Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.11.2008., 12:08   #41
7. obučili ih crnci u sajkovičima i splitu . osobno vidio crni ko noč. u pravu si lako je istjerat oficira iz jna ali ne i jna iz oficira j, ja sam možda tipičan primjer , ja se ponosim sa time.

4.što je agilnost ako ne u osnovi brzina. spominjem je je brzina i 50km ako se neprijatelj kreče 40 km nije važno dkle god ga goniš na leđima i nedaš mu da se ponovno organizira za borbu. s time nemislim da nije bolje iči i 100 km , dapače , a i hv se vrlo brzo kretala , dobrim dijelom vozeči se na tenkovima i kamionima prema kninu.

4. motoriziranu brigadda je ta koja motorna vozila (uglavnom kamione ) ima u formaciskom sastavu za prjevoz ljdstva i mts , borbu izvodi pješke.prema tome odgovara naziv gmbr. i nije mi jasno na čemu potkrepljuješ svoju tvrdnju.

1. moram ti opisivat jel ako navodiš domazeta , fulera , a sigurno misliš i na ove bobetko , stipetić( za kojeg smatram da je najbolji naš general) da trkeljaju , a ja nemogu izmišljat več se oslanjat na njih i one koji su pisali skripte i uđbenike ne umišljam si da sam pametniji od tih ljudi pa da si dozvoljavam da izmišljam.. i uostalom kako možeš tako baš da trkeljaju oni imaju svoje viđenje ti svoje , a možda nakraju i spadne da ti trkeljaš i baš filozofiraš (molim bez uvrede).ako pročitaš moje postove ja nikad nisam za nikoga napisao da trkelja , a pogotovo za fulera koji je uobličio moderno ratovanje .ja si taj lukzuz i nepoštivanje neču dozvolit prema tim ljudima.

6. i jna je imala bitnih dodirnih točaka sa zkb , pa ti ponavljam isti kufer drugo pakovanje , samo je razlika terminološka ovo možeš shvatit kao odgovor i pod četiri.

7. a šta je to nego tuđica ja to nerazumijem , nije na hrvatski . samo sam čekao da počneš sa onim silnim kraticama , pa da me glava zaboli koliko ih ima.


9. ja sam na početku objasnio kako je tekao razvoj modernog ratovanja i smatram nevažnim terminologiju , svejedno mi je jel munjeviti rat , zkb združeno ratovanje jer je u osnovama temelji na istim načelima . tako i termin združeno ratovanje ima osnovna naćela zkb prilagođena novom vremenu i tehnologiji , a usput doktrina združenog ratovanja nije u potpunosti završena več njen razvoj i integracija cijelog sustava obrane pa i civilnih struktura obrane. radi se o razvoju oružanih snaga i prilagodbi svih segmenata u novim uvijetima kriza koje uključuju konvencionalni rat ali i sve druge vrste ugroza.

razlike u terminologiji nema , nije važno moja jna ili tvoja koja god da je, ili ovakva onakva operacija dokle god se radi o istoj stvari.

mislim da si preopterečen terminologijom , a terminologiju osobno smatram sporednom . a osobno mi je puno bliža jna terminologija i nesmatram to lošim ili zaostalim.

i zašto ne dozvoljavaš prilagodbu ,ponavljam ti da se nemože svaka situacija i svako iskustvo doslovno prenjet sa jedne vojske na drugu jer se neradi ni o istim tehnološkim , zemljišnim ,materijalnim sretstvima . tako se ničja potpuna iskustva pa ni prošli ratovi nemogu u potpunosti primjenit sada , kao prije ali jedna vojska može prihvatit nečju doktrinu (bilo čiju) ako je ona primjenjiva u bitnim crtama (dakle ni u kom slučaju potpuno i doslovno) več to prilagodit i integrirat u postoječe shvačanje vojne nauke.

molim te pročitaj ponovo šta sam napisao ono o združenom ratovanju pa češ shvatit da doktrina napreduje i razvija se pa kako god ona bila i kako god se zvala u djelu konvencionalnog rata (zkb), a koji je samo dio doktrine združenog ratovanjaveč i na ( asimetrično ratovanje) -(skoro sam napisao opčenarodne obrane) čiji se razvoj prožirio i na sve obrambene snage dakle ne samo na vojsku veči na vatrogascre i policiju , civilnu zaštitu pa i na cjelokupno pučanstvo...

