Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2006., 23:17   #81
kaj, kava tak kesno?
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 11:03   #82
No dobro, riskirajući gomilu nesuvislih komentara na moje sljedeće pitanje, usudit ću se postaviti sasvim konkretno pitanje u vezi Ji Jinga. Svaki će takav komentar biti popraćen primjerenim odgovorom.

Zanima me kako tumačite fiksne heksagrame i heksagrame sa više promjenjivih linija?

Naravno, zanimaju me odgovori iz prakse. Ako uopće, osim mene , postoji koji forumaš sa praksom na tom području.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 15:05   #83
nacin

po knjizi Datamurti-koja je najpraktičija
Da li je najbolja neznam
pokusao sam i sa onim "deriviranim" heksagramima-koji nastaju kao interpolacija osnovnog- nisam bas super zadovoljan
Prije sam radio po raznim kuharicama- ono , za svaki aspekt života i pitanje imaš odgovor ( slavinski, ovaj , onaj ) ali su rezultati totalno bez veze
Ali vise ne konzultiram, jer me odgovori ne zadovoljavaju- ne kažu mi ono što hoću ćuti
Prije, kada sam bio puno mlađi, mislio sam da imam vremena, pa će se to riješiti prije ili kasnije
Sada, nakon toliko godina , a malo ispred sebe, konzultacije me bacaju u depresiju.
Razumijevanje , tj. nazovi znanje o zivotu ne donosi olaksanje, .Glupost postaje dominantna sila svijeta. Sigurna kao zakon gravitacije
-Da se vratim- ona podijela promijenjivih na vremenska razdoblja mi je bila dobra- ono 3 mjeseca domet predvidjanja, svaka promijenjiva 15 dana cca, tako daje neki događaj i karakter- mislim da je to opisano negdje
Inače, knjiga ima ppuuuno, skoro sam sve prevedene kod nas isprobao, ali po mom sudu nisu to. Na prvi pogled izvrsne kuharice - sli rezultat ništa.
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 15:23   #84
odsutnost

eto, procitao sam na brzinu pitanje , vratio se za racunar i napisao odgovor na nepostojeće pitanje. Primjer kako nam radi pažnja/sabranost. I bio sam uvijeren kako glasi pitanje...
*podijelima ćete ih prepoznati*
Svaki dan sebe iznenadim- upoznajem se bolje i vidim da nisam baš neki biser.
to je pu
O istini i životu drugi put
- Tumačim ih po tekstu u knjizi-doslovno
Heksagram bez promijenjivih- situacija fiksna, nepromjenjiva , betonirana. To je kako je. Shvatio sam da ako odgovor ne odgovara mojim željama , to znači da su to damo želje.
Promijenjive isto po knjizi.
Ali ono u što sam se osvjedočio- prvi put kad se pita to je to.Može se redefinirati pitanje i onda se dobiju neke okolnosti koje razjašnjavaju.
Svako inzistiranje vodi u konfuziju.
Heksagrami 1,2,63,i 64 su posebno zbunjujući. Oni u stvari daju neku opću tendenciju- bolje reći potencijal i usmjerenje neke situacije. Teško kad daju direktan odgovor.
U praksi najbolje je pitanje tipa: što će se dogoditi ako pitam tu i tu za posao ? npr- dobiti ćemo karakter događaja, praktično ishodište /rezultat, i to konačni
U praksi ako je loše predviđanje, nakon nekog vremena stvari nekim nepredviđenim događajima/okolnostima se poremete i sve završi nepovoljno.
Naše linearno razmišljanje i očekivanja prema našim željama i poznatim okolnostima ne daje trenutni valjani sud o predviđanjima I Chinga- što mi doživljavamo kao konfuziju na razumskoj razini.
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 20:57   #85
self-fulfilling prophecies
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 21:33   #86
Quote:
Baphomet kaže:
Zanima me kako tumačite fiksne heksagrame i heksagrame sa više promjenjivih linija?
meni, bez obzira na slozenost tumacenja, nekako sve ide u binarnom kodu (da/ne..kao kod kompjutera)sto IChing i jest ,onakav kakav je bio na pocetku, dakle kao DA i kao NE...

