Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2007., 00:55   #61
Sutra dolazi projekt hrvatskog LHD/CVL-a od 15ak tisuca tona. Imam jednu idejicu, pa cemo vidjeti.
Bit ce i crtez s boka...
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 15:32   #62
Ipak nista od Cro CVL-a danas... uletila predavanja do 5ipo, tako da sumnjam da cu stici
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 16:04   #63
Promjena plana opet...
Sad razmiljam o nekom Super Absalonu through-deck konfiguracije, sa palubom za vozila i hangarom za helice.
Stavio bi na njega malo vise oruzja kao i Danci na Absalon, da sam brod ne treba veliki eskort i da moze sam djelovati. Klasa od 2-3 komada, kao potpuna zamjena za fregate. Dakle, brod i za ASW i za logistiku, sve u jednome, kao i sa solidnom AA mogucnosti.

Max bi bilo 8000 -10 000 tona u full loadu.
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 20:08   #64
Ak je through deck onda i ne bi baš više bilo slično absalonu, ne? Kako bi onda nagurao sve potrebne bojne sustave i nadgradnju (radare, itd) na palubu? Dakako, radije nam kao objašnjenje ponudi crtež nego tekst.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 21:13   #65
Quote:
Ak je through deck onda i ne bi baš više bilo slično absalonu, ne? Kako bi onda nagurao sve potrebne bojne sustave i nadgradnju (radare, itd) na palubu? Dakako, radije nam kao objašnjenje ponudi crtež nego tekst.
Ne, mislio sam na taj koncept modularne gradnje i opremanja.
Crtez ide vjerovatno sutra, ne znam ocu veceras stici.
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2007., 23:09   #66


Eto, ipak sam ponesto dovrsio sada. Ovo je tek pocetak, jer slijedi detaljniji tlocrt i bokocrt broda.
Neki osnovniji podatci su duzina od oko 170 m, sirina od malo veca od 30 m, puna istisnina od 10 000 tona.
Od opreme, tu su 3D radar(prikazan iza komandnog mosta, iza njega je dimnjak, da sene bi tko zabunio ), prednji top od 76 mm, te prostor predvidjen za ugradnju AA VLS baterije raketa(pozeljno Aster-15/30, do 48 komada) na pramcu.
Od nenacrtanog na ovom crtezu, i ono sto se ne moze vidjeti...
Hangar bi primao oko 8 helica, zavisno od velicine istih.
Straznji "odjeceni" helo spot nije na istoj razini sa ostatkom palube, vec je smjesten na razini hangara. Zasto? Zato sto brod kao sto vidite ima samo jedan lift(manje krade palube i hangara, jeftinije rjesenje), tako da ovo sluzi kao safeguard mjera u slucaju da taj jedini lift zakaze.
Isto tako, straznja plauba moze primati ro-ro pakete za transport. Ispod hangara je paluba za vozila i opremu.
Od naoruzanja sto nije nacrtano trebalo bi spomenuti 3-4 CIWS topa i RAM.
Ispod lijevog overhanga su smjesteni mali desantni camci(kao na San Giorgio klasi)

Pogon bi bio CODAG, za 30 cv brzine, jer bi ipak ovo bio kao zamjena i za ASW fregate, a njima treba brzine.

Cijena? Hm, u gradnji sa mijesano vojno-civilnim standardima i sa off-the-shelf opremom, kontam da bi se moglo ostati ispod 350 milijuna eura za komad.
To je otprilike procjena jer je Absalon procijenjen na oko 200-250 milijuna, a kako bi ovaj bio nesto veci, ali slicne opreme, ne procjenjujem da bi bio mnogo skuplji.

mk.2 izvedba

Pomaknut top sa pramcane pozicije na nadgradje ispod i ispred mosta(kao na Horizonima).
VLS celije pomaknute naprijed, dobiveno malo vise mjesta na palubi.
__________________
Back in BLACK

Zadnje uređivanje AV Fedotov : 12.11.2007. at 00:57.
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 18:41   #67


Evo ga...
175 m duzine, 10 000 tona full loada
Dodao sam SSM-ove, 3 komada Phalanx CIWS-a i jos pokoju sitnicu

Misljenja?
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 19:47   #68
Jel mi se to čini il je grafika djelomično copy paste s nekih crteža M. Conrada?