bitno je da u hrvatskoj to još u potpunosti ne funkcionira pa ni u americi (i neče još dugo se dokraja uobličit), ali sa vremenom hoče i uopče nevidim problem jel dio koji se zove konvencionalni (uz upotrbu taktičkog nuklearnog oružja)a koji je sastavni dio združenog ratovanja . pa zvali ga mi kako god pa i zkb temeljit če se na osnovnim načelima uspostavljenim davno prije i uvijek če biti isti.

recimo mi smo u oluji izvršili dosta zračnih poletanja , uništili centre veze ,zpovijedna mjesta , neutralizirao njihove položaje,uništavalo tenkove , napao aerodrome i uništio aerodromske instalacije ---- to isto je radilo i izraelsko zrakoplovstvo samo u puno večem obimu jer se radilo o puno večim snagama i sretstvima .

izraelci iznenadnim napadom(strategiski potpuno očekivanim ) izvode brze oklopno mehanizirane prodore u dubinu neprijateljskog borbenog poretka i nedozvoljavaju predah i uspostavu nove linije obrane ----to isto smo izveli i mi u oluji ( oni su imali oklopne snage kao nosioc glavnog udara mi gbr)

inicijativu su postigli brzinom i agresivnošču ---- to smo i mi postigli.

brzo riješili situaciju oni za nekoliko dana ( razlikovat rat od pojedine operacija) ---- i mi smo.

oni zbacili iz ravnoteže nisu ni trebali niti egipčane niti ove druge jer su svojom nesposobnošču i nejedinstvom operacija po vremenu i mjestu sami sebe onesposobili (uglavnom u svim ratovima ) ---- to su napravili i svk i vrs pa i ja koja nije imala snage intervenirat.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 12:12   #42
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Mene to ne tješi, nego me zabrinjava. A još više me zabrinjava što imam osjećaj (bar čitajući Hrvatski vojnik i u razgovoru sa ljudima koji su još u HV) da danas postoje dvije HV, jedna manjina za mirovne operacije i druga većina za gašenje požara, čišćenje lišća, zidariju i maleriju po vojarnama.
pa ja i vidim da je tebi osnovno štivo hrvatski vojnik i knjižice združeno ratovanje i združena vizija.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 12:13   #43
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
Zanimljivo kad sam ja usporedio napredovanje iz cca 150 različitih pravaca u Oluji s balkanskim ratovima i rekao da bi bolje bilo izvesti udar s koncentriranim trupama preko save, bradonjama s leđa, onda sam bio popljuvan... Što se tiče potonjeg, cilj blitzkriega je zadobiti pobjedu a ne poklati svaku neprjateljsku jedinicu do zadnje... tako gledano njihove zapovjedi imaju smisla... ta nisu srbi japanci da će se boriti tri mjeseca u okruženju sa švicarskim nožićima bez hrane i šljivovice...
ja te nisam popljuvo .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 12:16   #44
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
I samo još jedan "mali" detalj. Manavarsko ratovanje koje je preduvjet za primjenu nekadašnje doktrine ZKB može se ostvariti samo s vojskom koja je usmjerena više na neprijatelja, a manje na zemljište. Kad pročitaš Davora Marijana (Oluja) ili Bobetkove prijepise zapovijedi za Oluju, nigdje nećeš naći HV zapovijed gdje stoji "uništiti neki bataljon SVK", "blokirati pješadijsku brigadu" nego uglavnom "ovladati područjem sela XY", "zauzeti kotu ili trigonometar XY" i sl. stvari usmjerene isključivo na zemljište, a ne neprijatelja. To je odlika istočnih, a ne zapadnih doktrina, a posebno doktrine Opštenarodne odbrane.
a gdje ja tvrdim drukčije , opkoljenih snaga je bilo i oni su se predavali između ostalog i osobno meni .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 12:36   #45
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Po ostatku tvojih postova vidim da ti uopće ne razlikuješ doktrinu, operacije i temeljne pojmove operatike tako da nema smisla da ti dalje repliciram. Pogotovo jer ne razumiješ značenje "stožerne točke" kao temeljnog pojma.

Vojska u kojoj se ništa ne smije uraditi bez detaljne zapovijedi nadređenog nema pravo sebi pripisivati inicijativu i korištenje zapadnih doktrina. Kad se to promijeni onda možemo pričati o zapadnim doktrinama. Švabe su to apsolvirale u 2. SR, Britanci su ih opservirali nakon 2. SR više nego oni sami sebe, a Amerikanci ih jednostavno prepisali. Rusi se nikad nisu zamarali s time, a JNA još manje (legendarna JNA uzrečica "nije tvoje da misliš" je najveći rušitelj svake zapadne doktrine). Sad ću ti sažeto napisati što je u stvari doktrina ZKB.
pričaš bezveze zato što upotpunjuju jeddnu drugu .

napisao sam ti jasno što je vojna , a što ratna doktrina neda mi se više pisat pa pročitaj prijašnje postove.

