Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2008., 11:09   #1
turistička inspekcija-kako ju pozvati?

naime, riječ je o mojim susjedima koji najvjerovatnije iznajmljuju sobe na moru bez dozvole. Ne bih im ništa rekla, međutim problem je slijedeći: moji starci imaju dozvolu i sve uredno plaćaju i vode, a susjedi konstantno verbalno vrijeđaju moje i prijete im da će ih dočekati negdje, zatući ih i tome slično..
Uglavnom, riječ je o poremećenoj obitelji..Evo, prije dva dana njihova kći od 20 godina je napala moju mamu od 64 godine, izvrijeđala ju, opsovala joj mater i još užasne stvari rekla..moja mama ima problema sa zdravljem i uistinu ne želim da zbog neke balavice i poremećene familije moja mama dobije infarkt.
Nažalost ja ne mogu urigirati jer sam u Zagrebu, a moji žive sami..Pokušala sam zvati malu na mob ali mi se ne javlja a nemaju fiksni broj jer nisu plaćali tel pa su im isključili.
E, sad, može li mi netko dati savjet što da napravim? da li ima smisla zvati turističku inspekciju, naime nisam sigurna da li imaju dozvolu za iznajmljivanje ili ne, kako mogu to provjeriti?Kako tj. gdje se obratiti da pošaljete inspekciju? E, da najbitnije je to da svađe uvijek počinju sa pojavom prvih gostiju..Znate ono: to su moji gosti i slično..Ma bilo koji savjet će dobro doći jer ovo teroriziranje traje godinama i nitko ništa ne poduzima kako to već biva u našoj zemlji..sve dok se nešto tragično ne dogodi..
mv27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 04:45   #2
Prijaviš ih Državnom inspektoratu, odjelu za ugostiteljstvo i turizam
shearer999 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 22:48   #3
Quote:
mv27 kaže: Pogledaj post
a susjedi konstantno verbalno vrijeđaju moje i prijete im da će ih dočekati negdje, zatući ih i tome slično..
i nakon svega tvoj je zakljucak da bi ih bilo dobro prijavit drzavnom inspektoratu da ilegalno sobe iznajmljuju,cool
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 12:15   #4
prijavi ih policiji za prijetnje, a inspektoratu za ilegalno iznajmljivanje
__________________
Wanna be your lover, lover
wanna be your lover, lover
loverboy
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2008., 23:31   #5
Mislim da ti ne možeš prijaviti te prijetnje već to moraju učiniti tvoji roditelji kojima su one i upučene. Te naravno napad.
Od inspekcije nećeš postići nikakvu zadovoljštinu osim one koja će trajati oko 10min, a kasnije će tvoji roditelji samo još više patiti. Što misliš na koga će prvo skočiti kada im inspekcija dođe i kako će tvoja majka od 64 godine tada proći?

Ne igraj se ti sa inspekcijama nego policijom, tj. nemoj se ti igrati nego tvoji roditelji.

Vrijeđanje i prijetnje nisu baš isto pa promisli čega je zapravo bilo.
Ali napad je napad.

Takoođer malo mi teško za pomisliti da se sve dogodilo iz vedra neba, morao je prvo postojati neki razlog koliko god banalan koji se razbuktavao. Nisi iznjela razlog svađe (koji je nebitan pravno ali je možda dobro znati)
HexMaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 11:04   #6
Prijava inspektoratu

Kratko i jasno, necu duziti. Radio sam za jedan obrt nekoliko mjeseci. Niti sam bio prijavljen, niti sam dobio zadnju placu, dapace dobio sam otkaz bez prethodne najave. Takodjer, moji bivsi radni kolege nisu dobili zadnjih nekoliko placa. Oni ne zele nista poduzeti, ja zelim. Zanima me kome ih mogu prijaviti, a da je ucinkovito? I na koji se nacin moze zadrzati moja anonimnost i da li je to moguce? Unaprijed hvala
Red_bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 11:35   #7
Wink