____ =DA, sitacija se nece mijenjati neko vrijeme (iako obracam pozornost na najgornju liniju - koja ipak daje slutnju , da kada se promjena bude odigrala - iz kojeg ce se kuta stvoriti, uzimam najgornju, zato sto promjena ide uvijek prema gore.. a i svaka stabilnost je i POTENCIJALNOST)

__ __ = NE, promjena situacije ( AKTUELNOST) gdje je sad opet od vaznosti da li se radi o jednoj ili vise promjenjivih linija ....

e, sad koliko sam u pravu...ne znam
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 21:46   #87
tumačenje

Nekom više to paše kod dešifriranja-Da/Ne. Mislim da to ovisi o strukturi pitaoca- tko ima određeniji mental i lakše se fokusira može to razlučiti lako-Zračni znakovi ili Vatreni. Vjerovatno su tome skloniji Ovnovi i Vodenjaci- oni brzo razlučuju- ili oni koji imaju Mars u 2/3 kući.
Kod mentalno konfuznijih znakova-Vodenih ili onih sklonijim detaljnijim razmišljanjima -Zemljanim- njima više odgovara opisni prikaz situacije - npr Ribe koje su konfuzne tumače konfuzno , opširno i protuslovno- a tako i postavljaju pitanja.
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2006., 22:22   #88
Quote:
ni ziv ni mrtav kaže:
Nekom više to paše kod dešifriranja-Da/Ne. Mislim da to ovisi o strukturi pitaoca- tko ima određeniji mental i lakše se fokusira može to razlučiti lako-Zračni znakovi ili Vatreni. Vjerovatno su tome skloniji Ovnovi i Vodenjaci- oni brzo razlučuju- ili oni koji imaju Mars u 2/3 kući.
Kod mentalno konfuznijih znakova-Vodenih ili onih sklonijim detaljnijim razmišljanjima -Zemljanim- njima više odgovara opisni prikaz situacije - npr Ribe koje su konfuzne tumače konfuzno , opširno i protuslovno- a tako i postavljaju pitanja.
vis,vis - Lav
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 12:30   #89
ni ziv ni mrtav

Mislim da malo kompliciraš tako jednostavan sistem poput Ji Jinga. Nema to veze sa horoskopskim znakom već sa sposobnošću pitaoca da se spoji sa svojim unutrašnjim bićem i intuitivno spozna o čemu mu Ji Jing savjetuje.

Treba mu pristupiti objektivno i smireno. I sigurno ne kada smo pod dojmom nekih događaja koje želimo riješiti.

Naravno, ako si koristio Slavinskog onda me to ne čudi pošto sam ga i ja koristio na početku i bio je totalno neprimjeren za pocetnike. Pogotovo zato jer nije imao prijevode originalnih linija već svoje viđenje istih.

Blue bird

Teško da bilo koja tehnika proricanja može dati odgovore u obliku da/ne. Nije mi jasno kako to d ane znaš da li si u pravu ili ne? Jel' to znači da je to samo tvoje razmisljanje bez prakse?


Kod mene, kada dobijem fiksni heksagram onda je to, kao što kaže 'ni ziv ni mrtav' statična situacija koja se neće mjenjati. Dok kod velikog broja promjenjivih linija, pogotovo ako su proturječne, pokušavam pojednostaviti pitanje ili skratiti vremenski rok za postavljeno pitanje jer to po meni znači da na odgovor utječe puno faktora koji se mogu manifestirati na razne načine. Ili jednsotavno sačekam neko vrijeme, da se neke stvari riješe, pa ponovim pitanje.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 14:54   #90
Ma da, ali ako sacekas neko vrijeme, onda ti konzultacije nisu potrebne. To je kao čitanje osmrtnica u novinama.
Ovisno o predmetu pitanja i odgovor je ili koncizan, plošni ili ima više razina.
Ali slažem se, ukoliko su preduvijeti ispunjeni i uključi se intuicija, dolazi do trenutnog "saznanja " odgovora, samo površno pogledavši heksagram
.
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 17:19   #91
Quote:
ni ziv ni mrtav kaže:
Ma da, ali ako sacekas neko vrijeme, onda ti konzultacije nisu potrebne. To je kao čitanje osmrtnica u novinama.
Ne slažem se.

