Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2013., 09:18   #101
Okruglaste fleke - mikrosporoza?

Totalno sam užasnuta pedijatricom svog sina.
Mali (moj sin, 9 godina) se jutros probudio, sa glavoboljom, promukao i natečenog i crvenog grla, kada se oblačio skužila sam crvene fleke na bedrima (nema ni na nogama dolje, ni trbuh ni leđa, ni glava, samo na bedrima).
To izgleda ovako:


Pravac kod doktora.

I veli da je to od mačke..
I još kad sam rekla da imamo i mačku i 2 psa, gotovo, bili smo kužni i zarazni i zmazani i gubavi valjda!!

Ugl. naš mačak ne izlazi van, nije bio vani 5 godina. Kak bi mogao dobiti sporu? I plus toga on ima Felv i sigurno bi se na njemu vidjelo da je sporozan, nigdje mu ne fali dlake ili nekaj slično!
Kod Gigi i Miška (psi) isto tako, ne vidi se po ničemu da bi mogli biti sporozni.


Danas svi troje idu kod veterinara da ih posvjetli sa lampom da nije zaista mikrosporoza iako ja po simptomima (ni dlakavaca ni djeteta) ne bi rekla da je, jer maloga ne svrbi, koža nije ljuskava i suha u sredini krugova i plus toga prehlađen je. Inače to crvenilo nije ni izdignuto, nego je samo više kao 'obojana' koža.. Imao je sličan osip u travnju ali je nakon dva dana nestao sam od sebe.
Koliko sam googlala slike mikrosporoze na ljudima ovo naša nije ni blizu.
Dobio je rojazol.

Plz ako netko ima iskustva jel je to spora na malom ili ne
šipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 15:09   #102
Kako je danas maleni? Jel se počeo taj osip povlačiti?

Moj micko je imao mikrosporozi pa znam otprilike kak to izgleda. Gljivična oboljenja ne buknju u tolikoj količini odjednom preko noći, obično bude malo i izdignuto i svrbi i peče za poluditi.

Ovo meni ne izgleda ko mikrosporoza. Budući da si pisala da je dijete već imalo sličan osip (jel i tada kada je prvi puta izbilo dijete bilo bolesno?) ja bi inzistirala na pretragama. I ova doktorica mi se čini malo neozbiljna pogotovo ako nije napravila nikakve pretrage da isključi neke stvari. Najlakše je optužiti mačke i pse, mikrosporoza kod njih nije baš nevidljiva i jako se brzo širi i mislim da bi primjetila da ti životinjama fali dlaka u krugovima i da se čohaju ko manijaci.

Nadam se da će netko stručan vidjeti ovaj tvoj post pa ti napisati šta bi moglo biti.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 08:59   #103
Povuklo se, jutros se ništa ne vidi.
Vjerojatno je da je alergija.
Ugl. selimo se k drugom liječniku.
šipak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2013., 10:03   #104
Drago mi je da je mališa bolje. Da, mijenjajte pedijatra, ova je totalno neozbiljna.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 12:28   #105
pozdrav!
bebač ( 2god) mi je dobio osip na podlakticama. ima možda već od toga 2 tjedna ali nisam obraćala pozornost jer ga ne smeta, nije bio crven i samo su bile sitne točkice. jutrost mu se pojačao i krenuo na noge (na bedricama sad ima ono šta je bilo na rukama, a na rukama ovo na slici dolje).
Bio je tjedan dana prehlađen, bez febre uz malo kašlja i začepljen nos..
Idemo danas kod doktorice ali me zanima vaša mišljenje i možda savjet na što obratiti pozornost.
Ako je alergija (možda bi mogla biti od mandarinka) ali ne češe ga...

http://imgur.com/WWuaJMZ
http://imgur.com/5m2Bpc1
__________________
31.10.2012. <3
iva_4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 12:20   #106
Quote:
iva_4 kaže: Pogledaj post
pozdrav!
bebač ( 2god) mi je dobio osip na podlakticama. ima možda već od toga 2 tjedna ali nisam obraćala pozornost jer ga ne smeta, nije bio crven i samo su bile sitne točkice. jutrost mu se pojačao i krenuo na noge (na bedricama sad ima ono šta je bilo na rukama, a na rukama ovo na slici dolje).
Bio je tjedan dana prehlađen, bez febre uz malo kašlja i začepljen nos..
Idemo danas kod doktorice ali me zanima vaša mišljenje i možda savjet na što obratiti pozornost.
Ako je alergija (možda bi mogla biti od mandarinka) ali ne češe ga...

http://imgur.com/WWuaJMZ
http://imgur.com/5m2Bpc1
Moj malac ima isti takav osip, krenulo je od trbuha, pa na trup dalje, onda su noge išle pa ruke.

