Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2008., 12:23   #21
Methinks se pod normalno javlja u Shakespearovim djelima.
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:01   #22
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Pa u SADu (a i u dijelovima UK) se vec koristi to, ti Tarzan ja Jane:

1) Me thinks umjesto I think
Quote:
colbert kaže: Pogledaj post
Methinks se pod normalno javlja u Shakespearovim djelima.
Riječ je o arhaizmu; neispravno je samo napisati ga odvojeno.
Quote:
2) (Me) loves it umjesto I love it
S ovim se još nisam susreo, ali ne djeluje toliko nevjerojatno.
Quote:
4) I wish I was umjesto I wish I were
Subjunktiv u engleskom polako nestaje, osim u visokom stilu.
Quote:
3) Me neither umjesto Neither do I
5) Better than me umjesto Better than I
6) It's me umjesto It is I
8) Jane and me went shopping umjesto Jane and I went shopping
Ove zavrzlame oko padeža u zamjenicama traju od Shakespeareovih vremena. Barem.
Stvar je u tome što su razlike između padeža subjekta i objekta (nominativa i akuzativa) u svim drugim oblicima nestale, pa se i zamjenice počinju miješati.
Quote:
7) Who did you see? umjesto Whom did you see?
Kao i gore, problem nestanka padeža. U slučaju američkog engleskog, prvi je oblik sasvim prihvatljiv, osim u najvišem stilu. Britanci se nešto bolje drže, ali i kod njih to polako nestaje.

Osim toga, u modernoj je sintaksi engleskog jezika sasvim prihvatljivo staviti prijedlog na kraj rečenice: umjesto With whom did you go? sasvim je normalno reći Who did you go with?
Quote:
Samo neke od stvari koje su ceste u razgovornom engleskom, ali nisu dio norme, pa dobijes ocjenu manje u US ako ih upotrijebis u zadacnici (essay-u)
na satu engleskog...Vecina Amerikanaca nema pojma kad upotrijebiti I a kada me.
Koliko znam, u SAD-u se ne forsaju sve navedene stavke… barem ne konzistentno. Dosta, naime, ovisi i o nastavniku, tj. koliki je purist (da ne velim: latinist).
Quote:
To malo zvuci neobrazovano, kao kad mnogi Hrvati na pitanje: Znas? odgovore sa Cega? umjesto sa Sto?
Znas cega nema smisla, bas kao ni Jane and me went shopping...
Primijeti, inače, da se ništa od ovoga ne kosi s onime što sam rekao: da se u njihovom školstvu gramatika prilično zanemaruje.
S druge strane, u potpunosti si skrenula raspravu s glagolskih vremena, o kojima je bila riječ; izvorni govornici otprilike jednako često griješe u upotrebi Present Perfecta naspram Simple Pasta koliko i mi griješimo u upotrebi perfekta naspram prezenta. Svaki stranac, s druge strane, dosta griješi u takvim stvarima, posebno govornici slavenskih jezika.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 15:16   #23
Present Perfect ionako pomalo iscezava iz americkog engleskog, dajem mu maximalno 100 godina upotrebe. I just said it.
Sto se tice LOVES IT, popularizirala ga je Paris Hilton, iako ta upotreba vec postoji desetljecima.

Maui? Loves it!

---
PS
Ne mislim da slavenski govornici toliko grijese u vremenima, veci su problemi neupotreba clana (tamo gdje bi trebao biti) i obrnuto.

Zadnje uređivanje MOLOKAI : 11.10.2008. at 15:23.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 17:41   #24
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
Present Perfect ionako pomalo iscezava iz americkog engleskog, dajem mu maximalno 100 godina upotrebe. I just said it.
Sorry, ali kad daješ ovakva predviđanja, moram te pitati za kvalifikacije.
Quote:
Sto se tice LOVES IT, popularizirala ga je Paris Hilton, iako ta upotreba vec postoji desetljecima.

Maui? Loves it!
S druge strane, određeni britanski umovi smatraju da će u skorije vrijeme iščeznuti upravo morfem za 3. l. sg.
Quote:
Ne mislim da slavenski govornici toliko grijese u vremenima, veci su problemi neupotreba clana (tamo gdje bi trebao biti) i obrnuto.
Opet, s kojim argumentima to tvrdiš? Moji bi se lektori, recimo, teško složili; naispravljali su se ljudi ispita i jako dobro poznaju tipične pogreške. Jasno, članovi nisu ništa manji problem, ali to je već druga priča.
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 19:14   #25
a da otvorite novu temu. ne zanima me to sada. Odgovorili ste mi i hvala
Dario-d is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:17.