Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2008., 18:56   #61
KAZNENI ZAKON
Podaci iz kaznene evidencije
Članak 86.
(1) Podaci iz kaznene evidencije mogu se dati samo sudovima i državnim odvjetništvima kad se radi o kaznenom postupku protiv osobe za koju se traže podaci ili kad je u tijeku postupak za njezino pomilovanje.
(2) Podaci iz kaznene evidencije mogu se iznimno dati državnim tijelima na njihov obrazloženi zahtjev kad se radi o povjeravanju određenih poslova i zadataka u državnoj službi osobi za koju se traže ti podaci.
(3) Kaznenom evidencijom mogu se u okviru svoje zakonske ovlasti koristiti i tijela unutarnjih poslova radi otkrivanja počinitelja kaznenog djela. Navedeni podaci smatraju se profesionalnom tajnom.
(4) Nitko nema pravo zahtijevati od građana da podnesu dokaze o svojoj osuđivanosti ili neosuđivanosti.
(5) Građanin ima pravo tražiti podatke iz kaznene evidencije za sebe samo ako dokaže da su mu ti podaci potrebni radi ostvarivanja prava u stranoj državi
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 15:52   #62
Dakle da ponovima, svaki građanin svoju nekažnjavanost dokazuje pisanom izjavom kako nije kažnjavan po tom i tom .... u kojoj svoj potpis ovjerava kod javnog bilježnika. Niti jedna institucija u ovoj državi ne može tražiti i zahtijevati potvrdu općinskog suda kao dokaz o nekažnjavanosti, (ili ne daj bože od policije), ali nažalost u tim institucijam rade ljudi koji ne poznaju zakone ove zemlje. Dakle to vrijedi i za sve postupke javne nabave i za razne firme koje to traže pri zapošljavanju novih radnika. Znači uzmete si prazan papir i napišete rečenicu dvije, odete ovjeriti potpis kod bilježnice i that is all folks.
Dakle, ramscrek, u pravu si totalitarno, ha.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2008., 19:11   #63
Quote:
fooreest kaže: Pogledaj post
Dakle, ramscrek, u pravu si totalitarno, ha.
Nije bitno jesam li ja u pravu. Pitanje je, je li zakon u pravu. Ili oni koji ga slijede/ne slijede.
Otvori si stranicu "Kazneni zakon", pogledaj članak 86 i uvjeri se sam. Piše jasno.
Ja sam samo kopirala i prenijela.
ramscrek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 00:06   #64
Ne razumijem o čemu blebećeš, pa jasno sam rekao da sve to stoji i uputio sam ljude što da rade, a zadnja rečenica nije bila nikakva provokacija, ak si bez duha tvoj problem.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2008., 15:26   #65
Gledam ja danas upitnik HOK-a za upis u redove odvjetničkih vježbenika

14. Da li je kazneno osuđivan bez obzira na rehabilitaciju:________________________

otkuda njima pravo to pitat
__________________
Mogu ja otvorit um pa da lex obuhvati i KD, al uz malu ali znacajnu pomoc halucinogenih gljiva™ by Ro
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 16:12   #66
Quote:
Morski. kaže: Pogledaj post
Gledam ja danas upitnik HOK-a za upis u redove odvjetničkih vježbenika

14. Da li je kazneno osuđivan bez obzira na rehabilitaciju:________________________

otkuda njima pravo to pitat
Smiju pitati i tražiti, ali se moraju zadovoljiti tvojom izjavom da nisi, ali ne smiju tražiti potvrde općinskog suda.
Zakon o javnoj nabavi nekažnjavanost stavlja u jedan od 3 glavna uvjeta u ponudbenoj dokumentaciji.

Budući se radi o odvjetnicima možda je to jedan od tips and tricks zahtjeva, ha, šala mala.
fooreest is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 23:33   #67
Quote:
fooreest kaže: Pogledaj post
Dakle da ponovima, svaki građanin svoju nekažnjavanost dokazuje pisanom izjavom kako nije kažnjavan po tom i tom .... u kojoj svoj potpis ovjerava kod javnog bilježnika.

