Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.06.2006., 01:36   #41
Da, vrlo vjerojatno je da je i to razlog, da vide malo kako su30 radi... no tu su opet razlike izmedju indijskih i kineskih modela, odnosno pojedinih podsustava na njima. Kineski su30 i nisu neka nova tehnologija doduse, karakteristike radara i rwr sustva su vec vjerojatno poznate amerikancima... konkretno radar je naprednija izvedenica originalnog radara sa su-27 kojeg su se ameri već ionako dokopali i testirali na sto i jedan način. Puno je veci misterij kineski J-11b, no pitanje je kad ce to uci u uporabu u vecim brojevima...

Inace, nesto sam citao da ameri planiraju imati barem jednu grupu f22 na pacifiku, vrlo vjerojatno guamu, kad ih proizvedu dovoljno. A ni Aljaska nije tako daleko, a tamo ce im takodjer bit baza, ak vec nije. Siguran sam da bi mogli prebacit neke raptore sa aljaske do japana u manje od 24 sata.

Venecuelanci - a što im drugo preostaje? Od amera rezervne dijelove neće dobit, teško da bi se i europa išla zamjerat amerima oko toga, osim eventualno francuza , mogu se jedino na ruse pošteno oslonit. S obzirom da chavez ionako troši pare lijevo i desno u zadnje vrijeme, ti suhoji su sasvim okej kupnja. Druga je sad stvar koliko ce to biti samo trofeji za prestiz a koliko ce ih ovi zaista integrirat u mrezu obrane i dovoljno obucavati pilote da iskoriste sve sto taj avion moze ponudit.

Skval i nije tako los protiv velikih povrsinskih ciljeva. Domet sam po sebi moze biti dovoljan da se podmornica priblizi i ispali ga prije neg ju detektiraju, ovisno o meti, stanju mora, raznoraznim sumovima, itd tako da trenutak kad protivnik otkrije lansiranje skvala ili obicnog torpeda bude vise manje isti - recimo nekih 3-4 sekunde nakon lansiranja, ako se isto desi oko 6km od broda. Za to vrijeme ce skval prec 300-400m a obicno torpedo nekih 75-100m. Jako velika plovila ne mogu samo tako promijenit kurs te bi se mogao dogodit i kakav pogodak.

Domet od 40km se NIKAD niti ne koristi. meta ce cuti taj torpedo kad mu se zavrti propeler (tu se slazem s kumekom, jednostavno te frekvencije ne mozes sakrit), dakle nakon nekih 25 sekundi sto taj torpedo krene, te ima hrpu vremena otici u drugom smjeru. Dakle torpedo se mora ispaliti u nekom dometu gdje cilj, ak ide 30 cvorova, ne moze izbjeci torpedo koji ide npr 50-60 cvorova. No najveci je problem detekcija. U teoriji je sve fino i krasno al u praksi je nalazenje i sigurna identifikcija ciljeva vise umjetnost nego znanost. Karakteristike sonara su tu jos i najmanje vazne, u usporedbi sa pozadinskim sumovima, mamcima, zvucnim karakteristikama mete, itd. Sve to smanjuje domet detekcije na, u najgorim slucajevima, ispod kilometra. U idealnim slucajevima, dakako, to moze biti i stotine kilometara.

Druga stvar bi bila ako se moze detektirati i identificirati meta nekim drugim metodama, npr zrakoplovima, pa se onda koordinate salju podmornici. No time se riskira odavanje polozaja same podmornice jer ova mora vise manje stalno bit u kontaktu sa povrsinom. Tad bi se vjerojatno i prije lansirali kakovi harpooni ili slicno, radije neg torpeda, kako je i tyndall rekao. No sve je to za specificne situacije, gdje si relativno siguran da sama podmornica nece doci u opasnost. Inace su podmornice bile i ostale samotni lovci koji se prikradu lovini i krknu je izbliza torpedom. Podmornica ce uvijek biti u prednosti nad brodom sto se buke/sonara tice... zato su helikopteri/avioni i tako vazni, jer se mogu nosit s tom prijetnjom dovoljno daleko od broda, bez da ga ugroze.
el Duderino is offline  
Old 21.06.2006., 11:50   #42
Nekakve dostupne informacije kažu da je indijski Su-30 napredniji od kineskog Su-30, ali bolje je trenirati protiv jačeg protivnika za sukob sa slabijim, a ne obrnuto. Kinezi se okreću vlastitoj zrakoplovnoj industriji, položili su velike nade u J-10 tako da sumnjam da će biti nešto od J-11B.