šta operacije šta ti nije jasno -operaciski zahtjevi,elementi operacije , sadržaj operacije šta razlika napadne i obrambene operacije šta ti nije jasno reci mi objasni čuti .

šta ti nije jasno u teoriji i praksi priipremannja , organiziranja i izvođenja operacija , a sa time se bavi operatika kao dio ratne viještine .

ajde mi reci što je stožerna točka , ako nijeključni gospodarski resurs protivničke zemlje na strateškoj razini ,zapovijedno mjesto ( centar operacija) ili ključni dio zemljišta na taktičkoj razini na operativnoj je teško nači što gdje i kada je najbolje napasti dali je to prostor koncentracije , međuprostor dva neprijateljska sastava , središnje zapovijedno mjesto , bitni element logistike ko kada i kako če utvrdit što če slomit neprijatelja ovisi o procijeni zapovijednika i nemože se unaprijed jasno definirat.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 12:47   #46
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Po ostatku tvojih postova vidim da ti uopće ne razlikuješ doktrinu, operacije i temeljne pojmove operatike tako da nema smisla da ti dalje repliciram. Pogotovo jer ne razumiješ značenje "stožerne točke" kao temeljnog pojma.

Vojska u kojoj se ništa ne smije uraditi bez detaljne zapovijedi nadređenog nema pravo sebi pripisivati inicijativu i korištenje zapadnih doktrina. Kad se to promijeni onda možemo pričati o zapadnim doktrinama. Švabe su to apsolvirale u 2. SR, Britanci su ih opservirali nakon 2. SR više nego oni sami sebe, a Amerikanci ih jednostavno prepisali. Rusi se nikad nisu zamarali s time, a JNA još manje (legendarna JNA uzrečica "nije tvoje da misliš" je najveći rušitelj svake zapadne doktrine). Sad ću ti sažeto napisati što je u stvari doktrina ZKB.
pričaš bezveze zato što upotpunjuju jeddnu drugu .

napisao sam ti jasno što je vojna , a što ratna doktrina neda mi se više pisat pa pročitaj prijašnje postove.

šta operacije šta ti nije jasno -operaciski zahtjevi,elementi operacije , sadržaj operacije šta razlika napadne i obrambene operacije šta ti nije jasno reci mi objasni čuti .

šta ti nije jasno u teoriji i praksi priipremannja , organiziranja i izvođenja operacija , a sa time se bavi operatika kao dio ratne viještine reci objasničuti na hrvatski neču koristit strane izraze. možda češ onda shvatit.

ajde mi reci što je stožerna točka , ako nijeključni gospodarski resurs protivničke zemlje na strateškoj razini ,zapovijedno mjesto ( centar operacija) ili ključni dio zemljišta na taktičkoj razini na operativnoj je teško nači što gdje i kada je najbolje napasti dali je to prostor koncentracije , međuprostor dva neprijateljska sastava , središnje zapovijedno mjesto , bitni element logistike ko kada i kako če utvrdit što če slomit neprijatelja ovisi o procijeni zapovijednika i nemože se unaprijed jasno definirat.


i molim te gdje ja tvrdim da je primarni cilj blickriga uništenje neprijatelja , a ne njegovo razbijanje onako kako je bilo u oluji , a tu jasno pokazuje da netreba uopče doči do bitke dabi neprijatelj bio razbijen , težilo se okruženju i ona su bila u operativnom okruženju na klavnom pravcu(knin) ali je primarni cilj bio brz prodor i izbijanje na granicu bih .

ljepo ti navodim da je oluja dobivena na strategiskom nivou , a da se temeljem toga srušio cijeli sustav komandovanja jedinicama na taktičkom nivou i zato nije ni došlo do bitke u njenom klasičnom značenju kao ni do bitke u okruženju..

ti izgleda li nerazumiješ ili si se nabubo nekih termina pa sada pametuješ a neshvačaš što ja govorim i kada neupotrebljavam jasno i striktno termine pročitane u knjizi , malo bi trebao razmišljat , a ne samo sljepo čitat i nerazumjet jasno vojno izražavanje .

