Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2014., 14:18   #81
Zemljište se nalazi u gradu Zaprešiću. Hvala na savjetu odakle krenuti - provjerila sam u njihovom planu uređenja pitanje vezano za minimalnu veličinu parcele za gradnju (za samostojeću kuću u području s1 je uvjetovan minimum od 400 kvadrata).

Eh, zašto sam toliko zakomplicirala... Prije svega, u ovoj situaciji mi je nevjerojatno drago čuti da jesam

Sav problem leži u parcelaciji i sve kombinacije smišljam oko tog pitanja jer gdje kod se okrenem slušam o promjeni zakona i da se danas parcelacija građevinskog zemljišta više ne može raditi samo da bi se parceliralo, već da je uvjet za nju plan gradnje na tom zemljištu, tj. idejni projekt.

Ta informacija se prvi puta pojavila od čovjeka koji prodaje 600 kvadrata građevinske parcele sveukupne veličine od 1200 kvadrata. Kaže da je htio parcelirati tih 600 kvadrata kojih prodaje, ali da ne može bez idejnog projekta. To nam se činila malo čudna priča... no na nju smo nailazili sve češće.
I sada opet, vlasnik ovog zemljišta (zapravo su tri vlasnika; roditelji i sin - svi žele prodati) kaže da se parcelacija ne može napraviti bez idejnog projekta, ali i da je ni oni ne bi radili (do jučer sam pretpostavljala normalnim da ju radi trenutni vlasnik zemljišta), već da bi ju mi morali napraviti. Da li mi to uopće možemo temeljem predugovora?

Kažeš da se idejni projekt ne mora raditi? Vlasništvo je uredno.

A što šteka da parcelacija toliko traje, da li zapinje u gruntovnoj ili negdje drugdje... čitam po netu iskustva ljudi koji su ju prošli pa spominju čekanje od par mjeseci, godinu, dvije, ... ne znam zašto, a ni njima nije jasno, već se samo žale da traje daleko van očekivanja.

Nadalje, jednostavno mi nije ni palo na pamet da se u našem sustavu, u praksi, nekoliko procesa može odvijati istovremeno. Mislila sam da je neki grub redoslijed: predugovor (naravno s kaparom) ako treba parcelacija, vlasnik napravi parcelaciju (koja nije trebala biti problematična stavka sama po sebi), kupoprodajni ugovor i kupovina, upis novog vlasnika, izrada glavnog projekta za kuću (i geodetskog), ishođenje građevinske dozvole, itd. Sve korak po korak, ali idući tek kad se riješi prethodni. Sad, da li sam dobro shvatila, s predugovorom (kad još parcelacija nije napravljena, ali j epokrenuta), mogu ishoditi građevinsku dozvolu?

Hvala na informacijama, od velike su mi pomoći. A ništa, uzet ću si još koji dan za samostalno istraživanje pa da mogu s kakvom takvom slikom u glavi napraviti krug po uredima državne uprave, počevši od odjela za prostorno uređenja...

Molim vas mišljenje vezano i za samu kupoprodaju: vlasnik, s kojim razgovaramo, kaže da bi radio predugovor s kaparom te dodaje da nam daje od njega do kupovine 4 mjeseca vremena (isključivo plaćanje u eurima gotovinom na ruke). Kako mogu pretpostaviti, a kamoli garantirati da će parcelacija biti gotova unutar 4 mjeseca? Ako se ne riješi, ne čini mi se preporučljivo kupovat zemljište prije rješavanja parcelacije. Zapravo, po mojem mišljenju je kao jedna od glavnih stavki predugovora trebala biti riješena parcelacija kao uvjet kupovine. Kupnja zemljišta mi se i ovako čini relativno ruzična stvar, gdje dosta stvari visi u zraku dok se papirologija rješava, ali ovaj vremenski pritisak na nas, dok mi isti ne možemo vršiti na administraciju, mi se ipak čini jako pretjeran.
AnamarijaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 18:37   #82
Ok, dakle Zaprešić . Nađi si nekog geodeta i kreni s njim...Ako je netko već mjerio ovoj gospodi od kojih kupuješ, možeš uzeti njega.

