Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2008., 19:02   #101
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Komplicirate. Slovenski jezik ima 5 samoglasnika (a,e,i,o,u) (barem su nas tako učili u slovenskoj školi). Samo što se o (okno ili opseg) i e (pes, pesem, enciklopedija) izgovaraju na različite načine. Jer pišu se ovako, bez onih kvačica iznad. Ali dobro, ako govorimo o glasovima, onda si u pravu.

Ali nema veze. Baš mi je drago što netko želi učiti slovenski jezik.

Po meni slovenski jezik je dosta teški (dvojina, sklanjatve), ali ima prilično jasna gramatička pravila.

Mene u Hrvatskoj zeza mjenjanje riječi. Npr. mlijeko, mlječni (ako je mlijeko, zašto nije sve sa ij?)

Na žalost ne mogu preporučiti neku knjigu, ali ću rado pomoći u vezi bilo kakvih pitanja. Može i na PM.

Možda da pitaš u nekoj školi stranih jezika u Sloveniji koju literaturu koriste kod tečaja "Slovenski za tujce"?

Ja imam kontra problem. Literatura iz koje bi stranac mogao učiti hrvatski???
Oi, menino, seveda imam prav. Čeprav tudi v slovenskih šolah občasno poučujejo pizdarije v zvezi s slovenskim jezikom. Glede na težavnost samega jezika lahko ugotovimo, vsaj kar zadeva pouk le tega, da se ga dâ naučit dokaj enostavno. Obstaja veliko tujih jezikov katerih glasove in slovnico Slovenec/Slovenka nikoli ne bo naučil/a.

Dvojina i sklonitva najmanji su problem u cieloj pripovjedci. Da bi znaĺ i mogaĺ pravilno pisati ter govoriti hrvatskí moraš - nažalost - dobro poznavati naglase, dugljine i kratčine. Lepo se imej in se slišiva.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 21:26   #102
Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Oi, menino, seveda imam prav. Čeprav tudi v slovenskih šolah občasno poučujejo pizdarije v zvezi s slovenskim jezikom. Glede na težavnost samega jezika lahko ugotovimo, vsaj kar zadeva pouk le tega, da se ga dâ naučit dokaj enostavno. Obstaja veliko tujih jezikov katerih glasove in slovnico Slovenec/Slovenka nikoli ne bo naučil/a.

Dvojina i sklonitva najmanji su problem u cieloj pripovjedci. Da bi znaĺ i mogaĺ pravilno pisati ter govoriti hrvatskí moraš - nažalost - dobro poznavati naglase, dugljine i kratčine. Lepo se imej in se slišiva.
OK. U pravu si. Ja sam još generacija koja je učila srpsko-hrvatski i STM. U ovih 25 godina se je valjda i nešto promjenilo.

Nema veze. Teško je meni, kojoj je slovenski maternji jezik govoriti što je teško, ali čisto iz gledišta nekog Engleza mislim da mu je teško razumljivo ono lipa, vojvoda, itd.

Moje cure su bilingvisti i od rođenja govore i hrvatski i slovenski, tako da nemam problema s učenjem. Jer zbilja ne znam gdje bih nekoga počela učiti slovenski jezik.

Ali mi je ova tema učinila ovaj dan ljepši. Volim čuti da netko želi naučiti moj jezik. Baš mi je toplo pri srcu.
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 21:48   #103
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
OK. U pravu si. Ja sam još generacija koja je učila srpsko-hrvatski i STM. U ovih 25 godina se je valjda i nešto promjenilo.

Nema veze. Teško je meni, kojoj je slovenski maternji jezik govoriti što je teško, ali čisto iz gledišta nekog Engleza mislim da mu je teško razumljivo ono lipa, vojvoda, itd.

Moje cure su bilingvisti i od rođenja govore i hrvatski i slovenski, tako da nemam problema s učenjem. Jer zbilja ne znam gdje bih nekoga počela učiti slovenski jezik.

