Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak > Kokošinjac

Kokošinjac Nesuvisle i chaterske teme

Pogledaj rezultate ankete: Koja ste krvna grupa?
0 37 40.22%
A 32 34.78%
B 10 10.87%
AB 13 14.13%
Glasovatelji: 92. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2014., 13:43   #81
Quote:
mužjak87 kaže: Pogledaj post
Ja sam isto pozitivna nula.

No, darujem krv svaka 3 mjeseca
Uglavnom


Ne sviđa mi se kamo ste temu odveli, u gatanja na temelju krvne grupe
Jako lijepo i humano.


A što se tiče gatanja na temu krvnih grupa, neće se tema spustiti na to. Stalno ću postavljati nešto novo u vezi krvi i raznim bolesitma krvi.
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.

Zadnje uređivanje OnlyIKnow : 15.12.2014. at 14:35.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 13:44   #82
Molim sve da glasaju u gore postavljenoj anketi, pošto mi treba što veći broj glasova. Hvala
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 15:31   #83
Anemija

Što je anemija?

Anemija je stanje za koje je karakterističan nedostatak crvenih krvnih stanica, odnosno smanjena koncentracija hemoglobina koji se nalazi u njima i služi za prijenos kisika iz pluća u tkiva i organe.

Eritrociti (crvena krvna zrnca) žive oko 120 dana, a tokom 24 sata u normalnim uslovima se oko 1% ukupne mase eritrocita zamijeni novim eritrocitima iz koštane srži. Stari eritrociti propadaju u slezeni i dijelom u koštanoj srži. Hemoglobin čini 30% ukupne mase eritrocita. Čine ga hem koji sadrži željezo i veže kisik i proteina globin gdje ona nosi hem, a sastoji se od po dva jednaka lanca koji se obilježavaju kao α, β, γ, δ, ε i ζ. Pri tome su ε (epsilon) i ζ (zeta) lanci prisutni samo u embriju, a γ (gama) lanci samo u fetusu. Fetalni hemoglobin je α₂γ₂ i ima veću sposobnost vezanja i otpuštanja kisika, što je jako važno u intrauterinom periodu. Fetalni hemoglobin čini 2/3 hemoglobina u novorodjenčadi, dok adultni hemoglobin prevladava od kraja prve godine života nadalje. Hemoglobin u odraslih (adultni) je pretežno α₂β₂, a tek manji dio je α₂δ₂. Različiti oblici hemoglobina prepoznaju se dijagnostičkom metodom koja se naziva elektroforeza.
Oko 65% željeza nalazi se u eritrocitima, odnosno u hemoglobinu, 6% u mišićima (mioglobinu), a 25% je tkivna rezerva (feritin i hemosiderin). U krvotoku željezo na sebe veže transferin. Od 12-20 mg željeza dnevno u čovjekovoj hrani apsorbira se 0.6-2.0 mg na dan, tj. 5-10 % željeza unesenog hranom. Dnevno je muškarcima potrebno oko 1 mg željeza, ženama u generativnoj dobi oko 2 mg, a u trudnoći 3 mg na dan. Željezo se najbolje apsorbira natašte. Najviše ga ima u jetri (posebno svinjskoj), kvascu, jajima, koprivama, govedini i teletini. Fitati, fosfati i tanin iz čaja smanjuju apsorpciju željeza, dok ju vitamin C olakšava. Apsorpcija željeza počinje u želucu, a najviše željeza apsorbira se u dvanaesniku. Na nju, uz sastav hrane i faktore vezane uz gastrointestinalni trakt, utiče i jačina stvaranja eritrocita te popunjenost rezervi željeza u organizmu. U plazmi je protein transferin glavni prijenosnik željeza u organizmu dio željeza predaje koštanoj srži pa u eritroblastima nastaje hemoglobin, a dio tkivu gdje se željezo pohranjuje kao feritin. Željezo se ugradjuje u mioglobin i neke enzime, a jednim dijelom se pohranjuje u stanicama monocitno-makrofagnog sistema u obliku hemosiderina. Prirodno se dio željeza osim krvarenjem gubi i ljuštenjem epitela crijeva, kože, respiratornog i urogenitalnog sistema.

