Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2014., 15:45   #141
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Opet smo samo na teoriji.

Tako nesto bi mozda I bilo izvedivo da ti u razredu ne sjedi jos 30+ djece.
Ajde ti medju 30+ osmogodisnjaka dozvoli marku da zbog adhd-a malo protrci po razredu usred sata matematike, ali nemoj to isto dozvoliti peri, mari I ani jer oni nemaju dijagnozu. I pazi pritom, naravno, da pero, mara I ana ne saznaju da marko ima neki poremecaj zbog kojeg mu to moras dopustiti, jer, hej, ne zelimo etiketiranje od malih nogu.

Neizvedivo u danasnjim uvjetima.

Mislim, izvedivo je, ali kad-tad vodi u raspasoj.
pa i ovo tvoje je u teoriji

na kraju krajeva, zasto profesor matematike ne bi usred sada razgibao cijeli razred? dovoljne su 2-3 minute i malo dobre volje.
da podigne koncentraciju, malo se zajebava sa njima, a istovremeno, zadovolji potrebu neki klinaca za fizickim kretanjem.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 19:15   #142
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
pa i ovo tvoje je u teoriji

na kraju krajeva, zasto profesor matematike ne bi usred sada razgibao cijeli razred? dovoljne su 2-3 minute i malo dobre volje.
da podigne koncentraciju, malo se zajebava sa njima, a istovremeno, zadovolji potrebu neki klinaca za fizickim kretanjem.
Ne, ja govorim iz iskustva.

Razgibavanje usred sata? Seriously?
Ne da se ne bi podigla koncentracija, nego bi otisla u nepovrat.
2-3 minute razgibavanja, jos bar 10 minuta da se svi vrate u normalu i ode ti trecina sata.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 22:09   #143
Smile škola i adhd

Bok svima, molim roditelje ako netko ima iskustvo sa tečajem čitanja i pisanja "ČIPI" kod profesorice Tatjane Novosel Herceg u Varaždinu (Valmod centar) da se javi. Hvala
dora2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 11:19   #144
ja znam profu iz matematike koja je ujedno i trenerica yoge, te je svoje učenike često na početku sata razgibavala s vježbom "pozdrav suncu". kako je to sklop vježbi u kojima je važno pravilno disanje (ipak je to yoga) svi bi se u razredu malo primirili

ja sam imala adhd i add u razredu (i još svaštanešto, no to ovdje nije tema) i često sam hiperaktivnom dječaku davala da radi tako što stoji u stojećem položaju, imao bi više puta potrebu prošetati do wc-a i to sam odobravala. add-ovac od prošle godine..jao, jao...tu je isto trebalo mnogo strpljenja, ponavljanja, privlačenja pažnje, držala sam ga u prvoj klupi, stalno ga vraćala sadržaju kojeg obrađujemo, itd, itd...

moje je dijete add-ovac- i kao roditelj sam jako izmorena. radim u više škola i ništa me toliko ne umori koliko obaveze mog sina koji se ne snalazi u vremenu, koji je potpuno rastresen....stalno ga moram vraćati na zadatak tijekom pisanja domaćeg jer bi on sa mnom baš tad pričao o batku i bitku...

uglavnom, tek treba krenuti u postupak i trenutno prikupljam sve podatke da vidim kako će to funkcionirati kad dogodine dođe u 5. razred i ako bude išao po IP.

no i ja, uz svo znanje i informiranost, kao roditelj trebam pomoć. i sad gledam da i to pronađem. mi gravitiramo Splitu, tako da tamo moram pronaći adekvatne psihologe, pa čak i psihoterapeuta (problemi s impulzivnošću) i tako dalje i tako bliže....uglavnom, osjećam se jako iscrpljeno, a toliko radim s njim i oko njega. i onda kad čujem druge mame koje sa smješkom govore kako već 2 godine nisu ni provjerile domaći svojoj djeci jer su oni tako samostalni...osjećam se kao da smo mi vanzemaljci...
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 13:10   #145
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
Ne, ja govorim iz iskustva.

