Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2007., 14:14   #41
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Jer se slažete da je najiritntnija pravopisna pogreška ona kad netko umjesto upitne riječi "jel" koristi "jer"?
Evo, mene iritira čak i dok čitam vlastitu namjerno neispravno gore napisanu rečenicu.

Znam, ispravno je "je li", ali nije u tome poanta.
kosa mi se digla na glavi dok sam čitala naslov , ali kad sam pročitala post, odahnula sam . mislila sam da samo mene to tako jako iritira. pa to se počinje razlikovati sa 7-8 godina otprilike, ako ne i ranije!

i živcira me kad naoko obrazovan čovjek napiše znaći,ćekaj, kuča... ma svatko može pogriješiti, ali ove osnovne, najosnovnije stvari se moraju znati.
sandy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 10:31   #42
Wink Da kažem i poneku mudru...

Quote:
sal_mirabilis kaže: Pogledaj post
Nije u tome poanta, već u sasma realnoj mogućnosti da današnje pogreške jednom budu dio standardnog jezika.
E, onda je pravo pitanje: zašto nas nekolicinu to smeta, čemu mi služimo i zašto uopće učimo pravopis u osnovnoj?
Naime, osobno ne znam mnoge jezične definicije, već sve hvatam "po sluhu" i to prilično dobro (mislim da većina tako 'lovi').

Ali ne mogu shvatiti ljude koji "ne čuju" ili krivo čuju i interpretiraju nešto sasvim suprotno o čuvenog.
slonko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 19:45   #43
Quote:
slonko kaže: Pogledaj post
E, onda je pravo pitanje: zašto nas nekolicinu to smeta, čemu mi služimo i zašto uopće učimo pravopis u osnovnoj?
Naime, osobno ne znam mnoge jezične definicije, već sve hvatam "po sluhu" i to prilično dobro (mislim da većina tako 'lovi').

Ali ne mogu shvatiti ljude koji "ne čuju" ili krivo čuju i interpretiraju nešto sasvim suprotno o čuvenog.
Potonje ne kužim ni ja (kao što ne kužim ni žene, vjernike, nacionaliste, ...), ali sve sam to voljan strpati pod činjenicu da se mediokritetstvo pokazalo evolucijski daleko najpogodnijim putem.

Prvo je pak pitanje bitno gadnije jer bi čist zdrav razum nalagao da na toj pismenjačkoj prednosti gradimo i neke materijalne prednosti, a stvarnost je takva da se samo živciramo i ne radimo ništa korisno.

Hipertrofirana degenerična moralnost valjda.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 20:54   #44
Super rasprava. Samo...u kajkavskom je to sasvim normalno. Sumljati i miješati jer i jel. I di je onda problem?

Aha, da...mislim da se to ne zovu pogreške, nego jednostavno odstupanje od standardnog jezika. Nitko ne govori standardnim jezikom. Neko više, neko manje.
Al dijalekte ne dirajte.

Dosad sam skužil da svako gleda svoj (pod)dijalekt kao ispravniji, a sve što je drukčije od toga zvuči smiješno, neispravno, netočno itd.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 21:03   #45
Cosa je to izvrsno odgovorio. A ako zavirite u Katičićevu Sintaksu, naći ćete da su takve zamjene bile dosta česte i u našoj književnosti.
Abyssus is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2008., 21:10   #46
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Jer se slažete da je najiritntnija pravopisna pogreška ona kad netko umjesto upitne riječi "jel" koristi "jer"?
Toliko iritantno da me ponukalo pogledati ovu temu s početne stranice foruma.

p.s. Kajkavski mi je osobno najmanje drag dijalekt. Čak mi se ne sviđa ni kad mi slučajno izleti "kaj" u govoru ili pisanju. Al eto uvuklo se ponešto kajkavskog budući da živim u Zagrebu.
__________________
Bok!
Limeni Nos is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2008., 10:07   #47
Miješanje lj i nj nije uopće normalno u kajkavštini. Možda u onom hibridu koji upravo izumire po Zagrebu, ali u Prigorju toga nikad nisam čuo makar sam cijeli život tamo.

