Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2011., 13:05   #121
Ovo što pričate bi imalo smisla da je Hrvatska zatvoreni sustav. Ali NIJE. Profit dolazi i izvana.

Recimo, zamislimo da ja imam kuću na moru s 2 apartmana. Iznajmim je turistima, oni mi daju lovu. Platim poreze. Imam lovu, koju mogu

a. promijeniti u kune i potrošiti ovdje
b. potrošiti u inozemstvu
c. staviti u banku

Kome sam ja sad uzeo dio profita? Nekom Nijemcu. Kakve to ima veze sa tiskanjem kuna? Nikakve, osim što netko treba otisnuti kune da otkupi moje eure. On to i radi, a sebi u "sef" spremi eure.

Shvatite da je novac samo prolazna stvar. Roba nastaje iskapanjem rude, rastom biljaka, hranjenjem životinja, obradom sirovina, izgradnjom postrojenja, cesta i nekretnina itd. Novac je samo zamjena za sve to koju je lako nositi u džepu, odnosno na apstraktnom računu u banci.

Svako fokusiranje na novac pokazuje da ne obraćamo pažnju na bitno: koliko mi proizvodimo, što, kakve usluge nudimo?

Da je novac najbitniji, tada bi Srbija bila među najprosperitetnijim državama:

http://www.marketoracle.co.uk/images/500billion.jpg

I tko god spominje frakcionalnu rezervu ne shvaća uopće novac. Nije bit u rezervi, već u tome što se potvrdom o dugu (tj. plastičnom karticom, čekovima) također trguje. Ali se trguje i drugim stvarima, na selu netko odnese dva paketa jaja susjedu i dobije drva, gdje je tu papirnati novac? Da ne govorimo koliki se dio plaćanja kod nas radi u stranoj valuti (najam stana, auti...)

Takve teorije mogu proći kod nekog Amerikanca kojem je dolar sve, ima plaću X dolara već 20 godina, i nikad u ruci nije držao nijednu novčanicu neke druge valute. Mi bismo ipak (pogotovo nakon iskustava 1980-1993) trebali biti malčice pametniji...
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!

Zadnje uređivanje Daniel.N : 16.02.2011. at 13:11.
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 13:08   #122
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Znaci, profit FEDa nije vazan jer ti to ne pase u konstrukciju, i tko upravlja FEDom takodjer nije vazno, jer ti ne pase cinjenica da ih biraju izabrani predstavnici naroda? Hajd ti meni budi dobro.
Nije da mi paše ili ne paše. Ne mijenja ulogu FED-a i posljedice tog rada. Onaj koji zna kako sustav radi, ne bi postavljao ovo pitanje.

Isti slučaj imamo sa governerom HNB-a Rohatinskim. On može biti dobar ili loš, ali ne mijenja sustav i posljedice koje s time idu. Tj. može biti najbolji koliko može i to neće izmjeniti bitno situaciju u državi.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 13:18   #123
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Kakvim sad poluistinama? Pa nisam Hebrang

Tvoja osnovna pogreska je sto pretpostavljas da samo netko tko ne razumije sustav moze biti za njega, a da se svi koji razumiju moraju njemu protiviti.
Primjer poluistina:

Čelni ljudi FED-a birani od naroda ili bilo koga drugoga ne mijenjaju funkciju FED-a. Vi tvrdite da je jako bitno tko je na čelu?!

Zarada FED-a je minorna prema zaradi banaka koje to ostvare preko bankarstva djelomične rezerve. Vi tvrdite da je važno koliko FED zaradi i za koga!

Usporedite zaradu HNB-a i zaradu banaka pa ćete vidjeti da je omjer nikakav. Centralna banka skoro da ne radi s profitom, a u kreditnom sustavu profit centralne banke ne donosi ništa pozitivno. Identičan je sa porezima.

Svatko tko misli da razumije čemu služi centralna banka neka je proba imaginarno udružiti sa bankama i spojiti funkcije. Dobiti će stroj za emisiju novca kao kredita koji plaća neki doprinos državi (zarada c.b. i porez na dobit). Regulatorna funkcija da se smanji inflacija je jedino u svrhu prikrivanja prevare na račun krize u gospodarstvu, a funkcija održanja tečaja je nešto što banke previše ne zanima. Tko zna kako sustav funkcionira, zna vjerojatno i ovo! Samo neće kazati jer priča samo ono što njemu paše, a ne ne cijelu istinu.