Tata mu je jedan dan dao kikiriki, ali je pedijatrica isključila tu mogućnost, ispitala me sve o prašcima koje koristim, o omekšivaču (koji ne koristim jer imam atopičara starijeg), onda je zaključila da je vjerojatno od viroze jer je i kašljao usput dosta.

Naš osip traje već sedmi dan i sad je koža onako sva hrapava i svrbi ga, nestale su točkice i čvorići. Mazala sam ga Eucerinom koji koristim za atopiju i nema više po trupu, samo noge i ruke.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 15:16   #107
Dobar dan! Imam dvogodišnju curku sa povremenim osipom oko usta. Obicno ga donese iz vrtića. Ali obićno i prođe cim ju cijelu operem. No međutim sada već treći dan se ne povlaći. Dala sam joj i fenistil kapi(8kapi) i nije se povuklo. Ici cemo sutra kod pedijatrice svakako samo eto.. ako netko ima neki info odncega bi moglo to biti bila bih zahvalna.
Osip je crvene boje. Blago reljefan i prištav.ima ga samo oko usta i čini se petehijski. Ako netko ima pojma od ceg je bila bih vam zahvalna na odgovoru

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 19:06   #108
Quote:
Cikcak kaže: Pogledaj post
Dobar dan! Imam dvogodišnju curku sa povremenim osipom oko usta. Obicno ga donese iz vrtića. Ali obićno i prođe cim ju cijelu operem. No međutim sada već treći dan se ne povlaći. Dala sam joj i fenistil kapi(8kapi) i nije se povuklo. Ici cemo sutra kod pedijatrice svakako samo eto.. ako netko ima neki info odncega bi moglo to biti bila bih zahvalna.
Osip je crvene boje. Blago reljefan i prištav.ima ga samo oko usta i čini se petehijski. Ako netko ima pojma od ceg je bila bih vam zahvalna na odgovoru

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Po opisu, radi se o makulopapuloznom osipu, a ne o petehijalnom osipu. Petehijalni osip je, naime, uvijek u razini kože, nije izdignut ni reljefan te ne blijedi na pritisak.

Ako je osip samo perioralno, može biti posljedica slinjenja odnosno curenja sline, od dude, razmazane hrane, iritacije od paste za zube (naročito fluoriranih), iritacije uslijed trljanja o odjeću itd. Također, moguće je da je uslijed reakcije na neku hranu u smislu kontaktnog dermatitisa na hranu.

Osim tih mogućnosti dolazi u obzir perioralni dermatitis, što je kronična bolest, nedovoljno definiranog uzroka.

Treba pregledati i usnu šupljinu nema li i tamo nekih promjena koje bi upućivale na virusnu (enterovirusnu) etiologiju.

I druge mogućnosti ostaju otvorenima, teško je reći bez da se dijete pogleda.

Antihistaminik koji ste joj dali vjerojatno neće biti učinkovit, eventualno ako je svrbi, onda može ublažiti svrbež.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 19:21   #109
i meni prvo napamet pada iritacija, moji su tako imali od sline i neke hrane kad su bili mali.

isto tako nerijetko imaju osipe i uz najobičniju prehladu, doduše uvijek na trupu ili rukama i nogama, ali mislim da to može doći bilo gdje.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 19:30   #110
Ali ona ne duda... onda bi moglo biti od viroze jer smo proslu subotu bili na zaraznoj zbog jednodnevne viroze od koje je povratila 15 puta,bez temperature i proljeva. Doji jos uvijek.
Ima 2 godine i 2 mjeseca

Pod lagano petehijski sam mislila da ne nestaje na dodir. Nema nista u ustima iako slabije jede zadnjih par dana... ufff bice da je od viroze onda. Ako moze dobiti par dana nakon viroze

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 08.11.2015. at 19:35. Reason: spajanje postova
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2015., 19:37   #111
Petehijski je osip uvijek, kao što sam rekao, u razini kože, nije u obliku prištića i sl. Moguće je, međutim, da se između pojedinih prištića tj. papula nalazi po koja petehija u vidu crvene točkice u razini kože koja ne izblijedi na pritisak, ali prištić nikada nije petehija.