Enivej. Skladne i ciste linije, lijep je brod al mi neke stvari nisu jasne... Cemu sluze ona 'vrata' na sredini trupa? Jesu li to uopce vrata? Ispod razine vode? Ili si crtao samo do razine vode? U tom slucaju mi se brod cini malo previsok, sto bi ga ucinilo manje stabilnim, pogotovo jos s helicima na palubi.

Recimo da se uspije postići tolika automatiziranost sustava na brodu da svi prikazani sustavi stanu u/na nadgradnju... (al da je puno toga nagurano - jest) Nekako mi je i dimnjak sitan za brod s takvim zahtjevima za brzinu, a tonaže od 10.000 t.

I prostor na pramcu mi se cini malo prenatisnut... Ne znam bas da bi VLS (na drugoj verziji) ili 76mm (na prvoj verziji) bili postavljeni tako blizu pramcu. Ima li uopće prostora za duljinu VLSa za Aster30? Realnije mi se cini pozicija VLSa na prvoj verziji, ali bez 76mm ispred nje. (al bi stao phalanx il tako nesto) Top onda stavi negdje drugdje... moze na nadgradnju... Mozda da se zamijeni s 57mm? Ionako će to služiti većinom za zastrašivanje pirata i/ili kao dodatni CIWS.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 20:13   #69


Ovo je updateano izdanje. Neke stvari su poboljsane, neke premjestene, neke dodane.

Da, radar i helic je sa slika drugih autora, nije mi se dalo samome crtati .

Da dodatno objasnim slikicu. Kao sto vidite, to je brod through deck dizajna, koji kombinira naoruzanje solidne fregate i kapacitet manjeg LHD-a.
Paluba omogucava operiranje od max 4 - 5 helica u isto vrijeme. Hangar bi komotno mogao primiti 8 helica.
Naoruzanje se sastoji od 76 mm topa, 3 Phalanx CIWS-a i VLS baterije na pramcu.
Ispod lijevog overhanga je prostor za smjestaj pomocnih i desantnih plovila.
Paluba za vozila i opremu je ispod hangara.
Pogon je CODAG, max brzina 30 cv.
Pozeljno bi bilo da brod ima barem bow sonar.

U ovom izdanju, brod NE moze operirati S/VTOL vione, ali bi rekontrukcija palube to omogucila, pod cijenu gubitka veceg dijela VLS baterije na pramcu.
U takvoj konfiguraciji, kontam da bi brod mogao operirati 8-10 F-35B + 2 helica.

Quote:
Enivej. Skladne i ciste linije, lijep je brod al mi neke stvari nisu jasne... Cemu sluze ona 'vrata' na sredini trupa? Jesu li to uopce vrata? Ispod razine vode? Ili si crtao samo do razine vode? U tom slucaju mi se brod cini malo previsok, sto bi ga ucinilo manje stabilnim, pogotovo jos s helicima na palubi.
Hvala . Da, to su vrata za vozila sa donje palube. Slicna su i na krmi. Ipak je ovo i logisticki brod, zahtjev za brzim krcanjem i iskrcavanjem je tu(ro-ro). Cak mislim da bi vrata trebala biti malo veca, al nema veze.
Brod ne bi bio nestabilan, dapace. Tu su balastni tankovi i stabilizatori, bez brige. Invincible ima slicne proporcije, pa plovi po najgorim olujama sjevernog mora.
Crtano je do razine vode, al mogu i ispod, nije problem

Quote:
Recimo da se uspije postići tolika automatiziranost sustava na brodu da svi prikazani sustavi stanu u/na nadgradnju... (al da je puno toga nagurano - jest) Nekako mi je i dimnjak sitan za brod s takvim zahtjevima za brzinu, a tonaže od 10.000 t.
Dimnjak je po meni OK. Mozda bi trebao biti malo veci, al mjesta ima za to.
Mislim da bi sve stalo. Nagradje je cak i duze od fregatinog nadgradja koje prima bez problema sve navedene sustave. Doduse, malo je i uze, al mislim da bi sve stalo.

