Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2017., 14:03   #2001
Quote:
Cleo28 kaže: Pogledaj post
Ako voli takve stvari, preporučila bih možda malo kasnije i Gospodara Prstenova. Pročitala sam sva 3 dijela u šestom razredu i jako mi je proširilo vokabular, i zanimljivo je. Hobbit također.
Za Silmarilion moram priznat da mi i danas zna bit malo kompliciran i teži od ostatka Tolkienovog opusa.
Vjerovao ili ne, ali meni je sredina Gospodara Prstenova bila jako dosadna.

Dobro ja općenito mrzim putopis, a pola druge knjige je bilo putovanje Frode, Sama i Goluma po Mordoru, bez nekih događaja ili drugih likova.
Opet, to bi značilo da su pročitali mnogo bolju prvu knjigu, pa vidite sami...

OK, Hobbit je recimo isto putopis, ali djeci mnogo zabavniji i preporučam ga da daju klincima za neki početak.

Harry Potter isto je OK za klince, iako su prvih 50 strana mi kao klincu strašno dosadni bili, ali se kasnije isplatilo.

Inače, ako možete klincima nabaviti stare Asterix stripove, toplo preporučam.
U meni je probudilo ljubav za povijest, iako je sam strip naravno fantazija.
A strip je itekako primjeren klincima, dok meni inače dragi Alan Ford baš i nije.
Također je u boji, što mi danas ne znači ništa, ali kao klincu mi je bilo bolje.

PS
Još jedna preporuka, malo starija stategijska igrica Age of Empires 2, instalirajte ga klincima na komp, i naučiit će ne samo o povijesti nego o resursima i ekonomiji više nego u školi.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 20:11   #2002
Vaša su djeca stvarno lumeni ako rješavaju Muzej tajni. Mi smo posudili Muzej i Špilju s blagom i ja sam u Muzeju tajni morala tražiti pojašnjenje višekratnik, prost broj itd. Doista sam te stvari zaboravila jer mi ne trebaju. Mali je bio zainteresiran za rješavanje, nešto je sam ali kad dođe priča oko višekratnika, znači, prvo treba pokušati što jednostavnije objasniti što je višekratnik pa pokušati izračunati što se traži. Ja sam se na nekim pogubila pa mi je trebalo vremena da dođem do rješenja. Definitivno za stariju djecu ili onu nadarenu.
ančica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 20:40   #2003
ne mislim da mi je dijete neki poseban lumen.
nisam ni ja, ali znam objasniti visekratnike i proste brojeve.

prve dvije knjige smo sasvim bezbolno procitali i rijesili. u trecoj je bilo dosta mog objasnjavanja, ali svejedno mu je bilo jasno. tu trecu mu ne bi bila samoinicijativno citala, ali toliko je inzistirao da sam morala.
cetvrta je i meni teska
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2017., 21:07   #2004
Nastavljamo sagu s Balogom, Bonton ovaj put. Djeca ga jednostavno obozavaju.

Uzeli Veliku tvornicu rijeci opet I svaki put me osupne koliko je jednostavna I predivna.

Stariji dobio Viceve za djecu pa gusta I prepricava, zgodna vjezba za prepricavanje, a nisu ni svjesni da vjezbaju.

Treci dio Doktora Proktora, javim dojmove.

Knjiznicu Bogdan Ogrizovic ovim putem pohvaljujem. Knjiznicarke su uvijek predivne I zainteresirane, uvijek me iznenade necim novim, ovaj put sam I za sebe dobila buntic preporuka I hvala im za prepoznavanje, volju, pracenje nasih dolazaka I preferencija.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 09:04   #2005
Quote:
ančica11 kaže: Pogledaj post
Vaša su djeca stvarno lumeni ako rješavaju Muzej tajni..
Moja stvarno nije lumen, čak nema ni logičko zaključivanje na nekoj posebnoj visini pa je uspjela riješiti većinu zadataka sama ili uz vođenje.

