Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2003., 23:37   #61
a brat i sestra?.
oni nisu imali sličnih doživljaja?
obzirom da su živjeli u istom okruženju
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 23:44   #62
jesu, svo troje- svoj mali lični pakao, pa se i to ispreplitalo u jednom periodu.
kad smo već kod doživljaja, vidim pominju se ekstaze i sl.
Što su za vas takva stanja, gdje leži taj drugačiji način spoznaje?
Mislim da sama stanja ne znače po sebi...neću reći ništa, ali ne znače spoznaju
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 00:07   #63
slažem se bip..,
sama ekstaza po sebi ne znači ništa, u smislu spoznaje

ima jedna priča;
kako postoji mjesto ljudskog kalupa,
nakon nekih vježbi, i apstinencije naravno, možeš doći tamo,
na to mjesto su uspjeli doći neki ljudi, poznati povjesno, i ne svhvaćajući da je to samo mjesto ljudskog kalupa ili utočišta redovito su svoje doživljaje nakon povratka u "stvarnost" opisivali kao susret s bogom, većina religija se temelji ili crpi nadhnuće iz takvih doživljaja svojih začetnika ili članova....

kad smo već kod ekstaze ne bi bio zgoreg i koji detaljniji opis, neki ljudi ovdje su rekli da su je doživjeli,

ili bi trebao ići na ljes?


ako su bili sve troje, možda je to ipak prvenstveno zahvaljujući utjecaju okoline?
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 00:12   #64
Quote:
kameni kamen kaže:

ako su bili sve troje, možda je to ipak prvenstveno zahvaljujući utjecaju okoline?
ne, ne...čak su različito rasli u djetinjstvu mali i sestra u odnosu na drugog brata, na dva kraja, u dvije različite sredine, malo kasnije, od srednje...svako baš različito "apsorbovao" okruženje
Mislim da su geni u pitanju.
A različito se manifestovalo sve, iako se radi o suštinski istim stvarima...kao i uvijek
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 20:24   #65
Quote:
kameni kamen kaže:


to je u redu ako je ekstaza cilj, vjerojatno je tvoja aura tada blještala, no, nakon toga?
kundalini - božanska energija, možda, nije bitno kako je zovemo,
čak ni nisam mislio da apstinencijom čuvam isključivo kundalini, mislio sam na širi pojam
Ekstaza ne mora biti cilj, dogodi se sama po sebi ako je sve kako treba. Nakon toga si sretnija, potpunija osoba.
Energija se ne treba čuvati, nego pravilno usmjeravati u bilo kojim područjima života, pa tako i u vođenju ljubavi. Al kažem, to se vjerojatno ne može naučiti. Može kroz pravilno življenje (slušanje savjesti i zapovjedi).
Što više daješ to više primaš, tako je i s energijom. Energija je ljubav, btw ne postoji negativna energija, postoji manjak energije(ljubavi), a čovjek u toj situaciji može izabrati da će vjerovati Bogu i uzimati ljubav iz bilo čega što mu se nudi ili biti čangrizav, zavidan, nesretan. To onda ljudi pogrešno ocjenjuju kao negativnu energiju.
grizli ti je dobro objasnio to u vezi energije i sexa
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 20:41   #66
Quote:
grizli kaže:
Prema tome je ocigledno da sama apstinencija nece imati ucinka na podizanje svjest. Ta energija se mora određenim tehnikama usmjeriti prema gore---ili što obicni ljdi rade-- osloboditi.
Nagomilana i neusmjerena energija samo moze stvarati probleme, a apstinencija bez usmjeravanja energije je bespotrebna.(energija se neće usmjeriti sama od sebe--ili samo rijetko)
Apsciniram jedan dan. I sav sam nabrijan. Zelim prebaciti tu energiju na dizanje osobne moci. Ne tebam vise osvjescenja, jer mi je i ovo vise nego dovoljno (potpuno sam lud). Znas kakvu tehniku za ovako nesto?

Baph. Ti?
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 21:39   #67
Tu u Hrvatskoj ti je bila dosta popularna knjiga "Pet tibetanaca" u kojoj je naknadno dan i šesti tibetanac(vježba) koja služi za podizanje zemaljske energije prema višim čakrama.

Potraži po internetu sigurno ima, pa čak i na Hrvatskom.

