno ne kupujem na tržnici.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:41   #84
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Tu je tema krenula jel moze osoba A legalno prodati robu u vrijednosti do 1000 kn na kucnom pragu sa nekom tablom kako bi kupac znao da to nesto tu moze kupit ako je u prolazu. Vec na 3. postu receno je da u tom slucaju to nije OPG. Kasnije se ustvrdilo da legalno direkt kupcu, neme pravo prodat.

A kad ono mi pricamo o 3-4 razlicite stvari. Neki odgovaraju na pocetni post, neki na zadnji, netko se nadovezuje na neki srednji..i eto ga vraga, nesporazum i onda svi ljuti. Onda jos netko prica o sebi i tocno svom problemu, netko o nekome drugom, netko opet teoretski, netko o praksi provodjenja zakona,

a da nikom kasnije nece biti jasno sto je ono bi na pocetku.
e baš tako i belaj neviđeni.

ovako ja sam čula onu gospoju iz porezne prije 2 dana je na televiziji rekla da kumice ne trebaju fiskalnu.

i mene su zanimala određena pitanja vezana za naslov.
napr.ja pojedem,podijelim zelenu salatu a 10 ostalih salatica bi odnijela na pijacu prodati ili na svom kućnom pragu,(to je moj osobni višak)
znači ja bi tu i tamo imala nešto za prodati i moja godišnja zarada bi možda bila tisuću kuna,znači tu nema riječi o opg ili bilo kakvim doprinosima državi,sem´ onih ako još postoje dođe ti redar i procjeni ti u gajbici robu i ti platiš pijacarinu (ja ne znam jel´to još postoji prije je tako bilo)

i tako da ne nagađam više,ja sam sve lijepo pitala prvog čovjeka grad i čekam odgovor bi trebao stići u roku od 3 dana.

pozdrav svima.

Zadnje uređivanje LaPerLa Tagetes : 02.04.2013. at 16:47.
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:47   #85
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A zašto udruga a ne zadruga...
Dovoljno 8 osoba s po 1000 kn ulagačkog kapitala. Dobije se pečat i sve i sve legalno....
Nemam pojma kako ide sa zadrugama, no uvijet za otvaranje Udurge je 3 clana osnivaca i oko 200 kn biljega sve skupa (za registraciju znam da je nesto malo vise od 80 kn, jos nesto ide iza toga). Ako je zadruga 8 ljudi, to kompicira jer je tesko naci 8 ljudi koji ce biti osnivaci, + puno je skuplje 8 000 kn, ako sam dobro shvatila 8 ljudi svatko po 1000), za osnivanje pod istim brojem ljudi svatko po 25 kn. Uostalom ko pametan ce bacit 1000 kn da bi zaradio isto toliko, nesto manje ili nesto vise. Uostalom, oni koji razmisljaju o prodaji visaka s nekog malog vrta, materijalne vrijednosti oko 1 000 kn na godinu, sigurno nemaju za ulaganje, mozda bi se tesko odvojili i od tih 25 kn jer s tim parama se dvoclana obitelj prehrani cijeli dan.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:52   #86
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
A zašto udruga a ne zadruga...
Dovoljno 8 osoba s po 1000 kn ulagačkog kapitala. Dobije se pečat i sve i sve legalno....
Mi smo otvarale udrugu - nas 5 bez ikakvog kapitala ulagačkog - interes nam je bio zajednički tiffany tehnika. Bez drugih ulaganja osim sitno biljegi ovdje je najskuplja izrad pečata.... niš drugo! Neprofitna udruga koja zastupa interese članova nema zaposlenog već se sve radi na dobrovoljnoj bazi.

jedino što je danas došlo neko ludo vrijeme - svi nezaposleni i nemaju nikad vremena za nekakve dobrovoljne radove jer zbog duševne boli imaju svoga posla

Ali to je bio hobi-kultura, kak je s hobi-poljoprivredom neznam. I ovdje je sve legalno i svaki član dobije račun koji ispisuje sa pečatom udruge i temeljem obračuna i postojećih zakona, plača se ili ne plača porez....

