Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2007., 23:04   #1
Američki proturaketni štit u EU

Zanima me šta mislite o ovoj temi.

Inače moje osobno mišljenje je da je EU ovo prilično glupo odigrala. Umisto da razvijaju svoj proturaketni štit ako im je to toliko bitno EU sada riskira pogoršanje odnosa sa Rusijom, izlazak Rusije iz INF ugovora iz 1987, te usmjeravanje Ruskih raketa na EU tlo.
Rusi su već najavili da slijedeće protumjere u tom slučaju:
1. nasljednika SS-20 mogu izbacit za 5-6 godina
2. Zadržavaju SS-18
3. 2017 u upotrebu ulazi novi TEŠKI (Topol-M je laki) ICBM da zamijeni SS-18 i SS-19.

Nakon toliko godina hladnog rata da EU riskira nove eskalacije i nepovjerenja zbog činjenice da se nema petlje usprotivit Americi i novouščim članicama u EU je po meni sramota. Eto.
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:13   #2
bez uvrede, po čemu ovo spada u povijest?
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:15   #3
Zašto bi išli sami u razvoj proturaketnog štita? To puno košta i iziskuje vremena koje EU nema. Bolje je uletjeti na isti vlak sa Amerikancima i imati relativno efikasan kišobran za zaštitu od potencijalog iranskog low-tech ICBM-a.

A zašto Rusi pizde, vrag će ga znat. Neš ti 16 presretača (8 u Poljskoj i 8 u Češkoj) na mjestu koje i nije baš optimalno za presresti bilo kakvo lansiranje od Rusije prema sjevernoj americi. Rusi pizde jer nemaju drugog razloga za pizdit, pa eto - paranoja je grozna stvar.

dilecto, ovo je jedino mjesto gdje mi bolesnici možemo raspravljati o takvim stvarima a da pavijani sa politike ne naprave kaos. Samo nas ignoriraj, mi smo oni geekovi sa debelim naočalama u zadnjoj klupi koji po cijele dane pričaju o vojsci i igraju Dungeons&Dragons.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:21   #4
Mislim da ono šta Amerikanci namjeravaju postavit nema nikakav utjecaj na Ruse mođutim oni su se uspizdili zato šta to ima potencijal da naraste u nešto radi čega bi se oni mogli brinit.

NATO general je sam u jednom intevju reka da je efikasnost tog štita protiv raketa dometa 5000km oko 10-15%, i oko 30% za 3000km balističke rakete šta rusima ne predtavlja nikakav rizik međutim s obzirom koliko Amerikanci ulažu novaca u razvoj presretača za očekivat je da će u budućnosti imat efikasnije presretače te se njihov broj uvik može rapidno povećat.

Osim toga zar veću efikasnost protiv Iranskih raketa ne bi postigli razmještajući balistički štit u Iraku ili Izraelu?


EU po meni treba vodit jedinstvenu politiku želi li opstat a ne bit amerikčka kuj... pa kako u posljednje vrijeme rade na razvoju vlastitih oružanih snaga te pokreću sve više razvoja zajedničkih vojnih sustava mislim da bi tribali i ovdje razmišljat na sličan način.




Što se tiče novca čisto sumnjam da je to razlog zbog kojeg EU ne bi mogla priuštit štit. BDP im je veći nego Američki.



[QUOTE=Tyndall AFB]dilecto, ovo je jedino mjesto gdje mi bolesnici možemo raspravljati o takvim stvarima a da pavijani sa politike ne naprave kaos. Samo nas ignoriraj, mi smo oni geekovi sa debelim naočalama u zadnjoj klupi koji po cijele dane pričaju o vojsci i igraju Dungeons&Dragons.[QUOTE]

