Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2011., 16:48   #161
Roby-Boby@

Oliver ti je dobro odgovorio. Nema tog retka niti se Biblijske istine mogu graditi na jednom retku, selektivno. Ali cijela poruka Biblije tako sugerira. Bez da idem u širinu, smrt je posljedica grijeha, Bog nije zamislio da čovjek jede životinje, promjenom uvjeta nakon globalne katastrofe Bog je dozvolio da čovjek jede životinje iz praktičnih razloga, a danas nam to nije neophodno jer sve proteine može dobiti iz biljaka.
Toza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 17:23   #162
Čula sam za slučaj smrti bebe u kojem je svećenik odbio napraviti sahranu. Što će sada biti sa dušom te bebe?

Što se inače događa sa onima koji su umrli bez katoličke sahrane?

Zadnje uređivanje VeronikaN : 02.09.2011. at 11:23.
silver2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 17:49   #163
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Bog nije zamislio da čovjek jede životinje, promjenom uvjeta nakon globalne katastrofe Bog je dozvolio da čovjek jede životinje iz praktičnih razloga, a danas nam to nije neophodno jer sve proteine može dobiti iz biljaka.
Razlog da je čovjekova inteligencija napredovala je mesna prehrana. S obzirom da je inteligencija povezana s mogućnošću spoznaje sebe kao duhovnog bića, nameće se da je intervencija na spoznaju duha možda došla preko mesa.

Meso kao takvo se žrtvovalo Bogu u Starom Zavjetu, što opet sugerira da se i u praksi odnos čovjek - spoznaja - Bog na neki način odvijala preko životinjskog mesa.

Uglavnom ja ne vidim nigdje da je odnos čovjek životinja različiti od toga da životinja koristi čovjeku za jelo, rad.
Quote:
silver2 kaže: Pogledaj post
Čula sam za slučaj smrti bebe u kojem je svećenik odbio napraviti sahranu. Što će sada biti sa dušom te bebe?
Pa ovisi koje su vjere roditelji da li je dijete kršteno i slično. Nemaju svećenici dužnost vršiti obred sahrane za svakoga, ipak zakonik kanonskog prava kaže slijedeće:
Quote:
Kanon 1183
§ 2.
Mjesni ordinarij može dopustiti crkveni sprovod maloj djeci koju su roditelji namjeravali krstiti, ali su umrla prije krštenja.
§ 3.
Prema razboritu sudu mjesnog ordinarija crkveni se sprovod može dati krštenima koji su članovi neke nekatoličke Crkve ili crkvene zajednice, osim ako je utvrđena njihova protivna volja i samo ako nije moguće imati vlastita službenika.
Glede zabrane sprovoda kaže se slijedeće:
Quote:
Kan. 1184
§ 1.
Crkveni sprovod treba da se uskrati, osim ako su prije pokazali neke znakove kajanja:
1. općepoznatim otpadnicima od vjere, krivovjernicima i raskolnicima;
2. onima koji su izabrali spaljivanje svoga tijela zbog razloga protivnih kršćanskoj vjeri;
3. ostalim očitim grešnicima kojima nije moguće dopustiti crkveni sprovod bez javne sablazni vjernika.
§ 2.
Ako ima neke dvojbe, neka se traži savjet mjesnog ordinarija, čijeg se suda treba držati.
Tako da je Crkva poprilično liberalna što se tiče sprovoda.
Quote:
Što se inače događa sa onima koji su umrli bez katoličke sahrane?
Osnovni uvjet je da je netko kršten i da je živio vjerno.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 18:07   #164
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Pa ovisi koje su vjere roditelji da li je dijete kršteno i slično. Nemaju svećenici dužnost vršiti obred sahrane za svakoga, ipak zakonik kanonskog prava kaže slijedeće:
Zaboravila sam navesti, razlog je bio taj što beba nije krštena još. Roditelji su katolici.

I sad će beba bez ikakvoga grijeha cijelu vječnost patiti u paklu?
silver2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 18:18   #165
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post
Ne bi te htio vrijeđati ali iskreno me zanima. Dali ti stvarno misliš da se Biblija tumači na temelju redaka.

Ne znam mi katolici pogotovo laici ako se i usudimo tumačiti onda tumačimo retke na temelju Biblije nikako cijelu Bibliju na temelju pojedinih redaka.

Ja osobno ne mislim da se potiče na vegetarijanizam, više mislim da se potiče na iskorištavanje prirode dostojno onoga tko ju je stvorio, no svejedno. Tek da ti on da neki redak u kojem piše: "Bog voli vegetarijanstvo" ti bi prihvatio da je to tako?
Jedno od osnovnih pravila u proučavanju Biblije je da svaku doktrinu treba potkrijepiti s barem dva-tri jasna i nedvosmislena svjedočanstva iz Božje Riječi.