Ako se nekaj može legalno bez ulaganja teško da će njih 8 dati 1000 kn samo tak. Osim toga kad smo zakupili štand na Dolcu, svaki član je jedan dan u tjednu prodavao sve predmete a ostale dane radio (kasnije je još par njih došlo). Mali postotak je išao na račun udruge za administrativno-knjigovodstvene troškove i kao i sve u ovoj zemjli tako je i ova udruga završila. Jedna članica je bila pravnica, jedna knjigovođa.... i sve super dok... Predsjednica je bila žena sa 3-je djece, ona koja nije imala šanse ići raditi a niti na Dolcu stajat. Nas dvije smo nakon par mjeseci našle posao i ošle raditi misleć da ćemo i dalje ovo tjerati - malo se nakupilo para na računu. Žena da bi prehranila svoju djecu skinula novce sa računa i tako nije više bilo para za štand osim da opet damo iz svog džepa ..... i ode slast u propast jer nismo željele mi koje radimo financirati ovu krađu!

Došlo je zaista vrijeme kad se više nemože nikome vjerovati!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:11   #87
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Mi smo otvarale udrugu - nas 5 bez ikakvog kapitala ulagačkog - interes nam je bio zajednički tiffany tehnika. Bez drugih ulaganja osim sitno biljegi ovdje je najskuplja izrad pečata.... niš drugo! Neprofitna udruga koja zastupa interese članova nema zaposlenog već se sve radi na dobrovoljnoj bazi.

jedino što je danas došlo neko ludo vrijeme - svi nezaposleni i nemaju nikad vremena za nekakve dobrovoljne radove jer zbog duševne boli imaju svoga posla

Ali to je bio hobi-kultura, kak je s hobi-poljoprivredom neznam. I ovdje je sve legalno i svaki član dobije račun koji ispisuje sa pečatom udruge i temeljem obračuna i postojećih zakona, plača se ili ne plača porez....

Ako se nekaj može legalno bez ulaganja teško da će njih 8 dati 1000 kn samo tak. Osim toga kad smo zakupili štand na Dolcu, svaki član je jedan dan u tjednu prodavao sve predmete a ostale dane radio (kasnije je još par njih došlo). Mali postotak je išao na račun udruge za administrativno-knjigovodstvene troškove i kao i sve u ovoj zemjli tako je i ova udruga završila. Jedna članica je bila pravnica, jedna knjigovođa.... i sve super dok... Predsjednica je bila žena sa 3-je djece, ona koja nije imala šanse ići raditi a niti na Dolcu stajat. Nas dvije smo nakon par mjeseci našle posao i ošle raditi misleć da ćemo i dalje ovo tjerati - malo se nakupilo para na računu. Žena da bi prehranila svoju djecu skinula novce sa računa i tako nije više bilo para za štand osim da opet damo iz svog džepa ..... i slast u prode opast jer nismo željele mi koje radimo financirati ovu krađu!

Došlo je zaista vrijeme kad se više nemože nikome vjerovati!
Vec neko vrijeme ne trebaju 5 vec 3 osobe za osnivanje udruge, par godina u nazad.
Za ovo o cemu pricas sam cula u vise udruga (da jedan od clanova skine novce sa racuna udruge mimo dogovora sa drugim clanovima i ptrosi na svoje privatne stvari. Zato je najbolje nikakve novce ne imati na racunu vec odmah podjeliti koga sto ide tj odmah platiti troskove. Osim toga ako su ljudi sa razlicitih strana, ne igra nikakva tezga, vec ta udruga samo omogucuje da svaki clan prodaje kod sebe doma ili putem web stranice udruge (doduse cije odrzavanje isto treba platiti nekome) no i knjigovodstvo i internet stranica na razini godine ne bi smjelo biti vise od 700 - 1000 kn jer je tu malo posla, a to moze onda ici od clanarina.