Itd.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 13:29   #124
[QUOTE=Daniel.N;31787413]



Svako fokusiranje na novac pokazuje da ne obraćamo pažnju na bitno: koliko mi proizvodimo, što, kakve usluge nudimo?


/QUOTE]


Novac je takoreč energija koja pokreče ekonomiju, ako je ta energija oskudna i ekonomija je slaba
Da bi netko mogao proizvoditi treba mu novaca, ali kako novac postaje oskudan i može se dobiti samo na (lihvarski) kredit, uglavnom uz valutnu klauzulu, tako je i proizvodnja tanka i nikakva a nezaposlenost raste.

Dakle fokus na onaj sustav koji proizvodi novac je jako bitan, novac je dakle 'roba' koju netko proizvodi i stavlja u sustav, i to vrlo skupo.
Oni koji stavljaju novac u sustav na dug, strahovito su zadužili su svijet i napravili dužničku krizu a sad će ponuditi riješenje u globalnoj valuti. Euro je već vezan da dolar a dolar ima namjeru, kroz sporazum koji je Bush potpisao (NAFTA) prerasti u Amero, kao zajednička američko-kanadsko-mexsička valuta a sve to skupa ima namjeru prerasti u neku svjetsku valutu pod kontolom ili MMF ili Svjetske Banke ili sl.

Kako vidimo, kontrola nad proizvodnjom novca znači i kontrola nad ekonomijom. Pa tako i nad narodima. To se najbolje može razumijeti ako se shvati da je novac energija.
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 13:49   #125
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Ovo što pričate bi imalo smisla da je Hrvatska zatvoreni sustav. Ali NIJE. Profit dolazi i izvana.
Vanjskotrgovinska bilanca nam je negativna!! Priča o kojoj pričamo vrijedi kada je vanjskotrgovinska bilanca u nuli (prividno izolirano).

Quote:
Recimo, zamislimo da ja imam kuću na moru s 2 apartmana. Iznajmim je turistima, oni mi daju lovu. Platim poreze. Imam lovu, koju mogu

a. promijeniti u kune i potrošiti ovdje
b. potrošiti u inozemstvu
c. staviti u banku

Kome sam ja sad uzeo dio profita? Nekom Nijemcu. Kakve to ima veze sa tiskanjem kuna? Nikakve, osim što netko treba otisnuti kune da otkupi moje eure. On to i radi, a sebi u "sef" spremi eure.
Ne možete poistovjetiti državne financije sa osobnim - teška zabluda.

Quote:
Shvatite da je novac samo prolazna stvar. Roba nastaje iskapanjem rude, rastom biljaka, hranjenjem životinja, obradom sirovina, izgradnjom postrojenja, cesta i nekretnina itd. Novac je samo zamjena za sve to koju je lako nositi u džepu, odnosno na apstraktnom računu u banci.
Da li ste pročitali članak "Od problema do rješenja"? Ako mislite da neki dio nije točan, navedite koji.

Quote:
Svako fokusiranje na novac pokazuje da ne obraćamo pažnju na bitno: koliko mi proizvodimo, što, kakve usluge nudimo?

Da je novac najbitniji, tada bi Srbija bila među najprosperitetnijim državama:
Nije bitan novac, nego u čijim rukama je vlast izdavanja! O tome se priča!

Quote:
I tko god spominje frakcionalnu rezervu ne shvaća uopće novac. Nije bit u rezervi, već u tome što se potvrdom o dugu (tj. plastičnom karticom, čekovima) također trguje. Ali se trguje i drugim stvarima, na selu netko odnese dva paketa jaja susjedu i dobije drva, gdje je tu papirnati novac? Da ne govorimo koliki se dio plaćanja kod nas radi u stranoj valuti (najam stana, auti...)
Trgovanje dugom ima smisla kada dužnici imaju globalnu mogućnost da ga otplate. Ako to ne postoji, tada je to prevarni posao kao i zarada od 30% godišnje.