Ji Jing nikada nije koristio da bi saznali jednostavan da/ne odgovor niti pokazuje fiksnu budućnost (osim ako izađe fiksni heksagram, iako neki imaju i tu drugačija iskustva) već smjernice kako da se ponašaš kako bi ublažio ili izbjegao loš ishod ili postigao pozitivan ishod.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 18:21   #92
onda dobro

dobro za mene je kad ja susjedu ukradem salatu iz vrta
loše je za mene kad mi on ukrade kupus iz podruma

Kad se na nešto ( veliku želju ) ostvarenu ili najčešče neostvarenu pogleda iz tzv povijesne distance dobije se drugi osjećaj
Ijako je uvijek dobro da nešto što poželiš i dobiješ, naravno

To su sve jeftine psihološke fore, moglo bi se reći, bagatelizacija ili pojednostavljenje

Ali većina nas (uključujući i mene ) tako funkcioniramo, na jeftinoj jednodnevnoj bazi

Ako netko može drukčije, tim bolje po njega

Da ne bi ispao podcjenjujući , onaj tko je počeo primjećivati razliku, tko je počeo probijat onu membranu između nametnute slike stvarnosti i neke druge svjesnosti, i to sve drukčije percipira-tj proricanja pojednostavljuje
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2006., 20:40   #93
Bafi - upravo zato sam i napisala 'koliko sam u pravu, ne znam?' - to se konkretno odnosilo na cinjenicu da ti imas ekstenzivno iskustvo i duboko poznavanje IChinga - i da ce tvoj odgovor biti, kao sto je i bio , da ne postoji nesto kao Da i Ne...nikakvo simplificirano predvidanje buducnosti...

a, ja sam navela moje iskustvo - ali, ako ga pogledas jos jednom - vidjet ces da sam odgovorila sto i ti...fiksna linija=staticnost, situacija ostaje neko vrijeme, promijenjiva= promjena ( i jos sam navela ulogu mijesta linije u hexagramu...)...na ovaj nacin i ti govoris o buducnosti..

i IChing je nastao iz jednostavnog da i ne, bacanja kornjacina oklopa u vatru...ali nije to sad ni vazo, ovo bi htjela rec, mozda ce zvucat komplicirano,al ne vidim, kako reci elegantnije:

Intuicija ....moze predvidjeti buducnost...Hexagrami koje smo dobili u divinaciji, prikazuju slozenu Sadasnjost (ukljucujuci i ono sto nasa Podsvijest zna), ali Buducnost je samo jedan alternativni vid Sadasnjosti - odnosno Sadasnjost moze biti sagledna iz Perspektive Beskonacnog....
tako da Buducnost moze biti intuitivno spoznata na mnostvo nacina....Buducnost nije odvojena od Sadasnjosti ili Proslosti: ona postoji u relaciji sa Cjelinom, koja transcedira Linearnu Perspektivu....pa onda ono sto Tumacimo kao Buducnost (ona intuicija) je samo jedna Ekstenzija Istine ili Realnosti....


a inace...naravno da ovako kompleksnu divinaciji kao IChing - koristimo kao meditaciju nad osnovnom slikom zemlja-covijek u sredini i izmedu -nebo, utjecaju elemenata i sila...i kad bih u potpunosti prihvatila Savijet IChinga - bez obzira koji hexagram dobila - bila bi to recpeptivnost i pasivnost...prihvacanje Stalne Promjene - odnosno temeljna misao IChinga:
PROMJENA JE DRAMATICNA - SAMO AKO JE U OPOZICIJI SA TAOM - ne ciniti i pustiti da nas Tao vodi...prirodno...lagano...


i zato sam i rekla da ____ = znaci NE sto je isto sto i STAGNACIJA...ali da se ne radi samo o da i ne (inace bacis u zrak pismo/glava) je to da ja gledam npr. najgornju liniju ( kao refernecu najudaljenijih dogadaja ) i koja se promjena tamo skriva....sa sirokom slikom koju IChing otvara nasem Umu...

a, bas sam ga pretjerala...
.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 09:46   #94
Quote:
blue bird kaže:
a, ja sam navela moje iskustvo - ali, ako ga pogledas jos jednom - vidjet ces da sam odgovorila sto i ti...fiksna linija=staticnost, situacija ostaje neko vrijeme, promijenjiva= promjena ( i jos sam navela ulogu mijesta linije u hexagramu...)...na ovaj nacin i ti govoris o buducnosti..
Vidio sam da si isto odgovorila i tu se slažemo.

Quote:
blue bird kaže:
Intuicija ....moze predvidjeti buducnost...Hexagrami koje smo dobili u divinaciji, prikazuju slozenu Sadasnjost (ukljucujuci i ono sto nasa Podsvijest zna), ali Buducnost je samo jedan alternativni vid Sadasnjosti - odnosno Sadasnjost moze biti sagledna iz Perspektive Beskonacnog....
tako da Buducnost moze biti intuitivno spoznata na mnostvo nacina....Buducnost nije odvojena od Sadasnjosti ili Proslosti: ona postoji u relaciji sa Cjelinom, koja transcedira Linearnu Perspektivu....pa onda ono sto Tumacimo kao Buducnost (ona intuicija) je samo jedna Ekstenzija Istine ili Realnosti....
... kad već nemam ništa drugo za dodati.

