Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2014., 16:19   #1
CT - Catalunya - Katalonija ... zbirno

Quote:
Predsjednik Katalonskog generaliteta Arturo Mas je u 20. prosinca 2013. godine službeno izvijestio 45 država o namjeri da se u Kataloniji 9. studenog 2014. godine održi referendum o neovisnosti. Referendumska pitanja bi trebala biti "Hoćete li da Katalonija postane država", te, ukoliko se glasač odluči tako glasovati "Hoćete li da Država bude neovisna". Katalonsko vodstvo se poziva na činjenicu da su na regionalnim izborima održanima u Kataloniji 25. studenog 2012. godine stranke sa otvoreno separatističkim programima osvojile 79% mjesta u regionalnom parlamentu (107 od ukupno 135 poslanika), te na istraživanja katalonske javnosti prema kojima neovisnost od Španjolske želi 82% građana.

Predsjednik Vlade Španjolske Mariano Rajoy je već i prije nego se Arturo Mas obratio međunarodnoj zajednici sa najavom referenduma o neovisnosti Katalonije najavio da Španjolska neće dopustiti održavanje referenduma. Vlada Španjolske koristi svoj utjecaj u Europskoj uniji da uvjerljivo prijeti kako bi Katalonija - ili bilo koja druga zemlja koja bi se odcijepile od neke zemlje-članice EU - bila u slučaju secesije isključena iz EU.
Wikipedia
Kako je Španjolski premijer bezobrazno prijetio Škotima izbacivanjem iz EU ako se odvoje, kako madridski mediji prate sve ovo, ima li zbilja toliko nervoze?

A zna li itko kako je u Kataloniji ovih dana?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 18.09.2014., 21:47   #2
pretpostavljam da katalonski nacionalisti navijaju za pobjedu YES opcije
__________________

Heroji ne trebaju nam ni puške ni pištolji
Samo čisto srce i ničeg se ne boj
Zookey is offline  
Old 19.09.2014., 09:03   #3
Sada su sigurno razočarani ali će ipak 9. studenoga organizirati referendum.
Laison is offline  
Old 19.09.2014., 09:48   #4
Quote:
Laison kaže: Pogledaj post
Sada su sigurno razočarani ali će ipak 9. studenoga organizirati referendum.
U Baskiji i Kataloniji su mnogo glasniji za neovisnost, ekonomska kriza je lošija a imaju manje ovlasti
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 21.09.2014., 20:01   #5
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
katalonski parlament dopustio referendum
Ne vrijedi im mnogo jer ce Madrid pokusati sprjeciti ili ga nece priznati kao valjanim.

Zanimljivo u Valenciji se prica katalonskim no ljudi su tamo unionisti i ne zele se ujediniti s Katalonijom.
master_mind_ is offline  
Old 21.09.2014., 20:41   #6
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Ne vrijedi im mnogo jer ce Madrid pokusati sprjeciti ili ga nece priznati kao valjanim.

Zanimljivo u Valenciji se prica katalonskim no ljudi su tamo unionisti i ne zele se ujediniti s Katalonijom.
katalonski i valencijanski su kao srpski i hrvatski,
u Valenciji ne nazivaju svoj jezik katalonskim (kao sto mi ne nazivamo nasu stokavicu srpskom), ne smatraju se Kataloncima i zele da ih ovi puste na miru.

Slicno i na balearskim otocima.
Vigo is offline  
Old 21.09.2014., 20:42   #7
Quote:
Vigo kaže: Pogledaj post
katalonski i valencijanski su kao srpski i hrvatski,
u Valenciji ne nazivaju svoj jezik katalonskim (kao sto mi ne nazivamo nasu stokavicu srpskom), ne smatraju se Kataloncima i zele da ih ovi puste na miru.

Slicno i na balearskim otocima.
Znam.
master_mind_ is offline  
Old 21.09.2014., 20:49   #8
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Ne vrijedi im mnogo jer ce Madrid pokusati sprjeciti ili ga nece priznati kao valjanim.

Zanimljivo u Valenciji se prica katalonskim no ljudi su tamo unionisti i ne zele se ujediniti s Katalonijom.
To je više pravilo nego zanimljivost. I na Balearima se priča katalonski, a ne izjašnjavaju se Kataloncima u narodnosnom smislu. Slično je i u npr. Algheru na Sardiniji gdje se također priča katalonski, a stanovnici nisu Katalonci. Katalonija je jednostavno regija i jezik koji je dobio ime po regiji, a neki su onda krenuli u etnogenezu.

Podržavam španjolsku vladu u stavu da je referendum u Kataloniji protuustavan, no svakako ne podržavam sprječavanje provedbe takvog referenduma silom. Nitko nikoga ne smije silom zadržavati nigdje!

Uostalom, vidjeli smo tragične posljedice takvih siledžijskih stavova u SAD-u, pokojnoj Jugovini, sada u Ukrajini i slično tome... Pravo je jedno, a pravo na život je iznad svih drugih prava!

