Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2008., 16:39   #21
1) Hrvacki - da ubode u oko

2) Hrvatski - greska

3) izjava - "a kakav je vas jezik i kako vi govorite" nije nikakav argument

4) vec sam napisao da standardni jezik poznajem koliko i Farsi (iranski jezik), govorim naime svoj materinji hrvatski a moj materinji hrvatski ima svoja pravila (nepisana) koja su puno puta u sukobu sa standardnim hrvatskim.

5) ovo se takodjer odnosi i na moje poznavanje pravopisa

6) nemam ambicije lektorirati knjige

7) nemam ambicije vodit Dnevnik, Skolski Program, davati glas animiranim likovima

8) covik ne mora bit vrhunski kulinarski strucnjak ili Chef da bi znao da je neka hrana bljutava i nejestiva, pa tako niti se baviti jezicnim znanostima da bi znao da se na nacionalnim televizijama pod standardni govor provlaci govor zagrebackih ulica

9) ubuduce molim dajte neke argumente pro ili contra, nemojte se ponasat ka uvrijedjena mala dica
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 16:45   #22
e da.
molim vas da se ocitujete o prijedlogu da se u ime demokraticnosti, i splitskom ulicnom govoru dodijeli malo vise prostora na nacionalnim televizijama, pa neka stafetu u nekoliko narednih godina u svim vaznijim emisijama nose Marijana i Petra. Nakon tih nekoliko godina na redu bi bila Rijeka, pa onda nekoliko godina Osijek....al ajmo prvo pustit njih dvije, onako za eksperiment...
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 17:01   #23
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Nije, ali jest ovaj akuzativ umjesto dativa u rekciji glagola smetati.
A ljubice moja, ja mislila da me vise ne volis kad ne reagiras na mene, falila si mi.... Thanx za ispravak, mada na forumu pisemo razlicitim jezicima

Sto se tice dalekovidnice i spikera, mislim da nije bas tako tragicno. Na komercijalnim televizijama je govor nesto losiji od HTVa (Mirna Maras cini mi se da je bas ta sa zagrebackim naglaskom, ona sta vodi prognozu), al evo za HRTove vijesti nemam nikakvih primjedbi. Tj, sjetila sam se nekog reportera u prilozima s dubrovackim nogloskom. Bo, nije mi smetao vise od sadrzaja.
Mako, imas kakve konkretne primjere za analizu?
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 17:05   #24
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
e da.
molim vas da se ocitujete o prijedlogu da se u ime demokraticnosti, i splitskom ulicnom govoru dodijeli malo vise prostora na nacionalnim televizijama, pa neka stafetu u nekoliko narednih godina u svim vaznijim emisijama nose Marijana i Petra. Nakon tih nekoliko godina na redu bi bila Rijeka, pa onda nekoliko godina Osijek....al ajmo prvo pustit njih dvije, onako za eksperiment...
Ok, Marijana i Petra. A koga bis ti da one zamijene?
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 17:38   #25
Quote:
mako kaže: Pogledaj post

1) Hrvacki - da ubode u oko
Vjerovaĺ ili ne hrvacki je i najmanja pogrješka u svemu navedenomu. Svi "dosljedni" hrvatski pravopisi koji se pozivaju na izgovor (fonoložška načela), a ne na tvorbu (morfoložška načela), morali bi pisati hrvacki !! Tu jošter imamo i morfofonemska načela koja su u hrvatskomu standardu malo sbrda-sdola ugrađena, ali otom-potom.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 17:55   #26
Za pocetak sve ljude sa RTLa, zapravo tu telviziju treba zabranit jer je ona ocito instrument nekog master plana kojem je cilj kretenizacija Hrvatske. Bas sam bacio oko u TV program i na RTLu ne mogu nac nista normalno. Frekvenciju RTLa vratit HRTu 3.
Sa Nove pocet sa Mirjanom Hrgom, poslat je natrag u skolu hrvatskog jezika a i novinarstva, a dalje mi niko ne pada na pamet u ovom trenutku, sta ne znaci da ih nema. Na HRT pocet sa Milom Horvat, voditeljima jutarnjeg skolskog programa itd.... Zanimljivo Danijela Trbovic mi zbog prirode emisije koju vodi ne smeta...
Jos nesto, osim Marijane i Petre mozemo uzet i Dina (sad ce puritanci skocit i reci da je ispravno Dine...mozda u standardnom al ne i u mom materinjem hrvatskom....) i Danijelu Dvornik, ekipu iz TBFa, Zeljka Keruma i cijelu armiju drugih (pa i mene...zasto bi mi ovi polupismeni novinari otimali kruh iz usta, ja sam barem jednako polupismen kao i oni ako ne i vise...) pa ih stavit neko vrijeme na TV i to prodavat pod standardni hrvatski jezik. Bi li tada Zagrebcani reagirali ???
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 17:59   #27
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Za pocetak sve ljude sa RTLa, zapravo tu telviziju treba zabranit jer je ona ocito instrument nekog master plana kojem je cilj kretenizacija Hrvatske. Bas sam bacio oko u TV program i na RTLu ne mogu nac nista normalno. Frekvenciju RTLa vratit HRTu 3.
Sa Nove pocet sa Mirjanom Hrgom, poslat je natrag u skolu hrvatskog jezika a i novinarstva, a dalje mi niko ne pada na pamet u ovom trenutku, sta ne znaci da ih nema. Na HRT pocet sa Milom Horvat, voditeljima jutarnjeg skolskog programa itd.... Zanimljivo Danijela Trbovic mi zbog prirode emisije koju vodi ne smeta...
Jos nesto, osim Marijane i Petre mozemo uzet i Dina (sad ce puritanci skocit i reci da je ispravno Dine...mozda u standardnom al ne i u mom materinjem hrvatskom....) i Danijelu Dvornik, ekipu iz TBFa, Zeljka Keruma i cijelu armiju drugih (pa i mene...zasto bi mi ovi polupismeni novinari otimali kruh iz usta, ja sam barem jednako polupismen kao i oni ako ne i vise...) pa ih stavit neko vrijeme na TV i to prodavat pod standardni hrvatski jezik. Bi li tada Zagrebcani reagirali ???