Zar Andersen na Guamu se ne zatvara? Koliko znam, na njemu je trajno baziran samo 909th ARS, sa tankerima KC-135. Kadena mi puno logičnije zvuči, tamo već imaju 2 squadrona F-15 i još hrpu drugih resursa (tankeri, E-3, CSAR, ELINT itd), a i bliže je Tajvanu i Korejskom poluotoku od Guama. Možda još Misawa u Japanu, ali sumnjam. Imati će premalo Raptora da bi se mogli olako razbacivati s njima.

Venecuela: Su-30 je samo falusni simbol, ukoliko dođe do nekakvog sukoba sa Amerikancima, eskadrila Su-30 neće napraviti bitnu razliku. Ali moglo bi pokrenuti novu utrku u naoružanju u Južnoj Americi. Kao da Hrvatska kupi F-22 .

Chavezu bi bilo pametnije kupiti S-300 Favorit te MiG-29SMT ili još bolje J-10.
Tyndall is offline  
Old 21.06.2006., 16:43   #43
Quote:
Kinezi se okreću vlastitoj zrakoplovnoj industriji, položili su velike nade u J-10 tako da sumnjam da će biti nešto od J-11B.
Doduse imali su puno problema s J-10. No nakon 12 god. izgleda dosta dobro. Za J-11b nisam cuo. Ima tko kakve slike i info ?
jebedo is offline  
Old 21.06.2006., 18:57   #44
Kolko ja znam andersen se definitivno ne zatvara, štoviše misle trajno bazirat određen broj B2 tamo, gradili bi se za njih posebni hangari i slično. Još veće preinake bi mogle bit na lučkom pristaništu na guamu, jer razmišljaju bazirat jedan nosač tamo u slijedećih 5-10 godina. Problem sa japanom je politika, ipak to nije američki teritorij, za razliku od guama. Kadena jest fantastično pozicionirana no to vrijedi i za kineze - od svih američkih baza im je najlakše udarit po njoj. Misawa je okej za letit misije nad korejom al je, poput guama, malo daleko od taiwana. Uvijek su tu, dakako, tankeri, al će broj dnevnih misija ipak patiti...

Što se raptora tiče imam neki osjećaj da će ih na kraju bit više od 183 komada. USAF će smanjit broj f-35a te će se, vjerojatno s dolaskom neke nove administracije, izborit za dodatne letjelice. Vjerujem da je i to djelomično razlog zašto su rastegnuli proizvodnju do tamo negdje 2012. U zadnje vrijeme često čitam brojku od 260 komada koja se neformalno navodi kao želja u USAFu.

Indijski su30mki je definitivno napredniji, a ne bih se cudio i da se prvi suhoji koje su dobili, su30k, mogu mjerit sa kineskim. Kinezi su ionako svoje narucili vise za zrak-zemlja te zrak-more borbu. (s tim da se čini da ni tu ovi nisu bogzna kako dobri, najviše zbog ograničenog arsenala koje podržavaju)

Što se j11 tiče, itekako to ide naprijed. Kao svaka druga zračna sila, žele imati mix većih i manjih aviona, sa svime što to povlači za sobom. j10 je u rangu f16 po veličini, j11 je su27 sklopljen u kini sa više-il-manje kineskim dijelovima. j11b je poboljšana kopija su27 koja bi u potpunosti trebala biti neovisna o rusiji, 100% proizvedena u kini. Problem je naravno u nedostatku ikakvih službenih informacija iz kine tako da ništa nije 100% sigurno. No po nekakvim zadnjim indikacijama, proizvodna linija je bila zatvorena negdje u 2004, da bi se prošle godine opet pokrenula i sad u biti štancaju j11b, sa kineskim trupom, radarom i ostalom avionikom, jedino još uvijek koriste ruske motore dok se domaći ne budu proizvodili u dovoljnom broju.

