Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2008., 02:41   #1
kineski japanski i korejski jezik

dali se kinezi japanci i korejci međusobno mogu nešto razumjeti kao mi i slovenci česi i slovaci???
mrgixyz** is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 12:19   #2
Quote:
mrgixyz** kaže: Pogledaj post
dali se kinezi japanci i korejci međusobno mogu nešto razumjeti kao mi i slovenci česi i slovaci???
Ta tri ejzika uopste ne pripadaju istim jezickim porodicama. Kineski je sino-tibetanski jezik, korejski je izoliran jezik, nije sigurno da li pripada ijednoj poznatoj skupini, iako mnogi smatraju da pripada altajskoj grupi. Japanski je japonski jezik, ali i za njega neki smatraju da pripada altajskim korijenima, iako je to malo vjerovatno. S obzirom na ove cinjenice, govornici ova tri jezika se nikako ne mogu razumjeti.
jasminizam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 12:36   #3
Kao što je rečeno, ne mogu se razumjeti.
Japanci i koreanci su u povijesti preuzeli mnogo kineskih znakova (samo što ih koreanci više ne koriste, afaik), tako da bi japanac npr. otprilike mogao shvatiti značenje par kineskih Hanzi znakova koje mu pokažeš, no izgovor će biti posve drugačiji. Imaju i drugačija pisma, koreanci imaju Hangeul, japanci Katakanu, Hiraganu, Kanji (Hanzi znakovi preuzeti od kineza), Romaji (latinska abeceda koja odgovara zvukovima katakane/hiragane — njom se koriste npr. kada unose znakove putem tipkovnice na računalu), itd. itd...
itreius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 17:17   #4
Japanci i Kinezi su na različite načine pojednostavili tradicionalno kinesko pismo, ali se još uvijek mogu prilično dobro razumjeti korištenjem tradicionalnog kineskog pisma. Vidio sam dvoje Japanaca i Kineskinju u zagrebačkom tramvaju kako si uz razgovor na engleskom uredno po dlanovima crtaju Hanzi/Kanji.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 17:34   #5
Vjerojatno nisi vidio Japance sa Kinezima, jer oni ni ne komuniciraju puno zbog ratnih događaja. Pretpostavljam da si vidio Kineze koji govore drugačijim "dijalektima", koji bi se točnije mogli nazvati jezicima, jer je razlika ogromna.
Vjerojatno su njih dvojica govornici kantonskog, a ona mandarinskog ili min nan, ili možda neka druga kombinacija kao wu/gan, mandarinski/xiang....

Jedina sličnost između ova tri naroda je kultura koju su Korejci i Japanci preuzeli od Kineza. Međutim, Japanci su sačuvali dosta svojih vlastitih predkineskih običaja i njihova današnja kultura je mješavina starojapanske i kineske kulture za razliku od Korejaca čija je kultura obična kopija kineske kulture.

Japanski jezik je genetski izoliran, korejski isto tako, baš kao i baskijski u Europi ili ketski u Sibiru. Međutim, spona koja povezuje korejski i japanski jezik su posuđenice iz kineskog jezika.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2008., 22:51   #6
svi ti jezici su uzasni za uciti


mandarinski: tezak leksik i pismo, tako tako za izgovaranje, lagana gramatika
japanski: tako tako leksik, tesko pismo, lagan za izgovaranje, tako tako gramatika
korejski: tako tako leksik, lako pismo, tezak za izgovaranje, teska gramatika
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 14:14   #7
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Vjerojatno nisi vidio Japance sa Kinezima, jer oni ni ne komuniciraju puno zbog ratnih događaja. Pretpostavljam da si vidio Kineze koji govore drugačijim "dijalektima", koji bi se točnije mogli nazvati jezicima, jer je razlika ogromna.
Vjerojatno su njih dvojica govornici kantonskog, a ona mandarinskog ili min nan, ili možda neka druga kombinacija kao wu/gan, mandarinski/xiang....
Ajd mi ti reci koga sam vidio. Genije.

Em ih nije teško razlikovati na pogled, em su rekli odakle su.

Kao što kaže jedina mudra izreka iz filmova Stevena Seagala, pretpostavka je majka svih zajeba.