Ali mi je ova tema učinila ovaj dan ljepši. Volim čuti da netko želi naučiti moj jezik. Baš mi je toplo pri srcu.
Oho, onda si menina. Evo, ni ja nijesam Slovenka, a opet znam slovenskí "huor in duol". Dobro, za njekoju koja vlada slavenskimi jezici nije lakko i jednostavno prosuditi o svladivosti stanovitoga jezika slavenske porodice (ne pomeni družino = obitelj, ampak zajema širše).

Slovenskí jezik jest zanimljiv, ali i štivna građa za nj je nedostatna, nažalost.
Glede tvojega upita o štivnoj građi za učenje hrvatštine, nahađamo se na sličnomu trusnomu području. Težko, ako uobće, možeš naići na hrvatsko-slovensku vještbenicu, odnosno učnicu. Valja ti strpljivo kopati diljem spisohran, starinarnic (antikvariatov), knjižar i knjižnic.

EDIT: Pogledaj malo na slavistici u Ljubljani - možebitno imaju nješto poučno i porabljivo.

Zadnje uređivanje dementiapraecox : 16.07.2008. at 22:22.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2008., 23:41   #104
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Ali mi je ova tema učinila ovaj dan ljepši. Volim čuti da netko želi naučiti moj jezik. Baš mi je toplo pri srcu.
Pa, nije bas da je interes toliko mizeran kao sto se misli.

Doduse, odnosi Hrvata i Slovenaca jesu takvi kakvi jesu, al ima ljudi koje zanima jezik, a ne (toliko) nacija i kakav je to narod. Evo, ja bih isto volio nauciti slovenski, ali uz sve ostale jezike koje ucim, ne znam hocu li stici.

A i imam sve romanske jezike, pa mislim da bi mi mozda dobro doslo jedno (juzno)slavensko osvjezenje.

Uz to, kajkavac sam, i valjda bi mi to olaksalo ucenje, bar malo.
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2008., 12:52   #105
Quote:
cosanostra kaže: Pogledaj post
Pa, nije bas da je interes toliko mizeran kao sto se misli.

Doduse, odnosi Hrvata i Slovenaca jesu takvi kakvi jesu, al ima ljudi koje zanima jezik, a ne (toliko) nacija i kakav je to narod. Evo, ja bih isto volio nauciti slovenski, ali uz sve ostale jezike koje ucim, ne znam hocu li stici.

A i imam sve romanske jezike, pa mislim da bi mi mozda dobro doslo jedno (juzno)slavensko osvjezenje.

Uz to, kajkavac sam, i valjda bi mi to olaksalo ucenje, bar malo.


I odabrao baš slovenski.

Puno uspjeha ti želim! Ak mogu pomoći, piši na PM.
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2008., 23:46   #106
Evo da se i ja javim u temu, konačno su mi stigli rječnik i knjiga. Da krivim poštu ili pošiljatelje ne znam, no sretan sam što napokon imam neke materijale.
U antikvarijatu sam našao knjigu Slovenski jezik Franca Drolca (onu drugu koju spominjah nisu imali) koja jest pisana na srpskohrvatskom, ali čini se da je dosta gramatike vrlo dobro objašnjeno, a ima i dosta tekstova te vježbi, pa eto, da se bacim na učenje sad.
voncroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2008., 12:23   #107
Quote:
voncroy kaže: Pogledaj post
Evo da se i ja javim u temu, konačno su mi stigli rječnik i knjiga. Da krivim poštu ili pošiljatelje ne znam, no sretan sam što napokon imam neke materijale.
U antikvarijatu sam našao knjigu Slovenski jezik Franca Drolca (onu drugu koju spominjah nisu imali) koja jest pisana na srpskohrvatskom, ali čini se da je dosta gramatike vrlo dobro objašnjeno, a ima i dosta tekstova te vježbi, pa eto, da se bacim na učenje sad.
Sretno! I puno uspjeha!
koka2004 is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2008., 18:43   #108
oprostite što spamam ali nisam htio otvarati novu temu.
naime, zanima me da li kajkavci razumiju Slovenski bolje od ostalih Hrvata?? odnosno, dali je Slovenski (ili neko njegovo narječje) slično ili isto sa kajkavskim??