Inače, kineski j10 i fc-1 mi osobno zgledaju kao super dealovi za zemlje bez puno para (što npr hrvatska jest) i zemlje bez političkih pritisaka da se ne surađuje sa kinom na vojnom planu (što hrv nažalost nije). No uopće je bedasto ići graditi i opremati vojsku bez da se zna tko su potencijalne prijetnje. Kad se to jednom utvrdi, onda je najekonomičnije držat nekakav status quo, a ne ić gradit duplo jače snage i time započet kakvu utrku u naoružanju.
el Duderino is offline  
Old 23.06.2006., 16:39   #45
Quote:
Kolko ja znam andersen se definitivno ne zatvara, štoviše misle trajno bazirat određen broj B2 tamo, gradili bi se za njih posebni hangari i slično. Još veće preinake bi mogle bit na lučkom pristaništu na guamu, jer razmišljaju bazirat jedan nosač tamo u slijedećih 5-10 godina. Problem sa japanom je politika, ipak to nije američki teritorij, za razliku od guama. Kadena jest fantastično pozicionirana no to vrijedi i za kineze - od svih američkih baza im je najlakše udarit po njoj. Misawa je okej za letit misije nad korejom al je, poput guama, malo daleko od taiwana. Uvijek su tu, dakako, tankeri, al će broj dnevnih misija ipak patiti...
Problem je u tome što Amerikanci kroz koju godinu neće imati konvencionalnih nosača aviona, a jedan nosač je uvijek baziran u Yokosuki, do sada je to bio Kitty Hawk. Japanci, pak, ne dozvoljavaju uplovljavanje nuklearnih brodova u svoje vode (ili samo pristajanje? nisam siguran), tako da ako se nešto ne promjeni, nosač aviona iz Yokosuke preseliti na Guam, što pak znači izgradnju infrastrukture za prihvaćanje nosača i zrakoplovne grupe, itd... Jeftinije je prebacit nosač u Pearl.

Što se kineza tiče, mislim da teško mogu udariti po Kadeni, samo Su-30 ima dolet do tamo, i ima premalu rezervu goriva za borbu sa američkim presretačima koji će ih ziher čekati.

Quote:
Što se raptora tiče imam neki osjećaj da će ih na kraju bit više od 183 komada. USAF će smanjit broj f-35a te će se, vjerojatno s dolaskom neke nove administracije, izborit za dodatne letjelice. Vjerujem da je i to djelomično razlog zašto su rastegnuli proizvodnju do tamo negdje 2012. U zadnje vrijeme često čitam brojku od 260 komada koja se neformalno navodi kao želja u USAFu.
Anyway, premalo.

Ne vidim administraciju koja bi bila više orijentirana na obranu od Busheve, tako da sumnjam da će broj Raptora ići značajno gore. Malo da, ali ne značajno, barem ne bez vanjskih kupaca F-22. Malo vjerovatno. Opet, problem je u tome što DoD, da bi dobilo odobrenje kongresa za kupnju zrakoplova, mora naglašavati sposobnosti tog istog zrakoplova za zrak-zemlja. To mi je postalo očito kod sage o oznaci Raptora: F-22 --> F/A-22 --> F-22A. Smanjenje USAF/USN/USMC-ove narudžbe F-35 ne očekujem, osim ako kompletan program ne propadne.

Quote:
Indijski su30mki je definitivno napredniji, a ne bih se cudio i da se prvi suhoji koje su dobili, su30k, mogu mjerit sa kineskim. Kinezi su ionako svoje narucili vise za zrak-zemlja te zrak-more borbu. (s tim da se čini da ni tu ovi nisu bogzna kako dobri, najviše zbog ograničenog arsenala koje podržavaju)
Su-30MKK i je glavno "mud-mover", ruski ekvivalent F-15E, barem ga Sukhoi tako reklamira.