Quote:
I prostor na pramcu mi se cini malo prenatisnut... Ne znam bas da bi VLS (na drugoj verziji) ili 76mm (na prvoj verziji) bili postavljeni tako blizu pramcu. Ima li uopće prostora za duljinu VLSa za Aster30? Realnije mi se cini pozicija VLSa na prvoj verziji, ali bez 76mm ispred nje. (al bi stao phalanx il tako nesto) Top onda stavi negdje drugdje... moze na nadgradnju... Mozda da se zamijeni s 57mm? Ionako će to služiti većinom za zastrašivanje pirata i/ili kao dodatni CIWS.
Ma moze i 57 mm, al je meni draze 76 mm, a i mocniji je CIWS kao takav .
Ako SM-2 stane na Nansen klasu na pramcu, stao bi i Aster-30 tu.

Upgradeana verzija



Povecan dimnjak, po el Duderinovoj zelji , VLS celije odmaknute dalje od pramca, radi vece dubine/sirine trupa.
__________________
Back in BLACK

Zadnje uređivanje AV Fedotov : 12.11.2007. at 21:07.
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 21:45   #70
Da, invincible i npr HMS Ocean imaju slicnu visinu palube no isto tako imaju i duplu istisninu. Na istisninu od ukupno 10.000 ova visina je zbilja povelika, da ne kazem da ima jos te visoke jarbole s radarima kakve spomenuti brodovi nemaju... Stabilnost nije on/off kategorija, nikad dovoljno iste.

Jesi razmisljao povecati projekciju istisnine? na preko 30m sirine (a zbog oblika tijela ni na razini vode ne bi bio puno uzi) i 175 duzine - rekao bih da to mirno moze biti oko 16-ak tisuca tona istisnine...

Ovako kako si nacrtao, fizički ima prostora i za sm-2 na pramcu, no nije u tome stvar. I na spomenutom nansenu ima prostora za pomaknuti lanser još više naprijed - pa to opet nije učinjeno, nego je negdje oko 40og metra od pramca. Zapravo, nisam još vidio brod koji bi tako blizu pramcu imao tako velike rakete... Nije stvar u prostoru nego vjerojatno u stabilnosti il slično. Nešto tipa umkhonto - to već možda. Maksimalno do aster-15 ili ESSMa.

Kolko bi to nosilo hoverkrafta u klasi LCACa? Do kuda ide mokra paluba?

Enivej, fora dizajn. Inspirirao me da i ja napravim nešto svoje, samo manje... u sljedećem postu.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 22:07   #71
Quote:
Da, invincible i npr HMS Ocean imaju slicnu visinu palube no isto tako imaju i duplu istisninu. Na istisninu od ukupno 10.000 ova visina je zbilja povelika, da ne kazem da ima jos te visoke jarbole s radarima kakve spomenuti brodovi nemaju... Stabilnost nije on/off kategorija, nikad dovoljno iste.
Nisi ti vidio Jadrolinijin trajekt "Vis". Visok je skoro kao ovaj moj brodic, a ima otrpilike 60ak metara duzine . Ozbiljno. Cak sam se vozikao na njemu.

Mislim da bi uz balastne tankove i stabilizatore bio uzorno stabilan, al svejedno ne mozes napraviti nizi brod, jednostavno u hangaru mora bit visine za razmontirat elisu i servis helica, ne moze drukcije.
Uzmi npr. Mistral klasu. Ona ima jos gore proporcije, a imaju verzije i sa 14 i 16 000 tona, koje izgledaju duplo gore po pitanju visine naspram ovoga tu.

Quote:
Jesi razmisljao povecati projekciju istisnine? na preko 30m sirine (a zbog oblika tijela ni na razini vode ne bi bio puno uzi) i 175 duzine - rekao bih da to mirno moze biti oko 16-ak tisuca tona istisnine...
Mozda do 12-13 tisuca, al 16 ipak ne . To je sirina preko svega, trup bi bio nesto uzi.

Quote:
Kolko bi to nosilo hoverkrafta u klasi LCACa? Do kuda ide mokra paluba?
Odlucio sam se protiv mokre palube, upravo zbog visine, koja bi tek onda nabujala u nebesa . Za potrebe desanta moze nositi namjenski gradjena plovila na lijevom boku(ispod overhanga), a LCAC ipak pripada namjenski gradjenim brodovima tipa Osumi.
Ovo je ipak mjesavina FFG-a, LHD-a i logistickog broda. Da jos pokusam ugurati i znatnije amfibijske/desantne mogucnosti, postalo bi prenagurano .