Quote:
blue bird kaže:
prihvacanje Stalne Promjene - odnosno temeljna misao IChinga:
PROMJENA JE DRAMATICNA - SAMO AKO JE U OPOZICIJI SA TAOM - ne ciniti i pustiti da nas Tao vodi...prirodno...lagano...
Teoretski savršeno a u praksi prilično neizvodivo. Pogotovo u našem, zapadnom svijetu.

Quote:
blue bird kaže:
i zato sam i rekla da ____ = znaci NE sto je isto sto i STAGNACIJA...ali da se ne radi samo o da i ne (inace bacis u zrak pismo/glava) je to da ja gledam npr. najgornju liniju ( kao refernecu najudaljenijih dogadaja ) i koja se promjena tamo skriva....sa sirokom slikom koju IChing otvara nasem Umu...
a, bas sam ga pretjerala...
Aha, znači, kad bi dobila više promjenjivih linija onda bi "glavna" bila ona koja je najviša pošto bi ona pokazala kako će se događaji završiti?

A jesi, malo

Evo jedan link sa besplatnom knjigom o Ji Jingu, i ne samo da je besplatna nego je i jedna od najboljih na koju sam ja naletio u zadnjih 10-tak godina.
Ako želite samo knjigu to je pod C :

(C - Translation and Commentary)

http://www.hermetica.info/
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:18   #95
Quote:
blue bird kaže:
Bafi - upravo zato sam i napisala 'koliko sam u pravu, ne znam?' - to se konkretno odnosilo na cinjenicu da ti imas ekstenzivno iskustvo i duboko poznavanje IChinga - i da ce tvoj odgovor biti, kao sto je i bio , da ne postoji nesto kao Da i Ne...nikakvo simplificirano predvidanje buducnosti...

a, ja sam navela moje iskustvo - ali, ako ga pogledas jos jednom - vidjet ces da sam odgovorila sto i ti...fiksna linija=staticnost, situacija ostaje neko vrijeme, promijenjiva= promjena ( i jos sam navela ulogu mijesta linije u hexagramu...)...na ovaj nacin i ti govoris o buducnosti..

i IChing je nastao iz jednostavnog da i ne, bacanja kornjacina oklopa u vatru...ali nije to sad ni vazo, ovo bi htjela rec, mozda ce zvucat komplicirano,al ne vidim, kako reci elegantnije:

Intuicija ....moze predvidjeti buducnost...Hexagrami koje smo dobili u divinaciji, prikazuju slozenu Sadasnjost (ukljucujuci i ono sto nasa Podsvijest zna), ali Buducnost je samo jedan alternativni vid Sadasnjosti - odnosno Sadasnjost moze biti sagledna iz Perspektive Beskonacnog....
tako da Buducnost moze biti intuitivno spoznata na mnostvo nacina....Buducnost nije odvojena od Sadasnjosti ili Proslosti: ona postoji u relaciji sa Cjelinom, koja transcedira Linearnu Perspektivu....pa onda ono sto Tumacimo kao Buducnost (ona intuicija) je samo jedna Ekstenzija Istine ili Realnosti....


a inace...naravno da ovako kompleksnu divinaciji kao IChing - koristimo kao meditaciju nad osnovnom slikom zemlja-covijek u sredini i izmedu -nebo, utjecaju elemenata i sila...i kad bih u potpunosti prihvatila Savijet IChinga - bez obzira koji hexagram dobila - bila bi to recpeptivnost i pasivnost...prihvacanje Stalne Promjene - odnosno temeljna misao IChinga:
PROMJENA JE DRAMATICNA - SAMO AKO JE U OPOZICIJI SA TAOM - ne ciniti i pustiti da nas Tao vodi...prirodno...lagano...


i zato sam i rekla da ____ = znaci NE sto je isto sto i STAGNACIJA...ali da se ne radi samo o da i ne (inace bacis u zrak pismo/glava) je to da ja gledam npr. najgornju liniju ( kao refernecu najudaljenijih dogadaja ) i koja se promjena tamo skriva....sa sirokom slikom koju IChing otvara nasem Umu...

a, bas sam ga pretjerala...
.
U tumačenjima i ja gledam najgornju liniju kao rezultat-ijako je knjiški savijet da se UVIJEK gleda "dominantna" promijenjiva kao glavna,-obično 5.