E prijatelju imam i ja sličan problem radio za jednog muslimana iz zg slao nas u dubrovnik na radove na onu žičaru na srđu kao neki koperant kamgrada i onda u siječnju prošle godine raspad firme nije platio 200tisuča ljudima nas 20 tak a dužan je i državi 100 tisuča za obveze,triput promjenio broj mobitela nekoliko se puta javio da če platiti da odustanem od tužbe ,pa išli na nagodbu da plati i pola ali odmah pa nije ni to uspijelo ,moja odvjetnica je odustala jer mu firma nema nike imovine ,povuko lopov i temeljni kapital ,rasprodo kombije i nešto je na ženu prepiso i nešto na sinove ,a jedini je kao način dobiti novce ako firma je u stečaju tužba protiv direktora a za obrt mislim da odgovara cijelom svojom imovinom,što je možda povoljnije za izvuć nešto jer ako je trgovačko društvo ili zadruga mora se dokazati direktna neosporiva krivnja direktora i radit tužbu protiv njega osobno.sad će valjda neki novi zakon da če to biti krivično djelo,samo sve je bandi dopušteno kad je zakone pisao pijani šeks tako da pašu lobijima a nema zakona da štiti malog čovijeka i sad če jaca nešt izmenjat.
oprosti što sam razvuko .ps probaj na inspekciji rada da ga posijete pa možda dobi kakvu kaznu
mirkicbacekovc is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 11:39   #8
ok, hvala, samo mene zanima sto se moze uciniti u mom slucaju, govoreci o prijavi inspekciji. moram naglasiti da sam odustao od svoje place jer me mjesecima j*bu u zdrav mozak, i sad zelim iz vlastite satisfakcije i zadovoljstva prijavit ih inspekciji. a nisam i jedini koji je prosao na ovakav nacin...
Red_bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2011., 12:42   #9
Moguće je zadržati anonimnost - inspekciji se može prijaviti i online obrascem. Da bi dobili plaće, treba doći do obračunske liste plaća, za što opet treba inspekcija jer će narediti poslodavcu da uruči obračune radnicima, pa onda radnici imaju ovršnu ispravu i ne moraju utuživati.

Jedini je problem, ako prijaviš anonimno, što nećeš imati povratnu info o tome što je poduzeto.

http://www.inspektorat.hr/prijavi-povredu-propisa/
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2011., 10:52   #10
Nema radnika, to je firma koja posluje sa svima na crno...
Red_bullet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 10:06   #11
Angry POMOC !!!! nalog uplata