Nadalje, ne veli se možda nek morti, a sumnjati teško da i spada u kajkavski rječnik. Bar se ja ne sjećam da se taj glagol koristio prije prodora štokavštine.
Isto tako, nije ni jel nešto autohtono. Ne veli se jel si videl, nek si videl ili jesi videl. Tako da bih rekao da je i to dolepršalo s radija i televizije, tamo kamo je već dolepršalo. Inače se te malformacije sjećam samo s ovog foruma.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 19:40   #48
Quote:
skeptik kaže: Pogledaj post
Jer se slažete da je najiritntnija pravopisna pogreška ona kad netko umjesto upitne riječi "jel" koristi "jer"?
Evo, mene iritira čak i dok čitam vlastitu namjerno neispravno gore napisanu rečenicu.

Znam, ispravno je "je li", ali nije u tome poanta.

da, to mi fakat zasmeta...
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2008., 20:54   #49
da, i menii jer umjesto jel, a pogotovo jel umjesto jer npr. on nije bio tu jel je morao biti negdje drugdje

a još mi je strašno kad neko govori "gdi" npr. idemo u aquarius? moze, a gdi je to? grrrr
__________________
live and let live
malakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 08:01   #50
Misliš na "di"? Ono što govori jako puno ljudi, neovisno o području Hrvatsku? To se koristi i kajkavskom, a bome sam to čul i u Dalmaciji. Za ostale regije nisam baš siguran.

Da, to je još jedna od tih stvari koje nisu neispravne, samo su izvan standardnog jezika. Jednog lijepog dana, kada se nađe netko tko će za svaki dijalekt napisati gramatiku i rječnik koji će biti službeno priznati, imat ćemo normirane dijalekte i normiran standardni jezik. Mo'š mislit.
No, bilo bi to lijepo. Onda bismo se mogli izvlačit za ovakve stvari "da se tak poveda pri nami".
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2008., 16:12   #51
ubijala bih za: dali, kuča, češ, ućiti, djete, cvjeće, dijetetu, riječnik i njima srodne
pa u petom razredu osnovne učiš takve stvari
razumijem stilističke greške, al brate mili nemoš mi sa dvajst i kusur pisat djete i kuča
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 00:27   #52
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
ubijala bih za: dali, kuča, češ, ućiti, djete, cvjeće, dijetetu, riječnik i njima srodne
pa u petom razredu osnovne učiš takve stvari
razumijem stilističke greške, al brate mili nemoš mi sa dvajst i kusur pisat djete i kuča
Nemoj zaboraviti "čovijek".


Svi smo imali pravo naučiti takve elementarne stvari. Ali mnogi ipak nisu, i što si onda čovjek može reći o našoj državi?
Nepismen narod, ahh.
__________________
U kamenu ništa ljudsko, u ljudima sve kameno.
-- blacky -- is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 01:02   #53
uvijet, savijet...
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 02:50   #54
Ja mislim da je "Jel", a ne "Jer".
To sam naucio negdje sa 6 godina.
sʎsʇɐʇ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2009., 11:06   #55
mene vise zivcira kada ljudi pogriješe između č i ć
moj_pas_luky_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 11:00   #56
zaboravili ste na sendvić ;-)
__________________
Light travels faster than sound. That's why people look intelligent, until they open their mouth...
Čačkalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 17:57   #57
zapravo ...nije ni -je li- potpuno ispravo...najbolje je napraviti inverziju u rečenici...ako je to muguće....ako nije onda se trebe koristiti -je li-...ali ni slučajno -da li-...=))
-gimnazijalka- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 19:27   #58
mene to uužasno živcira..pogotovo gledajući skijanje onaj komentator, svaka druga mu je JEL.
''pa mislim da će na ovoj stazi napraviti dobar rezultat JEL mu odgovara taj snijeg''
''pa te se greške najčešće događaju JEL ostanu na unutarnjoj skiji..''
majko moja nemogu više slušat to njegovo jel
 
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 21:25   #59
zašto odobravate moje postupke?zato jer se slažete
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2009., 21:53   #60
još najbolje je ćovijek i pošto kao uzročni veznik, nažalost (tj. na žalost)
zasijedanje Sabora, sijedalica, čevapčiči, ćućanje, ma ima ih milijun...
Egenus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.