Imam jednu nedoumicu- vremensko određenje.
Kako postavljate pitanja, i imate li neka konkretna iskustva kod određivanja vremenskog tijeka događanja ?
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:46   #96
Quote:
ni ziv ni mrtav kaže:
Imam jednu nedoumicu- vremensko određenje.
Kako postavljate pitanja, i imate li neka konkretna iskustva kod određivanja vremenskog tijeka događanja ?
Nikad mi to nije uspjelo zato unutar pitanja stavim vremensko ograničenje i to sasvim lijepo funkcionira.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:49   #97
isto

Isto iskustvo.Probao svašta, rezultat slučajan.U pitanju postavim vrijeme i to je to.
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 12:49   #98
Čemu uopće proricanja?

Ionako su budućnost, prošlost i sadašnjost jedna te ista stvar. Koliko puta se dogodi da zapravo sve tehnike "proricanja" ne rade ništa drugo nego determiniraju trenutačno stanje uma - a što je trenutačno stanje uma?

To je stanje koje sadrži prošlost, budućnost i sadašnjost, ali umno je nemoguće sagledati to kao cjelinu.

Nismo svjesni da imamo 3 u 1 u glavi

Da samo 3 u 1 ...

Pa stoga odjeljujemo i imamo iskrivljeni dojam "slobodne volje". Misleći da će nam "otkrivanje" budućnosti pomoći da "ispravimo" ili "ublažimo" stvari..yeah, right..

Čak su i "ispravci" uključeni u "program" - iako mislimo da nisu - a dovoljno je samo da učinimo reprodukcije naših proricanja(svejedno dolaze li iz naše ili tuđe ruke).
__________________
don't turn away from love
Noor Jehan is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 13:05   #99
Quote:
Noor Jehan kaže:
Čemu uopće proricanja?

Ionako su budućnost, prošlost i sadašnjost jedna te ista stvar. Koliko puta se dogodi da zapravo sve tehnike "proricanja" ne rade ništa drugo nego determiniraju trenutačno stanje uma - a što je trenutačno stanje uma?

To je stanje koje sadrži prošlost, budućnost i sadašnjost, ali umno je nemoguće sagledati to kao cjelinu.

Nismo svjesni da imamo 3 u 1 u glavi

Da samo 3 u 1 ...

Pa stoga odjeljujemo i imamo iskrivljeni dojam "slobodne volje". Misleći da će nam "otkrivanje" budućnosti pomoći da "ispravimo" ili "ublažimo" stvari..yeah, right..

Čak su i "ispravci" uključeni u "program" - iako mislimo da nisu - a dovoljno je samo da učinimo reprodukcije naših proricanja(svejedno dolaze li iz naše ili tuđe ruke).
Slažem se da je sve igra uma. Da su to samo preokupacije mentala koji vrti kao motor auta u "leru".
Ali cijelina tijelo/astral /um traži hranu. A ta cijelina smo mi , identificiramo se sa njom. I dok smo tom stanju , sve na ovoj razini nam je prevažno.
I tu je I Ching , kao i Tao Te Ching nenadoknadiv- dok nam daje odgovor na konkretno, prizemno pitanje, istovremeno nas dovodi i u kontakt sa onim razinama na kojima je to irelevantno.Zato je I Ching višeslojan, a pozornom/prisebnom čovjeku daje i nešto puno više- uviđaj u nešto drugo i relativizaciju materijalnog.
Zapetljao sam se, ali , kad se u životu zapetljam u nešto što me zaokupi u potpunosti, konzultiram se , i dobijem odmah odmak od situacije, relativiziram ju i u biti I Ching me "izvadi" i mulja(mentalnog) u koji sam trenutno upao.
Da i ne spomenem osijećaj da komuniciram s nekim ....
Da li je to moje više ja, alter ego, aurično biće, vanzemaljska inteligencija, ne bih znao.A da mi netko upućen kaže, vijerovatno ne bi shvatio.
Vjerovatno moje pravo ja to zna , ali ono nezna ići na internet, ha, ha !
ni ziv ni mrtav is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2006., 13:11   #100
Quote:
Noor Jehan kaže:

Nismo svjesni da imamo 3 u 1 u glavi
neskafe
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.