Netočno

Dakle potvrdu o nekažnjavanju fizička osoba vadi u nadležnom Općinskom sudu prema mjestu prebivališta. Radi se o potvrdi za koju kupiš unificirani obrazac u knjižari-papirnici, odeš u Op. sud i podneseš zahtjev. Ako imaš sreće, djelatnik će fax-om ili telefonom provjeriti na Županisjkom sudu dali se vodi postupak i izdati ti uvjerenje o nekažnjavanju isti dan. Obično ti kažu dođi za 7 dana dok izvršimo provjere kroz upisnike.
To je jedino uvjerenje koje se od fizičkih osoba može tražiti, a odnosi se na činjenicu dali se vodi kakav postupak (trenutno) i sve to mora biti utemeljeno na zakonu.

Izvod iz kaznene evidencije koju vodi Ministarstvo pravosuđa (vodi se centralo za cijelu RH), je nešto drugo. To je evidencija presuda koje su postale pravomočne. Izvod iz te evidencije nitko ne može tražiti od građana da priloži kao dokaz. Takav zahtjev je protupravan.
Podatke iz te evidencije traže pravne osobe službenim putem, bez znanja i ikakvih plaćanja osobe za koju traže provjeru. Naravno svoj zahtjev za činjenice iz K.E. moraju obrazložiti pozivom na utemeljenost traženja s uporištem u konkretnom zakonu. (Ne daje se lisici da ti čuva kokoši. Sve je striktno opisano u zakonima)
Iz kaznene evidencije građani imaju pravo dobiti podake za ostvarivanje prava u inozemstvu. Shodno rehabilitaciji, u potvrdi će biti navedene činjenice iz kaznene evidencije.
I najvažnije, potvrda se izdaje osobno i nitko ju drugi ne može preuzeti.
(Razlog izdavanja potvrde osobno leži u čuvanju digniteta osobe. Zamislite suprug diže potvrdu za svoju suprugu (s kojom ima sretan brak, djecu i dr.) i prilikom preuzimanja iste pročita da je njegova bolja polovica osuđivana, a on to nije znao jer mu ona to nikada nije rekla. Netko će reći "E pa što", ali ako je on taj koji podigne potvrdu, a djelo zbog kojeg je osuđena je prostitucija, odnosno ako ona podigne potvrdu i u njoj pročita da je on osuđivan zbog ubojstva, nasilja i sl., onda rijetko tko kaže "E pa što".
Malo sam razvezao, ali se nadam da sam pomogao razumijevanju materije.
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2008., 23:42   #68
Quote:
Damanalovca kaže: Pogledaj post
Dakle potvrdu o nekažnjavanju fizička osoba vadi u nadležnom Općinskom sudu prema mjestu prebivališta. Radi se o potvrdi za koju kupiš unificirani obrazac u knjižari-papirnici, odeš u Op. sud i podneseš zahtjev. Ako imaš sreće, djelatnik će fax-om ili telefonom provjeriti na Županisjkom sudu dali se vodi postupak i izdati ti uvjerenje o nekažnjavanju isti dan. Obično ti kažu dođi za 7 dana dok izvršimo provjere kroz upisnike.
Da, ali to nije potvrda o nekažnjavanju (makar je svi tako zovu), već potvrda da protiv osobe nije pokrenut kazneni postupak ili stupila na snagu nepravomoćna presuda... Ukoliko je osoba osuđena - ta potvrda je prazna.

I to što je masu njih traži je iznimno glupo, jer u biti ne služi ničemu.

Ovo što fooreest piše je tako - kod postupka javne nabave, kako izvod iz kaznene evidencije ne možeš priložiti, daješ izjavu da nisi kažnjavan(a) za djela gospodarskog kriminala i slična. Napišeš izjavu, ovjeriš i to je to. Nitko u biti ne provjerava...