Parcelirati se građevinsko zemljište bez projekta ne može odavno (pričamo o neizgrađenom zemljištu), ALI stupanjem na snagu novog Zakona o prostornom uređenju od 01.01.2014. dopuštena je parcelacija neizgrađenog građevinskog zemljišta u skladu sa svakim prostornim planom, osim ako na tom području nije predviđen UPU. (Članak 161. Zakona o prostornom uređenju). Dakle, te parcele koje bi nastale moraju sve biti sukladne prostornom planu i onda bi to prošlo. Nisam još imao takvu situaciju, nije se još nitko javio pa nisam imao prilike isprobati u praksi isto.

Idejni projekt je sad po novom samo za velike projekte za koje se izdaje lokacijska dozvola i za slučajeve gdje ne postoji pravni interes. Zanemari lokacijsku i idejni projekt u tvom slučaju. Ti ideš na glavni projekt i građevinsku dozvolu.

Po novome se rade glavni projekt (arhitekt) i geodetski projekt (geodet). Geodetskim se projektom tebi formira građevinska parcela. Sama parcelacija iz geodetskog projekta se provodi nakon što građevinska dozvola postane pravomoćna. Ne vjerujem da ti 4 mjeseca budu dosta za projektirati objekt i ishoditi građevinsku, posebno ne sada kad je sve još novo.

Dokaze pravnog interesa možeš naći u članku 109. Zakona o gradnji. Ti teoretski možeš i kupiti (dakle, pravi ugovor) cijelu parcelu A i 600m2 parcele B i upisati se u z.k. kao suvlasnik, ali onda će trebati kod parcelacije napraviti još i diobni ugovor.

Rijetko kad je, osobito do sada, parcelacija bila riješena prije kupnje. Jedino ako netko kupuje cijelu parcelu... Obično su ljudi to regulirali tako da se svi papiri za gradnju (PGP, projekti, rješenje o uvjetima građenja...) pišu na bivšeg vlasnika, dok budući vlasnik sve to plaća. U trenutku izdavanja rješenja o izvedenom stanju i pravomoćnosti istoga, provodi se parcelacija i bivši vlasnik prodaje "gotovu" parcelu budućem vlasniku i još se radi promjena investitora gradnje i to je to. To je bila priča do 31.12.2013. i to pišem samo kao orijentir.

Ajmo ovako: Želiš li ti uopće graditi sad? Za godinu, dvije? Ako ne želiš graditi sad, pokušajte to sparcelirati prema ovom novom članku 161. Zakona o prostornom uređenju. Zakonska mogućnost je tu, zna se šta i kako, samo treba krenuti. Žao mi je što još nemam primjer toga iz prakse, ali ako tako u Zakonu piše, kakva smo god banana, to bi moralo ić . Nakon toga ti kupiš gotovu parcelu i radiš s njom što želiš. Ako pak misliš graditi odmah, onda idi redovnom procedurom samo onaj rok od 4 mjeseca produlju.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 14:13   #83
Je, Zaprešić. Grad je dovoljno razvijen te, za razliku od Zagreba (gdje smo sad), se tamo ipak lakše diše, a međusobna prometna povezanost im je dobra. Zapravo, iz prve ruke ne znam puno o Zaprešiću, ali prilikom njegova obilaska se dobro tamo osjećamo.
Ako tvoj smajli sugerira kontra argumente, sad bi bilo jako dobro vrijeme da ih čujem

Ne znam tko i kad im je mjerio, pitat ću. Trenutno su po zemljištu kolci na svakih 100 metara koje je sam vlasnik odmjerio i postavio kao orijentir potencijalnim kupcima o veličini zemljišta. Radim na tome da dođem do lokalnog geodeta.

Ovako, koliko vidim, predviđen je UPU za područje na kojem je to zemljište s određenom stambenom - individualnom namjenom. Ne znam što znači da nastale parcele moraju biti sukladne prostornom planu - kad se parceliraju da svaka za sebe mora ostati dovoljno velika da odgovara uvjetima gradnje?

Vrijeme ishođenja građevinske dozvole me jako brine... Glavni projekt ne toliko. Na njega se vjerojatno neće dugo čekati jer bi radili Ytong kuću s kojom i dolazi glavni projekt. Imaju ih gotove u ponudi, a za jedan od njih smo zainteresirani. Naravno, radili bi neke preinake, ali ne takve da bi se osnova cijelog projekta trebala mijenjati. Izmjene se odnose na pregradne zidove, neke prozore te promjenu kvadrature terase tako da usklađivanje s postojećim glavnim projektom ne bi trebalo trajati predugo, osobito kad je i njima u interesu da se čim prije napravi. Vjerujem da ću do kraja tjedna znati koliki je to točno posao.