Da,da je Bog rekao:"Ne jedite životinje!",bio bih vegetarijanac,ali on to ne kaže.Kao da je Bogu važno jedemo li meso ili ne.
Ja nikoga ne osuđujem što ne jede meso,ali nitko nema pravo drugima govoriti da Biblija naučava vegetarijanstvo,jer je to laž.
__________________
"I am not moved by what I see. I am moved only by what I believe." - Smith Wigglesworth
Roby-Boby is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 18:29   #166
Quote:
silver2 kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam navesti, razlog je bio taj što beba nije krštena još. Roditelji su katolici.

I sad će beba bez ikakvoga grijeha cijelu vječnost patiti u paklu?
Kako bez ikakvog grijeha? Pa ima Istočni grijeh zbog Evinog neposluha.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 18:30   #167
Quote:
Toza kaže: Pogledaj post
Roby-Boby@

Oliver ti je dobro odgovorio. Nema tog retka niti se Biblijske istine mogu graditi na jednom retku, selektivno. Ali cijela poruka Biblije tako sugerira. Bez da idem u širinu, smrt je posljedica grijeha, Bog nije zamislio da čovjek jede životinje, promjenom uvjeta nakon globalne katastrofe Bog je dozvolio da čovjek jede životinje iz praktičnih razloga, a danas nam to nije neophodno jer sve proteine može dobiti iz biljaka.
Prvo,ako kažeš da Biblija sugerira vegetarijanstvo,onda je logično da daš barem neke citete,je li se slažeš?

"Duh izričito govori da će u posljednja vremena neki otpasti od
vjere i prikloniti se prijevarnim duhovima i zloduhovskim naucima.
A sve to pod utjecajem himbe lažljivaca otupjele savjesti
koji zabranjuju ženiti se i nameću uzdržavati se od jela što ih je
Bog stvorio da ih sa zahvalnošću uzimaju oni koji vjeruju i znaju istinu.
Doista, svako je Božje stvorenje dobro i ne valja odbaciti ništa
što se uzima sa zahvalnošću
jer se posvećuje riječju Božjom i molitvom
."

1.Timoteju 4:1-5

"Neka vas dakle nitko ne osuđuje za jelo,ili piće,ili za kakav blagdan,ili za mlađak,ili za subote,To je sjena budućih stvari,a zbilja je Krist" Kološanima 2:16-17
__________________
"I am not moved by what I see. I am moved only by what I believe." - Smith Wigglesworth
Roby-Boby is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 18:33   #168
Quote:
silver2 kaže: Pogledaj post
Zaboravila sam navesti, razlog je bio taj što beba nije krštena još. Roditelji su katolici.

I sad će beba bez ikakvoga grijeha cijelu vječnost patiti u paklu?
Pa jesam ti gore naveo kanone koji kažu da čak i ako dijete nije kršteno da se može sahranit od strane katoličkog svećenika, evo da ponovim:
Quote:
Kanon 1183
§ 2.
Mjesni ordinarij može dopustiti crkveni sprovod maloj djeci koju su roditelji namjeravali krstiti, ali su umrla prije krštenja.
Vjerojatno je u pitanju da roditelji nisu kršteni ili se nisu ni vjenčali u Crkvi i slično. Naprosto ne vjerujem da je svećenik odbio pokopati dijete samo zato što nije kršteno a roditelji su makar minimalno katolici. Eto ako još to traje a roditelji su katolici možete se pozvati na ovaj kanon.

Ne ide nitko u pakao zato što nije imao sprovod vođen od strane katoličkog svećenika. Recimo u ratovima ljudi pogibaju ali nitko ne smatra da zato što su morali biti pokopani u masovne grobnice relativno brzo da im je to grijeh.

Sve grijehe čovjek čini za života, kad umre umre onda više nema kontrole pa nema ni odgovornosti.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 18:49   #169
Quote:
oliver2 kaže: Pogledaj post

Vjerojatno je u pitanju da roditelji nisu kršteni ili se nisu ni vjenčali u Crkvi i slično. Naprosto ne vjerujem da je svećenik odbio pokopati dijete samo zato što nije kršteno a roditelji su makar minimalno katolici. Eto ako još to traje a roditelji su katolici možete se pozvati na ovaj kanon.

