Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2017., 04:56   #781
Quote:
sway kaže: Pogledaj post
Našla sam dva teleskopa na Njuškalu pa me zanima što stručnjaci misle
Izbjegavaj u širokom luku. Ili - kupi nekom neprijatelju kojem ne želiš da se ikada bavi astronomijom.

Prije kupovine teleskoppa obavezno pročitaj ovaj članak. Ako hoćeš dobar jeftin teleskop preporučam da ne ideš ispod ovoga.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 16:36   #782
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Izbjegavaj u širokom luku. Ili - kupi nekom neprijatelju kojem ne želiš da se ikada bavi astronomijom.

Prije kupovine teleskoppa obavezno pročitaj ovaj članak. Ako hoćeš dobar jeftin teleskop preporučam da ne ideš ispod ovoga.
Znalci koji mi Teleskop preporucujete, pocetnik sam.

Dobson 200/1200 ili Dobson 250/1200

Ovdje gdje ga ja Kupujem dobijem uz ovaj Dobson 250/1200 i TeleXtender22 (marke "Meade") u vrijednosti od 299€ gratis!?
Sta je taj teleExtender?
Sve zajedno je vrlo dobra cijena pa sam se odlucio da cu si kupit vec jednom Teleskop, pa ako izgubim Interes makar ga mogu prodat.

Drugo Pitanje:
Dali mogu sa ovim Dobsonima gore snimat ono sto gledam?
(Naravno uz dodatnu opremu ali da nije preskupa)
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:14   #783
Veći promjer = više svjetla i više detalja. 250mm promjer je već dosta velik teleskop i moraš provjeriti možeš li ga (ili želiš) transportirati. Stavio si link na sklopivi dobson koji se može lakše prenositi, ali je zato i nešto skuplji. Ovaj teleekstender (barlow leća) će ti dati dvostruko povećanje okulara koji koristiš. Taj koji se nudi je velikog promjera, treba vidjeti ima li adapter za staviti okulare manjeg promjera. Meni se to ne čini korisno, "obični" barlow možeš nabaviti za duplo manje, a i ti okulari normalnog promjera su sasvim dovoljni.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 18:56   #784
Hvala ti na brz odgovor!

Pa ja ciljam taj od 250mm svakako, eh sad da zeli transportirat stalno to ne bas, izvan sam grada.
Vidio samda se mogu DigiCam-ovi stavit pa sa snjima snimat ili slikat.

Citao sam recenzije o tom 250mm i sve su jako pozitivne, stime da su sve pocetnici.

Hvala

Gesendet von meinem ALE-L21 mit Tapatalk
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 06:53   #785
Ja sa svojim skromnim iskustvom posjedovanja teleskopa ne bih nikome preporučio da kupuje veći teleskop od 200/1200. Promjer 200 ili 250 će prije osjetit kičma nego oči. U zadnjem momentu sam izbjegao grešku kupovine 250-ke, iako je cursor bio šarao iznad njegove „buy“ tipke.
Nakon što je stigao 200/1200,kada sam vadio cijev iz jedne od kutija u kojoj je teleskop stigao, pomislio sam da sam trebao kupit 250-ku, jer sama cijev 200-ke mi se činila dosta lagana, a prevagu da kupim manji teleskop je odnesla upravo manja težina. Nakon sastavljanja i prvog iznošenja van, uopće mi se više nije činilo da je lagan, ni da sam trebao kupit veći.
Teleskopi nisu utezi, i nemaju dobar balans dok ih se diže i nosi, svaka kila viška se osjeti. Ako ih se nosi u komadu, treba ih se „grlit“ jednom rukom i držat za postolje sa drugom rukom, često u pogrbljenom položaju da ne zapinju za štok od vrata kada se iznose van.
Moj 200/1200 (GSO) teži skupa za postoljem 21 kg i u jednom komadu ga mogu prenest 15-ak metara bez puno muke. Dobson 250 teži 27 kg i u jednom komadu ga se ne može lako (nikako) prenosit. A ni nošenje same cijevi od 15 kila koliko teži cijev 250-ke nije baš zabavno (200-ka ima cijev od 9,5 kg)
Noćas su oblaci bili aktivni, malo su pokazivali, malo skrivali nebo. Sa svojom 200-kom sam uspio iskoristit pola sata djelomične vedrine. 250-ku ne bi ni vadio van ako ne bi bio 100% siguran da će se oblaci razići.
Begbie051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 07:16   #786
Bravo Begbie, hvala na komentaru. Za veći teleskop zbilja treba imati volje. Moram dodati da se dobson nikad ne prenosi u komadu, izvadiš prvo postolje, onda posebno teleskop. Za cijev se mogu nabaviti torbe ili jednostavno probušiti rupe i staviti ručka. No definitivno je bolje imati teleskop koji će se češće koristiti!