A uz to postoji i hrpa Kundalini krija, pa čak i krija za vježbanje 6(ili sedme nisam siguran sad napamet)čakre utjeće na samokontrolu i usmjeravanje zmaljske energije.

zemaljska---seksualna

Ma izašlo je dosta knjiga o kundaliniu u Beogradu(za vrijeme Jugoslavije) traži pa ćeš i nešto naći.

Ako ne uspiješ naći "tibetance" na internetu , reci pa ću ti skenirati tu vježbu iz knjige.

Temelj tog šestog tibetanca imaš i u joga vježbama(neznam sad za koju čakru, ali sigurno si negdje vidio onu vježbu kada jogi uvlaći trbuh---vrlo dopadljiva vježba na prvi pogled)

A i većina krija se temelji na tomu jer je zemaljska osnovna i izvorna energija za naš život--bez te energije nebi moglo obitavari u materijalnom obliku)
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 11:59   #68
Quote:
kameni kamen kaže:

dok čekamo ekstatične opise

Moji doživljaji ekstaze; tijekom molitve sam jednom doživjela takvu radost i sreću koja stvarno ne znam opisati, smijala sam se ko luda, bilo je to potpuno oslobađajuće iskustvo, ne znam, potpuni mir, radost, sve ljude sam voljela (i one koje ne znam). Takvo stanje je proizašlo iz potpunog povjerenja u Boga i Njegovu ljubav. I poslije toga sam doživljavala slično u molitvi, al ovo je bilo stvarno nešto ludo.
Nakon vođenja ljubavi i potpunog orgazma (već sam ga opisala), stanje svijesti mi je bilo takvo da mi je sve jasnije, puno stvari sam bolje i bistrije vidjela (ne mislim doslovno), radost, osjećaj izliječenja i puno puno energije u sebi (ko da bi mogla raditi dugo bez prestanka i ne bi se umorila) i opet ljubav prema svima.
Evo, nisam baš dobro opisala, ali ne mogu bolje.
crazy child is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 20:44   #69
...

Meni se nekako čini da se previše različitih mističnih iskustava podvodi pod taj pojam "ekstaza". Neminovno je da tijelo reaguje kada duh uđe u neko ne-obično stanje. Ali kod ekstaze u užem smislu riječi, više se toga fizički manifestuje. Po onome kako je ljudi koji se bave time opisuju, ja je nisam doživjela. Čak mi se čini, pošto takvih "ekstatičara" ima dosta pri Crkvi, pogotovo katoličkoj, nekako nezdravim insistiranje na tom stanju...kako ih ljudi opisuju, to su prije seksualna iskustva nego išta drugo. Zato su bitna usmjerenja, vjerujem.
Ono što crazy child opisuje mi je jasno, ali malo kontradiktorno. Jer mir i "smijati se kao lud" ne ide skupa. Očito je u pitanju nešto ekstatično. Mistički doživljaj Boga, ili ako neko hoće Jednog, ili kako god ili kroz koji god sistem...je drugo. Tu se radi o miru isključivo. Radost, mir, blaženstvo, ljubav, potpuno uranjanje u Sebe i snažan osjećaj povezanosti sa svime oko sebe, svakim čovjekom, svakom životinjom, svakom biljkom...itd.
A ono drugo što je opisala, ima minimalnu dozu mistike, ali mi više liči na euforiju, pozitivnu da , radost..itd., opet malo ekstatično, ali nije ekstaza.
Možemo i odbaciti ovakva razlikovanja, ali mislim da bi bilo dobro da se usaglasimo oko toga o čemu zapravo pričamo.
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 22:50   #70
da, tu smo malo na nedefiniranom području, ekstatičkom
čini mi se dobar opis od crazy, bipolar ko ti je kriv što je ti nisi doživjela

illegale,
svaka čast, jedan dan apstinencije
pa kako si uspio izdržati,
grizli daj brzo neku ful učinkovitu vježbu
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 23:16   #71
Zavisi od oblika sadhane. Za bhakti yoga sadhanu (gdje bi mogli stavit krscansku mistiku) cilj koji bi negdje odgovarao samadhiju u yogi je bhava / mahabhava koja se manifestira kao ekstaza za razliku od samadhija koji se manifestira dok je tijelo mirno i nepokretno. Drugacija stanja ali negdje iste vrijednosti.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 23:32   #72
Quote:
ravana kaže:
Drugacija stanja ali negdje iste vrijednosti.
Koje vrijednosti?
U čemu se sastoji vrijednost tih stanja?
Mislim, kako ti gledaš na to?
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2003., 23:50   #73
Nije svaka ekstaza Bhava ni svaka dublja meditecija samdhi. U stvari i medju ljudim koji cijeli zivot mole / meditiraju rijetko se tako nesto javi.
Mogu govorit samo iz spisa prema tome i tudjih iskustava.
A to je da je bhava iskustveni cilj bhaktija kao sto je samadhi iskustveni cilj yoge.
I kao stanje uma, kao uzvisenost i tesko-dostiznost recimo da su jednako vrijedni.