Zadnje uređivanje siniša : 16.11.2008. at 13:18.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 14:09   #47
povoljan odnos snaga na glavnom pravcu napada kojim je izraženo težište napadne operacije neznači isto što i masovnost. dakle gbr su oklonim snagama sa pripadajučom pješadijom vršili prodor u taktičku dubinu neprijateljskog borbenog poretka .osobno sam na tenku došao pred knin .

ponavljam ne masovnost več samo povoljan odnos snaga .


tučena je vrs po rejonima prikupljanja , a koja je bila osnova drugog ešelona i nalazila se u dubini rasporeda. a i rezerve koje su ispred knina zadržale određeno vrijeme naše nastupanje ne bitno ali jesu.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 14:47   #48
i kako možeš doslovno prenjet od slova do slova a neshvatit riječ koju sam sto puta izgovorio prilagodba. kako možeš doslovno prenjet jedan načim izvođenja B/d primjenjivan u povijesti , a neshvatit da je potrebna prilagodba jer ni snage ni sretstva ni zemljište nije isto a da to sebi ne prilagođavaš jer je zkb u svojim osnovnim karakteristikama primjenjena, prilagođena. kao i druga iskustva iz povijesti ratovanja nemogu se doslovno primjenit ,več svaka zemja prilagođava sebi najbolje što može primjenit , a najgore odbacuje. osnovna načela zkb ostaju- inicijativa ,spremnost , usklađenost i dubinu .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 15:40   #49
pročitalj šta vojni analitičar fran višnar kaže u intervju vijesniku .

natp . josko miholjević profesor lekcije po npri programu.

prof dr ivo paić -hrvatska strategia obrane

rodoljub barić - osnove operacija hrvatske vojske.

davor domazet -hrvatska i veliko ratište.

juraj butorac hv svibanj 2003

svi oni pišu o oluji kao strategiskoj operaciji izvedenoj po doktrini zračno kopnene bitke PRILAGOĐENE našim snagama , sretstvima i zemljištu u izvedbi hrvatske vojske.

pa razmisli ko trkelja ti ili oni.

bog i neču više raspravljat.

Zadnje uređivanje siniša : 16.11.2008. at 15:57.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 22:02   #50


Što si ga nadrobio !!!
Care, pričaš nepovezano, misli ti nemaju jasan tijek, a ja k tome još malo slabije kopčam pa kad se to spoji ništa te ne razumijem. Govori hrvatski i razgovijetno.

Da te samo podsjetim kako je počela ova rasprava. Ovo si napisao:

Quote:
radi se o doktrini(vojni nauk) zračno kopnene bitke koji su primjenili amerikanci u pustinjskoj oluji , izraelci u od šestodnevnog rata pa nadalje , a po toj doktrini je provedena i operacija oluja na kojoj se temelji naša doktrina upotrebe snaga.


Sad ti stižu odgovori na tvoja nepovezana nabacivanja loše prevedenih američkih tekstića i floskula iz Jugoslavenske narodne armije koje najčešće ništa ne znače samo fino zvuče.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 22:05   #51
Dok ti nakucam odgovore na neke stvari koje sam te uspio skužiti ti mi smisli odgovor na sljedeće jasno pitanje pošto je PRILAGODBA ključna riječ.

U čemu smo mi Hrvati prilagodili američku doktrinu ZKB, odnosno po čemu se ta prilagođena doktrina ZKB razlikuje od izvorne američke?

(Molim kratak odgovor).
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 22:36   #52
Quote:
7. obučili ih crnci u sajkovičima i splitu . osobno vidio crni ko noč. u pravu si lako je istjerat oficira iz jna ali ne i jna iz oficira j, ja sam možda tipičan primjer , ja se ponosim sa time.
Kažeš crni ko noć. Pravi crnci. Ok, ako ti misliš da su „crnci“ (vjerojatno američki narednici) mogli GENERALE podučavati doktrini ZKB i to baš u Sajkovićima. Ako si časnik JNA nemoj me krivo shvatiti, ja nemam ništa protiv vas jer ste se pošteno stavili na raspolaganje svojoj državi, ali jedino što zamjeram je teškoća prilagodbe na nove stvari i mišljenje da je podređeni uvijek glup, a on pametan.
Da se razumijemo "crnci" su vjerojatno bili tamo, ali baš da su u Sajkovićima držali nastavu hrvatskim generalima i da su ovi za 3 sata "usvojili" ZKB. Hm! Sumnjam!

Quote:
hv se vrlo brzo kretala , dobrim dijelom vozeči se na tenkovima i kamionima prema kninu.
Kretanje nije isto što i manevar. To si trebao naučiti na 1. godini akademije.