Quote:
Takve teorije mogu proći kod nekog Amerikanca kojem je dolar sve, ima plaću X dolara već 20 godina, i nikad u ruci nije držao nijednu novčanicu neke druge valute. Mi bismo ipak (pogotovo nakon iskustava 1980-1993) trebali biti malčice pametniji...
Meni je sve postalo jasno kad je neki forumaš jednom spomenuo da predloženi program reforme liči na Markovićev (osim u dijelu visoke o.r za banke). Tada je postalo jasno zašto je Markovićev program završio u hiperinflaciji. Tajna je u konkurenciji banaka da rade sekundarnu emisiju od početne države. Zarada koja se potražuje na taj način višestruko premašuje emisiju države i normalno je da država pokušava tempo može držati samo povećevanjem emisije. Banke na inflaciju djeluju više od države za faktor multiplikacije novca. Ako se multiplikacija novca ubije visokom o.r. tada generator inflacije neće biti privatni interes nego će država voditi računa o emisiji. Krivac će biti samo država, koja to lako može ispraviti.

Za one koji žele znati više o monetarnom toku u državi je ključan izvod poznat u ekonomiji:

Vanjskotrgovinski deficit+deficit investiranja=deficit proračuna države

Deficit investiranja == štednja ili kumuliranje profita u novcu, ona je normalna ako želite napredovati u poslu. Štednje-Investicije=deficit investiranja. Strane investicije smanjuju vanjskotrgovinski deficit.

Tu jednadžbu kvare banke sa sekundarnom emisijom, dajući privid investiranja (stvaraju novac iz ničega). U pozadini toga je dug veći od kredita. To podrazumijeva da se treba ili stvoriti novac ili zaraditi izvozom ili stranim investicijama ili podići još veći kredit.

Kako je naša vanjskotrgovinska bilanca negativna, tako se za uvoz moraju posuditi devize, a za domaći profit se mogu emitirati kune. Barem 2/3 deficita proračuna ide na unutrašnje profite i uštede (sasvim normalno je da to postoji). I taj novac se može emitirati. Naravno, ne u sustavu kada ga banke mogu pomnožiti u 5 puta veći kredit. To vodi u inflaciju bez kraja.

Mnogo toga sam napisao na sites.google.com/site/financijskisustav. Pročitajte i komentirajte tu na forumu, ako nešto nije jasno ili mislite da je krivo. Nema teorija zavjere, već samo matematika i pozitiva logika.

Živi i pametni bili!
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize

Zadnje uređivanje Nostrađurus : 16.02.2011. at 14:50.
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 14:10   #126
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Primjer poluistina:

Čelni ljudi FED-a birani od naroda ili bilo koga drugoga ne mijenjaju funkciju FED-a. Vi tvrdite da je jako bitno tko je na čelu?!

Zarada FED-a je minorna prema zaradi banaka koje to ostvare preko bankarstva djelomične rezerve. Vi tvrdite da je važno koliko FED zaradi i za koga!

Usporedite zaradu HNB-a i zaradu banaka pa ćete vidjeti da je omjer nikakav. Centralna banka skoro da ne radi s profitom, a u kreditnom sustavu profit centralne banke ne donosi ništa pozitivno. Identičan je sa porezima.

Svatko tko misli da razumije čemu služi centralna banka neka je proba imaginarno udružiti sa bankama i spojiti funkcije. Dobiti će stroj za emisiju novca kao kredita koji plaća neki doprinos državi (zarada c.b. i porez na dobit). Regulatorna funkcija da se smanji inflacija je jedino u svrhu prikrivanja prevare na račun krize u gospodarstvu, a funkcija održanja tečaja je nešto što banke previše ne zanima. Tko zna kako sustav funkcionira, zna vjerojatno i ovo! Samo neće kazati jer priča samo ono što njemu paše, a ne ne cijelu istinu.