I ne slazem se s tobom da nezaposleni ne zele dobrovoljno raditi.Ja sam ti prva koja ce raditi, no nemam novaca za doci do Zagreba, tj nisam vise toliko bogata da mogu volontirati. Vrlo rado bih isla cistiti boxove skonista od pasa, podjeliti im jelo, vodu, prosetati ih... to je moja ljubav, no to sam mogla dok sam radila, kolko tolko jer je falilo vremena, no sada nemam novaca koje bih odvojila na benzin i pokoju slasticu za setnju kako bih tog nekog psa motivirala da ostane uz mene, da napravi sto trazim (stane, dodje, sjedne, izignorira drugog psa u setnji.. i tako dobije vecu sansu da ga nekto udomi). Vanjeske prilike uvjetuju privatne. Nazalost no to je logicno i prirodno i normalno.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:54   #88
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Mi smo otvarale udrugu - nas 5 bez ikakvog kapitala ulagačkog - interes nam je bio zajednički tiffany tehnika. Bez drugih ulaganja osim sitno biljegi ovdje je najskuplja izrad pečata.... niš drugo! Neprofitna udruga koja zastupa interese članova nema zaposlenog već se sve radi na dobrovoljnoj bazi.

jedino što je danas došlo neko ludo vrijeme - svi nezaposleni i nemaju nikad vremena za nekakve dobrovoljne radove jer zbog duševne boli imaju svoga posla

Ali to je bio hobi-kultura, kak je s hobi-poljoprivredom neznam. I ovdje je sve legalno i svaki član dobije račun koji ispisuje sa pečatom udruge i temeljem obračuna i postojećih zakona, plača se ili ne plača porez....

Ako se nekaj može legalno bez ulaganja teško da će njih 8 dati 1000 kn samo tak. Osim toga kad smo zakupili štand na Dolcu, svaki član je jedan dan u tjednu prodavao sve predmete a ostale dane radio (kasnije je još par njih došlo). Mali postotak je išao na račun udruge za administrativno-knjigovodstvene troškove i kao i sve u ovoj zemjli tako je i ova udruga završila. Jedna članica je bila pravnica, jedna knjigovođa.... i sve super dok... Predsjednica je bila žena sa 3-je djece, ona koja nije imala šanse ići raditi a niti na Dolcu stajat. Nas dvije smo nakon par mjeseci našle posao i ošle raditi misleć da ćemo i dalje ovo tjerati - malo se nakupilo para na računu. Žena da bi prehranila svoju djecu skinula novce sa računa i tako nije više bilo para za štand osim da opet damo iz svog džepa ..... i ode slast u propast jer nismo željele mi koje radimo financirati ovu krađu!

Došlo je zaista vrijeme kad se više nemože nikome vjerovati!
I sama si napisala udruge su neprofitne organizacije i nemogu se baviti trgovinom. Sad bu svi počeli o Dinamu...
U Italiji, španjolskoj i masu drugih zemalja cjelokupna poljoprivreda funkcionira preko zadruga....Ali to je kod nas komunizam, puj to...
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:57   #89
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Opet isto, da, 21000 god., ako plaćaš mirovinsko i zdravstveno. A ako ne plaćaš, daj mi molim te reci odkuda ćeš nakon 65 godina starosti dobivati penziju ?
Kako je to u dobro uređenom sustavu:
Doprinosi za mirovinsko i zdravstveno:
  • Do 250 kn dobiti mjesečno ne plaćaš ništa. Još dobiješ pomoć od države, da možeš živjeti.
  • Od 250-2500 kn mjesečno plaćaš 16%.
  • Dalje postotak progresivno raste.
  • Normalni postotak, 36% za doprinose, se plaća između 7000 i 23000 kn. Na dobit iznad toga se ne plaćaju doprinosi.
  • 36% doprinosa se plaća do 50. godine života. Svakih 5 godina iznad toga se postotak smanjuje, i za ljude starije od 65 godina doprinosi su 11.5%.

I naš i gore navedeni sustav imaju obavezu izdvajanja za doprinose. Bitna razlika je što naš odmah traži 21000 kn i tako postavlja visoku granicu koju veliki postotak stanovništva ne može prevladati u početku pa odustaje od posla jer će mu inače država sjesti s ovrhom na imovinu.
Gornji sustav omogućuje i poslovanje odnosno početak poslovanja sa skromnim početnim sredstvima i postepeno razvijanje i rast. Tako svi mogu poslovati, što je kod nas zbog nametnute visoke prepreke onemogućeno velikom postotku stanovništva.
Gornji sustav postoji u jednoj od najbogatijih i ekonomski najuspješnijih zemalja svijeta - dokazano uspješan sustav. Koliko je ovaj naš trenutni sustav uspješan to na žalost svi vidimo.