Ostale nisam uspjela posuditi, rado bih još ovu sa geometrijom. Špilju s blagom sam imala u rukama i čini mi se da bi joj bila preteška i da bih je puno trebala voditi kroz to.

Jesu li vaša djeca čitala koju knjigu iz vaše/naše mladosti i da im se posebno svidjela? Dajte preporuku.

Pitam jer sam maloj pokušala "predložiti" neke od knjiga koje sam ja u njenoj dobi čitala i sviđale su mi se, ali nailazim na otpor. Pojma nemam zašto, nije neki turbo čitač (mislim dobro čita,ali ipak uz poticaje da si posudi nešto, nije da guta knjige) pa si mislim da će (na moju žalost) propustiti puno knjiga koje su meni npr. bile zanimljive.
Znam da ih stigne kasnije pročitati,ali neke bi bile baš za njenu dob sad, ne znam koliko bi joj bile zanimljive s 13-14 godina.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 10:41   #2006
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Jesu li vaša djeca čitala koju knjigu iz vaše/naše mladosti i da im se posebno svidjela? Dajte preporuku.
mnoge.
imam pravu skrinju s blagom iz djetinjstva

kad je bio manji slikovnice poput Kekeca, Videka, Pčelice Maje, Antuntuna, fenomenalnih pop-up izdanja Grimmovih bajki...
onda kasnije I.B.Mazuranic, Andersen, Pet prijatelja (koje ja nisam voljela, ali njemu se svidjaju), Carobnjak iz Oza...
sad cijelo ljeto citamo sve moguce varijante slikovnica i knjiga Izaberi svoju pustolovinu.
na lageru mi je jos i hrpa knjiga omiljenih Kusana i Krilica, pa Schwabove Najljepse price klasicne starine... to ce jos malo pricekati.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 13:58   #2007
Quote:
ančica11 kaže: Pogledaj post
Vaša su djeca stvarno lumeni ako rješavaju Muzej tajni. Mi smo posudili Muzej i Špilju s blagom i ja sam u Muzeju tajni morala tražiti pojašnjenje višekratnik, prost broj itd. Doista sam te stvari zaboravila jer mi ne trebaju. Mali je bio zainteresiran za rješavanje, nešto je sam ali kad dođe priča oko višekratnika, znači, prvo treba pokušati što jednostavnije objasniti što je višekratnik pa pokušati izračunati što se traži. Ja sam se na nekim pogubila pa mi je trebalo vremena da dođem do rješenja. Definitivno za stariju djecu ili onu nadarenu.
nije lumen, ali je zainteresirana za matematiku i bila je zainteresirana za fabulu, i knjige su po meni dobar nacin kako se potrudit nesto saznat, na "tezi nacin" ili trazit pomoc nekog drugog ako ne znas (sto je mojoj jedan dost velik socijalni problem i ona bi najradije sve sama)

uvijek su ponudjena dva rjesenja, moja je na nekim zadatcima namjestavala sto bi bilo tocnije (dakle bez ikakvog racunanja) i ak bi fulala, objasnjenje koje ti knjiga da kad dodjes na krivi odgovor je poprilicno jasno i meni je super da i pogrijesi. a i kada "pogodi" najcesce i tada bude neko objasnjenje.

jedino ju je spilja s blagom frustrirala jer su racunske operacije s velikim brojevima (uopce mi nije palo napamet digitron dat) i to nije na kraju procitala jer kuzi princip, a ne moze namjestat odgovor.

ja sam zato i pisala da nije najbolje da roditelj poducava dijete i rjesava zadatke, jer se na masu zadataka moze doci djetetovim zakljucivanjem, a isto tako, upitno je kako roditelj objasnjava (mm i ja se po tome drasticno razlikujemo).


Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
prve dvije knjige smo sasvim bezbolno procitali i rijesili. u trecoj je bilo dosta mog objasnjavanja, ali svejedno mu je bilo jasno. tu trecu mu ne bi bila samoinicijativno citala, ali toliko je inzistirao da sam morala.
cetvrta je i meni teska
koja je prva, druga, treca, cetvrta?

Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post

Jesu li vaša djeca čitala koju knjigu iz vaše/naše mladosti i da im se posebno svidjela? Dajte preporuku.

Pitam jer sam maloj pokušala "predložiti" neke od knjiga koje sam ja u njenoj dobi čitala i sviđale su mi se, ali nailazim na otpor. Pojma nemam zašto, nije neki turbo čitač (mislim dobro čita,ali ipak uz poticaje da si posudi nešto, nije da guta knjige) pa si mislim da će (na moju žalost) propustiti puno knjiga koje su meni npr. bile zanimljive.
Znam da ih stigne kasnije pročitati,ali neke bi bile baš za njenu dob sad, ne znam koliko bi joj bile zanimljive s 13-14 godina.
Krilic.
Prvi sudar, zabranjena vrata, zagonetno pismo.

nesto smo joj mm ili ja citali, nesto je sama (ne ocekujem da sama procita cijelu tu knjigu, a i meni je gust citat ga. tak joj i harrya pottera citamo).

ponudi nesto sto je tebi bilo super i zasto ti je bilo super.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 14:00   #2008
vec smo preko nekoliko puta pisali o tome:
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
nema opisa za dob jer nije to tako striktno zamisljeno da ide u korak s gradivom.
po meni najlaksa je Muzej tajni (otprilike za 1. razred), pa Tajanstveni zamak (2./3./4.) pa Spilja s blagom (isto 2./3./4.).
Razlika izmedju Zamka i Spilje je u tome sto je u Zamku prvenstveno geometrija (tijela, oblici, promjeri, kutevi...), a u Spilji mnozenje i dijeljenje.

Medjutim, evo, mi smo sve tri vrlo uspjesno procitali zajedno, nema nijednog djela kojeg nije skuzio nakon sto sam mu objasnila. Mozda mu je jedino malo nejasno bilo nesto o kutevima ("okreni se za 90 stupnjeva u smjeru kazaljke na satu")
Predskolac je, ali mu je jasan i koncept mnozenja, dijeljenja, opsega, promjera, ploha, bridova... Naravno, ne zna tablicu mnozenja, ali kad polako idemo zakljuciti koliko je 4x6, sam dodje do rezultata.
tako da mislim da i predskolci to mogu itekako dobro prihvatiti iz prve uz pomoc roditelja.
i bas sam jucer dobila feedback od jos jednog malog kojem smo za rockas kupili Muzej tajni i Tajanstveni zamak - mama mi je poslala poruku da ih ne ispusta iz ruku.
a trenutno je kod nas necak od 12 godina - sve tri je progutao u roku sat vremena, ovaj moj je hopsao oko njega da idu van, ovaj je samo mirno lezao i citao dok nije sve tri zavrsio.
zadnja je Planet zagonetki.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 14:40   #2009
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post

Krilic.
Prvi sudar, zabranjena vrata, zagonetno pismo.

nesto smo joj mm ili ja citali, nesto je sama (ne ocekujem da sama procita cijelu tu knjigu, a i meni je gust citat ga. tak joj i harrya pottera citamo).

ponudi nesto sto je tebi bilo super i zasto ti je bilo super.
Čitali ste Krilića? Tvoja je mlađa od moje, jel da?
Ne znam, ovo što je frupy nabrojila smo čitali ( Antuntuna, Grimmove bajke, Andersen, Carobnjak iz Oza, Maca papučaricu i sl.). To je ok. Ali ona je sad već starija i recimo Kušan, Krilić i tak neki bi mi bili ok za ponudit joj, ali nju baš i ne zanima.Možda je i do zrelosti djeteta, možda kasnije je bude zanimalo.

Pročitala je dosta toga od Polak i Pilić, to joj je zanimljivo.