Zaboravio sam reći za fotkanje kroz teleskop - s dobsonom to nije moguće. Može se napraviti snapshot Mjeseca, uz puuuno volje i planeta, no to je sve.

Preporučam pročitati tekst o astrofotografiji kroz teleskop.

Zadnje uređivanje Astrobobo : 14.12.2017. at 07:27.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 08:53   #787
Quote:
Begbie051 kaže: Pogledaj post
Ja sa svojim skromnim iskustvom posjedovanja teleskopa ne bih nikome preporučio da kupuje veći teleskop od 200/1200. Promjer 200 ili 250 će prije osjetit kičma nego oči. U zadnjem momentu sam izbjegao grešku kupovine 250-ke, iako je cursor bio šarao iznad njegove „buy“ tipke.
Nakon što je stigao 200/1200,kada sam vadio cijev iz jedne od kutija u kojoj je teleskop stigao, pomislio sam da sam trebao kupit 250-ku, jer sama cijev 200-ke mi se činila dosta lagana, a prevagu da kupim manji teleskop je odnesla upravo manja težina. Nakon sastavljanja i prvog iznošenja van, uopće mi se više nije činilo da je lagan, ni da sam trebao kupit veći.
Teleskopi nisu utezi, i nemaju dobar balans dok ih se diže i nosi, svaka kila viška se osjeti. Ako ih se nosi u komadu, treba ih se „grlit“ jednom rukom i držat za postolje sa drugom rukom, često u pogrbljenom položaju da ne zapinju za štok od vrata kada se iznose van.
Moj 200/1200 (GSO) teži skupa za postoljem 21 kg i u jednom komadu ga mogu prenest 15-ak metara bez puno muke. Dobson 250 teži 27 kg i u jednom komadu ga se ne može lako (nikako) prenosit. A ni nošenje same cijevi od 15 kila koliko teži cijev 250-ke nije baš zabavno (200-ka ima cijev od 9,5 kg)
Noćas su oblaci bili aktivni, malo su pokazivali, malo skrivali nebo. Sa svojom 200-kom sam uspio iskoristit pola sata djelomične vedrine. 250-ku ne bi ni vadio van ako ne bi bio 100% siguran da će se oblaci razići.
Dafinitivno jedan od naj poučnijih postova koje sam pročitao

Najskuplji teleskop je onaj koji se ne koristi.
Džabe ti sva moć ako ga ne možeš koristit.
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 09:39   #788
Nisam opterećen nebom i teleskopima, čitam povremeno, ali
"Moj 200/1200 (GSO) teži skupa za postoljem 21 kg ........Dobson 250 teži 27 kg i u jednom komadu"
ako je u pitanju kvaliteta tih 6 kg ne bi mi ništa značilo!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 09:44   #789
Razlika u tezini Dobsona 250 i 200 je 7kg.
Stime da ja zivim izvan grada pa ga trebam samo na terasu izvuc. To je sve.
Stvar je u tome da ga zelim kad tad prodat ukoliko izgubim volju ili nebudem imao vremena, a uvijek mi je bila zelja imat dobar teleskop,
medjutim nije mi nikad cijena bila prepreka nego vrijeme.

Eh sad dali imate iskustva sa ovim malim kamerama sto se montiraju? Ovdje
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 10:22   #790
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Nisam opterećen nebom i teleskopima, čitam povremeno, ali
"Moj 200/1200 (GSO) teži skupa za postoljem 21 kg ........Dobson 250 teži 27 kg i u jednom komadu"
ako je u pitanju kvaliteta tih 6 kg ne bi mi ništa značilo!
Pa tako i ja mislim, ali sad ako ti svaki puta moras Teleskop 10 spratova nosit na ledjima
da bi mogao gledat onda bi svakako razmislio dali ga uopce kupit.


@AstroBobo
http://www.astrobobo.net/?p=2055
=> ovo sam mislio sa slikanjem, dakle taj adapter za Kameru.
to bi trebalo da ide.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 11:16   #791
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
=> ovo sam mislio sa slikanjem, dakle taj adapter za Kameru.
to bi trebalo da ide.
Adapter ide, ali nemaš sve ovo ostalo što je napisano u tekstu Tako da i dalje vrijedi samo za snapshot Mjeseca i koji planet.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 13:12   #792
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Adapter ide, ali nemaš sve ovo ostalo što je napisano u tekstu Tako da i dalje vrijedi samo za snapshot Mjeseca i koji planet.
ma sasvim dovljno, uz dobru kameru ce ispast i dobra slika i to mi je dovoljno.
One profesionalne Astrofotografije svakako nema za ovu cijenu.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2017., 14:50   #793
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
Razlika u tezini Dobsona 250 i 200 je 7kg.
Stime da ja zivim izvan grada pa ga trebam samo na terasu izvuc. To je sve.