Quote:
Ovako kako si nacrtao, fizički ima prostora i za sm-2 na pramcu, no nije u tome stvar. I na spomenutom nansenu ima prostora za pomaknuti lanser još više naprijed - pa to opet nije učinjeno, nego je negdje oko 40og metra od pramca. Zapravo, nisam još vidio brod koji bi tako blizu pramcu imao tako velike rakete... Nije stvar u prostoru nego vjerojatno u stabilnosti il slično. Nešto tipa umkhonto - to već možda. Maksimalno do aster-15 ili ESSMa.
Moze se prostor za celije pomaknuti jos desetak metara otraga, jer paluba tu ionako ne sluzi nicemu jer brod u ovoj konfiguraciji ionako ne prima V/STOL avione.

Quote:
Enivej, fora dizajn. Inspirirao me da i ja napravim nešto svoje, samo manje... u sljedećem postu.
Thanks . Cekamo post sa nestrpljenjem.
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 22:57   #72


Evogaca. Mini lpd, za male udaljenosti te lokalna iskrcavanja, a pritom imade fine obrambene sposobnosti jedne osrednje fregate. 130 m duljine i cca 18 m širine. Brzina mu vjerojatno ne bi bila velika, a nit bi mogao ponijeti zaliha ni goriva za velka putovanja... hangar je omanji, jer poanta nije raditi helikopterski desant - nego samo iskrcati omanje hoverkrafte ili čamce. Kad kažem omanje, to je relativan pojam. Tu bi mirno stala dva hoverkrafta nekih 14*24 metra, nosivosti 50ak i kusur tona, dakle i za jedan osrednji tenk ako treba. (podaci interpolirani od amierčkog LCACA koji je nešto veći i može ponijeti maks 70 tona)

Zapravo, nekako sam ga radio s idejom potreba invazije na npr Tajvan.

Edit: par samokritika: mozda treba biti jos mrvicu siri, i nosaci radara su mi malkice previsoki. Valobran na pramcu zapravo i nije potreban, na ovu visinu palube. onaj prostor oznacen narancastim Xom je predvidjen za protubrodske rakete, samo je pokriven...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2007., 23:06   #73
Quote:
Evogaca. Mini lpd, za male udaljenosti te lokalna iskrcavanja, a pritom imade fine obrambene sposobnosti jedne osrednje fregate. 130 m duljine i cca 18 m širine. Brzina mu vjerojatno ne bi bila velika, a nit bi mogao ponijeti zaliha ni goriva za velka putovanja... hangar je omanji, jer poanta nije raditi helikopterski desant - nego samo iskrcati omanje hoverkrafte ili čamce. Kad kažem omanje, to je relativan pojam. Tu bi mirno stala dva hoverkrafta nekih 14*24 metra, nosivosti 50ak i kusur tona, dakle i za jedan osrednji tenk ako treba. (podaci interpolirani od amierčkog LCACA koji je nešto veći i može ponijeti maks 70 tona)

Zapravo, nekako sam ga radio s idejom potreba invazije na npr Tajvan.
Brodic je fin, al imam primjedbu na koncept. Ako ces vec na kracje udaljenosti, onda bih ja tu odmah skresao bilo kakve vece obrambene sposobnosti(time i cijenu), smanjio duljinu, ostavio samo helo-spot, bez hangara, napravio ga brzim ko sam vrag(sto ne hidro-gliser ili tri/pentamaran, to bi bilo zanimljivo), tako da bude sto mobilniji.
Ionako nema sto raditi na otvorenom moru ili na patroli, bolje ga je specijalizirati(iako ja generalno volim hibdridne brodove, u ovom slucaju bi ga ipak specijalizirao).

I zastranio si . Trazimo male nosace

A ja donosim snizenu verzju HRM-ovog multi-role broda, koji u ovoj izvedbi vise ne sadrzi posebnu palubu za vozila, vec se za to koristi hangar.



P.S. Jos uvijek mi je draza visa izvedba, bas zbog te hebene palube za vozila


Edit: Sad tek vidim da je slika mini-LPD-a nestala?

Edit 2: Evo je opet nazad
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 19:27   #74


Evo sam jos malo doradio brodic. S ovom izvedbom sam iznimno zadovoljan .