Quote:
Što se j11 tiče, itekako to ide naprijed. Kao svaka druga zračna sila, žele imati mix većih i manjih aviona, sa svime što to povlači za sobom. j10 je u rangu f16 po veličini, j11 je su27 sklopljen u kini sa više-il-manje kineskim dijelovima. j11b je poboljšana kopija su27 koja bi u potpunosti trebala biti neovisna o rusiji, 100% proizvedena u kini. Problem je naravno u nedostatku ikakvih službenih informacija iz kine tako da ništa nije 100% sigurno. No po nekakvim zadnjim indikacijama, proizvodna linija je bila zatvorena negdje u 2004, da bi se prošle godine opet pokrenula i sad u biti štancaju j11b, sa kineskim trupom, radarom i ostalom avionikom, jedino još uvijek koriste ruske motore dok se domaći ne budu proizvodili u dovoljnom broju.
J-10 bi trebao biti ekvivalent F-16C Block 60/Gripena (kineski izvori) ili F-16C Block 40/42 (američki izvori). Vjerovatno je negdje u sredini. Što se Hi-Low mixa tiče, to mi je jasno, veće zemlje se redovito za to odlučuju (Indija Su-30 i MiG-29, Kina J-11 i J-10, USAF F-15 i F-16), ali mi nije jasna situacije sa američkom mornaricom: Imali su miks F-14 i F/A-18C/D, trenutno je F/A-18E/F i F/A-18C/D, a kad (ako) dobiju F-35, nastaje konfuzija: Koji će biti "High" element: F/A-18E/F ili F-35? Sve informacije koje imam su kontradiktorne, neki tvrde Super Hornet, neki F-35.

Pozdrav.
Tyndall is offline  
Old 23.06.2006., 23:21   #46
Quote:
jebedo kaže:
Ustvari po meni je prava istina uvijek negdje u sredini tako pricat da su ovi bolji ili losiji je vrlo tesko i pomalo glupo jer se "pravi zracni rat" izemdu dvije hladnoratovske sile nije nikad dogodio.
Pardonček što upadam,
mislim da nema smisla procjenjivati zrakoplove na osnovu američikih uspijeha.

Amer kod svake zračne bitke u blizini ima još desetke raznih sustava ranog otkrivanja, ometanja, smetanja, (dva tri aviona stoje tek tako ) itd. itd. u svakom slučaju...kod njih to nikada nije bitka jedan na jedan nego uvijek 10 na 1.
u prolazu is offline  
Old 24.06.2006., 03:39   #47
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Japanci, pak, ne dozvoljavaju uplovljavanje nuklearnih brodova u svoje vode (ili samo pristajanje? nisam siguran), tako da ako se nešto ne promjeni, nosač aviona iz Yokosuke preseliti na Guam, što pak znači izgradnju infrastrukture za prihvaćanje nosača i zrakoplovne grupe, itd... Jeftinije je prebacit nosač u Pearl.
Priču sam čuo u par verzija. Jedna kaže da ameri žele imati dva nosača bazirana na pacifiku bliže kini, što će reći yokosuka plus guam. Koliko god bilo skuplje radit bazu na guamu, strateški im je to puno bolje pozicionirano neg Pearl Harbor. Druga verzija kaže ovo što si ti napomenuo, da kad kitty hawk ode u penziju da neće više USN moć bazirati neki novi nosač u japanu... no isto tako sam čuo da se već radi na dogovoru da japan promijeni zakone tako da na kraju dopuste amerima da koriste i nuklearne nosače. Vjerujem da će se na kraju sve svest samo na pare. Ak ameri dovoljno potplate - dobit će što žele. A mogu igrat i na kartu toga da prikažu kinu kao prijetnju pa da japanci skoro sami zatraže pomoć i promijene svoje zakone...