Eh sad dali imate iskustva sa ovim malim kamerama sto se montiraju? Ovdje
Grizzly Adams je živio izvan grada i on zbilja nije trebao nosit teleskop nikuda. I ja živim „van grada“ ali promatranje iz dvorišta mi nije optimalno. Komunalne službe mi ne izlaze u susret, ulična rasvjeta uvijek radi, prvi susjed pali svjetlo iza kuće, onaj tamo drugi se neki dan voza lijevo desno po ulici usred noći, njegov auto me lupa svojim fotonima po cijelome oklopu viteškom, uzvraćam natrag sa baterijskom lampom, svjetlim i ja njemu u oči, ali badava kad sam si namazo lampu lakom za nokte (zaboravio naručit crvenu lampu uz teleskop).
Uvijek postoji dobar razlog za uprtit opremu na leđa i otić tražit Grizzly Adamsa.

Na žalost nemam iskustva usporednog gledanja kroz cijev od 200 i cijev od 250mm i ne mogu iz osobnog iskustva reći koja je razlika. Sa druge strane, dosta se razumijem u pivo. Cijev od 250mm je 11 kantica piva teža od cijevi od 200mm. Sada je razlika težine stavljena u bolju perspektivu, jer 5 i pol kila težine je dosta apstraktna i nepojmljiva mjera, nešto kao pola dužine gefufne.

Ako ćete poslušat savjet friškog astronoma kupite 200mm bez razmišljanja, ako ste čvrsto uvjereni da vam treba veći teleskop, kupite veći, isto bez razmišljanja, jer razvedrit će se uskoro i bit će vam krivo da još nemate teleskop.

Zadnje uređivanje Begbie051 : 14.12.2017. at 15:04.
Begbie051 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 07:07   #794
Quote:
Simunonuno kaže: Pogledaj post
ma sasvim dovljno, uz dobru kameru ce ispast i dobra slika i to mi je dovoljno.
Sjeti se ovog dok bu ti Mjesec bježao preko ekrana
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2017., 11:03   #795
Nije astro ali je tekeskop pitanje. :-)

Da li mi netko iz iskustva zna reći koje karakteristike teleskopa su mi dovoljne da gledam zemaljske objekte (npr. svjetionik) do razine raspoznavanja 0.5-1m na udaljenosti od 15km, uz naravno dobre atmosferske uvjete?

Hvala!
__________________
...
hoggarh is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2018., 21:55   #796
Quote:
hoggarh kaže: Pogledaj post
Da li mi netko iz iskustva zna reći koje karakteristike teleskopa su mi dovoljne da gledam zemaljske objekte (npr. svjetionik) do razine raspoznavanja 0.5-1m na udaljenosti od 15km, uz naravno dobre atmosferske uvjete?
Mislim da to možeš običnim dalekozorom. Pomoglo bi ako je povećanje 20x ili više.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 00:21   #797
Quote:
hoggarh kaže: Pogledaj post
Nije astro ali je tekeskop pitanje. :-)

Da li mi netko iz iskustva zna reći koje karakteristike teleskopa su mi dovoljne da gledam zemaljske objekte (npr. svjetionik) do razine raspoznavanja 0.5-1m na udaljenosti od 15km, uz naravno dobre atmosferske uvjete?

Hvala!
Zbog treperenja atmosfere po danu, a čemu je uzrok zagrijavanje od strane Sunca, nije moguće očekivati kako će se razlučiti objekti veličine 1m na 15km udaljenosti.
Iz nekog mog iskustva, većinom dnevni uvjeti promatranja ne dopuštaju povećanja veća od 100x. Pri tom povećanju da se razlučiti ljudska figura na udaljenosti od 5 km, ako nema u zraku izmaglice/sumaglice/smoga.

Postoje teleskopi za dnevna promatranja, zovu se durbini. Dolaze sa zoom okularima i imaju povećanja u rasponu 15-70x, ovisno o modelu. Za bolju kvalitetu slike preporučio bih teleskop refraktor s fiksnim okularom i amici prizmom za uspravljanje slike.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 17:20   #798
Teleskop je kupljen!
Vec bio krenuo narucit preko Interneta 10" Dobson cijena 600€,
pa odem vidjet bezveze imal sta polovnog i vidim 12" Dobson Meade Lightbridge za 650€ (!!) u defacto novom stanju.
Tip ima love pa si pravi sam 20" Teleskop ovaj jedva da proda i mene nadje. A jbte.

Uglavnom sav sretan!
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 17:49   #799
Teleskop sa ugrađenim senzorom Unistellar eVscope navodno 100 puta jači od klasičnih teleskopa.
crasus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2018., 00:50   #800
Fejk igračka a ne teleskop.
Lyman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:28.