Mislila sam nudit I.B. Mažuranić, možda Lovraka (to će valjda i za lektiru sad imat), Nadu Iveljić, Sunčanu Škrinjarić, Milčeca...Ja sam pročitala gotovo cijelu Vjevericu kao klinka i kad dođem u knjižnicu i zastanem pred dječjom policom mogla bih joj čuda izdvojit. Ali kak početi kad već na sam spomen naslova koji nije atraktivan ona zafrkne nosom...
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 15:04   #2010
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Čitali ste Krilića? Tvoja je mlađa od moje, jel da?
Ne znam, ovo što je frupy nabrojila smo čitali ( Antuntuna, Grimmove bajke, Andersen, Carobnjak iz Oza, Maca papučaricu i sl.). To je ok. Ali ona je sad već starija i recimo Kušan, Krilić i tak neki bi mi bili ok za ponudit joj, ali nju baš i ne zanima.Možda je i do zrelosti djeteta, možda kasnije je bude zanimalo.

Pročitala je dosta toga od Polak i Pilić, to joj je zanimljivo.

Mislila sam nudit I.B. Mažuranić, možda Lovraka (to će valjda i za lektiru sad imat), Nadu Iveljić, Sunčanu Škrinjarić, Milčeca...Ja sam pročitala gotovo cijelu Vjevericu kao klinka i kad dođem u knjižnicu i zastanem pred dječjom policom mogla bih joj čuda izdvojit. Ali kak početi kad već na sam spomen naslova koji nije atraktivan ona zafrkne nosom...

sad je 2. razred.
Priv sudar sam aj dobila na rodjendanski poklon (i pise 88' posveta, pa je listala i pitala kolko sam imala godina)

ak nudis knjige koje su tebi super, pokusaj ili bas s vasom knjigom ili nekom svojom pricom o toj knjizi
(ja sma joj pricala za "psine" koje su u bolnici radili u zatvorenim vratima )
i Cudnovatu istinu je citala, to je mmova knjiga, isto stoji neka rodjendanska posveta iz neke, jos ranije godine)

A pred polazak u skolu smo joj citali Nikicu.

Danko Oblak, Jezek, to smo jos u vrticu citali price (isto je moja knjiga s nekom posvetom).

I Baloga, sto ga Maja spominje. Bonton je odlican!
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 15:48   #2011
nightfall, znas i sama koliko danasnje generacije imaju drugacije interese, tako da se ne moras cuditi ako se njoj tvoje omiljene knjige danas cine bezveze.
neki naslovi jesu svevremeni, ali svejedno...

ti ju ukratko probaj zainteresirati fabulom, ali nemoj se razocarati ako se njoj to ne ucini zanimljivim.

ja imam srecu da je mom sve zivo zanimljivo, ali isto tako mi se cini da mladju nikad nista nece zanimati. ona ne voli ni da joj citam, ne gleda ni crtice ni bilo sto drugo. u njezinoj dobi sam s njim vec imala more i more procitanih slikovnica, ona za sve ima minutu koncentracije i gotovo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 18:38   #2012
Znam da imaju drugačije interese, jednom sam i sama fulala jer sam klincima za lektiru stavila ponuđenu Ljubičasti planet, od Ante Gardaša pa je ispalo da se skoro nikom u razredu nije svidjela Meni je baš bila fora (volim i danas SF) i činila mi se zgodna kao odmak od onog što inače čitaju za lektiru.

Vjerojatno me za neke od tih knjiga vezu i uspomene pa nisam objektivna kad razmišljam o njezinim interesima u čitanju. Meni su i Polak i Pilić ok spisateljice,ali bih da se maknemo malo od njih i isprobamo i nešto drugo. Kužim da današnje dijete ne može isto reagirati na....bubam napamet...Devetoricu hrabrih...kao što sam ih ja doživjela, zato i jesam malo pogubljena. Morat ću počet i ja čitat novije knjige
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 19:05   #2013
pa Pirga ili Djecaka sa sutle vjerojatno ne bi shvatili , al puno knjiga iz naseg djetinjstva im moze bit zabavno, vjerujem da ce neke knjige ostat svevremenske.
ak su njoj Polak i Pilić dobre,nek njih cita
meni nisu, pa joj necu nudit, al ak joj dodje pod ruku, nek cita.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 19:24   #2014
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Znam da imaju drugačije interese, jednom sam i sama fulala jer sam klincima za lektiru stavila ponuđenu Ljubičasti planet, od Ante Gardaša pa je ispalo da se skoro nikom u razredu nije svidjela Meni je baš bila fora (volim i danas SF) i činila mi se zgodna kao odmak od onog što inače čitaju za lektiru.