Itd.
A tko je definirao funkciju FEDa? Opet Kongres.
Sto se tice zarade, ja nisam rekao da je ona najbitnija ni najvaznija.
__________________
Oscar Wilde: Patriotism is the virtue of the vicious.
F10EXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 14:37   #127
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
A tko je definirao funkciju FEDa? Opet Kongres.
Sto se tice zarade, ja nisam rekao da je ona najbitnija ni najvaznija.
Nije bitno tko je donio zakon, već kakve to posljedice ima!
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 15:11   #128
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Meni je sve postalo jasno kad je neki forumaš jednom spomenuo da predloženi program reforme liči na Markovićev (osim u dijelu visoke o.r za banke). Tada je postalo jasno zašto je Markovićev program završio u hiperinflaciji. Tajna je u konkurenciji banaka da rade sekundarnu emisiju od početne države.
Nije posve tako. Markovićev program je provođen u cijeloj Jugi. Kad se Slovenija odvojila, u njoj nije bilo nikakve bitne inflacije, u Hrvatskoj je bila osrednja do velika inflacija, a u Srbiji/Jugoslaviji hiperinflacija.

Novac nije uzrok problema. Novac je samo simptom.

Čitao sam vaš članak. Nažalost, ne vidim u njemu ništa s čim bih se složio i što bi imalo praktičnu primjenu, pogotovo za nas. Novac i njegova dinamika imaju nekog smisla kao rješenje u velikim ekonomijama kao što su SAD. Hrvatska ima posve druge probleme, posve je drugačija ekonomija.

Ne mislim više pisati na ovu temu, jasno mi je da se ne slažemo.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:02   #129
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post
Nije posve tako. Markovićev program je provođen u cijeloj Jugi. Kad se Slovenija odvojila, u njoj nije bilo nikakve bitne inflacije, u Hrvatskoj je bila osrednja do velika inflacija, a u Srbiji/Jugoslaviji hiperinflacija.
Zaboravljate da je Srbija financirala rat emisijom novca i namjerno ga forsirano emitirala da bi obezvrijedila novac u drugim republikama.

90' godina je počela tajkunska privatizacija. Zamislite scenarij. Pedalaš uzme kredit i kupi firmu za milijun kuna. Onaj od kojeg je kupio stavi novac u istu banku, a banka opet Pedalašu da kredit od 86% uplate da bi kupio slijedeću firmu. To se ponavlja tako da Pedalaš kupuje sve manje i manje firme jednim te istim novcem u opticaju. Tako može kupiti 10 firmi u vrijednosti 5 puta veće od početne sume novca u banci. Problem nastaje kad se te firme moraju samo isplatiti. Tolika masa kredita nema podlogu za toliku zaradu u državi (ono o čemu pričamo), a kao drugo neke firme su kupovane radi lokacije.

Quote:
Čitao sam vaš članak. Nažalost, ne vidim u njemu ništa s čim bih se složio i što bi imalo praktičnu primjenu, pogotovo za nas. Novac i njegova dinamika imaju nekog smisla kao rješenje u velikim ekonomijama kao što su SAD. Hrvatska ima posve druge probleme, posve je drugačija ekonomija.
Dakle, po vašem mišljenju, od prve do zadnje rečenice ništa nije točno?

Quote:
Ne mislim više pisati na ovu temu, jasno mi je da se ne slažemo.
Znači li to da vi imate drugo rješenje? Možda možemo pričati o tome. Vlada je na putu prema autoputu do rješenja. Možda vi date doprinos da se maknemo sa stranputice.

Sve što sam iznio se odlično poklapa u postojeće stanje.

Evo pitanja za misliti: Zašto Njemačka ima dobru zaposlenost, a vezano je uz velik izvoz. Zašto to ne može ostvariti bez izvoza? Znači li to da kad bi sve bio veliki Njemački Reich, da tada ne bi imala takav rezultat? Treba uzeti u obzir da je zemaljska kugla jedna velika izolirana zajednica. To ipak ne znači da će Njemci moći smanjiti svoj dug. Zašto po vama?

Živi i pametni bili!
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 16:45   #130
Quote:
Daniel.N kaže: Pogledaj post

Čitao sam vaš članak. Nažalost, ne vidim u njemu ništa s čim bih se složio i što bi imalo praktičnu primjenu, pogotovo za nas. Novac i njegova dinamika imaju nekog smisla kao rješenje u velikim ekonomijama kao što su SAD. Hrvatska ima posve druge probleme, posve je drugačija ekonomija.