Drukčiji, a također uspješan sustav postoji u Australiji, Novom Zelandu i Canadi - sve redom vrlo poželjne zemlje za useljavanje, što dovoljno govori o njihovoj uspješnosti. One uopće nemaju obavezne doprinose. Starijim ljudima koji si nisu sami osigurali sredstva za život država osigurava sredstva za osnovne potrebe.

Razlika između gornjeg uspješnog sustava gdje su davanja obavezna, i ovog također uspješnog sustava gdje nema obaveznih doprinosa je da su u sustavu s obaveznim doprinosima manji porezi, dok ovaj drugi sustav mora imati nešto više poreze.

Naš sustav dobro funkcionira od određene granice gdje su obavezni doprinosi podnošljivo opterećenje, što je za veliki postotak stanovništva koje ne može započeti posao s velikim sredstvima prepreka koju ne mogu prebroditi, a posljedica je da je veliki postotak stanovništva neaktivan, što je štetno i za državu i za stanovništvo.

Zadnje uređivanje LLSkylights : 02.04.2013. at 18:18.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:58   #90
Quote:
LaPerLa31 kaže: Pogledaj post
e baš tako i belaj neviđeni.

ovako ja sam čula onu gospoju iz porezne prije 2 dana je na televiziji rekla da kumice ne trebaju fiskalnu.

i mene su zanimala određena pitanja vezana za naslov.
napr.ja pojedem,podijelim zelenu salatu a 10 ostalih salatica bi odnijela na pijacu prodati ili na svom kućnom pragu,(to je moj osobni višak)
znači ja bi tu i tamo imala nešto za prodati i moja godišnja zarada bi možda bila tisuću kuna,znači tu nema riječi o opg ili bilo kakvim doprinosima državi,sem´ onih ako još postoje dođe ti redar i procjeni ti u gajbici robu i ti platiš pijacarinu (ja ne znam jel´to još postoji prije je tako bilo)

i tako da ne nagađam više,ja sam sve lijepo pitala prvog čovjeka grad i čekam odgovor bi trebao stići u roku od 3 dana.

pozdrav svima.
Promet do 85000 kn je neoporeziv...
Na tržnicama smiju prodavati samo OPG, obrti ili firme...
Ti možeš svoju robu prodati na kučnom pragu ili u veleprodaji. Maloprodajom se ne smiješ baviti !!!!!
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 18:23   #91
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
I sama si napisala udruge su neprofitne organizacije i nemogu se baviti trgovinom. Sad bu svi počeli o Dinamu...
U Italiji, španjolskoj i masu drugih zemalja cjelokupna poljoprivreda funkcionira preko zadruga....Ali to je kod nas komunizam, puj to...
Udruga se moze baviti prodajom, : http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=176, kako sto sam vec navela, pazeci i na druge zakone koje propisuju nacin odrzanja kvalitete ili sto vec.
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 21:45   #92
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
I sama si napisala udruge su neprofitne organizacije i nemogu se baviti trgovinom. Sad bu svi počeli o Dinamu...
U Italiji, španjolskoj i masu drugih zemalja cjelokupna poljoprivreda funkcionira preko zadruga....Ali to je kod nas komunizam, puj to...
Nekima je bolje da doma kopaju nego da se bave pitanjem današnjice:
danas sam gledala na dnevniku udrugu koja posluje sa arapskim svijetom pa tako odlazi telad na brodove .... http://www.baby-beef.hr/ pa dobro je malo više gledati TV povremeno.

Čovjek se može zabuniti pa reagirati bezveze, ali neznam koja je ovdje dijagnoza.