Zašto roditelji moraju biti kršteni i vjenčani u crkvi? Nisam znao da su djeca nevjernika nepoželjna u Crkvi.
__________________
"Mogu predvidjeti kretanje nebeskih tijela, ali ne mogu predvidjeti ludilo ljudi." - Isaac Newton
Extra Green is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 19:01   #170
Kao što je oliver2 već rekao sam obred sprovoda nema utjecaj na vječnu sudbinu čovjeka, već je važno u kojem stanju duše čovjek umre: u stanju posvetne milosti (raj ili eventualno čistilište pa raj) ili bez stanja posvetne milosti (pakao).

A što se tiče vječne sudbine male djece umrle bez sakramenta krštenja, Crkva ne može drugo nego ih povjeriti Božjem milosrđu te se nada da postoji put spasenja i za tu djecu.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 19:03   #171
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Zašto roditelji moraju biti kršteni i vjenčani u crkvi? Nisam znao da su djeca nevjernika nepoželjna u Crkvi.
Svako kršteno dijete je poželjno u Crkvi, svako to dijete kad odraste samostalno ponavlja svoje krsne zavjete.

Ukoliko roditelji ne žele da im dijete bude dio Crkve i ne poštuju RKC nema razloga da Crkva nad njima vrši svoje obrede. Nije crkva folklorno društvo. Ukoliko iza forme ne stoji vjera ona nema nikakvo značenje a Crkva definitivno nije tu radi forme nego radi vjere. Ukoliko bi neki nevjernik htio formu, slobodan je unajmiti glumca da mu to odglumi.

Evo pročitao sam negdje da će neki bivši gay svećnici za posjeta pape Njemačkoj glumiti sebi papu i vozati se ulicama - slobodni su to činiti. Ne katolici su slobodni činiti što godi ih je volja ali nemaju pravo ništa tražiti od te Crkve, ipak svatko tko želi biti u toj Crkvi slobodan je pristupiti i dobrodošao je.

Zadnje uređivanje OliverZG : 30.08.2011. at 19:10.
OliverZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 20:54   #172
Quote:
Extra Green kaže: Pogledaj post
Zašto roditelji moraju biti kršteni i vjenčani u crkvi? Nisam znao da su djeca nevjernika nepoželjna u Crkvi.
Krstenje djece pretpostavlja odgoj u vjeri. Ukoliko vjera ne postoji, nema odgoja a onda je i krstenje besmisleno.
Dijete kad odraste moze se krstit.
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 23:25   #173
Quote:
emanuel kaže: Pogledaj post
Mozes li objasnitui kako to da vecina (ili skoro sve) dogmi dolazi iz Predaje a ne iz Pisma.Postoje takodjer mnogi primjeri u kojima su dogme donesene temeljem Predaje u direktnoj suprotnosti s Pismom.
Hm, a kako to da se uglavnom drzi da je Isus Krist bio neozenjen? Na stranu sada teorije zavjere o tamo nekim Merovingima, o tome sada ne govorim.


Quote:
Do pisanja i priznavanja knjiga Novog zavjeta doslo je davno prije nastanka Rimokatolicke crkve.Prvi krscani su u spisima apostola i njihovih suradnika prtepoznali Bozje nadahnuce napisanog i autoritativno ucenje Duha Svetog.Usporedili su doktrinarni sadrzaj tih spisa sa Svetim pismom Starog zavjeta i vidjeli da se jedno slaze s drugim.Tada su poceli zivjeti po tome ucenju i dozivjeli njegovu moc promjene.
Ovo o "nastanku KC" mi nije jasno, a ovo sto si napisao o prvim krscanima je tocno. Drugim rijecima, rani krscani su jako dobro znali sto spada pod Nauk a sto ne dok nisu imali Bibliju. Prve krscanske grupe su najvjerojatnije imale jednu, nazovimo to, verziju Evandelja ako vec i to. Biblije tada jos nije bilo pa sam zato Roby Boby-a i pitala s obzirom da on tumaci da se treba oslanjati iskljucivo na Bibliju.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2011., 23:37   #174
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Nakon silaska Duha na Pedesetnicu Petar okupljenom mnoštvu, koje pita što da čine nakon što su čuli Radosnu vijest, odgovara da se obrate i krste za oproštenje grijeha, te će tako primiti dar - Duha Svetoga (Dj 2,37-38). Krštenje je zaista nužno za spasenje, o tome govori i Pismo, ali ne u apsolutnom smislu. Postoji nešto što se npr. zove krštenje željom, koje iako nije sakrament, jest dovoljno za spasenje. No otišli bismo predaleko da sad i o tome raspravljamo.
Da nadodam: kako i pise u Katekizmu, Bog je uspostavio sakramente, ali On nije vezan njima.
__________________
"The richer you are, the richer your family is, and the richer your country is, the more likely it is that you will find life so good that you will choose to blow your brains apart."
Spot Perdita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 00:58   #175
Ne proširujte rasprave van okvira početnog pitanja...osobito ne područja već postoječih tema,van ove top teme!