Ne mislim više pisati na ovu temu, jasno mi je da se ne slažemo.
Pa u Hrvatskoj je dizajniran sustav po kojem ulazi u tu veliku tkz. veliku ekonomiju, država se naime sustavno zadužuje.
S početka je to bilo u valjda velikoj vjeri kako se pri ulaganju u rad i od rada stvara onaj višak vrijednosti po kojem se dug i može vratiti a i sam profitirati.
Ispalo je drugačije.
Profitiraju uglavnom kreditori, tj. strane banke i rijetki pojedinci, a društvo ne da stagnira nego tone sve dublje i dublje.
Taj scenarij, koji je doživio slom u Grčkoj, prijeti i nama. Rekao bih i gore nego li u Grčkoj.
Dakle, Hrvatska nije neka posebna ekonomija, ona je samo dio one zapadne ekonomije koja se temelji na tkz. načelima tržne ekonomije.
Tržnu ekonomiju netko definira 'ekonomskim sustavom u kojem su sredstva proizvodnje u vlasništvu privatnih osoba, upravljana su radi profita, a ulaganje, distribucija, prihod, proizvodnja, cijena roba i usluga većinom su određeni kroz rad na slobodnom tržištu'.
I ta definicija je uglavnom točna.
Dakle, u suštini privatne osobe upravljaju tom ekonomijom zbog radi profita.

Ako osnovni ideal ekonomije ima za cilj privatni profit i ako je profit sam sebi svrha onda to znači sljepo raditi do nečijeg uništenja.
Nostađurus je pokazao kako da bi netko zaradio netko mora gubiti, drugačije nije moguće u sustavu gdje je profit ideal.
(Ovdje ne bih o uništenju svjetskih resursa do kojih dolazi zbog potrebe brze potrošnje koje nameće interesna ekonomija.)

Danas je to na djelu, sustav je prilagođen bogatima a oni najbogatiji, manipulacijama novcem, njime i upravljaju. Nisu više potrebni ni izbori ni političari.
Interesna psihologija je sve to kupila, ona nasatavlja izolirati i stvarnu vlast i pravu moć i raditi što god je volja.
Mi možemo filozofski definirati ove događaje pa birati između komunizma i fašizma, jer u osnovi ta dva sustava su jedno te isto iz razloga što predstavljaju vlast otuđene elite koju nitko ne bira.

Nitko ne mora pisati na ovu temu niti razmišljati o njoj, ali treba biti svjestan da tako samo pere ruke.
Jer oni koji se ne slažu, trebaju iz pristojnosti dati alternativu, ako je njihova alternativa status quo i prepuštanje događajima da se sami zbivaju, onda to nije nikakva alternativa.
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 17:50   #131
Moj prijedlog je da svi prebace sve depozite i oročenu štednju u HPB, HPB da otkupi postojeće kredite od građana novcem iz međunarodnih pričuva HNB-a.
apsolvent13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 18:58   #132
Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
Tržnu ekonomiju netko definira 'ekonomskim sustavom u kojem su sredstva proizvodnje u vlasništvu privatnih osoba, upravljana su radi profita, a ulaganje, distribucija, prihod, proizvodnja, cijena roba i usluga većinom su određeni kroz rad na slobodnom tržištu'.
I ta definicija je uglavnom točna.
Dakle, u suštini privatne osobe upravljaju tom ekonomijom zbog radi profita.

Ako osnovni ideal ekonomije ima za cilj privatni profit i ako je profit sam sebi svrha onda to znači sljepo raditi do nečijeg uništenja.
Nije radi profita, nego radi razvoja. Ako profit stvara onaj do tebe, od toga imaš koristi i ti.

I uopće nije istina teza po kojoj netko mora gladovati da bi drugi bili bogati.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:02   #133
Quote:
apsolvent13 kaže: Pogledaj post
Moj prijedlog je da svi prebace sve depozite i oročenu štednju u HPB, HPB da otkupi postojeće kredite od građana novcem iz međunarodnih pričuva HNB-a.
Promjena banke neće riješiti ništa. Sustav je koncipiran da se u njega sa jene strane ubacuje kredit, a sa druge još veći dug. Realni novac može biti samo iz suficita platne bilance sa inozemstvom (izvoz i strane investicije). A samo se sa realnim novcem mogu popuniti rupe zbog duga. Promjena banke tu ništa ne mijenja.