Koliko znam kod nas posluju poljoprivredne zadruge i mladih i starih..... vrlo perspektivne zajednice tehnike, stručnjaka i proizvodnje, ali mi mali crvi nismo nikako u mogućnosti postati po mnogo ćemu dio tog tima - ni po novcu ni po znanju ni po kapacitetima poljoprivredne proizvodnje!

Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Ali to je kod nas komunizam, puj to...
Ako sam rekla da smo preko udruge legalno i po zakonu prodavali radove i usluge, onda kako odjednom se udruga nemre baviti trgovinom. Pa ne bavi se udruga trgovinom nego njeni članovi okupljeni u udruzi prodaju svoje. Kod nas komunizam - da je sve crno ili bijelo je odavno ošlo u povijest, a u ovom vremenu postoji cijeli spektar boja koji se koriste na svim nivoima!

Eto, isto vidim da funkcionira udruga na nivou stočarstva, pa tako bi isto moglo ići i sa vrtlarstvom! Zadaci Udruge i Zadruge, ciljevi i načini radu nisu isti!

Zadnje uređivanje komar : 02.04.2013. at 22:00.
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 22:50   #93
:-))) meni masta radi svasta :-)) ne mogu si pomoci :-))).
Dakle ja sam vec u svojoj glavi otvorila udrugu :-)) Clanarina je 50 kn na god. Imam 20 clanova za sad iz razlicitih djelova RH. Clanovi placaju tu clanarinu da bi mogli legalno prodavati iz svog dvorista visak voca i povrca, a clanarina im sluzi kako bi platili svi skupa knjigovodju. Svi imaju blokove i stambilj i izdaju racune koje na kraju mjeseca dostavljaju knjigovodji. No sve vise je clanova. Sve vise novaca od clanarine i odjednom imamo visak. Sto cemo s njim? I kupimo mi neko staro zapusteno zemljiste sa nekim vockama starog tipa. Poberemo i to (clanovi koji su blizu) i zarada se dijeli medju clanovima + oni koji su brali nesto vise. Sve vise zemljista je u vlasnistvu Udurge, postajemo giganti...Ah pustite me da mastam :-)).
No do cca 1/10 moje maste bi se moglo doc realno :-)))))
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 23:01   #94
Quote:
Skylights kaže: Pogledaj post

Drukčiji, a također uspješan sustav postoji u Australiji, Novom Zelandu i Canadi - sve redom vrlo poželjne zemlje za useljavanje, što dovoljno govori o njihovoj uspješnosti. One uopće nemaju obavezne doprinose. Starijim ljudima koji si nisu sami osigurali sredstva za život država osigurava sredstva za osnovne potrebe.
U Australiji ne možeš dobiti mirovinu ako imaš dovoljno sredstava za život,jer su sve državne institucije međusobno povezane i prati se put novca,ne možeš si kupiti novi auto ako ne dokažeš porijeklo imovine...ako nemaš dovoljno sredstava za život,država ti daje 800$ socijalne pomoći...
Ako imaš vlastiti biznis dužan si izdvajati novce za mirovinsko i zdravstveno...
No ono što se meni najviše dopalo je odnos države prema malim farmerima,koji su svojim proizvodima itekako konkurentni na tržištu...
Cijena kg jagoda na njihovom OPG-u košta 8$,dok u trgovačkom lancu je 15$...zašto je to kod nas obrnuto,meni osobno nikad neće biti jasno...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 02:48   #95
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
:-))) meni masta radi svasta :-)) ne mogu si pomoci :-))).

Dakle ja sam vec u svojoj glavi otvorila udrugu :-)) Clanarina je 50 kn na god. Imam 20 clanova za sad iz razlicitih djelova RH. Clanovi placaju tu clanarinu da bi mogli legalno prodavati iz svog dvorista visak voca i povrca, a clanarina im sluzi kako bi platili svi skupa knjigovodju. Svi imaju blokove i stambilj i izdaju racune koje na kraju mjeseca dostavljaju knjigovodji. No sve vise je clanova. Sve vise novaca od clanarine i odjednom imamo visak. Sto cemo s njim? I kupimo mi neko staro zapusteno zemljiste sa nekim vockama starog tipa. Poberemo i to (clanovi koji su blizu) i zarada se dijeli medju clanovima + oni koji su brali nesto vise. Sve vise zemljista je u vlasnistvu Udurge, postajemo giganti...Ah pustite me da mastam :-)).
No do cca 1/10 moje maste bi se moglo doc realno :-)))))
E mislim da je tu kvaka! Udruga može se baviti razvojem, edukacijom i svime za što ima novce, ali udruga sama po sebi ne stjeće novce u korist članova. Zadrugari daje više novaca za rad zadruge i dobivaju od nje pomoć na svakom nivou, te su kao neka vrsta dioničara.