Promjene u odnosu na prije:
Nanovo su skalirani helici, koji su prije bili 15ak % veci nego sto bi zapravo trebao biti.
Trup je duzi 5 m, a nesto nizi. Produzen je lijevi overhang, premjesten smjestaj spremista pomocnih plovila mrcu nize(nize teziste).
SSM sam potpuno izbacio, jer sam misljenja da bi taj posao mogli obaviti helici(ASM raketa tipa Penguin, ili avioni), a time se snizuje i teziste.
Promijenjen je smjestaj radara i jarbola.
Otok je kraci, sto pruza vise prostora za avijaciju na palubi.
Kao sto se na slici vidi, odjednom moze bez problema operirati 4-5 helica(onaj najblizi na pramcu je zapravo iznad pramcanog lifta, koji je sad moguc novim dizajnom otoka).
Ovakva izvedba ima i puno vise prostora za smjestaj V/STOL aviona na palubi. Ako bi se htjelo, moglo bi se postaviti manji pomicni ski-jump na kraj palube, iza VLS celija, koja bi olaksala operacije aviona i UAV-a, a bio bi uvlaciv u palubu da ne smeta i ne oduzima prostor kad brod operira kao LHD).
Brod bi normalno nosio 5-6 helica i 4-5 UAV-a za patroliranje(mogu sluziti i za CAP/CAS). Kontam da bi bilo moguce ponijeti do 8-10 komada F-35B i 3 helica, i do 12 helica za zracni desant.

Puna istisnina je sada 14 000 tona.
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 19:34   #75
Quote:
AV Fedotov kaže: Pogledaj post
Brodic je fin, al imam primjedbu na koncept. Ako ces vec na kracje udaljenosti, onda bih ja tu odmah skresao bilo kakve vece obrambene sposobnosti(time i cijenu), smanjio duljinu, ostavio samo helo-spot, bez hangara, napravio ga brzim ko sam vrag(sto ne hidro-gliser ili tri/pentamaran, to bi bilo zanimljivo), tako da bude sto mobilniji.
Ionako nema sto raditi na otvorenom moru ili na patroli, bolje ga je specijalizirati(iako ja generalno volim hibdridne brodove, u ovom slucaju bi ga ipak specijalizirao).
Istina da je specijalizirano plovilo uvijek bolje, no pretpostavka je da je borbena flota zaposlana negdje drugdje... Osim toga, uvijek će biti skrivenih protivnika koje prije iskrcavanja nisi uspio neutralizirati. Dakle, protubrodske rakete vjerojatno jesu overkill no nešto u klasi astera-15 i goalkeepera definitivno vrijedi svojih novaca. Brodovi ionako ne bi išli do same obale nego bi doklipsali do par desetaka km udaljenosti a onda lansirali brze hoverkrafte. Tako da sama brzina dostavnog broda mozda i nije od tolike vaznosti. Druga stvar je da radimo desant na nekih 100-150 km udaljenosti - za tako nesto je mozda bolje uopce ne rabiti matične brodove i male hoverkrafte - nego direktno raditi iskrcavanje malo većim hoverkraftima... No u konkretnom slučaju kine i tajvana trebalo bi doći s raznih strana, ukrcavati se na brojnim mjestima, tako da bi se prosjecna udaljenost od ukrcaja do iskrcaja mogla premasiti i 300 km...

Quote:
I zastranio si . Trazimo male nosace
Imas pravo... al istrosio sam se. Bojim se da bih se samo ponavljao da idem stavljati jos slikica i nacrta nosaca. Eventualno da probam neke lude ekscentricne (i vjerojatno lose) dizajne... Aj, budem i to onda probao. Ili da prosirimo temu na bilo kakva plovila. Bas mi se crtaju korvete, fregate, krstarice...