Molio bih nekoga ko moze zna ili je bio u sličnoj situaciji da pomogne ili da nekakav pametan savjet, radi se o sljedečem imam 21 god. zavrsio sam za građevinskog tehničara visokogradnje ali ne radim u struci nego u jednoj privatnoj maloj firmi u Splitu te "neznam" što radim, SITUACIJA JE SLJEDECA: svakog dana mi dolazi x i y osoba i uzimaju robu sa skladišta te im ja izdajem R1 račun dok njih nekolicina plaća odmah račune u kešu a neki od njih normalno preko računa, ja znaci sav novac koji skupin taj dan ( dnevno cca 5 000 kn ) svaki dan polažem na TEKUCI RACUN SVOG ŠEFA , znaci ne na tekuci racun firme nego sav novac iz blagajne na njegov račun , te neznam sto ondalje radi sa tim novcem, a problem je sto svaki put kad sam u banci traži se moja osobna iskaznica jer je moram dati kao osoba koja uplacuje svaki dan novac.
Samo da napomenem da nekad novac bude i po 20 000 kn dnevno.( a ja sam prijavljen da radim 4 h dnevno te mi se uplačuju doprinosi 1200 kn mjesecno, dok zapravo radim 8h i dobivam na racun 1200 te 2500 kn na ruke )
Molio bih za pomoc ako netko nesto zna.
Hvala
miškomali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 12:22   #12
Quote:
miškomali kaže: Pogledaj post
Molio bih nekoga ko moze zna ili je bio u sličnoj situaciji da pomogne ili da nekakav pametan savjet, radi se o sljedečem imam 21 god. zavrsio sam za građevinskog tehničara visokogradnje ali ne radim u struci nego u jednoj privatnoj maloj firmi u Splitu te "neznam" što radim, SITUACIJA JE SLJEDECA: svakog dana mi dolazi x i y osoba i uzimaju robu sa skladišta te im ja izdajem R1 račun dok njih nekolicina plaća odmah račune u kešu a neki od njih normalno preko računa, ja znaci sav novac koji skupin taj dan ( dnevno cca 5 000 kn ) svaki dan polažem na TEKUCI RACUN SVOG ŠEFA , znaci ne na tekuci racun firme nego sav novac iz blagajne na njegov račun , te neznam sto ondalje radi sa tim novcem, a problem je sto svaki put kad sam u banci traži se moja osobna iskaznica jer je moram dati kao osoba koja uplacuje svaki dan novac.
Samo da napomenem da nekad novac bude i po 20 000 kn dnevno.( a ja sam prijavljen da radim 4 h dnevno te mi se uplačuju doprinosi 1200 kn mjesecno, dok zapravo radim 8h i dobivam na racun 1200 te 2500 kn na ruke )
Molio bih za pomoc ako netko nesto zna.
Hvala
Ne prijavljuje cijeli promet i prema tome ne plaća porez prema pravom prometu.
Također tebe zakida za doprinose s obzirom da si prijavljen na pola radnog vremena, a radiš puno. Isplaćuje ti mizerni dio plaće na račun i tako ti umanjuje kreditnu sposobnost i ostale stvari koje bi imao da te plaća prema zakonu. Činjenice koje si napisao mogle bi tvog poslodavca stajati kazne, ali i tebe jer svjesno radiš "na sivo". Tko sve i kako može biti kažnje - neznam. Nadam se da će se javiti netko sa nekim savjetom.
plavusha7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 12:40   #13
klasični primjer muljanja na porezu i radničkim pravima, znam slučaje gdje su uredno radnici bili prijavljeni pa su nakon plaće 500 kn vraćali u firmu lol:!!! U biti tu ima elemenata i kaznenog djela kako i posla za poreznog inspektora. U pravilu dnevni prihod se uplaćuje na firmin račun. A ako te ikad bude zajebavao znaš kome ideš i to ga podsjeti , ako ti nije nužda posao ja bi ga prijavio pa nek pojede govno, sprema tisuće kuna u đjep a nema za pošteno isplatit plaću i još muva na porezu.
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:14   #14
Pa ovaj moj šef je teška cicija, pa to nisu istine ja se nista ne razumin ja to priznam, imam 21 god poceo sam radit prije god dana tek zavrsio sam skolu taman, i on mojoj kolegici je digao placu na 5 000 da mu moze bit jamac za kredit s tim da joj je prije bila plača 3 000 a sad joj je 3 700 te mu ostatak vrati natrag ( znaci digne i vrati ) ...mene zanima kakve mogu biti moje posljedice što da mu kazem kad mi danas opet reče da mu uplatim novac ??
miškomali is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:31   #15
Quote:
miškomali kaže: Pogledaj post
Pa ovaj moj šef je teška cicija, pa to nisu istine ja se nista ne razumin ja to priznam, imam 21 god poceo sam radit prije god dana tek zavrsio sam skolu taman, i on mojoj kolegici je digao placu na 5 000 da mu moze bit jamac za kredit s tim da joj je prije bila plača 3 000 a sad joj je 3 700 te mu ostatak vrati natrag ( znaci digne i vrati ) ...mene zanima kakve mogu biti moje posljedice što da mu kazem kad mi danas opet reče da mu uplatim novac ??
Ja ne mogu vjerovati da je ona pristala biti mu jamac i još vratiti dio novaca svaki mjesec. Ili joj je bilo jako stalo do posla ili joj nije jasno što znači biti jamac...
Isto neznam da li tebi taj posao znači egzistenciju ali čak i ako je to u pitanju ovakav način izrabljivanja ljudi u civiliziranoj sredini je sramotan.
Jedino što mogu reći je ako TI nosiš novac na NJEGOV tekući račun i tamo ti uzmu podatke sa OI pri uplati, a on samo dio toga kasnije prebaci kao promet na žiro od firme, onda je razlika zapravo pozajmica tebe prema njemu. I to je sve zabilježeno u sustavu banke/fine ili gdje već nosiš.
plavusha7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:32   #16
Da li si 100% siguran da je to njegov tekući račun gdje polažeš pologe? Da nije slučajno tu gdje radiš, obrt, pa je to njegov žiro-račun? Da li potpisujete neku isplatnicu u firmi kad novci izlaze iz blagajne van? Ako ne, tu več kršite propise. Traži da ti se gazda ili odgovorna osoba potpiše svaki put kad te novce nosiš u banku. Jer, tebi kad netko uplati, ti te novce moraš upisati u blagajnu i kad nosiš polog mora postojati neki pisani trag (isplatnica iz blagajne prodaje). Ti si samo nosioc pologa u banku i ne trebaš se brinuti oko toga gdje polažeš. Onaj tko ti daje na koji račun da položiš je odgovrna osoba i traži potpis od nje.

A za plaću, da li dobivaš isplatnu listu? Ako ne, več ga za to možeš prijaviti inspekciji rada. A za isplatu na crno da i ne govorimo.
morčić_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:33   #17
ostavi se ćorava posla, bježi odatle izgubit češ nepovratno tonu živaca. nitko ti to ne može vratiti. ako imaš urednog poslodavca ok, ako ne odmah bježi mučit će te jako nepravda i patit češ...završi zanat bilo koji ili pomaži nekome meštru zanatliji pa nek ti plati dan za dan dok ne nađeš nekog ozbiljnog. bolje tako nego kod takvih poslodavaca a danas su u RH pola takvi
arantes30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 13:55   #18
traži si novi posao i kad nađeš - prijavi smrada
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 15:37   #19
Da , siguran sam da je njegov tekuci račun , sam kaže položi meni na tekuci, a firma je xxxx d.o.o. znaci nije obrt i da niko mi se ne potpisuje kolegica mi da sav novac iz blagajne i kaze evo ti neznam 5 000 - 10 000 i ja odem uplatit i zovnem šefa i kazem uplatio sam ti na tekuci on kaze ok super i to je to, samo moje ime uvijek pise na papiru onome tj NALOG ZA UPLATU PISE NA NJEMU ja taj i taj je uplatio toliko i toliko tom i tom , a što se plaće tiče jebemu pa sto cu sad lako cu za to...bitno mi je sad ovaj svakodnevni polog
miškomali is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 19:08   #20
Kome i da li ovo uopće prijaviti?