mene kao nekoga tko ne slabo poznaje oba to zanima jer sam po tv-u čuo neke tako priče?
Josip321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2008., 11:38   #109
Quote:
Josip321 kaže: Pogledaj post
oprostite što spamam ali nisam htio otvarati novu temu.
naime, zanima me da li kajkavci razumiju Slovenski bolje od ostalih Hrvata?? odnosno, dali je Slovenski (ili neko njegovo narječje) slično ili isto sa kajkavskim??

mene kao nekoga tko ne slabo poznaje oba to zanima jer sam po tv-u čuo neke tako priče?
A ono… kajkavski je jezik bliži slovenskom nego štokavski, to je sigurno. A dijele i više posuđenica.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 00:17   #110
Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Jesam - Slovenec/ka.

OSAM??? 8??? nas su učili 5 (PET), u najkrajnijem primjeru 6 (poluglasnik).
vitanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 00:25   #111
Quote:
voncroy kaže: Pogledaj post
Hvala svima na pomoći.
Slovenščinu za tujce sam tražio po knjižarama, no nigdje je nema, kao ni knjige "Slovenska beseda v živo 1", za koju sam također čuo da je dobra. Knjižnice se još nisam sjetio (pamet ), ali pogledat ću.
A taj rječnik Mozaik knjige; sadrži li možda i neki gramatički dodatak, kao što to ima dosta džepnih rječnika "popularnijih" jezika, ili je samo "čisti" rječnik?
slovenščina za tujce več je dugo razpodana. Idi na stranicu filozofskog fakulteta u Lj., gdje deluje Center za slovenščino kot drugi/tuji jezik, oni izdaju dosta dobre udžbenike za slovenački jezik, koje upotrebljavaju i na svojim ljetnim školama.

http://www.centerslo.net/l2.asp?L1_I...ID=31&LANG=slo


ako putuješ u sloveniju, možeš nabaviti i novi slovenačko-hrvatski, hrvatsko-slovenački riječnik, malo je skroman ali bolje išta nego ništa.
vitanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 00:42   #112
[QUOTE=Josip321;15333739]oprostite što spamam ali nisam htio otvarati novu temu.
naime, zanima me da li kajkavci razumiju Slovenski bolje od ostalih Hrvata?? odnosno, dali je Slovenski (ili neko njegovo narječje) slično ili isto sa kajkavskim??

mene kao nekoga tko ne slabo poznaje oba to zanima jer sam po tv-u čuo neke tako priče?[/QUOTE

ja sam slovenka ... pre par meseci gledala sam seriju ponos ratkajevih i tamo su bili ona ivka i još jedan sluga, zaboravih mu ime, što su tukli onu zagorsku kajkavštinu. ja jih nisam baš puno razumijela. sad ne znam, možda je to bilo malo karikirano. inače živim blizu granice, nekih 20 km u unutrašnjosti i dobro razumijem (tzv. standardni) hrvatski (govorim malo slabije a pišem ...) ali mi nije problem razumijeti ljude iz zagreba. mislim da se tu kajkavština več prilično razvodjenela. veča mi je muka s ljudima s obale, istranima, dalmatincima i ostalima
vitanova is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2008., 11:50   #113
Quote:
Josip321 kaže: Pogledaj post
oprostite što spamam ali nisam htio otvarati novu temu.
naime, zanima me da li kajkavci razumiju Slovenski bolje od ostalih Hrvata?? odnosno, dali je Slovenski (ili neko njegovo narječje) slično ili isto sa kajkavskim??

mene kao nekoga tko ne slabo poznaje oba to zanima jer sam po tv-u čuo neke tako priče?
Bednjanski ne razumiju ni kajkavci tako da.....