Quote:
A ja donosim snizenu verzju HRM-ovog multi-role broda, koji u ovoj izvedbi vise ne sadrzi posebnu palubu za vozila, vec se za to koristi hangar.
Ovo HRM je samo iz fore, jel tako? ili moramo u raspravu oko toga je li HRMu uopće potrebno takvo plovilo? Al da bi se tvoj dizajn vjerojatno mogao prodavati drugim zemljama - to da. (nakon sto se malo smanji opseg naoruzanja i senzora )

EDIT: tek sad vidim najnoviju verziju tvog HRM broda. Slazem se, najbolja je do sada. Maknemo top s nadgradja (odnosno maknemo ga s broda) i mislim da bi bilo mjesta za sve. Nema vise govora o prenatrpanosti. A u bliskoj buducnosti bi se s kakvim dual band radarom mogla maknuti i potreba za dva jarbola s dva velka radara...
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 19:53   #76
Quote:
Imas pravo... al istrosio sam se. Bojim se da bih se samo ponavljao da idem stavljati jos slikica i nacrta nosaca. Eventualno da probam neke lude ekscentricne (i vjerojatno lose) dizajne... Aj, budem i to onda probao. Ili da prosirimo temu na bilo kakva plovila. Bas mi se crtaju korvete, fregate, krstarice...
Sto se mene tice, samo naprijed. I Invincible je poceo kao Commando Cruiser(povecani i dotjerani Type82 je bio pocetak dizajna)

Quote:
Ovo HRM je samo iz fore, jel tako? ili moramo u raspravu oko toga je li HRMu uopće potrebno takvo plovilo? Al da bi se tvoj dizajn vjerojatno mogao prodavati drugim zemljama - to da. (nakon sto se malo smanji opseg naoruzanja i senzora )
Ma cisto iz fore, al ce se i HRM jednom morati upustiti u kupovinu nekakvog logistickog broda, samo vjerujem da ce biti manji i drukcijeg koncepta. Iako bi ja jedan ovakav

Quote:
EDIT: tek sad vidim najnoviju verziju tvog HRM broda. Slazem se, najbolja je do sada. Maknemo top s nadgradja (odnosno maknemo ga s broda) i mislim da bi bilo mjesta za sve. Nema vise govora o prenatrpanosti. A u bliskoj buducnosti bi se s kakvim dual band radarom mogla maknuti i potreba za dva jarbola s dva velka radara...
E tu ti odgovorim zajednicki za kolicinu senzora i oruzja na brodu.
Naime, ja sam ovaj brod zamislio kao kapitalnu jedinicu manjih i skromnijih mornarica, u ulozi logistickog broda, LHD-a i eventualno malog nosaca. Kao takve, one ne mogu pruziti toliko kvalitetnog eskorta kao vece mornarice. Zato veci fit senzora i oruzja.
Inace, naravno, moglo bi ga se prodavati i u baznoj verziji sa 2D radarom, bez VLS celija i produzenom palubom, zasto ne?
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 21:27   #77
Quote:
AV Fedotov kaže: Pogledaj post
Sto se mene tice, samo naprijed. I Invincible je poceo kao Commando Cruiser(povecani i dotjerani Type82 je bio pocetak dizajna)
Dakle dopuštaš i nenosačka plovila na topicu? Eh, sad si pokrenuo lavinu. MOžda ćeš zažaliti


Nego, evo moje verzije 'kapitalnog multipurpose broda za manje nacije'. Rekao bih da je stvar prilicno self explanatory... visina broda mi je malo pobjegla, dakle nije u skladu s duljinom na crtezu... realnije bi bilo nekih 10m visine palube te najvisi vrh broda do nekih 35m. Hangar, da ne kazem dok - nije potopiv... iz dva razloga. trebalo bi ga za to spustiti jos nize, a onda ne znam bi li bilo prostora za motore ispod - te dva - ne znam moze li brod ovakve tonaze mogao podnijeti da uzme jos toliko vode... ipak vecina tonaze odlazi na druge sustave na brodu...

Dakle primarno bi to bio hangar za helice (8 NH90, ili 7 mrvicu vecih helica stane bez problema) a prostor bi se dakako mogao iskoristiti i za prijevoz jedinica (ne i borbena iskrcavanja). vrata do hangara postoje sa svake strane, kao i na krmi...

Buduci da moze nositi poveci broj helikoptera nemalih dimenzija, koji bez problema nose i rakete klase harpoon i slicno, nema posebnog lansera za protubrodske. Sve da se to i proglasi potrebnim, uvijek se moze (nakon dodatnog ulaganja) prilagoditi takvu raketu za VLS. (USNu je već bilo ponuđeno to rješenje, ali su ovi imali drugačije prioritete) Ako uzmemo VLS mk41 kao standard, bez problema bi trebalo stati i 72 lansirne ćelije, 48 sprijeda, ostatak malo iza...