@ Isprika, tek sada vidim da je forumaš Vigo nešto ranije iznio ovo što sam ja ovdje naveo.

Zadnje uređivanje flumen-day : 21.09.2014. at 20:59.
flumen-day is offline  
Old 21.09.2014., 20:52   #9
Quote:
Vigo kaže: Pogledaj post
katalonski i valencijanski su kao srpski i hrvatski,
u Valenciji ne nazivaju svoj jezik katalonskim (kao sto mi ne nazivamo nasu stokavicu srpskom), ne smatraju se Kataloncima i zele da ih ovi puste na miru.

Slicno i na balearskim otocima.
Ovaj ih još uspoređuje s tim jezicima
A riječ je o istom.
Imran is offline  
Old 21.09.2014., 20:53   #10
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
To je više pravilo nego zanimljivost. I na Balearima se priča katalonski, a ne izjašnjavaju se Kataloncima u narodnosnom smislu. Slično je i u npr. Algheru na Sardiniji gdje se također priča katalonski, a stanovnici Katalonci. Katalonija je jednostavno regija i jezik koji je dobio ime po regiji, a neki su onda krenuli u etnogenezu.

Podržavam španjolsku vladu u stavu da je referendum u Kataloniji protuustavan, no svakako ne podržavam sprječavanje provedbe takvog referenduma silom. Nitko nikoga ne smije silom zadržavati nigdje!

Uostalom, vidjeli smo tragične posljedice takvih siledžijskih stavova u SAD-u, pokojnoj Jugovini, sada u Ukrajini i slično tome... Pravo je jedno, a pravo na život je iznad svih drugih prava!

@ Isprika, tek sada vidim da je forumaš Vigo nešto ranije iznio ovo što sam ja ovdje naveo.
ne znam, i ja sam isto za samoodređenje, no baš svakoga svugdje...treba postavit jasnije principe.

svaki narod ima pravo na samoodređenje, ali manjina u drugoj državi- ne bih rekao.
divizija is offline  
Old 21.09.2014., 20:54   #11
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Ne vrijedi im mnogo jer ce Madrid pokusati sprjeciti ili ga nece priznati kao valjanim.

Zanimljivo u Valenciji se prica katalonskim no ljudi su tamo unionisti i ne zele se ujediniti s Katalonijom.
biti će zanimljivo vidjeti hoće li katalonski parlament imati muda proglasiti neovisnost.
divizija is offline  
Old 21.09.2014., 21:11   #12
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Ne vrijedi im mnogo jer ce Madrid pokusati sprjeciti ili ga nece priznati kao valjanim.

Zanimljivo u Valenciji se prica katalonskim no ljudi su tamo unionisti i ne zele se ujediniti s Katalonijom.
Pa što, kao da je to u povijesti bilo dovoljno i da se time završava takva priča

Za Valenciju se slažem
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 21.09.2014., 21:30   #13
Quote:
flumen-day kaže: Pogledaj post
To je više pravilo nego zanimljivost. I na Balearima se priča katalonski, a ne izjašnjavaju se Kataloncima u narodnosnom smislu. Slično je i u npr. Algheru na Sardiniji gdje se također priča katalonski, a stanovnici nisu Katalonci. Katalonija je jednostavno regija i jezik koji je dobio ime po regiji, a neki su onda krenuli u etnogenezu.

Podržavam španjolsku vladu u stavu da je referendum u Kataloniji protuustavan, no svakako ne podržavam sprječavanje provedbe takvog referenduma silom. Nitko nikoga ne smije silom zadržavati nigdje!

Uostalom, vidjeli smo tragične posljedice takvih siledžijskih stavova u SAD-u, pokojnoj Jugovini, sada u Ukrajini i slično tome... Pravo je jedno, a pravo na život je iznad svih drugih prava!

@ Isprika, tek sada vidim da je forumaš Vigo nešto ranije iznio ovo što sam ja ovdje naveo.
Za razliku od škotskog referenduma, ovaj katalonski podrzavam. Katalonci su ipak za razliku od Škota bili tlačeni od strane centralne vlasti. Franco je primjerice oštro kažnjavao javno kotištenje katalonskog jezika. Tako da je njihova borba za neovisnost legitimna za razliku od Škotskog koji je više bio neka pomodni event. Osobno smatram da bi taj faktor trebao biti neki princip za jedan narod da se odcijepi.
Drugo Katalonija je najbogatija pokrajina i sustavno je eksploatirana od Madrida.

Iako je katalonski nacionalizam izrazito anti-klerikalan i ljevičarski Hrvati bi ih trebali podrzavati.

Kaj se tice Valencijanskog i Balearskog, vidio sam raspravu gdje jedan Valencijanac prigovara Kataloncu kao da sa zali na imperijalizam Kastilje dok istovremeno njih zele prisvojiti.

