Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.11.2007., 20:23   #241
A Magoru ni traga ni glasa.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 23:53   #242
abyssus --> ak ti je glupo nemoj čitat, jel ja serem po tvojim pitanjima, misliš da sam glup pa da ne znam odkdud mi je prezime, samo me zanima točno porijeklo...
Pero Co. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 08:44   #243
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
A Magoru ni traga ni glasa.
Što da kažem? Da, stvarno je glupo pitanje.

Horváth = Hrvat (ili osoba porijeklom iz Hrvatske/Balkana/južnih krajeva, jer je Horváth često prezime među npr. mađarskim ciganima)
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 09:50   #244
Vezano za to. Znao sam tipa koji se zvao Ibro, ali smo ga svi zvali Štruco. Tip je bio podrijeklom iz istočne Bosne, negdje oko Čajniča. Međutim, zanimljivo mi je bilo da je njegovo puno ime i prezime - Ibrahim Hrvat.
Znači nije baš Horvat, ali...
goran1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 10:56   #245
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Što da kažem? Da, stvarno je glupo pitanje.

Horváth = Hrvat (ili osoba porijeklom iz Hrvatske/Balkana/južnih krajeva, jer je Horváth često prezime među npr. mađarskim ciganima)
Hvala. Zatvaram temu.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 10:41   #246
Hihi. Baš san jučer imala seminar u vezi podrijetla imena i prezimena. Ukratko, najprije su ljudi imali samo osobna imena. Povećanjem broja ljudi javlja se i potreba za njihovim razlikovanjem pa se razvijaju prvo nadimci (npr. Žmirić, Tihić, Brzić, Naglić...) a od 13. st. počinju se uočavati i prva prezimena. Taj proces oblikovanja prezimena završen je u 16. st. kada su nastale tzv. matice (matične knjige) u kojima su svi upisnici morali imati ime i prezime. Tako su neki uzimali prezimena od svojeg zanimanja - Kovač, Lončar, Tkalčić...ili od osobna imena svoje majke ili oca (Anić, Jurić), nadimci, i od imena pokrajina, gradova, zemalja (kao naš poznati ministar Primorac).

A kad već govorite o vodičanima, da napomenen da san i ja jedna od Juričevih. Ima nas koliko oćeš, ali nisu svi u rodu iako imamo isto prezime.

Kako u Vodicama ima jedan čovik koji se isto zove i preziva ka moj ćaća, imali smo sriće da par puta dobijemo njegovu poštu. heheh...
Ni ja točno ne znan odakle podrijetlo našeg prezimena, ali znan da je Juričev jedno od najstarijih prezimena u Vodicama. Vjerojatno pošto je bilo toliko različitih obitelji Juričeva, a nisu svi bili u rodu, tribalo se razlikovati pa su dodali još jedno prezime da ne dođe do zabune.

eto da još nadodam, ne znan točno kako funkcionira na Islandu (meni sve to zvuči kao kaos kad ne koriste prezimena?!), ali pošto san neko vrime živila u Norveškoj, znan da ima svakakvih prezimena, i ne završavaju svi na -son - to je većinom zastupljeno u Švedskoj.
ladyivana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 20:52   #247
Detelj

Bok! Znate li kojim slučajem porijeklo prezimena DETELJ??
Harles Arkely is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2008., 05:52   #248
Quote:
Harles Arkely kaže: Pogledaj post
Bok! Znate li kojim slučajem porijeklo prezimena DETELJ??
Detelj je ptica koja se još zove i djetao.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2008., 18:46   #249
Moguće je da je u Hrvatskoj doista uspješno provedena asimilacija stranaca.To se vidi po nekim čudnim prezimenima koje se mogu primijetiti.

Recimo,prezimena poznatih osoba iz novije povijest tipa Hebrang,Zajc,Kvaternik,Tuđman,Šufflay,pa onda se mogu čuti prezimena tipa Heber,Šeks itd...

Ova prezimena nikako ne zvuče kao slavenska,a sa obzirom da po pravilu Hrvati imaju slavenski korijen u prezimenu,velika je vjerojatnoća da se radi o stranim prezimenima.

Mada kao što ste gore pomenuli,moguća je pojava tih čudnih prezimena pod raznim okolnostima.

Recimo u Crnoj Gori ima prezimena Kapisoda i Penda,koja ne djeluju kao slavenska,a provjereno se radi o crnogorskim obiteljima koje su iz nepoznatog razloga počele rabiti ta nova prezimena.
WONG FEI HONG is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 17:32   #250
Quote:
WONG FEI HONG kaže: Pogledaj post
Moguće je da je u Hrvatskoj doista uspješno provedena asimilacija stranaca.To se vidi po nekim čudnim prezimenima koje se mogu primijetiti. Recimo, prezimena poznatih osoba iz novije povijest tipa Hebrang, Zajc, Kvaternik,Tuđman, Šufflay, pa onda se mogu čuti prezimena tipa Heber, Šeks itd. (...) radi se o stranim prezimenima.
Zar ćemo sad gledati na prezimena? Nobelovu nagradu su dobili Austrijanac Elias Canetti, Čeh Jaroslav Seifert, Austrijanka Elfriede Jelinek itd. Češki su književnici: Jiri Walker, Ivan Olbracht, Stanislav Neumann. A u susjednom su narodu poznati Stevo Žigon, Oskar Davičo, Vasko Popa, Milan Grol, Zaharije Orfelin, Rahela Ferari, Dragomir Felba, Neda Arneri(ć), Jovan Sterija, Stanislav Vinaver, da ne nabrajam dalje. Tu je i Marinko Madžgalj. Valjda je važno što je netko korisno i s ljubavlju pridonio svojoj sredini, a ne kakvo mu je prezime.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:37.