Udruzi osim godišnje članarine dajem i postotak od izdanog računa tj. zarade. Ako je zarada veća tj. prelazim preko 85.000 onda udruzi dajem manje jer moram dati i državi. Preko tih novaca što članovi udruge daju državi - opet se dobije od nadležnog ministarstva neki poticaj za rad svake godine kao što dobivaju političke stranke ili kulturnoumjetnička društva (razlike u ciframa postoje, što svi znate )..... i to one koje imaju višegodišnji rad i pozitivne rezultate, ne u financijskom nego u cjelokupnom radu i doprinosu društvu.

Tu se ljudi druže, razmjenjuju znanja i iskustva, te udruga može organizirat tečajeve za članove ili članovi mogu držati tečajeve u udruzi za druge, a onda se od tih novaca opet plačaju štandovi, organizacije i sudjelovanja (u mom slučaju izložbe)... Tako članovi udruge prodaju na svoju ruku i prema svojim interesima, a i udruga odlazi na sajmove i mjesta gdje se može prezentirati udruga i članstvo - udruga da privuče više članova i članovi da zarade prodajom Ako organizirate udrugu ja ću se učlaniti i kod vas!

Dosta treba raditi da bi skupio novac kako bi se predsjednik/ca mogao stalno zaposliti, a turbo je udruga bogata kad može zaposliti i tajnika/cu te onda rasterete članove stalnih obaveza i skakanja oko svakog papira jer onda stalno plaćeni vode sve administrativne i financijske poslove i kontakte koji su potrebni za život udruge, pa oprema... i gdje ti vidiš novaca za kupnju zemlje. Kad udruga ima više od 50 članova diabolica i drugima dojadi prenositi svoje znanje i iskustva drugima pa onda ovlasti one u tajništvu da to rade umjesto njega i tako diabolica radi i dalje za udrugu Simpatične ideje!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 09:10   #96
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Udruga se moze baviti prodajom, : http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=176, kako sto sam vec navela, pazeci i na druge zakone koje propisuju nacin odrzanja kvalitete ili sto vec.
Udruga ne može kupiti repromaterijal bez PDV , osnivao sam ih nekoliko ( za poslove u zaštićenom dijelu prirode i poljoprivrednu udrugu )

Po meni treba osnovati zadrugu i izbaciti asocijacije na komunističke iz 45 , već gledati kao pravni model 2013 .

Sa upisnikom u Upisnik proizvođača božićnih drvaca , drvca prodajem većinom na javnoj površini grada koju im plaćam za 8 dana .

Sa OPG i iskaznicom nisam išao na pijac , većinu prodam kod kuće ili po narudžbi , sa dovozom do kuće kupca .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 09:43   #97
Quote:
komar kaže: Pogledaj post


Dosta treba raditi da bi skupio novac kako bi se predsjednik/ca mogao stalno zaposliti, a turbo je udruga bogata kad može zaposliti i tajnika/cu te onda rasterete članove stalnih obaveza i skakanja oko svakog papira jer onda stalno plaćeni vode sve administrativne i financijske poslove i kontakte koji su potrebni za život udruge, pa oprema... i gdje ti vidiš novaca za kupnju zemlje. Kad udruga ima više od 50 članova diabolica i drugima dojadi prenositi svoje znanje i iskustva drugima pa onda ovlasti one u tajništvu da to rade umjesto njega i tako diabolica radi i dalje za udrugu Simpatične ideje!
Ma Komar!! pusti me da se jos malo pacam na Maldivima