Nebiju !!!
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 19:46   #28
Ma RTL je totalni kic, al sta ces, ocito da se to isplati. Nemoj gledat, to je najgore sta im mozes napravit.
Za Mirjanu Hrgu se slazem. I ne samo zbog toga kako prica nego i sto prica.
A kriterij za rad na televiziji nije poznavanje hrv jezika, posebno ne na komercijalnoj televiziji, tako da je rosadu neozbiljno zahtjevat, al mozemo se se ipak bavit mislju sto bi bilo kad bi bilo a mislim da bi to bilo kad bi se urednistvo preselilo u npr Split.
(E da, zaboravio si Renatu Sopek. )
Kerum
vilinska musica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 20:28   #29
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
osim Marijane i Petre mozemo uzet i Dina (sad ce puritanci skocit i reci da je ispravno Dine...mozda u standardnom al ne i u mom materinjem hrvatskom....)
Dinu.
tonya is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 21:00   #30
Dinu. Moja greska.

Nemojmo zaboravit ni Tatjanu Juric sa njenim oratorskim sposobnostima, Dino Dvornik je za nju Marko Tulije Ciceron (jedan njen biser - Od 1500 djevojaka izabrali smo 75 sto je veliki uspjeh....koji uspjeh i ciji ?!?!? sta su ovih 75 bolje vrtile guzicama od onih sta su ispale ?!!?)

Komercijalne TV ne mozes kontrolirat al barem mozes putem Javne TV obrazovat ljude i upozoravat da to nije standardni jezik pa da se jadni dalmatinski studenti kad se vrate iz Zegea ne blamiraju svojim dinarsko-purgerskim naglaskom (nesto a la Bandic), i kao argument uzimaju - "eto mi se trudimo govorit knjizevnim (kako se u nas zove standardni jezik...), a mi bi jel trebali potvrdno klimat glavama...

Baj d vej di je nestala Nikolina Pisheq, zagrebacki pandan nasoj Petri i Marijani...ili HRTov pandan Tatjani Juric....
__________________
--- WIKI IS YOUR FRIEND ---
mako is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2008., 21:02   #31
Quote:
tonya kaže: Pogledaj post
Dinu.
Dino, Dina, Dinu, Dina, Dino, Dinu, Dinom. Vrîdi kako za Lupi:na:, tako i za Pi:na:. Al' ti mišljaše na Di:no, Di:ne:, Di:ni, Di:nu, Di:no, Di:ni, Di:nom ?
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2008., 15:41   #32
Quote:
mako kaže: Pogledaj post
Možemo uzeti Dina (sad će puritanci skočiti i reći da je ispravno Dine,možda u standardnom ali ne i u mom materinjem hrvatskom)
Ti si sasvim precizan, ali se u kasnijim "postovima" pojavila pogreška.

Dino se standardno deklinira: Dino, Dine, Dini, Dinu, Dino, Dini, Dinom.

Ali u južnim krajevima Hrvatske takve se imenice dekliniraju: Dino, Dina, Dinu, Dina, Dino, Dinu, Dinom.

Sami nositelji takvih imena i prezimena obično se prilagođuju području gdje su. Na pitanje pjesniku Ratku Zvrki kako glasi genitiv njegova prezimena, on je odgovrio: "U Slavoniji Zvrke a u Dubrovniku Zvrka".
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2008., 15:47   #33
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Ti si sasvim precizan, ali se u kasnijim "postovima" pojavila pogreška.

Dino se standardno deklinira: Dino, Dine, Dini, Dinu, Dino, Dini, Dinom.

Ali u južnim krajevima Hrvatske takve se imenice dekliniraju: Dino, Dina, Dinu, Dina, Dino, Dinu, Dinom.

Sami nositelji takvih imena i prezimena obično se prilagođuju području gdje su. Na pitanje pjesniku Ratku Zvrki kako glasi genitiv njegova prezimena, on je odgovrio: "U Slavoniji Zvrke a u Dubrovniku Zvrka".

a ne, ne

u knjigama iz gramatike lijepo piše da je oboje standard, ja bih rekla
da je genitiv dina za kratki naglasak, a genitiv dine za dugi naglasak

dakle, vidjeh dina dvornika i dinu merlina
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2008., 18:56   #34
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Za početak bi se trebalo naučiti da se posvojni pridjevi izvedeni od vlastitih imena pišu malim slovom (i imena jezika, dakako)
Što reče? Što to reče Kompetencijo? (Petrovićev, Jupiterov, Brundov, Talijanov, Splićankin itd).
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2008., 17:28   #35
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
a ne, ne

u knjigama iz gramatike lijepo piše da je oboje standard, ja bih rekla
da je genitiv dina za kratki naglasak, a genitiv dine za dugi naglasak

dakle, vidjeh dina dvornika i dinu merlina
ako se zoves Din (Dean) onda Vidim Dina.
ako si Dino, vidim Dinu.

Brun. Vidim Bruna.
Bruno. Vidim Brunu.

Fran. Vidim Frana.
Frano. Vidim Franu.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:28.