Quote:
4. motoriziranu brigadda je ta koja motorna vozila (uglavnom kamione ) ima u formaciskom sastavu za prjevoz ljdstva i mts , borbu izvodi pješke.prema tome odgovara naziv gmbr. i nije mi jasno na čemu potkrepljuješ svoju tvrdnju.
U ovom vozanju na tenkovima što si maloprije opisao. I u vozanju autobusima, što je odlika tehnički nemoćne, a ne moderne vojske. Moderna pješadija se vozi u BVP-u, a ne na tenku ili u autobusu.

Quote:
1. moram ti opisivat jel ako navodiš domazeta , fulera , a sigurno misliš i na ove bobetko , stipetić( za kojeg smatram da je najbolji naš general) da trkeljaju , a ja nemogu izmišljat več se oslanjat na njih i one koji su pisali skripte i uđbenike ne umišljam si da sam pametniji od tih ljudi pa da si dozvoljavam da izmišljam.. i uostalom kako možeš tako baš da trkeljaju oni imaju svoje viđenje ti svoje , a možda nakraju i spadne da ti trkeljaš i baš filozofiraš (molim bez uvrede).ako pročitaš moje postove ja nikad nisam za nikoga napisao da trkelja , a pogotovo za fulera koji je uobličio moderno ratovanje .ja si taj lukzuz i nepoštivanje neču dozvolit prema tim ljudima.
Nema uvrede, ovo je samo običan Internet forum. Kakva uvreda!? Kad sam napisao da je Fuller trkeljao, mislio sam na to da je on samo pisao i teoretizirao o onom što je Guderian („Brzi Heinz“ – Schnelle Heinz) kasnije provodio u djelo. Fuller je izvrstan teoretičar kojeg treba čitati i čitati. „Trkeljanje“ je bilo napisano u toj konotaciji, a nikako da su imali loša shvaćanja i zamisli. Trkeljanje u pravom smislu za mene je Lošina knjiga „Klonovi napadaju“ i narcisoidni naslov Bobetkove knjige „Sve moje bitke“ u kojoj i sam naslov govori o narcisoidnosti i to o bitkama u kojima su ginuli Hrvatski vojnici čije su to bitke, a ne Bobetkove (uz dužno poštovanje prema pokojniku).
Što se tiče filozofiranja pogledaj samo koliko si ti apstraktne filozofije nakucao u svojim postovima o tamo nekim "integracijama", "prilagodbama segmenata" i sl. filozofskim stvarima. O „brzim oklopno mehaniziranim prodorima“ kakvi u Oluji uopće nisu postojali. Ili možda jesu?

Quote:
i jna je imala bitnih dodirnih točaka sa zkb , pa ti ponavljam isti kufer drugo pakovanje , samo je razlika terminološka ovo možeš shvatit kao odgovor i pod četiri.
Onda molim da ubuduće koristiš rečenicu „HV je primjenila modificiranu doktrinu Jugoslavenske narodne armije“, a ne američku. Tako je i počela ova rasprava.

Quote:
7. a šta je to nego tuđica ja to nerazumijem , nije na hrvatski . samo sam čekao da počneš sa onim silnim kraticama , pa da me glava zaboli koliko ih ima.
Što je tuđica? Gdje sam ja koristio kratice osim ZKB i JNA? Najveći sam protivnik anglizacije hrvatskog jezika. Inače ne bih pisao "agilnost" kao ti (anglizam) nego bih napisao "okretnost" ili "žustrost".

Quote:
razlike u terminologiji nema , nije važno moja jna ili tvoja koja god da je, ili ovakva onakva operacija dokle god se radi o istoj stvari.
Ma daj čovječe mani se više terminologije. Ja ti pričam da se razlikuje ne samo u terminologiji nego i u značenju i shvaćanju te terminologije.

Quote:
mislim da si preopterečen terminologijom , a terminologiju osobno smatram sporednom . a osobno mi je puno bliža jna terminologija i nesmatram to lošim ili zaostalim.
Kako se misliš sporazumijevati sa budućim saveznicima kad ti kažeš crno, on kaže bijelo, a mislite na istu stvar samo on ne zna da ti to tako zoveš ili obrnuto? Kako misliš da se časnici sporazumjevaju međusobno? Ti pričaš jedno, a on drugo jer on ne zna da je tebi to isto.
Bit svake doktrine je terminologija koju ona opisuje a koja pomaže da se iste stvari shvaćaju na isti način. Inače lako mogu ljudi izginuti. Recimo pojam "udar" postoji i u ruskoj i u američkoj doktrini, a imaju sasvim različito značenje. Jer je pristup i shvaćanje drugačiji.