Rafael Nadal je sa Baleara a sam je rekao sto misli o katalonskoj.neovisnosti.
master_mind_ is offline  
Old 21.09.2014., 21:37   #14
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Za razliku od škotskog referenduma, ovaj katalonski podrzavam. Katalonci su ipak za razliku od Škota bili tlačeni od strane centralne vlasti. Franco je primjerice oštro kažnjavao javno kotištenje katalonskog jezika. Tako da je njihova borba za neovisnost legitimna za razliku od Škotskog koji je više bio neka pomodni event. Osobno smatram da bi taj faktor trebao biti neki princip za jedan narod da se odcijepi.
Drugo Katalonija je najbogatija pokrajina i sustavno je eksploatirana od Madrida.

Iako je katalonski nacionalizam izrazito anti-klerikalan i ljevičarski Hrvati bi ih trebali podrzavati.

Kaj se tice Valencijanskog i Balearskog, vidio sam raspravu gdje jedan Valencijanac prigovara Kataloncu kao da sa zali na imperijalizam Kastilje dok istovremeno njih zele prisvojiti.

Rafael Nadal je sa Baleara a sam je rekao sto misli o katalonskoj.neovisnosti.
bili su tlačeni i škoti. no sve je to prošlost.
divizija is offline  
Old 21.09.2014., 21:40   #15
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
biti će zanimljivo vidjeti hoće li katalonski parlament imati muda proglasiti neovisnost.
Prije dvije godine je bio incident gdje su neki španjolski generali prijetili kako ta zemlja nije Jugoslavija. Unatoč tome, sumnjam da bi nešto napravili bezobzira što je onaj Rajoy teška seljačina. Kada bi proglasili neovisnost ne bi se ništa spektakularno ogodilo osim sto bi Španjolski ustavni sud poništio odluku a život bi išao dalje.
Katalonski independisti bi samo uzeli taj dogadjaj za buduće generacije da pokažu kako im je Madrid zanijekao pravo na samoodređenje.
master_mind_ is offline  
Old 21.09.2014., 21:43   #16
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
bili su tlačeni i škoti. no sve je to prošlost.
Škoti su bili tlačeni prije 500 i kusur godina. Katalonci su bili tlačeni prije samo 30 godina pa su sječanja još živa.
master_mind_ is offline  
Old 21.09.2014., 21:45   #17
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Prije dvije godine je bio incident gdje su neki španjolski generali prijetili kako ta zemlja nije Jugoslavija. Unatoč tome, sumnjam da bi nešto napravili bezobzira što je onaj Rajoy teška seljačina. Kada bi proglasili neovisnost ne bi se ništa spektakularno ogodilo osim sto bi Španjolski ustavni sud poništio odluku a život bi išao dalje.
Katalonski independisti bi samo uzeli taj dogadjaj za buduće generacije da pokažu kako im je Madrid zanijekao pravo na samoodređenje.
drugim riječima, neće imati muda..tako i ja ocijenjujem.
divizija is offline  
Old 21.09.2014., 21:49   #18
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Škoti su bili tlačeni prije 500 i kusur godina. Katalonci su bili tlačeni prije samo 30 godina pa su sječanja još živa.
prije 40. i nebih rekao da je to nekakav razlog, toga sam se nasluša 91. kad su srbi bili ugroćeni jer ih nova hrvatska "sjeća na NDH".

treba priznati princip samoodređenja naroda pod određenim uvjetima. zamene su najbolji oni definirani u američkoj deklaraciji o neovisnosti:

When in the Course of human events, it becomes necessary for one people to dissolve the political bands which have connected them with another, and to assume among the powers of the earth, the separate and equal station to which the Laws of Nature and of Nature's God entitle them, a decent respect to the opinions of mankind requires that they should declare the causes which impel them to the separation.

We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness - That to secure these rights, Governments are instituted among Men, deriving their just powers from the consent of the governed, That whenever any Form of Government becomes destructive of these ends, it is the Right of the People to alter or to abolish it, and to institute new Government, laying its foundation on such principles and organizing its powers in such form, as to them shall seem most likely to effect their Safety and Happiness.[


dakle, samoodređenje bi imali diskriminirani narodi, ekonomski zapostavljene ili eksploatirane regije, kolonije, žrtve progona i sl.
divizija is offline  
Old 21.09.2014., 21:49   #19
Quote:
master_mind_ kaže: Pogledaj post
Škoti su bili tlačeni prije 500 i kusur godina. Katalonci su bili tlačeni prije samo 30 godina pa su sječanja još živa.
Nije samo to.

Škoti imaju premiejra, vladu i niz elemenata državnosti koje Katalonija ipak nema.

Škotima je dopušten, iako podmuklo od Londona, ali dopušten referendum, Madrid se sili, kao da ništa nije naučio iz povijesti
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 21.09.2014., 22:03   #20
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
dakle, samoodređenje bi imali diskriminirani narodi, ekonomski zapostavljene ili eksploatirane regije, kolonije, žrtve progona i sl.
Pa sada, eksploatirani na ekonomski način jesu. Ako sam dobro shvatio 40% prihoda ide u Madrid dok ostale regije malo pridonose proračunu. Španjolska je ipak na rubu bankrota.
master_mind_ is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:10.