Ma drzimo se onog sto nam je u dohvatu
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 00:09   #74
Spas za apstinente,
illegale ti ćeš biti pokusni kunić , probaj vježbu pa javi rezultate.


I evo vježba: Stanite uspravno i ispustite sav zrak iz pluća, nagnite se naprijed i stavite šake na koljena, istisnite i poslednji ostatak zraka i zatim se praznim plućima vratite u uspravni položaj, stavite šake na bokove i pritisnite ih prema dolje(vaša ramena će se dići na gore), pri tom uvucite trbuh i izbacite prsa.
Zadržite stav koliko dugo možete, kad budete prisiljeni da ponovo udahnete zrak u pluća, neka zrak uđe kroz nos, kada se pluća napune izdahnite na usta, kod izdisanja opustite ruke da labavo vise niz bokove, zatim više puta udahnite kroz nos i izdahnire kroz usta.

Većini ljudi je potrebno samo tri puta(tri ponavljanja ove vježbe za redom) da bi se energija usmjerila prema gore.


Ako nemate dovoljno seksualne energije(ako ste dedica od 100 godina ) vježbajte prvo odnovnih pet tibetanaca da steknete energiju a onda poćnite sa šestim.

Neki tibetanski svećenici ovako s ovom vježbom apstiniraju ćitav život(preko 40 godina),
illegale-- na dobrom si putu
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 01:08   #75
Quote:
kameni kamen kaže:
illegale,
svaka čast, jedan dan apstinencije
pa kako si uspio izdržati,
grizli daj brzo neku ful učinkovitu vježbu
ops. Kako sam uspio? Snagom duha. Samo danas sam si dao oduska . nisam znao sta da radim sa toliko energije. Frcala mi je iz usiju van. Malte ne.

Grizli, hvala na vjezbi koju predlazes. Rado cu isprobati pa javim sta ima.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 03:19   #76
Quote:
ravana kaže:
Nije svaka ekstaza Bhava ni svaka dublja meditecija samdhi. U stvari i medju ljudim koji cijeli zivot mole / meditiraju rijetko se tako nesto javi.
Mogu govorit samo iz spisa prema tome i tudjih iskustava.
A to je da je bhava iskustveni cilj bhaktija kao sto je samadhi iskustveni cilj yoge.
I kao stanje uma, kao uzvisenost i tesko-dostiznost recimo da su jednako vrijedni.

Ma drzimo se onog sto nam je u dohvatu
Ma pričaj iz ispisa, nema veze, pa da pravimo paralelu. Možda dođemo do nečega. Evo malome o kome pričam se desilo puno toga.
A i ja imam nekih iskustava, ali je sve to spontano išlo, bez nekih tehnika. Jesam negdje (uh navukli ste me da se otkrivam, bruka i sramota, grrrr) od 17-20 godine redovno meditirala, TM, ali sam definitivno batalila, jer sam došla do toga da je to ipak za mene neprirodno...mada mi se i prije i poslije toga puuuuno doga dešavalo, pa ne vezujem moja iskustva baš za to, odnosno veći dio veze nema sa meditacijom i tehnikama.
Zato je meni dodatno nejasno kako to sa tim tehnikama ide, i što neko hoće zapravo od svega toga. To su valjda alati samo, a ono što ja nazivam "duhovnjacima" obično su nekakvi senzacionalisti, u smislu da bi htjeli senzaciju samu, a onda počnu vjerovati u tu senzaciju, umjesto da slušaju sebe, pa se sve to izdeformiše i nekako ispadne lažno.

ponovila bih
Quote:
Ma drzimo se onog sto nam je u dohvatu
Život...to bi trebalo da nam je u dohvatu... što stalno lunjamo lijevo i desno tražeći nešto posebno, a sve je tu, **bem mu
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 08:23   #77
Ma ludo zensko