Ipak, glavno naoružanje bi bili helikopteri. Sa 7-8 helića to bi svakako bio i nosač. Nosač helića, jelte. Kao jedini brod svoje vrste u nekoj floti na dalekoj pučini, mogao bi operirati s 3 AEW letjelice, 2-3 ASW letjelice i/ili 2-3 letjelice za SAR/napadačke platforme s harpoonima. Drugačiji sastav flote, ovisno o potrebi, je dakako moguć...

Ekscentrični nosači aviona slijede neki drugi put.


el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:00   #78
Eh... Izgleda da slicno razmisljamo, jer sam ja bas htio krenuti u izradu necega jako slicnog . Taman sam bio zapeo u razmisljanju koliki bi max. brod HRM-u bio potreban u logistici, i bio sam na nekih 8000-9000 tona, slicne konfiguracije kao ovaj na tvojem crtezu...
Imam neke ideje u vezi spremanja helica i njihovog operiranja, mozda bolje da sutim, kad zavrsim crtez, bit ce jasnije .

Anyway, mislim da si krenuo u dobrom smjeru. Ja cu u odnosu na tebe uzeti malo
manji naglasak na oruzje, a veci na hangar i prostor.

Najdemo se na pola puta!

Samo da te pitam, kolika tonaza je tu u pitanju? Nisi nigdje naveo, ako nisam u krivu? Kontam negdje oko 12-13 000 tona?

da dodam jos neku "mudru"
Quote:
Hangar, da ne kazem dok - nije potopiv... iz dva razloga. trebalo bi ga za to spustiti jos nize, a onda ne znam bi li bilo prostora za motore ispod - te dva - ne znam moze li brod ovakve tonaze mogao podnijeti da uzme jos toliko vode... ipak vecina tonaze odlazi na druge sustave na brodu...
E, zavisi od pogona. Motori su tu uvijek negdje otprilike na pola broda, a kod vecih negdje na 3/4 duljine, nikad na samoj krmi. Tako da mislim da bi ga bez problema mogao spustiti da se "potopi", al sto onda sa helicima?
Ja se bavim s istim problemom, naime, zelim brod donekle skromne velicine kojeg nece kociti operiranje well dockom da u isto vrijeme vrsi operacije i sa helicima.

Odgovor najvjerojatnije sutra, ne vjerujem da cu veceras stic.
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2007., 22:16   #79
Eventualno su onaj sredisnji VLS kompleks te dva ciwsa na krmi overkill. Ako ti zgleda realnije, moze se taj VLS maknut, a ciws staviti na vrh nadgradnje, izmedju dimnjaka (trebalo bi dimnjake mrdnuti mrvicu naprijed)

Je, istisninu procijenjujem na oko 13.000 tona...

Hangar je tolki kolki je jer to ipak nije velik brod, a mora nositi jos i hrpu zaliha, kao i poveci broj posade. Sve da brodskim sustavima moze operirati samo 100 ljudi, samo bi airwing na to dodao jos 50ak ljudi...

Trebalo bi biti jasno iz crteza, pozicija helidecka te lifta omogucuje simultane operacije dvaju helica, dok se (u nuzdi) i treci moze voziti liftom... Dakle dok se na jednoj strani palube i mimoilaze helici, na drugoj jos jedan helic bez problema operira kolko hoce. Dakle 24/7 neprekinute operacije helicima...

Nego, vezano uz HRM. Ti se dakle nisi zezao kad si bio ono spominjao za logisticki brod. 8.000 tona? wow. Pa gdje bi to plovilo, po atlanskom oceanu? Druga je stvar da otkupimo npr Azore ... al danas zbilja ne vidim potrebu za tolkom brodinom. Novci utrošeni u to bili bi bolji za 4-5 manjih brodova za logistiku, koji bi mogli ići po otocima, do Italije, pa i nešto malo po mediteranu ako baš treba.
el Duderino is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2007., 08:58   #80
8000 tona je prava mjera .
10-15ak % veci od Absalona(6600 tona), iako bi me zadovoljio i sam Absalon.
Onda napraviti ko Danci, iskoristiti isti trup i podsustave za proizvodnju dvije razlicite klase, logisticki i fregatu. Smanjis troskove, povecas produktivnost. Ko ne bi volio te Dance?
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:36.