Quote:
molim te pročitaj ponovo šta sam napisao ono o združenom ratovanju pa češ shvatit da doktrina napreduje i razvija se pa kako god ona bila i kako god se zvala u djelu konvencionalnog rata (zkb), a koji je samo dio doktrine združenog ratovanjaveč i na ( asimetrično ratovanje) -(skoro sam napisao opčenarodne obrane) čiji se razvoj prožirio i na sve obrambene snage dakle ne samo na vojsku veči na vatrogascre i policiju , civilnu zaštitu pa i na cjelokupno pučanstvo...
Kao što rekoh ti ne razlikuješ uopće doktrinu od vrsta operacija. Tebi je sve to isto. Ja pričam o doktrini, a ne o vrstama operacija na koje se primjenjuje doktrina. A vatrogasci su mi malo jače „obrambene“ snage. Ja pričam o ratu, a ti o gašenju požara. Nikako mi nije jasno kako doktrina izrazito napadačke vojske kao što je Američka vojska može biti adaptirana na izrazito obrambenu ulogu HV-a (ustavno obrambenu).

Quote:
bitno je da u hrvatskoj to još u potpunosti ne funkcionira pa ni u americi (i neče još dugo se dokraja uobličit), ali sa vremenom hoče i uopče nevidim problem jel dio koji se zove konvencionalni (uz upotrbu taktičkog nuklearnog oružja)a koji je sastavni dio združenog ratovanja . pa zvali ga mi kako god pa i zkb temeljit če se na osnovnim načelima uspostavljenim davno prije i uvijek če biti isti.
Doktrina zračno-kopnene bitke je i nastala upravo da se između ostalog izbjegnu masovni nuklearni udari o kojima ti uporno pričaš. I neće profunkcionirati jer je odavno napuštena. Prijetnje su drugačije pa se doktrine mijenjaju.

Quote:
recimo mi smo u oluji izvršili dosta zračnih poletanja , uništili centre veze ,zpovijedna mjesta , neutralizirao njihove položaje,uništavalo tenkove , napao aerodrome i uništio aerodromske instalacije ---- to isto je radilo i izraelsko zrakoplovstvo samo u puno večem obimu jer se radilo o puno večim snagama i sretstvima .
Židovsko zrakoplovstvo je uništavalo egipćanske zrakoplove NA ZEMLJI, dok još nisu upotrijebljeni što je osnovna zamisao doktrine ZKB koja je nastala nakon tog rata. Trvenje sa snagama koje su već u kontaktu nije duboka operacija (osnova ZKB) nego bliska. Ti uporno pričaš o ratu iz 1973., a ja mislio da raspravljamo o doktrini koja je nastala negdje oko 1976.

Quote:
izraelci iznenadnim napadom(strategiski potpuno očekivanim ) izvode brze oklopno mehanizirane prodore u dubinu neprijateljskog borbenog poretka i nedozvoljavaju predah i uspostavu nove linije obrane ----to isto smo izveli i mi u oluji ( oni su imali oklopne snage kao nosioc glavnog udara mi gbr)
Koliko se ja sjećam Egipćani su bili ti koji su u startu iznenadili Izraelce, a ne obrnuto. Dovodili su im na Kanal „na vježbu“ cijelu brigadu, a onda ostavljali po jednu bojnu, a ostatak povlačili. I tako sve dok nisu izgradili snage.
I ne možeš uspoređivati kruške i jabuke, a to je uspoređivanje oklopno mehaniziranih snaga sa gardijskim brigadama (koje su imale samo po jednu takvu bojnu - oklopno-mehaniziranu).

Quote:
pa ja i vidim da je tebi osnovno štivo hrvatski vojnik i knjižice združeno ratovanje i združena vizija.
Pa ne znam baš ali mi se čini da o nekakvim „doktrinama združenih operacija“, „integriranim bojištima“ i sličnim stvarima govoriš upravo ti, a ne ja. Moje pravo štivo je bitno drugačije i nikako se u njemu ne nalazi knjiga „Klonovi napadaju“ i sl.
Što se tiče Hrvatskog vojnika služi mi samo da spoznam kakvo je stanje danas u mojoj najdražoj vojsci jer to nije štivo koje bi mi bilo zanimljivo za bilo što drugo. A i čini mi se da „združeno ratovanje“ ti bolje kužiš nego ja pogotovo kad to nazivaš doktrinom.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 22:42   #53
Quote:
šta ti nije jasno u teoriji i praksi priipremannja , organiziranja i izvođenja operacija , a sa time se bavi operatika kao dio ratne viještine .
Nije mi jasno što je to operacija? (Molim kratak odgovor)
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 22:46   #54
Quote:
svi oni pišu o oluji kao strategiskoj operaciji izvedenoj po doktrini zračno kopnene bitke PRILAGOĐENE našim snagama , sretstvima i zemljištu u izvedbi hrvatske vojske.
Čini mi se da tebi najbolji general Stipetić ima sasvim drugačije mišljenje.