Quote:
Tyndall AFB kaže:
Što se kineza tiče, mislim da teško mogu udariti po Kadeni, samo Su-30 ima dolet do tamo, i ima premalu rezervu goriva za borbu sa američkim presretačima koji će ih ziher čekati.
Kineski udar po kadeni bi ionako bio samo u slučaju potpuna rata, kad kinezi imaju više za izgbit ako NE udare, nego ako napadnu. Također bi vrlo vjerojatno bio kombinacija udara konvencionalnih balističkih raketa kratkog dometa te krstarećih raketa, a potom možda i pokušaj akcije zrakoplovima. Kadena je nekih 630 km udaljena od kineske obale, što i nije tako daleko. Pitanje je koliko baza kinezi imaju u nekoj neprevelikoj udaljenosti od kadene al domet nije ograničen samo na su30. Do nekakvih 800 km bi mogli koristiti su25/j11/su30/jh7/j8II te možda j10, al pitanje je koliki domet j10 ima. To na papiru jestu puno letjelica no da li i pola njih mogu bit bazirani dovoljno blizu za koordinirani udar - to je upitno. Kineski tanker zrakoplovi broje jedva 20 komada, prilično neadekvatna brojka.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
Smanjenje USAF/USN/USMC-ove narudžbe F-35 ne očekujem, osim ako kompletan program ne propadne.
Hm, a ja nalazim baš suprotne vijesti već duže vrijeme. Zgleda da USAF već sad planira uzet manje od onih 1700 aviona, djelomično i zato što žele parsto komada f35B varijante. Čitao sam spominjanje 1300 A i 200tinjak B varijante. USN se još drži svoje brojke al su isto tako rekli ak se program produži zbog bilo kojih razloga, il ak još dodatno poskupi, da neće moći/htjeti čekati neg će smanjit broj C verzije a umjesto toga uzet još superhorneta. USMC se drže svoje narudžbe ko pijani plota već par godina.

A da će raptora bit premalo - ovisi za što? Ak je avion zbilja tak dobar kak ga reklamiraju onda će doslovno vrijedit ko 6 eaglova il flankera u bilo kojoj zračnoj borbi. Plus pričaju da je manje zamjetljiv of f117 te da će upravo f22 bit zamjena za nighthawke.... Da sam ja na njihovu mjestu, pogotovo poradi sve skupljeg f35 programa, smanjio bi isti tolko da si priuštim još stotinjak raptora.


Quote:
Tyndall AFB kaže:
Su-30MKK i je glavno "mud-mover", ruski ekvivalent F-15E, barem ga Sukhoi tako reklamira.
Reklama je jedna stvar al prava situacija je drugačija. Koliko čitam, kinezi su nezadovoljni su30kama koje su dobili. U jednom trenu su im rusi nudili su30mk3, no ovi su odustali od bilo kakvih daljnjih narudžbi tamo od 2003 kad su naručili 24 su30mk2 za PLANAF. Kolko čitam, problem je što i mkk i mk2 mogu koristiti samo nekoliko tv i radio navođenih bombi/projektila plus k31 antiradar rakete. Nikakve laserski navođene, ili gps ili išta slično. A ne daju kinezima da integriraju svoje sustave. Zbog tog se i nastavio razvoj Q5 za PLAAF te jh7 za PLANAF, i dobro im ide, bar što se jh7 modela tiče.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
J-10 bi trebao biti ekvivalent F-16C Block 60/Gripena (kineski izvori) ili F-16C Block 40/42 (američki izvori). Vjerovatno je negdje u sredini.
Ne znam baš dal se može mjerit sa block60 u a2a ali sa block50 serijom bi se možda i mogao. Opet, ništa se ne zna sa sigurnošću, performanse radara i slično. Ono što čitam je da još uvijek nije napravljeno puno na a2g sposobnostima te da tu zaostaje jako puno ne samo za f16 nego i za nekim ostalim kineskim zrakoplovima. Valjda je to pitanje para, nema se za sve odjednom neg im je prioritet bio air superiority lovac a a2g sustave će integrirat na avion nešto kasnije.

Quote:
Tyndall AFB kaže:
trenutno je F/A-18E/F i F/A-18C/D, a kad (ako) dobiju F-35, nastaje konfuzija: Koji će biti "High" element: F/A-18E/F ili F-35? Sve informacije koje imam su kontradiktorne, neki tvrde Super Hornet, neki F-35.
Pozdrav.
Hm, al jel to na kraju krajeva i važno? Ja bih osobno rekao da je f35 taj high element, ukoliko performanse zbilja budu kao što ih reklamiraju. Jedino što ne znam da će imat neku pretjeranu prednost u dometu nad superhornetom. SHi će ioanko imat pune ruke posla u tanker zadaćama, sad kad se s3 potpuno povuku za nosača.

