Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Trudnice

Trudnice Za trudnice i sve one koji se tako osjećaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2003., 21:07   #1
Porađanje posteljice

Za one koji su procitali a znam da skoro svi jesu, otvaram topik da sve zene koje su se porodile ili one koji imaju bilo kakve informacije vezane za proces otklanjanja posteljice - placente. Kako ide, sto ocekivati,koliko dugo cekati da izade i sl. u nadi da ce pomoci zenama koje planiraju porodaj kao preventiva tragedije o kojoj smo upravo citali.

Sjecam se kada sam prisustvovala jednom porodu koliko mi je taj "izlazak placente" djelovao bolno i mislila sam se sto vise cekaju zar nije gotovo vec.Sada mi je jasno zasto je trajalo toliko dugo.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 21:21   #2
To je i mene zanimalo ,pa sam postavila pitanje u vezi sa carskim rezom,na koji nacin u tom slucaju posteljica izlazi.Meni je baka rekla da je to kao jos jedan porod,puno laksi ali ipak.
U svakom slucaju,nikad se ponovilo ovo sto se desilo Soraji.Strasno zalosno
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 21:31   #3
Joj,ionako sam bila isprepadana teskim porodom prijateljice,kojoj su zakomplikovali sve sto su mogli i njenim groznim opisom ponasanja sestara i doktora...

Jos trebas biti zahvalan Bogu ako ostanes ziv,nakon boravka u bolnici...

Danas svako moze biti doktor...

Zaboravljaju komade gaze u pacijentu,ne primijete da je ostao komad posteljice...
Pa sta oni misle da je njihov posao uopste?
Da primaju poklone i platu?

Naslusala sam se toliko groznih prica o greskama i omaskama doktora sa ozbiljnim posljedicama da me strah porodjaja...
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 22:09   #4
Dijelim tvoj strah i zabrinutost. Sada sam razgovarala sa prijateljicom koja se porodila prije nekoliko mjeseci,shokirala se kada sam joj ispricala sto se dogodilo sa Sorajom. Rekla je da joj je sada jasno zasto su nakon porodaja ispitivali njenu posteljicu,gledali boju i sl. Ljuta sam na doktore, trebalo bi ga poslati na dozivotnu robiju koji je god toliko neodgovoran bio u Sorajinom i vjerujem mnogim drugim slucajevima.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 22:23   #5
I meni su nakon poroda pomno promatrali posteljicu. I baš su je detaljno pregledavali. Zato mi i je čudno kad kažu da je komad ostao. Valjda sam imala sreću.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 22:46   #6
..ocito je danas sreca kad uopce zivu glavu izvucemo iz nekih posve normalnih situacija...A kad ti doktori kazu - nista ne brinite, to je rutinska stvar , e, tek onda imamo razloga za debelu brigu...
__________________
...and in the end the love you take is equal to the love you make..
ah...
diadora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 22:55   #7
da istina,izgleda da treba biti sretan ako izvuces zivu gavu iz tih "rutinskih" stvari kao sto su porod.Ja sam rodila dvoje djece na carski i da budem iskrena ja nemam pojma sto su oni radili s mojom posteljicom,ali izgleda da sam dobro prosla.Zbilja me rastuzilo sve ovo i danas se cijeli dan vucem po kuci,a da ne pricam da sam svakih pet minuta na forumu i potaknulo me da ozbiljno razmislim da li zbilja zelim jos jedno dijete ili mi je dosta dvoje.Nakon sveg ovog mislim da mi je dosta dvoje.
__________________
Prijateljstvo je naveci dar,bilo bice veliko il' malo
Lumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 23:09   #8
Vi sto ste rodile jeza vas hvata ali zamislite nas koje jos nismo ja ne vjerujem da cu ovo ikada zaboraviti i ako ikada budem u rodilistu reci cu svim prijateljima koji budu prisutni i muzu da posebnu paznju obrate na momenat kada se ceka da izade posteljica ako slucajno ja ne budem pri svjesti.
Zar sretnima da se nazivamo ako prezivimo porod bez da nam zaborave onako usput nesto dolje?!!! Nemam rijeci koliko sam zabrinuta,tuzna i zalosna.........
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 23:31   #9
ja svoju posteljicu uopce nisma "porodila"
nakon poroda kad sam se napinjala da ju izbacim, nist se nije desavalo
babica je uhvatila za pupcanu vrpcu i natezala, cupala, vukla... ali nist, kao zacementirana tamo unutra...
od tog silnog cupanja, PUKNULA JE PUPCANA, TAKO DA JOJ JE KOMAD OSTAO U RUCI

onda su mi hitno dali anesteziju i kiretirali...