Nadam se da shvaćate što su devizne rezerve HNB-a. To nisu nikakvi viškovi u trgovanju sa inozemstvom. Sve te devize HNB-a imaju zrcalnu sliku u kunama unutrašnjeg prometa. U unutrašnjem prometu ne možete plasirati devizne rezerve jer su već plasirane. To bi bilo dupliciranje novca.

Ako država želi pruzeti kredite banaka, može to dizanjem o.r. (100% za tekuće i prolazne žiro račune te 50% na štednju) Kako banke ne bi mogle postići toliku o.r., dio aktive za koju nemaju o.r. bi morale prepustiti državi. Država može te kredite prebaciti u HPB i emisijom novih kuna postići potrebnu o.r. Emitirane kune ne bi utjecale na korisnike. Samo bi pokrili dobar dio imaginarne štednje koja nastaje niskom o.r.

U nastavku bi država morala emitirati cca 12 milijardi kuna godišnje za potrebe proračuna (penzije, zdravstveno, dječiji doplatci, školstvo, itd.). 12 milijardi kuna je mala cifra po stanovniku, ali velika za državu. Za veličinu te emisije država se ne mora zadužiti. Dug će i dalje rasti radi slobodnog tržišta koje ubija proizvodnju i pogoduje izvozu. A to je opet druga tema. Ipak, nova zaduženja će biti oko 3 puta manja nego sada. To je kao da u trci prema propasti povučemo ručnu kočnicu, a sve ostale države projure pored nas.

Pojava novog novca bi omogućila da se približimo ispunjenju pretpostavke da
će svatko moći imati novčani saldo nula ili pozitivan (u konačnici tokom godina), a ne da gomilamo dugove (da budemo izvor trajnog profita nekome).

U tom duhu za maksimalnu zaposlenost i rješavanje dugova je i podnesen prijedlog zakona o ukidanju FED-a od strane Dennisa Kuchinica.

Evo izvadka jednog iz zakona vezanog uz zabranu bankarstva djelomične rezerve:

"SEC. 102. UNLAWFUL FOR PERSONS TO CREATE MONEY.
Any person who creates or originates United States money by lending against deposits, through so-called fractional reserve banking, or by any other means, after the effective date shall be fined under title 18, United States Code, imprisoned for not more than 5 years, or both."

Živi i pametni bili!
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:06   #134
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Nije radi profita, nego radi razvoja. Ako profit stvara onaj do tebe, od toga imaš koristi i ti.
Zamislite da u državi postojite samo vi i banka. Banka ostvaruje profit, a vi (prema postojećem sustavu) ostvarujete novčani gubitak. Koja je vaša korist od toga što banka stvara profit?

Quote:
I uopće nije istina teza po kojoj netko mora gladovati da bi drugi bili bogati.
Razmotrite primjer gore. Zar nije očigledno da nešto ne štima? Banka uvijek ima profit tako što manje troši nego prihoduje. Dokle god vi možete biti izvor profita u banci to traje. Kad ostanete bez novca, što ćete učiniti?
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:32   #135
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Nije radi profita, nego radi razvoja. Ako profit stvara onaj do tebe, od toga imaš koristi i ti.

I uopće nije istina teza po kojoj netko mora gladovati da bi drugi bili bogati.

Razvoj se promatra kao kvantitativna pojava, treba dakle što više proizvoditi i po mogučnosti što više izvoziti, pritom treba i što više trošiti da bi zadovoljili dogmu GDP koji mora rasti.
Ne treba npr.proizvoditi kvalitaten motor, koji će dugo trajati, jer on nije isplativ, njegovi djelovi se moraju što češće mjenjati a sam motor ne smije predugo trajati, sve to da bi industrija imala što raditi i da bi zadovoljila interesni sustav koji postoji strogo zbog profita. Dokle to tako može ići?
Ako je korist od tako postavljene psihologije imala prošla generacija, a koja je na krilima jeftine energije dobivene iz nafte napravila industrijski i natalitetni bum, šta će biti s idućim novorođenim generacijama?
Što se tiče gladi i gladovanja...neda mi se sad vaditi statistiku, ali svi znaju da se u svijetu dnevno umire od gladi i jednostavnih bolesti koje glad prate.