Vjerojatno me za neke od tih knjiga vezu i uspomene pa nisam objektivna kad razmišljam o njezinim interesima u čitanju. Meni su i Polak i Pilić ok spisateljice,ali bih da se maknemo malo od njih i isprobamo i nešto drugo. Kužim da današnje dijete ne može isto reagirati na....bubam napamet...Devetoricu hrabrih...kao što sam ih ja doživjela, zato i jesam malo pogubljena. Morat ću počet i ja čitat novije knjige
Gardas je u svemu predivan, I danas se jezim na Duha u mocvari, ali cini mi se da je njegovo vrijeme pomaknuto na 5. razred.

Nije nuzno tezi, nego jednostavno takav stil nije djeci prirodan, a cini mi se da bi do cetvrtoga bar trebalo sto vise ici djeci na ruku. Davati stilski sto prirodnije stivo njihovim promisljanjima da s lakocom I voljom citaju.

Iz djetinjstva smo citali Pipi, Druzbu sinjega galeba, Pet prijatelja, Blizanke, Julesa Vernea puno, Brlicku, Junake Pavlove ulice... dosta toga, imam ih doma pa citamo. Rjeđe sam cita, takvo stivo rezerviram za citanje naglas, I to im tata najcesce cita.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 19:54   #2015
Gardaša sam stavila trećašima, bio je ponuđen u izboru lektire u to vrijeme (sad znam da nije na popisu, kud su ga maknuli ne bih znala,nisam ni gledala). Ja ga volim, pa sam mislila da probam i kod djece.

Blizanke! To ćemo probati! Moglo bi joj se svidjeti. Sad sam se sjetila usput i Tončeka i Točkice, to bi isto moglo proći.

Hvala!
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 20:17   #2016
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Gardaša sam stavila trećašima, bio je ponuđen u izboru lektire u to vrijeme (sad znam da nije na popisu, kud su ga maknuli ne bih znala,nisam ni gledala). Ja ga volim, pa sam mislila da probam i kod djece.

Blizanke! To ćemo probati! Moglo bi joj se svidjeti. Sad sam se sjetila usput i Tončeka i Točkice, to bi isto moglo proći.

Hvala!
Ma ne znam kad je u lektiri po programu nego osobni dojam. Miron u škripcu zadnje je što sam čitala, inača plodan pisac, pokušaj s nečim novijim možda.

Kastner ima i drugih odličnih knjiga, pogledaj Konferenciju životinja.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 21:13   #2017
Od knjiga iz naše mladosti mi smo najprije pročitali Kekeca, ta je zabavna i jezično nezahtjevna knjiga, lako je prate i predškolci.
__________________
La vida es sueno T. 1.1.2009. M. 25.1. 2013.
Kakadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2017., 22:51   #2018
E pa hvala ti, Kakadu.

Ja sam potpuno zaboravila na Kekeca. Sramim se te cinjenice malo

Glupi faks, bas sjebu tu djecju knjizevnost.

Bas me zanima reakcija.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 21:29   #2019
Slon i velikodušnost, autori Jose Moran i Simon Mendez - odlična. Svidjela se i njima i meni. Šalje odličnu poruku, emotivna i meni super fotografije.
Miš, autor Božidar Prosenjak - isto odlična, smijali smo se čitajući.
ančica11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 10:11   #2020
Preporuke

Čudak Šumek

the redCat is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:43.