yebote zar tako "obicna" stvar moze imat tako strasne posljedice
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 23:43   #10
meni je bilo kao lagani trud i sve dalje ok, osim groznog pregleda da li je posteljica izašla
ali nikad više neću reći da mi je pregled nakon poroda bio užasan, i neću spomenuti nijednoj curi kako me je to boljelo...
sad tek znam koliko je bilo korisno i da se isplati pretrpjeti i jaču bol da se ovako nešto ne dogodi
 
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 23:44   #11
MA daj to ko da je iz horora.Brrrr.
Fakat sad mi sve vise drago da sam tu di jesam i da cu nadam se imat ipak humaniji porod i odnos osoblja prema sebi.Nadam se da ce to sto prije doc i u nase krajeve i da ce zene napokon ic na porod sa osmjehom,a ne strahom.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2003., 23:48   #12
Draga Septy CUPALA kazes?!!! Mamu im pa zar nemaju osjecaj ljudski obicni?!!!

Posmatrala sam taj izlazak posteljice i sada se sjecam kako se prijateljica zlila na bol ali smo je zasmijavali i zezali se dok je babica strpljivo (sada se prisjecam) cekala i gledala kako izlazi. Nakon toga su je stavili u posudu, uzeli uzorak (koji pretpostavljam salju na neku analizu) i ponudili ako majka zeli da je uzme.
LaPerla is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 00:18   #13
Nemojte se cure toliko bojati.
Ja 'rađanje' svojih posteljica nisam niti osjetila. Samo mali lagani trudić i gotovo, ma skoro pa niš.
Vjerujem da se ovakvi slučajevi kao kod Soraje dešavaju vrlo rijetko, ustvari voljela bi vjerovati.
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 00:33   #14
Uzasno sam se bojala posteljice tj. da mi nesto ne ostane... nakon poroda, a kad sam porodila posteljicu panicno sam se uzdignula i gledala doktora i babicu koji su pregledavali posteljicu. Umirila sam se tek kad sam skuzila da su ju detaljno i polako ispregledali i oboje zakljucili da je cijela. Znam da su takvi slucajevi rijetki, ali sta ti to vrijedi u slucaju kad si bas ti taj statisticki slucaj ko npr. Soraya?
 
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 00:43   #15
Jos mi nitko nije odgovorio na pitanje kako posteljica izlazi u slucaju poroda carskim rezom.Da li je ista procedura ili ima razlike?
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 00:59   #16
Posteljica ne izlazi spontano

vec se vadi od strane onoga koji operise !

Quote:
Rita kaže:
Jos mi nitko nije odgovorio na pitanje kako posteljica izlazi u slucaju poroda carskim rezom.Da li je ista procedura ili ima razlike?
Evo jedan interesantan tekst

http://www.womenngo.org.yu/sajt/izda...i/porodjaj.htm
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 01:18   #17
Quote:
LaPerla kaže:
Draga Septy CUPALA kazes?!!! Mamu im pa zar nemaju osjecaj ljudski obicni?!!!
da cupala, natezala,,, kad je rekla vidite ovo i pokazala mi komad od 15-tak centi pupcane vrpce u stisnutoj saci
ma nist to mene nije posebno bolilo jer sam dotad vec bila sva odrvenila od bolova i patnje
ali fazon je sto sam tad iskrvarilaaaaaaaaaa skoro do kraja
tlak 60/50, sekund je falio da se spoji, pa da nema vise ni septy

"Veoma je važno da posteljica bude cela jer se time završava rađanje. Dok se to ne desi, kapilari ostaju otvoreni i žena je tada posebno osetljiva na infekciju i obilno krvavljenje. Kada je cela placenta napolju, krvni sudovi se zatvaraju. Materica se steže i smanjuje. "

svastikuti hvala, izgleda veoma dobar tekst, mada sam samo letimicno preletjela
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 01:47   #18
sogorica (sta mi je vec sestra od muza) mi treba rodit za mjesec dana. ne smijem joj ni spomenut sorajin slucaj(jos sam sva potresena)...recite, ako ste u zg, koje bonice preporucujete. ona ide u petrovu ( a svasta sam o tome cula), moja mama se zaklinje u sv.duh...kakva su vasa iskustva....tako me strah
debelakrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 02:14   #19
Mozda cete odgovor na ovo i tome slicna pitanja pronaci na jednom od ova dva linka:

http://www.roda.hr/forum

ili

http://www.roda.hr

ili na:

SVE O RODILISTIMA
MaMu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2003., 02:16   #20
Quote:
ali fazon je sto sam tad iskrvarilaaaaaaaaaa skoro do kraja
tlak 60/50, sekund je falio da se spoji, pa da nema vise ni septy
moja mati je ovako nesto pricala, kad je sestra rodjena.
a one price: umrla poslije poroda...............eto sad znam kako i zasto?
JaBitTe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:30.