Moguće je da je viroza u pitanju i da će se pojaviti i povišena temperatura, makar kod virusnih osipa obično prvo ide temperatura, ako je ima, a osip nastaje u završnoj fazi bolesti.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2015., 07:53   #112
Hvala Gajito. Nisi pročitao ono što sam napisala.

Molim nekoga drugoga da mi odgovori na pitanje ako zna. Hvala unaprijed.
Cikcak is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2016., 23:11   #113
Dobio sam osip na leđima,a zatim i ispod pazuha..
Crveni osip,ne svrbi jako,ali nije ugodno...
Iskustva?
Strahimir Idol is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 14:12   #114
Dijete? Postavili ste upit na Dječjem zdravlju!

Neki drugi simptomi - povišena temperatura, promjene u usnoj šupljini, grlobolja, bolovi u trbuhu...? Širenje osipa?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 09:25   #115
Drage mame, ja jučer skužila djetetu mi onako po tijelu izbio kao neki osip ali kao da su sitne bubuljice i neke su ispunjene tekućinom neke se već sasušile pa je obična točkica već mala krastica na tom mjestu. Najviše ih ima po nogama ima koja na rukici, ima oko nosa na čelu gdje počinje kosa, na ušima i po guzi možda dvije ili tr ali najveća kncentracija je po gornjem dijelu nogica znači iznad koljena.

Kozice smo prebolili i znam kako one izgledaju nije to. Pedica mi radi sutra popodne tak da do sutra možda se i osuše ali što bi to moglo biti???? Ništa ju to ne smeta niti peče niti svrbi ma ništa.

E da i imala je temperaturu dan prije toga izmjerila sam bila je 38??
bembolina 09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2016., 11:55   #116
s obzirom na temp. lako moguće da je neka druga osipna bolest u pitanju.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2016., 22:21   #117
Quote:
bembolina 09 kaže: Pogledaj post
Drage mame, ja jučer skužila djetetu mi onako po tijelu izbio kao neki osip ali kao da su sitne bubuljice i neke su ispunjene tekućinom neke se već sasušile pa je obična točkica već mala krastica na tom mjestu. Najviše ih ima po nogama ima koja na rukici, ima oko nosa na čelu gdje počinje kosa, na ušima i po guzi možda dvije ili tr ali najveća kncentracija je po gornjem dijelu nogica znači iznad koljena.

Kozice smo prebolili i znam kako one izgledaju nije to. Pedica mi radi sutra popodne tak da do sutra možda se i osuše ali što bi to moglo biti???? Ništa ju to ne smeta niti peče niti svrbi ma ništa.

E da i imala je temperaturu dan prije toga izmjerila sam bila je 38??
Neka djeca znaju i dva puta preboliti kozice. Zašto je tome tako?
Navodno tijelo nije steklo imunitet of te bolesti prvi put.
Kuma mojeg sina ih je 2x prebolila.

Poslano sa mog Redmi Note 2 koristeći Tapatalk
pincica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 09:36   #118
pincica ma nisu kozice to se navečer izbilo a ujutro već se sasušilo i bile onako krastice. Evo znači od ponedjeljka do četvrtka to sad traje a malenoj ništa nije i sve je već sasušeno samo eto što su krastice sitne ostale. Ali da s ekozice mogu dva puta javiti to znam ali skužila sam odmah da nisu kozice jer drugačiji je osip nego što su kozice više je mjehurić bio onako vodenastiji i nije bio onako crven i sa zadebljanom kožom okolo već više kao da ti je netko kapnuo kapljicu vode na kožu i toliko lagano crveni rub okolo je bio. A sada su sitne krastice na tom mjestu

Nemam pojma ja ju nisam vodila pedici jer u biti kad gledam ništa joj nije. A kako je imala temperaturu dan prije nekako pipisujem to nekoj dječjoj virozi.
bembolina 09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 11:42   #119
ja bih ju odvela da ne bi bila neka druga bolest u pitanju, čisto da pedica zabilježi u karton, a i da se smanji mogućnost širenja zaraze.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2016., 12:11   #120
Zvala na dežurnu pedijatriju i rekli mi da ako nema temp i to se osušilo i ak je dijete ok da ne dovodim jer ima puno viroza sa osipima i već su krenule pa da ne pokupi još šta novo u čekaonici

I kažu da su zarazni par dana prije izbijanja temperature jer kad osip dođe od viroza da je to onda već kraj viroze te da nisu zarazni za druge
bembolina 09 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:15.