Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2008., 15:58   #41
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Koliko sam citao i cuo o Vukovaru JNA je zasla sa tenkovima u naselja i grad znaci urbani rat, tenk je mrtav ako je gusto okruzen kucama ili zgradama, sa balkona ili krova ga mozes gadjati odozgo gdje je najtanji... Ili mu se cak i prisuljati i zalijepiti eksplozivnu napravu... Ne znam koliko je to bilo u praksi...
naravno da se tenk ne koristi u gradskoj borbi,pogotovo ne na takav način kako ga je koristila jna ili rusi u groznom.međutim obrana grada se sastoji od nekoliko pojasa pa tako i borbe na bližim ili daljim prilazima ko i na rubovima i u samom gradu.na prilazu se otvarala breša itu tenk takođe dolazi do izražaja mislim u pokušaju proboja se išlo sa slabim snagama i zato neuspjeh.zamislite grad napadaju glavne snage neprijatelja a djelovi bojišta prema baranji na potezu od osijeka do donjeg miholjca ne poduzimaju nikakve znaćajnije akcije radi vezivanja djela neprijateljskih snaga na sebe i rasterećenja obrane grada.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 17:44   #42
Quote:
bullseye kaže: Pogledaj post
Btw, ono sta pricas ''oba su pala'' to su bili galebovi, to se doduse moglo sa prackom skinuti a kamoli sa rafalom iz topa, ali nek se narod veseli.

Avioni nisu kokoši i ne treba ih podcijenjivati.

Zabilježeni su brojni slučajevi u kojima su na početku rata avioni našim snagama radili mnogo problema (po meni zbog neiskustva i samouvjerenosti).
bana002 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 19:50   #43
amerikanci prilagođavaju stare i usavršavaju nove taktike ubotrebe oklopnih vozila u uvjetima gratske borbe i traže način kako prilagodit abramsa tim ujetima.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:38   #44
Pa bočno su svi tekovi slabi.Tako i m-84.
I najbolje tenkove današnjice uvijek možeš pogodit u kotače ili
gusjenice,istina malo teže.Glavno da ga zaustaviš.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:42   #45
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Pa bočno su svi tekovi slabi.Tako i m-84.
I najbolje tenkove današnjice uvijek možeš pogodit u kotače ili
gusjenice,istina malo teže.Glavno da ga zaustaviš.
1. jesu slabiji
al najslabiji oklop je otraga pa gore
2. pa bas nije glavno da ga samo zaustavis
da su oni samo zaustavili M84 bi najebali kad ova okrene cjev na njih
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:48   #46
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Koliko sam citao i cuo o Vukovaru JNA je zasla sa tenkovima u naselja i grad znaci urbani rat, tenk je mrtav ako je gusto okruzen kucama ili zgradama, sa balkona ili krova ga mozes gadjati odozgo gdje je najtanji... Ili mu se cak i prisuljati i zalijepiti eksplozivnu napravu... Ne znam koliko je to bilo u praksi...
Tocno da je grad za oklopna vozila najteze podrucje, no ja mislim da je glavna grska JNA (osim katastrofalnog morala vojnika) bilo koristenje solo tenkova bez dovoljne pjesacke potpore. Normalno bi u gradu prvo isla pjesadija, pracena tenkovima. Kad ukopane snage otvore vatru na pjesadiju tenkovi ih smlave s distance, naravno to znaci gubitke kod pjesadije, no JNA kreteni nisu uspjeli natjerati pjesake da krenu naprijed pa su poslali samo tenkove, valjda su se regruti osjecali zasticenije iza oklopa, no to je taktika osudjena na propast.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 20:53   #47
američka taktika u iraku je bila takva da u uvijetima noćne borbe nisu prihvačali borbu bližu od 500 metara i zahvaljujuči boljim uređajima za noćno gađanje uništavali iračke tenkove a bez vlastitih gubitaka.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 21:04   #48
ima sam tu "čast"da je za vrime rata T-34 pucao baš na mene...srećom podbacio je a spasilo me to što sam vidi kroz dvogled trenutak kada je opalio na mene pa sam se na vrijeme sagnuo iza zida od bunkera a tenk je pogodio u kamen ispred bunkera i ja sam i danas tu .Zanimljivo je da smo prvih dan kada smo ga vidili mislili da je to neki protu zračni top a u biti je vršio nekakvu sličnu funkciju jer nije bio pokretan.
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 21:08   #49
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
1. jesu slabiji
al najslabiji oklop je otraga pa gore
2. pa bas nije glavno da ga samo zaustavis
da su oni samo zaustavili M84 bi najebali kad ova okrene cjev na njih
ako je tenk zaustavljen vjerovatno iz nečeg pogođen,sigurno je da če tenkist što prije napustit tenk i pokušat ga uništit da nepadne neprijatelju uruke.situacija teža ako neko od posade ranjen . ako ima mogučnosti tenk se odmah izvlaći iako borbe još traju.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 21:19   #50
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
ako je tenk zaustavljen vjerovatno iz nečeg pogođen,sigurno je da če tenkist što prije napustit tenk i pokušat ga uništit da nepadne neprijatelju uruke.situacija teža ako neko od posade ranjen . ako ima mogučnosti tenk se odmah izvlaći iako borbe još traju.
Kako tenkist samounistava tenk???, digne skladiste municije u zrak tempiranim eksplozivom ili postoji neki drugi nacin??? treba sve to obaviti u jako kratkom roku pa me bas zanima...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 21:39   #51
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Kako tenkist samounistava tenk???, digne skladiste municije u zrak tempiranim eksplozivom ili postoji neki drugi nacin??? treba sve to obaviti u jako kratkom roku pa me bas zanima...
u tenku se nosi rbr 80 namjenjen samo za tu upotrebu.inaće to je standardni postupak .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 23:03   #52
Dno je isto slabo.
Pa dobro ga je i zaustavit,i to je nešto.
Poslje ga možda i zarobiš.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 09:19   #53
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Dno je isto slabo.
Pa dobro ga je i zaustavit,i to je nešto.
Poslje ga možda i zarobiš.
naše oklopne jedinice su i nastale od zarobljene tehnjke jna(ratni pljen)atako su se naoružavale i sve vojske u povijesti a koje su bile bez ikakvog naoružanja pogotovo ako su stvarane u ratu kao kod nas.upravu si uvijek je bolje zarobit ako je moguće nego uništit.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 15:55   #54
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
ako je tenk zaustavljen vjerovatno iz nečeg pogođen,sigurno je da če tenkist što prije napustit tenk i pokušat ga uništit da nepadne neprijatelju uruke.situacija teža ako neko od posade ranjen . ako ima mogučnosti tenk se odmah izvlaći iako borbe još traju.
sve zavisi od obucenosti i prisebnosti posade