Sad jope ozbiljno Ne radi svaka udruga jednako. Clanovi npr ovakve udruge bi se nasli jednom u 2 god kad je neka Skupstina. Nema tu nikih iskustava za razmjenu, a ni nikakvih repromaterijala. Znaci clanovi ne proizvode nista ciljano, niti manje jedu ono sto im je rodilo kako bi mogli prodat. Naprosto posade ove godine 6 krastavaca, a ono 3 umru, a 3 aj nesto kao i dadu ploda. Sljedece godine covjek posadi onda 9 sadnica kukuruza, ali te godine sve daju ka mutave. I eto, kao clan Udruge on to moze legalno prodati. Znaci Udruga nije za poljoprivrednike vec za hobiste koji rade vrt za sebe ili imaju 10-tak vocki pa mogu tako utrziti visak ispred svojih vrata. Znaci ne prodaje se na nikim pijacama (jer ti ljudi nemaju ni kolicine kojima bi pokrili povrsinu stola, promet je minimalan, nekome ove godine nista, nekome 100 kn, nekome 800, kako kome uspije. Ljudi se u principu zaista bave vrtom i branjem voca samo za sebe, no ono sto ne mogu pojest ili ledit bi tad (tih cca 4 mjeseca u godini) mogli utrzit.

Trosak i posao odrzanja uUdruge je u tom slucaju jedan jedini a to je knjigovodstvo, da se skupe svi racuni (salje se postom knjigovodji), i on / ona se placa od clanarine. Nikakva sredstva Udruga ne treba dobiti od drzave, zasto bi? Eventualno se mogu razmjeniti sjemena medju clanvima ako je netko imao nesto super te godine

A kako smo u mojoj glavi kupili zemlju , ah bili smo tako super udruga da smo poceli brojati 500 clanova * 50kn clanarine i skupilo nam se viska para. Doduse sad kako imamo puno clanova imamo i promet veci od 85 tis kn pa smo u PDV sustavu, no ipak nam ostane oko 10 000kn i tako kupimo mi zapusteni sljivik u Lici. Pa sljedece godine opet isti visak ili jos vise jer smo prodali i sljive, 10 500 kn , kupimo mi jos neki zapusteni vocnjak u Sl Brodu sa jabukama...I tako za kojih 200-tinjak godina mi svi zimujemo na Maldivima
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 12:39   #98
Quote:
nusazvrk kaže: Pogledaj post
Ma Komar!! pusti me da se jos malo pacam na Maldivima

Sad jope ozbiljno Ne radi svaka udruga jednako. Clanovi npr ovakve udruge bi se nasli jednom u 2 god kad je neka Skupstina. Nema tu nikih iskustava za razmjenu, a ni nikakvih repromaterijala.
Od osnivačke skupštine pa sve rad kroz godinu postoji neki pravilnik kojim se određuje/regulira rad udruge. Ja sam još uvijek proizvođač hobist i imam viška jabuka, krušaka... i kod mene bi svi jeli dok imaju na stolu (mislim na familiju iz centra Zagreba) ali nitko nebi došao i napunio si torbe i odnio. Bila sam sluga pokorni pa sam im nosila, ali sad uz dijete nemogu i neću više. Ponudila sam susjedu jabuke za svinje koje ću mu pobrati i dovesti u tačkama čovjek valjda misli da bi htjela postati dioničar kod klanja pa je odbio. Ponudila sam susjedu koji peče rakiju, ali opet mu valjda nije bila računica jasna pa je i ovaj odbio. Ma postat ću ja veliki seljak i imati sve alate i kotlove jednog dana i zato zasada samo moj kompost buja!

Početak razmišljanja kako da se oforme urbani vrtovi isto nameće dalje potrebu i okupljanja hobi vrtlara. Više se ljudi ne druže po špranci roda i posla jer familije su bijesne, a radnih sredina je malo pa eto družimo se po drugim ključevima!