Quote:
u prolazu kaže:
Amer kod svake zračne bitke u blizini ima još desetke raznih sustava ranog otkrivanja, ometanja, smetanja, (dva tri aviona stoje tek tako ) itd. itd. u svakom slučaju...kod njih to nikada nije bitka jedan na jedan nego uvijek 10 na 1.
To je nešto čemu svi teže al malo njih ima novaca/tehnologije/iskustva itd da bi se natjecali s amerima. Ofkors da se kojim slučajem namjere na rusiju il kinu il što već da ne bi baš bilo 10 na 1, al bi opet i jedni i drugi pokušavali svaku pojedinu borbu učinit što neravnopravnijom za onog drugog.
el Duderino is offline  
Old 24.06.2006., 11:45   #48
Quote:
el Duderino kaže:
... no isto tako sam čuo da se već radi na dogovoru da japan promijeni zakone tako da na kraju dopuste amerima da koriste i nuklearne nosače. Vjerujem da će se na kraju sve svest samo na pare. Ak ameri dovoljno potplate - dobit će što žele. A mogu igrat i na kartu toga da prikažu kinu kao prijetnju pa da japanci skoro sami zatraže pomoć i promijene svoje zakone...
da se malo ubacim...po Međunarodnom pravu mora svaka država može dopustiti (ne mora) uplov nuklearnih brodova u svoje luke i teritorjalno more kao npr RH sto dopusti US podmornicama na nuklearni pogon da dodju vidjeti dubrovnik
__________________
nema kruha bez motike okopavam narkotike...
AXE COUNTER is offline  
Old 24.06.2006., 12:59   #49
U ovome konkretnom slučaju je riječ o nevoljkosti japanaca da imaju nuklarni reaktor u svojoj luci u yokosuki. (Pomalo licemjerno jer japan ima svoje nuklearne elektrane) No sad baš malo tražio po netu, zgleda da je sve ovo što pričamo već rješeno. Čitam da su japanci na kraju rekli da, uz neke uslove tipa da ne smije paliti reaktor usidren, da nema popravljanja reaktora u toj luci i slično. Novi nosač stiže 2008. Što je zanimljivo jerbo znači kitty hawk se povlači do 2008, a prije par mjeseci je bilo rečeno da je nosač kennedy u grozno lošem stanju, najlošijem od svih, i da ga više neće popravljat i modernizirat jer se ne isplati. To bi značilo da će do dolaska cvn21 USN raspolagati sa 'samo' 11 nosača. Predmijevam da će tako i ostati, još uvijek im je dovoljan broj. 6 nosača za pacifik, 5 za atlantik.
el Duderino is offline  
Old 24.06.2006., 16:30   #50
Kako to misle da se ne smije paliti reaktor usidren? Reaktori stalno rade 24/7, od punjenja do punjenja.

Sa Kennedyjem je bila velika frka, čak smijenjen je i zapovjednik Atlantske flote zbog stanja na nosaču. Kruže glasine da je i Enterprise u problemima, a nisam bio u Splitu da se uvjerim sam.

Evo zgodna slikica u vezi Hi-Low Miksa


Meni se čini da je tako samo da mornarički "high" ne bude USAF-ov "low". Čista politika.

Pozdrav
Tyndall is offline  
Old 30.06.2006., 09:19   #51
Evo da malo podignem temu.

Australija razmišlja o kupnji Raptora?

http://www.theaustralian.news.com.au...-31477,00.html

Frajer misli zamijeniti protubrodskog jurišnika (F-111) sa air-superiority lovcem (F-22)

YGBSM.

Pozdrav.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 30.06.2006., 09:47   #52
I dobro razmišlja. Nisam siguran da to sad definitivno da je raptor na prodaju ili mora proći još kakvo dodatno odobrenje, (jel ovo bio senat ili kongres? možda ima još kakvo vijeće zaduženo baš za to, a ima zadnju riječ. Možda će DoD vršit neki pritisak...) al pretpostavimo za sad da je sve rješeno i da će se raptor stavit na prodaju. Kolko čujem, japanci su najviše zagrijani za njega...