slucaj u bosni
M84 pogoden 14 puta RPG7 i zolja
posada je zbrisala iz tenka tek kad je prestalo pucat po njemu
T55 je pokusal u povlacenju unistit M84 ogotkom sa straznje strane al je promasil
nasi usli u tenk i odvezli ga
poslje se ispostavilo da nijedan pogodak nije dovoljno duboko probil oklop da bi nastetil tolko da ostane nepokretna
sva sreca pase posada usrala i zbrisala
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 15:56   #55
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
u tenku se nosi rbr 80 namjenjen samo za tu upotrebu.inaće to je standardni postupak .
od kud ti taj podatak
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:02   #56
Rbr 80,
zvuči ko neka zolja.Ili je exploziv.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:07   #57
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Rbr 80,
zvuči ko neka zolja.Ili je exploziv.
rucni bacac raketa M80 64mm znan kao zolja
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 16:24   #58
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
rucni bacac raketa M80 64mm znan kao zolja
upravo taj.u u jedinici gdje sam ja bio u naoružanju je bilo 45 tenkova i svaki je imao zolju samo zbog toga da nepadne tenk u ruke neprijatelju .zavisi od prisebnosti ali ovo je bila stardni postupak i mislim ko je došo u situaciju da ga se pridržavo .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 17:11   #59
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
upravo taj.u u jedinici gdje sam ja bio u naoružanju je bilo 45 tenkova i svaki je imao zolju samo zbog toga da nepadne tenk u ruke neprijatelju .zavisi od prisebnosti ali ovo je bila stardni postupak i mislim ko je došo u situaciju da ga se pridržavo .
hm
zanima me od kud taj standardni postupak???
ko ga je uvel il bolje receno izmislil
ja za to nikad cuo
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2008., 17:51   #60
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
hm
zanima me od kud taj standardni postupak???
ko ga je uvel il bolje receno izmislil
ja za to nikad cuo
ja neznam tko ga je uveo ili izmislio ali znam da je bio a možda još uvijek vredi.u svr njemci su sve svoje tenkove koje nisu mogli izvuć sami uništavali a takvu praksu su vjerovatno primenjivali i drugi misli saveznici.ima vjerovatno i kod nas takvih primjera a posebno kod neprijatelja a i ako sam dobro razumio i ti si naveo da je t-55 htio uništit m-84 ali promašio,puno takvih primjera na kosovu.ja ima prilike prićat sa puno vojnika razlićitih rodova i dosta tenkista navelo da su imali takve naredbe .u borbi tenk ako je pogođen vjerovatno ima ranjenih tenkisti odma izvlaće tenk uz pomć drugog tenka ima sajlu za izvlaćenje ili zovu tzi i izvlaće tenk makar mogu to cijelo vrijeme biti pod neprijateljskom vatrom .ali ako se nemože izvuć a jedinica se mora povuć i teorija i praks a govore da se sretstva bilo koje vrste a koja moguposlužit neprijatelju moraju uništit,npr ako se tenk nađe u radioni na popravku tenk mehanićari moraju uništiti ako neprijatelj probio obranu i preti opasnost od zarobljavanja.inaće se u borbenom poretku osnovne taktićke jedinice bojne nalazi itzi i radiona ali pod vatrom izvlačenje jako teško

Zadnje uređivanje siniša : 10.01.2008. at 18:32.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.