„... Obično su ljudi to regulirali tako da se svi papiri za gradnju (PGP, projekti, rješenje o uvjetima građenja...) pišu na bivšeg vlasnika, dok budući vlasnik sve to plaća. U trenutku izdavanja rješenja o izvedenom stanju i pravomoćnosti istoga, provodi se parcelacija i bivši vlasnik prodaje "gotovu" parcelu budućem vlasniku i još se radi promjena investitora gradnje i to je to. To je bila priča do 31.12.2013. i to pišem samo kao orijentir.“

S tim postupkom sam upoznata i mislila sam da će se to tako i odvijati, ali vlasnik ne želi tim putem. A eto, kao što kažeš, možda se tako više ni ne može.
Pročitala sam članak 109. Zakona o gradnji... nešto je u tom smislu suvlasništva i on spominjao, ali ne i diobni ugovor.
Ma, dojma sam da je u sve ovo upućen baš koliko i ja... a on je i čovjek od preko 80 godina i ne znam kako će mu sjesti neke ideje koje nije sam zamislio, a tek ako za njih do sad nije ni čuo.
Također, u zadnjem razgovoru govori da, uz parcelu A, sad ipak prodaje samo 236 kvadrata parcele B. Kao, na ostatku parcele B su drugi uvjeti gradnje... barem tome znam da nije tako.
Ali dobro, to bi nam u konačnici ispalo 630 kvadrata. Ok, nije premalo, ali nije ni komotno kao što smo planirali. No, prije svega, kao eventualni suvlasnik (na neko vrijeme) ne ulijeva povjerenje da se i tijekom postupka neće premišljati.

Za dani rok od 4 mjeseca još ne znam što da mislim. Ako se unutar njega ništa ne može riješiti, onda mi dođe na isto kao i da je rok 4 dana. Pitanje je zapravo da li se upuštati u konačnu kupovinu prije nego se papiri raščiste... a vidim nebrojeno koraka do tad i u svakom od njih mogućnost da netko od njih negdje zakomplicira.

Ništa, kad sve pohvatam, otići ću do njega pa vidjeti kako razmišlja o cijelom postupku i da li bi im odgovarao kao takav da ne bi dolazilo do problema u njegovom provođenju. Nisam sigurna da ćemo uspjeti bilo što dogovoriti.

Sad čujem i da je imao spor sa gradom oko djela zemljišta. Mislim da je u pitanju dio kojeg mu je grad uzeo za cestu. Taj podatak nije važan, osim ako ne postoji mogućnost da zbog njega može doći do odugovlačenja papirologije u gradu.

Da, želim graditi sad. Ne mogu čekati godinu, a kamoli dvije na papirologiju... barem toliko sam do sad već izgubila pokušavajući naći gotovu kuću za kupiti/adaptirati/useliti.

Nevjerojatno koliko je u Zaprešiću teško naći građevinsko zemljište za prodaju. Zna li netko ili barem netko nekog tko opet zna nekog da ga prodaje, a da ne treba radit parcelaciju?
AnamarijaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2014., 23:38   #84
Smajli je zato što sam ja "prekoputa", ništa drugo .

Jesi bila u Urbanizmu u Zaprešiću? Ovaj UPU me malo brine, pa daj se odi tamo raspitat što se tamo može i kako graditi i pod kojim uvjetima. Ako je zaista UPU predviđen na tom mjestu, onda parcelacija bez gradnje otpada.

Vidi, jedan jedini put imaš, a to je glavni projekt + geodetski projekt. Osobno, pojma nemam koliko su Ytong projekti sukladni novom Zakonu. Naime, tek je prije 10-ak dana izašao pravilnik o glavnom projektu prema novom zakonu pa ne znam jesu li se uspjeli već uskladiti. Izabrala si stvarno loše vrijeme za počet s ovime .