Predobar odgovor hahaha još kad bi nam dali vlastito igralište?!?!?!
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:28   #5
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
A zašto Rusi pizde, vrag će ga znat. Neš ti 16 presretača (8 u Poljskoj i 8 u Češkoj) na mjestu koje i nije baš optimalno za presresti bilo kakvo lansiranje od Rusije prema sjevernoj americi. Rusi pizde jer nemaju drugog razloga za pizdit, pa eto - paranoja je grozna stvar.
Meni je razumljivo da pizde. Jer koga od čega trebaju čuvati te rakete? A ako je kako ti kažeš tim gore, jer onda je samo rječ o provokaciji.
Shrike12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:30   #6
Pogledaj kamo lete projektili iz sjevera Irana prema zapadnoj obali sjeverne Amerike:



Iraku i Izraelu niti blizu.

Lova je problematična jerbo Europa nema nikakvog iskustva sa protubalističkim sustavima, dok SAD ima - vidi Hercules, Zeus, Sprint.

Quote:
Shrike12 kaže:
Meni je razumljivo da pizde. Jer koga od čega trebaju čuvati te rakete? A ako je kako ti kažeš tim gore, jer onda je samo rječ o provokaciji.
Da žele provocirati Ruse, postavili bi ih na Island ili Grenland, te Kanadu.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:38   #7
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
dilecto, ovo je jedino mjesto gdje mi bolesnici možemo raspravljati o takvim stvarima a da pavijani sa politike ne naprave kaos. Samo nas ignoriraj, mi smo oni geekovi sa debelim naočalama u zadnjoj klupi koji po cijele dane pričaju o vojsci i igraju Dungeons&Dragons.
zapravo, si posve u pravu... slažem se... samo vi dajte...

ja odoh malo baciti medieval total war
__________________
bonislav: čovjek mnogo zna,ali njegovo izražavanje je takvo da sam uvjeren kako je dilecto iskompleksirani čovječuljak,i definitivno djevac.
dilecto_filio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 23:53   #8
Da ali i Rusija i Kina se također nalaze u dometu istih raketa pa ne dižu paniku niti grade proturaketne štitove okolo po svijetu (iako je Putin najavia gradnju Ruskog NMD) , u svakom slučaju ovo je prilično jednostrana odluka i u svakom slučaju su trebali konzultirat i Ruse ovako su se ovi raspizdili i sad će poduzimat mjere koje sigurno nisu u interesu očuvanja mira i sranja. A koja je šema da imaš Topol-M samo ne sa 3 već sa 2 (IRBM) stupnaj uperena u Europske gradove.

Načelno ako i u krugu 10g Iran uspije proizvest Sahab-4 i Sahab-5 koliko štete može napravit ta neprecizna Iranska tehnologija raketa (ionako ih ne bi mogli naštancat nešto previše) i koliko misliš da bi Iranci riskirali sa lansiranjem ako bi znali da bi ih posli Amerikanci nalupali svojim nosačima.

Mislim da EU ima dovoljno mozga za takav pothvat. (Između ostalog ako i nemaju mogli su platit ili Amerikancima ili Rusima za pomoć u konstrukciji) meni se ova opcija pari najgora jer mislim da neke stvarne prijetnje za EU od Irana ili S.Koreje u biti nema i da je to više Američka paranoja koju šire okolo.
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 08:24   #9
ma koji cirkus ameri su jednostavno spremni ulagati u svakakva sranja iako su pred potpunim bankrotom a uz to ne mogu napravit ni lovački avion ni pušku da valja !!

Biće da se radi o onom beskorisnom sistemu patriot ?

Sve im je uzaludno Rusi bi ih razbili konvencionalnim ratom u evropi za par mjeseci !!
Rusi uopšte nikad nisu ni pokušavali napraviti interkontinentalne projektile ili slična sranja jer se radi o uzaludnoim trošenjju novca !! na čifutske glupe projekte dominacije svijetom.
Nijedan američki sistem nije sposoban dobaciti ni 700 km a ruski ne postoje !
rusi im jednnostavno hoće imamit dio buđeta sa onom maketom topolja i sličnih strvari !