1% stanovnika planete ima 40% kapitala...a valjda trečina ljudi živi ispod definirane razine siromaštva.

U profitnoj ideologiji ne samo da nema morala, nema ni razuma.
Jung-fu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 19:42   #136
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Zamislite da u državi postojite samo vi i banka. Banka ostvaruje profit, a vi (prema postojećem sustavu) ostvarujete novčani gubitak. Koja je vaša korist od toga što banka stvara profit?
Ne postoji takav kutak svijeta, a kamoli država. Banka se nije sama stvorila, banke postoje tamo gdje postoji stvaranje dodane vrijednosti i njihova temeljna uloga je zapravo omogućavanje razvitka onome tko nema dovoljno kapitala. Stoga su silne priče o bankama poprilično deplasirane. O sustavu frakcijskih rezervi može se debatirati, po meni problem nastaje kada taj sustav korelira s centralnom bankom koja stvara novac. Osnovni je zapravo problem što vrijednost novca danas ne počiva ni na kakvom realnom temelju, pa makar to bilo zlato, nego na nečijem vjerovanju u samu vrijednost (samo po sebi apsurd).

Drugi osnovni problem je eksponencijalni rast populacije i s tim povezana opskrba energijom.

Što se tiče profita, ništa bolje nego da ljudi stvaraju profit. Profit će reinvestirati u daljnji razvoj, a ono što ostane može posuditi meni pa ću i ja imati mogućnost stvarati dodanu vrijednost i doprinositi razvoju. Tako svi zajedno napredujemo - na isti način od početka svijeta. Radi li se o održivom razvoju, pitanje je povezano s gornjim odlomkom, a moglo bi komotno i u pdf filozofija.

Quote:
Jung-fu kaže: Pogledaj post
1% stanovnika planete ima 40% kapitala...a valjda trečina ljudi živi ispod definirane razine siromaštva.

U profitnoj ideologiji ne samo da nema morala, nema ni razuma.
Ja sam se referirao na pojam tržišne ekonomije koji si po mom mišljenju krivo definirao. Tržišna ekonomija, kao i kapitalizam, nešto je što postoji od samih početaka čovjeka proizlazeći zapravo iz samih prirodnih zakona. Današnji globalni sustav je daleko od toga!

Naravno da ne osporavam da na svijetu sve više ljudi umire od gladi, tj. da u globalnom smislu idemo prema dolje.

Zadnje uređivanje frANZi50 : 16.02.2011. at 19:48.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:17   #137
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ne postoji takav kutak svijeta, a kamoli država. Banka se nije sama stvorila, banke postoje tamo gdje postoji stvaranje dodane vrijednosti i njihova temeljna uloga je zapravo omogućavanje razvitka onome tko nema dovoljno kapitala.

Što se tiče profita, ništa bolje nego da ljudi stvaraju profit. Profit će reinvestirati u daljnji razvoj, a ono što ostane može posuditi meni pa ću i ja imati mogućnost stvarati dodanu vrijednost i doprinositi razvoju. Tako svi zajedno napredujemo - na isti način od početka svijeta. Radi li se o održivom razvoju, pitanje je povezano s gornjim odlomkom, a moglo bi komotno i u pdf filozofija.
Ok, ako je sve to ok, i banka ima redoviti i kontinuirani profit (za razliku od mnogih drugih koji pokušavaju stvoriti dodatnu vrijednost), zašto sama ne uloži u nešto što nema financijsku korist, ali znači doprinos domicijalnom ili globalnijem razvoju?

Koja je svrha da svi koji pokušavaju razvit i nešto pozitivno za ljude/zemlju imaju velikih problema opstati, dok se institucija koji samo akumuliraju sredstva sa problemima puno bolje nose?

To je malo glupavo, zar ne?

Jer ako je ako ljude ne brine ekološka svijest ili "opće" dobro, nego je potrebno profitirati (primarni cilj), zašto je prodaja droge ilegalna?