Pitanje je u kakovoj verziji? Za f-35 ameri govore da će svi dobit iste avione, nema verzije za eksport sa slabijim karakteristikama. Opasan potez po amere al dobro po druge zemlje. S druge strane, možda ak ipak na kraju prodaju neki okrnjeni f35 (koji be vjerojatno opet morao koštati kao pravi) tko zna jel bi to prošlo tako dobro na tržištu... S treće strane () prodaja vojne tehnike je često 50% politička igre mrkve i batine a tek ostatak je pošteno tržišno natjecanje.

Za raptor nitko još nije ništa ni rekao u kakovoj verziji će to biti. Mišljenja sam da su za raptor manje šanse da će biti prodan neokrnjen i da bi se lako moglo dogodit da npr barem stealth smanje na nivo f35 - ukoliko sam taj proces redizajniranja stealth elemenata ne bude toliko skup da opet poskupi krajnji proizvod koji bi pak bio inferioran. Da ne govorimo o transferu tehnologija za operiranje i uzdržavanje, oko ćega je već bilo kavge sa f35 te su tek nedavno ameri pristali na transfer tehnologije britancima i australcima (za ostale zemlje sudionice nisam siguran). Rekao bih da bi takav transfer tehnologije bio još teže za dobit od amera u slučaju raptora.

Ugrubo, prema informacijama koje se može pokupit sim i tam, zgleda da bi jedan raptor za eksport 2010 mogao doć 250-300 milja dolara, gdje u cijenu ulazi sva popratna oprema osim oružja. S druge strane, australci već sad pripremaju 16 milijardi (čega?? američkih il australskih dolara??) za kupnju 90-100 f35. Ugrubo, jedan f22 za dva f35. Možda 1.2 napram 2. AKO bi raptor bio isporučen sa svim karakteristikama, sa pratećom tehnologijom za operativu zrakoplova (ne građenje samog aviona, ofkors) onda se to isplati. Bolje bi australcima bilo uzet recimo 24 raptora i ostatak od 16 milijardi utrošit na nešto drugo - npr 90ak superhorneta. U svim ostalim slučajevima... a pod pretpostavkom da cijena f35 više neće rasti (još uvijek razvoj nije prešao točku gdje se može reći - to je to, cijena će biti X ili +/- 2%) flota sačinjena od samo jednog aviona - f35, je bolje rješenje.
el Duderino is offline  
Old 30.06.2006., 10:12   #53
Australci trebaju zamjenu i za F-111 kao jurišnika, i za F/A-18 kao lovca, i za to trebaju samo jedan avion koji može raditi obadvije stvari. Ako Ameri i prodaju F-22, s njega će skinuti više-manje sve što nema dozvolu za izvoz. A to su motori, radar, ECM, RWR, i ostane ti samo trup. Zato je F-35 po mojem mišljenju, bolji izbor. Jeftiniji je, a nije puno manje sposoban od Raptora u zrak-zemlja areni. Ako, naravno, se odluče na F-35C sa većim doletom i većim krilima.

Pozdrav.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 30.06.2006., 10:45   #54
Evo i zgodan filmić koji zorno prikazuje mogućnosti termovizijskih kamera i FLIR-a.

Snimljeno sa OH-58D MMS-a u Iraku 13-11-2004

Ljubitelji životinja, pazite.

http://www.youtube.com/watch?v=ZxOUW...=Iraq%20Donkey

Pozdrav.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 03.08.2006., 16:22   #55
Opet ja dižem thread iz mrtvih.

Quote:
Small-diameter bomb makes F-15E squadron more lethal
by Louis A. Arana-Barradas
Air Force Print News

8/2/2006 - ROYAL AIR FORCE LAKENHEATH, England (AFPN) -- When the 494th Fighter Squadron deploys to Southwest Asia later this year, its new small-diameter bomb will make its F-15E Strike Eagles even more lethal.

The squadron will be the first to use the Air Force's new Guided Bomb Unit-39 bomb. It is a thin, Global Positioning System-guided 250-pound bomb that sprouts diamond-back wings and glides to its target from a stand-off distance.
http://www.af.mil/news/story.asp?storyID=123024455

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 06.08.2006., 12:26   #56
Taj sdb je valjda najbolji novi izum nakon tanko narezanog sira. Pitam se koliko će to koštat. Do sad sam našao projekcije od 64-70 tisuća $ jednom kad krene masovna proizvodnja. Ako se ne varam, jdam kit dođe nekih $20.000, što će reć cca tri put jeftinija bomba.