Čitam sad ovu priču cijelu i ne znam...pa ima zaista MASA toga što se prodaje po raznim cijenama, oglasnici prepuni svakakvih zemljišta, pa /nije da te odgovaram/ ali bi zaista mogla naći nekog prodavatelja koji, zapravo, i želi prodati i kooperativan je. Teško mi je vjerovati da zemljišta nema. Opet, ne kužim zašto je parcelacija takav bauk? Naletila si na čudnog prodavatelja, inače se uopće ne bi s tim zamarala.

Rok od 4 mjeseca, eh pa vidi, možda se i može, ali treba zaista prikupiti svakave suglasnosti a još je i zakon novi. Dosta dana se gubi na svakojakim pravomoćnostima, objavama na oglasnoj ploči i tako. Uglavnom, "prek puta" oni koji su išli po starom Zakonu i predali recimo u 7. mjesecu su rješenje dobili u 1. Onaj koji je predao u 12. mjesecu rješenje dobiva ovih dana... To su dvije kuće za koje uskoro idemo dalje s poslom i idu u gradnju pa znam.

Preporučam ti posjet urbanizmu i raspitaj se o mogućnostima gradnje, koliko smeta što je propisan UPU, jesu li zaista drugi uvjeti na B pa vidi dalje. Parcelacija i sve ostalo sad ide preko geodetskog projekta i time se formira građevinska parcela pa ti je to najmanji problem. Kako ćete vlasništvo riješit to ostaje na vama. Ja bi se u svakom slučaju osigurao u ugovoru da će prodavatelj potpisati diobni ugovor nakon parcelacije ukoliko se odlučiš na suvlasništvo.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2014., 10:42   #85
U Urbanizmu još nisam bila, otići ću idući tjedan. Hoću se prvo informirati kako bi tamo uopće mogla pratiti/razumjeti ljude o čemu pričaju.

Vezano za Ytong projekt, razgovarat ću s njima još ovaj tjedan pa vidjeti u kojoj su fazi s usklađivanjem.

A loše vrijeme za ulaziti u to... je, jasno mi je da je loše vrijeme, ali ispada da je uvijek zbog nečeg krivi trenutak.

Ima masa toga što se prodaje. Međutim, unutar naših kriterija nema: zemljište baš u Zaprešiću, uredno vlasništvo, od 500 (ma sad može i 450) do 1000 kvadrata, riješen pristupni put, priključci uz cestu, relativno ravan teren. Mogućnost postizanja kakve takve privatnosti od susjeda, a koja je isključena sa zemljištem odmah do zgrade od tri i više kata ili pak nema ničeg, ali je predviđena takva gradnja. I naravno, da je cijena pristojna (do oko 100 eura/m2). Eto, nema šanse da mi je promakao takav oglas.

Kad smo se odlučili za Zaprešić, mislili smo da ćemo moći birati od samog zemljišta do njegove lokacije. Krenuli oglas po oglas, obilazili teren, kontaktirali agencije u slučaju da imaju nešto što nije oglašeno, no ništa. Izbor se sveo na jedno jedino zemljište (a ni ono nije idealno).

„Preporučam ti posjet urbanizmu i raspitaj se o mogućnostima gradnje, koliko smeta što je propisan UPU, jesu li zaista drugi uvjeti na B pa vidi dalje. Parcelacija i sve ostalo sad ide preko geodetskog projekta i time se formira građevinska parcela pa ti je to najmanji problem. Kako ćete vlasništvo riješit to ostaje na vama. Ja bi se u svakom slučaju osigurao u ugovoru da će prodavatelj potpisati diobni ugovor nakon parcelacije ukoliko se odlučiš na suvlasništvo.“

Dobro. A ne vidim kako drugačije nego na suvlasništvo i obavezno uvođenje diobnog ugovora.

Vidjet ćemo hoće li vlasnik na to pristati. U svakom slučaju, makar se i ne dogovorimo, tvoje informacije će mi itekako koristiti ako se odlučimo na kompromis u pogledu nekog drugog postojećeg zemljišta ili ako uleti koje novo.