http://www.youtube.com/watch?v=sSTqkTyuSEM

Kratko i jasno!
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 01:28   #55
ajd evo sa akademije


operacija je najviši oblik borbenih dejstava , iskazan po frontu i dubini nizom bojeva i borbi koji su međusobno usklađeni idejom manevra , izvodi se usklađeno i prema jedinstvenoj zamisli radi ostvarenja cilja operativnog , taktičkog i strateškog značenja.

djeli se na napadnu i obrambenu. ili po vidu , u odnosu na bojište i snage , na ciljeve i nositelja b/d.

manevar organiziran i usklađen pokret snaga i sretstava radi dovođenja jedinice u povoljniji položaj od neprijatelja.

kretanje jel misliš na marševsko , prevoženjem ili kombinovano, ili kopnom morem i zrakom nema veze to je borbena taktička radnja kojom se jedinica premiješta iz jednog u drugi rejon

i da crnci ko su šta i zašto nemam pojma ( moguče i unproforci) neznam ja sam vidio da su crni .


nego šta je sa stožernom točkom jesam prošo ispit

šta fali hrvatskom vojniku i tu je moj načelnik generalštaba opisivao zkb pa šta čovijek to opisuje i ja mu vijerujem prije nego onom mlitavom filozofu baš iz inata mada znam sve njegove teze i bolje su ali baš neču . eto pitanje za tebe vrlo je lako domazet ima samo jednog oponenta?
a vjerujem i franu višnaru .

nego nisai odgovorio na onaj post ( 494 I 511) gdje avodim citate iz skripti i uđbenika kao ni zadnji , pa bi mogao pomislit da namjerno nečeš odgovorit . tamo su prof , dr mr rekli svoje , a ja ljepo napisao a ti preko toga ni ne osvrnuvši se.
ali si za crnce našo da odgovoriš.


DOKLE GOD U SLUŽBENOM DOKUMENTU - ( PRIRUČNIK OSNOVE OPERACIJA HRVATSKE VOJSKE ) JASNO I NEDVOJBENO STOJI :

NAČELO NAUKA ZRAČNO KOPNENE BITKE , BEZ OBZIRA NA TO ŠTO SE U OS SAD ODNOSE SAMO NA KOV , TEMELJNI SU PRUISTUP OPERACIJI HRVATSKE VOJSKE KAO OBLIKU B/D.

DAKLE MOŽEŠ FILOZOFIRAT i DOKAZIVAT KOLIKO HOČEŠ , JER GA JE HRVATSKA PRIHVATILA , A TI MOŽEŠ IMAT SVOJE MIŠLJENJE ALI ONO JE OPREČNO SA SLUŽBENIM STAVOM HV DAKLE KRIVO JE ,

BOG I NEVIČEM SAMO NAGLAŠAVAM , DA NEMISLIŠ DA SAM BEZOBRAZAN .

i nemoj da me ispitivaš više , nije milijunaš.

Zadnje uređivanje siniša : 17.11.2008. at 02:34.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 05:46   #56
a i tvoja besmislica da je doktrina zračno kopnene bitke napuštena je samo u tvojoj glavi.

američkoj zrakoplovnojsili nema ravne u svijetu . niti po broju niti po kvaliteti zrakoplova niti po odlikama zrakoplovnog naoružanja i taktici njegove uporabe . upravo takva prednost omogučila je razvoj doktrine zračno kopnene bitke koja na najbolji način iskorištava borbene mogučnosti sofisticiranog zrakoplovnog naoružanja. doktrina je prvi put iskušana u operaciji pustinjska oluja gdje je prošla praktičnu verifikacijui omogučila blistavu vojnu pobjedu snaga koalicije . SVOJU VRIJEDNOST PONOVNO JE POTVRDILA U OPERACIJI ALLIED FORCES ZRAKOPLOVNIH SNAGA NATOA 1999G IZNAD JUGOSLAVIJE ,A U NEŠTO IZMIJENJENOM IZDANJU , A OSIGURALA JE I USPIJEH U AFGANISTANU.