Razgibavanje usred sata? Seriously?
Ne da se ne bi podigla koncentracija, nego bi otisla u nepovrat.
2-3 minute razgibavanja, jos bar 10 minuta da se svi vrate u normalu i ode ti trecina sata.
nama je uciteljica na uvodnom roditeljskom rekla da ona to radi. i na pocetku sata i po potrebi usred sata.
iz prica drugih roditelja, koji su imali stariju djecu, ispada da je tako

ne znam za nas razred i kako je sada, meni dijete ne rpica puno o skoli, al kolko sam skuzila ne razlikuje tjelesni od razgibavanja u razredu, pa mi se cini da moguce da ih fakat razgiba.
zena je autoritet pojavom.
vjerujem da se brzo smire i da im je koncentracija izvrsna.

ne znam kolko ima adhdovaca i razredu, mozda niti jedan, al svakak ovaj nacin rada koristi svima.
istrazivanja pokazuju da fizicka aktivnost smanjuje psihomotorni nemir i poboljsava koncentraciju. hoce li to netko uvaziti ili nece, njegov problem.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2016., 11:52   #146
voljela bih čuti malo više roditelja i njihovih iskustava s nastavnicima predmetne nastave nakon što im je dijete dobilo papir ADHD/ADD.

kako to izgleda u praksi? koliko se nastavnici pridržavaju uputa stručne službe, te kakvu suradnju imate s njima općenito?
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2016., 23:34   #147
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
voljela bih čuti malo više roditelja i njihovih iskustava s nastavnicima predmetne nastave nakon što im je dijete dobilo papir ADHD/ADD.

kako to izgleda u praksi? koliko se nastavnici pridržavaju uputa stručne službe, te kakvu suradnju imate s njima općenito?
Iz prve ruke, većina nastavnika je kratkog fitilja i uglavnom vikanjem ili prijetnjama pokušavaju prisiliti djecu da se skuliraju i vrate zadatku. Još ako u miks ubaciš više djece po PP ili IP, ADHDovaca ili djece s poremećajima u ponašanju malo je prostora za pedagoške mjere i normalno održavanje nastave. Zvuči optužujuće prema nastavnicima, ali je jako teško organizirati misli, koncentrirati se na izvođenje sata i ostati smiren kada te stalno netko ili više njih prekida, buči, ustaje se, zapričava drugu djecu itd. Od stotinjak nastavnika na čijim satima sam imao priliku sjediti bile su dvije nastavnice na čijim satima su ADHDovci i djeca s drugim poteškoćama itekako radila, a najviše što su se usudila ometati bilo je da su prebacivala školski pribor iz ruke u ruku. Osim što su imale prirodno urođen autoritet djeca su točno znala kada treba slušati, kada pisati, a kada pitati. Bile su dosljedne i jasno su davale do znanja što se očekuje i koja je granica koju se ne smije prijeći. Kod njih nije bilo yoge, razgibavanja, stajanja dok učiš, a sva djeca su radila što je rečeno.

Često se zna dogoditi kada dijete dobije papir za IP ili PP da ga se jednostavno pušta, ukratko: neka radi koliko može. Ako ne može, spustit ćemo kriterije i zahtjevati manje. Ponekad je to opravdano, a ponekad se ide linijom manjeg otpora jer ih se tiska sa sto strana; od roditelja, ravnatelja, stričeva...

Ima slučajeva gdje se nastavnici niti ne pripremaju za sat pa takva djeca zapravo rade po redovnom programu ili tek povremeno pripremaju radne materijale prilagođene mogućnostima djece.

Roditelji isto znaju vlastitim zahtjevima ili prijetnjama prema nastavnicima učiniti da nastavnik digne ruke, popusti i zapravo učini medvjeđu uslugu djetetu. Koliko god roditelji misle da mogu kontrolirati rad i uvjetovati-ne mogu.