Dakle, hvala što si se potrudio ući u ovu problematiku i koješta mi pojasniti, od kuda krenuti, koje su mogućnosti, postupci, što uopće raditi... svaka ti čast!
AnamarijaM is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2014., 19:35   #86
Pozdrav

Tri su vlasnika na parceli, te dvojica vlasnika želi to parcelirati, a treći ne može sudjelovati u troškovima parcelacije jer nema financija za to. Druga dva ne žele pokriti troškove trećeg. Koje su mogućnosti? Mogu li se troškovi namiriti kroz zemljište odnosno da mu se smanji kvadratura trećine u visini troškova, te koliko općeniti iznose troškovi?
jura i tic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2014., 00:05   #87
Treba prvo vidjeti je li uopće parcelacija moguća.

Pretpostavimo da je.
Što se podjele troškova tiče, to je isključivo stvar vašeg dogovora.
Što se troškova tiče, nazovi par geodeta na području gdje je tvoja nekretnina i priupitaj, također priupitaj i par pravnika koliko košta sastavljanje diobnog ugovora.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 23:37   #88
Zainteresirana sam za kupnju zemljišta na moru koje nije parcelirano. Vlasnik prodaje cijelu parcelu od 3453 m2, a ja bih kupila 600 m2. Pošto sam vidjela da po novom zakonu ne mogu parcelizirat dok ne dobijem dozvolu za građenje zanima me kako se prilikom podaje određuje koji dio parcele se prodaje? Npr. dio parcele je u 3. redu do mora a dio u 5. redu... Čime se potvrđuje da sam kupila baš dio čestice u 3.redu?

Hvala na odgovoru.

ps. ispričavam se ako je glupo pitanje, al u ovom području nisam "doma"
__________________
sasvim obična susjeda...
tiha27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2014., 22:24   #89
Evo jos jedno pitanje o parcelizaciji. Vlasnik sam zemlje koja se prije vodila pod 2 parcele i kao takva je i vidljiva na gruntovnici online. No na gruntovnici offline pojavila se treca parcela kao dio moje vece, koju je samovoljno generirao netko na gruntovnici. Dapace tip je poceo bulazniti o nekim basnama kako ce mi opcina otkupiti tu parcelu cudesnog uskog i dugog oblike da prosiri cestu, bez da uopce pita da li je ja zelim prodati (ne zelim).

Pitanje je: da li mi moze treca strana (drzava, opcina, gruntovnica ili tko god) bez mog znanja prekrajati postojece parcele, odnosno kako da se obranim od tog nasilja lokalnih bandita?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 19:24   #90
Quote:
tiha27 kaže: Pogledaj post
Zainteresirana sam za kupnju zemljišta na moru koje nije parcelirano. Vlasnik prodaje cijelu parcelu od 3453 m2, a ja bih kupila 600 m2. Pošto sam vidjela da po novom zakonu ne mogu parcelizirat dok ne dobijem dozvolu za građenje zanima me kako se prilikom podaje određuje koji dio parcele se prodaje? Npr. dio parcele je u 3. redu do mora a dio u 5. redu... Čime se potvrđuje da sam kupila baš dio čestice u 3.redu?

Hvala na odgovoru.

ps. ispričavam se ako je glupo pitanje, al u ovom području nisam "doma"
Ili opisno ako je moguće, ili pozoveš geodeta koji utvrdi točnu površinu i izradi skicu s dimenzijama, površinom i lokacijom nekretnine koju kupuješ. Tu skicu priklamate ugovoru i to je to.7

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Evo jos jedno pitanje o parcelizaciji. Vlasnik sam zemlje koja se prije vodila pod 2 parcele i kao takva je i vidljiva na gruntovnici online. No na gruntovnici offline pojavila se treca parcela kao dio moje vece, koju je samovoljno generirao netko na gruntovnici. Dapace tip je poceo bulazniti o nekim basnama kako ce mi opcina otkupiti tu parcelu cudesnog uskog i dugog oblike da prosiri cestu, bez da uopce pita da li je ja zelim prodati (ne zelim).

Pitanje je: da li mi moze treca strana (drzava, opcina, gruntovnica ili tko god) bez mog znanja prekrajati postojece parcele, odnosno kako da se obranim od tog nasilja lokalnih bandita?
Teško da je samovoljno itko išta generirao. Kad je to rađeno i na temelju kojeg elaborata? Moguće da će lokalna samouprava zaista širiti cestu, a ti češ biti isplaćen. Jel postoji ta čestica u katastru? Ako da, treba vidjeti na temelju čega je napravljena.
Fitz is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2014., 00:24   #91
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Teško da je samovoljno itko išta generirao. Kad je to rađeno i na temelju kojeg elaborata?
Zahvaljujem na odgovoru. Poima nemam, niti ne zivim u Hrvatskoj, a kamoli da imam vremena periodicki pregledavati stanje katastra.

Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Moguće da će lokalna samouprava zaista širiti cestu, a ti češ biti isplaćen.
Ako je ikako moguce nece oni graditi nista jer im necu prodati ni centimetra. Pretpostavljam da misle nuditi neki kikiriki koji mi je totalno nezanimljiv.

Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Jel postoji ta čestica u katastru? Ako da, treba vidjeti na temelju čega je napravljena.
Morat cu pogledati kad dodjem u Hrvatsku sljedeci put na temelju cega je napravljena cestica. U svakom sam slucaju iznenadjen da samouprava (koja samouprava, ja bi ih nazvao serifima i lokalnim stetocinama) ima pravo prekrajati tudje cestice po vlastitom nahodjenju.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 19:07   #92
Ne znam dali je tema dinamična ali

Ja i brat smo bili vlasnici jedne katastarske čestice svaki u 1/2. Brat je odlučio i izgradio kuću . E sad, geodet je napravio parcelacijski elaborat gdje je njegova nova katastarska čestica jednaka gruntovnoj jednaka polovini prijašnje katastarske čestice, a moja nova katastarska čestica je na mene ali je zemljište koje je trebalo biti na mene ostalo i dalje 1/2 u gruntovnici na oboje. Kako da to sad ispravimo, s kojim ugovorom i kod koga? Hvala
nupas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 16:13   #93
Pozdrav, može li mi itko objasniti kako mogu ja kao suvlasnik u nekoj ogromnoj parceli se odvojit i parcelizirat znači napravit sa svojim udjelom novu parcelu?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 09:52   #94
Ako nije u građevinskom, tad trebaš prijedlog parcelacije i na njega potpise svih suvlasnika
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 00:47   #95
A šta ako ih je večina mrtvih?
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 09:53   #96
Onda budeš prije parcelacije imao posla sa sudom i pravnicima. Koji će ili proglasiti tvoju dosjelost na dijelu parcele ili rješavati vlasničke/nasljedničke odnose.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2015., 13:52   #97
Trebala bih samo savjet u vezi parcelacije.
Mama je naslijedila jedan dio zemljišta, ali zemljište prošli vlasnik nije razdvojio od susjeda, te je to jedan veliki komad zemlje.
Sada su se svi složili, tri vlasnika, da bi se to podijelilo, no ispostavilo se da je
to zemljište pored kulturnog dobra.
Zemljište je nekada bilo u sklopu kulturnog dobra, ali se godinama prodavalo, a nitko nije pravno podijelio zemlju. Sada je izvađen dokument iz Ministarstva kulture, da je zemljište u sklopu nepokretnog kulturnog dobra i da nije moguća parcelacija, niti gradnja. A vlasnici kulturnog dobra nisu uopće osobe koje su vlasnici zemljišta...Štoviše, kulturno dobro je na drugoj parceli od ove mamine, još je jedna između njih.

Da li će se uopće moći sudski to rješiti?
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 13:16   #98
Da li je parcelacija i gradnja moguća ovisi o prostornom planu, koji je u svom donošenju trebao dobiti suglasnost Ministarstva kulture o tome da li zadovoljava odredbe zaštite kulturnih dobara. A ne o tome da li neki prostor je ili nije kulturno dobro.
Ograničenja kod kulturnih dobara za vlasnika su postavljena jedino u smislu prava prvokupa, zaštite kulturnog dobra i omogućavanja ulaska u posjed radi istraživanja kulturnog dobra. Sud u cijelom postupku nema što raditi, već je samo do prostornog plana.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 17:32   #99
Mi smo angazirali odvjetnika da se podjelimo, pa ce sve zavrsiti na sudu, no rekli su nam u Min kulture da to nece biti moguce.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2015., 23:26   #100
Jedno pitanje, U kojoj se fazi formira parcela u procesu ishođenja građevinske dozvole. Imam zemljište npr od 3000m2 a gradio bi (formirao bih parcelu) na 1500m2. Znači kada dobijem pravomoćnu građevinsku dozvolu koliko još dok katastar provede parcelizaciju?
frane1012 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:18.