radi se o analizi operacije iračka sloboda u kojoj je takođe primjenjena doktrina zračno kopnene bitke 2003g.

ovo pišem ja. hrvatske snage u oluji bile su barem toliko sofisticirane u poređenju sa vsk , koliko i američke u poređenju sa iračanima,ako to smatraš uvijetom tehnološke nadmoči.

molim osvrni se na post 494i 511 i nemoj nikoga uvijeravat da hrvatska nije prihvatila doktrinu zračno kopnene bitke . a još manje da nije u bitnim crtama upotrebljena uoluji .

na čemu temeljiš tvrdnju da gmbr nisu sposobne za brze prodore u po dubini borbenog poretka, pa kako god on bio plitak , a cijela krajina pala za tri dana. baš interesantno.

i kakve veze ima veličina prostora, šta to znači da se zkb može vodit na 500km2 , a na 200m2 nemože.glupost

i namečeš uvijete koje neprijatelj mora zadovoljit da bi mi izvršili napadnu operaciju po načelima zkb.čista glupost.

ili čuj ajmo se dogovorit pa sravnit sve za zemljom napravit pustinju od šuma i planina, pa da bi ja mogao bit brz ko amerikanci u pustinjskoj oluji , jer ovako ču napredovat 30 km dnevno , a amerikanci su u pustinji išli 50 km .glupost.

kako češ natjerat neprijatelja da ima drugi i treči ešelon, šta rečičeš mu , čuj ja bi izvršio napadnu operaciju po načelima zkb , a ti nemaš 2 ešelon ajd ga obrazuj pa da ja to izvedem po svim pravilima. glupost.

ajde shvati da se ideja munjevitog rata nije promjenila več prilagodila novim okolnostima i uvijek je primjenjiva u konvencionalnom ratu ili djelu rata koji se vodi na konvencionalan način ratovanja, tek kada konvencionalni način pređeu nekonvencionalni nastupa drugi način borbenog dejstva.


i ajde mi obijasni kako to uništit avione na zemlji ako aviona nema .i nije ciilj samo(ono je primarno) uništenje aviona več svih aerodromskih instalacija sa čime je onemogučeno djelovanje sa aerodroma banja luka i i udbina.

a o značaju naših zračnih snaga hrz je dalo sljedeču ocijenu- "zrakoplovstvo svojim djelovanjem po središtima veze , zapovijednim mjestima , i skladištima neprijatelja , a kasnije u paljbenoj potpori grupacijama hv i redarstvenih snaga dalo odlučujuču , a nekim dijelovima bojišnice i presudni utjecaj na konačni ishod operacije"

i onda se nađe jedan filozof takav kao ti pa si dozvoljava davat svoju ocijenu kazivajuči "ocijena je možda pretjerana" .pa šta on kao povijesničar ima da daje prigovore .

ja i ti se jedino slažemo u tvojoj formulaciji da oficira možeš isterat iz jna ali jna iz oficira ne. u ovoj raspravi tu se jedino slažemo.
ali pazi kad je neko naučen na partizanski način vođenja rata teško se privikava na frontalni rat ili obratno svejedno . tako i mnoge druge stvari.
i neču više raspravljat , po drugi put, ma koga šiša nek se drobi.

Zadnje uređivanje siniša : 17.11.2008. at 06:42.
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 08:13   #57
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
a vjerujem i franu višnaru .
Reci da se šališ...

Hawk75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 09:28   #58
Thumbs up

Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Reci da se šališ...

he-he ja sam svojevremeno se osvrnio na frana i njegove analize tako da mi je jasno zašto se čudiš , ali on je jedan od onih prof, dr i cijele hrvatske vojske (pošto je po onom što sam ja naveo u postu494 jasno kakav je stav hv u odnosu na zkb , on je služben i nedvojben)a mi se možemo slagat i nemoramo po postu 494 je to sasvim nebitno osim za naše preterivanje, tako da se nebi više upuštao u raspravu .
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 10:10   #59
Odvojeno od teme "Usporedba HV-a sa susjedima" i prebačeno u zasebnu temu.
__________________
Kao prvo, Kur'an odobrava blago udariti ženu u odrećenim situacijama. To je točno! Ali ne da se ženi čini nasilje! - Shady.
Tyndall is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2008., 10:35   #60
Quote:
Hawk75 kaže: Pogledaj post
Reci da se šališ...


Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:16.