Zanimljivo je da probojnost varira ovisno koga pitaš. Po raznoraznim popularnim sajtovima se priča da probija 5-8 stopa debeli sloj betona dok npr na boeing.com sajtu kažu da prodire kroz 3 stope armiranog betona. Možda je razlika u armiranosti. U svakom slučaju, vjerujem da će sdb zamijenit pristojan broj jdamova, pogotovo u prvim danima neke akcije, kad će bacat stvar izdaleka.

Nije mi, doduše, jasno na kojem principu će sdb 2 funkcionirat. Ako oni zaista misle bacat te bombe sa 100 km udaljenosti na područje za koje misle da ima ciljeva te se onda posve oslonit na to da će računalo preko raznih IIR senzora prepoznat prave ciljeve - good luck to them. Datalinkovi pomažu, ofkors, al onda treba imati i kontinuirani nadzor područja koji se gađa (ako već ne same mete) a to pak nekako sjebava stand off napad koncept. Ajd, ak se radi o ravnoj pustinji, vjerujem da bi mogli i radarima otkrit tenkiće i slično na 100-tinjak km.

U svakom slučaju jako dobra ideja. Vjerujem da će, kad budžet/tehnologija dopusti, i ostale zračne snage svijeta unijet u arsenal bombe sličnog dizajna.
el Duderino is offline  
Old 07.08.2006., 20:12   #57
Ovo mi zvuči kao SMS iz Raptora.

Quote:
"(Text messaging) minimizes the amount of time on the radio," said Maj. Clayton Bartels, 43rd FS F-22 instructor pilot. "Once you get the information, you have it, and then all you have to do inside your jet is get that information to the weapon."
Tyndall spearheads F-22 fighter tactics integration (sada znate odakle mi username)

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 08.08.2006., 17:35   #58
odgovori na temu pocetu u tajvanskom threadu.

fruška gora, provjerih, nekih 600 m visoka. slavonija je gotovo sva na nekih 100 metara nad morem. Dakle, sa te najviše točke sa fruške gore, radar bi spazio avion koji leti jako nisko na 100 metara sa neke udaljenosti od cca 100 km.

Odgovor na konkretno pitanje - ako se radi o ravnici na kojoj je radar i nad kojom leti avion - sa 50 km udaljenosti ga otkriva ak ovaj leti na 150 m ili više.

Ako bi avion, moze bit i gripen - nije vazno na toj udaljenosti, letio na 500 m, radar na zemlji bi ga skuzio na nesto malo preko 90 km. No to vec i nije tako nisko letenje... ne znam za usaf lovce ali posade b1b treniraju za prodore na 500 feeta po noci te samo 300 feeta po danu - osim ako piloti nisu lagali o tome. a s pomoci racunala tornado more letit i samo 30 metara od tla, iako vjerujem da u praksi tako nisko ipak bas ne lete. No u svakom slucaju mi se cini da je 100tinjak metara, cak i bez pomoci racunala (ako je tlo ravno) sasvim realno i u praksi.
el Duderino is offline  
Old 09.08.2006., 20:41   #59
Cockpit F-35 Lightning II

Tako će izgledati display:




A 'vako sam pit:



The New Front Office: A Whole New View For Joint Strike Fighter Pilots

Zakooon, 'oću to

Tyndall
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Old 08.09.2006., 17:16   #60
Quote:
Tyndall AFB kaže:
Actually, nije.

Skhval je tehnološki revolucionaran, ali ima problem u tome što je preglasan, kod ispaljivanja otkriva svoju poziciju svima, i nije navođen. A bez navođenja nema smisla ga koristiti na iole većim dometima jerbo će meta se pomaknuti bez obzira na brzinu.

Ali sama tehnologija superkavitacije ima perspektivu ako se prevladaju ti golemi problemi.

Pozdrav.
Rusi trenutno rade na Skhvalu sa mogućnosti vođenja - to će već bit opaka stvarćica - inaće sa dometom od 15ak km namijenjen je uglavnom za protutorpednu obranu podmornica.
Konev is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:52.