Manjak željeza u organizmu (u mg) računa se kao umnožak tjelesne mase (u kg) i ukupnog manjka hemoglobina za pojedinog bolesnika (u g/L) s faktorom 0.24, čemu za popunjavanje zaliha treba dodati 600 mg za žene i 1,000 mg za muškarce.

Anemija se može javiti kao samostalna bolest, ali i kao simptom neke druge bolesti.

Simptomi anemije su umor, glavobolja, pospanost, zujanje u ušima, trnci, osjećaj lupanja srca, vrtoglavica, suha koža, ispucani uglovi usana, ispucani nokti, sklonost infekcijama, krhka kosa, a znakovi anemije su bljedoća kože i sluznica, hladne okrajine, ubrzani rad srca, nizak krvni tlak, šum srca...

Tri mehanizma nastanka anemije:

1. Anemiju uzrokovanu gubitkom eritrocita odnosno hemoglobina karakteriše polagani i dugi period krvarenja koji može proći posve neopaženo. Ovo krvarenje može biti uzrokovano gastrointestinalnim poremećajima, korištenjem nesteroidnih antiupalnih lijekova kao što je aspirin, a takdje može biti i posljedica menstrualnog krvarenja i gubitka krvi tokom poroda.
2. Anemija kao posljedica nedovoljne sinteze eritrocita i hemoglobina može biti uzrokovana nedovoljnom proizvodnjom crvenih krvnih stanica ili njihovom disfunkcijom pri čemu se krvne stanice smanjuju zbog nedostatka minerala i vitamina potrebnih za njihovo ispravno funkcioniranje.
3. Anemija takodje može biti uzrokovana i hemolizom odnosno razaranjem krvnih stanica. U takvom stanju stanice su krhke i ne mogu izdržati stres cirkulacijskog sistema.
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 23:33   #84
Ja sam 0 +. 18 godina sam mislila da sam A+ i onda na praksi slučajno otkrila da sam 0+ ,radila test 4 puta da se uvjerim hahah
Sila nečista is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 13:59   #85
Quote:
Sila nečista kaže: Pogledaj post
Ja sam 0 +. 18 godina sam mislila da sam A+ i onda na praksi slučajno otkrila da sam 0+ ,radila test 4 puta da se uvjerim hahah
hahaha..... Ja sam i prije odredjivanja krvne grupe bila sto posto sigurna da sam tatina B+ grupa, pošto sam sve karakteristike povukla od njega.
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 14:03   #86
O-
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2014., 18:55   #87
A-
AmelieRouz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 21:01   #88
0+
__________________
Tudum:"ae , timi paris ka bejbi Dzizus"

V*@&#X%!
Stormtrooper is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 21:04   #89
A
uklapam se po opisu skroz i baš mi paše tako se i hranit
jedino me brine jer sam pročitala da su A najrakastiji
Orak is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 21:22   #90
Quote:
Orak kaže: Pogledaj post
A
uklapam se po opisu skroz i baš mi paše tako se i hranit
jedino me brine jer sam pročitala da su A najrakastiji
Ima istine u tome, budem napisala nešto o tome kroz koji dan.
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2014., 21:41   #91
Piše u anketi.

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
0+ i ne pušim ove gluposti o prehrani po krvnim grupama.
Jašta! Analogno horoskopu.
__________________
How do vaccines cause autism?
Bat Kol is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 15:46   #92
B-. Volim meso životinja svih boja i veličina, osim plave ribe. Imam gastritis, a mislim da mi ni živci nisu bas u najboljem redu.
__________________
Njegovi udovi su godišnja doba, njegovi zglobovi mjeseci i polumjeseci, njegova stopala dani i noći, njegove kosti su zvijezde, njegovo meso su oblaci.

BBast is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 17:05   #93
Be positive B+

zanimljivo mi je kako su mi i mama i tata b+ ozirom da je ta krvna grupa rijetka
Maddie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 19:11   #94
0-

Vegetarijanka sam cca 2 godine, ne paše mi meso, ne volim ga uopće, što je dosta kontradiktorni prehrani moje krvne grupe.
nosupergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2015., 19:18   #95
0-
ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 19:21   #96
Krvne grupe i sklonost bolestima