Nuklearni rat je za Ruse po naučnoj metodi nemoguć !
Za Ruse po naučnoj metodi ni bolest radijacije na postoji !!
jaromil is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 08:40   #10
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Da ali i Rusija i Kina se također nalaze u dometu istih raketa pa ne dižu paniku niti grade proturaketne štitove okolo po svijetu (iako je Putin najavia gradnju Ruskog NMD) , u svakom slučaju ovo je prilično jednostrana odluka i u svakom slučaju su trebali konzultirat i Ruse ovako su se ovi raspizdili i sad će poduzimat mjere koje sigurno nisu u interesu očuvanja mira i sranja. A koja je šema da imaš Topol-M samo ne sa 3 već sa 2 (IRBM) stupnaj uperena u Europske gradove.
Ali Iran ne prijeti Rusiji ili Kini, već Europi, SAD-u i Izraelu. A što je sa ruskim protubalističkim štitom oko Moskve? To su, očito, zaboravili.

Quote:
Načelno ako i u krugu 10g Iran uspije proizvest Sahab-4 i Sahab-5 koliko štete može napravit ta neprecizna Iranska tehnologija raketa (ionako ih ne bi mogli naštancat nešto previše) i koliko misliš da bi Iranci riskirali sa lansiranjem ako bi znali da bi ih posli Amerikanci nalupali svojim nosačima.
Dovoljno je precizna za donijeti parsto kT do New Yorka. Neka padne SAMO jedna na teritorij SAD-a - i Iran prestaje postojati. I ne bi u akciji bili nosači aviona, već Tridenti, Minutemani, B-52, B-1 i B-2. Iran postaje vrlo osunčano mjesto.

Quote:
Mislim da EU ima dovoljno mozga za takav pothvat. (Između ostalog ako i nemaju mogli su platit ili Amerikancima ili Rusima za pomoć u konstrukciji) meni se ova opcija pari najgora jer mislim da neke stvarne prijetnje za EU od Irana ili S.Koreje u biti nema i da je to više Američka paranoja koju šire okolo.
Čuj, da EU krene sada sa razvojem proturaketne obrane to bi bilo gotovo za 20-30 godina i nebrojeno milijardi € troškova.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 09:12   #11
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Ali Iran ne prijeti Rusiji ili Kini, već Europi, SAD-u i Izraelu. A što je sa ruskim protubalističkim štitom oko Moskve? To su, očito, zaboravili.



Dovoljno je precizna za donijeti parsto kT do New Yorka. Neka padne SAMO jedna na teritorij SAD-a - i Iran prestaje postojati. I ne bi u akciji bili nosači aviona, već Tridenti, Minutemani, B-52, B-1 i B-2. Iran postaje vrlo osunčano mjesto.



Čuj, da EU krene sada sa razvojem proturaketne obrane to bi bilo gotovo za 20-30 godina i nebrojeno milijardi € troškova.

Ruski protubalistički štit oko Moskve je ostatak iz ABM ugovora iz 1972 iz kojeg su se Amerikanci povukli na temelju tog ugovora bia je dopušten protubalistički štit koji će štitit samo jedno misto - Amerikanci su svoj izgradili u Sjevernoj Dakoti (štiteći svoje ICBM lansere - njihov se ABM relativno malo održa na životu) - tako da nije neki argument - Ameri su se posli svojevoljno povukli iz tog ugovora.

Inače mislim da EU može radit na svom ABM štitu koristeći Rusku (Putin je ponudia tehničku pomoć u zamjenu za odbijanje Američkih presretača) ili Američku tehničku pomoć (nemam pojma bi li pristali).