Malo liči na onaj vic kada je Mujo išao zarađivat kao kockar na Mississippiju, pa ga pitali kako ide:

- Prvo mi je išlo loše, a onda sam vidio da tamo igraju na poštenje... E, kad me karta krenula...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2008., 01:35   #69
@ Vojky&fooreest
mislite na ovo
Zakon o javnoj nabavi
Dokaz o nekažnjavanju

Članak 50.

(1) Javni naručitelj obvezan je od gospodarskog subjekta zahtijevati dokaz da gospodarskom subjektu ili osobi ovlaštenoj za zastupanje gospodarskog subjekta nije izrečena pravomoćna osuđujuća presuda za kaznena djela zbog sudjelovanja u zločinačkoj organizaciji, korupciji, prijevari i pranju novca, odnosno odgovarajuća kaznena djela prema propisima zemlje sjedišta gospodarskog subjekta sukladno posebnim propisima zemlje sjedišta gospodarskog subjekta.
(2) Javni naručitelj može od gospodarskog subjekta kao dokaz da gospodarski subjekt ili osoba ovlaštena za zastupanje gospodarskog subjekta nije pravomoćno kažnjena za profesionalni propust ili da nije učinio profesionalni propust, te zahtijevati dokaze sukladno posebnim propisima zemlje sjedišta gospodarskog subjekta.
(3) Dokaz o nekažnjavanju ne smije biti stariji od 30 dana do dana slanja objave.

Kada sam pronašao nisam mogao vjerovati.
Svaka časta Vojky na vicu. Poredba ne može biti bolja
Taj gore članak je u koliziji. Javni naručitelj te podatke treba tražiti po sl. dužnosti i sve bi bilo O.K.
Ovaj gore članak kao da su pisale osobe koje sudjeluju u zločinačkoj organizaciji, korupciji, prijevari i pranju novca, ...
Kad bolje razmislim, nije ni čudo što se takav članak našao u ovom Zakonu. Zato je pojedince krenulo.
Damanalovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 17:15   #70
Pozdrav!

Jedan poznanik ce doc sutra a živi u Bosni i treba mu za ženu potvrda o nekažnjavanju za rad u stranoj državi.
Pa da ne lutam snjim po gradu jer znate mora li ići tamo na križanje Selske i Ilice ili u Zagrebčanku ili na neko treće mjesto.
Hvala
Adrianm is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 18:55   #71
Ako je dotična osoba Hrvat, onda na križanje Selske i Ilice. Besplatno. To je to.
decec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 23:11   #72
Quote:
Damanalovca kaže: Pogledaj post
Kada sam pronašao nisam mogao vjerovati.
Svaka časta Vojky na vicu. Poredba ne može biti bolja
Taj gore članak je u koliziji. Javni naručitelj te podatke treba tražiti po sl. dužnosti i sve bi bilo O.K.
Ne bi išlo. Izvod iz kaznene evidencije se može dobiti samo za strogo predviđene slučajeve i to od strane državnih tijela. To nikako ni u kom slučaju ne treba liberalizirati. Ako je bilo ograničeno u jednoj Jugi, onda tim prije treba biti ograničeno danas. Osim toga, ako uzmemo da su KZ i ZKP "iznad" običnih zakona kao organski zakoni (teza o kojoj bi s inače mogao napisati dobar rad), onda nema ni kolizije.

Zakon o javnoj nabavi je jednostavno prepisao direktive, koje su u tom obliku jednostavno neprimjenjive.

Usput, moja greška - u vicu umjesto "na poštenje" treba stajati "na povjerenje".
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2008., 08:46   #73
Quote:
decec kaže: Pogledaj post
Ako je dotična osoba Hrvat, onda na križanje Selske i Ilice. Besplatno. To je to.