Sklonost bolestima zna­čajno je različita obzirom na krvnu grupu. Čak je i struktura rizika različita. Recimo, znamo da su kardiovaskularne bolesti prvi uzrok smr­ti u razvijenim zemljama. Ali, kod osoba krvnih grupa A i AB to bi se moglo po­vezati s visokom koncentracijom holesterola (makar znamo da o uplivu holesterola kod nastanka bolesti postoje bitno različiti sta­vo­vi), vjerovatno zato što u crijevima imaju manje alkalne fosfatoze. A to je enzim, čija je glavna funkcija razgradnja holesterola i masnoće iz hra­ne. Nasuprot tome, kod gru­pa 0 i B glavni uzročnik sr­čanih bolesti nije toliko mas­noća u namirnicama koliko debljina same osobe. Dru­gim riječima, nepodnošenje ugljenih hidrata. Od njih se deb­ljaju i time povećavaju rizik od bolesti. Puno istraživanja potvr­djuju da je rak više povezan s grupama A i AB, a najmanje s grupom 0. B je negdje iz­medju, kako za koji tip. Više je razloga za to. Mnogi od tumorskih antigena imaju osobine krvne grupe A, pa ih imunološki sastav te gru­pe smatra prijateljima. Ne stvara antitijela i omogućava lakše napredovanje bolesti. A ima još jedan problem. Krvna grupa A je, na neki način, gušća i sklonija stva­ranju ugrušaka. Razlog je povećana koncentracija zgru­šavajuće bjelančevine fibri­no­gena. Pomoću nje stanice raka se prilijepe na trombocite i stjenke krvnih žila, a to predstavlja početak šire­nja metastaza. Ovo ujedno objašnjava zašto oboljele oso­­be, koje koriste lijekove za razrjedjivanje krvi, imaju ujedno i manje metastaza. Još nešto ne ide u prilog grupi A. Naime, antigeni krvnih grupa mogu prijanjati na receptore nekih faktora rasta. Epidermalni faktor ras­ta (EFR) u normalnim okolnostima pomaže oporavku tkiva, ali treba znati i da neke vrste raka (pogotovo prostate, debelog crijeva i dojke) imaju stanice s viso­kom koncentracijom receptora EFR-a na površini. Po­većano djelovanje faktora rasta povezuje se s lošom pro­gnozom bolesti. EFR no­si na sebi antigensku de­ter­minantu, koja je usko pove­zana sa strukturom ugljenih hidrata krvne grupe A. Generalno, grupa A je naj­sklonija nastanku raka, a i prognoze su tu najlošije. Je­dan od rijetkih izuzetaka je kožni melanom, kojemu je sklonija grupa 0. Kod raka debelog crijeva nema poznate povezanosti.
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 19:56   #97
Uloga krvnih sadržaja

- Crvena krvna zrnca ili eritrociti imaju ulogu da transportuju kiseonik iz pluća do organa ili, preciznije, do samih ćelija.
- Bijela krvna zrnca ili leukociti imaju ulogu u borbi protiv infekcije.
- Pločice ili trombociti imaju glavnu ulogu u zaustavljanju krvarenja.
- Antitijela su prirodna zaštita od stranih proteina - antigena, koje iz raznih razloga: kao što su bolest, infekcije, trovanja, lijekovi, serumi, vakcine, itd. mogu da dospiju u krv.


- Krvna grupa A ima A antigen na površini eritrocita i anti B antitijela u plazmi.
- Po logici stvari, krvna grupa B ima B antigen na površini eritrocita i anti A antitijela u plazmi.
- Krvna grupa 0 (nula) nema antigena na površini eritrocita i zato je označena nulom, a sa druge strane - posjeduje u plazmi anti A i anti B antitijela.
- Krvna grupa AB posjeduje A i B antigene, ali ne posjeduje antitijela, jer bi u tom slučaju došlo da samorazaranja eritrocita.
__________________
I'd love to have the whole place swimming in roses.
OnlyIKnow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 19:57   #98
A+
__________________
Age ain't nothing but a number.
Jhene is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 22:53   #99
Quote:
mužjak87 kaže: Pogledaj post
Ne sviđa mi se kamo ste temu odveli, u gatanja na temelju krvne grupe
"Izbor karijere: bankar, političar, kockar, ministar, broker i sportaš."

Jer si možda fulao karijeru?
kukurice is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 22:33   #100
A+ ko i cijela moja obitelj
blackwidow- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:59.