Mod
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 22:52   #176
Koliko još ljudi treba biti kršteno da bi se ukinuo učinak istočnog grijeha, koje god bilo njegovo pravo značenje. Zar nije vrijeme da "Bog" oprosti taj grijeh bez krštenja.
Ali ne zaboravimo. Crkva voli novac.
Dino007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2011., 23:54   #177
predpostavljam svi hindusi,budisti,zidovi,muslimani idu u pakao,jer nisu krsteni.Ja mislim da se taj prvi grijeh odnosi samo ma zidove,isto kosto se 10zapovijedi odnosi samo na zidove,npr. "ne ubij"misli se ne ubij zidova,a slobodno tamani ostale,kako bog u ostalom nalaze u starom zavjetu.stari zavjet je cisto zidovska knjiga i ne odnosi se na druge narode,osim kad ove druge treba poubijati.
solosaroman is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 12:40   #178
Quote:
Crkva voli svoj novac više od svojih vjernika.
Samo malo. Tko je Crkva?? A tko su vjernici?? Zar nije svaki vjernik koji je kršten ta Crkva??

Vidim da si malo pobrkao stvari.
Nije ti očito jasno nešto najjednostavnije, kako onda misliš da znaš neke "veće" stvari?
Napadaš Crkvu po pitanju novca, a nemaš pojma tko(što) je Crkva??
Marihi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 14:07   #179
Quote:
Dino007 kaže: Pogledaj post
Koliko još ljudi treba biti kršteno da bi se ukinuo učinak istočnog grijeha, koje god bilo njegovo pravo značenje. Zar nije vrijeme da "Bog" oprosti taj grijeh bez krštenja.
Ali ne zaboravimo. Crkva voli novac.
Sam uživaš sve pogodnosti (one dobre )društva koje se razvilo u krćanskoj tradiciji...
Danijelu i ekipi ostavljam da ti detaljnije objasni Istočni grijeh i kako je povezan sa krštenjem.

Krštenjem se čovjek prima u zajednicu vjernika kršćana a Istočni grijeh se krštenjem briše.To je grijeh sa kojim se rađamo.Ono otpadništvo od Boga.Tzv.Adamov grijeh.Čovjek je njime prezreo Boga i sebe pretpostavio Bogu.Poželio biti iznad njega (meni je to osobno nepovjerenje u Božju potpunu ljubav )
Taj grijeh jest ali u njemu nema osobne krivnje.
Krštenje briše taj grijeh..čovjek prima Krista u život.Kod djece koja nisu toga svjesna uzdajemo se u roditelje da će djetetu predati kršćanski nauk kroz odrastanje.Kroz vjernički život cijele obitelji.
Pa iako je grijeh "otpisan"klica sklonosti grijehu ostaje u čovjeku...pa je to konstantna duhovna borba.
Grijeh uništava čovjeka.Nekada na fizičkoj nekada na duhovnoj,psihičkoj razini pa vjera i prakticiranje vjere pomaže čovjeku da se odupre vlastitoj slabosti i pronađe snagu u Bogu i njegovoj ljubavi prema ljudima.Ljubavi koju nam je dao u Kristu.Da bude najbolje što može biti ,da daje najbolje svijetu i ljudima oko sebe.Da ništa ne vlada njime i da ne uništava svoj ili tuđi život ili ga ugrožava.
Da zna ispravno voljeti i živjeti.Onak... da bude zdrav,sretan i dobar.Prema sebi i prema drugima .Prema cijelom svijetu.
Nema zamjene za otpust toga Istočnog grijeha osim krštenja.Takva je kršćanska tradicija i nauk.To bad

Sad ako sa kaj krivo napisala sorry...dečki će me ispraviti.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2011., 14:50   #180
Quote:
Dino007 kaže: Pogledaj post
Koliko još ljudi treba biti kršteno da bi se ukinuo učinak istočnog grijeha, koje god bilo njegovo pravo značenje. Zar nije vrijeme da "Bog" oprosti taj grijeh bez krštenja.
Ali ne zaboravimo. Crkva voli novac.
Koje vrijeme? Zar se nije i Isus krstio a bio je bez ljage grijeha? On se dragovoljno podvrgao krštenju određenom za grešnike, da "ispuni svu pravednost". Po krštenju vjernik ulazi u zajedništvo smrti Kristove, te s Njim biva suukopan i suuskrišen. (Rim 6, 3-4)
Marihi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:01.