Zašto ja ne bi ubijao ljude i uzima organe na prodaju? Ispričavam se na morbidnom primjeru, ali malo po malo na to se spuštamo jer iako pričamo da "radimo" dobre stvari (koje ne vidim baš često) u suštini se sve završava na zaradi.

E sad, pošto je ukupan novac u opticaju veći nego postojeća vriejdnost koju bi taj novac trebao predstavljat, jednostavno se sve svodi na vraćanje kredita umjesto stvaranja vrijednosti (karikiram)
__________________
Napravite REGISTAR STRANAČKIH ČLANOVA !!!
Darcuese is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 20:48   #138
Ma ja sam govorio načelno, svakom je jasno da je u ovom trenutku nešto trulo u globalnom ekonomskom sustavu.

A i ušao si u razne sfere, moral i pravo nemaju veze s gospodarskim napretkom. Uostalom, kad nekome izvadiš bubreg, nisi stvorio novu vrijednost.
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2011., 21:48   #139
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ma ja sam govorio načelno, svakom je jasno da je u ovom trenutku nešto trulo u globalnom ekonomskom sustavu.

A i ušao si u razne sfere, moral i pravo nemaju veze s gospodarskim napretkom. Uostalom, kad nekome izvadiš bubreg, nisi stvorio novu vrijednost.
Svom novčaniku jesam...šala

No moral i pravo nemaju veze....ali neki zajednički smjer bi trebao postojati. Šta fali ako je jedna od cigli toga puta i moral?
__________________
Napravite REGISTAR STRANAČKIH ČLANOVA !!!
Darcuese is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 02:45   #140
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Ne postoji takav kutak svijeta, a kamoli država.
A sad zamislite da se banka umnoži 16 puta, a vi 4,5 miliona puta. I npr. i dalje ovih 16 banaka stvara profit. Što se onda dešava sa 4,5 miliona klonova? Isto što i kad je samo jedan, samo sa varijacijama da jedan može biti u većem plusu, a drugi u još većem minusu. Suma njihovih novčanih balansa je negativna jer su banke u plusu.

I to samo po sebi nije problem. Problem je što se ne može shvatiti da ne mogu subjekti tokom vremena težiti prema sve većim minusima da bi banke profitirale (kao i druge firme i pojedinci). A sustav je tako postavljen da se osiromašuju i ulaze u dugove jedni da bi ovi drugi imali profit. Izvor stalnog profita u jednoj državi ne može biti privatni izvor. To može biti samo državna emisija novca.

Lijepo sam napisao vezu između deficita u državi.

Deficit investicija (profit)=Deficit budžeta - deficit vanjskotrgovinske bilance. == Štednja - investicije

Kada je deficit vanjskotrgovinske bilance=0 tada je

Deficit investicija (profit)=Deficit budžeta == Štednja - investicije

Deficit budžeta + investicije = Štednja

To znači da nečiji profit (ušteda) u državi dolazi od deficita države i investicija.

Investicije su trošenje privatnog novca. To ne može biti izvor trajnog profita, zar ne. Pa svi mi želimo biznis koji stvara profit, samo nitko ne želi vidjeti od kuda se taj profit pojavljuje. Tko želi investirati bez profita? Taj će sve rasprodati i propasti. Nakon toga će propasti netko drugi itd. To imamo danas. Imamo privatne investitore (zajmoprimce) koji ne mogu profitirati da otplate kredit. Da bi to mogli, morao bi se dizati sve veći kredit. A to radi država. Hvata profit u uzimanju sve većeg kredita u nadi da će jednog dana biti u suficitu. He he, pogledajte što znači suficit kod države. To znači da je štednja nikakva ili su ogromne investicije. Ovo drugo je bilo u Irskoj. I naravno, stalni rast investicija ne može biti trajni izvor profita u državi. Tome dođe kraj.

Dakle, samo deficit donosi profit u državu - onaj isti koji sanira banke, itd. I samo on može ići u nedogled kada se emitira novac (ne zadužuje).

Ovo nije izmišljeno. Uči se iz predmeta makroekonomike. Svatko tko misli drugačije ne vjeruje matematici!
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:01.