Prijatelj mi je doma 10 km od SLO granice i ide na faks u Maribor ....ono misli on da neće imati nikakvih problema s slovenskim al kad je počela akademska godina trebalo mu je pola godine da dođe k sebi i da "pohvata" jezik..tek se onda mogao početi pošteno učiti.
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2008., 04:55   #114
Kako razumijete Slovio?
www.slovio.com

Ako ste slovenski naucili gledajuci tv programe na tom jeziku, ne bi trebali imati nikakvih problema....
mdirto is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2008., 23:01   #115
Učenje slovenskog

evo da se i ja priključim.........ja sam sebi našla lijepo dečka slovenca i pomalo...nije teško,sve se da naučiti...
danijelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2008., 21:22   #116
Quote:
mdirto kaže: Pogledaj post
Kako razumijete Slovio?
www.slovio.com

Ako ste slovenski naucili gledajuci tv programe na tom jeziku, ne bi trebali imati nikakvih problema....
Koja luda brija, ovo prvi put vidim, odkad to postoji? Stvarno se sve razumije!
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 01:24   #117
[QUOTE=vitanova;15356269]
Quote:
Josip321 kaže: Pogledaj post
oprostite što spamam ali nisam htio otvarati novu temu.
naime, zanima me da li kajkavci razumiju Slovenski bolje od ostalih Hrvata?? odnosno, dali je Slovenski (ili neko njegovo narječje) slično ili isto sa kajkavskim??

mene kao nekoga tko ne slabo poznaje oba to zanima jer sam po tv-u čuo neke tako priče?[/QUOTE

ja sam slovenka ... pre par meseci gledala sam seriju ponos ratkajevih i tamo su bili ona ivka i još jedan sluga, zaboravih mu ime, što su tukli onu zagorsku kajkavštinu. ja jih nisam baš puno razumijela. sad ne znam, možda je to bilo malo karikirano. inače živim blizu granice, nekih 20 km u unutrašnjosti i dobro razumijem (tzv. standardni) hrvatski (govorim malo slabije a pišem ...) ali mi nije problem razumijeti ljude iz zagreba. mislim da se tu kajkavština več prilično razvodjenela. veča mi je muka s ljudima s obale, istranima, dalmatincima i ostalima

To šta oni govore bliže je hrvatskom nego slo. standardu.
prognanik.r is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 01:27   #118
Quote:
vitanova kaže: Pogledaj post
OSAM??? 8??? nas su učili 5 (PET), u najkrajnijem primjeru 6 (poluglasnik).
ma to su lingvistička filozofiranja.


samo plaše interesente bez veze.

drito odmah nešto najkompleksnije , nešto što ni većina slovenaca ne kuži.
prognanik.r is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 01:36   #119
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Koja luda brija, ovo prvi put vidim, odkad to postoji? Stvarno se sve razumije!
Bilo je na vijestima prije godinu-dvije. Zanimao sam se za to jedno vrijeme, ali nisam našao nikakav tečaj za to u gradu.
__________________
admiral Norton Valiant
admiralnorton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 14:02   #120
Trebam pomoc molim vas ko zna slovenski, prevod ovoga,pliz

Ocena dostopnih, z dokazi podprtih raziskav
Ocena Vrsta
I a Več nadzorovanih raziskav z naključno izbranimi bolniki in/ali njihovih metaanaliz
I b Enojna nadzorovana raziskava z naključno izbranimi bolniki
II a Enojna dobro načrtovana nadzorovana raziskava z nenaključno izbranimi bolniki
II b Enojna dobro načrtovana eksperimentalna raziskava
III Enojna dobro načrtovana neeksperimentalna raziskava, primerjalna raziskava,
koreiacijska ali retrospektivna raziskava
IV Strokovno mnenje, ki ni podprto z dokazi, ali usklajevalna konferenca
Preglednica 3: Ocena izsledkov kliničnih raziskav
__________________
Kupujem, prodajem, oduzimam i dodajem
Sorrela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:01.