Inače Iran nije glup da napadne ili Ameriku ili Europu ili Izrael to je samo sredstvo odvraćanja i neće se upotrijebit osim ako i sam ne bude napadnut.
EU ionako ne predstavlja nikakvu bitnu prijetnju Iranu da bi se EU trebala osijećat ugroženom, EU ne prijeti vojnim akcijama ona samo priča i to Iranci dobro znaju.
U svakom slučaju Iran do te tehnologije neće baš tako brzo doć - razvoj njihovih Sahab-4 i Sahab-5 izravno ovisi o razvoju Taepodong-2 S.Korejske a s obzirom da oni testiraju jednu raketu svako par godina nije za očekivat da će tako brzo doć do tehnologije i znanja potrebnog da dovrše rakete dometa priko cijele EU.

Tako da EU nema neke izravne prijetnje za razliku od vremena. Sad taj protuamerički štit na EU tlu ionako nema neku veliku vjerovatnost uništenja balističkih raketa a nikad nije bia testiran za rakete dometa poviše 3000km, te je prema riječima NATO generala efikasan samo 15% protiv B.raketa dometa 5000km što opet ostavlja mjesta sumnji budući da nije nikad bia testiran - tako da gledajući u tom svjetlu šta će im tih 14 presretača u Eu.

Zar Amerikanci nisu mogli to nekako rješit i sa Rusima a ne da se sad ovi moraju povlačit iz INF sporazuma konstuirat nove IRBM i teške ICBM, mislim nepotrebno zaoštravanje situacije. Ako je americi toliko nešta stalo da EU bude sigurna mogla je recimo prodat svoju tehničku pomoć i niko se nebi bunia .
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 09:25   #12
Opet, kakve argumente imaju Rusi protiv štita za Europu? Već sam pokazao da nije postavljen da zaustavi ruski napad preko sjevernog pola. Te rakete nemaju apsolutno nikakve veze s njima, osim ako i dalje planiraju joyride do Biskajskog zaljeva.

Ili se samo igraju supersile pa prijete ratom EU.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 10:01   #13
Mislim nije sad da je Amerika pitala EU jeli njima to uopće potriba a kako je prijetnja neizbježna nešta se mora sklepat nabrzinu, nego je US samo uletila sa zahtjevom za gradnjom štita radi zaštite EU. Malo mi je vjerovatno da je Amerika u tolikoj mjeri zabrinuta za EU da se ne želi savjetovat ni sa EU ni sa Rusijom oko štita nego samo go ahead!


Evo konačno nešta pametno - EU razmatra gradnju vlastitog proturaketnog štita.
http://www.spacewar.com/reports/Euro...ystem_999.html
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 10:16   #14
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Mislim nije sad da je Amerika pitala EU jeli njima to uopće potriba a kako je prijetnja neizbježna nešta se mora sklepat nabrzinu, nego je US samo uletila sa zahtjevom za gradnjom štita radi zaštite EU. Malo mi je vjerovatno da je Amerika u tolikoj mjeri zabrinuta za EU da se ne želi savjetovat ni sa EU ni sa Rusijom oko štita nego samo go ahead!


Evo konačno nešta pametno - EU razmatra gradnju vlastitog proturaketnog štita.
http://www.spacewar.com/reports/Euro...ystem_999.html
Misliš da se nisu konzultirali sa EU-om oko postavljanja presretača? Bez obzira na sve nesuglasice, EU i SAD su i dalje najbolji saveznici.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2007., 22:19   #15
Quote:
Tyndall AFB kaže: Pogledaj post
Misliš da se nisu konzultirali sa EU-om oko postavljanja presretača? Bez obzira na sve nesuglasice, EU i SAD su i dalje najbolji saveznici.
Ne znam baš koliko siu dobri saveznici s obzirom da ih EU nije podržala u ratu u Iraku, čak i u Afganistanu su EU u samo mirnijim područjima te su odbili i poslat dodatne vojne snage. Zatim EU i Rusi tili ne tili moraju poslovat radi zadovoljavanja energetskih pitanja, EADS i Roskosmos zajedno surađuju i razvijaju nekakve letjelice i rakete budućnosti, Ruski inžinjeri sudjeluju npr i u projektiranju A-380 itd itd povezivanja je sve više dok su se Amerikanci posli kolapsa Sovjeskog saveza poprilično razbahatili (znaš sigurno i bolje od mene kako je bilo problema sa cijenom čelika i nekim drugim stvarima) opet ne želi ni EU bit ovisna ni o Amerikancima ni o Rusima tako da mi tvoje mišljenje o najboljim saveznicima veži samo za V.Britaniju.