Hvala na odgovoru
Adrianm is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 15:54   #74
Ja sam imao prometnu prije 10-ak godina u kojoj je nastradao moj prijatelj .Dobio sam 2 godine uvjetne kazne.Sada ce mi najvjerojatnije trebati potvrda o nekažnjavanju jer bi trebao ici raditi u Italiju.Dali cu ja uopce moci dobiti tu potvrdu s obzirom na okolnosti???Ako ne -ajme majko!!!Sve pada u vodu!
arogosic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2008., 12:04   #75
Question pitanjce

[QUOTE=tifani-zg;15802885]za fizičke osobe: na općinskom kaznenom sudu - križanje selske i ilice u Zagrebu.

za pravne osobe (firme) se vadi potvrda o nekažnjavanju na Trgovačkom sudu-Palmotićeva ulica.

pozdrav, znaš li možda radno vrijeme općinskog kazenenog suda, jer studiram (zasada ilegalno dok ne riješim vizu) u mariboru , pa da znam na koji vlak da idem? molim te javi mi do utorka...puno hvala!

p.s. znaš li možda i o hzzo-u, tj. za potvrdu o zdravstvenom osiguranju?
kiki_pop1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 23:15   #76
[QUOTE=Vojky;16047844]Da, ali to nije potvrda o nekažnjavanju (makar je svi tako zovu), već potvrda da protiv osobe nije pokrenut kazneni postupak ili stupila na snagu nepravomoćna presuda... Ukoliko je osoba osuđena - ta potvrda je prazna.





Prije nekoliko dana sam dobio tu potvrdu,i ovo je točno to što sam napisao u zahtjevu,i dobio je potvrđeno. Potvrda o nekažnjavanju ne postoji!
__________________
Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.

Zadnje uređivanje znatizeljni22 : 25.11.2008. at 23:32.
znatizeljni22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 20:31   #77
Hm, mislim da je ovo pravi podforum za pozaliti se na apsurdnost birokracije.

Dakle, "potvrda o nekazanjavanju". Koja uopce nije to nego je samo povrda da se ne vodi postupak i da nema prvostupanjske presude.

Komad papira koji je savrseno beskoristan jer ne govori nista bitno.

Ali najzabavnija stvar je kad MUP zatrazi da im to doneses. MUP koji ti ionako mora napraviti kompletnu sigurnosnu provjeru u sklopu koje ce naravno dobiti tvoj ispis iz kaznene evidencije (cist ko snijeg BTW ).

Tipicni slucaj u kojem desna ruka ne zna sto joj radi lijeva, a glava ne zna da ruke uopce ista rade.

Birokracija.
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 00:05   #78
Quote:
Djete Kreten kaže: Pogledaj post
Kada direktor firme koja sudjeluje na natječaju za neki posao prilaže potrebnu dokumentaciju navodno mora priložiti i "Potvrdu o nekažnjavanju".

Pitanje: Gdje se ta potvrda podiže, košta li štogod, koliko se čeka?
Potvrdu podignes odnosno preuzmes u PP naselja u kojem ti je boraviste
__________________
Cro Mafia
Pinki_Rowdy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 16:00   #79
Čitajući ovaj topic, moram priznat da sam se zbunio!
Trebat će mi potvrda o nekažnjavanju, prije godinu dana sam bio na sudu, sud me osudio i kaznio... sa 700kn kazne!
Naime skrivio sam prometnu nezgodu...
Što će pisat u potvrdi o nekažnjavanju, tj. da li je uopće mogu dobiti s obzirom da sam bio kažnjen, pa makar i samo novčano???

Pitam zato jer sam vidio neke napise na ovom topicu da osuđivani ljudi mogu dobit tu potvrdu...
getriba_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 22:32   #80
Quote:
getriba_ kaže: Pogledaj post
Čitajući ovaj topic, moram priznat da sam se zbunio!
Trebat će mi potvrda o nekažnjavanju, prije godinu dana sam bio na sudu, sud me osudio i kaznio... sa 700kn kazne!
Naime skrivio sam prometnu nezgodu...
Što će pisat u potvrdi o nekažnjavanju, tj. da li je uopće mogu dobiti s obzirom da sam bio kažnjen, pa makar i samo novčano???

Pitam zato jer sam vidio neke napise na ovom topicu da osuđivani ljudi mogu dobit tu potvrdu...
U tom slucaju neces dobiti potvrdu o nekaznjavanju vec potvrdu da nemas tezih kaznenih djela
__________________
Cro Mafia
Pinki_Rowdy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:23.