Što sam sve vidio da se radi i kako se postupa, strah me i za prosječno dijete. Kolo sreće, kako te dopadne.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 20:36   #148
Vuk Sramotnjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2016., 07:03   #149
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nama je uciteljica na uvodnom roditeljskom rekla da ona to radi. i na pocetku sata i po potrebi usred sata.
iz prica drugih roditelja, koji su imali stariju djecu, ispada da je tako

ne znam za nas razred i kako je sada, meni dijete ne rpica puno o skoli, al kolko sam skuzila ne razlikuje tjelesni od razgibavanja u razredu, pa mi se cini da moguce da ih fakat razgiba.
zena je autoritet pojavom.
vjerujem da se brzo smire i da im je koncentracija izvrsna.

ne znam kolko ima adhdovaca i razredu, mozda niti jedan, al svakak ovaj nacin rada koristi svima.
istrazivanja pokazuju da fizicka aktivnost smanjuje psihomotorni nemir i poboljsava koncentraciju. hoce li to netko uvaziti ili nece, njegov problem.
ne mozes usporedjivati prvi razred osnovne i srednjoskolce.
da ja ubacim razgibavanje usred sata, brijem da bi se pojedinci s gustom i na lustere popeli.
adhd-ovca mogu poslati da namoci spuzvu i obrise plocu, da donese bilo kaj od tehnike ili kredu s porte.
ne vicem, ne prijetim, pustim da se ljulja na stolici, lista knjige, kopa po torbi, pa cak i da usred sata promijeni mjesto sjedenja.
ali grupno razgibavanje - ne dolazi u obzir. ne predajem tjelesni.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 17:00   #150
Na sportu koji moje dijete pohađa dolazi i dijete s ADHD-om. Prvih par puta kad sam došao primjetio sam da dijete s ADHD-om gura moga, spotiče ga i slično. Prvo sam mislio da je neodgojen jer nisam bio upućen u problematiku, ali nakon razgovora s roditeljima samo počeo malo o tome čitati i vidim da nije lako se nositi s time. Problem je što je zadnji put na treningu dijete s ADHD-om iz čista mira ošamario drugo dijete. Da je mom to napravio, ne znam što bih učinio. Vjerojatno bih ga ispisao sa sporta ili tražio premještaj.

Što vi kažete, kako treba postupati u takvim situacijama?
MRCINA2102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 11:19   #151
Quote:
MRCINA2102 kaže: Pogledaj post
Na sportu koji moje dijete pohađa dolazi i dijete s ADHD-om. Prvih par puta kad sam došao primjetio sam da dijete s ADHD-om gura moga, spotiče ga i slično. Prvo sam mislio da je neodgojen jer nisam bio upućen u problematiku, ali nakon razgovora s roditeljima samo počeo malo o tome čitati i vidim da nije lako se nositi s time. Problem je što je zadnji put na treningu dijete s ADHD-om iz čista mira ošamario drugo dijete. Da je mom to napravio, ne znam što bih učinio. Vjerojatno bih ga ispisao sa sporta ili tražio premještaj.

Što vi kažete, kako treba postupati u takvim situacijama?
sprijateljiti se s tim djetetom.
u razredu mog malog se nalazi jedno takvo dijete, koje zahtjeva posebnu pažnju i pomoć.
ne znam da li je dobiva, ali od ostale djece čujem samo loše priče o njemu - kako ometa nastavu, uništava školsku opremu, nasrće na druge...
sa svojim djetetom sam popričala o tome, toliko da shvati - da mu osveta i ljutnja neće baš pomoći u "borbi" s njime i da je najbolje da mu ponudi prijateljstvo i pomoć u bilo kojem obliku - zadaći, bilježnicama, bojicama. ako mogu da sjede skupa u busu kada negdje idu, zajedno se igraju na igralištu...

i stvar fercera.
nema više ispada, guranja, udaranja, trganja gumica itd.

jest da je moje dijete malo "življe" odkad se druži s njim ali mi je savjest čista i imam osjećaj da "takvima" na neki način treba pružiti ruku a ne etiketirati i izopćavati iz društva (npr. u našem razredu se svi pozivaju na roćkase i definitivno je na njegovom bilo najmanje djece).
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:12   #152
mozda nije pitanje samo za ovaj pdf ali buduci da trazilica jos ne radi a ovaj je jedini koji sam nasla sa ADHD temom....

kako je moguce da dijete s ADHDom, izrazito agresivno prema vrsnjacima prodje ispod radara u vrticu?
nije li se s tim djetetom trebalo poceti raditi jos u predskolskoj dobi a ne cekati polazak u skolu?
u kojoj dobi se uopce postavlja dijagnoza?