I evo sindroma političara: "I tako za kojih 200-tinjak godina mi svi zimujemo na Maldivima". Političari imaju ciljeve EU - zona nezaposlenosti, dok se ovdje nudi Maldivi za malo hobi rada - makar trajao 200 godina! Dobra ideja za rastjerivanje depre izazvane sivim mokrim danom!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 13:19   #99
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Od osnivačke skupštine pa sve rad kroz godinu postoji neki pravilnik kojim se određuje/regulira rad udruge. Ja sam još uvijek proizvođač hobist i imam viška jabuka, krušaka... i kod mene bi svi jeli dok imaju na stolu (mislim na familiju iz centra Zagreba) ali nitko nebi došao i napunio si torbe i odnio. Bila sam sluga pokorni pa sam im nosila, ali sad uz dijete nemogu i neću više. Ponudila sam susjedu jabuke za svinje koje ću mu pobrati i dovesti u tačkama čovjek valjda misli da bi htjela postati dioničar kod klanja pa je odbio. Ponudila sam susjedu koji peče rakiju, ali opet mu valjda nije bila računica jasna pa je i ovaj odbio. Ma postat ću ja veliki seljak i imati sve alate i kotlove jednog dana i zato zasada samo moj kompost buja!

Početak razmišljanja kako da se oforme urbani vrtovi isto nameće dalje potrebu i okupljanja hobi vrtlara. Više se ljudi ne druže po špranci roda i posla jer familije su bijesne, a radnih sredina je malo pa eto družimo se po drugim ključevima!

I evo sindroma političara: "I tako za kojih 200-tinjak godina mi svi zimujemo na Maldivima". Političari imaju ciljeve EU - zona nezaposlenosti, dok se ovdje nudi Maldivi za malo hobi rada - makar trajao 200 godina! Dobra ideja za rastjerivanje depre izazvane sivim mokrim danom!

:-)) da taj pravilnik se zove Statut. Ja sam sa svojom Udrugom dosla do njega (tj cekam da se registriram).

Ovo sa dionicama na prsut ili rakiju me bas dobro nasmijalo , nazalost i znam sto govoris. Mi smo zicali da u restoranu uzmu jabuke, jedva smo im uvlili i pobjegli. Bit ce da su i oni mislili kako cemo trazit dio prometa .

Ke vrag i politicari , ja sam nazalost odrasla uz pjemu "dozivjeti stotu, dozivjeti stotu" pa se bojim da se to ka mantra uvatilo, a skoro sam na po puta tako da sa ovom Udrugom moramo brzo djelovat, mogli bi je nazvat SU kao Socijalna Udruga, da bar za ovog zivota stignemo do Braca
nusazvrk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2013., 13:24   #100
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
U Australiji ne možeš dobiti mirovinu ako imaš dovoljno sredstava za život,jer su sve državne institucije međusobno povezane i prati se put novca,ne možeš si kupiti novi auto ako ne dokažeš porijeklo imovine...ako nemaš dovoljno sredstava za život,država ti daje 800$ socijalne pomoći...

Cijena kg jagoda na njihovom OPG-u košta 8$,dok u trgovačkom lancu je 15$...zašto je to kod nas obrnuto,meni osobno nikad neće biti jasno...
U vrijeme Domovinskog rata izbjegle su neke bake iz Like mojim znancima u Australiju. Ovdje nisu imale nikakva sredstva za život osim novčanu pomoć familije iz bijelog svijeta. Dolaskom u Australiju odma su dobile po godinama života, jer je to kod njih zagarantirano svakome i tko je radio i tko ne 600 AUD. Eto da je svijet veliki vidimo po tim financijskim pokazateljima. Kod nas nema taj novac penzioner komunizma za 40 godina radnog staža.

Glede jagoda! Pa to je bar jasno da svako formira cijenu na temelju svojih troškova i rada. Ako ova vlast malima ne omogućava da uzgoj jagoda u startu košta kao i velikoga onda taj mali mora nekako zaradit da sve namiri. Pa ona vjerska i dalje traje da vrag sere na veliki kup tako da u startu nemaju ista ulaganja u obradu i sjeme... i još k tome ne dobiva poticaje za zapošljavanje ili 10-godišnje povlastice. A na kraju mnogi nemaju ni sigurno tržište - što veliki ima. Lužan i Horvati su bila mjesta iz okolice Zagreba, malih proizvođača jagoda - 80% ih je nestalo!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:39.