Ono o bhavama i samadhijima je cisto da se pokaze kako razliciti putevi i pristupi na razlicit nacin dozivljavaju/izrazavaju vjerska/duhovna iskustva.
Postoje tocni opisi bhave/samadhija po stupnjevima intenziteta/dubini i u dozivljaju i u vanjskom izrazavanju (kod bhave od jezenja koze, suza, "treskavice" do slucajeva razdvajanja udova i krvarenja usljed ekstaze). I pripadnici jednog "puta" vole ove druge smatrat ineiornim pa jogini pricat kako ovi padaju pod utkecaj povrsnih emocija a "emotivci" kako ovi "spavaju" u meditacijama i "zamiru", kakva im je to duhovnost... svaki pristup ima svoje kriterije ne mos tako procjenjivat.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE

Zadnje uređivanje ravana : 11.11.2003. at 09:17.
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 09:12   #78
Da ipak namopenem, ajde i vi drugi probajte tu vježbu pa javite
grizli is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 19:36   #79
Quote:
bipolar2000 kaže:
od 17-20 godine redovno meditirala, TM, ali sam definitivno batalila, jer sam došla do toga da je to ipak za mene neprirodno...mada mi se i prije i poslije toga puuuuno doga dešavalo, pa ne vezujem moja iskustva baš za to, odnosno veći dio veze nema sa meditacijom i tehnikama.
Zato je meni dodatno nejasno kako to sa tim tehnikama ide, i što neko hoće zapravo od svega toga. To su valjda alati samo, a ono što ja nazivam "duhovnjacima" obično su nekakvi senzacionalisti, u smislu da bi htjeli senzaciju samu, a onda počnu vjerovati u tu senzaciju, umjesto da slušaju sebe, pa se sve to izdeformiše i nekako ispadne lažno.
pa gle, to s dešavanjem puno stvari i jest bit svih tih tehnika. bar ja to tako doživljavam. kad ti se puno stvari događa, znači da je protočnost energije dobra, da nema blokada koje koče.

ima u reikiju nakon inicijacije nešto što se zove "čišćenje". kao, kažu ti da će te sad kad si iniciran u reiki nekih 3 tjedna intenzivno prati čišćenje, u kojem razdoblju se rješavaš neriješenih odnosa i situacija iz prošlosti, koji te blokiraju. i stvarno, ljudi u ta tri tjedna žive jako intenzivno, puno sreću ljude koje dugo nisu vidjeli i sve to, a pored toga su dobre volje i mogu se nositi s tim.

sad, ja mislim da nije bit samo u tome da 3 tjedna traje to "čišćenje" traje to puno duže, samo što se nakon 3 tjedna navikneš na taj ritam i više ti nije čudno, ali u biti taj ritam događaja se ne smanji nakon ta tri tjedna, jer je protočnost energije kroz organizam veća.
Parasociolog is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2003., 00:00   #80
da se vratim malo untrag;
grizli opisuje vježbu, pretpostavljam šesti tibetanac, onaj za muškarce, no koji je cilj, ili koje su pozitivne posljedice vježbe?

Quote:
bipolar kaže:
od 17-20 godine redovno meditirala, TM, ali sam definitivno batalila, jer sam došla do toga da je to ipak za mene neprirodno...mada mi se i prije i poslije toga puuuuno doga dešavalo, pa ne vezujem moja iskustva baš za to, odnosno veći dio veze nema sa meditacijom i tehnikama.
zašto ti je TM bio neprirodan,
išto ti je to što ti se puuuuno dešavalo?

ravana;
da postoje razni i različiti putevi do vrha, da sad malo prosipam mudrost, o mnogim stvarima ovisi da li će netko uopće krenuti i kojim putem, osobno, bez obzira koliko staro i detaljno opisano nasljeđe pojedinog puta slijedili, nimalo ne cijenim takve koji podcjenjuju tuđe pokušaje, različite od njihovih, i zadržavaju ekskluzivnost ispravnosti samo za svoju stazu...
ne misli mtu na tebe, nego na ove koje spominješ,

mada za većinu tih doživljaja, ekstaze, je teško donijeti bilo kakav objektivni sud obzirom da se temelje na isključivo individualnim doživljajim i opisima, to je slično ko sa seksom, uzalud ti nekom opisuješ orgazam, i kako je dobar, kad to nikako ne možeš usporediti i izmjeriti,
no svejedno mislim da je većeni ekstatičnih osjećaja tak na putu do spoznaje ljudskog kalupa,

da ajmo postaviti kriterije

reiki i čišćenje, da ok, čistoća je pola zdravlja
kameni kamen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:08.