i da li skola ili skolski lijecnik, ukoliko postoji kakva dokumentacija iz predskolskih ustanova, to moraju dobiti na uvid?

je li moguce da se takvo dijete "provuce" kroz predskolska testiranja?
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:22   #153
Da, moguce je
Kod moje kumcice u razredu postoje 2 takva, jedan izrazito agresivan a drugi manje
Svi su nemocni u skoli jer roditelji negiraju situaciju i ne poduzimaju nista
Evo vec drugi godinu se svi muce s njima, od uciteljice, psihologice pa nadalje
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 20:51   #154
meni to zvuci nevjerojatno
mislim da svaki roditelj kuzi kad nesto s njegovim djetetom nije u redu i da istu stvar moraju primjetiti i u vrticu

ne bi li skola, kad roditelji ne suradjuju, trebala kontaktirati czss?
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:10   #155
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
meni to zvuci nevjerojatno
mislim da svaki roditelj kuzi kad nesto s njegovim djetetom nije u redu i da istu stvar moraju primjetiti i u vrticu

ne bi li skola, kad roditelji ne suradjuju, trebala kontaktirati czss?
Ne znam što misliš pod prolaskom ispod radara? Ako ima ADHD, dakle ima dijagnozu, jesi li sigurna da ne ide na terapiju? Koliko znam, dijete koje ima dijagnozu mora posjećivati školskog psihologa, vjerujem da je tako i u vrtiću.

Doduše, danas se olako svako neposlušno, agresivno (ili nepopularnim rječnikom rečeno zločesto) dijete gura pod dijagnozu ADHD-a.

Što se roditelja tiče, imala sam priliku poznavati dva djeteta koja su imala dijagnozu. Jedan je bio stvarno dijete s realnim problemima, a mama je uložila svu svoju energiju da mu pomogne u borbi s ADHD-om. Drugi je po mojoj procjeni jednostavno bio zapušteno dijete za koje nikog nije bilo briga. Kad su konačno dobili dijagnozu ADHD-a, ponosni tata je donio papir u školu i rekao - evo vam papir, rješavajte to kako znate, ali nemojte mene više zvati kad imate problema s njim. Toliko o roditeljima.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 21:47   #156
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Ne znam što misliš pod prolaskom ispod radara? Ako ima ADHD, dakle ima dijagnozu, jesi li sigurna da ne ide na terapiju? Koliko znam, dijete koje ima dijagnozu mora posjećivati školskog psihologa, vjerujem da je tako i u vrtiću.
mislim na to da dijete prije skole nije bilo na nikakvoj obradi i da je u skolu doslo bez postavljene dijagnoze
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:12   #157
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
meni to zvuci nevjerojatno
mislim da svaki roditelj kuzi kad nesto s njegovim djetetom nije u redu i da istu stvar moraju primjetiti i u vrticu

ne bi li skola, kad roditelji ne suradjuju, trebala kontaktirati czss?
ima roditelja koji i za žešće dijagnoze i probleme od ADHD-a odbijaju prihvatiti da s djetetom nešto nije u redu.
ima slučajeva da roditelji negiraju ikakve poteškoće dok istovremeno dijete u trećem razredu još ne čita, za sve je kriva zla učiteljica koja ga ne voli. isto tako i za ADHD, on je samo "živahan", "razigran", a učiteljica je "netolerantna", "uskogrudna", nema dovoljno strpljenja za njega, ili čak zla i mrzi ga.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:15   #158
znam da ima svakakvih roditelja, ali gdje je tu strucni tim vrtica?
zasto oni ne reagiraju?
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:18   #159
ako roditelj odbija suradnju, možeš se slikati. kako u školi tako i u vrtiću.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 22:37   #160
Quote:
mom2be kaže: Pogledaj post
i da li skola ili skolski lijecnik, ukoliko postoji kakva dokumentacija iz predskolskih ustanova, to moraju dobiti na uvid?
nedavno sam pričala sa vrtićkom psihologicom koja mi je rekla da škole gotovo uopće ne surađuju sa vrtićima niti traže njihovo mišljenje tako da ne, očito ne moraju dobiti na uvid.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:46.