Pred par dana. Ja na razgvoru za posao u jednom d.d.-u koji je prije bio "županijsko poduzeće", a sad je navodno iza svega lokalni, ali nama svima poznati političar. Trojica u kancelariji. Direktor, pravnik, voditelj...nečeg....tehničke službe, mislim.

Direktor: ima vas puno, pa ispričajte nam nešto o sebi, da ne duljimo.
Ja: ispričam ukratko najvažnije.
Direktor: promijenili ste puno firmi u kratko vrijeme.
Ja: objašnjavam (lako je promijeniti puno ako pola ode u stečaj ili ste zamjena za porodiljni)
Pravnik: a Vi sad radite ili ne? (jako su čitali moj CV)
Ja: odgovaram mu na to i još neka pitanja.
Direktor: jel smijem i ja nekaj reći, budete mi dozvolili (onak sarkastično, dere se, ja ). Javilo vas se 15 (u današnje vrijeme, 15 ljudi se javlja na natječaj?! u "dobru" firmu?!), izdvojili smo vas 5. Mi ne namjeravamo zaposliti ženu na to radno mjesto, ali ne zato jer smo sexisti, nego zato jer to nije posao za ženu. Tako da - posao niste dobili.
Ja: radila sam isti posao u duplo većoj tvrtki sa duplo više ljudi....da, u natječaju to niste smjeli napisati da ne želite ženu, pa....ali zašto ste me zvali?
On: zakaj ne bi mogli to napisati u natječaju? (na to ga pravnik nekaj laktom upozorava). Zval smo Vas da Vas vidimo (uz onakav sarkastični i podrugljiv osmijeh kakav Mladiću vidite na licu). Doviđenja.
Ja: Svašta.

Iza mene na red je čekala surica od 22 godine, tek diplomirala, nije udovoljavala uvjetima natječaja nijednom osim s tim da ima VSS. Ja nisam udovoljavala jednom uvjetu, imam manje staža nego su tražili.

Ja ovo boldano želim nekome prijaviti. Naime, OKe, ja sam se čak začudila da su me zvali na razgovor, i znam kak stvari danas idu, i da zaposle i mesara na to radno mjesto, ne bi ništa rekla. Ono što je mene, osobno, pogodilo je to boldano, a osim toga ja sam bila verbalno napadnuta. Trebali ste vidjeti to da bi razumjeli. I eto, i iza mene je čekala žena i to nekvalificirana.

E sad, ja, naravno, dokazati ne mogu što su oni rekli. Ljudi me savjetuju nek ne poduzimam ništa, jer će me još tužiti za klevetu. (iako ne vjerujem, naime, ja nisam baš "obični" kandidat, radila sam kao "provoditelj zakona", moje riječi u našoj sredini, vjerujem da bi imale "težinu", svi me znaju kao "strogu i pravednu", pa ne vjerujem da bi me tužili, ako ništa drugo, da bi im se dalo time zamarati). Pogotovo ako na kraju zaposle ženu - iako sam sigurna da neće, "muška" su firma. Druga stvar, ako ja to prijavim recimo inspekciji i pravobraniteljici, a anonimno - oni će znati tko je, ali hoće li mi išta moći kad nemaju crno na bijelo? A opet, koje dokaze ja imam - slabe ili nikakve. Imam svoj životopis, njihov pisani poziv na razgovor i natječaj u kojem stoji referent/referentica.


Meni bi bila satisfakcija i samo to da znaju da sam nešto nekome prijavila, da ih samo netko nazove, pa taman da im kaže: čuj, stari, daj pazi kak se ponašaš, ne smiješ tak....

Znam (iz radnog iskustva) da inspekcija mora na "očevid" na svaku prijavu, anonimnu ili ne. Jer, kad ju dobije poštom, prijava ide pod UR broj i mora imati neko rješenje, taman lažno. Ja tamo ni ne želim raditi, sad sigurno ne, nije mi to cilj nimalo. Pa tko bi tamo radio?!

Savjeti?

Edit: od pravobraniteljice sam dobila naputak nek joj se javim, da će mi sve objasniti, odnosno, njena zamjenica ili kako već. Od Inspektorata nisam dobila nikakav odgovor, na pitanje što da radim.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:16.