Inače je si čita najnoviji razvoj događaja - kao dodatna mjesta razmještanja antibalističkog štita (Osim Poljske i Češke) se spominje V.Britanija te još zasad neimenovane zemlje bivšeg Istočnog bloka Također u igri su i novi sustavi, PATRIOT PAC-3 i THAAD te SM-3/AEGIS u Sredozemlju i Sjevernom moru. Tako da mislim da je sa očito da ovo nije usmjereno protiv Irana koji još ni nema raketu dometa do EU a po svemu sudeći proć će i do 15ak god prije nego nabavi prvu.
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 02:46   #16
Iran posjeduje 4 sluzbeno, a ajmo rec nek je i 12 lansera sufah raketa...

te rakete skidaju i obicni patrioti sa 98% uspjesnosti..

njihov domet je maximalno do europe, dakle, zakljucak je da
ameri rade proturaketni stit protiv rusije a ne irana
jer iran nije nikakva dalekometna prijetnja americi...daleko od toga

eto zato se rusija toliko buni...

nije ovo stvar irana
Mylo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 18:59   #17
Quote:
Mylo kaže: Pogledaj post
Iran posjeduje 4 sluzbeno, a ajmo rec nek je i 12 lansera sufah raketa...

te rakete skidaju i obicni patrioti sa 98% uspjesnosti..

njihov domet je maximalno do europe, dakle, zakljucak je da
ameri rade proturaketni stit protiv rusije a ne irana
jer iran nije nikakva dalekometna prijetnja americi...daleko od toga

eto zato se rusija toliko buni...

nije ovo stvar irana
O kakvim "sufah" raketama pričaš - to ne postoji. Inače Iran još uvik nema rakete kojima bi moga dosegnit EU a američki Patriot PAC-2 tokom prvog zaljevskog rata je ima 10% efikasnost u obaranju Scudova. Inače PATRIOT napada balističku raketu u termalnoj fazi znači dok se ona obrušava na tebe stoga ako braniš nekakav grad opet će nekakvi ostaci past na grad.
Konev is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 12:57   #18
pricao je visnar o tome na reporterima, neznam tocan naziv ali je rekao da ima..


samo poanta da je "stit" usmjeren protiv rusije a ne protiv irana .. sto rusi smatraju novim hladnim ratom
Mylo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 13:04   #19
Pisao je nedavno višnar i da je postotak uspješnosti Patriota preko 90 posto...
__________________
Some men you just can't reach. So you get what we had here last week, which is the way he wants it... well, he gets it. I don't like it any more than you men.
zamiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 13:12   #20
Kakve koristi ima 12 ili 16 presretača u istočnoj Europi protiv potencijalnog ruskog lansiranja preko sjevernog pola prema SAD-u?
  1. premalo ih je
  2. na krivoj su poziciji

Uspješnost patriota 1991. je bila 55% - znači, oboreno je 55% Iračkih Scudova. Odakle Višnaru ideja o 90%, nemam blage.

Kako je Konev rekao, Patriot obara raketu u terminalnoj fazi kada će njezini ostaci pasti na zemlju - to je posebno veselo ako balistička raketa nosi kemijsku ili biološku bojnu glavu. GBI (to je ono što se postavlja u Poljsku i Češku) je tzv. Boost-phase intercept, što znači da obara balističku raketu još dok se ona uspinje.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:18.