Quote:
Japanski jezik je genetski izoliran, korejski isto tako, baš kao i baskijski u Europi ili ketski u Sibiru. Međutim, spona koja povezuje korejski i japanski jezik su posuđenice iz kineskog jezika.
Genetska izoliranost jezika nije toliko trivijalna koliko je predstavljaš. Zapravo se jedino za ainu ne zna koji bi mu bio neki bliži srodnik; za ostale se ipak povlače makar altajske veze.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 14:17   #8
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
svi ti jezici su uzasni za uciti


mandarinski: tezak leksik i pismo, tako tako za izgovaranje, lagana gramatika
japanski: tako tako leksik, tesko pismo, lagan za izgovaranje, tako tako gramatika
korejski: tako tako leksik, lako pismo, tezak za izgovaranje, teska gramatika
Ne znam za korejski (osim da ima vrlo zajeban sustav honorifika), ali japanski i kineski nisu toliko teški. Kineski je malo zajebano izgovarati dok se ne naučiš na tonove, a pismo treba vježbati, ali sve u svemu nije ništa teži od bilo kojeg drugog jezika koji sam učio.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 17:43   #9
Korejski i japanski imaju vrlo sličnu gramatiku, ali ih različit leksik čini nesrodnima. Ovdje se nikako ne smiju računati kineske posuđenice koje korejski i japanski dijele u preko 50% vokabulara, već samo nativne japanske i korejske riječi.
Gramatika ainu jezika je isto slična gramatikama ova dva jezika, ali ima i svojih posebnih osobina.
Uostalom, ne samo za ova dva, već i za ainu se ponekad pretpostavlja da je udaljeni član altajske porodice jezika. A altajska jezička porodica je još uvijek hipotetska porodica jezika, jer nije još uvijek do kraja dokazano da su mongolska, turska i mandžurska grupa jezika toliko srodne da bi se mogle strpati u istu porodicu.

Svi jezici ovog svijeta su povezani, a to što se za neki jezik tvrdi da je genetski izoliran, to je samo zato što su svi njegovi srodnici izumrli. Uostalom, da ne postoje slavenski, baltički, romanski, keltski i iranski jezici, mislim da nikom ne bi na pamet palo da engleski jezik stavi u istu porodicu sa indoarijskim jezicima, jer sumnjam da bi se mogla dokazati srodnost bez posredstva ostalih indoeuropskih grupa jezika.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 17:46   #10
Quote:
MOLOKAI kaže: Pogledaj post
svi ti jezici su uzasni za uciti


mandarinski: tezak leksik i pismo, tako tako za izgovaranje, lagana gramatika
japanski: tako tako leksik, tesko pismo, lagan za izgovaranje, tako tako gramatika
korejski: tako tako leksik, lako pismo, tezak za izgovaranje, teska gramatika
Koliko sam uspio jučer saznati preko jedne male google knjige iz korejskog, korejski glagoli se uopće ne mijenjaju po vremenu, načinu, licu, broju i rodu, ali zato imaju 6 oblika učtivosti. E sad, nisam baš siguran jer sam još početnik, pa nisam siguran koliko je to točno.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 17:56   #11
jel postoji mogućnost da sva 3 jezika u budućnosti počnu pisati na latinici
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 18:02   #12
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Svi jezici ovog svijeta su povezani
Pretjerano je ovakvo nešto reći ako se ni nostracizam ne može dokazati.

Treba paziti što se izriče jer iz lingvistike prelazimo na neki način u religijske dogme.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 19:05   #13
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
jel postoji mogućnost da sva 3 jezika u budućnosti počnu pisati na latinici
Kineski nikako, a ova dva bi svakako trebala uvesti latinično pismo, pogotovo japanski. Takva ekonomska sila kao što je Japan bi svakako trebala voditi računa da olakša učenje svog jezika kako izvornim govornicima, tako i strancima koji ga uče. Mnogi se dopuštaju zaplašiti lažnim izjavama kako je japanski jezik ekstra težak, što je pretjerano. Ali ono što o njemu stvara takvo mišljenje je upravo pismo. Japanska gramatika je lakša od indeuropskih gramatika, samo što je drugačija pa djeluje teža. Glagoli i pridjevi su jedine promjenjive riječi, a ta promjena je vrlo laka za učenje.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2008., 21:17   #14
Japanci slabo govore engleski iako ga uce u skoli jer oni uopce ne rade konverzaciju, oni uce engleski kao sto smo mi ucili latinski.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 15:18   #15
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
jel postoji mogućnost da sva 3 jezika u budućnosti počnu pisati na latinici
Riječju, ne.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.