Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2024., 07:06   #821
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Moš' mislit, dolazil je Titu na Brijune popit piće i usput vidjeti Sofiju Loren..
Nema razloga za sarkazam. O tome postoji knjiga novinara Silvija Tomaševića "Tito u Vatikanu".
Tada je prvi put šef neke socijalističke države službeno posjetio Svetu Stolicu, u ožujku 1971. godine, a i danas mnogima u Vatikanu nije drago što je papa Pavao VI. primio onoga tko je dao zatvoriti kardinala Alojzija Stepinca. (…)
Susret Tita kao šefa socijalističke države i Pape kao suverena vatikanske države i poglavara najveće vjerske zajednice u svijetu imao je te 1971. godine povijesno značenje.
Vatikan je bio duboko umiješan u spašavanje ne samo ustaških, nego i nacističkih zločinaca.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2024., 07:18   #822
Samo sam komentirao navod iz posta da je..."Tito bio dobar s Papom" što ne odgovara istini.
I ti i ja pamtimo s kime je Tito od tadašnjih državnika zaista bio dobar no to definitivno nije bio Papa.
Jedan posjet Vatikanu i potpisivanje potrebnih ugovora ne znači ništa posebno u osobnim odnosima.

Toliko su si bili dobri da ga je Tito vrlo brzo pozvao u uzvratni posjet
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2024., 08:14   #823
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Nema razloga za sarkazam. O tome postoji knjiga novinara Silvija Tomaševića "Tito u Vatikanu".
Tada je prvi put šef neke socijalističke države službeno posjetio Svetu Stolicu, u ožujku 1971. godine, a i danas mnogima u Vatikanu nije drago što je papa Pavao VI. primio onoga tko je dao zatvoriti kardinala Alojzija Stepinca. (…)
Susret Tita kao šefa socijalističke države i Pape kao suverena vatikanske države i poglavara najveće vjerske zajednice u svijetu imao je te 1971. godine povijesno značenje.
Vatikan je bio duboko umiješan u spašavanje ne samo ustaških, nego i nacističkih zločinaca.
Tito je posjetio Vatikan 1944 godine, nakon sastanka sa Churchillom u Napulju
kiseli1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2024., 12:23   #824
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Samo sam komentirao navod iz posta da je..."Tito bio dobar s Papom" što ne odgovara istini.
I ti i ja pamtimo s kime je Tito od tadašnjih državnika zaista bio dobar no to definitivno nije bio Papa.
Jedan posjet Vatikanu i potpisivanje potrebnih ugovora ne znači ništa posebno u osobnim odnosima.

Toliko su si bili dobri da ga je Tito vrlo brzo pozvao u uzvratni posjet
Ne radi se samo o fizičkom susretu Tita i Pape nego o dugogodišnjim diplomatskim aktivnostima koje su prethodile samom susretu, a nastavile su se i kasnije. Titov posjet Vatikanu samo je pečat i potvrda obnove diplomacije i uspostave dobrih odnosa između dviju država. Prije ovog susreta su već bile posjete titove delegacije Vatikanu i papine delegacije Jugoslaviji, a ovaj susret je bio samo točka na i.
burrito2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.